Uit den Omtrek. IN HET GOUD. VRIJDAG 22 MAART 1929 TWFFDF RL AD PAG F STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS. UITLC :ng geldleeningen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 18 Maart 1929 gehouden uitloting van obligatiën in de geldleeningen der gemeen te Leiden de navolgende obligatiën zijn uit geloot: a. van de 3% geldleening van 1896, groot f 1.069.000.de nummers: 46, 53, 175, 193, 207, 313, 328, 468, 469, 515, 517, 559. 625, 817, 938, elk k t 1000.—; 1059a en 1059b elk I 500.—; b. van de sy2% geldleening van 1904, groot f 500.000.de nummers: 8, 161, 193, 201, 215, 230, 257, 341, 308, 433. elk a f 1000.—; c. van de 3y2% geldleening van 1906, groot f 890.000.—, de nummers: 11, 15, 34, 36, 59, 128, 226, 309, 331, 359, 382, 385, 458, 469, 532, 569, 576, 601, 616, 726, 753, 801, 811, elk h I 1000.—: il. van de 4% geldleening van 1911, groot f 2000.000.de nummers: 2S, 91, 97, 102, 135, 205, 256, 268, 280, 297, 310, 360, 375, 402, 416, 503, 55S, 682, 742. 826, 889, 913, 949, 950, 1084, 1094, 1104, 1145, 1162, 1209, 1241, 1242, 1251, 12S3, 1313, 1334, 1343, 1354, 1425, 1637, 1618, 1681, 1693, 1713, 1817, 1837, 1801, 1928, 1979, elk f 1000.—; e. van de 4V2% geldleening van 1914, groot f 2.200.000.— de nummers: 64, 126, 137, 151, 165, 238, 2-11, 281, 396, 441, 486, 490, 508, 5')<i, 662. 681, 701, 756, 795, 817, 817, 92i, 975, 979, 1025, 1048, 1060, 1062, 10S0, 1097, 1130, 1204, 1270, 1285, 1402, 1462, 1463, 1461, 1628, 1635, 1651, 1656, 1663, 1676, 1687, 1824, 1840, 1886, 1911, 1937, 2048, 2064, 2126, 2184, elk k I 1000.—; f. van de 4yo% geldleening van 1917, groot f 800.000.— de nummers: 26, S3, 177, 197, 226, 313, 345, 362, 368, 394, 419, 54S, 550, 600, 627, 674, 766, 770, 774, 779, elk a f 1000.— Deze obligatiën worden 1 Juli 1929, met de tot dien datum verloopen rente, afgelost en houden met dien dag op rente te dragen. Leiden, 22 Maart 1929. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN", Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. DR. JOHAN WAGENAAR-AVOND. Dr. Joh an Wagenaar, geboren in 1862, moet. naar we meenen, niet als op zich zelf staande figuur worden beschouwd, al ligt het voor de hand, dat men daartoe komen kan. Hij be hoort - tot de generatie van kunstenaars, die tusschen '80 en '90 het eerst van zich deden spreken op het gebied van bouwkunst, beel dende kunsten, letteren en muziek. Allen menschen, die iets nieuws wilden en brachten. Waarom juist dét geslacht in dien tijd iets niéuws, iets anders wilde, valt natuurlijk buiten het bestek van een gewoon muziek- verslag. Maar we moeten toch een enkele op- UNIVERSITEITSNIEUWS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten aan de Rijksuniversiteit te Leiden, de heeren: C. A. S. M. Martens, Den Haag; voor het doct.-examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak natuurkunde, de heer R. L. Krans, Leiden; voor het semi-artsexamen de heeren; J. A. G. Roe iers van Lennep, Den Haag; Kan Han Gwan, leiden. Bevorderd tot arts de heeren: J. H. Post TJiterweer, Leiden; H. K. M. Wrede, Leiden; L. W. van den Burg, Leiden. HOFBERICHT. H.K.H. Prinses Juliana heeft gisterenmiddag met eenige vriendinnen een bezoek gebracht aan de ruïne van het slot te Teylingen te Sassenheim, eertijds het verblyf van Jacoba van Beieren, AANBESTEDING. Namens de Directie der N.V. Touwfabrie- ken te Rotterdam werd gisteren aanbesteed: Het maken van een Gebouw tot uitbreiding van de Spinnerij met annexe werken aan de fabriek te Leiderdorp. De uitslag was als volgt: Firma G. Splinter en Zoon Lei den I 12980—; Van der Velden en de Jong Oegstgeest f 12889.B. J. Huurman, Lei den l 12843.