Ik rook ze weer dererfeld mm m f TWEEDE BLAD. SPECIAL DONDERDAG 28 MAART 1929 TWEEDE BLAD ^AG. B BINNENLAND. i DE KAMERVERKIEZINGEN. Ingevolge art 19 van het kiesreglement der R. K. Staatspartij hebben de algevaar digden der samengevoegde rijkskringorga- nisaties Amsterdam, Rotterdam en Den Haag vergaderd, ter vaststelling van de ge adviseerde candidaten voor de stemming over do candidatenlijst Het volgende advies werd vastgesteld: Kwaliteitszetel binnenlandsch bestuur: Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck te 's-Gravenhage; plaatsvervanger Mr. C. M J. F. Goseling te Amsterdam. Kwaliteitszetel arbeidszaken en arbeids vraagstuk: C. J. Kuiper te Utrecht; plaats vervanger W. Steinmetz te Amsterdam Vrije zetels (in alfabetische volgorde): L F. Guit te 's-Gravenhage en Mr. J. A. G. M. van Hellcnberg Hubar te Rijswijk; als plaats vervangers Mr. M. P. L. Stecnberghc te Goirle en Prof. Dr. J. A. Veraart te 's-Gra venhage. Als volgorde voor de kwaliteitszetels be paalde de vergadering: binnenlandsch be stuur één; arbeidszaken twee. DE LEIDERS DER KRASSIN-EXPEDITIE. j EN NIEMAND WAS ER BIJ U, HEER. En niemand was er bij U, Heer Toen Gij laagt in den Hof terneer, De bede slakend: Ga voorbij De beker, Vader, zie hoe 'k lij. En ieder Uwer jongren sliep. Eén uitgenomen, hij die liep Om u te groeten met een kus En zoo te vangen in de lus. Gij waart alleen in strijd en nood En later gingt Gij in den dood Alleen alleen maar telkens weer, Want niemand stond U bij, o Heer. Doch toen Gij op den derden dag Een morgen met een zonnelach Verrezen waart uit 't donkre graf Waart Gij het weer, Die troosting gaf. O leer door dit mij toch verstaan, Dat ik moet op Uw wegen gaan Wil ik in Uw nabijheid zijn En bij U wonen, Jezus-mijn. JAN VAN OOSTENDE. Prof. Samoilotwitch en de vlieger Tjocchnowshi, gespeeld bij de redding van d gfttv-xfeg Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Nieuw-Buinen (toez.), W 'A- Dekker te Hollandsche Veld Z.O. Te Oudemirdum, J. H. van Paddenburgh te Elspeet. BAPTISTEN-GEMEENTEN. Beroepen: Te Harlingen, J. van Dongen te Stavoren. KERKINSTITUEERING. Te DinxperJ'o hopen, naar de „N. R. Ct." bericht, de daar wonende Gereformeer den, thans behoorende tot de Geref. Kerk van Varsseveld, te komen tot een zelfstan dige Gemeente. Ds. F. H. GERMS. Voorloopig zal Ds. F. H. Germs, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Akkerwoude, niet voor zijn Gemeente kunnen optreden. Hij is in het Academisch Ziekenhuis te Groningen opge nomen. Ds. H. STRATING. Ds. H. Strating maakt de Geref. Kerken er op attent, dat zijn adres voorloopig blijft: Geref. pastorie, Wateringen (Z.-H.). JUBILEA. Dr. J. G. Ubbink, predikant der Geref. Kerk te Zevenhoven (Z.-H.), heeft onder Ïroote belangstelling zijn 25-jarig ambtsjubi- eum geivierd. De jubilaris sprak een boeiende gedach tenisrede uit, die met groote belangstelling werd aangehoord en waarin de methode zij ner prediking tverd gekarakteriseerd als bedoelend de H. Schrift te doen leven en in yerband te doen verstaan. Vete sprekers voerden het woord. Namens' de Kerken van Zevenhoven Noorden, Mon- nikendam, Ooster-Nijkerk, Nieuwveen, Nieuwkoop en Ter Aar werd de jubilaris I hartelijk gelukgewenscht De heer M. van den Berg, voor deze gelegenheid uit Utrecht overgekomen en die als ouderling jaren met Dr. Ubbink samenwerkte, sprak hem ook op J hartelijke wijze toe. Ook de Burgemeester j de gemeente.de heer Bocse, wenschte hem geluk met dezen gedenkdag. Namens de1 Classis sprak Ds. J. D. Speelman, van Nieuwveen. Door