HET GEHEIM VERDRAG. WOENSDAG 6 MAART 1929 TWEEDE BLAD PAG. B DE BETEEKENiS VAN DE REGEERINGSVERKLARING. Bijzonderheden over den falsaris Frank. PERSSTEMMEN. I Nu de Regeeringsverklaring te Den Haag |is afgelegd, zullen wij niet zeggen, dat de zaait van do Utrechtsche publicatie nu van alle kanten is belicht en dus duidelijk is. Er wordt door hen, die het naast bij die publicatie betrokken zijn juist nog achterge- Ihouden wat in verband met de „arrestatie" van den aartsbedrieger Frank aan dezen kant van de Nederlandsch-Belgische grens de zaak zou kunnen ophelderen. We kunnen ons voorstellen, dat het menig een langzamerhand gaat duizelen. De Regeeringsverklaring verandert daar aan niets. In de richting van het buitenland heeft die \erklaring zeker waarde. De Regeering «preekt immers, als vertegenwoordigster van het Nederlar.dsche volk, uit, overtuigd te lïijn, dat ons land van geen enkele andere natie eenig gevaar bedreigt. Overigens komt ons voor, dat de regeering, «ie vóór de Utrechtsche publicatie, lang daar voor zelfs in den persoon van Minister Bee laerts, van alles op de hoogte was, aanvanke lijk wel degelijk de stukken die het U. D. zou publicceren authenthiek heeft geacht. Alleen ióó toch is, o.i. te verklaren haar houding *an afzijdigheid tegenover de te verwachten tfublicatio en het diplomatiek optreden der Fegeering nadat deze was geschied. Uit de Regeeringsverklaring is af te leiden, dat de Regeering ook nu nog geen oordeel *>41 of kan uitspreken over de echtheid der documenten. Naar aanleiding van het des kundig onderzoek, namens haar ingesteld, deelt zij niets mede, evenmin als naar aan leiding van het voorloopig justitieel onder hoek naar de publicatie, j Ook na de Regeeringsverklaring tasten we Idué nog in menig opzicht in het duister. Het schijnt zelfs, dat de Regeering gaarne itou willen, dat er nu ook verder maar over Ide zaak gezwegen wordt, want zij spreekt >tan het slot „den innigen wensch en het vurig vertrouwen uit, dat deze rampzalige dagen spoedig zullen zijn vergeten en dat ons Volk, na de droeve ervaring, thans opgedaan, zich meer dan ooit zal voornemen, 'alle kiem van internationaal wantrouwen uit te bannen en in de oude vriendschap met de andere volken samen te werken aan den opbouw van vrede en welvaart." Er zal wel niemand zijn, die zich niet bij dién wensch van de Regeering zal willen tansluiten. Juist de opwinding, die de Utrechtsche pu blicatie veroorzaakt heeft, is er het duidelijk ste blijk van. dat ons volk in gewone omstan- jdigheden alle zulke gevoelens van wantrou 'wén vreemd is. Wie in vrede en vriendschap met zijn buren leeft en niets liever begeert, xal' zich juist het hevigst ontdaan toonen ■wanneer hem uit betrouwbaar schijnende bron perfide plannen van die buren worden enthaald. I Juist daarom zouden wij gaarne van onze Regeering nog iets meer hebben willen hooren. Het gaat de publieke mêcnlng niet om een gebaar van „zand er over",, zooals de volks mond zegt, maar om feiten, om het uit den weg ruimen van alle a a n 1 e ld i n g tot het voor de vriendschap met de buren zoo ge- k^arlijke wantrouwen. tie slechts gericht was tot de beide regeerin gen, wier generale staven volgens het docu ment zouden hebben geconfereerd,, reeds zeer kort na de publicatie dc Eng'elsche re geering, die ook in het document was ge noemd, eigener beweging aan onze regee ring de informatiekwam aanbieden, welke aan de beide andere was verzocht; De regee ring heeft den inhoud van de ingekomen antwoorden aan