jMrnwr ^Viïlsi'ljc ümmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 9e Jaargang. IN VOLLEN GANG EERSTE BLAD. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD RIJK EN GEMEENTEN. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal f 3.25 (Bescliikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending S.— Bij dagerijksche zending m 7*— Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad TVi cent. ZondagsLlad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2630 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 11 MAART 1929 ADVERTS M TIC Wt Van 1 lot 5 regels 1.17% Elke regel meer m 0.22'/j Inge? Mededcelingen van 1—5 regels f 2.33 Elke rege meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 i -iifi'-.iri: 'li'1 in'i.M Vóór eenige dagen richtten wij op deze plaats een enkel woord tot de velen van onze lezers, die steeds klaar staan om het pad voor ons blad te helpen effenen. Dat zijn die trouwe vrienden, die heel goed weten, dat het bestaansrecht van een dagblad eigenlijk schuilt in het meeleven der lezers. Welnu, over dit meeleven hebben wij geen reden tot klagen en zoo kwam, nadat wij de nieuwe propaganda-campagne inleid den, weder een groot getal nieuwe lezers binnen, opgegeven door wie reeds langer ons blad kenden. Wij verwachten, dat de komende weken de oogst nog veel grooter zullen doen zijn. Het is wel de beste tijd van het jaar om iets te doen. De lente brengt nieuw leven; alom ziet men z'n eigen wereldje weer grooter worden en zoo is er voor de eigen krant altijd iets te doen. Wie zich thans abonneert als kwartaalahonné, ontvangt de tot April a.s. verschijnende nummers gratis en, als bekend, voor de hulp wenschen wij gaarne iets aan te bieden, waartoe wij verwijzen naar de bon, elders in dit blad voorkomend. DIRECTIE. W tl ',U i«..Ui- lll'l'hi' Dit nummer bestaat uit DRIE bladen M DEN NOOD UITBUITEN. Wie het waagt om de roode Vakvereni gingen voor te houden, dat zij den nood uitbuilen en uit de armoede propaganda Blaan, krijgt den wind van voren; doch. ondertusschen gaan ze er dapper mee voort. De kranten staan vol met foto's van hui zen, die „onze roode wethouders bouwden"; en „onze roode wethouders" zorgden voor kleeding en voedsel. Wanneer er zulke wethouder.- niet zijn. dan heeft de fractie het natuurlijk gedaan: rcchtsche wethouders trekken zich van den nood niets aan. Dat was dezer dagen nog te lezen ln het roode dagbTad „Voorwaarts". Blijkbaar in gelicht door den modernen Bestuurdcrsbond te Heukelum, werd daarin meegedeeld, hoe onbarmhartig de anti:rev. wethouder De Joiigh aldaar.de armen aan hun lot over liet. Gelukkig, dat er nog een roode bestuur- dersbond was om op de handelingen van het gemeentebestuur toe te zien. Die wist wel, hoe men eischen moest stellen. De Bond deed.het zoo'n beetje op de wijze van het N. V. V., dat aan den Minister om dekens voor Drente vroeg precies, op den. dag, dat de dekens verzonden waren. Mooier kon het niet, want nu stond er den volgenden dag met letters als koeien, zoo groot en zoo dom in „Het Volk", dat de de kens, waarom gevraagd was, reeds waren verzonden. Zóó worden onze leiders op hun wenken bediend, dacht de onnoozele lezer. Nu, zoo ging het ook in Heukelum. Toen de Bestuurdcrsbond vroeg, lag de steunregeling reeds" klaar; Ja, Burgemeester en Wethouders hadden reeds uitkeeringen gedaan, wel wetend, dat de Raad zich niet tegen deze uitgaven verzetten zou. Nood breekt wet! Op 22 Februari keurde de Raad de rege ling dan ook goed. Maar die regeling zag er toch een beetje anders uit dan het roode dagblad op ge vaarlijk gezag van zijn vrienden meedeelt. Heukelum is wat afgelegen en daar kent men het nieuwe spreekwoord