de Gemeenten van Ooster-1 Nijkerk, die hij 9 jaar diende, en de kleine Kerk van Noorden, waarvan Dr. Ubbink consulent is, werden hem waardevolle be dragen order couvert aangeboden. De Ge meente van Zevenhoven vereerde den jubi laris een massief eikenhouten boekenkast en een origineel Engelsche fauteuil, terwijl de catechisanten hun leeraar een buste van Socrates schonken. De Meisjesverccniging zong hem eendge toepasselijke liederen toe. Vérlegen onder al de blijken van waardee- ring en medeteven, dankte Dr. Ubbink al de aanwezigen voor het verkwikkende van de zen avond, waarna men zeer voldaan huis waarts keerde. W. DE WEERD. Paasch-Maandag, den Jen April a.s.. zal het, naar wy vernemen, 25 jaren geleden zijn, dat de heer W. de Weerd werd bevestigd als evangelist der Ned. Herv. Evangelisatie te Klazienaveen-Noord door Ds. J. D. Stege- man, destijds Ned. Herv. predikant te Nieuw- Amsterdam Zondag 31 Maart a.s. hoopt de heer de Weerd een persoonlijk herdenkingswoord te spreken over zijn Evangeliesatiearbeid. raasch-Maandag, des nanrdnags te half 3, zal een huldigingssamenkomst worden ge houden, eveneens in het kerkgebouw, uitgaan de van het comité, dat zich uit den Evange lisatiekring gevormd heeft, om dien dag voor zijn voorganger te maken tot een waren feestdag, waarbij hem tevens in dankbare erkentelijkheid voor zijn omvangrijken ar beid, door hem steeds met zooveel liefde verricht, *n verrassing zal worden aangeboden De Eu.ngelisatiekrmg té Klazienaveén-Noord hoopt ten zeerste, dat de a.s. Paaschdagen voor den heer De Weerd dagen mogen worden, die hent nieuwe bemoediging geven voor zijn arbeid. COLLEGIUM THEOLOGICUM HAGANUM F.O.R.U.M. In de plaats van den overleden-eerovoor- zitter van het Collegium TheoJogicum Ha- ganum F.O.R.U.M., Dr. F. van Gheel Gilde- meester, is tot eerevoorzitter- gekozen Ds. D. A. van den Bosch, Ned. Herv. predikant in Den Haag, die deze benoeming heeft aan vaard. DE ROOMSCH-KATH. KERK IN DENEMARKEN. In Denemarken heeft men tegenwoordig 25.000 Roomsch-katholieken. De zietszorg wordt waargenomen door 83 priesters, dio over 32 parochies verdeeld zijn. Voor iedere 300 Roomsch-katholieken is een priester be schikbaar De Roomsch-katholieken maker» hier sights één procent der bevolking uit. Op het platteland wonen zij zoo verspreid, dat de parochies zoo groot zijn als in Neder land een bisdom. De priesters worden bij hun werk terzijde gestaan door talrijke broeders en ongeveer 680 zusters, die in het onderwijs werkzaam zijn, of die zich bij de ziekenverpleging ver dienstelijk maken. De zusters hebben 17 hospitaten en boven dien nog versahillende sanatoria en herstel lingsoorden voor kinderen EVANGELISATIE. Te Zwolle heeft een bazar voor het ver leden jaar gestichte Vereenigingsgebouw ten behoeve van de Herv. Stadszending in „de Pierik'' netto f 1700 opgebracht. ZENDING. D r. S. M. Zwemer, de bekende Zendings man onder de Mohammedanen, is met verlof in Noord-Amerika teruggekeerd en houdt Princeton (New-Jersey) verblijf. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. CHR. LYCEUM TE BANDOENG. Benoemd is tot leeraar nan het Chr. Lyceum te Bandoeng de heer H. W. van der Gugten te Den Haag, die 26 Maait (eergisteren) slaagde voor het doctoraal examen dn de Engelsche en Fransche Taal en Letterkunde aan de Gsm. Universiteit te Amsterdam. De benoeming gaat met den nieuwen cursus (1 Juli a.s.) in. De heer Van der Gugten hoopt per s.s. „Indra- poera" 12 Mei a.s. zijn bestemming naar Indië te volgen. MIDDELBAAR ONDERWIJS. CHR. H.B.SCHOOL TE ZWOLLE. Het Bestuur der Vereeniging voor Chr. M.O. te Zwolle heeft den Raad opnieuw subsidie verr zocht voor de instandhouding van de Chr. H.B. School aldaar, een verzoek dat in 1923 en 1927 geweigerd werd. In 1865 schonk de Raad aan de Rijks H.B.School aldaar een bedrag van f S0.000. De Chr. H.B.School werd in 1926 door 70 leerlingen uit Zwolle bezocht. Van A.