DERDE BLAD. TWEEDE KAMER BINNENLAND. Gemengd Nieuws. VRIJDAG 22 MAART 1929 DERDE BLAD PAG. 9' DE ZIEKTEWET. DE ORGANISATIE. DE PREMIEBETALING Vergadering van 21 Maart 1929. De Kamer begon met de discussie over de organisatie der verzekering voort te zetten aan de hand van de den vorigen dag inge diende amendementen. De Minister zeidc, dat bij de ontwik keling der bedrijven tlekens overgangsvor men van bedrijven ontstaan zijn. Het. be grip is moeiilijk te omgrenzen. Hetzelfde is het geval met de arbeidersvakvereeniging. Verder js het soms zeer moeilijk vast te stel len tot lker bedrijfsgroep een bepaalde on derneming behoort. Dit geldt niet alleen voor de venbruiksorganisaties. Op de constructie Jjedrijfsgenooten" kan dan ook geen bednjfs- vereeniging gebaseerd worden. Wat verstaat verder de heer v. Schaik onder „algemeen erkend"? De Minister kan met zoo'n definitie niet werken. Dit is een ernstig bezwaar te gen het amendement-v. Schaik. Het is een raadsel, hoe de heer v. Schaik door samen werking van de vakcentrales wil komen tot «en bedrijfsvereniging. Aan het 2e lid van art. 90 hecht de minis ter, overwegende waarde. Dit behelst 'n over gangsmaatregel voor werkgeversverenigin gen. De ontwikkeling moet voortgang heb ben en het eerste lid van dat artikel geelt de richtlijnen aan. Het amendement-Kuiper, om de werkgeversverenigingen, die zich met ziekteverzekering bezig houden, na 5 jaar niet meer te erkennen, kan de Minister ook niet aanvaarden, omdat hij aan het be staande niet ontijdig een eind wil maken. Wat het loonbedrag betreft, het voorstel- Duys is zeer bedenkelijk en zelfs het getal van den heer Beumer (5 millioen )acht de Minister aan den hoogen kant. Bij het nu volgend debat ging de heer Veraart (R.K.) te keer tegen de amendc- menten-v. Schaik, wat hem een scherpe af straffing van den voorsteller bezorgde. De heer Duys trok zijn amendement in ten aanzien van de beschrijving der bedrijfs vereniging en ten bate van het amende ment-v. Schaik. Tevens trok hij het amendement inzake het verzekerd loonbedrag (15 millioen) in. De heer Van Schaik vroeg of de minis ter een datum wil voegen in het 2e lid van art 90, zoodat de overgangsmaatregel alleen geldt voor werkgeversverenigingen, die na een bepaalden datum zijn opgericht. De heer Kuiper handhaafde zijn amen dement. De heer v. Schaik wijzigde nader zijn amendement. Het „algemeen erkend" zijn, wordt nu afhankelijk gesteld van het oor deel van den Minister. Voorts diende hij een amendement in om voorloopig werkgevers verenigingen te erkennen als bedrijfsver- eenigingen als zij vóór 1 Juli 1929 zijn op gericht. -Maar nu raakte het debat weer zoo in den knoop, dat het geschorst moest, worden. Voortgezet werd toen weer de beraadsla ging over de kwestie der premiebetaling. De heer Sine enk (A. R.) zeide, dat in het ontwerp niet wordt uitgesloten, dat bij collectieve arbeidsovereenkomst wordt be paald, dat de geheele premie ten laste van de werkgevers komt. Doch do mogelijkheid dat ook de arbeiders bijdragen, wil hij in het ontwerp behouden. Daarom is hij tegen het amendement-Duys. Het amendement-Kuiper doet ver schillende vragen rijzen, o.a. ten aanzien van de medezeggenschap in de ziekenkas fondsen. En hoe zal het gaan met de vvel- ptandsgrens? De heer Smeenk geloofde niet, dat dit amendement sjoó maar kan worden aanvaard. De heer Bakker (C. H.) bestreed even eens de amendementen, die de wet onnoodig impopulair zouden maken. Nog verschillende andere Kamerleden de den