nog niet: „Hij spreekt socinal-democratitsch", d.i. hij zegt de waarheid. De waarheid is, dat de regeling er als volgt uitziet; voor man en vrouw f 6, voor de eerste 2 kinderen f 2 en voor de 2 vol gende kinderen f 1,50, voor de-volgende kin: deren ieder 'f 0,50, precies zooveel kinderen als er zijn, en niet, zooals „Voorwaarts" schrijft, tot een maximum van f 10,50. Daarenboven ontvangt een georganiseerde 10,50 daarboven, als vergoeding voor de. con tributie van zijn organisatie. Zoo erg achterlijk zijn die Christelijke menschen te Heukelum dus blijkbaar nog tiict. Ze stellen het zelfs op prijs, dat de ar beiders georganiseerd zijn en geen klein be drag aan contributie betalen. Anderzijds echter zijn ze gelukkig ook niet de onbarmhartige leer van den rooden bestuurdershond toegedaan, dat ongeorgani seerden maar met hun gezin verhongoren moeten. Doch men ziet uit het bovenstaande, dat men met roode berichtgeving altijd nog een beetje voorzichtig moet zijn. Andere mededcelingen uit Heukelum zijn van hetzelfde gehalte. 't Is ook niets prettig, als men geen re clame met den nood kan maken. NAKLANKEN. De strijd om de Museumschouwburg, is vorige week in den Raad beslecht. Lang bleef het een raadsel hoe de einduitslag wezen zou. Van enkele leden der soc.-democratiscne fractie, was men niet zeker, van de Vrijheids bond gold dit evenzeer. Eerst in den loop der discussies kwam de zekerheid, dat de voordracht van het college van B. en W. zou worden verworpen, al was de aftocht van sommige leden, die een om zwaai moestenmaken, nu nipt bepaald ele gant. Over den stedebouwkundigen en financiee len kant van de kwestie, die in onze raads-, overzichten wel belicht is spreken wij hier niet maar er zijn in de discussies ook een paar algemeene kanten naar voren gekomen en er is door deze voordracht ook een eigen aardige politieke situatie ontstaan, die wij in dezen brief wel kunnen behandelen. Het heeft sterk de aandacht getrokken, dat dit college is gekomen met een voordracht van deze strekking. Niet alleen omdat mee uit de actie tegen de belastingverhooging, dit college is geboren. Ook ditjs niet zonder he- teekenis. Men mag toch aannemen, dat een dagelijksch bestuur in dergelijke omstandig heden geboren, met financieele speculaties heel voorzichtig zou zijn. Het was niet te verwachten, dat een college, bij elke belang rijke uitgave sprekend van den zorgwekkeu- den tjestand der financiën, nu een voor dracht zou aanbieden, die zoo ongunstige financieele risico's biedt Natuurlijk is er, en niet zonder bitterheid, op deze dingen ge wezen. De soc.-democraten hebben enkele tegen standers verweten, dat zij deze voordracht wilden verwerpen, omdat zij anders voor verschillende sociale verbeteringen zouden stemmen en zich niét méér konden verschu' len achter het argument er is geen geld voor. Deze redeneering was niet juist gcloovvn wij, maar het omgekeerde lijkt ons wel waar. Verschillende goede en noodige zaken zijn tegengehouden, wijl de financieele posilie van de gemeente een zeer voorzichtig beleid noodig maakte. Ook de rechierzijde heèft zich in haar wen schen. groote beperkingen opgelegd, is meer dan eenmaal gezwjcht voor de financieele bezwaren, die van den kant van B. en W werden aangevoerd. Het is dan toch. wel een weinig bevreem dend, dat voor een niet dringend noodzak? lijke uitgave, voor een luxe schouwburg, zulk eep groot financieel risico zou worden aan vaarcL 1 - Maar dit is.toch nipt het eenige dat in het oiptreden van.dit'college vreemd aandoet. De politieke constellatie is zoo, dat om zoo te zeggen, de xuggegraat der regeeringsmeer- derheid wordt gevormd door de partijen van rechts. Laten deze, laat één van hen, het col lege los, dat is het college zijn politiek leven geen oogen hl ik meer zekcr. Nu was het, van te voren bekend, dat in d.