TWEEDE BLAD. ECONOMIE EN FINANCIEN. DINSDAG 26 MAART 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Prof. Dr. A. Pannekoek zal, naar het „Ubl." verneemt, in de volgende week naar Canada vertrekken, teneindp daar op uitnoo- diging van Prof. Plaskett, den directeur van de Sterrewacht te Victoria (Britsch Colum bia), een half jaar aan de waarnemingen op die Sterrewacht deel te nemen. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Prof. Dr. L, F. de Beaufort heeft Maandagmiddag het ambt van buitengewoon hoogleeraar in de Zoögeographie aanvaard met het uitspreken van een rede, getiteld: „Problemen en methoden der historische LAGER ONDERWIJS. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Zwijndrecht (Kerkstraat 41, hoofd B. Folkersma), mej. C. Groen te Rotterdam. IJsselmonde (hoofd P. H. Roest), H. van der Weij te Haarlemmermeer. Klaaswaal (Eben-Haëzerschool, hoofd B. Boer), mej. H. Schiermeier, aldaar. Ooltgensplaat, mej. A. Maljaars, thans tijdelijk aldaar werkzaam. Holten, mej. G. Teerink te Aalten. Totaal 50 soil., waaruit een 6-tal opgemaakt werd. Veenendaal (Herv. School, hoofd A. H. NyhoffR. J. Voortman te Hoenderloo en P. L. M. Sterrenburg te Nijmegen. We esp (hoofd W. Kuurman), J. F. G. •chouten te Woerden. S t r ij en, mej. J. van Vliet, aldaar. Voor HjdeLijk. Sliedrecht (hoofd G. J. Snijders), mej. W. Versteeg te Utrecht en mej. H. M. Snijders Ie Hoek van Holland. Hoofdplaat (Herv. School, hoofd I. C. Jacobse), mej. H. H. Trimpe te Goes. Nieu w-Weerdüige <hoofd G. Nfl- Hoff), mej. M. Potze, te Oud-Lutte. Souburg (Marnixschool, hoofd J. Deij J. de Meij, te Ritthem. T r i e m e n (onder Westergeest, hoofd B. Migchelbrink), mej. K. Venema te Leeuwarden. Soerabaja (Tegals-arieschool, hoofd Visser), W. Peek, te Amsterdam. IÏ'atteValla, H. van der Wal, te Brachten. Hindel o o pen, mej. A. de Vries, te Lemmer, thans ass. Delfzijl (U.L.O.), S. Scheringa, te ITolbert. Vrieze veen, J. Vaatswa, te urhui- mm. Sid>deburem, mej. K. J. Mulder, al- ïoar. P. J. WESTERHOF. Te Apeldoorn is, enkele uren nadat zijn echt- fcenoote den laatsten adem uitblies, op 86-jari- gen leeftijd overleden de heer P. J. Westerhof, gepensionneerd onderwijzer bij het Chr. Onder wijs. Met hem is heengegaan een der nog weinig overgebleven oud-strijders, die de hitte des daags en de koude des nachts voor het Chr. Onderwijs hebben verduurd. De overledene Is een in Chr. Onderwijskringen zeer bekende persoonlijkheid. Hij bezocht tot op hoogen ouderdom nog altijd de Algemeene Vergaderin gen »n de Pinksterweek. Hy heeft verschillen de Scholen in Friesland gediend, waar hy even eens veel gewerkt heeft onder de z.g.n. polder- Jongens. Eveneend diende hij de Chr. School te Nijkerk, hoofd de heer J. van der Waals. De heer Westerhof was een trouw bezoeker van de Afdeeling Apeldoorn en diende de Geref. Kerk aldaar gvruimen tijd als ouderling. Op allerlei Christelijk terrein, in het bijzon der op dat der Zondagsschool, heeft hy met *yn gaven in Gods Koninkrijk gewoekerd. i INSPECTIE-VERGADERING. De vierde Inspectie-vergadering van onder wijs in de Inspectie Apeldoorn, zal te Apel doorn gehouden worden op Zaterdag 20 April a.s. onder voorzitterschap van den Inspecteur van het L.O. in de Inspectie, Dr. K. E. W. fitrookman. Als spreker zal optreden de heer Dr. J. Berlage, oud-Rector van het gymnasium te Deventer, met het onderwerp: „Het onderwijs *n de positie der onderwijzers in de oudheid". Aan het einde der vergadering zullen de on derwijzers en onderwijzeressen in de gelegen heid gesteld worden afscheid te nemen van den Inspecteun die met 1 Mei