ZILVER DONDERDAG 21 MAART 1929 rrpcTr RI AD PAG f BUITENLAND. MAARSCHALK FOCH OVERLEDEN. Woensdagmiddag kwart voor zes is Maarschalk Foch, die reeds geruimen tijd ziek was, tengevolge van hartzwakte over leden Het optimisme aangaande zijn toestand, dat een paar dagen geleden, na een consul» van niet minder dan negen dokters, werd geuit, is dus beschaamd geworden. De dood trad nog onverwacht in. De maarschalk lag in zijn woning te Pa- ïiis Ongeveer om vijf uur in den middag werd hij plotseling door een hevige benauwdheid overvallen, zoodat zijn artsen dringend wer den ontboden. Tezelfder tijd snelden oppas sers van den maarschalk naar de basilie! van Sainte Clotilde en brachten den een« gen daar aanwezigen kapelaan mede terug, die den maarschalk bij wijze van voorzorg? maatregel bediende. Men wist inderdaad niet of de gewone biechtvader van den maarschalk, pater Thande, niet reeds het laatste oliesel toegediend li<id. Op dit oogen- Jjiik is de maarschalk, die niet scheen te lij den, verscheiden. De artsen kwamen eerst daarna. Men sloot de oogen van den maar schalk. Alle gordijnen op de eerste verdie ping werden neergelaten. Overal vandaan worden bloemen aangedragen. Eveneens komen officieele rouwbetuigingen, o.a. van Doumergues, den president der republiek, dn ministers, enz. binnen. De ontroering on der het volk komt tot uiting in volksverza melingen voor de koetspoort van de woning van maarschalk Foch. Foch is zeven en zeventig jaar geworden Hoewel zijn koelbeheerscht uiterlijk het niet zou doen vermoeden was hij een zui derling. geboren in Tarbes. in de Boven- Pyreneeën. Zijn opvoeding was streng-katholiek en had o. m. plaats in een Jezuïetenschool te Metz en Foch is tot in het laatst van zijn leven zijn geloof getrouw gebleven. Zoo wordt verteld, dat hij het eerste vrije oogen- blik na de overwinning te baat nam om naar de grot van Lourdes te snellen en «laar bij het beeld van Maria te bidden. In den oorlog van '70 streed hij mee als vrijwilliger en deed daarna zijn intrede in de Ecole Supérieure de Guerre. Van deze school werd hij weldra een der beste pro fessoren en later, toen de school tengevolge van favoritisme en baantjesjacht in een etaat van ontreddering was vervallen, werd hij up verzoek van Clemenceau, ondanks zijn geloovigheïd, haar leider. De meeste Fransche generaals van tijdens den wereld oorlog hebben hun vorming voor een groot deel aan Foch te danken. In den wereldoorlog heeft Foch van ston de aan deelgenomen aan alle groote beslis singen en de voornaamste heeft hij geleid. Joffre was ni. wat de taktiek betreft zijn volkomen geestverwant en Joffre wist zijn mannen te kiezen zonder bijoverwegingen. Het 20ste legercorps, dat in het laatst van Augustus 191-1 in Ëlzas-Lotharingen niet •lleen stand hield tegen den Duitschen or>- marsch. maar zelfs voortrukte totdat dit corps op zijn flanken werd teruggeslagen, was het Fransche keurcorps en stond onder .leiding van Foch. Pas aan het einde van den oorlog, toen de geallieerden op 26 Maart 1918 besloten het opperbevel aan één man op te dragen, kreeg Foch zijn groote kans. Het zag er toen donker uit na de groote offensieven der Duitschers. Met optimisme nam Foch evenwel de rol van generalissimus op zich en van het, eerste groote tegenoffensief, dat Foch in Juli aan de Marne liet openen.'af. keerden de kansen. Het was het begin van de Duitsche nederlaag. Voor de Franschen zal Foch de man blij ven, die het vaderland van den rand van den afgrond heeft gered. Reeds tijdens zijn leven is te Cassel. een der stille stedekens van Noord-Frankrijk, dat in de frontlinie heeft gelegen, een rui terstandbeeld voor den maarschalk onthuld wiens naam in de geschiedenis zal voortle ven naast die van de vroegere grootere veld heeren van Frankrijk. Foch was een man van grooten eenvoud Huldigingen ontging hij liefst, diep door drongen als hij ervan was, dat niet aller eerst zijn persoon, maar de duizenden, die hun leven hebben geofferd, den onmiddel- lijken dank van het vaderland verdienden. Zelf verloor hij zijn eenige zoon en zijn schoonzoon op één dag op het slagveld. Als krijgskundige gaf Foch een groote plaats aan den moreelen factor en het in