hun pro of contra hooren in zake mee- premie-betalen door de arbeiders. De heer v G ij n herhaalde zijn reeds bij de algemeene beschouwingen uitgesproken waarschuwing, dat de liberalen tegen de wet zullen stemmen, indien de premiebetaling eenzijdig op het bedrijf wordt gelegd. In de AVONDVERGADERING waartoe laat in den middag besloten was, werd het debat voortgezet. De heer Snoeck Henkemans (C. H.) besreed het amendement-Kuiper dat ook de minister doet dat eenigszins vooruit loopt op de toekomstige Ziekenfondswet met name voor den landbouw een regeling zou opdringen, die niet te aanvaarden i De heer Le ens tra (A. R.) ve/zete zich eveneens tegen eenzijdige premiebetaling door de werkgevers. Voor „half om half' verklaarde zich de heer Aalberse (R. K.). Dat voorkomt conflic ten en ook psychologisch (waardeering en controle) is er alles voor te zeggen. De er varing met de Invaliditeitswet heef dat getoond. Aanneming van het amendement- Kuiper brengt ook gevaar voor de wet, stel lig in de Eerste Kamer. Daarom is voorzich tigheid geboden. En de heer Kuiper zal ook stellig toestemmen, dat we thans niet in een tijd van hoogconjunctuur leven. Bovendien is zijn amendement wel wat praematuur ten aanzien van de Ziekenfondsen en de minister is met diens wijziging hem tegemoet ge komen. De Minister verdedigde de voorgestel de regeling der premiebetaling. Verdeeling der premie is de beste wijze om conflicten te voorkomen en belangstelling te wekken en te bewaren. Met klem werd aangedron gen op verwerping van het amendement- Duys. Tegen dat van den heer Kuiper wer- den een viertal bezwaren ontwikkeld. Hij brenjrt onvoorbereid de Ziekteverzorging in de Ziektewet met allerlei onvoorbereide moeilijkheden van uitvoerenden en techni- sdhen aard en voteert ten slotte maar even tjes 25 millioen van de werkgevers. 's Ministers nieuwste voorstel beteekent voor de ziekenfondsen een uitkomst van 3 millioen. Bovendien wijzigde de minister zijn voorstel, dat niet 2 per pluizend, maar 4 per duiizend van het loon moest worden af gedragen aan het prophylaxe fonds. Mocht het amendement-Duys worden aan genomen, dan zon de Minister de verdediging der wet niet verder op zich kannen nemen. De heer Kuiper (R.K.) repliceerde trok zijn amendement in. Ook zou hij tegen het amendement-D u y s, dat ge handhaafd Kleef, stemmen, omdat hij de wet niet. in gevaar -wilde brengen De stemmingen werden aangehouden. Toen ging de Kamer weer verder met de artikelen betreffende de Bij art. 93 stelde de heer Kortenhorst (R.K.) een amendement voor om bestaande ondernemings-zdekenkasson- op eenvoudige wijae in afdeelingskassen te kunnen omzet ten. Daar wilde de heer Drop (S.D.) niets van weten. De heer Kuiper (R.K.) merkt op, dat onder de arbeiders, met name in -dé me- taafindustrie, ook van de soc.-dem. vakbe weging, de ondernemingskassen vurig zijn verdedigd. De Minister merkte op, dat d'e heer Drop doel en uitwerking der ondernemings kassen uit het oog verloor. Ze zijn geheel anders georganiseerd dan de vroegere eelf- standige ondernemingskassen. Het amende- ment-Korte-nhorst is niet erg aanbeve lenswaardig, omdat, het niet imperatief stemming voorschrijft onidier de bij een on- dernemingskas betrokken arbeiders over het omzetten in een afdeeli-ngskas. Heden wordt over het amendement ge- stemdi OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDING, y Kon. besluit is toegekend de zilveren •eremedaille der Oranje-Nassau orde aan D. Wiegman, zetbaas in het landbouwbedrijf