iUrttarr Criïtsdjr Humrant Dagelijks verschijnend Nieuwsbiad voor Leiden en Omstreken EERSTE KAMER. ABONNEMENT» Per kwartaal 3J6 (Beschikkingskoslen 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 8.*=* Bij dageüjksche zending m 7#-» Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad V/% cent No 2699 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aan gesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DONDERDAG 21 MAART 1929 k ADVERTENTiem Van 1 tot 5 regels1.17Vt Elke regel meer 0.22% Ingez Mededeelingea van 1—5 regels 240 Elke rege.' meer -B 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan hei bureau wordt berekend 0.10 9e Jaargang. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. EERSTE BLAD. Wie zich heden abonneert als Kwartaal-Abonné op ons blad, met ingang van 1 April a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. In een lievig traktaatje vol zalvende zin nen wekt het Zeistar Propagandacomité voor het openbaar ouderwijs de ouders op om hun kinderen toch te zenden naar de open bare school; want, zoo heet het op den om alag: „Wie prijs stelt op een Christelijke op voeding, zendt zijn kinderen naar de open bare school".' Waarom? Het anitwoord ligt in art. 42der Lager Onderwijswet, waarin gezegd wordt: „De onderwijzer onthoudt zdch van iets te loeren, te doen of toe. te laten, waf, strij dig is met den eerbied, verschuldigd aan de godèdienstige begrippen van andersden kenden". En triumfantelijk roept het Comité uit: Eerbied! Dat is de grondslag van onze open bare "school. Volkomen terecht wordt ook in 't blaadje opgemerkt, dat de school is onderwijs inrichting, maar zeker in niet mindere mateopvoedingsinstituut Hetis' dus van belang om na te gaan, welke 'iitivi'.oed de openbare school op dezo traktaatschrijvers, heeft uitgeoefend; of ze om met hun eigen woorden te spreken, „het al-oüd Christelijk ideaal", dat in de open bare school nagestreefd wordt, gegrepen hebbend Wjj -twijfelen en helaas op goede gronden. Want mot de waarheid staan de schrijven» '»ict 'op te besten voet. Ze vertellen ons, dat het op de „kerke lijke" scholen, meestal uitgaande van een of ander kerkgenootschap, vooral te doen U 0m een bepaalde kerkelijke leer. De juistheid van uitdrukking laat hier Wel jets te wenschon over. Erger is echter de'beweriing: „Maar, zult ge vragen, geldt op die kerke Iijke school dan niet als grondslag van de opvoeding: eerbied voor de meening van andersdenkenden? Ons antwoord is kort en bondig: neen"! Dit gaat bedenkelijk veel op laster lijken. De eerbied voor anderer levensovertui ging schijnt bij de schrijvers ook al niet groot te zijn. Van de maatschappij komt, volgens hen, niets terecht, als „de men- echen op de vier takken van onderwijs van de bewaarschool af tot de Universiteit voor hun verder leven steeds éénzelfde les heb ben meegekregen, die het doel heeft om wat daar in den geestelijken brouwketel ge brouwd werd, te conserveeren. Zij komen dan in de wereld wantrouwend te staan te genover menschen met andere geloofsbelij denissen". 't Is jammer, maar de openbare school is blijkbaar niet bij machte geweest om deze leerlingen duidelijk te maken, dat eerbied voor amderer geloofsovertuiging niet hetzelf de is als onverschilligheid in geestelijke dingen. Als dit een symptoon is van de hoogge- loofde verdraagzaamheid, dan valt er toch wel. iets af te dingen op het motto, dat de openbare school een Christelijke opvoeding geeft. Wamt dan kwalificeert men de levens beschouwing van andersdenkenden niet als een „geestelijke brouwketel". Verwonderen doet ons echter deze aanval op het Christendom niet. Want tot de mee werkende vereenigingen behooren ook de afdeclingen der S. D .A. P. en de roode Be- stuurdersbomd. En van die richtingeh en haar organen kan men moeilijk beweren, dat ze eerbied voor anderer godsdienstige begrippen aan- kweeken en tot gemeenschapszin en ver draagzaamheid opvoeden. In den regel beluistert men in die krin gen een anderen toon. Er staat te Zeist een gevaarlijke geeste lijke brouwketel! BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW. RUITENLANDSCHE ZAKEN. DEFENSIE. Vergadering van 20 Maart 1929. Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De heer Hermans (S.D.) wilde hei enkele oogenblikken hebben over daden an enkele zonderlinge exemplaren van burgemeesters, zooals hij zeide blijkbaar in dachtig aan het feit.-dat er zeifs zonder linge senatoren zouden kunnen zijn. Het verbieden van tooneelstukken in Leiden. Krimpen. Maastricht en andere plaatsen werd aan critiek onderworpen. Ook het ge beurde -met St.-Nicolaas en zijn knecht te Krimpen kreeg een geduchte beurt en her- innferd werd aan de berisping, welke den burgemeester door Commissaris en minis zijn uitlatingen is toegediend. Roe rend sprak de heer Hermans van de wij ding van de 5 Decemberavond. En daarna kwamen er nog enkele andere gevallen van buitenissigheid. De heer Polak (S.D.) herhaalde op smakelijke wijze vroeger door hem gemaak te opmerkingen over machtsoverschrijding burgemeesters, samenvoeging van ge meenten, aantasting van natuurschoon, trekhonden en vogels in kooitjes (die zijn partijgenoot Hermans gaarne in de cel ziet) Stellig maakte de heer Polak menige goe de opmerking, waaraan de Regeering wel goed zal doen zich gelegen te laten, liggen. Aan het. slpt van zijn rede betreurde de heer Polak, dat de natuurbeschermers te weinig vertegenwoordigd zijn in allerlei in stellingen als Boschraad, Wegencommissie, Inventarisatiecommissie enz. In de laatste had zeker iemand als Dr. Jac. P. Thijsse zitting behooren te hebben. Ook behoort meer bosch te worden toevertrouwd aan dc Vereeniging tot behoud van Natuurmonu- -nten. Deze heeft ook de bosschen bij Groesbeek onder haar bescherming geno- is evenwel bereid de zorg over te dragen aan den Staat, mits deze de ge maakte kosten vergoedt. Gevraagd werd ook, nu de~strenge winter zulk een slachting onder de vogels en vis- schen heeft aangericht, om beperkende maatregèlen' inzake de vangst Na de pauze besprak de heer dc Vee. (A.R.) belangen der paardenfokkerij. Hij vroeg wat den minister ertoe heeft bew gen, aan de vereeniging Zceuwsch-Belgi- sehe Paardenstamboek toe te staan inschrij vingen in het Nederlandschee stamboek te doen. Die erkenning móge toelaatbaar zijn. voorschrift is het allerminst. Gestreefd moet worden naar samenwerking der betrokken vereenigingen. De heer Westerdijk (V.D.) constateer de dat de grondprijzen naar verhouding van de prijzen der landbouwproducten te hoog zijn. Ons pachtstelsel is zeer verou derd. Hij zou het „strijkgeld" bij landver koopingen willen zien afgeschaft. In het algemeen wenschte hij maatregelen, die tot verlaging van pachtprijzen kunnen leiden De verkrijging van plaatsjes met land moet worden aangemoedigd. De landarbeiderswet heeft in haar tienjarig bestaan gunstig werkt voor vele landarbeiders. Gewenscht is echter verhooging van het maximum-bedrag van f 4000 voor een plaatsje tot 5 a f 6000. Ten aanzien van de suikercultuur werd betoogd dat het algemeen belang niet gebaat is bij een premie op den verbouw van sui kerbieten. De heer De Gijselaar (C.H.) waar schuwde tegen het toekennen van bevoegd heden aan vertegenwoordigende colleges, die tot de bestuursorganen behooren. Het gezag moet worden erkend, niet ondermijnd. Over het antwoord van den minister in zake de critiek op de wijze van benoeming den burgemeester van Rotterdam be toonde de heer de Gijselaar zich zeer tevre- De maatregelen inzake kunstmatige elft teelt hadden zijn instemming. Het z.g. zalm- tractaat zou dienen te worden opgezegd en door een betere overeenkomst vervangen. De heer S m e e n g e (Lib.) wenschte meer geld besteed te zien voor bebossching. Dat