ilia tief van dengene, die de bevelen heeft uit te voeren. In onzen tijd van realisme en rationalisme achtte hij het eenig middel om fouten en dwalingen en rampen te ver mijden het uitsluitend in het oog houden van twee moreele abstracties: plicht en tucht. Voor een grooten slag praatte hij niet al leen met zijn officieren, om ze geheel van zijn plan te doordringen, maar hij vertoon de zich ook overal. „De soldaat moet zijn chef zien." heeft hij geschreven, „hij moet zich één met hem gevoelen, en zich niet beschouwen als een ongelukkigen pion, die slechts gemanoeuvreerd wordt door een on bekenden speler". Maar weten allen een maal waarom het gaat, wat het doel is. dan moeten ze, zooveel mogelijk bij de uitvoe ring worden vrijgelaten. Daarom heeft hij dan ook verklaard: „Er zijn omstandighe den. waarin een chef alleen luisteren moet naar zijn geweten en moet weten te hande len op eigen verantwoording, zelfs tegen de ontvangen bevelen in!" De man. die in 1870 de ineenstorting heeft gezien en daarom zóó hartstochtelijk naai de revanche heeft verlangd, heeft van die ineenstorting geleerd, dat het er in alle om standigheden om gaat het moreel te bewa ren. Een van zijn bekende woorden is: „Een gewonnen slag is een slag waarin men zich niet gewonnen geven wil". Na de overwinning is Foch achter do schermen steeds waakzaam werkzaam ge weest om de vruchten van de overwinning te behouden. Hij was het, die de bezet tine tot den Rijn als conditio sine qua non be schouwde en Poincarë's groote steun was bij de Roerbezetting. Als voorzitter van dp commissie van controle der Duitsche ont wapening werkte hij ook in die richting. Poincaré eert Foch in de Kamer. «- Poincaré deed des middags in de Kamer mededeeling van den dood van maarschalk Foch. Hij kenschetste den maarschalk niet slechts als eon groot krijgsman, doch ook als een groot burger, en zeide er zeker van te zijn, dat de Kamer den doode de eer zou geven van een nationalen rouw. Bij de woor den van Poincaré verhieven zich alle afge vaardigden, met uitzonderinp van de com munisten en een klein gedeelte der socialis ten, van hun zetels. De socialist Vincent Auriol, die zich niet van zijn zetel verhief, kreeg deswege van den onafhankelijker socialist F.rnest Laffont verwijten. Verschei dene andere afeevaardieden hebben Lnffnnt wegens zijn gedrag van hun afkeuring doen bliiken. Andere gevolgen hcpft het incident niet gebed. De minister president riep di reet de leden van zijn kabinet hijeen om te beraadslagen over de toehereidselen voor de plechtigheid van de bijzetting van den to#- - •S KEIZERS ZUSTER FAILLIET. Onze Berlijnsche correspondent schrijft: Toen de voormalige Duitsche keizer den 27sten Jan. 1.1. in Doorn zijn TOsten geboorte dag vierde, onbraken er drie gasten, die men onder normale omstandigheden op Hui? Doorn had kunnen verwachten, 's Keizers eenigste broeder, prins Heinrich van Prui sen was ongesteld, evenals prinses Hermine. Om redenen, welke ik niet nader behoef aan te geven, was 's keizere zuster, de tegen woordige Frau Zoubkoff, niet tot het groote familiefeest uitgenoodigd. Sedertdien doet deze veelbesproken prin ses Victoria van Pruisen opnieuw over zich spreken en het wil mij toeschijnen, dat het einde van dit familieschandaal voorloopig niet is te overzien. Integendeel, nieuwe pro cessen staan voor de deur en om de zaak acuut te maken, heeft men 's keizers zuster dezer dagen failliet verklaard. Ik ben in staat, omtrent dit tragische faillissement iets naders mede te deelen. Reeds geruimen tijd waren er processen aanhangig tusschen prinses Victoria en den chef van het vorsten huis SchaumburgLippe, prins Adolf. Sedert haar huwelijk met den Rus werd dienaan gaande reeds menig proces in München ge voerd. Het vorstelijk vermogensbeheer van Bückeburg had indertijd reeds lang voor haar huwelijk met Zoubkoff, het beheer van haar vermogen overgenomen en de prinses in ruil daarvoor een lijfrente toegekend. Volgens deze nieuwe regeling kreeg prin ses Victoria per jaar M 46.000 uitbetaald. Toen de prinses echter haar huwelijk met den Rus afsloot, wat dit voor Bückeburg aanleiding, om deze lijfrente tot M 39.000 te verlagen. Men stelde zich