* rechtsche groepen onoverkomelijke bezwaren tegen dezer voordracht hestonden. Dat men in de richting thans ingeslagen niet wenschte te gaan. Het lijkt ons een groote politieke fout, dat men dit allps voortreffelijk wetende, toch heeft gemeend te moeten doorzetten om te gen dé eigen meerderheid in, de plannen ntc'. behulp van de sociaal-democraten, van de oppositie alzoo te verwezenlijken. Dit geeft blijk van zoo weinig politiek besef, dat men haast geneigd zou zijn het woord „verhijs* r rend" hier te gebruiken. Aanneming van le voordracht zou dan ook naar ons oordeel lot. politieke gevolgen hebben geleid. Een college als het tegenwoordige heeft meer dan elk ander college te rekenen met de groepen, die in deze eigenaardige situatie de richting van het algemeene politiek beleid moeten be palen. Een tweede kwestie van algemeenen aard, die bij deze voordracht aan de orde kwam. was de taak die de Overheid heeft ten op zichte van het culturcele leven. Zeer terecht hebben naar ons oordeel, de antirevolutiona: ren het standpunt ingenomen, de Overheid trede niet op als ondernemer van schouwbur gen of als promotor van dergelijke instel lingen. Maar dit is slechts een zeer gering onder deel van de geheele kwestie. Dit is maar een bepaalden vorm, waarin het vraagstuk zich aan ons voordoet En hierover bestaat in antirevolutionaire kringen geen verschil van meening. Doch wij moeten de zaak natuurlijk meer algemeen stollen. En het zal goed zijn. dat de antirevolutionaire partij haar stand punt ten aanzien van de verhouding van Overheid en cultuur scherp bepaalt. De Overheid kan en mag tegen over het cultureele leven niet vijandig staan, zij moet de cultuur beschouwen als een van de heer lijkste gevolgen van -de Schepping van d-n mensch naar het beeld en de gelijkenis Gods. Is ze niet mee zooals eenmaal Prof. Biestcr- veld schreef, een groet uit het Vaderhuis, voor de zonen die nog lijden en strijden in den vreemde? En zal men in de gouden lichtstad niet brengen de heerlijkheid en Je eer der volken? Maar wij hebben van de Overheid te eischen, dat zij ophoude met het steunen van al zulke uitingen der moderne cultuur, die niet alleen ingaan tegen de beginselen der Heilige Schrift, maar ook een groot deel des volks gerechten aanstoot geven. Toch moet hiernaast gesteld, dat het roeping der Over heid is, om het cultureele leven te bescher men en zelfs daadwerkelijk te bevorderen, ius ook financieel te steunen. Niet echter moet de cultuur, die de vrijzinnigen wenschen, een zijdig bevorderd worden. Zeker heeft juist in onze dagen dc Over heid met tact en beleid, maar tevens met be slistheid mede te helpen, het steeds verder afglijden van de christelijke grondslagen van ons volksleven te stuiten. AREND VAN AMSTEL OFFICIEELE BERICHTEN. BURGEMEESTER Bij Kon. besluit is aan J. Sinke Jz., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Ierseke, met dank betuiging voor de langdurige diensten dour hem in zijn betrekking bewezen. ARTILLERIE INRICHTINGEN. Bij Kon. Besluit aan Mej. .T. C. M. Vollmer eervol ontslag verleend als schrijver bij de Artillerie-Inrichtingen. LANDMACHT. Bij K.B. Is benoemd hij het personeel van den Geneeskundigen Dienst, tot reserve-of ficier van gezondheid der tweede klasse de adspirantvaandrig A. A. M. P. Pannekoek. arts van het Regiment Grenadiers, is aan de reserve-ecrste-luitenaits J. D Zimmerman en O. Porijo, onderscheidenlijk- van het 19e en het 12e Regiment Infanterie en aan de hierna te noemen reservc-eerste- luilenanls, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst: H. F. Wilkens. van het Regiment Grenadiers, V H. J. Odding, van het le Regiment Infante rie, H. O. van Wijk en H. van Straaten. bei den van het 6e Regiment Infanterie. A. G. de Groot, van het 7e Regiment Infanterie, C. van der Meulen, van het 9e Regiment, P. H. Pcsman. van het 12e Regiment. M. H. Hoefnagels, van het 15e Regiment, B. Oos ten, van het 18e Regiment. A. S. van Dam van het 19e Regiment. O. van den Toorn, van het 2e Regiment Veld-Arti'Ierie, A. C. van Wijk, van het «le Regiment Veld-Artil lerie, G. H. A. Ivens, van het 5e Regiment Veld-Artillerie en E. F. W. Leeman, van hel Regiment Kust-Artillerie. ZEEMACHT. Bij beschikking van den Minister van De fensie is de luitenant ter zee der le klasse der marine-reserve J. M. Moord ik den 18en Maart a.s. geplaatst aan hnnrd van Hr. Ms. WachtschiD te Wil'emsoord; is de luitenant ter zee der 2de klasse A. J. E. Bik geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtsehip te Willemsoord; is de hoofdofficier van administratie der 2e klasse J. Dolk den lGden Maart a.s. be last met de betrekking van intendant der zeemacht in de stelling van Den Helder en is de hoofdofficier van administratie der 2-.» klasse- E. G. P. van Snpve'd eervol ontheven van genoemde betrekking en den len Arpil a s. belast met de betrekking van chef der afdeeling „Centrale magazijnen van klee ding en levensmiddelen dor Marine" bij h«'t Marine-Etablissement te Amsterdam. BANKETBAKKERIJEN. En de a.s feestdagen. De Minister van Arbeid heeft een van de normale afwijkende werktijdregeling toege staan voor banketbakkerijen in alle gemeen ten des Rijks in de woken van 25 tot en me» ;10 Maart en van 13 tot cn met 18 Mei a s. Bijzonderheden worden vermeld in 's Mi nisters beschikking van 6 Maart jl. HOFBERICHTEN. MUZIKALE SOIREE. II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben Zaterdagavond in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin-Moeder en H. K. H. Prinses Juliana aan een klein aantal genoo- digden een muzikale soiree aangeboden, waarhij mevrouw Van IJzcr-Vinccnt (zang) en de heer Van Leeuwen Boomkamp (violon cel) eenige nummers ten gehoore brachten. DE PRINS NAAR DELFT. De Prins is voornemens, a.s. Woensdag middag te Delft de eere-promotie bij te wo nen van sir Henry Deterding en van den lieer C. F. Stork. De Prins zal vooraf een bezoek brengen aan het Delftsche Studentencorps en deelne men aan een noenmaal, dat. aan de 's mid dags te benoemen doctoren honoris causa door het corps in de Sociëteit Phoenix zal worden aangeboden. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. Het Tweede Kamerlid, de lieer Van der Waerden, heeft aan den Minister van Finan ciën gevraagd: 1. Is het. den Minister bekend, dat er on der de zandschippers in Vreeswijk, waar onder velen zijn, die in normale tijden niet meer dan f 20 per week inkomen heblicn, thans len gevolge van do vorst nijpende ar moede heerscht? 2. Aclil de Minister geen termen aanwezig deze schippers te ontheffen van de betaling van domcingelden, daar zij van liet recht tot zand'-aggeron in 2 maanden niet hebben kunnen ebruik maken? 3. Zoo ia, zou de Minister dan genegen zijn ie' jpoed deze ontheffing te verleenen en het reeds over 1929 gestorte gedeelte te laten terugvloeien? HET WETSONTWERP INZAKE DE FINANCIEELE VERHOUDING. RAPPORT VAN DE BELASTING- COMMISSIE VAN DEN CHR. BOEREN- EN TUïNDERSBOND Belastingdruk voer het platteland. In het rapport, dat de belastingcommissie van den Chr. Eoeren- en Tuindershond over het wetsontwerp der ministers de Geer en Kan heeft uitgebracht, wordt allereerst in stemming uitgesproken met het doel om s Rijks ingezetenen tón aanzien van de be lastingen