zijn betrekking by het Rijksschooltoezicht neerlegt. Alsdan zal na mens de onderwijskrachten bij het Openbaar en Bijzonder Onderwijs den Inspecteur een so\ venir worden aangeboden; terwijl de onderwij krachten by het Katholiek Onderwijs den schei denden Inspecteur eveneens, namens het Ka tholiek Onderwijs een blijk van waardeering EXAMENS. Lelden. G« log", de heer A J. N. M. Struycken, geb. te Den Haag. Rökaunlverslt eft te Utrecht. Ge- Ïromovcerd is tot Doctor ln de Wis- en Natuur- unde mej. Ch. E. Bastert, geboren te Amster dam, op proefschrift: „Uber die Regullerung der ACADEMISCHE EXAMENS. Riiksunlverstteit te Lelde Maagd: Wis- i OUDE PAASCH-GEBRUIK EN IN NOORD-BRABANT. In Helvoirt, een idyllisch dorp onder den rook van Den Bosch, temidden van uitge strekte dermehbössöhen met schilderachtige vennen, bestaat nog een aloud Paaschge- bruik, dal onder de schooljeugd nog niets van zijn oorspronkelijkheid verloren heeft De jongens gaan nl. tegen Paschen de boerenhofsteden en de villa's af om eieren te bedelen. De club is voorzien van flinke eierkorven om den buit te bergen. Overal worden we meestal vriendelijk ont vangen en krijgen ze van de goedige boerin een of twee eieren. Zoo gaan ze dan van huis tot huis verder op hun strooptocht. Langzaam maar zeker vult zich de mand en straks wordt de netto-winst eerlijk ver deeld onder de deelnemers. Het gebruik wil, dat de bedelaartjes ner gens worden geweigerd en met leege handen moeten vertrekken. Maar wee, driewerf wee, als toch een booze boerin de gastvrijheid weigert! Dan komen de anders zoo vroolijk zingende jongens in opstand en wordt er geklopt aan de deuren, gebonsd op de stijf gesloten blinden en als het heel erg wordt, komen de zware dennenknuppels te voor schijn om een woordje mee te spreken ten einde de weigerabhtigen op minder prettige wijze tot storting van de gave te sommeeren. Gelukkig maar, dat de folkloristische be deltocht onder leiding staat van een onder wijzer der school, die er wel zorg voor draagt, dat de boys het niet te bar maken. Anders zou het er voor de ruiten en de verf wel raar gaan uitzien. De bedeltochten worden meestal alleen door jongens gehouden. De meisjes zijn daar mis schien wat jaloersch om en gaan daarom Indologie: doet Ier te Amaterda Ilii£6reealtunc_ i de hei Leiden; ld. K: cand. a te Stad-Almelo. de heeren G. van Gel- K. P. RU patra te Geneeskunde: doet. C. Schimmel I Rük Maagd: sx.. do heer C. t te N meeen Geat ex.. de heeren J. m). J. B. ten Holdi itoomv. de heerpn J. de Vrlea en G. J. ten Slethoff; voor 3en stuurman groote stoomvaart e heeren J. G. Havekas ets J. W, Lotgerlnk» Meisjes op stap en met goed succes! ook op het pad. Al gaan ze wat minder bruusk te werk als de kameraadjes van hst sterke geslacht, ze zien toch ook wel kans om met een ge vul den mand thuis te komen. Als de booze boerin weigert.... HERZIENING TELEFOONTARIEVEN. GESPREKKENTARIEF OF VAST ABONNEMENT. Een brochure van de Kamer van Koophandel voor Rijnland. In een lezenswaardige brochure, geschre ven door Mr. P. G. K n. i b b e, secretaris der K. van K. voor Rijnland, zet deze Kamer haar bezwaren uiteen tegen de voorgeno men herziening der Rijkstelefoontarieven. Allereerst worden een elftal bezwaren te gen het gesprekken tarief ontwikkeld; want het gesprek is een vee] te klein onderdeel van alle verrichtingens om daarop een ta rief te bouwen. Dit geldt zoowel voor hand- centralen als voor automatische, doch voor doze laatste zeker in verhoogde mate. Het voorgestelde gesprekkentarief is ge bouwd op willekeur, op het momenteele in zicht van degenen, die het