daarbij op het standpunt dat de bruid niet meer als prin ses erkend kon worden en 't haar eertijds toegekende bedrag dus geen apanage meer beteekende. In München werd deze kwestie juridisch uitgevochten en voorshands werd prins Adolf veroordeeld, aan prinses Victoria als noodmelage maandelijks extra M. 1500 uit te betalen. Een nieuwe behandeling van deze zaak wordt in April in München verwacht. In nauwen samenhang hiermede is de aan vraag van Bückeburg, om Frau Zoubkoff thans failliet te verklaren, aan welke aan vraag.steeds gevolg werd gegeven. De leiding werd hierbij opgedragen aan den advocaat Dr. Rhein in Bonn. Deze gaat sederdien op het fraai paleis Schaumburg »e Bonn, waar Frau Zoubkoff alsnog woont, in en uit, om den waren stand van zaken vast te stellen. Toen prinses Victoria indertijd haar ver mogen afgaf tegen uitbetaling eener aan zienlijk lijfrente, moet zij van een bepaald kostbaar sieraad het gebruik voor haar gan- sche leven opgeëischt hebben. Het moet hier bij gaan orn een paarlen ketting, welke een waarde van M 36.000 zou hebben. Kort na het huwelijk moet Alexander Zoubkoff dit paar len collier aan den zaakgelastigde zijner vrouw, baron Solemaeher, overhandigd heb ben, om daarmee het voorhanden zijn der paarlen aan te geven. In overeenstemming met Schaumlnirg-Lippe verkocht hij echter dit sieraad, om hiermede wissels van Zoub koff te dekken. De opbrengst moet M 32.000 bedragen hebben. Hiervan werd al dadelijk de helft voor loopende schulden van Zoub koff benut, terwijl de andere helft onder Bückeburger beheer is gebleven. De bevoch ten verkoop van dit kostbare paarlencollier moet een jaar geleden, Maart 1928 hebben plaatsgevonden. Frau Zoubkoff protesteert zoowel tegen dezen verkoop, als het beheer over de resteerende M 16.000. In Keulen moet prinses Victoria reeds protest hebben aangeteekend tegen haar bankroet. De processen in München al leen reeds moeten over een totaalbedrag van ruim anderhalf millioen mark loopen. De officieele verklaring van Frau Zoub- kofFs1 faillissement, is inmiddels gepubliceerd in den „Reichs- und Staatsanzeiger". Hoe meer men aangaande dit, Bonner schandaal hoort en leest., destemeer krijgt men den in druk, dat 's keizere zuster het slachtoffer is van de vrienden van Zoubkoff. De advocaat Dr. Ivvanoff moet een noodlottigen invloed op de prinses hebben uitgeoefend. Hij schijnt de vrouw, die van zijn transacties niet veel begreep, geheel onder suggestie gebracht te hebben. Alexander Zoubkoff moet in Wa-""- billig een grensplaatsje van Luxemburg, blijf houden. Van hem wordt den laatsten tijd niets meer vernomen. De schuldeisehers der prinses moeten in totaal het kapitale bedrag van M 250.000 eischen en door de fail- lisscmentsverklaring zal men thans in staat zijn, om vast te stellen, of en in hoeverre prinses Victoria aan deze enorme eischcn kan tegemoetkomen. DE DESKUNDIGENCOMMISSIE. Duitsch'and's vertegenwoordiger ter exper tencommissie vertrok gister naar Berlijn. eerstvolgende zitting zal Maandag plaat vinden. Van 28 Maart tot 3 April zullen geen zittingen gehouden worden. DE BURGEROORLOG IN AFGHANISTAN I-n het Zuiden van Afghanistan moet de stemming van het volk ten gunste va" Amanoellah zijn gedraaid. NIEUWE WRIJVING IN BRITSCH INDIE In verband met de huiszoekingen in B»- Indië in verband met de ontdekking eenc communistische samenzwering en de ai restatie van een aantal arbeidersleidera i» in de katoenspinnerijen een staking uit** broken. De politie trof uitgebreide maatre gelen, om ordeverstoring te voorkomen. SPOORWEGONGELUK IN CANADA Bij Pariy Sound (Ontario) zijn twee Cans- deesche sneltreinen in volle vaart op elkaar gereden. Er moeten vele dooden en gewon den zijn. BERGSTORTING. Te Schalzhcn bij Braunau in Oostenrijk zijn bij een bergstorting vier personen be dolven en vermoedelijk omgekomen. Kiezers eischen aftreden van den vorst. Uit Monaco wordt gemeld, dat een verga dering van 700 kiezers het aftreden van den regeerenden vorst van Monaco, prins Louis, heeft gcëischt ten gunste van zijn schoon zoon. Indien binnen een half jaar aan de wenschen van de burgers van Monaco geen gehoor is gegeven, zullen zij zelf de regee ring op