inccr gelijkmatig te behandelen. Dat daarbij de strikte handhaving van de gemeentelijke autonomie wel eenigszins in het gedrang dreigt te komen, is te beircuren en de Commissie zou gaarne zien, dat op dezen weg niet verder werd voortgegaan dan noodzakelijk is om het gestelde doel te be reiken Om tweeërlei redenen is het .van zeer groot belang, dat er ten opzichte van de gemeen telijke belastingheffing nicer gunstiger om standigiieden komen voor liet platteland F.onerzijds moet worden voorkomen, dat het belastingstelsel de prikkel om naar de stad le trekken nog kunstmatig aanwakkert: an derzijds dienen de gemeenten ten platten lande in staat te worden gesteld meer dan •ot nu toe mogelijk was voor de ingezetenen le kunnen doen. Draegkrachtfactor. D.' Commissie meent, dat men bij het vast stellen van de draapkrachtfactnr. eigenlijk gezegd de helastingpoteutie der ge meente, twee dineren vergeten beeft. Ook de Vereeniging van Ned. Gemeenten heeft daar op de aandacht niet gevestigd. In de eerste plaats komt er geen progres- °ic in voor, terwijl dit toeh noodzakelijk is. Immers, wanneer in de eene gemeente h"l gemiddeld inkomen per aangeslagene f 650(1 is cn in een andere gemeente f 1?''0, dan kan men in de eerste gemeente niet 5% maal zooveel belasting heffen als in de iwecde, maar veel meer dan 5maal. In de tweede plaats wordt geen rekening gehouden met het aantal aanslagen per 100 der bevolking, en dit aantal loopt in de ver schillende gemeenten zeer sterk uiteen en wordt in noodlijdende gemeenten bijzonder laag: de gemeentelijke huishouding heeft •och niet alleen te maken met de aangesla- ecnen ln de R. B., maar ook met de kin deren cn met de personen, die geen voldoen de inkomen hebben om in de R. I. B. te •-vorden aangeslagen. F.cn juiste uitdrukking voor de belasting- potentie wordt daarom verkregen, wanneer men in de formule uitgaat van de gemid delde opbrengst der Rijks Ink. Rel. per hoofd der bevolking. Deze bedraagt over het geheele P.iik pl.m. f 13 en in prme gemeenten pl m. f 1.50. Naast de Draagkrachtfactor komt ook de Behceftefrotor in 't gedrang. De uitkeering por hoofd der bevolking regelt zich toch naar de gemeente lijke uitgaven voor politie, lager onderwijs, armenzorg en werkloosheid. Deze bedragen liggen in de groote steden tusschen f 30 cn f 40; in de kleine gemeenten tnssehen f 3 cn f 6. Waarom? Niet. omdat in de kleine' ge meenten minder noodig was, maar omdat- kleine gemeenten eenvoudig het gold missen voor sociale zaken. Wordt echter de draagkrachtfactor be paald op de wijze als de Commissie het voorstelt, dan heeft dit onmiddellijk ook gunstige gevolgen voor de behoéftcfactor. Verkeerde gevolgen. Welke nadeelige gevolgen het systeem van het wetsontwerp zal hebben, legt de Com missie na ingewikkelde berekeningen in een overzichtelijk staatje vast. De uitkeering per hoofd der bevolking zal aan vier gemeenten boven de 100.000 zielen niet meer bedragen f 3.80, zooals thans het géval is, maar f 17.93; voer acht gemeenten van 50.000 tot 100.000 inwoners niet f 2.7G, maar f 13.74; voor dertig gemeenten van 20 000 tot 50.000 niet f 2.21 maar f 11.58; voor elf gemeenten van 10.000 'ot 20.000 niet f 1.93 maar f S.70; voor'elf gemeenten van 5000 tol 10.000 niet f 2.1G maar f 6.3? en voor 22 ge meenten met minder dan 5000 zielen niet f 2.25 maar f 6.05. Terwijl dus groote gemeenten de uitkee ring met ongeveer 5 vermenigvuldigd zien, krijgen de kleine gemeenten slechts 2% maal zooveel als vroeger. Verdere wenschen. De Commissie zou voorts de uitgaven voor speciale armenzorg niet mee willen tellen, gelet op het feit, dat kerkelijke armenzorg vóór moet gaan cn de gemeente slechts aan vullend