hebben opgesteld en niet op de hier onmisbare objectieve ba sis der zelfkosten. Een groot bezwaar is ook, 'dat streek- netten niet meer mogelijk zullen zijn. Daarvoor in de plaats zal komen, een lo caal tarief van 2,5 cent per gesprek en tus- schen verschillende gemeenten (kantoren) een tarief van 10 cent voor afstanden tot 7.5 K.M. en 20 cent voor afstancjien van 7.5 tot 15 K.M. enz. Dat bij een dergelijk systeem van een ontwikkeling der telefonie op het platteland, zooals bij een doelmatig streeknet gieen sprake kan eajn, staat zonder meer vast. In Zweden en. Denemarken denkt men er anders en beter over. In het tweede gedeelte der bruchure wor den de motieven van het hoofdbestuur aan kritiek onderworpen. In het laatste gedeelte wordt uiteengezet een mogelijkheid tot een rechtvaardiger en doelmatiger oplossing. Aansluiting wordt daarbij gezocht aan dt- regeling geldende bij <Je geautomatiseerde gemeentelijke telefoon te Rotterdam. Daarbij komt de schrijver tot de volgende conclusie: Het vaste abonnement, d.w.z. de gemid delde kosten per aansluiting, zij en büjve echter de basis van ons tariefsysteem. Stellingen. Voorts worden die volgende steRSngen ge poneerd: I. Het voorgestelde gesprekkenthrief ont neemt zeer velen aangeslotenen hun gerief of vergt van hen aanmerkelijk hoogere kos- II. Bij gelijk gerief zullen speciaal de abonné's in de groote netten enorme bedra gen meer dan thans moeten opbrengen. IIT. Streeknetten zijn bij het voorgestelde tarief niet meer mogelijk, zoodat aan het platteland een goede gelegenheid om veel te spreken voor rmimer wordt ontnomen IV. De voorgestelde tarieven zullen daar om, ln vergelijking met streeknetten, het aantal aansluitingen op het platteland niet noemenswaard vergrooten. V. Onjuist moet het geacht worden, het telefoontarief te baseeren op het belang en voordeel, dat de aangeslotene van zijn tele foon heeft VI. Het telefoontarief moet daarentegen gebouwd zijn op de zelfkosten der ransiul- ting, voor zoover noodig gedifferentieerd ln verband met de meerdere of mindere kosten voor veel- en weinig-sprekers, VII. F.cn dergelijke differentiatie Is vooi veel-sprekers te bereiken door bij een be paald aantal gesprekken de verplichting op te le™gon, een extra-aansluiting te nemen VIII. Voor weinig-sprekers is deze te be reiken d'nor een iets lager abonnement of zoo noodig door een grondbedragentarief of een Massegesprekken-abonnementstarief. waoitdj echter eventueel wordt aangegeven, waarom en in welke mate van het zelfkos ten-principe is afgeweken. IX- Door- automatiseering-gepaard-gaandP* - met uitbouw van het vaste abonnementsstel sel is aanzienlijke toename van het aantal aangeslotenen te verwachten. GEEN GESPREKKENTARIEF. Adres van het Verbond van Ned. Werkgevers. Het bestuur van het Verbond van Ned. Werkgevers heeft een adres gericht aar Minister van Waterstaat, in welk adres eenige bezwaren naar voren worden ge bracht tegen de voorgenomen herziening der telefoontarieven. De invoering van een gesprekkentarief zal een verhoóging der te lefoonkosten. tot soms het vijfvoudige betec- Industrie en handel hebben thans het ge voel', dat een uitbreiding der telefoonnetten wordt geforceerd ten koste van de tegen woordige abonné's. Nu reeds heeft het hoofdbestuur, zoo gaat het adres voort, bekend gemaakt, dat hel tarief van een interlocaal gesprek over een afstand van circa 71/2 K.M. op 10 cent be hoort te worden gesteld. Aangeraien de tegen woordige techniek der automatische tellers niet toelaat oneer dan vier eenheden aan te slaan, moet men wel automatisch terugval len op een tarief