zich nemen en de republiek uitroe pen. TROTZKI PROFETEERT. Een Engelsch-Amerikaansche oorlog tusschen 1930 en 1940. In verklaringen aan de pers voorspelde Trotzki een grooten oorlog tengevolge het antagonisme tusschen Engeland Amerika. De wereld, aldus de profeet, gaat absoluut den oorlog tegemoet Hij zal uitbreken In het volgende decennium, en het zal een Engelsch-Amerikaansche oorlog zijn. Op het nogenhlik wil Amerika zich verzekeren van de oppermacht ter zee, het streeft er na-i die aan Engeland te ontnemen. Trotz' i voegde er bii, dat het Kelloggpact het uit breken van den oorlog zal bespoedigen. HET VORSTENHUWELIJK TE OSLO. Uit Oslo wordt gemeld: Prinses Martha van Zweden is met haar bruidegom, kroonprins Olaf, die haar van de Zweedsche grens had afgehaald, hier aangekomen. Bij een rit door de stad werd het bruidspaar hartelijk toegejuicht. KASTEELHEER VERMOORD. De zoon van het slachtoffer gearresteerd. Volgens mededeeling van de politie is te Liegnitz de 56-jarige graaf zu Stolberg-Wer- nigerode in zijn kasteel Jannowitz ver moord. De zoon van den vermoorden graaf, de .I-jarige graaf Christian Friedrich, is aan gehouden onder de verdenking zijn vader te hebben vermoord en naar het huis van be waring te Hirschberg overgebracht. De graaf blijkt op de sofa in zijn werk kamer zittend, in den nek te zijn geschoten. De vermoorde laat 9 kinderen na. VON TIRPITZ 80 JAAR. De gewezen Duitsche groot-admiraal von Tirpitz werd Dinsdag jl. tachtig jaar. Ma- rinevereenigingen in Beieren en de Stahl helm waarvan de jubilaris eerelid is, hebben hem geëerd met een fakkeloptocht en sere nade. Een extra-trein bracht de deelnemers, een duizend, van München naar Feldafing. Dr. GESSLER ERNSTIG ZIEK. Dr. Gessier, de gewezen Duitsche rijks- weerminister, is sinds eenige weken lijdende aan gewrichtsrhoumatiek. Daar zijn toe stand steeds erger werd, is Dr. Gessier gis teren naar het St. Norbert ziekenhuis te Schöneberg gebracht De Oostenrijksche generaal baron Pflanzer Baltin, die in de Karpathen tegen de Russen heeft gevochten en later aan het Albanee- sche front, vanwaar hij na de ineenstorting bijna al zijn troepen zonder verliezen heeft teruggevoerd een prestatie door den Fran schen maarschalk Franchet d'Esperey een der bewonderenswaardig;la verrichtingen uit den wereldoorlog genoemd, is spoedig na den oorlog overleden. Zijn weduwe, een oude vrouw, bevindt zich thans, naar uit Weencn aan de N.R.Ct wordt gemeld, in onbeschrij felijke ellende. Haar neele vermogen is be legd geweest in ooriogsleeningen en daar door tot nul gereduceerd; zij geniet slechts het pensioen van een generaalsweduwe van het oude leger, een klein bedrag, te weinig om van te leven en te veel om van te ster ven. Tot dusver woonde zij op Ten tweetal zolderkamertjes in haar oude villa in de tuinwijk van Weenen, die slechts van het nllernoodigste voorzien zijn. Daap heeft zij den kouden winter zonder stoken doorge bracht. Nu moet zij ook dit schamel onder dak verlaten. Dat is zij indertijd bij den ver koop van de villa met den kooper overeen gekomen. Haar eenige zoon is als piepjong luitenant in het begin van den oorlog ge storven en er zijn geen verwanten, die voor haar kunnen zorgen. Kolonel Seeliger, de bekende Weensche militaire schrijver, doet nu een beroep op de openbare liefdadigheid ten bate van de barones. Misschien zegt nü, is er onder de duizenden, die Pflanzer-Baltin in het na-aar van 1918 gezond en wel naar het vaderland heeft teruggebracht, wel een, die uit tiankbaarheid zijn weduwe ten minste voor de verschrikkingen van de dakloosheid bewaart In den D-trein van Warschau naar Wee nen is op Tsjechoslowaksch grondgebied het hoofd van een bendo van handelaars in blan ke slavinnen, zekere Dantziger uit Lodz, ge arresteerd onder beschuldiging onlangs ne gen meisjes uit Polen en Roemenië naar Klein-Azië te hebben verkocht In de Woud-Karpathen heerecht nog steeds een strenge winter, die on verschillende wij zen slachtoffers eischt Zoo is in een dorp een jong meisje door wolven overvallen en verscheurd. Het meis'e was naar een beek gegaan om een bijt in het ijs te hakken om wat waschgoed uit te spoelen. Plotseling zag zij uit het naburige woud drie wolven op zich toekomen. Het meisje zette het onmid dellijk op een loopen, doch kon de huizen niet meer bereiken. Dicht bij het eerste huis werd zij door de wolven ingehaald. F.en van greep haar en beet haar de keel af. De dieren hebben de ongelukkige letterlijk !