van de familie Sypkens Toxopeus, te Oostwold jfgem. Midwolda). VREEMD EERETEEKEN. Bij Kon. besluit is aan Jhr Mr J. W. Schorer te 's-Gravenhage verlof verleend tot het aan nemen van het vreemde eereteeken: ridder le klasse van de Orde van Sint Olaf van Noor- vegen. By Kon. besluit is aan C. F. Kellenbach te Lanteren vergunning verleend tot het aan nemen van de versierselen van Officier der prde van de Kroon van België. RECHTERLIJKE MACHT. Alphabetische aanbevelingslijst voor raads heer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage: Mrs H. E. Cost Budde. vice-president van de rechtbank te 's-Gravenhage; C. M. de Kuyper, rechter in de rechtbank te 's-Gravenhage; D. M, Paré, rechter in de rechtb. te Rotterdam. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 10 tot en met 10 Maart rijn in ons land aangegeven 5 gevallen van buiktyphus, 362 van roodvonk (Groningen 23, Amsterdam 50, Den Haag 22, Rotterdam 3S, Maastricht 31), 74 van diphtherie (Rotter dam 14), 7 van nekkramp. ENCEPHALITIS NA INENTING. In dezelfde week zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge komen. ANTWOORDEN VAN MINISTERS. üp de vragen van het Tweede Kamerlio Boon, of het de aandacht van den minister getrokken heeft, dat de vaart op het eiland Goeroe en Overflakkee met de tramboot nog afgezien van het isolement, nu in plaats van 5 vaarten nog slechts één vaartbeurt per dag plaats vindt, welke ongeveer vijf uur duurt, volgens het oordeel van deskundigen groot gevaar oplevert; heeft do minister van Waterstaat geantwoord: Inderdaad is ten gevolge van den ijstoe stand ter plaatse geregelde uitvoering van de dienstregeling der veerbooten niet moge lijk geweest Gewaar heeft zulks niet opgele verd, daar het materieel der Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij deugdelijk is en het beleid van de gezagvoerders der booten be hoorlijk waarborg biedt voor de beoordeeling of de toestand van ijs en tij het varen toe laat BRANDSTOFFEN EN LEVENSMIDDELEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid L. L. II. de Visser of de regeering kennis heeft genomen van de geruchten omtrent het drei gend tekort aan brandstoffen en het opdrij ven van de prijzen ervan; heeft de minister van financiën geantwoord: De regeering heeft van de bedoelde ge ruchten en van do, trouwens niet aanzien lijke, stijging van de prijzen kennis geno men. Het gevers, dat gebrek aan de bedoel de levensmiddelen zal ontstaan, is niet te harer kennis gekomen. De regeering heeft in de gegeven omstan digheden geen aanleiding gevonden tot het nemen van bijzondere maatregelen. HET VEER RHOONGOIDSCHALXOORD (Rboonsche kant). Op vragen van het Tweede Kamerlia Biaat, inhoudende dat in den j.l. herfs: door den waterstaatdienst aan verschillende landbouwers te Rhoon is aangezegd, dat zij geen suikerbieten of aardappelen meer mochten verechepen aan den oever van de Maas bij het veer RhoonGoidschalxoord, Rhooneche kant iets, dat sedert menschen- heugenis daar altijd en ongestoord heeft Slaats gehad door welke maatregel de etrokken landbouwers genoodzaakt zijn om met hun zware landbouwproducten ruim een uur verder te rijden, ,om ze aam boord te krijgen; heeft de minister van financiën ge antwoord: Het is den ondergeteekende bij onderzoek gebleken, dat door de veerlieden van hei veer RhoonGoidschalxoord aan anderen dan de pachters van de N. V. Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen Rhoon, Pendrecht en Cortgene, gevestigd te Rotterdam, het Iaden en lossen is verboden op den kop van den veerdom in en uit schepen, liggende in een uitwateringsgeul, langs dien veerdam onder Rhoon. Deze maatregel werd genomen om een nn gestoorde en onbelemmerde bediening van het veer te verzekeren. Vóór de overdracht van de gronden en wa teren langs de Oude Mans, onder Rhoon, aan den Staat ten behoeve van de verbete ring van den waterweg van Dordrecht naar Zee hadden, wijl van een publieke los- en laadgelegenheid hier geen sprake kon zijn, alleen de bovenbedoelde pachters het recht om ter plaatse te laden en te lossen, ook al werd oogluikend toegelaten, dat nu en dan ook andere landbouwers dit deden. Bij de koopakte heeft de vennootschap zich het gebruik van de los- en laadgelegenheid, voor doeleinden van landbouw en veeteelt, ten behoeve van haar pachters voorbehou den, onder verplichting in het onderhoud van de werken te voorzien; zoo dit onder houd door ander gebruik zou worden vei zwaard, komen de meerdere kosten ten laste van den Staat. Er bestaat voor den ondergeteekende geen aanleiding te bevorderen, dat de in het be lang van den veerdienst getroffen maatregel worde ingetrokken, te minder, daar de be trokken landbouwers van de op pl.m. 1/2 uur afstand liggende, voor het publiek gebruik aangewezen, los- en laadplaatsen kunnen ge bruik maken; alleen zal kunnen worden overwogen en onderzocht, in hoeverre aan een eventueel inkomend verzoek tol hei mede mogen gebruik maken van de eerst bedoelde los- en laadgelegenheid kan woi- den tegemoet gekomen. DE STAATSMIJNEN. V. V. DER EERSTE KAMER OVER DE BEGROOTING DER MIJNEN. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting der staatsmijnen in Lim burg voor het dienstjaar 1929 sloten verschil lende leden zich aam bij de reeds uitgeoefen de critiek op de leiding van de staatsmijnen naar aanleiding van de ramp, voorgevallen in de mijn Hendrik. Tengevolge van deze ramp is het vertrouwen van de arbeiders de directie niet toegenomen. De directie heeft blijkbaar onvoldoende voorzorgsmaatregelen genomen, niet eezorgn voor voldoende luchtverversching enz. Daar na is een nieuwe fout gemaakt. De leiding bij het onderzoek naar de ramp had niet bij de directie, doch bij het staatstoezicht moe ten berusten. Verschillende leden stelden de vraag 01 dit ongeval niet de wenschelijkheid aantoont meer arbeiderscontroleurs aan te stellen. Het staatstoezicht op de mijnen is te verwijderd van de mijnen zelf. Men merkte op, dat Heerlen of Sittard een betere stand plaats zou zijn dan Maastricht. KINDERARBEID. Voorloopig Verslag. Verschenen Is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betreffende den leef tijd, waarop kinderen mogen worden toege laten, tot den arbeid in den landbouw. Sommige leden konden de wenschelijkheid ivan toetreding tot dit ontwerp-verdrag niet inzien. Zij irerkten op, dat de regeering haar aanvankelijke benwaren heeft laten varen op grond van verklaringen van den directeur van het Intern. Arbeidsbureau te Geaiève over de beteekenis van art. 1 van het on Iwerp-tractaat, welke interpretatie echter voor rekening van den directeur blijft De gang van zaken maakt op hen den in druk a'sof het er bet Intern. Arbeidsbureau meer om te doen is wederom de goedkeu ring van een verdrag te bewerken dan om de essentieele doeleinden van het tractaat algemeen ingang te doen vinden. Voorts achtten zij toetreding voor ons land e enig er-' mate overbodig, terwijl zij vreesden dat de bewoordingen van art. 1 moeilijkheden zou den kunnen