voor locale gesprekken van 2i/2 cent. Het besluit tot invoering van het volauto matische districtsverkeer op dit oogcnlblik is dus de oorzaak, dat reeds thans een ge- sprekken-tarief moet worden ingevoerd, dat tot veel te hooge kosten, voor het bedrijfsle ven zal leiden. Adressant venzoekt daarom den minister niet tot den ontworpen maatregel over te gaan, alvorens de techniek zoo ver gevor derd1 is, dat automatische tellers meer dan vier eenheden kunnen tellen. Subsidiair wordt een ruime reductie op de rekeningen verzocht, naarmate meer ge sprekken per maand gevoerd worden. IN DE BLOEMBOLLENSTREEK. Het hoofdbestuur der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur verzond een brief aan het hoofdbestuur der P. T. T., waaraan wij het volgende ontleencn: Met behoud van de lokale spreekgelegen heid, we'tke tegenwoordig bestaat voor de beoefenaren van de bloembollenteelt voor zoover zij wonen in de streek van het net Haarlem, het net-Lisse en de tot het bloem- bollcndistrict bchoorende plaatsen in de om geving van Leiden, zou bij automatiseo ring <?er installatie, waarvan blijkens uw uiteenzetting van 7 Maart ernstig sprake ls een administratieve wijziging in do tarie ven geen bezwaar zijn. Nu heeft echter op 7 Maart de heer Ir. Warning in Vluchtige trekken mededeeling gedaan van plannen tot districtsindeeling en daarbij als voorbeeld van zulk een net ten-complex het bloembollendistrict ge noemd. Hij deelde mede dat een projec' voor de autoMatiseering van de gehcele streek tusschen Haarlem en Leiden in op dracht van den directeur-generaal is uitge werkt en een teekening gaf deze gedachte oplossing weer. In deze'plvnen ligt de erkenning van d>' economische eenheid, die het bloembollen district vormt. Evenwel is er twijfel gerezen of deze nlannen inhouden het behoud van het lokaal verkeer tegen lokaal tarief (inge val van gesprekkentarief, tegen 2V" cent pc» gespr.ek) tusschen. de plaatsen Hillegom- Lisse—Sassenheim. Het historisch gewordene ware hier ln elk geval te eerbiedigen, dear met name in de EXECUTIE EN DIVIDEND. De heer B. J. J. van Aalst te Rotterdam schrijft ons: Mag ik u beleefd in kermis stellen, dat c'e schryver van Zaterdag 9 Maart in uw fi- nancieele rubriek mij geenszins heeft over tuigd, dat onze „hoekjes schrijver" in zyn berchouwing over bovenstaand onderwerp, zoo heel ver heeft mis. gezien. Er kan, na deze blijkbaar deskundige uit eenzetting. voor „hoekjes schrijver'' in geen geval aanleiding zijn voor eenige zelfcritiek in verband met zijn geapprecieerd epistel, want dat een goed beheerde hypotheekbank voor de aandeelhouders een zeer lucratief bedrijf is, staat toch nu wel vast. Inmiddels verheugt het my, dat u het doel van myn schrijven voor de aandacht van uw lezerskring hebt willen brengen. Protectie voor den goedwillenden, eerlijken schuldenaar is even goed noodig als protec tie voor den schuldeischer. Ter illustratie een geval van huurkoop- tragiek. Een kleine middenstander was bij aankoop in een piano na een flink bedrag voor eer-1 ste storting voldaan te hebben, en geruimen tijd trouw de maandelyksche storting ver richt te hebben, genoodzaakt te verzoeken c'e maandelyksche betaling van f 25 op f 10 terug te brengen. Hoewel op de piano, die f 750 had gekost, nog slechts f 50 plus bij komende rente betaald moest worden, werd dit verzoek niet ingewilligd. Onze middenstander kon aan de eischen van de niet by ster barmhartige firma onmogelijk voldoen en, gedreven door dreigementen en door angst en vrees voor schandaal verkocht hy zyn znur verdiende, bijna betaalde piano met schrikbarend