geld is goed besteed, ook als maatregel om den houtinvoer in ons land te verminderen. Ook werd aangedrongen op meer bescher ming van het natuurschoon. Nadat de heèr Hoffraans (R.K.) de sub sidies aan de Burgerwacht verdedigd had, klaagde de heer Lindeyer (S.D.) over den gang van "zaken in Zeeuwsch-Vlaande- met welks belangen niet voldoende re kening wórdt gehoudert. In het bijzonder had hij het oog op de vlasindustrie. De Minister van Binnenland- che Zaken stelde allereerst den heer Mendels gerust ten aanzien van diens wa gen aan den Minister van Defensie inzake oprichting van vendels in Kcnnemorland cn Gooiland. Hij heeft den betrokken organisa toren een wenk gegeven, zich aan te sluiten bij de burgerwachten. De stichting van af zonderlijke vendels is dan ook niet door- :egaan en daarmee is een doorn uit het vleesch van mr. Mendels weggetrokken. Wat de houding der burgemeesters betrefl wees de Minister er op dat de burgemeesters geen verlengstuk van Binnenlandsche Za ken zijn. Zij bekleeden een geheel zelfstan dige positie. Daarom ook is het zoo moeilijk hen over allerlei klachten het lastig te ma ken. Den burgemeester van Krimpen is duide lijk te verstaan gegeven, dat hij zich in offi- cieele stukken nret op een voor bepaalde be volkingsgroepen krenkende wijze mag.uit laten. De houding van den burgemeester van de gemeente Schaik bij het bekende auto-onge val achtte de Minister onverklaarbaar; zij moet aan een zenuwaehtigen toestand op het tijdstip van het ongeval worden toegeschre- Het initiatief tot samenvoeging van ge meenten moet uitgaan van Gedcp. Staten; zulk een initiatief is uit het Gooi niet geko men. Inzake het trekhondenvraagstuk is de Mi nister nóg de oudcrwetsche opvatting toege daan, dat de belangen van den mensch raarder wegen dan die van het dier, dat intusschen recht heeft op bescherming. Uit adviezen van de medische veterinaire faculteit te Utrecht is evenwel gebleken, dat de bezwaren tegen het gebruik van don hond al? trekdier dikwijls sterk worden overdreven. De Minister heeft laten nagaan hoe de triomftocht van de dames en heeren van den anti-trekhondenbond is gegaan. Te Hatten werd b.v. ccn hond met een open wonde aan den hals herhaaldelijk als demonstratiedier gebruikt, terwijl alle trekhondenhouders die met hun dieren verschenen, daarvoor den Bond f 4 plus een glas bier en sigaren ontvingen. De Minister heeft het geven van vergun ningen om op den kar <e zitten aanvanke lijk willen beperken tot gebrekkige personen en ouden van dagen. Intusschen is gebleken, dat de bonden zelf liever loopen met den baas op de kar, dan dat hij ernaast loopt. De Minister gelooft wel, dat vele trekhon denhouders guarne hun trekdier door motor tractie zouden zien vervangen. Hij heveelt den bond aan, hun gelden daarvoor ter be schikking van de hondenkarhóuders te stel uitvoer van Nederlandsche eieren naar Groot-Brittannië zonder wettelijke voorzie ning onzerzijds ongestoord voortgang zal blijven hebben, aangezien dat besluit voor den invoer van eieren niet een door de autoriteiten van het land van herkomst vastgesteld en gewaarborgd stempel eischt Naar de raeening dezer leden heeft de Re geering ten onrechte verband gelegd tus schen den Engelschen maatregel en de wensc.helijkheid den goeden naam van de Nederlandsche eieren op de exportmarkt zoowel als in het eigen land door wettelijke maatregelen te helpen hoog houden. Verder stelt een beschouwing van de cij fers van in- en uitvoer duidelijk in 't licht, dut er nauwelijks sprake kan zijn van po gingen om bij den uitvoer buitenlandsche eieren voor Nederlandsche te doen door gaan. En tegenover de hoogst twijfelachtige voordeelcn van het ontwerp slaan zeer groote nndeelen, welke door de hier aan 't woord zijnde leden nader worden uiteen gezet Zij meenen er dan ook bij de Regeering 'P te moeten aandringen vooreerst, om dit .intwerp