opleveren. Vele andere leden konden in een en an der geen aanleiding vinden om zich tegen de toetreding te verzetten. Indien onze na tionale wetgeving reeds verder gaat zal van toetreding niets te duchten zijn en zaj zal van groot-- moreele waarde zijn tegen over die landen, welker wetgeving nog niet zoo ver is gevorderd. PAPE-FONDS. JAARVERGADERING. Notaris Bosch, eerelid. Onlangs, op den elfden verjaardag van het overlijden van Mr C. W. J. J. Pape, van wien het denkbeeld om een weldadigheids- etichting in het leven te roepen afkomst' g is, hield het bestuur dezer instelling onder voor zitterschap van den heer J. R. Snoeck Hen kemans een vergadering, waarin alle leden tegenwoordig waren. Daarin werd de eerste bestuurder der stichting, de heer J. H. Bosch, notaris te Den Haag, die in het vorig jaar als zoodanig L* afgetreden, aangezien hij van oordeel was, dat hij de door Mr C. P. D. Pape, door wien de stichting is in het leven geroepen, aan hem verleende opdracht naar behooren had ver vuld, benoemd tot eere-lid van het bestuur, zulks ter erkenning en waardeering van de vele en gewichtige diensten, door hem gedu rende zjjn zesjarig bestuur, inzonderheid als organisator van het beheer der stichting, aan haar bewezen. Jaarverslag. Voorts werd door den secretaris aangebo den het uitvoerig verslag van de werkzaam heid der Stichting gedurende het jaar 1928. Aan dat verslag, dat ten kantore der Stich ting, Prinsséssegracht 20, te Den Haag, op eiken Maandag van 2 tot 4 uur voor ieder ter inzage ligt, is het navolgend staatje ont leend, waarin ter vergelijking de correspon- deerende cijfers over de dne voorafgegane jaren zyn opgenomen. Ingekomen aanvragen. Van pai'ticulieren. Van rechtspersonen. Jaar Aantal bedrag Aantal bedrag 1925 1,933 838,696,85 111 865,102,50 1926 2,092 518,280,68 36 147.462,50 1927 4,144 819,124,33 45 220 580,— 1928 4,398 670,830,78 49 118,729,— Totaal 12,567 2,846,432,64 241 1,851,874,— Toegewezen aanvragen. Van particulieren. Van rechtspersonen. Jaar Aantal bedrag Aantal bedrag 1925 865 74,572,98 7 25,800,— 1926 1,206 26,682,63 7 14,850,— 1927 2,016 121,531,96 1928 1,867 100,964,77 Totaal 6,454 423,742,33 61 63,117,50 Het Papefonds heeft dus uitgekeerd aan particulieren en aan recht Fjvrsonen tesamen: In 1925 f 100 372 98; in 1926 f 141,082,63; in 1927 f 136 269,45; in 1928 I 109.184,77; maakt een totaal bedrag van f 486,859,83. Ten slotte bracht de voorzitter in herinne ring het vonnis van de arrondissements-recht- bank te Den Haag van 27 November 1928, waarbij werd beslist, dat het Pape-fonds als instelling van weldadigheid werkzaam is. Hij uitte tevens den wensch, dat de fiscus in dat vonnis aanleiding mocht vinden, om naar het oordeel van het bestuur te veel geheven suc cessierecht terug te geven. CONSULTATIE-BUREAU TUBERC ULOSE-BESTRIJDING. Het Districts Consultatie-Bureau Botterdam-West, van de Prov. Zuid-Holl. Vereen, tot bestrijding der Tuberculose, it fistermiddaQ inde Artsenzaal te Rotterdam oficieel geopend, waarbij tegenwoordig waren: van links naar rechts zittend, de heeren: Van Boeijen (Gedep. Slaten); Mr. L. Lietaert Peerbolte (Dir. .Gen. v. d. Volksgezondheid); Mr. Belinlante (Ged.Stalen); Dr. N M. Josephus Jitta (Voorzitter Gezondheidsraad): Dr. J. B. F. van Gils Sec.-Pennder N.C.V.); Dr. J. H. Wagener (Voorzitter Prov, V>r. lot bestrijding der tuberculose). Staande links: Arts Putte. Midden achter: Dr. Jitta; Dr. M. Russchen (Dislnct-Artt). COMMISSARIS DER KONINGIN. GEEN SPREEKUUR. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland is verhinderd Woens- lag 27 Maart a.s. audiëntie te verlecnen. KRANKZINNIGENWET. Veel instemming. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der wet tot regeling van het staatstoezicht op krankzinnigen en aanvulling van art. 39 der Armenwet hadden vele leden met ingenomen heid van de indiening van dit ontwerp kennis genomen. Sommige leden waren echter van oordeel, dat de regeering met de voorgestelde maat regelen te ver is gegaan. Zij verwachten daar van nadeelige gevolgen. Ten aanzien van het overleg met den huis arts alvorens ot inbewaringstelling wordt overgegaan, vreesden zij, dat de meeste huis artsen huiverig zuilen zijn de daartoe ver- eischte verklaring af te geven. Ze zullen er wellicht de voorkeur- aan geven een krank zinnige in de maatschappij te laten roncLoo- pen, dan zich bloot te stellen aan een actie lot schadevergoeding op grond van een on juiste verklaring. Door verscheiden leden werd betreurd» dat niet een algemeene herziening van de wet tot regeling van het staatstoezicht op krank zinnigen is voorgesteld, terwijl opgemerkt werd, dat het noodzakelijk is het staatstoe zicht op krankzinnigen u,t te breiden. VEILIG VERKEER. SAMENSTELLING VAN HET BESTUUR. Tot bestuursledeen van de Vcreeniging voor veilig verkeer werden onlangs benoemd mevrouw H. W. B. van Itallie van Embden, lid der Tweede Kamer, te Leiden; C. J. den Brave, oud-directeur van de Landsdrukkerij te Rijswijk; Taco Fortuin, dirigeerend offi cier van gezondheid te Amersfoort; A. G. Bouten, te Schiedam; J. J. Smit, uitgever te Hengelo (O.); Kraak Steemann, secretaris van den Bond van aiitobusdienstonderne- mers, te Amsterdam, en S. de Vries, te 's-Gravenhage.. Tot voorzitter werd benoemd de heer L. P. J. ten Holder, burgemeester van Schalkwijk; tot secretaris de heer S. de Vries, te 's-Gravenhage, en tot penning meester de heer C. J. den Brav\ te Rijswijk, Mevrouw van Ital.'ie van Embden, en de heeren Ten Holder, Smit en Kraak Steemann deelen mede, dat zij voor hun benoeming hebben bedankt en zich geheel uit genoemd bestuur hebben teruggetrokken, en dat de heer Taco Fortuin zijn benoeming nog nic! beeft aangenomen. BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. OPENING VAN HET DISTRICTSCONSUL TATIEBUREAU ROTTERDAM-WEST. Donderdagmiddag had in de artsenzaal van het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotter dam de opening plaats van het districtscon- svf tatiebu reau voor tuberod'ose-bestrijdmg' Rotterdam-West, vanwege de Prov. Zuid-Hol- landsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Dit eerste districtsconsultatiebureau is ge vestigd aan den Stationsweg 39 b te Rotter dam. In dit gebouw is 't eerste kringbureau opgenomen, bestemd voor een gedeelte van de Hoeksche Waard, Overschie, Barendrecht en Heerjansdam. Het tweede kringbureau is gevestigd te Mid- delharnis en bestemd voor de bewoners van Goeree en Overflakkee. Het derde kringbureau is gevestigd te Sp\j- kenisse en bestemd voor Voorne en Putten. Deze belde laatste kringbureaux worden Dinsdag a.s. geopend. Voorts worden op nader te bepalen tijdstip kringbureaux geopend te Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Het districtsconsultatiebureau Rotterdam- West is opgericht voor bijna 200,000 platte landsbewoners. Een districtsbureau Rotter dam-Oost is op komst en met het oog op subsidies wil men in 1932 gereed zijn met een verdeeling in districtsbureaux over heel de provincie. Al de