—. OVERPLAATSING. De heer P. Wedermeijer, rijksontvanger te Nieuweschans, is op verzoek met ingang van 1 Mei a.s. wederom overgeplaatst als com mies ter inspectie der Rijks Belastingen al hier. Dat deden Kloos en Van Deyssel door hun ongenadige critiek op him voorgangers, ten deele oude pruiken, ten deele ook zeer ver dienstelijke menschen. Maar het ligt nu een maal in den aard van fel-bewogen geestelijk leven om radicaal te zijn. In de beeldende kunsten ging het evenzoo, met alleen dit ver schil, dat de schilders b.v. door een geheel anderen stijl, en andere geaardheid van hui* werk, zeer bewust bedoeld, tegen heerschende tradities ingingen, Bxeifener en Verster, Toorop en Van Konijnenburg, Thom Prikker en niet het minst hun iets oudere tijd genoot Vincent van Gogh, waren niet minder heftige critici dan Kloos en Van Deyssel maar zij gebruikten teekenstift en penseel. En dc groote criticus op overleefde en afgeleefde vormen in het rijk der toonkunst is Dr. Johan I Wagenaar. En niet het woord, maar de ijle materie van I tenen en klanken en rhythmen staan hun ten i dienste, om de dwaasheid van het oude aan te toonen. Niet van de oude, onsterfelijke klas- i sieke meesters natuurlijk, maar van het woe kerend en plagiaat plegend epigonendom, dat zijn kracht zoekt in valsch pathos, sentimen taliteit en met het heldengebaar der machte loosheid goedkoop succes oogstte bij het schel- Ongeveer 1888 of daaromtrent werd „De Schipbreuk" gecomponeerd. Het dwaze ge dicht van „De Schoolmeester'', dat wemelt van zotte invallen, onverwachte wendingen, al te letterlijk gebruikte beelden, het opzeil telijk door elkaar gebruiken van letterlijke en figuurlijke beteekenissen, tastbare onmo gelijkheden, een groteske clownerie en te vens een ironische hekeling van de schipbreuk- poëten, gaf Wagenaar gereede aanleiding om er een soort comisch oratorium van te maken, waarin tallooze afgesleten vormen vooral van de oude opera werden gehekeld door overdrij ving, door charge. Zijn rijke muzikale verbeeling en niet min der zijn zeldzaam grondige kennis van de compositie techniek stonden hem hierbij ten dienste. Om enkele te noemen: machtige uni- sono-rnelodieën op zinnetjes met een heel makken inhoud; coloraturen of gewichtige fermate's op woorden die in een vers weinig meer dan de beteekenis van stoplappen be zitten; solo-duetten en terzetten, die in de ouderwetsche opera's al reeds comisch aan doen, maar die door Wagenaar nog wat toe gespitst zijn, zoodat ze 't caricaturale van het voorbeeld nog beter doen uitkomen; een pa thetische fuga op woorden zonder veel in houd. enz. Zeldzaam friscli, levendig en gevat moet De uitvoering. Deze was allervoortreffelijkst. Het Toonkunstkoor ontwikkelde een nobelen klank en zong met groote toewijding. De koren, die soms heel lastig zijn Wa genaar heeft ook het overdrevene der arti- ficiëele bedoelingen der operacomponisten ge chargeerd zaten er muurvast m en kwamen er schitterend uit. Mannenkoren, nobel en groot van klank, vrouwenkoren, die buiten gemeen mooi en beschaafd klonxen. Het ge- heele ensemble als één instrument. Hoe kon het anders. In de eerste plaats zat de com ponist zelf aan den vleugel en de begeleiding, waarvan in dit bijzonder geval wel heel veel inspiratieve kracht moest uitgaan, was de beste die men zich denken kan. En in de j tweede plaats had Auton Tierie de algemeene leiding. Van zijn leiding gaat kracht uit, niet. het minst ten opzichte