behoort op te treden. Ue salarissen van burgemeester, secreta ris cn ontvanger behooren voor de helft aan de gemeente vergoed te worden. Om in de eerstvolgende jaren al te royale gemeenten te beletten onnoodige uitgaven ten laste van het Rijk te brengen, zal het gewenscht zijn normen vr-t te stellen, boven welke geen uitkeeringen zullen geschieden. Het is onbillijk om de uitkeeringen voor a 11 ii d le hinden aan de belastingopbrengst in de laatste drie, willekeurig gekozen ja ren. Herziening moet mogelijk blijven. Art. 14 van het ontwerp bepnnlt, dat aan de gemeenten nanr keuze wordt uitgekeerd de hoofdsom der grondbelasting hetzij op de gebouwde hetzij op de ongebouwde eigen (lommen. Deze regeling fs naar de meening van onze Commissie zeer onbillijk: zij is torh in de meeste gevallen voor het platteland nadeplig en voor de groote steden voordeelig Het zou heter zijn aan alle gemeenten 80?i van de" hoofdsom der belasting, geheven van gebouwd cn ongebouwd te zamen, uit te kee- Voorts wordt het gewenscht geacht, dat de gemeenten nog zopden kunnen heffen: 1o. een belasting van de in café's gemaak Ie Verteringen; 2d. een belasting, bestaande uit een vastp «om. bijv. f 2 50 (e heffen van ongehuwden boven den 18-jarigen leeTtijd met een inko men honger dan f 1400 doch lager dan f 1800 Met den meesten nadruk verzet de Com missie zich tccén het voorstel van de Ver. van Ned. Gemeenten om aan de gemeenten' de vrijheid te laten tot hot heffea van een eigen inkomstenbelasting in plaats van op centen op de". Gemeentefondsbelastihg. Zij vreest, dat voor vele plattelandsgemeenten opvoering van deze eigen inkomstenbelasting tot een ongehoord peil weer het gevolg zou worden. Noodlijdende 'gemeenten kunnen een ren teloos voorschot of een bijdrage van het Rijk ontvangen, wanneer do provincie ook de helft voor baar rekening neemt. De Commissie meent, dat deze laatste voor waarde moet vervallen Mot rapport is geteekend door de Commis sie „Belastingwezen" van den Chr. Roeren en Tuinders-bond in Nederland, bestaande uit de hoeren: Mr. J W. Doodbloed te Goes. Voorzitter; F. H. Dijksterhuis te Mensinge- woe/:.J. Haverkamp te Kampen; J. Middel- veld te Ruincrwold en Ir J. Wind te Har denberg. Secretaris. ANTWOORDEN VAN MINISTERS. DRINKWATERVOORZIENING. DE STRAFGEVANGENIS TE SCHEVENINGEN. Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid van der Heide heeft de minister van justitie geantwoord: De ziekenccJlen in de strafgevangenis 'te 's-Gravcnhngc, die in het z.g. administra tiegebouw gelegen zijn, worden als regel huiten gebruik gehouden, omdat de ligging er van minder gunstig is met het oog op moeilijkheden ten aanzien van tempcratmirs- regeling in de verschillende jaargetijden en van de eischen eener doeltreffende bewH king. Dit geeft geen bezwaar, omdat de zlek-n van eenigszins ernstigen rrird. of waarvoor de verpleging birondere maatregelen vor dert. met mnrhticring van nndergeteekonde of in afwachting daarvan, zoo noodig on middellijk overgebracht" worden naar een ziekenzaal in de hözondere sir ifgevanTe.nis waar r-cdinl "moord nec-onc-l in functie is terwiil de minder,ernstige zieken, evena's dnt ook in andere góvan«ren!rs"n bet geval is hij hun meestal kortdurende bedlegeriehei'' e.