de Kamer medegedeeld in antwoord op de schriftelijke vragen van den heer Heemskerk. Verdere bemoeienis lieeft de regeering met het document niet gehad .afgezien dan van een voorloopig onderzoek, na de publi catie ingesteld door den minister van justitie. De regeering voegt hieraan tos, dat zij overtuigd ie, dat ons land van geen enkele andere natie eenig gevaar bedreigt, en zij spreekt den innigen wensch en het vurig vertrouwen uit, dat deze rampzalige dagen spoedig zullen zijn vergeten en dat ons volk, na de droeve ervaring, thans opgedaan, zich meer dan ooit zal voornemen, alle kiem van internationaal wantrouwen uit te bannen en in de oude vriendschap met de andere vol ken samen te werken aan den opbouw van vrede en welvaart. Na bovenstaande verklaring uitte de Ka mer haar instemming door applaus. Over Minister Beelaerts. Verschillende Belgische bladen gaan voort met te schrijven dat de positie van minister Beelaerts van Blokland onhoudbaar is ge worden. Zoo zegt de Métropole, dat het ver wondering baart, nog niet vernomen te heb ben, dat de Nederlandsche minister van bui- tenlandsche zaken ontslag zou hebben geno men. Zij acht dit ontslag noodig als eerste politieke sanctie. Hetzelfde blad beweert verder, dat de Utrechtsche documenten door den vertegenwoordiger in Nederland van kolensyndicaat van de Roer zouden zijn be taald. Het wantrouwen van Nederland. De „Manchester Guardian" zegt in een ar tikel dat, nu het wel zeker schijnt dat van een 1-'ranscti-üeigiscli mniunr verurug, waai- Dij iNeuerianusei» grondgebied zou geschon den worden, geen sprake is, jmen hei iveuer- land toen niuemjk Kwalijk kan nemen dat het wat veel wantrouwen lieeii geioond. Het blad verklaart dat dit wantrouwen is ont staan tengevolge van iiei venaugen van België om eenige deelen van Zeeland en inmnurg te aimexeerea, zoouls uyuiaus in 191D zeif heeit gezegd. Daardoor leeit Hol land in een zekeren angst voor schending van zijn Zuidenjke, grenzen. De beschuldiging tegen Frank. Het parket te Brussel handhaaft, votgens Belga, de dadelijk tegen krank uitgebrach te beschuldiging van paspoortvervaisching, omuat dit vergrijp reeus uij het begin van het onderzoek was gebleken. Hieruoor kan de justitie krank ook tot haar beschikking houden en de instructie op grondige wijze voortzetten. Het parket, uat liet onderzoek insteit in volkomen onafhankelijkheid, zal tegen Frank andere beschuldigingen inbren gen indien 't onderzoek hiertoe mocht leiden Het onderzoek wordt met groote activi teit voortgezet, eiken dag worden verschil lende getuigen doör den rechter van in structie gehoord en talrijke huiszoekingen vinden piaats. Dr. Ritter's antwoord aan den Journalistenkring. De hoofdredacteur van het „Utrechtsch Dagblad" heeit in antwoord op het telegram van den Nederiandschen Journalistenkring, waarbij hem verzocht werd zich beschik baar te stellen voor een onderzoek door be voegden naar de echtheid der documenten, ben geleverd, en tezamen met Frank (Heine) de bekende sprookjes te hebbep verzonnen om de Duitschers en de Hollanders te fop pen, te arresteeren. Vóórts vraagt hrt blad of het waar is, cat bij het Kabinet de indruk bestaat, dat de chef van het betrokken ministerie zeer goed op de hoogte was van de onderneming van zijn veiligheidsdienst. „De Schelde" over Frank. In het Vlaamsch-nationale blad „De Schel neemt Herman Vos de „arrestatie" en „bekentenis" van Frank onder de loupe: Vreemd dat hij in Amsterdam aan den correspond vit van „Le Soir", die hem „par