van de veelal bruisende rhythmiek, welke de uitvoering van dit werk eischt. Alles was even pittig en innerlijk sterk. En ten slotte trad er in dit werk een stel letje solisten op, dat er bij uitnemendheid I voor geknipt is. Mej. M. Heymans als so- I praansoliste, die haar coloraturen met glanzende bravour uitgoot en tevens fijn de sentimentaliteit weet te chargeeren; Frans Paesi als tenorsolist, helder en frisch, die het komische element door en door aanvoelt en eindelijk Jan Dekker als bas. d e met zijn prachtig diep geluid en sit venia verbo met een stalen snuit de grootste nonsens debi ted als de droefste levenstragiek, zy allen heb.ai op de meest verdienstelijke wyze en met prachtige voordracht hun partijen ge zongen. Men zou het niet beter wenschen. Aan de uitvoering van „De Schipbreuk'' ging vooraf de bekende geestige Lucifers- marsch, waarvan men den tekst kan vinden op de vroeger algemeen gebruikte doosjes met Zweedsche lucifers: „utan svafval och j fosfor". Het gemengd kdor zong „Wiener- I Walzer*' op een oud-Duitschen tekst, door Wagenaar heel frisch gecomponeerd, ook al weer als een stukje critiek. Daarna kregen we de twee comische dia logen tusschen de echtelieden Dadelpracht, comische persiflages op ouderwetsche opera duetten. En eveneens naar den tekst aan de Schoolmeester ontleend, is de „Ode aan de Vriendschap", door Dr. Wagenaar genoemd een Parodie op Nieuw-Italiaansch realisme en Oud-Ttaliaansch pathos. Heerlijk wordt hierin de va'sche romantiek gehekeld. Elke maat heeft om zoo te zeggen haar bedoeling. Men luistert met genoegen naar de bizarre erup ties valsch gevoel en tamme heroïek, des ondanks een weelderig klankenfeest. De groote zaal was bijna geheel vol en ge- noot onverdeeld van de koddigheden welke van 't podium kwamen. Uitbundig applaus niet alleen na het einde der werken, maar ook onder de uitvoering was het loon der uit voerenden, allereerst van Dr. Wagenaar, die j onvermoeid, energiek en met mieesberichap den vleugel bespeelde en een bloemenmand 1 ontving. Niet minder werd de heer Tierie ge huldigd, die alles, zooals we reeds opmerkten, met vaste hand en enthousiast leidde. En ten slotte ontvingen ook het koor en de solisten het hun eerlijk toekomende deel der hulde Het is èn voor Toonkunst èn voor hot auditorium een mooie avond geweest. LEIDSCHE KUNSTKRING VOOR ALLEN. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie heeft „De Kunstkring voor A'len'' besloten, in vervolg op hun eerste Paedago- gisch Concert, hetwelk veel succes had, en op verzoek van vele leden, besloten een tweede Concert onder leiding van den heer Willem Andriessen te geven. Over den leider behoeven wy niets te zeg gen; hy is in Leiden meermalen opgetreden en wel bekend. Wel verzocht het Bestuur ons er nog even op te wyzen dat deze Concerten niet alleen voor kinderen, doch ook vo studeerenden in de muziek zeer leerzaam, on derhoudend en muzikaal zijn. Wy hopen dat het streven in deze van den Kunstkring door een druk bezoek moge worden beloond. TOONKUNST. Aan de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden, werd na gehouden exa men liet getuigschrift voor theorie verleend aan Mej. E. A. L. Modderman, uit Den Haag. De uitreiking geschiedde „met lof". INGEZONDEN MEDEDEELING. TESYRA Is het nieuwste en volmaakste product der kousen industrie. Overtreft alles in fijnheid van weefsel, soliditeit en elegance, wat tot nu toe gebracht is. Vanat fl. 2.85 Breestraat 128 A. PARMENTIER. TEVREDENHEIDSBETUIGING. aan dca Directeur-Generaal der P. en T. aar het Leidsch