- stukken gescheurd en opgevreten, nóg vi de toesnellende dorpsbewoners ze konden verdrijven. EEN STRAF VOOR STELEN. Mag gedurende twee jaar niet dansen! Te Canterbury is dezer dagen een 20-jarig meisje, dat twee pond sterling van haar werkgever gestolen had, veroordeeld om het gestolene terug te betalen; bovendien mag zij gedurende twee jaar geen dansgelegen heden bezoeken. Jurken en dansen hadden haar tot haar misdrijf gebracht, zoo werd van haar ter zitting verklaard. Ze was dol op dansen en daar hoorden natuurlijk mooie jurken bij. Blijkbaar was deze straf voor d'e aanbidster van Terpsichore wel heel zwaar want ze viel flauw toen zij de uitspraak hoorde. TELEGRAMMEN. BOTSING IN HET KANAAL. EEN PORTUGEESCH SCHTP GEZONKEN. DE BEMANNING GERED. PARIJS, 21 Maart. Uit Boulogne Sur Mér wordt gemeld, dat an den afgeloopen nacht tengevolge van de dichte mist, het Fransche s.s. „Adine" in het Kanaal met het Fortugee- sche s.s. „Sinon»' in botsing is gekomen. Het Portugeesche stoomschip zonk binnen 20 mi nuten. De geheele bemanning kon gered wor den. Naar reeds eerder geme'd werd, had men te Worthing op de Engelsche kust de S.O.S.-sig- nalen van de ,-Sinon'' opgevangen. Toen de uitgevaren reddingboot echter geen spoor het schip had kunnen vinden, was men gaan vreezen dat het met man en muis was ver gaan. Kunst en Letteren. PADEREWSKI'S VERTREK. Morgenmiddag te 320 u.. vertrekt de be roemde Poolsche pianist Ignaz Paderewsk' om ons land te verlaten na de reeks zeld zamo concerten, die h,j hier heeft gegeven Te 3.40 u. zal de trein aan het station D. P te Rotterdam stilhouden en 7 minuten later weer vertrekken. Op verzoek van den Pool schen consul-generaal zal de Kon. Chr. Ora toriumver. „Excelsior" van die weinige mi nuten gebruik maken om den grooten kun stenaar een lied toe te zingen. Vermoedelijk zal «PI tfOaodracht" zijn. i - Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK. roe pen: Te Rotterdam-Zuid, J. Riekel te Sliedrecht NED. HF.RV. KERK. Beroepen: Te Huizen, N.-H., (2de pred. pL), J. de Bruin te Rotterdam. Te Enter, A. Dekker te Bleiswijk. Te Asten, A. bruins te Oosternieland. Te Parrega, W. A. Dekker te Hollandsche Veld (Z.-O.). Te Willige-Langerak, G. C. Severijn te Waar der (by Woerden). OUD-GEREF. GEMEENTEN, roe pen: Te Helder, J. van 't Hoog te Papendrecht. BEROEPINGSWERK. Te Gent (België) hoopt, naar men ons meldt, de kleine Geref. Kerk zeer binnenkort het beroepingswerk aan te vangen. Te G r o o t-A m m e r s heeft de Ned. Her vormde Gemeente voldaan aan don aanslag van den Raad van Beheer, zoodat binnen kort met het beroepingswerk een aanvang kan worden gemaakt, Te Marssum (Fr) zal. als gevolg .an een door de lidmaten bij meerderheid van stemmen genomen besluit, door de Ned. Herv. Gemeente niet een evangelisch, maar en modern predikant worden beroepen. AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE. Men schrijft ons: Ds. J. Kalshoven hoopt Zondag 21 April a.s. van de Ned. Herv. Gemeente te O verzande-Drie wegen afscheid te nemen en Zondag 28 April d.a.v. te Dedemsvaart in trede te doen, na bevestiging door Ds. D. J. Peteree, van De Meern (U.). D s. C. J. Schweitzer, van Workum, is voornemens Woensdagavond 17 April a.s. in de Nieuwe Kerk der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam intrede te doen, na bevestiging op Zondag f4 April door Ds. T. G. van Reeu wijk, aldaar. Ds. W. A. P. F. L. JöRG. t Maandag J.l. is op 54-jarigen leeftijd, in het Diaconessen huis te Leeuwarden, overleden Ds. W .A. P. F. L. Jörg, predikant der Ned Hervormde Gemeente te Harlingen, Op IS Dec. 1904 aanvaardde hij het predikambt te Garrelmeer, deed in 1907 intrede te Ober gum (Gr.) en diende 21 Juli 1918 de Ge meente van Harlingen. Sinds het emeritaat van Ds. H. A. Leen mans was nij Harlingen's oudste predikant. Ook was hij praetor van den Ring Har lingen. VERKIEZINGEN. In de -ed. Herv. Kerk: Den 