voorloopig te laten rusten, in de tweede plaats om te bevorderen, dat door tussrhenkomst van den Volkenbond het 'tempelen van eieren internationaal ver plicht wordt gesteld en vervolgens om met bekwamen spoed wettelijke maatregelen te bereiden, ten einde bij den uitvoer het Nederlandsche product goede kwa- litpit, sorteering en gewicht te bescher- Verscheiden andere leden verklaarden te- het ontwerp geen bezwaar te hebben. aar hun meening zijn de daar tegen.aan gevoerde bezwaren allerminst van ovordrij vrij te pleiten. Aan den anderen kant zal het nut van den voorgestelden maatre gel niet worden ontkend. BINNENLAND. AUDIËNTIES. len. Ten aanzien van de vogelvangst werd op gemerkt dat het beroep van den vogelaar nog wel tot de eerzame wordt gerekend. Wij ziging van de vogelwet kan worden overwo gen. Wat aangaat de bescherming van natuur schoon kon de Minister zeggen, dat Giet hoorn ongerept zal blijven en dat in DrenU- hij Havelte, een groote oppervlakte grond als natuurmonument zal worden gespaard. De commissie-Deckers heeft het pacht vraagstuk in studie; het betreffende wets ontwerp zal zeer zeker met de belangen der pachters rekening houden. Dat de Minister in de kwestie van de be noeming van den burgemeester van Rotter dam door een zoo gezaghebbend man als r!" heer-Dc Gijselaar in het gelijk werd gesteld 5rheugde hem ten zeerste. Gaarne zal worden overwogen of meer geld voor bebossching kan worden beschik baar gesteld. Spi. heeft groote waardeering voor hel werk der burgerwachten. Steun aaft werkverschaffing Vlaanderen is in geen enkel geval gewei gerd. Nadat was gerepliceerd, werd de begroo ting goedgekeurd. Het liep reeds tegen 5 uur. De Voorzit ter stelde niettemin Buitenlandsche Zalven nog aan de orde en noopte prof. v. E m b den (V.D.) om zijn rede daarover aan te vangen. Deze deed dit, maar zet haar heden voort Begrooting van Defensie. Te één uur werd gestemd over de Defen- siehegrooting 1929. Deze werd met 23 tegen 11 stemmen aan genomen. (Tegen V.D. en S.D.). i Zeeuwsch UIT DE ANTI-REV. PARTIJ. BEGROOTING VAN ARBEID. MEMORIE VAN ANTWOORD. Wettelijke regeling der Werkloosheids, verzekering in voorbereiding. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over zyn begrooting voor 1929 deelt de Minister van Arbeid, o.m. het volgende mede: Een bes'u't betreffende den wekelykschen rustdag van transportarbeiders te land zal ban nen enkele maanden afgekondigd kunnen wor den. De beslissing in zake het invoeren van hét besluit betreffende den weke'ijkschen rustdag van toonkunstenaars en van het werktijden besluit voor winkels wacht op de afdoening door den Staten-Generaal van het wetsontwerp tot wiiz:ging der Arbeidswet 1919 en het ont werp Winkels:uitingswet. Voor het geval, dat bedoelde wetsontwerpen niet tijdig aangeno men worden, ligt he'. in het voornemen van den Minister, te bevorderen dat de beide be sluiten, toch in den loop van dit jaar worden afgekondigd. Het verzekeren van een weke'ykschen rust dag aan chauffeurs is een eerste stap op den weg naar een verdere bescherming van deze arbeiders. Van de andere in het voorloopig verslag genoemde groepen zal het personeel van koffiehuizen cn hotels eerder aan de beurt komen dan dat »«n de binnenvaart. Overweging van het vraagstuk der medezeg genschap en bedrijfsorganisatie heeft den Mi nister bevestigd in zijn zienswijze, dat voor alsnog door wettelijken drang op dit gebied zeer weinig te bereiken valt. Zijn streven is er intusschen op gericht deze instituten te be^ deren, waar dit door toepassing van het vrij zinnigheidsbeginsel kan geschieden. De Minister is voornemens binnenkort het voorontwerp eer-cr huisarbeidswet by den Hoo- gen Raad van Arbeid aanhangig te maken. Met de voorbereiding van een wettelijke re geling van de verzekering tegen de gclde'ijke gevolgen van werkloosheid, houdt de M:nister zich ernstig