Telefoonpersoneel voor hun activiteit tijdens den Stadhuisbrand. De Stadhuisbrand te Leiden is, gelijk be kend, ontdekt door de activiteit van den nacht telefonist, die opmerkte dat het controlelampje aan een der telefoonaansluitingen in het Stad huis brandde. Behalve het Gemeentebestuur heeft thar.s ook de Directeur-Generaal der P. en T. aan dezen ambtenaar zyn bijzondere tevredenhèid betuigd voor de uitstekende wjjze waarop hij zich van zyn taak gekweten lieeft. Aan ge noemden ambtenaar werd tevens een stoffelijk blijk van waardeering uitgereikt. Tijdens de drukte welke, als gevolg van den brand, op het telefoonkantoor ontstond is ge durende den nacht nog hulp verleend door een der telefoonisten en haar zuster, een vroegere employé bij den Rijkstelefoondienst. Ook aan deze dames heeft de Directeur-Generaal zijn waardeering kenbaar gemaakt, evenals aan het technisch personeel door diens medewerking o.a. de burgemeester en de secretaris reeds in de morgenuren na den brand de beschikking hadden over telefoonaansluitingen in hun trekken in de Stadsgehoorzaal. GELUKKIG GEEN BRAND. Gisterenavond omstreeks halfzeven werd de brandweer gealarmeerd vcor een brand in de Nonnensteeg, aan de achterzijde van een der huizen aan het Rapenburg. Aangezien dit in de onmiddellijke nabijheid der Leidsche Uni versiteit was, rukten twee motorspuiten en ook de politie met een s!angenwagen uit. Bij aan- ikomst ter plaatse bleek er van brand geen sprake te zijn. Slechts hing er een dikke rook wolk, veroorzaakt door het aanmaken van een kachel ten huize van Dr. G. aan het Rapen burg 75. BEGIN VAN BRAND. Ten huize van W. C. v. E., dn het perceel Kalverstraat 7, is hedenmorgen een begin van brand ontstaan in de alcoof. Door een agent is het vuur met een minimax gebluscht. De schade is gering. De brandweer, die uitgerukt was, behoefde geen dienst te doen. AANRIJDING. Op de Heerengracht heeft gisterenmiddag een aanrijding plaats gehad tusschen een wa gen bestuurd door P. v. R., en een luxe auto bestuurd door W. Het paard voor de wagen werd ernstig gewond. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. ALPHEN AAN DEN RIJN. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 25 Maart a.s., des namiddags 7 uur. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: Voorstel van B. en W. tot aankoop van rentegevende eigendommen voor het Waar borgfonds inzake Woningbouw; idem tot het beschikbaar stellen van een cvediet vc-or den bouw van tweei noodslachtplaatsen; Vaststelling van het vermen'gvuldigin '^cij fer voor de gemeentelijke inkom stenbei" s- ting dienst 1929-1930; voorstel van B. en W. tot vaststelling van een instructie voor den Directeur der Gemeentewerken en tot be noeming van den heer ir. J. D. J. Waarden burg, adjimct-gemeetearchitoct in die func tie; idem inzake het stellen van borgen bij aanbestedingen van gemeentewerken; idem tot het beschikbaar stellen van gelden vcor het aanschaffen van schoolmeubelen ten be hoeve van de bijzondere school aan de Julia- nastrgat en v-an die aan de Zaalbergstraat; Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand, in de vacature P. vau Eg-mond. Aanbevolen worden de heeren: 1. A. P. Tolk, 2. A. Veenhuizen; voorstel van B en W. tot benoeming van een gemeente tuinman. Aanbevolen worden: 1 W. van der Kwaak, 32 jaar, te Den Haag; 2 J. van Lom wel, 27 jaar, te Boskoop; 3 C. van dei- Laken, 29 jaar, te Alphen aan den R'in; idem om' over 1929 een cred:et van f 260 beschikbaar te stellen voor het huren van een voormalig kantoorgebouw van den heer P. den Ouden, aan den Groeneweg, en tot het inrichten voor bergplaats van een brandspuit. LEIDERDORP. JUBILEUM. 