-R. en C.-H. zijde werd het verzoek in den Raad ver dedigd, Wethouder Boden bestreed het. Ten slotte werd het verzoek met 17 tegen 6 stem men afgewezen. LAGER ONDERWIJS. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Kampen, J. Barbier te Oostwold (Old.). Houwerzijl, mej. Tj. Neut, thans tijde lijk aldaar. Zegwaard (hoofd D. Riezebos), J. Slaalcnburg te Schoonhoven en mej. B. P. Kooyman te Delft. Voor tijdelijk. Beiden aangenomen. Vlissingen (hoofd B. de Jager), A. J. Lavooij te Breda. Hilversum (Wilhelminaschool, hoofd A. Jungerius), D. Ie Coq te Zoutelande (Z.). Ede (hoofd J. A. Eijgenraam), Chr. Schraa te Zwartsluis en mej. J. Ozinga ta Bennekom. Beiden voor tijdelijk. Steen wijk (Geref. School), P. Boste Sloten (Fr.). Als eerste-ond. E. SANDERS, f Te Breukelen is, op ruim 66-jarigen leeftijd, overleden de heer Egbert Sanders, hoofd der Geref. School aldaar, die hy bijna 24 jaren op uitnemende wijze gediend heeft. Te voren hij onderwyzer aan een der Chr. Scholen te Amsterdam. Hy was voorts voorzitter van de Antirev Kiesvereenlging, van de afdeeling van „Patri monium-', van de Coöp. Spaar- en Voorschot bank „Boaz", en eere-voorzitter van de Geref. ilongelingsvereemgïng en de Geref. Zangver- eeniging. Ook heeft hij vroeger jaren deel van den Kerkeraad der" Geref. Kerk uitgemaakt en fungeerde er als srlba. Morgen, Vrijdagmiddag, heeft de begrafenis plaats. BEGRAFENIS-P. J. WESTERHOFF. Uit Apeldoorn meldt men ons: Woensdagmiddag werd op de Nieuwe Be- grafplaats te Apeldoorn, tegelijk met zijn op denzelfden avondl overleden echtgenoote, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. J. Westerhoff, in leven onder wijzer bij het Christelijk Onderwijs. Als eerste spreker voerde het woord Ds. •I. R. Goris, die er op wees, dat een begra fenis als deze slechts «dden voorkomt, om dat zij, die in hun leven vereenigd waren, ook niet gescheiden zij.n door den dood. Na mens den Kerkeraad der Geref. Kerk, die de overledene als ouderling 8 jaar heeft ge diend, terwijl hij lange "jaren de administra tie dier Kerk voerde, sprak hij dankbaar heid uit voor alles wat de heer Westerhoff op dit terrein heeft gedaan. Daarna h nerde hij aan den arbeid van den overlede ne gedurende 1914ISIS, toen hij avond avond, dat in het gertxmw Patrimo nium als militair Tehuis was inge richt, zorgde voor de maatschappelijke ea geestelijke belangen der gemobiliscerden. Na nog een persoonlijk woord van herinnering INGEZONDEN MEDEDEEUNG. Met Coupon van 3 punten. gesproken te hebben, wees Ds. Goris den aanwezigen op het graf van Jezus en op den Paaschmorgen, d<at getuigt van een leven na dit leven en wekte hij een ieder op in liet heden der Genade te zooken dien God, dien Westerhoff en zijn oelitgrnoote in dit leven hebben gediend, zoodat van hen kan worden getuigd1: Zalig zijn degenen, die in den Heers sterven. Voor de Zondagssehoolvcr. „Jachin" voer de het woord de heer Kluitenberg, dieschet ste de groote liefde en toewijding van den overledene voor het werk der Zondagsschool. Ds. J. D. Speelman, van Nieuwve&n, sprak een woord van dankbaarheid na-mens zijn in Zuid-Afrika vertoevenden broeder, zich zelf en sprekers familie, voor wie