verlies om met de aldus verkregen som de eischende firma te kunnen voldoen en terughaliwg in welk geval het reeds betaalde bedrag- geheel verloren was te voorkomen. Welnu, dergelijke excessen, waarvan ieder die rond ziet in de zakenwereld, er wel eenige kan noemen, en niet het minst in verband met hypothecaire en huurkoop-schulden (want 1 ei- de schulden hebben een pand recht) zijn in do Noord-Amerikaan see staten niet mogelijk. En om u nu met nadere bijzonderheden omtrent het Amerikaansche voorschrift ln kennis te stellen ik doel nu alleen op het daar by na alles beheerschende huurkoop stelsel diene, dat indien de schuldenaar kan aantoonen en bewijzen, dat hij door niet te jiene omstandigheden bij het aan gaan der transactie (b.v. door ziekte, werk loosheid of een andere aannemelijke vorm van achteruitgang, dus buiten zijn schuld, maar door onmacht) in gebreke bleef; dan heeft de Amerikaansche rechter mits het onderpand waarborgt, dat er voor dai schuld eischer geen nadeelen u'.t voortrv'n waneer er redelijk uitzicht is, dat binnen af- zienbaren ty'd de schulddelging kan worden voortgezet de bevoegdheid surséance van betaling, of zoo mogelijk schikkingen, al naar omstandigheden, voor partijen bindend te be- Sporadisch, en dan slechts na bewezen kwaden trouw of faillissement vonnist de rechter aldaar tot teruggave van het pand. In onze Nederlandsche wetgeving is een schrijnende leemte en naar mijn persoonlijk inzicht kunnen onze bekwame juristen een formule vinden zoowel voor hypothecaire als andere schulden en zonder nadeel voor den schuldeischer, waardoor aan den goedwillen den, maar tijdelijk onmachtigen schuldenaar, een bescheiden protectie gegeven wordt. Het is duidelijk, dat dat ln hooge mate on billijk kan zyn en met den wensch, dat te gen deze praktijken wettelijke voorzieningen getroffen worden, gaan we geheel accoord. Wel mag men niet de oogen sluiten voor het feit, dat het ten slotte de eigen schuld van den huurkooper is, daar hy het contract go- teekend heeft, maar daar dat veelal ge schiedt door menschen, die met finantieele zaken niet op de hoogte zijn, zou het goed zijn wettelijke bepalingen te geven, die de misstanden op dat gebied weg nemen, wat ons zeer zéker mogelijk lijkt. In de Tweede Kamer is hier reeds eens op gewezen en indien wy ons goed herinneren, heeft de Minister toen beloofd aan deze aangelegenheid aandacht te schenken. Maar regeeringsmolens malen langzaam. Radio Nieuws. ultz.) 11.30—12 Godsdienstig halfuurt 1.15 Concert door het KRO-Trio. 1.15—2 Gra jonmuzlek. 5.30—6.30 Gramofoonmuzlek. 6.30 Dultsche les. 77.25 Spr. Gerh. Krekelberg: beteekenle van het monumentale Kerkje te >lt t>y Roermond. 7,358 Spr. A. J. Schaar», .30 Lüd.'ns Kathcliekei J. Hoi wijde sschermlng. t muziek. I 9,00 Kam HILVERSUM. (1071 M) 10—10.15 Morgenwfl- Ing. 12,152 Concert. 22.45 Kookpraatje. 2.45 -3 Gramofoon. 3—4 Kniples. 4.30—5 Gramofooii. 8.30—10.15 Concert. 10.15 Persber (Van redactiewege een weinig bekort). Wy hebben in ons vorig artikel aange toond, dat de winsten van hypotheekbanken voor den leek soms buitensporig mogen lij ken, maar dat in werkelijkheid toch niet zijn, En men ook zonder meer niet mag zeggen, dat een hypotheekbank niet de minste cle mentie gebruikt. De schryver meent nu, gelijk uit de tweede alinea van zyn brief blijkt, dat het toch zoo is en hy motiveert die meening met te zeggen, „dat een goed beheerde hypotheekbank een zeer lucretief bedrijf is". Dat is toch wel wat kras, want daarmede wordt niet meer of min der gezegd, dan dat een ieder, die een zaak heeft, welke ruime winsten oplevert, een