31 Ma-art a.s. zal het 50 jaar geleden zijn. dat de heer L. Jongeleen in dienst der N. V. Vereen igde Touwfabrieken trad. VAKTEEKENSCHOOL. In Irene wordt Woensdag 27 Maart e.k een tentoonstelling van teek min gen der vak- teekenschool van Patrimonium gehouden. INGEZONDEN MEDEDEELING. INGEZONDEN MEDEDEELING. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND. (Blz. 1.) De eerste Kamer zette gister de bespreking voort van de begrooting van Buitenland- sche Zaken. Aan Minister Beelaerts werden van meerdere zijden inlichtingen gevraagd betreffende de onderhandelingen met België. (blz. De Tweede Kamer heeft gister de behan deling van de Ziektewet voortgezet Bespro ken werden de bedrijfsvereeniging en de premiebetaling. In de avondvergadering we: den de debatten vervolgd. Te Maassluis is een auto te water gere- reden, waarbij één persoon is omgekomen. Van twee der documenten die door bet L'trechtscb Dagblad zijn gepubliceerd is thans bewezen, dat de bandteekeningen valsch zijn. Het antwoord van den Minister op de vragen van den heer Marchank Er bestaat in ons land geen spionnage- of contra-spion* nagedienst Het slotartikel over de Statendam. BUITENLAND. (Blz. 2.) Huldebetoon aan den overleden maar schalk Foch. De begrafenis op Dinsdag a.s. bepaald. Mijnramp in Pennsylvanië (Amerika.) Bioscoopramp in Rusland. De burgeroorlog in MexicL KOSTELOOZE INENTINO. I Woensdag 27 Maart a.s. zal in het gebotuw Irene, des nam. 1 uur, gelegenheid gegeven worden tot kosteloo-ze inenting of her-inen ting. LÏSSE. ..TABERNAKEL EN PRIESTERDIENST", Van bovenstaand onderwerp hield de heer A. Koppenaal alhier een interessante bespre- k'ng voor de Geref. Mannenvereeniging „Rondom het Woord". Ter illustreering had NEDERLAND EN ORANJE" TE OEGSTGEEST. Het is dezer dagen, de juiste datum is al ecnigen tijd verstreken, vijftig jaar geleden dat in Oegstgeest de antirevolutionaire kies- vereeniging „Nederland en Oranje" werd opgericht. Hulpe van Boven ontvangen hebbende, staat zy nog tot op dezen dag, wat meer zegt, zij verkeert, na in de laatste jaren wat strubbeling te hebben ondervonden, in bloeienden toestand. Als mannen-broeders staan de leden weer naast elkaar in den strijd tegen de revolutie, waaraan men ook in een kleine gemeente, met het zwaard van Christus in de hand zoo goed kan mede werken, meer dan men gewoonlijk denkt en verwacht. Geen wonder, dat men zijn dankbaarheid uiten moest en men heeft dat gedaan op «en wyze die alle lof verdient. In de Rehoboth-kapel is gisteravond een gedenkavond gehouden, die om half acht is aangevangen en tot het middernachtelijk uur heeft ge duurd, een avond van geestdrift en stil ge denken, die nog lang in de herinnering van 'het a.-r. gedeelte van de gemeente Oegst geest zal voortleven. Het programma was dan ook met zorg gekozen. Men heeft de zaak kranig aange pakt en aan de organisatoren komt een hartelijk woord van lof toe De bijeenkomst stond onder lending van den huidigen voorzitter der vereen'ging. den heer J. W. B o n d a, die aan het begin las een gedeelte van Jozua 4 en voorging in gebed. Spr. spreekt daarna ongeveer als volgt: Laten we vanavond een gedenksteen op richten opdat onze kinderen nog spreken zullen van dezen herdenkingsdag. Laten we Voortbouwen aan onze schoone taak en zy tieze avond daarin een opwekking. Hartelijk welkom heet ik den heer Van der Mey, van Katwijk, den eenigen overleven den oprichter van onze kiesvereeniging. Voorts den heer Mr. H. Byleveldt en allen die door hunne tegenwoordigheid bliik geven Tan medeleven met onze vereeniging. Na een zangnummer spreekt mr. H. B ij- Teveldt zyn feestrede uit, getiteld: Koninklijk Geklank. God richt Zelf mijlpalen op, waarop Hij ais met eigen hand grift de woorden: Ver geet nooit één van Mijn weldadigheden, Ik Len 't die ze U bewees. 