de heer Westerhoff in moeilijke dagen een vaderlijk raadgever was geweest» Namens de afdeeling Apeldoorn van Chr. Onderwijzers sprak do heer G. J. van Delden. die wees op de rijke ervaring van den over ledene, waarmee hij vooral de jongere leden der afdeeling, waarvan hij het oudste en trouwste lid was, heeft gediend. De zoon van den overledene, zelf' reeds een grijsaard, dankte met een enkel woord voor de belangstelling. TROMOTIES. Gepromoveerd la tot Doctor ln de Technisch» Weten6chap, op een proefschrift getiteld: ..Geo- lojrlscJie onderzoekinü het venster der Sie heer H. L. J. Zcrmat Liou-Cald (Algiers). ACADEMISCHE EXAMENS. Bouwkunde:" ing.' ex., do°heeren G. Eftlng Dijk stra. W. B. Kloos en Th. Kok. G e m. Guivcralttlt te Amsterdam. Oe.'l Génret.' W. gel geb. t i Hllv< I.e Bon Stnd-aimel Amsterdam; seinl-ar ders, A. G. Schoo e Rüksunlversi slaagd: Apothekers te Utrecht. Ge it do dames A- E. Dergh en S M. J. n. Geslaagd: EXAMENS-STUURMAN. a a g. 27 Maart. Gcsl voor l< etoomvaart. de heer H. J. Z.-O. DRENTE. EEN EN ANDER OVER EVANGELISATIE-ARBEID. III"). Helaas, de oorlog kwam. En de gevolgen daarvan waren en zijn voor ons Evangeli satiewerk zoo ingrijpend en ingewikkeld, dat we ons hier van niet kunnen afmaken met groote trekken, zooals dat mogelijk was, schrijvend over 't verleden (l.i. de voor-oorlogsche tijd. Natuurlijk is ook over dat verleden, de wordingsgeschiedenis meer te schrijven, maar dat ligt toch buiten 't bereik \f.n eenige dagblad-artikelen. Daarbij is de kwestie van 't ontstaan tegenwoordig niet aan de orde, maar de handhaving van 't houden wat we hebben. En pas, toen de oorlog ten einde was, kwam de groote Inzinking. zooals dié overal kwam. Er was groote ont reddering in ons gemoedelijke, gewone rus- Btige leventje van hard werken in den zo mer, rust in den winter, voor den Evange list juist omgekeerd. i^uenijke wmersl Scharen jongelui in de oude 6chöol. Inplaats van de kroeg, de vereeniging, van de kaarten de sjoelbak, van 't zwerven door menigeen langs de wegen, in huis met een goed boek uit onze bibliotheek, waaruit werd voorgelezen, door wie die kennis machtig was. Jaarfeesten voor kroegjool. „Jonge, meneer, dat we vroeger lol hadden in dat andere", zeiden ze soms. Neen, we hadden ze nog lang niet allen in onze nelten, maar 't werk had een basis, en we zagen den tijd naderen, waarin we ook de hoorders bij honderden konden tel len. 't Ging, na de eerste beroering weer zoo wat. Wel had 't werk een knak gekregen door do mobilisatie en lagen vercenigin- gen eerst tegen den grond maar langzaam kwam er weer teekening. Toen kwam de gruwelijke smokkelhandel, met zijn ont redderenden invloed. Er waren er die ge heel verwilderden, jongen en ouden. En men merkte heel goed, dat er van de pas verworven godsdienstige inzichten, slechts nog uite;rlijl(e vormen bleven. Nog een kor ten tijd cn men spotte met wat men had leeren aanbidden. Het Communisme, vlsschend in troebel water, maakte sterke vorderingen, wijzend op Christennaties die elkaar bekamptcn, ieder voor zich Gods hulp vragend en van dien God de straffen afbiddend voor den vijand. Voor jonge Christenen, nog pas gekomen tot eenig in zicht, \erbijstciend. iuen tastte en vond geen steun; mannen, die al jaren belijdenis geen steun mannen, die ai jaren geleden belijdenis hadden gedaan, werden commu nist, jonge menscuen zwierven tuciueioos rond. Maar nog was het einde niet. Er was nog altijd brood, overvloed zelis. Zooala overal, werd hier geld bij lioopen verdienu, voorai in oe laaisuj jaren van