1-Iaag. Herstemming voor 4 Nota beien. Gekozen zijn de candidaten van „De Band des Vredes" met 4S9400 stemmei tegen 333—308 stemmen op de candidaten van „Evangelie eoi Belijdenis". Me t behulp van „Evenredige Vertegen woordiging", wier leden de candidaten van de „Band des Vredes" stemden, werd dus een belangrijke meerderheid verkregen. PREDIKANTSWONINGEN. Te N ij v e r d a 1 'laat de Vrij-Evang. Ge meente een nieuwe pastorie bouwen. De pre dikant woont thans tijdelijk in het kamphuis, dat nu den bijnaam van „de herdershut" kreeg. KERKGEBOUWEN. Te P ij n a c k e r is de bouw van de nieu we Geref. Kerk gegund aan de aannemers Van Engelen en Heiblom te Alblasserdam voor een bedrag van f 28.800. KERKORGELS. Te Ridderkerk zal bij de Geref. Ge meente liet thans bestaande pijporgel den vervangen door een tv\ee k.avi pedaal-harmonium met 9 spel, n.l. 7 spel klavier en 2 spel pedaal. De levering en plaatsing is opgedragen aan de Ned. Electt. Orgelfabriek te Rotterdam. De datum van ingebruikname is nog niet vastgesteld. DAAR RUISCHT LANG.? DE WOLKEN. Hoe dit 1 cd ontstond en enkels bijzonderheden over den dichter. Naar aanleiding van het bericht in enkele bladen van het overlijden van mej. Elise Gerdes, de oudste dochter van den dichter van het welbekende lied „Daar ruischt lanj de wolken" deelt Ds. J. M. Jalink, predikant van de Duinoordkerk in Den Haag, on kele wetenwaardigheden mede over het om staan van dit lied en over dep dichter er van. Ds. Jalink s iirijft: De heer E. Gerdes, van wiens boeken als „De kanten zakdoek", „De verloren schuld bekentenis", „In de duinen" wij in onze jeug.l zoo volop genoten hebben, WoS gehuwd een dame van Duitsche afkomst, Brepohl genaamd. Toen eens een landgenoote van haar bij de familie Gerdes logeerde, zong deze hure gasten met welluidende stem het lied voor De gastheer was buitengewoon met het voorgedragene ingenomen en toen hij in den volgenden nacht den slaap niet vatten kou werd het ons zoo bekende lied geboren: „Daar ruischt langs de wolken een lieflijke Naam. Die hemel en aarde vereenlgt te saam". De heer Gerdes bracht met zijn gezin zijn laatste levensjaren door in het Geldersche stadje Doetinchem. De vriendelijke man was daar zeer geacht en bemind. Velen keken gaarne op, naar he» raam van zijn werkkamer, waar het mouw grijs-omlokte hoofd over zijn schrijftafel go bogen was, onafscheidelijk verhonden mot een echte Gouwenaar. Nadat hij in 1S98 overleden was, gebeurne er iets sympathieks. Duizenden kinderen in ons land legde hun spaarpenningen bijéén, voor een herinnering aan hun ouden vrieno En zóó komt het. dat. wanneer de wandelaar door de mooie omstreken van het stadje dt vriendelijke begraafplaats betreedt, hij dicht bij den ingang een opgerichten steen be merkt, die het opschrift vertoont: „Aan E. Gerdes, den dichter van „Daar ruischt langs de wolken" door de Nedei lartdsche Zondagsschool kinderen". Merkwaardie is inderdaad, dat. wanneer in velerlei kringen, hij gelegenheid van eon boottocht, In sponrwrgwagon of openlucht samenkomst, een lied gezocht wordt dn' allen, zonder uitzondering, kunnen mee zingen, de keuze valt op Gerdes' lied.... En dan ruischt het nog heden ten dagl even gemoedelijk en blij. langs onze Vado landsche luchten, als toen het werd aang< hevea voor w» _3rste maal INGEZONDEN MEDEDEELING. In den lentetijd, als de huisvrouw de gaat wat noodig is om nieuwen luister bij te zetten aan haar „home", vervult men een harer liefste wenschen door comple teering van haar collectie Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Prof. D r. P. V. Sormani, buitenge- oon hoogleeraar aan bovengenoemde Uni versiteit, is, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, met ingang van 16 Sept. a.s. als zoodanig eervol ontslag verleend. Hij doceerde de Geschiedenis der Grieksche en Romeinsche Wijsbegeerte. LAGER ONDERWIJS. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. O u d d o r p, J. Korrelboom te Muiden. Aan*. Vlaardingen, H. van Wyk te Nieuw- Lekkerland. Aang. Appingedam (Geref. School), J. Bolt, ass. te Onderder.dam. Voor tijdelijk. Bedum (Geref. Ulo-School), G. Oldenhuis te Gouda. Zwyndrecht (Kerkstraatschool, hoofd B. Folkersma), mej. C Groen te Rotterdam en mej. B. Dekker te Zwyndrecht. Oo ster-Ny kerk (Fr.), F. Meyer te Stadskanaal. Voorthuizen (Herv. School, hoofd J. Wiersma), mej. H. A. C. Kolkert te Hierden, EXAMENS. PROMOTIE. Gem. Universiteit te Amsterdam. Gepromoveerd Is tot Doctor In de Wis- on Na tuurkunde, óp een proefschrift grctitcld: „In vloed van do temperatuur op de terugkaatsing van licht door motalen", mej. M. C, Droste. ACADEMISCHE EXAMENS. RlJswUk (Z.-H. Indologie: risser. n. n 1 v sltett L. H. Padang Sldempc geb. te Ridderkerk; R. H. de Waard. geb. te Groningen: en mej. Labrowskl. geb. te Zierlk- zee; seml-artsex., de heeren J. Westendorp Boerma en P. M. G G. Henrar. WU- en Natuurkunde: cand. ex.. de heer L. A. SchrUver en mej. Th. Sorgdrager: ld. hoofdvak Natuurkunde: doet, ex.. de heer C. W. Ver- planke; ld. hoofdvak Scheikunde: doet. ex.. de heer G. A. M. Buwalda en mej. C C. Molster. Apothekersassistent, de dames A. Pagnler te Maastricht en P. J. Bloi schedé. Rijksuniversiteit te Utrecht. Ge slaagd: Rechtswetenschap: cand. ex., do heer C. L. Patün. Apothekersassistent, de dames S. J. Bouw man en S. C. van Ommen, beiden te Utrecht. M. ten Houten te Winterswijk en A. de Korte te Mellskerke; en boeren A. D. A. M. Meens te Eysden, J. P. Blllcveld te Utrecht en H. W. J. Milden te Nijmegen. Rijksuniversiteit te Groningen. Gcsl.Godgeleerdheid: voorb. kerk. ex.. de heer M. G. Westerhof. de heer K. Brasser. EXAMENS-MACHINIST. De n Haag. 20 Maart. Gelaagd voor dinl. Gemengd Nieuws. LEVEND VERBRAND. In het Vaalser bosch bij Vaals (L.) vond men een 51-jarige ge .uwde vrouw. Zij had over haar geheele lichaam brandwonden en is spoedig daarna overleden. Blijkbaar is zij in brand geraakt bij een poging om een be gin van boschbrand te blusschen. LEVEND BEGRAVEN. De 18-jarige arbeider Heuvelman uit Gou derak, die bij het werk aan de brug over het verbindingskanaal tusschen de Delfsha- vensche Schie en de Schie onder Overschie, bezig was een zandtrechter door te steken, is in die trechter gevallen en onder het zand bedolven. De man is in het zand gestikt. OVERREDEN EN GEDOOD. De achttien-jarige J. Hertogs, werkzaam op een fabriek te Eindhoven #en afkomstig uit Zaandam, liep met haar Vriendin naar de fabriek. In de Lijmbeekstraat reed een vrachtauto, waarvan de chauffeur blijkbaar het stuur was kwijt geraakt, recht op de meisjes in, met het gevolg, dat mej. Herto.cs? onmiddellijk werd gedood. Haar vriendin kreeg zwaar lichamelijk letsel. Het onderzoek van de politie wees uit, dat de stuurinrichting in het ongereede was ge raakt. De bestuurder werd gearresteerd. IN EEN POEL VERDRONKEN. Door sehoolkinderen werd aan de Klarinet een diepe waterpoel onder Den me (N. Rr.ï, een fiets gevonden. Daar deze geheel onhe heerd langs de poel lag, "rmoedde men. lat er een ongeluk gebeurd was. Nadat de politie eenigen tijd gedregd had. werd het lijk opge haald van den jongen man A. Tielens, die o» don gewonen tijd zijn huis bad verlaten. EEN POSTROOF A LA CHICAGO EEN POSTAUTO MET GELD GEROOFD. Te Amsterdam is Woensdagavond even voo- achten een postauto, die voor het postkantoor aan de Saxen Weimarlaan stond, door onbe voegden weggereden, toen twee postambte naren bezig waren met in dezen auto post- trommels te laden en zij zich een oogenblils in het kantoor hadden begeven. De chauffeur wachtte op het trottoir, beRaf zich daarna, in stryd met zijn opdracht en buitengewoon achteloos, een oogenblik in het portiek en draaide zich om, zoodat hy met den rug naar zijn auto kwam te staan en van dat moment maakte een man gebruik om in de auto te springen, deze op gang te bren gen en er met groote snelheid van door te gaan. Volgens den chauffeur van de postauto geschiedde dit alles met buitengewone snel- he d, zoodat de wagen al in de richting van den Amstelveenschen Weg uit het gezicht verdwenen was voor hij goed begreep, wat er gebeurd was. Ook zou tie auto nog gedraaid hebben en weer langs het postkantoor gere den zijn. Hij had nog alleen kunnen waarnemen, dat degene die achter het stuur zat en zonder dat hy het bemerkt had in den wagen gesprongen was, in chauffeurskleeding was. Tegen half negen troffen eenige rijwiel- agenten de