genoemde kringbureaux ressorteeren onder het district Rotterdam-West, waarvan Dr. M. Russchen te Rotterdam de leider is en mej. N. de Raad de districtshuisbezoekster. De bedoeling van deze bureaux is, de tuber culosebestrijding ten plattelande meer inten sief ter hand te nemen en een zelfde werkwijze als in de stad toe te passen. Bij de organi satie der bureaux heeft men gerekend met verkeerswegen en -middelen ten plattelande. Behalve een aantal med'ci, vertegenwoor- digers van Groene Kruis-afdeelingen en huis bezoeksters, benevens het bestuur van de Prov. Vereeniging, waren bij de opening van het bureau o.m. aanwezig de heer J. A. Putto, inspecteur van Volksgezondheid voor Noord- Holland. Zu'd-Holland en Zeeland, Dr Jose phus Jitta, voorzitter van den Gezondheids raad. Mr J W. Belinfante, chef der vierde afdeeling ter prov. griffie, Dr. Elias, voor zitter van de Zu'd-Holl. Vereen. „Het Groene Kruis", Dr H. Burgerhout, geneesheer-direc teur gem. ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam. Dr. J. H. Wagener, voorzitter der Prov. Vereen., zet kort uiteen, hoe het districtsbu reau tot stand kwam, om tevens den vooruit gang van de tuberculosebestrijding ten platte lande, welke bijzondere moeilijkheden mee bracht, te memoreeren. Volgens spr.'s meenang is de tuberculose een familieziekte. Na die meening toegelicht te hebben, wijst spr. op de taak der districts bureaux, die hoogere geldelijke offers zal vra gen dan tot dusver aan t.b.c.-bestrjjding wordt besteed. Namens den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid opent de directeur-generaal van de Volksgezondheid, Mr L. Lieaaert Peerbolte, het cüstrictsconsultat'ebureau, er op wijzend, dat deze bureaux in alle richtingen op sociaal hygiënisch gebied kunnen werken en in de toe komst zdch by elke mogelijkheid kunnen aan passen. Namens Ged. Staten van Zuid-Holland spreekt vervolgens de heer H. van Boeijen, lid van Gedep, Staten, die de aandacht vestigt op de taak van Rijk en provincie ten opzichte van de tuberculose-beïtrijding, waaraan de provin cie Zuid-Hol'and f 120.000 besteedt. Namens B. en W. van Rotterdam voert Dr. C. H. van Herwerden, directeur van den gem. geneeskundigen dienst, het woord, aantoonend de beteekenis van Rotterdam als sanitair mid delpunt voor het platteland en het belang, dat Rotterdam heeft bij een gezonde plattelands bevolking. Dr. J. B. F. van Gils spreekt namens de Ned. Centr. Vereen, tot bestrijding der tuber culose, de heer Van der Burg, voorzitter van den Raad en het consultatiebureau, Jhr. A. van Lennep, voorzitter van de Haagsche Ver eeniging tot bestrijding der t.b.c., toont de symboliek aan, welke ligt in openingsdatum en lentedag, de heer Pot, secretaris van de Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. te Baren drecht, spreekt zyn beste wenschen uit, waar na Dr. Russchen het zelfde doet ten opzichte van het contact met plaatselijke autoriteiten e.d.g. en Dr. Wagener den sprekers dank be tuigt. DE GESTOLEN POST-AUTO. Zie hier de post-auto, die gestolen werd bij het bijkantoor aan de Saxen-Weimarlaan te Amsterdam. Zooals men weet werd de auto door de dieven naar hel. August Allcbèplein vervoerd, waar zij met de geldkist, inhou dende 1 9000, zich uit de voeten maakten. Op bovenstaande kick ziet men den bekenden politie-scheikundige Van Ledden Hulsebosch (in gebukte houding) een onderzoek instel len. De andere heer is Commissaris Dijkstra. EEN AUTO TE WATER. DE BESTUURDER VERDRONKEN, Men meldt ons uit Maassluis: Gisteravond te omstreeks 11 uur is een uit de richting van het Hoofd komende luxe auto, bestuurd door den heer D. van der Lugt uit Rijswijk (Z.