den ooriog en de eerste daarna. Maar toen Kwam de ellende, overal stag natie. En daardoor geen ainarne van tun. Stukken veen, gister f lü.UUü waard, deden vandaag geen cent. Overal de velden vol en geen kuu^ers. Sterke maatschappijen ais „Klazicnavecn" werkten nog wat uoor, tot alles vol stond. Toen greep de regeeiing in. Steunde, zonder werk te vragen. Dat was goed bedoeld maar vooral nier een psychologische fout. Trouwens wio kon toen zonuer louten maken iets doen. De Kegeering stak overal licht op en zelis sennjver dezes werd bij twee Minis ters, op hun tocht door de venen, ontboden om inlichtingen te verstrekken. Daarna kwam de werkverschaffing met al de ellende daaraan verbonden. De nooa was groot reddeloos, radeloos, redeloos, deize drie adjectieven konden hier terecht als weergave van den toestand worden ge bezigd. \vor de Evangelisatie was het een vréeselijke tijd. Hoofden van gezinnen mochten alleen bij dé werkverschaffing. Sommigen waren we ken van huis. De jeugd zwierf handeloos om. Zoo uit den roes van 't vele verdienen en ruim zakgeld, neergeploft in de armoe de met alle uemoralisatio daaraan verbon den, te erger, omdat er geen werk was. Wat moesten ze uit voeren? Wat vermocht_de zwakke moederarm? En dan de vreesehjke, J geldzorgen. Bijdragen van de bevo king I' slonken tot zeker 3U pet van wat men ge woon was. Bn van buiten? Ach, vele bronnen waren I opgedroogd en waar vond men andere? Men verweet in oie dagen van bittere ar- I moede de bevolking de verkwisting in he tere dagen. Zeker, ze waren te royaal ge weest, doch waar was men dat niet? En dan denk U in: een volk, pas ont worsteld aan al de vreeselijkhcdcn vc. -n- den aan verplichte winkelnering, wa:.rn., de patroon inplaats van geld, winkelbon- nen gaf cn zorgde dat alles zoowat, of'ge- j heel. verbruikt word. Toen de tijd, dat men. geen geld gewoon, zelf moest leeren met I zijn geld rond te komen. En toen, plots van j 100 in de weck op 7 steun. Wat zoo iets I zou zijn voor huismoeders, waar van ouder op ouder in do familie de spaarzaamheid jen h-/ overleg was betracht, is niet te zeg- [gen, laat staan voor onze huisvrouwen hier. Klaar groot is het geduld cn het aanpas- [singsvermogen onzer menschen. Men zou het wel gelaten hebben, te sol len met Amsterdammers of Rotterdammers of welke menschen ook, zooals men 't deed mét onze menschen. Hét is een volk, dat vraagt naar werk en nog liever bij huis voor karig loon werkt, dan voor meer van huis gezonden, of gratis ondersteuning ont vangt Maar te ongelijk was de behande- l.ing en telkens en telkens bleek, hoe zij die leiding moesten geven, zelf goed gevoed en gekleed en gesalarieerd, dc ziel van 't volk niet kenden. Wat ook de ellende vergrootte en 't aan tal keeten als wonderboomen deed opschie ten? Tijdens de groote campagne, toen, wat zoeken? Waarheen? Niemand had een wo- op een turf leek, geld waard was, werd icdor turfgraver en stroomden velen de Venen in, die, toen de malaise kwam, ook elders niet meer te recht konden. En de demobilisatie bracht den en de piepjonge oudertjes keeten. Men moest toch onderdak hebbon. Entoen? En toen kwam de wreedc ordon nantie, dat men, ik meen 27 jaar moest, zijn om bij do werkverschaffing te komen? Dat was, om te jonge huwelijken tegen gaan, maar dio maatregel, zou, vroeger toe gepast, zegen gebracht hebben, nu bracht zh ellende. Ze konden toch niet dood bonge len! Een leger venters ontstond. En een stormloop op de armbesturen. Men had be ter kunnen laten werken. En die keeten waren do sensatie- en