gestolen postauto in de Apollo- laan by het Allebéple.n onbeheerd aan. Com-, missaris Dijkstra en de directeur van het postkantoor waren spoedig ter plaatse. Onmiddellijk werden alle open terreinen in den omtrek afgezet, in de veronderstelling, dat de roovers de trommels na het geld eruit genomen te hebben, daar hadden weggewor pen. Er werd echter n ets gevonden. Ook per radio werd gewaarschuwd. Door de postauto werden steeds de geid- trommels en belangrijke bescheiden van de bijkantoren Van Eeghenstraat en Saxen Wei marlaan en die van het postagentschap op den Overtoom weggehaald en naar het hoofd postkantoor overgebracht, om daar in de klui3 te worden opgeborgen. In de auto zelf werden de trommels en bescheiden in een stalen kast gesloten,, die van buiten af te bere ken i9 door een met een Lips- en een hangslot afge sloten deur. Deze deur bevond zich in een der zijwanden van de auto, onmiddellijk naast den chauffeur. De deur van de ijzeren kast werd niet aan geroerd voordat de beambten van het hoofd bureau van politie waren verschenen om even- tueele vingerafdrukken vast te leggen. Nadat d.'t geschied was, werd de deur van de kast geopend en toen bleek, dat de roovers één trommel en wel die van het postkantoor uit de Saxen Weimarlaan, hadden laten staan. Ook waren de zakken met poststukken on aangetast. Het onderzoek wees uit, dat het Lipsslot van de stalen autokast, waarin de geldtrom- mels zaten, uitgebroken en het hangslot geforceerd was. De geldtrommel uit het bijkantoor Van Eeghenstraat, inhoudende tienduizend gulden, bleek verdwenen. Op de plaats van den chauffeur werd nog een pet gevonden. Politiehonden werd aan dit hoofddeksel lucht gegeven. De dief (ven) had voor het openbreken van de autokluis gebruik gemaakt van het chauf- feursgereed schap, dat zich onder de chauf feurszitplaats bevond. De werktuigen lagen nog op de bank achter het stuurrad verspreid. De politiemannen zochten tevergeefs den om trek af om wellicht nog eenig spoor van den dader te vinden; van de vingerafdrukken, wel ke men vond, zouden foto's woruen genomen. Volgens een telegramlixsteller, die om streeks den tyd, dat de roof gepleegd werd, het Allebéplein passeerde, waren twee perso nen, waarvan één in het bezit van een rijwiel was, met het forceeren van het slot bezig, ija jengen zag verder, dat de man met de fiets een voorwerp, denkelijk de geldtrommel, heeft aangepakt en er mee wegreed. Hy had er ech ter geen aandacht aan geschonken. Wat in het algemeen het overbrengen der geldtrómmèls van de bijkantoren naar het hoofdpostkantoor betreft, kan het „Hbl." al» bijzonderheid nog mededeelen, dat eerst kort geleden twee ambtenaren van den postdienst dat systeem gecontroleerd en er een gunstig rapport over uitgebracht hebben. De praktijk Beu HSTERD. en niet o ang var BEI t) beteeke gedaan j schier RUE iUBHL 100 fi 10-1 500 6 1U4 1000 fi 104 2500 fi 104 100 102 500 5 101 1000 5 101 100 6 100 600 6 100 JOOO 5 100 100 4' 9'J 1000 4 95 500 3' 69 105 S 78 rln. 3 78 \VS 2' 64 0 8» 89 10 3 78 ,0 8* 65 »sr INDII 500Afi 103 t1000 103 BC600 I0'2 1000 103 20 fi 106 1006 104 5006 104 10006 104 500 6 101 '10006 101 r 1006 1O0 J 500 5M (»'2 10005' 10- 1500 6MOS 10005'102 100 ft 101 600 ft 101 1000ft 101 100ft 10 600 ft 1(10 1000ft 1(11 100ft 101 500 ft 10C lOOOft 101 600ft 100 lOOOft101 1006 101 5006 101 £10005 101 1004-' 9f 60O4-> 91 1000 9SJ MSlEltlt' 610: 1915 5101 1918 5 10 262e 14' 9! I63el 4*10 87 35j 4S 9 1000 3 98 I20O3 98 «000 3 98 25-26 4» 26 4*9' 26 2e 14' I 87 4' m 4H 107-10 4 208-14 4 Uit Oost-lndie. DE REIS VAN HET BELGISCH KROONPRINSELIJK PAAR. SOERABA.TA. 20 Maart (Aneta). Volgen.- Iiet „Soer. Handelsblad" is de reis door het Oostelijk deel van den Archipel aan Graaf en Gravin de Rethy blijkbaar zor» goed be vallen. dat zij telegrafisch verlenging van de reis met drie weken verzochten, hetgeen onmiddellijk werd toegestaan. Oorspronk»» lijk werdon zij 22 dezer te Soerabaja ver wacht, i 918 4' 925 41 986-28 4» 900-13 4 898-09 3 t 894-97 3 HvEHSE IerEff04 h IJ S 915-85 6 926 4'1 1900 4 17907-08 4 1910-13 4 Ö-02 3' «KM» 3» US-93 3 8 mij ru Ü915-25 5 1913-15 4l

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2