-n verbluf in hun cal. wimr ze meer gewend rijn. nlea-an te verkiezen hoven het verplij' in de z;ekence| Het vernlcgcn van -We categorie nvndei «mcfig 7'etren drf zich h-n~-k» tot eenvou- tak naar de verb nonchoar d»nrtoe zijnde hewaardei HOF VAN ARBITRAGE. BURGGRAAF FINLAY. f l'it Londen wordt gemeld, dat gisternacht op 86-jarigen leeftijd is overleden de emi nente rechter Viscount Finlav. lid van het Permanent Ho' von Arhitrage en lid van het Internat. Hof van Justitie, ingesteld door den Volkenbond. NAAR GENEVE. De president van het Permanente Hof van Internationale Justitie is van 's-Gravenhage naar Genève vertrokken om deel te nemen aan de werkzaamheden der commissie, door don Volkcnhondsraad belast met het onder zoek van de kwestie der herziening van het I statuut van dat Gerechtshof. Donderdagmiddag heeft, zoo meldt „UtV Dg!».", té Alphen aan den Rijn. op uitnoo- dicing van. Gèrlep. Staten van Zuid-Holland cn Utrecht, een vergadering plaats gehad ter bespreking van den aanleg van èon ge meenschappelijke drinkwaterleiding. Vertegenwoordigd waren de gemeente!» sturen van Nieuwkoop, Nieuwveen, Ter Aa, Rijnsnterswoudc. Kamerik, Zegveld, Zeven hoven, Alkewoude. Leimuiden,, Rietveld. Barwoutswanrder. Waarder, Lange Ruige Weide eh Papckop. Ter vergadering, die onder leiding stond van liet lid vnn,Gedeputeerden Van Boeven, vereenigde men zich na een uiteenzetting van het doet, er mede. «Int onder leiding van Gedeputeerden van Zuid Holland een com missie zou worden aangesteld tot gemeen schapnelijk onderzoek en ter voorbereiding van deze zaak. De bijeenkomst werd door den lieer Schnner. lid van Gedeputeerden van Zuid-Holland, met een kort woord ge 's Avonds bad te Alphen aan den Rijn een filmvoorstelling nlants, op deze zaak ba trekking hebbende. NEDERL. SPOORWEGEN. VRACHTSTUKGOEDERENVERVOER. De door de Ned. Spoorwegen. In verband met de winterdruk te. voor de stations t* Amsterdam cn Rotterdam voorgeschreven maatregelen, volgens welke vrnchtstukgoe deren voor bepaalde liinrn slechts op be naaide stations in dia nlnnfsen konden wor den aangebracht, worden met ingang van lieden Ingetrokken. HELDEN DER ZEEFONDS. DE LAATSTE BIJDRAGEN. Het hoofdbestuur van het Nedrrlnndsche Ronde Kruis heeft op de rekening van het .Hidden der Zeefonrls Prins der Nederlnn den" een bedrag ad f 576 doen overmaken. Tijnde de voor dat doel ingekomen gelden in de week van 4— 9 Maart 192a, KWALITEIT EN KWANTITEIT. BE PREDIKER EN DE BOEKHANDELAAR. 's Avonds was ik bij den boekhandelaar geweest; beter gezegd: bij den eigenaar van de leesbibliotheek. Hij klaagde eenigszins over de uitgevers. Van deze nuttige medeburgers moeten er ongeveer 800 in Nederland zijn; zoo zei hij. Dat wist ik waarlijk niet. Ik ken er van nabij zeker niet meer dan twintig. Maar 800En uitgevers willen natuurlijk uit geven. Dat spreekt Ze doen het dan ook. Zij het misschien >ms of vaak ik houd me op de vlakte et een bevend hart: op hoop van zegen. Want, waar moeten al die boeken blijven? Vooral de literaire romantische! Wie koopt 'k Geloof, dat het er weinig zijn. Gelukkig oor de uitgevers: de boekhandelaren, die er tevens een leesbibliotheek op na houden, moeten ze wel koopen. Want de lezers wil len juist het laats'e boek lezen Nu. zoo togen 't eind van 't jaar Is dat moeilijk bij te houden. Mijn bockhandelaar althans vertelde mij, dat hij de laatste maanden van 't jaar gemiddeld acht boe ken per dag ontving en kocht. Want, ze worden gevraagd. Na Januari daalde het getal aanmerkelijk. Maar, de boekhandelaars klagen. En ve len gaan ten onder. Ze kunnen het niet hij- houden en ze verwijten de uitgevers, dat ze, om wat te verdienen, maar rijp en groen aannemen. Omdat de bibliotheken eigenliik vaste afnemers zijn. Wat er verder verkocht wfrdt, is winst. Ik weet niet, of 't waar is: maar een kern van waarheid z't er zeker in 's Morgens zat ik in de kerk. Dc vurige pieriikcr bad het over „levensverdieping", Dc Schrift kent dit woord niet. spreekt van gcwortpld zijn en van wasdom; maar de jeiiiichte is dezelfde. Cf verdieping noodig is? Niemand zal dit on kennen, als hij op merkt, hoe de