hasard", heelemaal toevallig dus, ontmoet, 't heele geval op de eerste, vraag in geuren en kleuren begint te verhalen. Vreemd, dat hij daarna in den sneltrein AntwerpenParijs springt om naar Brus sel te reizen, waar hij moet weten aange houden te zullen worden. Dubbel vreemd, dat hij na zijn gemoede lijke bekentenis aan den man van „Le Soir", en na zijn uitvoerig verhaal, die reeds ter perse moeten zijn op het oogen- hiik van zijn aanhouding, begmt met alles te loochenen. In zijn verhaal zelf zijn er verontrusten de bijzonderheden, dio wij niet ophelde ren kunnen. Het pseudo-document Galet zou Ward Hermans bij hem „par surprise" bij ver rassing hebben bekend. Geloove het wie wil Met bevoegde overheden „des autorités compétentes" zou hij betrekkingen gehad hebben, aan wie hij gevraagd zou hebben of dergelijke staatkundige of technische militaire stukken met een bedrieglijken schijn van waarachtigheid kunnen opge steld worden. En die bevoegde overheden altijd vol gens zijn versie in de „Soir" zouden hem „doen verstaan" hebben dat hij dat zelf best kan En verder, waarom heeft „Le Soir", die beweert, dat die documenten reeds vroe ger bij haar werden aangeboden, toen het het Parket of de Regeering niet gewaar schuwd? Wij begrijpen niet Welke zijn de beweegredenen van Heine geweest? Hij zegt een germanofiel t« zijn, maar het is duidelijk, dat heel het geval een averechtschen invloed moet oefenen op de verhouding van dit land tot Duitsch land. Dat alles is van aard om ons dubbel voorzichtig te doen zijn en ons voor over haastige gevolgtrekkingen te hoeden. Wij hebben van den aanvang af het maneuver van met valsche stukken poli tiek te voeren als misdadig gekarakteri seerd. Wij moeten van ons standpunt uit het nog scherper formuleeren: dit is meer dan een misdaad, het is een fout De Bel gische Regeering zou in zekeren zin Heine moeien danken voor den onbetaal- baren dienst, die hij haar bewezen heeft Indien het moest blijken, «wat wij no; ondenkbaar achten, dat er anderen zijn, die zich door een dergelijk getareerd per- sonnage hebben laten gebruiken, dan heb ben zij hun politieke onberekenbaarheid en ontoerekenbaarheid voldoende bewezen En Nederland? Zijn Regeering en zijn pers? Het staat niet aan ons om ze beiden te verantwoorden. Hier ook is alles nog niet duidelijk. Misschien zou 't nog best zijn dat er to Utrecht, in Den Haag en te Rotterdam als sluitstuk voor het beeie geval, nu het kaartenhuis met een davenng ineengo- stort is, een gulle schaterlach opging. Ten slotte, die er lngcloopen zijn boviq- den zich in goed gezelschap. Denk eens aan, aie Heine heeft de Pa tera Jezuieten bedrogen, daarna de liooge heeren van het Parket zalf overal waar hij kwam. gapte hijl en, last not least bij de Benedictijnen gaf deze Israëliet lessen in de apologetiek of geloofsverdedi ging! Do lijnste onder de fijnste speur ders en psychologen heeft hij in het ootje genomen. Waarom zouden de nuchtere Hollandera immuun geweest zijn voor zijn listen en lagen? Er is een goeuO uitwerking ook, die niet ontbreekt De aandacht van de heele wereld is op het geheime Fransch-Belgische verdrag gevestigd, en niet van de minsien zijn ko men verklaren, dat na Locarno, dat ver drag eigenlijk zijn beteekenis heeft verlo ren en verder niet meer zou moeten gel den. Zoover zijn we nu wel niet maar wij zijn er toch zeker van, dat de gebeur tenissen van de laatste dagen ais een rem zullen werken op de voortvarendheid van de sanguinische temperamenten zoo die er zijn