woekeraar enz. is. Wy herhalen, dat hy, die ons betoog van 11 dezer on bevooroordeeld gelezen heeft, zal moeten er kennen, dat een hypotheekbank inderdaad in vele gevallen voor aandeelhouders ruime winst kansen biedt, maar dat het niet aangaat deze instellingen in 't algemeen van minder faire praktijken te betichten. Wat nu het tweede deel van den brief van den heer v. A. betreft, merken wy op, dat het geen daar verlangd wordt met hypotheekban ken als zoodanig niet te maken heeft, doch een geheel nieuwe kwestie is en gaat over de vraag of het wenschelyk of noodzakelijk is, dat zij die door bijzondere omstandigheden hun uit huurkoop voortvloeiende verplichtin gen tijdelijk niet kunnen nakomen, wettelijke bescherming genieten, indien het onderpand ruim voldoende is. Zooals men weet, worden huurkoop-contrac ten steeds nadrukkelijk gestipuleerd, dat het verkochte artikel, totdat de laatste termijn is voldaan, eigendom blijft van den verkooper. Waar het verkoopen volgens afbetalings- systeem ook door vele ongure personen wordt beoefend, komt het vaak voor, dat dezen, in dien de kooper nog slechts enkele termijnen moet betalen, onmiddellijk van hun recht de goederen terug te halen, gebruik maken, indien de betaling ook maar even stagneert, waarbij zij dan, ook weder volgens het con tract, tot geen enkele vergoeding voor de vele reeds betaalde termijnen verplicht zyn. SURINAME. De uitvoer in 1928. De waarde van Surinam's uitvoer in 1928 bedroeg 11,6 millioen gulden, tegen JL1.8 millioen in het jaar te voren. Aan den ruim 2500 balen uitgevoerd, ongeveer 500 balen meer dan het jaar te voren. De uitvoer van koffie bedroeg ruim 34,000 balen, of ongeveer 11,000 balen meer dan 1927. De uitvoer van mais bedroeg slechts 67 ton; ruim de helft van het jaar te voren. De rijstuitvoer ging vooruit. De suikeruitvoer bedroeg 15,6 mill. K.G. tegen 14,3 millioen het jaar tevoren. Er werden 374,000 sinaasappelen uitge voerd, nog niet de helft van het jaar tevoren. De balata-uitvoer bedroeg 519 ton, tegen 768 ton het jaar tevoren. Aan bauxiet werd 207,000 ton uitgevoerd, tegen 176,000 ton in 1927. De waarde van den houtuitvoer was f 818,000, of f 135,000 meer dan het jaar tevoren. Slechts 300 Panamahoeden werden uitge voerd, of ongeveer een derde van het jaar tevoren. Dat het totaal van den uitvoerstaat niet ongunstig is, is in hoofdzaak te danken aan den grooteren koffie-uitvoer. BINNENLANDSCHE LEENINGEN. Hengelo (O.). In de Zaterdagmiddag gehouden gemeente raadsvergadering werden slechts een tweetal punten, n.l. Ingekomen stukken Geldleening behandeld. Mededeel ing werd gedaan v van den Pensioenraad te waarbij de aanbiedingen voc ringen ad resp. f 1,300,000 ej tende 4% pet worden ingetrokken, voor wat de koersen van overname betreft, daar hier tegen daor den Centrale» Beleggïngsnaad bezwaar is gemaakt. Een nieuwe aanbieding wordt thans ge daan, waarbij voor de leening ad f 1,300,000 een koers van 97 pet, en voor die van f 645,000 een koers van 95% pet wordt bedongen. Het voorstel van B. en W., het besluit van 4 Maart j.l., waarbij is besloten tot het aan gaan van deze geldleeningen, m zooverre tc wyzigen, dat de koers van overname voor het bedrag van f 1,300,000 wordt bepaald op 97% pet. en voor het bedrag van f 645,000 (annui- teitsleening) op 95% pet, werd aangenomen. LEVENS- Dividend 14 pet. De Hollandsche Sociëteit van Levensverze keringen van 1807 hield haar jaarlyksche ver gadering van deelhebbers. Het verzekerde kapitaal is in 1928 met ruim f 3 milL geklom men tot f 90 millioen. De activa namen met f 2 millioen toe tot f 