bezóg. Hy hoopt zeer spoedig' voorontwerp van de wet bij den Hoogen Raad van Arbeid om advies te kunnen zenden. De voorbereiding van de herziening der wet geving betreffende de landverhuizers is thans in een ver gevorderd stadium, daar ontwerpen tot herziening, zoowel van de Schepenwet als van de wet op den doortocht en het vervoer van landverhuizers met de bybehoorende me mories van toelichting ter drukkerij zyn, ten einde aan eenige daartoe aangewezen colleges te worden gezonden. Het zal het stieven van den Minister zyn dat, zoodra zulks mogelijk is, aan de, door de Tweede Kamer aangenomen motie van mevr. De Vries-Bruins, betreffende het geneeskundig schooltoezicht gevolg wordt gegeven. DE CANDIDATENLIJSTEN. UITSLAG DER STEMMING OVER HET ADVIES C. C. VOOR DE CANDIDAAT- STELLING DER A. R. PARTIJ. De stemming in het land, bedoeld in art. IX van het Reglement voor de Candidaat- stelling, heeft tot uitkomst gehad, dat voor de eerste 12 plaatsen in aanmerking zijn ge bracht de volgende personen (alphahetïsch vermeld): Dr. E. J. Beumer, Mr. H. Bijleveld, H. Co- lijn, L. F. Duymaer van Twist, J. J. C. van Dijk, Mr. Th. Heemskerk, C. v. d. Heuvel, J. Schouten, C. Smeenk, Prof. Dr. H. Vi3- scher, Mr. J. A. de WiWe en A. Zijlstra. Aan de heeren H. Amelink, Dr. J. Severijn en Mr. H. A. Dambrink, werden resp. de nummers, 13, 14 en 15 toegekend. Deze uitslag heeft op den 2den Febr. j.l een onderwerp van bespreking uitgemaakt in de vergadering van het C. C.. gevolgd door een tweede bespreking op den Ssten Februari, op welken zelfden dag vervolgens omtrent dit resultaat der stemming, inge volge de bepalingen in art. XVI en XVII Regit. Candidaatstelling, overleg werd ge pleegd met de gedelegeerden der Kamer- kieskringcentrales. Dit overleg leidde tot het besluit, aan Dr. Severijn een plaats te geven onder de eer ste 12 namen, welke beslissing uttermatp werd vergemakkelijkt door het aanbod van Mr. Bij'eveld om, ondanks het resultaat der stemming, genoegen te nemen met plaats no. 14 op de algemecne TV- Als gevolg van een en ander en hand met de door de kieskringcentrales ga uite wenschen. waarmede zooveel mogelijk is rekening gehouden, zijn nu voor de on derscheiden in te dienen lijsten als num mers 1 aangewezen: 1. voor de gelijkluidende liisten in de kieskringen Arnhem en Nijmegen: Dr. E. J. BEUMER; 2. voor de Hjst in den kieskring Rotter J. SCHOUTEN; de gelijkluidende liisten in kieskringen 's Gravcnhage, 's-Hcrtogcnboseli Tilburg en Maastricht: Mr. Th. HEEMSKERK; 4. voor de lijst in den kieskring Leiden: Mr. J. A. DE WILDE; 5. voor de lijst in den kieskring Dordrecht Dr. J. SEVERIJN; 6. voor de lijst in den kieskring Amstei am: C. SMEENK; 7. voor de geliiklnidende lijsten in de kieskringen Den Helder en Haarlem: C. VAN DEN HEUVEL; voor de lijst ln den kieskring Midda'.- J. J. C. VAN DIJK; voor de lijst in den kieskring Utrecht: Prof. Dr. H. VISSCHER; voor de lijst ln den kieskring Leeuwar- H. COLIJN; voor de gelükluidende lijsten in de kieskringen Zwolle en Assen: L. F. DUYMAER VAN TWIST; voor de lijsi. in den kieskring Groningen A. ZIJLSTRA. COMMANDANT 4e BRIGADE ART. tot lid dier Commissie: H. J. van Brink. Tot kolonel, commandant der 4e brigade M^rfr'vï' J^D^van" Lier ^Pref artillerie i» benoemd luit-kolonel M. S- W T'^olens J "r Mr B W Th S TdaXe\lh?cr'mdant Va" he' F i-' veld-artillene alhier. der Waerdan, F. van der Walle, C. J. Ph. Zaalberg, Mr Dr J. H. van Zanten, allen af tredend lid; zyn benoemd tot lid der Centrale Comnvssa De audiënties van de ministers van Water staat, van Onderwijs en van FinancJën zullen op Maandag 25 Maart a.s. niet plaats hebben. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is toegekend de zilveren eereraedaiile der Oranje Nassau-orde aan W. P. Haasbroek, hoofdbaas by de N.V. Tabaks cn Sigarenfabriek voorheen Louis Dobbelmann te Rotterdam. reikbaar. LANDMACHT. Bij Kon. besluit zyn op hun verzoek _v~ ontslagen, onderscheidenlijk met ingang "an 1 i voor de Statistiek E. Heldring, voorzitter dor April en 19 Maart de reserve-kapitein W.i Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Derlert vanfl het 6e reg. veld-artillerie en de Amsterdam, te Amsterdam en J. C. Schroder, kapitein voor speciale diensten «T. J. administrateur, chef der afdeeling Wiskunde artillerie; met en Stat'stiek van de Rijksverzekeringsbank te de Reede van het wapen der artillerie; ingang van 15 Maart de reserve eerste-luite- nants F. Klomp en J. L. Hartogs, onderschei denlijk van het 4e reg. veld-artillerie en het 9de regiment infanterie; zyn op. hun verzoek eervol "ontslagen 1* s.-eerste-luitenants H. J. W. Reus van het 3de reg. veld-artillerie en P. Kieft, van het 20e reg. infanterie en voorts met ingang van 1 April de reserve-eerste luitenants A. G. U. D'ngemans Wierts, van het 16e règ. 'nfan- terie; A. Dees, van het 14de reg. infanterie J. L. S. Jansen van het 3de reg. infanterie. Tweede Kamer over het wetsontwerp hou dende bepalingen betreffende den doorvoer van kippen- en eendeieren. Met ingang van 2 April a.s. wordt de duur' Bij Kon. besluit zijn te rekenen van 1 Ja-. Verscheiden leden achtten onmiddellijke van openstelling van het te'efoonkantoor te nuari 1929 benoemd tot lid en voorzitter van invoering van de door de. Regeerine v Anna Paulowna uitgebreid. Het kantoor is dan de Centrale Comnvssie voor de Statistiek: gestelde maatregelen niet noodzakelijk, wijl zonder onderbreking van 8 tot 20 uur be- Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, aftredend al&jook na 21 April 1929, datum van inwerking- 49 treden van het Verecnlgd Koninkrijk, de^tularissui zullen dus zijn de tegenwoordige STATISTIEK. DOORVOER VAN EIEREN. Groote nadeelen naast de voordeelen. Verschonen is het voorloopig verslag der I zoodanig; REORGANISATIE P.T.T. Zooals reeds werd medegedeeld zal het hoogere personeel van den exploitatie»- lienst van het Staatsbedrijf van de poste- •ijen, dé telegrafie en telefonie voortaan alleen uit de volgende rangen bestaan: ad spirant-surnumerair, surnumerair, adjunct- referendaris, referendaris 2e klasse, refe rendaris, inspecteur, inspecteur in algemee- nen dienst en hoofdinspecteur. De tegen woordige directeuren van de niet geclassi ficeerde kantoren (Amsterdam, 's-Graven- hnge, Rotterdam en Utrecht), alsmede de kahtoreii lb. la, 2b, 2a, 3b en 3a, zullen een der bovengenoemde rangen krijgen, be halve adspirant-surnumeraiT en suraume rair, doch zij zullen den titel hunner func tie blijven vi Hun salarissen zullen dus bestaan uit het rangsalaris van adjunct-referendaris, enz. pl. een toelage voor het uitoefenen der Ji recteurs-functie. Deze toelage bedraagt de directeuren van de hoogst geclassificeer de kantoren f 1200. Het minimumsalaris verbonden aan de directie van een kan toor 3a zal voortaan bedragen f 4200, het maximum-salaris van een kantoor lb f 6000 (de functie van directpur van de kantoren van de 4e klasse wordt geheel gereserveerd voor het middelbare personeel rang van commies). Aan de directies van de niet-gerlassifi- ceerde kantoren zijn vaste kantoren van resp. f 6000—7000 (postkantoor Utrecht) f 7500 en f 8000 verbonden Overgang van adjunct-referendaris naar referendaris 2e klasse zal bij volledige g' srhiktheid plants vinden na 16 jaar diens Rij behoefte zullen uit de referendarissen klasse de referendarissen, ten getale van het geheel, worden benoemd. Deze ti Camdidaatstelling, aangegeven volgorde, Evenwel werd hierbij tevens de vrijheid ge-, laten om, indien zulks voor de propagandis-, tische waarde eener lijst wenschelijk wordt geacht, tusschen c*e nummers 1 en 2, 3. i (resp. 4, 5, 6) een of meer namen in te voe gen san personen, die tot het eerste 12-tal behooren en dus als No. 1 eener andere lijst