't Is geen toeval dat gif, Ogstgeestsche Kiesvereeniging. in dit jaar uw jubileum vieren moogt. Wat een ryk voorrecht dat ee in dit verkiezingsjaar feest moogt vieren en daarin zult worden opgewekt voor den ko- Üijlevclil menden strijd. 't Is juist een ve eeuw geleden, dat dr. A. Kuyper ggoote organisatie be gon te bouwen de kleine luyden op te wekken uit hun isolement. Wat hebben de achter ons liggen de vyftig jaren ons geen rijke gaven ge schonken. Thans staat de A.-R. Party in haar kracht en heeft zy" een eigen plaats veroverd in het Ne- aerlandsche partywezen. Wat heeft ons de naam Antirevolutio nair te zeggen? Wy heeten Antirev. of C.-H. en dat wil zeggen, dat we zyn de eerste oorspronkelij- ken die het fundament legden voor verderen opbouw. Want wel heeft zich een groep af gescheiden die zich speciaal tooien met den naam C.-H., toch, èn Kuyper heeft dit al thans met nadruk betuigd: Wy houden vast aan onze beide namen, want we hebben daar recht op. De naam C.-H. behoort by onze partij omdat onze party juist haar kracht vindt uit de historie, waarin God ons volk geleid heeft. Spr. wijst verder op de wonderlijke led- ding Gods ten opzichte van Groen van Frinsterer, die door de prediking van een bekend predikant in Brussel getroffen werd en vanaf dien tyd zyn hooge begaafdheid stelde in dienst van God en Zijn dienst. Het elk, dat hy aanvoerde heeft God doen beseffen dat het Zijn werk was, dat moest volbracht worden. Door de diepte moest het nikwyls; het scheen dikwijls dat men ver keerde in een nacht van ongenade. Maar telkens ook redde God op wonderlijke wyze. Dan hoorde men het Koninklijk geklank. Dan kwam er weer leven in de dorre doods beenderen. We behoeven slechts te denken aan den tyd even voor het volkspetitionne- ment. Hoe krachtig God toen de uitredding bracht. Wy leven momenteel in de ruimte. Besef fen wy wel goed welk een voorrechten wij bezitten ons land. Dat is mede te danken aan deze jubileerende vereeniging. Thans gaan wy een verlriezingsactie te gemoet en bidden van God af dat Hij hier over doe ruischen Zyn Koninklijk geklank. Jubileerend gaan we den verkiezingsstrijd tegemoet. We mogen nog niet rusten. De gevaren zyn nog dezelfde, de roeping blijft onveranderd. De geest uit de diepte waart nog rond. Hy treedt op als de engel u;t den a grond maar ook als de engel des lichts. Door het prediken van het relativisme poogt hij invloed te krijgen. Er wordt gewrikt aan het gezag, aan het gezin, aan het recht. Ook hier moet het geklank des Konings ruisohen. Ook ten opzichte van het ontwapenings- vraagstuk, ten opzichte van de aangevallen nationaliteit. God heeft de grenzen dei- landen getrokken. God heeft de overheid gesteld. Dat leeren we uit Zyn Woord. Wan neer straks weer gepoogd wordt te komen tot nationale ontwapening, dan moeten we daai-tegen verzetten om der beginselen wil. Zoo, met het Woord van God, met het ge klank des Konings gaan we na dit jubileum weer verder en dan zal het goed zijn als 'n de ruimte begeven, maar ook wanneer er weer een tyd komt van zorg en drek. God laat over het leven Zijn koninklijk geklank ruischen en het volk dat hier het geklank heeft gekend zal eeuwig by Hera