barmhartigheids-ob jecten. Maar die keeten representeerden on ze arbeidersbevolking niet, evenmin als de werkelijke, intensieve, ellende? Acheraf ge zien, verbaas ik mij er over, hoe alles ge- drapen weid. En dan dat gemoedelijke nog vaak: och ja als de Koningin 't maar precies wist, als ze in Den Haag alles maar goed wisten, maar die voorlichters, meneer, die voor lichters! f v - 1 t - r .v-V-'K - VJ Onze Zangvereeniging, vóór de groote inzinking. honderden jonge mannen weer thuis. En 't ergste was, dat, dat in dien tijd veel gehuwd waren en gezinnen zich hadden gevormd. Immers de regccring zegde royaal steun toe bij de mobilisatie aan gehuwden. Gauw dan maar trouwen. Te jong? Kom! 't Vrouwtje bleef hij de ouders, maar had een goede uitkecring wekelijks. En de kinder tjes kwamen ook. En toen? En toen kwam de wreede ordon den de r'tkceringen op en was 't niet door- Inopcnd e?i feest, toen de jonge mannen voor gor thuis kwamen. Verveners kon urn zulke grnotc, dubbele gezinnen niet ge- hruiktn. En toen de uitkeeringen ophiel den, moesten de jongelui een heenkomen oing over. En zoo bouwden de gelmporteer- Armoede is hard! En toch had men 't mis, als men dacht dat politiemacht en sol daten noodig waren. Een troep demon stranten riep mij toe: „jij ook staken! niet meer preeken", en toch, met groote gerust heid trad ik zelfs de woningen in van de meest verstokte anarchisten en communi' ten. Zij hebben mij van hun brood gegeven en van hun tabak laten opsteken. Ja in een geval van namelooze ellende ontruimde een zijn woning. in groote naastenliefde, opdat ik met de beproefden in zijn kamer kon spreken en bidden. Het zijn goede menschen hier, ln burgerlijken zin dan, en de ergste zei tegen mij: „ik zag je komen, en ik wil zulk volk liever niet zien. maar ik weet dat jij 't goed meent, neem een stoel". Ja, men zegt je eerlijk, dat men 't be treurt dat je een parasiet bent, eigenlijk te goed voor zoo'n leegloopcrsbaantje. Klaar evenmin als onze menschen voor een groot deel nog in 't geloof geworteld en gegrond zijn, daarvoor was de tijd te kort. zijn die anderen het in de tegengestelde levensbe schouwingen. Maar bitter zijn zo door al die lapmidde len. En, nu pruat ik, naur dat ik wijs ben. maar als ik zie. alles wat gedaan en gela ten is, om de ellende weg te nemen, met gevolg, dat ze nog stijgt, dan krijg ik den indruk, dat, met alles wat gedaan is, ook had kunnen gebeuren wat gelaten is, en dat zou ons gered hebben. Wat zijn er wag- gonladingcn goede en slechte kleeren gedis tribueerd. Kleeren soms, te vies om aan te pakken, 't Getuigde van Neêilands bekende neiging tot he.pen. Maar wat baatte liet: Als ik een verarmd gezin 10 jaar lang we kelijks f 1 geef, is 't na 10 jaar nog even arm. Maar als ik 't bedrag in eens had ge geven, had 't er zich boven op kunnen wer ken. Op 1000 manieren wou men ons helpen en er was maar één manier: 't Veen productfel maken. Ik zie al menigeen glimlachen en hoor mompelen: „dat is 't hem nu juist". Hoe kan dat? Ik wil daar straks nog graag iets van zeggen. Ik sprak van kleeding' en ik zou onwaar zijn als ik niet sprak van de vele tiendui zenden guldens. Wat nog beter geweest zou zijn? Als iedere huisvrouw en iedere fabri kant eens hadden besloten voor f 1 meer turf in te slaan, dan men gewoon was, nf een schip vol meer voor zijn fabriek. Uit ware de nood geweest en 't had niemand veel gekost, nog niet zooveel misschien dan nu gemiddeld aan kleeding, tijd en geld is besteed om te helpen. Want men had kun nen doorwerken cn verdienen. Wat in vroe