37,3S4,587. Het zuivere vermogen steeg tot f 2,981,908. Dit bedrag vormt een extra waarborg voor de verzekerden. De premiereserve ad f 34,072,699 is op ruim f 500,000 na geheel berekend tegen een rente voet van 8% pet., tenvijl de gemiddelde ren tevoet der beleggingen per 31 December 1928 4,72 pet. bedraag-t. Aan rentewinst is gemaakt f 574,618. De sterfte had een gunstig verloop. De sterf te- winst was globaal f 9S,500. De zeer gunstige resultaten lieten toe om f 420,000 (v. j. f 425,000) aan de extra re serves toe te voegen en om evenals het vo rige jaar een dividend uit te keeren van 14 pet. De heer Dr. M. van Haaften werd by zyn periodieke aftreding als directeur herkozen, terwyl bovendien een ondergeschikte statu tenwijziging werd aangenomen. N. V. MAHLERS BANK. Dividend 12 pet. De algemeene vergadering van aandeel houders besloot in overeenstemming met de desbetreffende voorstellen uit te keeren 0.35 Kerkdienst. 11.05 _i.20 Gramol 2M—2,20 Orkes Kinderuurtje. 6.20 Gedichtenvoorlezing. 6.3S Nleuwsber. 6.50 Muziek. 7.05 Viool- en plano- sonaten van Bach. 7,20 Vacantlepraatje. "..35 Muziek. 7.45 I*zing. 8.05 Concert. (8.20—8.50 Lezing). 8,50 Vocaal concert. 9.20 Nleuwsber. 9.35 Muziekles. 9.55 Nleuwsber. 10 Muziek. 1LM —12.20 Muziek. PARIJS „Radio-Paris" (1744 M.) 18.502.10 Orkest. 4 055.05 Orkest. 7.057.50 Gramofoon. i M.) 11.20—3.50 Lezl 1BRUSSEL' (512 M.) 20 Orkest. 6,50 Kaï HUIZEN. (339.8 M. na 6 ui uitz. 1111.30 Korte Ziekend P N KruvswiJk. 12,30—1.45 1852 M.) NCRV- lek. 7.30—8 Spr. Ds. Jat 7—7.30 Gramofoc HILVERSUM. (107i Uit het Zleleleven (2). [oor, vocaal dubbelkwnr- (uV^lO—10.^5^'Morpenw* 2—13 Klndermatlne». 3— ndheisdhalfuurtje. Weerbericht Barometerstand. Hoogste Stand 773,8 te Munchen. Laagste tSand 729,0 te Isafjord. i-Gravenhage, f ^5 000 ''ren- i Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zui- dehjke wind, meest half bewolkt, waarschijn lijk met ochtendnevel, waarschijnlijk droog, iets kouder des nachts, overdag iets zachter. FIETSERS. LICHT OP: Van 27—28 Maart van 6.54 nam. tot 5.13 via, DE PROV. BUREAUX. VRIJDAG EN ZATERDAG GESLOTEN. De bureaux van de provinciale griffie en den provincialen waterstaat van Zuid-Hol land zullen Vrijdag en Zaterdag a.s., in ver band met de feestdagen, gesloten zijn reserve met f 7,731 te verhoogen en die van deelneming in een andere ondrneming met f 30,000 te doteeren. ROTTERDAMSCHE BOAZ-BANK^ Dividend 7'/j pet. In de gister gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders der N. V. Rotter- damsche Boaz-Bank is het dividend over het jaar 1928 vastgesteld op 7% pet. Als leden van den Raad van Toezicht wer den herkozen de heeren M. J. C. Besselaar en Kr. Verhoeven J.Lzn. drie genoemde plaatsen aaneengesloten be drijven gevonden worden, welke economisch geheel bijeen behooren en voor welke het lokaal onderling telefonisch verkeer voor den handel onontbeerlijk ls. Gaarne zouden wij zien dat door een verklaring uwerzijds de gerezen twijfel werd weggenomen. Uit het Sociale Leven. jociale kroniek. over 1928. De zoo juist verschenen economische en sociale Kroniek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke zoowel Nederland en de Overzeesche gewesten als het buitei.