mochten in de generale staven. Op een andere plaats In „De Schelde" le- i ze we, aan het adres van de andere Belgi- Maandag. Red.), en waarin hij mededeelde, sche bladen: waarom hij de publicatie van de stukken gerechtvaardigd achtte. Aandrang op andere arrestaties. Uit Parijs wordt gemeld: „Onder hei opschrift „De onechte Heine" vraagt de „Oeuvre" of het waar is, dat de Belgische regeering bereid is de beide mili tairen bij de veiligheidsdienst, die er van verdacht worden den vervalscher documen ten van het departement van Oorlog te heo- In groote lettere weten de bladen te mel den dat Ward Hermans zich door den documentvervalscher zou hebben laten beeinemen. Het „Handelsblad" spreekt spottend „onzen Ward Hermans", maar verzwijgt zorgvuldig den naam van het gesticht te Brugge, waar de geestelijkheid den Israë liet Frank aanstelde om lessen te geven, die zoo verdacht waren dat hij werd door gezonden. Het zegt ook dat hij bibliothecaris werd te Leuven, maar verzwijgt zorgvuldig dal het bij de Jezuieten was, die hij dus even- EEN GEZONKEN BOK. DE VERKLARING DER NEDERLANDSCHE REGEERING. Minister De Geer heeft gistermiddag in ifle Tweede Kamer de volgende verklaring afgelegd: Mijnheer de voorzitter. Naar aanleiding Van het diep treurig incident, dat de laatste tien dagen de goede verstandhouding tus- pchen de volken dreigt te verstoren, wenscht de regeering een verklaring af te leggen. 7ij wenscht daarbij in de eerste plaats mede te deelen. in hoever zij zelve in de zaak ge moeid is geweest. Dr eerste maal, dat ik persoonlijk van d« teak hoorde, was op Vrijdagavond, 22 Fe bruari, te kwart over elf, toen de minister van huitenlandsche zaken mij bezocht en Itnedcdee-Ide, dat blijkens door bem verhre (gen inlichting, den volgenden avond, Zater- jdag 23 Februrai. een opzienbarend stuk zou Verschijnen In het „Utrechtsch Dagblad". |Daar hij den volgenden ochtend naar Lon (den zou gaan voor een bezoek aan de ten toonstelling, stelde hij er prijs op mij daar- >p voor te bereiden. Hij deelde verder me dat dit stulc een paar weken geleden loor den heer Van Beuningen te Rotterdam original! aan den secretaris-generaal van lijn departement was vertoond, terwijl een fschrift daarvan was achtergelaten. Dit af- iirift was hem vertoond. Hij had het voor [onderzoek in deskundige handen gesteld in afwachting daarvan geen aanleiding ;evonden aan de taak verder aandacht to 'ijden. Later had hem een mededeeling van het Handelsblad bereikt, dat het document aan dat orgaan ter publicatie was aangeboden, maar dat het dit geweigerd had. Dien zelf den dag Vrijdag .22 Februari had hij (echter vernomen, dat het den volgenden kvond ln het Utrechtsch Dagblad zou ver schijnen. Door mijn ambtgenoot en mij werd dit vooruitzicht in hooge mate betreurd, maar wij waren beiden overtuigd, dat geen ingrij pen van de regeering publicatie zou voor- Komen. Het eenige, wat gedaan kon worden, was He buitenlandsche regeeringen onmiddellijk In de gelegenheid te stellen zich officieel tegenover onze regeering te verklaren en op lie wijze de schadelijke werking aan de pu- llcatie zooveel doenlijk te ontnemen. Een invriendeljjke be oeling was hierbij natuu. Rotterdamsche Waalhaven, bij de terreinen der Handels- en Transportmij. „Wal- gk uitgesloten. Dat blijkt ten overvloede uit (um,. u gütermiMag onbekende ooraak drijvmil bok am - feit, dat, waar het verzoek om intorma- ^ge:0nken. De arm van den bok bleef over een Rijnschip hangen, OP DE PUINHOOPEN VAN HET LEIDSCHE STADHUIS. Wanneer