zijn aangewezen. Aangezien nog niet alle kieskringen ge» reed zijn gekomen met de verdere aanvul-, ling der lijst, kunnen daaromtrent ve>. moedelijk vóór de Deputatenvergadering uog geen tnedcdeelingen worden gedaan. Krachtens het bepaalde in punt e, van het *door het Centralen Convent voorloopie goedgekeurde voorstel candidaatstelling zal als No. 2 op de lijst Middelburg worden ge plaatst de naam van C. Smeenk (No 1 van Amsterdam) en als No. 2 op de lijst Amsterdam de naam van J. J. C. van Dijk (No. 1 van Middelburg), terwijl deze zelfde namen resp. als No. 3 en 2 zullen plaats vinden op de lijst Dordrecht, Voorts komen op de nummers 2, 3 en van alle lijsten met uitzondering der drï- evengenoemde de namen H Amelink, Mr. H. Bijleveld en Mr. H. A. Dambrink. welke in de zelfde volgorde op de lijsten Middel burg en Amsterdam worden gebracht resp. als nummers 3. 4 en 5 en op de lijst Dor drecht als nummers 4, 5 en fi. De verdere aanvulling der lijsten is nu overgelaten aan de kieskringce-ntrales, elk voor haar eigpn lijst en wel voor de geza menlijke centrales, welke met gelijkluidend' lijsten zullen uitkomen met inachtneming van de door het C. C. in de vergadering van 8 Februari j.l., krachtens art. XX Regit. DEPUTATENVERGADERING. IN TWEE ZALEN. De aanvrage van toegangskaarten voor 3 April is zóó overweldigend, dat ongeveer duizendtal bezoekers geen plaats meer kunnen vinden. Om niemand teleur te stel len al zal ook geen voMe bevrediging kun nen worden geschonken is nu een tweede gebouw gehuurd, n.l. de ..Handelsbeurs", Mariaplaats. De rede-voeringen der sprekers m Tivoli zullen in dat gebouw door middel van versterkte lijntelefonie met luidspreker ten gehoore worden gebracht. Deze wijze van uitzending van het cespro- ken woord is een nieuwe toepassing van de Goudsche Radio-Industrie (Firma G de Raadt, Gouda), welke onlangs voor het eerst werd beproefd, toen de jaarvergadering der kiesvoreeniging te Gouda door de heeren Colijn en Duymaer van Twist van uit hun woning te 's-Gravenhage door middel van hun gewone telefoon werd toegesproken. Deze proef slaagde toen zóó goed, dat niet alleen de vergadering deze heeren verstond, alsof zij in het midden der samenkomst persoonlijk tegenwoordig waren, maar zij zelf na afloop van hun toespraak het lied hoorden, dat de vergadering hun toezong, even alsof zij zelf aanwezig waren. Al zal dan ook het oog de sprekers niet kunnen zien. het oor en het hart zullen medeleven als in Tivoli zelf. De kaarten zullen nu naar billijkheid ver deeld worden in verband met de gevraagde aanta'len en nog deze week worden toege zonden. t Spreekt van zelf, dat de stemheb bende afgevaardigden allen in Tivoli plaats krijgen: de geheele benedenzaal is voor hon gereserveerd. De gaanderijen, voor zoover de^e plaats bieden, kunnen dan met belang stellende depu^aten worden gevuld. De toegangskaarten dragen verschillende kleuren voor de onderscheiden plaatsen en zalen. Niemand kan een plaats innemen dan waarvoor zijn kaart recht geeft en even min zal iemand zonder kaart kunnen wor den toegelaten. Men zorge dus zijn kaart bij zich te dragen. De kaarten worden bij de ingang der zaal vóór den aanvang der morgenvergadering ingenomen en vervangen door een toegangs- >wiis voor de middagvergadering. Alle kaarten voor afgevaardigden (stem- hebhende en niet-stemhebbende) benevens Beschrijvingsbrief voor de stemhebbende rie- putaten worden aan het correspondentie- bureau der betrokken kicsvereéniging toe. gezonden. Alvorens hij het Rureau C .C. ta annelleeren, trolieve men eerst bij den secre taris tier K V. te informeeren, indien da stukken niet tijdig mochten ontvangen wor den. Voorts dient In arbt genomen te worden, dat de uiterste termijn voor aanvrage van kaarten op 16 Maart was gesloten. Het Bu reau C. C. heef» desondanks de aanvragpn tot en met 19 Maart ingekomen nog