- land behandelt, begint voor zooveel Ncdet^ land betreft met een overzicht van den alge menen toestand over 1928. De werkloosheid was 'n ons land voor allo bedrijfsgroepen lager dan in 1927, voor en kele, zooals voor de diamant-, de metaal- de tabaksindustrie, zelfs belangrijk lager. Gedurende het geheele jaar werden acties voor loonsverhooging gevoerd; het niet overgroote aantal stakingen had ook voor ongeveer een derde gedeelte loonsverhoc, ging tot doel. Hoewel hier en daar wel resul taten door de arbeiders werden verkreccn. zijn over het geheel de arbeidsvoorwaarden in het afgeloopen jaar weinig veranderd. De kosten van levensonderhoud wareri, verge leken by 1957, ieta hooger. J. VAN DER DEURE. t Tc '.nkhuizen is vorige week op 63-jarigen lee,.ijd overleden de heer J. v. d. Deure, een bekend figuur in de blocmbollenwcreld. De heer v. d. Deure had onderscheiden maatschappelijke functies: o.m. was hij lid van de Kamer van Koophandel voor Wcsl- Friesland, poldermeester van den polder 't Grooteslag, en voorzitter van enkele eenigingen op hel gebied van den tuinbouw. Ook was de overledene vele jaren penning meester van de A.'R. Persvereeniging JDe Vrije West fries". BINNENLAND. BURGEMEESTER VAN LOCHEM. Gister had de plechtige installatie plaats an den heer Van Luttervelt, voorheen bur gemeester van Zuid-Laren, als burgemeester Lochem. was veel belangstelling. Wethouder Schepman sprak de installatie-rede uit: ter wijl ook hot oudste raadslid, de heer Fran- cken, het woord voerde. Burgemeester Van Luttervelt dankte al len voor de belangstelling en zei zijn nieu- ambt met blijdschap te aanvaarden Gemengd Nieuws. NA DEN MOORD TE MUNTENDAM. Toen bekend werd wat 's nachts op den weg bij Muntendam (Gr.) gebeurd was, is, naar de „N. Prov. Gron. Crt." meldt, de 20- jarige broer van den moordenaar, Machiel, spoorloos verdwenen. Later kreeg de familie bericht, dat M. te Zwolle in arrest was ge steld wegens het stelen van een rijwiel. Men heeft toen de marechaussee te Zwolle opge beld waarbij bleek, dat M. op een rijwiel zonder bewijs te Gieten is aangehouden. Daarop is hij gaan zwerven, heeft elders in Drente het rijwiel gestolen en is doorge trapt tot Zwolle. Toon hij zich 's avonds .n een hooiberg begaf, werd hij door de politie aangehouden. M. is niet verantwoordelijk voor zijn daden te stellen. Onder groote deelneming werd op de alg - meene begraafplaats te Veendam ter aarde besteld Bronno Feikcn, het slachtoffer van den moord. Naast enkele volgrijtuigen had een groote schare mannen en vrouwen den zeer langen tocht mede ondernomen, tenvijl de aanwezigheid van bijna geheel het ge hucht Korte Akkers de groote achting en waardeering illustreerde, die de zwaar ge troffen familie algemeen genoot. Aan het graf werd niet gesproken. EEN VONDELING OP HET GRAF. Te Harmeien (Utr.) werd 's morgens om streeks 6 uur door omwonenden op het roomsch-kath. kerkhof kindergeschrei ge hoord. Op onderzoek uitgaande vonden zij daar. op een grafzerk, een kindje van om streeks negen maanden, in een deken ge wikkeld liggen. Onmiddellijk werd de po litie gewaarschuwd, die de kleine, welko verstijfd was van de koude, aan goede han den toevertrouwde, die het verwarmden en van voedsel voorzagen. De dokter kon aan het kind geen letsel bespeuren. Inmiddels werden pogingen in het work gesteld, om degene te vinden die het kind te vondeling had gelegd. Door verschillende personen was in den afgeloopen nacht om streeks 12 uur een vrouw gezien, die zenuw achtig gejaagd over den weg liep met een kind op den arm. De omstandigheden wezen er op, dat zij met de situatie op de hoogte was, daar de weg: naar het kerkhof voor een vreemdeling niet zoo gemakkellik is te Het bleek dan ook al spoedig, dat het ister 1 geweest. thans in Utrecht wonende, dio in een vlaag van zinsverbijstering deze daad had ver richt. In den middag werd de kleine dorv een familielid weer naar do ouderlijke wo ning terug gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5