men zoo op de Breestraat wanhopig droevig achter de blan ke Bchutting ziet oprij zen de gevel van het verbrande stadhuis, dan kan men zich nog moei lijk voorstellen hoe het wel gesteld is achter die gevel, waarin toch de vroegere luister nog is te herkennen en die op het eerste gezicht nog betrekkelijk gaaf lijkt te zijn. Onder de deskundige leiding van een bouw kundig ambtenaar heb ben we gistermiddag een klautertocht over de puinhoopen ge maakt, een tocht die niet geheel van gevaar was ontbloot, omdat door den dooi verschil lende brokstukken, die totnogtoe intact waren gebleven groot gevaar van te vallen oplever den. Er zullen de eerst volgende dagen nog wel heel wat grootere en kleinere instortingen plaats hebben. De aanblik, die de puinhoopen opleveren, is al bijzonder droevig. Rondom den gebro ken toren, die triestig de omgeving bcheerscht groepeeren zich de on gelijkmatige hoopen puin, die nog bedekt zijn met ijs en waaruit opsteken brokstukken van muren en allerlei voorwerpen, verminkt en gebroken, die vroe ger in do zalen een eereplaats innamen, brokken klok, half. verbrande papieren enz. enz., we zouden er een droevige opsomming van kunnen maken. Het is haast niet te begrijpen hoe alles zoo volslagen kon worden verwoest In enkele kamers konden we nog binnendringen aan den voorkant van het gebouw en ook aan den achterkant, maar verder is 't een groo te, droeve ruïne. Door het huis van den concierge, waarin men den vroegeren toestand nog eenigszins RIK* EEN HOPELOOZE VERWOESTING. kan herkennen, bereikten we de eerste om loop van den toren, waarin het in elkaar ge zakte, totaal vergruizelde en in elkaar ge draaide uurwerk en carillon. In het voormalige politiebureau herken den we nog de kamer van den commissaris van politie. De kachel stond er nog. En er hing een jas, stijf bevroren. Verder zwart ge blakerde muren. Dat was alles. En zoo zouden we door kunnen gaan, maar ons verhaal zou te eentonig worden. Het geheele opruimingswerk en wat daar mede verband houdt wacht thans nog op de ontdooiing van de puinhoopen. Vanwege Rijksmonumentenzorg zijn opmetingen ge daan en schetsteekeningen gemaakt van ge deelten van den gevel, teneinde de situatie nog te kennen, als door den dooi weer brok stukken afvallen. De hoop, dat men onder het puin nog gave documenten enz. zou vinden, kan wel bijna geheel worden opgegeven, omdat het water wellicht zal vernielen wat het ijs geconser veerd heeft. Wanneer men den gevel aan den achter kant ziet, lijkt ook restauratie welhaast on mogelijk, zoo is de dikke gevel vernield. Misschien echter ziin de deskundigen een andere meening toegedaan, wat we van har te hopen. eens beet namen die gaan door voor de verstandigste bollen op den aardbol. De bladen verayijgen zorgvuldig, dat hij het vertrouwen van generaal Dru-bbel wist te winnen en aan „Neptune" mede werkte, waar hij natuurlijk.het ook moest aftrappen. Er wordt zelfs beweert, dat hij te Brus sel het vertrouwen van Fransche hoogere officieren wist te winnen Te Antwerpen weet hij zich op 't paleis van Justitie te doen aanvaarden en staal in betrekking met magistraten, die hem doorzenden, maar niet veroordeelen als de boeken in "t Justitiepaleis verdwijnen. De kerel bedroog dus heel wat goede vaderlanders, en we wilden wel dat de bla den eens onderzochten hoe en door wion die kerel overal binnengeraahte. Misschien begint hij in de gevangen!» aan zijn mémoires en dan verwedden we dat er een Belgisch blad het meeste voor biedt. En nog verder: De pers maakt er melding van, dat Al bert Frank Heine ook een tijd werkzaam is geweest te Antwerpen. Inderdaad, de beruchte vervalscher vond te Antwerpen een betrekking als bibliothJ earis bij het Gerechtshof. Hij werd er bin nengeleid door de medewerkers van een gezaghebbend Antwerpsch advocaat. Hij het spij- verklaringen zul'en zijn. ten, indien hier de maat werd te buiten ge gaan bij het luchten onzer gewettigde ge voelens. Wij staan verrechtvaardigd tegen over heel de wereld. Overal wordt de be trouwbaarheid van ons woord geacteerd Behouden we onze kalmte en onze waardig heid, die ons prestige zullen verhoogen en laten we ons niet verleiden tot overdaad van woorden. Want Noord en Zuid b'ijven historisch op mekaar aangewezen, welke hinderpalen er door treurige stokebranden ook over de baan worden gesleept, tot wel ke verdwazing de openbare opinie zich mogo laten verleiden. Kalmte, waardigheid, zakelijkheid". Het „Handelsblad vnn Antw." heeft blijk baar die raadgeving nog niet onder de oogen gehad. In dit blad bes'uit Taxander een brallend artikel met deze ontboezeming: „Welnu, wie lest lacht, best lacht, en nu is 't onze beurt van te lachen. Want in zoo'n gek postuur als ge daar staat heeft nooit «en land. heeft nooit de bijna algeheelheid der pers van een land gestaan. Er is nu over heel dc wereld een schater lach opgegaan, zoo daverend, zoo luid, dat hij wel tot in het kleinste dorpken van Ne derland moet weerklinken. Go staat daar nu met uw schriftverval- schcr, met uw activistische trawanten; en DE EERSTE ENGELAND--CHINA-VLUCHT. Ook China irmakt zich op sijn luchtvaart uil te breiden en bestelde daartoe li vliegtuigen in Engeland. Hel eerste vliegtuig U'.gereed en dc Chincesche vlieger Venlin Tschen (links op de foto) sal de machine naar Nanking brengen. Bovenstaande kiek werd ge nomen vóór den start te Croydon. werd trouwens ook medewerker van een Antwerpsch dagblad. Wat meer is, bil zijn huwelijk trad een bekend generaal als ga- tnlge op. Als bibliothecaris wist hij zich bijzonder te onderscheiden. De boekdcelen werden uitgeleend, maar kwamen niet te rug. Het bleek ook, dat de fijne verval scher een speciaal soort van receptie-cahi- net van de bibliotheek maakte. Op zeke ren dag legde hij er op een krant de be kende visitekaart neer, die Inbrekers wel eens nalaten na ergens goed gegeten en gedronken te hebben. Hierop werd hij be dankt. Een document tegen Nederland „Le Soir" en „1' Echo de Paris" publicce ren documenten die zouden bewijzen, dat de Neierlandsche autoriteiten tijdens den oor log oogluikend zouden hebben toegelaten, dat de Duitsche generale staf onze Lim- burgsche spoorwegen gebruikte voor vervoer van legervoorraden onder het mom van ge- woue koopwaar. Hiermede wil in/onderheivl de „Soir" de Duitsch-Nederlaudsehe „enten ti cordiale" bewijzen! Belgische persuitingen. De Brusselsche ..Standaard" besluit een bezadigd artikel „De triomf der waarhei'd" met de volgende opmerkingen: „Terwijl we thans afwachten, welke hou ding Nederland gaat aannemen en wr.t zijn als de wereld lacht dan is het niét om de onnoozelheid van dc klucht, maar de onnoo- zelhcid waarmede gij u in de doeken hebt laten leggen. Waai lijk, er zijr glanzender periodes ge weest in dc geschiedenis van Nedoiland, maar toen had he andere wapens dan val sche documenten, hulp van schavuiten en aanspannen met landverraders. De heer D. O. van Beuningen, wiens naam ln verband mei de documentenkwestie genoemd wordt. „Het Volk" deelt thans mede, dat zijn