toege- wezen. Thans zijn evenwel heide gebouwen vol en moeten verdere aanvragen terzijde worden gelegd. De vergadering van 2 April is alleen toe gankelijk voor stemhebbende afgevaardig den. On een verzoek om de Denutatenrode pee Radio-Huizen over het geheele land uit te zenden, werd van de N. C. R. V. een afwij zend antwoord ontvangen, omdat het hoofd bestuur dezer vereeniging niet tijdig meer kon bijeenkomen ter beliandefling van het verzoek. Centraal Comité. Voorvergadering. Het C C. zal op den morgen van 2 April in Tivoli te Utrecht vergaderen voor de af doening van eenige zaken. Maaltijd Deputatenvergadering. Spoedige aanmelding. Nogmaals wordt er aan herinnerd, dat hel in het voornemen ligt bij genoegzame deeF name op den avond van 3 Auril een ge- meenschapelijken maai'lijd te houden in Ti voli prijs f 2.50 per couvert zonder wijn waaraan door ieder zal kunnen worden deelgenomen tegen inzending van het bedrag of storting op de girorekening van het Bu reau C, C., No. 134589, vóór 29 Maart a.s. adjunct-inspecteurs, adjunct-directeuren en directeuren van de kantoren 2a, 2b, la en lb Deze rang is geen keuze-functie. Verder is gebleken, dat da meeste van de directeu- den rang van referendaris 2e klasse zullen krijgen en zij daardoor, indien geen bijzondere maatregel wordt getroffen na deel zullen ondervinden van het samenval len van de reorganisatie met dc salarisher ziening. Ten gevolge van dit laatste blijft hun maximum salaris f 5400 (maximum refe rendaris 2e kl, f 5200 plus 1 200 toelage, te zamen f 5400), terwijl, had dat samenvallen niet plaats gevonden, hun maximum door de herziening op f 5600 zou zijn gebracht Van het hoofdbestuur is de toezegging verkregen, dat een oplossing voor de desbe treffende thans in die functie werkzame di recteuren 2a zou worden overwogen Het ligt verder in de bedoeling, dat de ambtenaren elk jaar zullen opgeven voor welke direrteursfuncties zij In aanmerking wenschen te komen. Voor deze beschikbaar stellingen worden aan het hoofdbestuur te "s-Gravenhage lijsten bijgehouden. Vacante directies worden aangekondigd en aan den oudsten geschikte der op de lijst voor komende ambtenaren wordt gevraagd, of hij zijn beschikbaarstelling handhnaft Hij zal dan voor de functie kunnen bedanken, zonder dat dit zijn aanwijzing tot een later vaceerende functie belet AUTOSNELWEGEN. NEYAS KRIJGT EEN EIGEN BUREAU. In een dezer dagen te 's-Gravenhage, on der voorzitterschap vao het oud-Kamerlid, INGEZONDEN MEDEDEELING. Keurig zittend Haar Als men zoo nu en dan des morgens slechte een weinig Purol even tusschen de handen wrijft, dan wordt dit hij het uitstrijken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen cn het gevolg hiervan is dat ia het kammen Uw haar den geheelen dag keurig blijft zitten. der heer Van der Molen, gehouden besliurs- vergadering van de Nederlandsche Vereeni ging voor Autosnelwegen (Nevas) werd een groote toeneming van het ledental gecon stateerd, voornumelijk als gevolg van het verschijnen der brochure: Wat wil Nevas? Het bestuur stelde het op hoogen prijs, dat zijn voorzitter, evenals eenige anders medeleden (zij het in andere kwaliteit), be noemd werd in de rijkscommissie van over leg voor wegen»erhetering. De voorzitter betoogd.-, dat het door de Vereeniging nagestreefde doel alleen zal kunne- »vorden ver»ve/.enlijkt. wunneer de samemverking met het Departement van Waterstaat en met de spoor»vegen volko men in órde is. Besloten werd de propaganda voor het tot stand komen van »»pgen. uitsluitend voor snelverkeer op den grooton afstand, welke reeds veel succes had. niet groote kracht voort te zetten en daartoe te trachten een belangrijk bedrag vamen te brengen, nok voor «Ie stichting van een eigen b-reau. Tijdens de vergadering werd hiert.* doof een der leden reed* f 1000 toegezegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1