-H.), waarschijnlijk ten gevolge van een defect aan de stuurinrich ting, ter hoogte van hotel De Moriaan in de haven gereden. In de auto bevond zich behalve de be stuurder ook diens vrouw. Door den hoogen waterstand was er van de auto, die direct volliep, maai- weinig te zien. Men heeft echter direct pogingen in het werk gesteld om de inzittenden te red den. Twee gebroeders Koenen begaven zich zonder aarzelen te water en het gelukte hen de echtgenoote van den heer Van der Lugt, die voor het ongeval gebeurde moet bemerkt hebben, dat er iets aan haperde en die een ruit had ingeslagen, op hot droge te halen. Zij werd in hotel De Moriaan onderge bracht De politie trachtte Inmiddels met behulp van eenige dekknechts van de in do kom der gemeente liggende Rijnaken, ook den heer Van der Lugt zelf te redden. Het duurde echter toch nog geruimen tijd voor men dezen had gevonden en kon bevrijden. De leden van de Eerste Hulp bij Onge lukken hebben onmiddellijk kunstmatige ademhaling toegepast, doch dit mocht niet meer baten. Dr. Melchior kon ten slotte niet anders dan den dood constateeron. De auto zou heden worden gelicht. VERDRONKEN. Een 7-jarig dochtertje van J. van den Bos, wonende „Zelden Rust" te Medemblik, werd na schooltijd vermist Het bleek dat zij te water was geraakt Haar vader zelf heeft het lijkje gevonden. DOODELIJKE AANRIJDING. Te Amsterdam werd aan den Haarlem merdijk een 44-jarige wielrijder door eau vierwielige vrachtauto overx-eden, ten ge volge waarvan hij is overleden. LIEFDESDRAMA. Te Muntendam (Gr.) heeft de 18-jarige F. Schrijver, die met Bronne Feiken van Meeden uit de Hervormde Evangelisatie kwam, deze met een slagersmes vier steken toegebracht en uit minnenijd gedood. Hij gaf zich daarna zelf bij de marechaussee aan. CONSTERNATIE AAN HET VEER. Men meldt ons uit Alblasserdam: 's Avonds zou een meubeltransportwagen van den expediteur Konings uit Oss (N.-Br) bij het Nieuwe Veer oversteken, waarbij de auto met zulk een vaart de veerpont op reed, dat de afsluitketting afgereden, da touwen, waai-aan de veerpont vastligt, ge broken en de hefboomen afgerukt werden. De veerman riep den veerknecht toe, over boord te springen, waaraan deze onmiddel lijk gevolg gaf. Hij werd door den voerman gered. De chauffeur kon zich uit den wagen wringen en moest eveneens zwemmende zijn lijf bei-gen. Een bok lichtte de auto uit Het verkeer gaat zijn gewonen gang met de andere veer pont SPIERINGVISSCHERS. Uit de haven te Moerdijk zijn thans alle schokkervisschers vertrokken om op de Oosterschelde bij Stellendam de spiering- visscherij uit te oefenen. DE WONDERLIJKE REIZEN EN AVONTUREN VAN TOONTJE EZELSVEL. 69. Voor tijdverdrijf wou Daan probeeren Of hij de skisport niet kon leeren. Hij klautert naar der heuv'len top En denkt vooruit: Ik waag 't er op. Suizend schiet hij naar beneden, Maar ach, de schrik schiet in zijn leden. Want sidd'rend denkt de arme man, Daar komen vast nog stukken van. (Wordt Maandag vervolgd.), Ach, wel had hij 't bij 't rechte end, Daar komt een poolvos aangerend Juist voor zijn voet, zoodat hij struikelt E11 driemaal kopje over duikelt En regelrecht, gelijk men ziet, Kopje onder in een ig'oo 9chiot. Tot grooten schrik van groot en kloén, Pardoes dwars door de zoldering heen. Sneeuwhoop yan de Eskimo's,

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9