pat* lemontaire redacteur begin van de vorige week op het departement van Buitenlandsche Zaken te hooren kreeg, „dat het departe ment alleen enkele dagen voor de Utrecht sche publikatie kennis had gekregen van een Amsterdamsche gerucht, dat er zekere ru- blikntie werd voorbereid. Uit de regeeringsverklaring blijkt nu: le. dat den minister van buitenlandsche zaken reeds twee weken lang vóór de publi catie het stuk bekend was; 2e. dat de minister wist, dat de heer Van Beuningen. in verband met de agitatie teeen het Nederlandscb-Belgisch verdrag van drie jaar geleden een hoogst verdachte bron, ach ter de zaak stak: 3e. dat de minister van het voornemen tot publikatie door het „Utrechtsch Dagblad" op de hoogte is geweest, maar zelfs geen poging heeft gedaan om deze publikatie te voor komen; *e. dat de minister het oorspronkeliika stuk, zooals dit Donderdag door het „Utr. Dagblad" gepubliceerd is. kende en dus wist dat wat het „L'tr. Dagblad" Zaterdag tevoren daarvan maakte, een schromcliike en giftige vervalsching er van was, terwijl hij niette min naliet terstond in het openbaar die vervalschlng aan te toonen; 5e. dat de minister na dc eerste publikatie van het „Utr. Dagblad" bij de Fransche en Belgische rcgceringen naar de juistheid daar van liet informeeron, terwijl hij wist dat die publikatie een schromelijke en giftige ver- valsching van het eigenli'ke stuk was. Voor ons is dit alles voldoende. Wij sluiten ons volkomen aan bij den aan drang der regeering om alle internationale wantrouwen weg te bannen. Maar daarom juist betreuren wij ten zeer ste de handelwijze van den minister vau buitenlandsche zaken in dezen." Nederlandsche persstemmen. „DUPE GEWORDEN VAN MACHINATIES". Het Algemeen Handelsblad" schrijft: „Het stuk, dat het „Utrechtsc.i Dagblad" heeft gepubliceerd als een Franach-Belgièch militair verdrag, is valsch; het valt niet meer te ontkennen. Wij hebben verleden week verklaard, dat wij, wanneer het stuk valsch bleek, het gaarne zouden erkennen en er ons over ver- heugen. Welnu, dut doen wij. Nederland en de Nederlandsche pers moeten thans wel aan nemen, dat de Belgische regeering een ver drag in de gep ïbliccèrde termen niet heeft gesloten en dat de Belgische en Fransche staven aan dc afspraken ter uitvoering van het verdrag dat zij heetten gemaakt.te heb ben en waarbij Nederland zoo onmiddellijk betrokken was, niet schuldig zijn. De Neder land» -lie pers heeft zeker reden te betreuren, dat i'i er 200 d'rect op is ngegaan." Waarna het blad do punten opsomt, die verontschuldigen, dat zoo velen dupe werden. DE REGEERINGSVERKLARING. Spoed werk. Naar wij vernemen werd tot het uitspre ken van egn Regeeringsverklaring eerst ln den Ministerraad van gisterochtend beslo ten. terwijl dientengevolge eerst kort vóór den aanvang der vergadering vnn de Twee de Kamer de tekst definitief werd vastge steld. De gebruikelijke voorafgaande mede deeling aan do pore ter bevordering van eeu snelle verspreiding kon daardoor niet plaats hebben, tenzij het afleggen der verklaring ware uitgesteld, waarmee do vlugge infor matie vnn binnen- en buitenland uiteraard nog minder zou zijn gediend. Uit het Sociale Leven. Door den R'jk.sbemiddelaar, den heer IJs- selatcin, is een uitnobdiging gezonden aan de verschillende organisaties, om hem nader in te lichten omtrent het dreigende conflict in het haringpakkers- en kutpersbedrijf te Vi&ar dingen. Gistermiddag had te Den Haag een conferentie plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5