leven. Een daverend applaus volgde op deze rede i daarna mochten de aanwezigen weer genieten van het muzikale gedeelte, een duet oor sopraan en alt „Bede" en uatremains oor piano „Allegro con trio", uit de 2e symphonie van Beethoven. Ook voor het erdere verslag van den avond zouden we telkens weer de loftrompet over het muzik-ile gedeelte kunnen steken, maar wc zullen dit [■iet doen. Alles samenvattende kunnen we zeggen, dat het orkest en de sol'sten op uit nemende wyze zich van hun taak hebben ge kweten en waarlijk muzikaal gënot aan de aanwezigen hebben te smaken gegeven. Hun ■erk getu-'gde van degelijke oefening, ter wijl ook het kunstzinnig element z°ker niet ontbrak. Ze hebben dan ook niet voov het kleinste gedeelte het succes van den avond verzekerd. Een overzicht van de Historie. Na de pauze gaf de heer H. v. d. M e y, de secretaris, een overzicht van de historie der vereeniging. Ze is opgericht 8 Fahr. 1878. Door wie is niet bekend, zooals er ook maar heel weinfg uit de kinderjaren van de ver» HET BESTUUR EN DE FEESTCOMMISSIE eeniging bekend is. Eerst vanaf het 21ste levensjaar zijn de notulen bewaard geble ven. Vast staat evenwel dat het initiatief tot oprichting is uitgegaan van wijlen ds. Bakhuizen Rozenboom, J. J. van Hoeken en A. en B. Mulder, terwijl by deze oprich ting ook de nog levende broeder H. v. d. Mey Hzn zich bij de vereeniging heeft aan gesloten. Met 25 leden is de K.V. begonnen. Dé eerste voorzitter was dr. Bakhuizen Ro zenboom, terwijl de eerste vergaderingen werden' gehouden in café Zomerzorg, dat toen nog by Oegstgeest behoorde. Direct bij de oprichting is de K.V. aange sloten bij het Centraal Comité, terwijl ze aanleiding was t-ot de spoedige vorming van de Centrale Katwijk. Kuyper en Lobman zijn in Zomerzorg enkele malen voor de K.V. opgetreden, natuurlijk met groot suc ces. Toen Leiden een gedeelte van Oegstveest annexeerde werd het een oogenblik tobben, maar door een sterke actie is men dat weer te boven gekomen, hoewel deze tobberij nog al even heeft aangehouden. Eerst in 1903 was er een permanente opleving merk baar. Spr. vertelde dan een aantal interessan te bijzonderheden uit het interne vereeni- gingsleven, daarby er op wijzende, dat de heer Bonda momenteel de 13e voorzitter is, terwyl er 24 secretarissen zijn versleten. De eerste candidaatsteiling door de K.V. voor den gemeenteraad vond plaats op 24 Juni 1897 en de eerste candidaat was meer genoemde heer H. v. d- Mey Hzn. Op 1 Juni 1908 werd de heer G Boon als eerste A.-R. lid van den Gemeenteraad gekozen. Bii de negende candidaatstellng werden 3 A.-R. in den Raad gekozen hoewel dit by de tiende weer gereduceerd werd tot twee. Spr. stond daarna een oogenblik stil by de groote verdiesten van den heer G Boon. Toen hy op 8 Mei J905 als I'd tot de ver eeniging toetrad ving een tijdperk van bloei aan. Hy heeft zijn tyd, zyn gaven en krachten voor Godes zaak over gehad. Verder wees spr. met veel en groote waar deering op het werk van den heer T. van Egmond, die niet minder dan 32 jaar voor zitter van de K.V. is geweest en ook als ge meenteraadslid veel in het belang van onzen stryd heeft gedaan. Spr. somt dan op wat de K.V. in al die jaren heeft gedaan voor de Christelijke pers en wyst verder op de oprichting van een propagandaclub en het werk hiervan. Het is ondoenlijk verder alle bijzonder heden en eigenaardige voorvallen, waarvan •lit overz'cht gewag maakte te releveeren. Vermeld zij nog, dat- de vereen-'ging momenteel 90 leden telt en nog steeds voor uit gaat. Met een woord van opwekking om het A.