ger dagen iets moois was geweest, verwekt nu vaak ergernis. Daar is veel gedaan, maar als al 't geld voor kindersanatoria, voor buurthuizen en derzelver employée's, voor salarissen van werkverschaffingsambtenaren, voor vele an dere ambtenaren, voor honderd ditten on dattcn, alles goed en wel, eens was gebruik: voor wegruiming van veen, dan was 't kwaad bij den wortel aangetast. Nu is en blijft alles lapwerk. Mogelijk ben ik hier te scherp of te onnoozel, maar nog eens, al- lopn sta ik niet. cn men kan ook niet meer i"l oen va» tapuen dun er in is. Ik haspel nu wel even alles door elkaar, maar do goed gunstige lezer bedenke dat hier ook alles door elkaar ligt en dat ik in dien chaos zoo maar maar geen orde kan brengen. Ik ga weer tot ons Evangelisatiewerk even terug. We waren onze kerkbouw be gonnen. En geleerd door dc ervaring, gezegd: we behelpen ons zoolang, tot we eon kerk kunnen zetten, die voor de eerste 100 jaar alle uitbreiding tart. Over 10 of 15 jaar kan hij vol zijn en we zullen met door tel kens breken en bijbouwen een onooglijk object hebben. Helaas, inplaats van uitbrei ding, kwam do inzinking. Inplaats van izooals de plannen waren, woningen b:.j te bouwen, nam men ons de menschen af. Eerst de trouwste en beste kerkgangers» Do menschen met de mooie gezinnen. In U j jaar was ik 60 a 70 kerkgangers kwijt Ik zwijg van het groote levensleed dat mij zelf trof en alle teleurstellingen in eigen leven. Maar dat! En dan dc enkele nood kreten uit de verte, van die verzinken, ter wijl men niet zwemmen kan en geen red dingsboei heeft. Want van de velen, die gingen, waren de moesten nog als Jacob, die hun God dienden daar waar ze Hem leerden kennen, maar niet in staat waren Ilern elders te inden, onder zoo geheel andere omstandigheden en toestanden. Met wanhoop in 't hart werkten «e door. Mijn vrienden-collega's, even als Ik. Wat zou er worden van die gaan, wat van ons, die blijven? Ik heb in die dagen mijn pen soms in alsem gedoopt misschien soms te erg maar als men midden in 't lijden zit, ellendo ziet overal, en alle nood op ju afkomt, terwijl je zelf in nood zit soms, maar toch nog eet, als je- je levenswerk bij de handen ziet afbreken, dun is dat vaak meer dan een mensch kan dragen. Al jc jeugdwerk vernietigd, de kerk ontvolkt, och och men gaat Elia begrijpen al hij bidt: „neem Hcere mijne ziel". Ik weet wel dat ik eenzijdig ben, dat word je hier vanzelf, maar deze eene zijda is ook zoo groot, dat men er genoeg aan heeft en niet veelzijdig kan zijn. Alles, alles is lapwerk. Zelfs in cultuur- brenging van 't Hoogveen is lapwerk. Geen nering, geen kerk, geen Chr. School, geen jeugdwerk kan bloeion zonder een krachtige arbeidersbevolking, die werk heeft en brood. W'aarom pakt men dan 't veen niet aan? En wel de Zuiderzee? zoo vragen we in onze onnoozelheid. Daar moet water verplaatst worden, dat. zonder oen cent op to brengen honderden mtl- liocnen kost. Hier kan \.-en worden ver werkt, dat voor weinig kan wonten gekocht en in de verwerking zichzelf of tenminste do arbeid zoowat betaalt. Daar worden er door de wateropruiming hroodeloos gemaakt, hier zouden duizenden door dc vcenoprui- miiig werk cn brood hebben en alles zou hlocicn. Daar moet men afwachten wat de bodem aan productiviteit zal geven, hier is men ze ker van t enrluiy nd. n II. A. uitstekende bouwgrond. Daar blijven de onderhoudskos ten groot, ook na voltooiing, hier zijn alle kosten «f'.">»r.nn*.i en blijft enkel de winet, die jaarlijks keert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5