kwantiteit (de hoeveelheid) de kwaliteit al meer verdringt. Een voorbeeld? Onze hedendaagsche schrij ven (van boeken) gunnen zich den tiid n:et om een bezonken oordeel te verwerven. Ze s-d lijven er maar op los. Nauw zijn de per st?» droog van een bundel poczij (in der daad, soni3; in naam. vrakl); daar gaan weer verschen ter drukkerij. Op|.ervlakkigheid en vervlakking; heel veel. maar weinig goeds. De eenheid van gedachte tusschen predi ker en hoekhandelaar viel me op. Van twee kanten bekeken ze een vraagstuk en ze kwamen tot dezelfde conclusie. Het is dus wel waard, dat we er even hij stilstaan. NED. JONG. VERBOND. DE BONDSDAG OP HEMELVAARTSDAG. De Bondsdag van het Ned. Jongelings verbond wordt op Hemelvaartsdag te Schv veningen gehouden in twee vergaderza ark, n.l. in het Kurlinus en in de Badkapcl. De prov Bondsdag in Zuid-Holland wordt Tweeden Paaschdag te Leiden in de Stads gehoorzaal gehouden, waar 's morgens Ds. W. de Lange, van Woerden, een wijdings woord hoopt ie spreken en in de middag vergadering hopen op te treden de heeren H. A. de Boei Azn., van Amsterdam, mit het onderwerp: „Over oude en jonge men schen". en Ds. J. van Veen. van Muiderherg, mot het onderwerp: „Optimisme en pessi misme" AMSTERDAM--BOVEN-RIJN. DE KOSTEN VOOR AMSTERDAM. De vorige week is gemeld, dat de Minister van Waterstaat ter kennis van liet dage lijksch bestuur -van Amsterdam heeft go- bracht, dat zijn keuze voor een verbeterde waterverbinding van Amsterdam met den Boven-Rtjn definitief was gevallen op het Geldersche vailoiplan. De Regcering ziet nu, zoo lezen wij in het „lihld.'het door den Rond te nemen be sluit tegemoet, waarin Amsterdam zich be reid verklaart, één derde der voor de uit voering van bet plan te maken kosten voor zijn rekening te nemen IIet oorspronkelijk ontwerp is in zooverre veranderd, dat in de na de drooglegging van do Zuiderzee onistane IJ- en Remmeren geen strekdammen, doch kribben worden aangelegd; de organen van de binnen- en Rijnvaart moeten zich met deze wijziging hebben veveenigd. Wnt aangaat de van de gemeente Amster dam gevorderde bijdrage in de kosten, wordt van regecringswege geraden, (Int het ge meentebestuur zich zal wenden tot de pro vincie Gelderland cn de gemeente Amers foort, om van die zijde tegemoetkoming te verkrijgen in de bijdrage: de Regeering, al dus wordt uitdrukkelijk verklaard, kan zich daarmee niet bemoeien. Harerzijds kan even min een prociese opgn\e vnn kostenraming van den kannalnanleg worden gegeven; de duur der totstandkoming zal zooveel moge lijk worden hekort en wordt door de Regee- cing gesteld op tien A twaalf jaren Het dagelijksch bestuur van Amsterdam beeft in een brief nan den Minister, onmid dellijk gewezen op lipt ontbrpken van een opga\p vnn <!p nlgpheele kosten, van een bepaalden tijdsduur voor het tot stand ko men van de kannnhverken. alsmede op het hnoge gedeelte van de uitgaven, op da «chnndprs van Amsterdam gelegd. Het minisleriee'p antwoord on dezen brief (ooet de strekking hebben, dnt dc Regcering 'Ie noodzakelijkheid nïel inziet, over de-e ponten nog verr'er le onderhandelen Binnenkort zullen D en W. in een nota ■tan den Raad van dit alles een exposé go- KOLONIALE TENTOONSTELLING. De financieele commissie benoemd. De minister van koloniën heeft in^eslel.i een comité ten behoeve van de deelneming een financieel comité ten Ichocve van do deelneming van Nederlands-li indie. Surl- nnme en rnraran aan de in 1131 tc Par is te houden Internationale Koloniale Ten toonstelling. van welk comité de heer F. P. J. Vester. directeur van de Nedcrland«ch« Handd Maatschappij is benoemd tot lid ea voorzitter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1