-R. vaandel trouw te blijven, besloot preker. Rede T. Van Egmond. Een goede zaak beminnen Gelooven en beginnen Volharden kloek van zinnen Verwint het al. Deze dichtregel van dr. Schaepman komt spr. in gedachten wanneer hy denkt aan de geschiedenis van de A.-R. party in de ge meente Oegct^e^t. Toen spr. in deze gemeente kwam was het een aan- ""'uitinp om A.-R. te zijn. Met deze par- ij werd niet gerekend en de mensehen die ;r voor streden werden daarom har telijk uitgelachen. Toch was het een ïeerlyke tyd lederen morgen greep men naar de atikelen van dr. Kuyper in De Standaard. Men leefde e'ken dag in spanning voor den mooien strijd. In den gemeenteraad moest men niet aan party-politiek doen, was de leus. Er beston den drie Kies vereer,; gingen, de R.-K., die in de practyk liberaal was, de kleine A.-R. en verder de Protestantsche, waartoe byna allen behoorde. Samenwerking onderling bleek on mogelijk. Toen de A.-R. kiesvereeniging uit kwam met een candidaat werden ze bespot en gehoond en daaronder had de candidaat zelf niet het minst te lijden. De schoolstrijd bracht echter groote ver andering. Hij zuiverde de pol'tieke hemel. V/el maakte hij den strijd heviger, maar hy deed ook meer menschen partij kiezen. Spr. herinnerde aan een uiting van liberale verwatenheid. Toen de A.-R. candidaat goede kans maakte, sprak een der liberale hoeren toen de candidaat bij de opening der stembus toch gevallen bleek te zijn: Er zyn toch nog gelukk'g verstand'ge menschen genoeg in Oegstgeest, die niet op de vent gestemd heb- Spr. besloot zijn interessante causerie met een opwekkend woord tot volharden en tot eensgezindheid. Ook de heer van Egmond, die, we mogen dat aan dezen kant ook wel eens laten hooren, een eminente leider van de vereeni ging is geweest en nog is, waaraan de veree niging onnoemelijk veel heeft te danken, ont ving een hartelijk applaus. De tableaux. Een van de mooiste gedeelte van den avond was ook ongetwijfeld de vertooning van een aantal tableaux. Deze tableaux die verduidelijkt werden met zang en declamatie, beelden uit verschil1 ende leuzen en kcre.-preuken van onze groote voor mannen Groen en Kuyper en als zoodanig sloegen ze dan ook heel goed dn en hielpen niet weinig mede om de geestdrift te verhoogen. Vooral de inzet, liet met vlaggen versierde zeer groote portret van Dr. Kuyper, waarby na een declamatie uit Rullmann's bekende boek, de strydpsahn van onzen grooten voor man gezongen werd, de psalm namelijk: „Gij toch, Gy zijt hun roem; de kracht van hunne kracht'% had de menschen reeds dadelijk te pakken. Er werd telkens hartelijk geapplau- diceerd We kunnen verder over den avond kort zijn. Alleen moeten we nog memoreeren dat enkele afgevaardigden van Zustervereenïgingen het woord voerden. Majoor G. Kuyper sprak na mens de Leidsche Kiesvereeniging, Ds. Broek stra, van Rynsburg, namens de kieskring „Lei den" en de heer D. Zwaan namens de Ryns- burgsche Kiesvereeniging. Nadat de tableaux waren afgewerkt en nog enkele muziek- en zangnummers waren gege ven, sloot te ongeveer half één de Voorzitter, na een harte'ijk word van dankzegging aan alle medewerkenden, de vergadering, waarna Ds. Eringa voorging in dankgebed. Het was een kostelijke avond. Het spreekt vanzelf dat voor een goede tractatie was zorg gedragen. Nog even moeten we vermri.-len dat de keu rige costuums geleverd waren voor het groot- ste gedeelte door den heer a k van de Haarlemmerstraat, die ooi. ,v uitnemend» wijze de grime had \eizurgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6