DERDE BLAD. liet sermoen van Kamiel Huysmans. BINNENLAND. Radio Nieuws. MAANDAG 4 MAART 1929 DERDE BLAD PAG. „Geloof dien rommel niet!" HET OPSPOREN VAN DEN DADER HET WERK VAN UREN. „Als De Brocqueville zegt: het ver drag is humbug, dan vertrouw ik hem en ik durf dit tegen allen zeggen van een politieken vijand Kamiel Huysmans. i yyZijt gc hier nog niet zoover geko men, dat ge ook uw tegenstander leunt waar deer en, tracht dan uw eigen demo cratie daartoe te ontwikkelen." Kamiel Huysmans. twlogd, waarin. «.m. de Belgische oud-minis ter Kamiel Huysmans zou spreken over bet door het „U. D." gepubliceerde geheim verdrag tusschen België en Frankrijk en Voor deze vergadering bestond een enorme belangstelling. I Beeds lang voor het aanvangsuur stonden honderden te wachten om te worden toege- l lutein en Carré was tot in den nok gavuld. toen dril was aangebrokea De geagiteerde stemming, die er In de zaal hing, werd gebroken, toen het scherm voor Kamiel Huysmans spreekt De Belgische spreker wordt met een cnva tie en het zingen van de internationale ont vangen, waarna hij onder zeer groote aan dacht zijn rede aanvangt Spr. zegt, dat hij als ieder ander wenscht mede te werken om alle misverstand tus schen zijn land en Nederland uit den weg te ruimen. In den oorlog is spr. opgetreden tegen zekere Belgische annexionristen, na den oor'og werd dit voortgezet, toen spr. optrad tqyen hen. die dachten aan grens wijziging, een gedachte, die zich theoretisch liet verstaan, maar die toch zou hebben ge leid tot een naïeve en gevaarlijke politiek. Vandaag ben ik niet hier om de annexio- nisten in mijn land aan te vallen, aldus spr, die zijn dood cn begraven (gelach), zond' eenigen invloed, maar thans kom ik de aa dacht vestigen op een ander soort annexi nisme in Uw land. Er is hier nl. een groep, di« aanstuurt op een aanhechting van Vlaanderen bij Neder land en dit streven is even gevaarlijk als he' Belgisrhe annexionisme. Onze houding, aldus spr., was een klar» houdirg: wij ziin geen vijanden van het Ne derlandsche volk en durven hiier dan ook in alle ger'stheid en in volle geweten te ver schijnen. ook om klaar te maken waarom wij in 1920 een tractaat hebben gemaakt. Wij feliciteeren U, dat gij in 1914 aan den oor'og rijt ontsnapt, zooals wij er in 1870 zijn ontsnapt en -zouden w°l gewild heb- dat ogenblik kaam rwda uit, dat dc»ver.)b da, in dKelHe ^„i, ,ialMcn gadenng niet in rustige rust zou verloopen.y - want cr klonk gefluit, en gehoon, terwijl in een bepaalden hoek groot rumoer was ont- »taan. Dit hield aan, ook nadat het gezang was opgehouden en de voorzitter, die met een stuk hout op tafel roffelde, kon zich aa>ntv anke lijk niet verstaanbaar maken Nadat het rumoer iets was geluwd, zette t>e Miranda uiteen, hoe de groote beroe ring, die gewekt was door de publicatie*van een geheim militair verdrag tusschen Bel li® en Franrijk en de -zoogenaamd daarop I gebaseerde besprekingen van de militaire atavem, de Federatie der S. D. A. P. genoopt hadden de massa bijeen te roepen en den ouden beproefden partijgenoot Kamiel Huysmans uit te noodigen hier het woord te voeren. (A p p I a u s e n gefluit.) Namens de Nederiandsche sociaal-demo eraten zegt spr. hem hartelijk dank, dat hij tonder aarzelen de uitnoodiging heeft aan genomen om hier voor het voorhof te vpr schijnen. (Zwak applaus en gefluit) (Op de bovenste galerijen wordt nu her haaldelijk geïnterrumpeerd en gejoeld, zoo dat de voorzitter zich opnieuw niet meer verstaanbaar kan maken. Er wordt uit de taal geschreeuwd!: Gooit ze er uit!, terwijl ter p'aatse, waar de interrupties het krach- j tigste hebben weerklonken, een hand-gemeen «jreigt te ontstaan). De Voorzitter zegt, als hij na een rof- felvunr van hamerslagen weer aan het woord kan komen, dat deze meeting er een !s vam internationale beteekenis en dat ze daarom rustig moet verloopen. Hij roept leder op te letten op zijn buurman en buur vrouw en desnoods maatregelen te treffen. Onder groot rumoer tracht dan de heer Oudegeest, voorzitter van de S. D. A. P., ean het woord t* komen, doch aanvankelijk is dit niet mogelijk. „Er is, zoo vangt spr. eindelijk aan, onge rustheid gewekt in ons lamd en In de lan den om ons heen, door publicaties, die hetzij de bedoeling hebhen gehad om oorlogsge vaar als er dat mocht zijn te voorkomen, het zij om dat gevaar op te roepen. Het orgaan, dat de publicaties heeft gedaan, heeft niet ons vertrouwen. Interruptie: „Vóór is het nóg slech ter!" (Rumoer. Geroep: Gooit ze er ti i tl). De heer Oudegeest: „Indien er ook maar iets waar is van hetgeen is gepubli ceerd, dan is de vrede van Europa in groot gevaar gebracht en indien waar is. dat deze verdragen en besprekingen hekend waren bij al'e ministers van Frankrijk en België, dan is er nog veel grooter gevaar van oorlog. Het publiek is ongerust geworden, omdat het zich maar al te goed herinnert hoe ook vóór den oorlog de generale staven afspra ken hebben gemaakt, zonder er de Regeerin gen in te kennom, afspraken die mede tot den oorlog hebhen geleid. Dit laatste zegt «elfs een mam als generaal Snijders Interruptie: „Hulde aan Generaal Sniiders!" (Gejoel. Er ontstaat nu op een der gale rijen een geweldig rumoer. Men roept op nieuw: Ze moeten er uit! en inderdaad komt het tot handtastelijkheden. Naar schatting eem tiental der aahwezi- zigen worden onder ontzettend rumoer di eaal ui'gewerkt en jui9t is men daarmee ge reed als de gealarmeerde politie verschijnt. De heer Oudegeest vraagt of de schoonmaak klaar is en vervolgt dan zijn rede). Spr. verklaarde, dat er geen vertrouwen heerschte in de verklaringen van de Minis tertafels, men heeft gezegd: daar hebben we lak aan. Ons Nederlanders zit het antl-mllitairis- me in het bloed. Wij hebben hier vam ge -slacht tot geslacht geen oorlog gekend cn wij -willen dien niet kennen. Kunnen wij daarom de burgerlijke ver klaringen niet voetstoots aannemen, wan neer onze partijgenooten over de gren9 ons zegrren, dat zij de volle verantwoordelijk heid voor een bepaald mili'air verdrag on zich nomen, dan is ons dat meer waard zelfs dan alle officieele dementi's, f Applaus, i Wij wensehen, aldus spr., niet te zeggen of de stukkon echt of onecht zijn, in het laatste geval zul'en de schuldigen zeker ge straft worden, c'och onder alle omstandig heden zullen wij met on-zc kameraden over de grens den strijd blijven voeren togen alle oorlogshltsing, voor het bewaren van den vrede in Europa. Spr. acht het een verheugend verschijnsel dat ma dem oorlog het pub.iek opvliegt wan neer cr geheime stukken worden gepubli ceerd en dat zelfs deftige kranten spreken over het gekonkel der Generale Staven. We zijn thans zoover, dat de burgerij mee» -waarde hecht aan de verklaring van een socialistische minister in België dan aan d* officieele Regeeringsverklaring. (Applaus4 Daarom hebben wij. ald-us spr.. Ifuysmnn? tiitgenoodigd, van wien we weten, dat hij een man is van zijn woord, o n te hooron. wal hij er van denkt. Moge dit leiden tot yeibroederiug en ontwaping. (Applaus.) gij. Maar België heeft we! do be zetting gehad en dat moet U toch wel ver staan. Ik spreek lot Uw politiek verstand en dan herinner ik aan het feit, dat Belgi* heeft ppkend een Snaansche, een Oo9ten- rijksch-», een Fransche, een Nederiandsche en nu laatstelijk een Duitsche bezetting. Dit heeft gesproken tot ons volk en het al gemeen gevoelen na den wapenstilstand was, dat wij ons moesten beveiligen, immers: lie ver een bange Piet, dan een dooie Piet.'. (Gelach). Het verschijnsel had zich voorgedaan, dat steeds vreemde volken kwamen vechten op ons grondgebied en tot vrijwaring van alle nieuwe aanvallen hebhen wij een verdrag geteekend volgens de volgende principes: Verdediging bij een niet uitgelokten oorlog tegen Duitschland. Ieder land behoudt zijn volledige militaire zelfstandigheid. Ieder is vrij te oordeelen of het geval (van een niet-uitgelokten oorlog) zich voordoet. De brieven, die op dit verdrag betrekking hadden zijn kenbaar gemaakt, de teksten hï; den Volkenbond geregistreerd. In dit alles was geen sprake van Italië, Spanje of Ne derland. Daarbij zijn militaire hesprekingen ge voerd over dg uitvoering in het raam van het verdrag, doch deze betroffen de even- tueele plaatsing van troepen en meer niet. Het verdrag was geheim, r.nrlat het niet anders kon. Het mobilisatieplan van Ne derland wordt ook niet medegedeeld aan een •reemd land. Tot nu toe hebt gij nog geen deel gehad in de Repppring van uw land, wij hehben dat ongeluk wel aehad 'gelach* en krach tens hun ministerambt hebben ook de so cialistische ministers de stukken moeten in zien. Zij hebben ze allen ingezien en zij laten u donr mijn mond verklaren: Dai staat er in en dat staat er alléén in dat stuk. Gelooft u mij?... Benige stemmen: Ja! De lieer Huysmans: Toen dan nok de publicatie van het Utrechtsch Dagblad ver scheen heb ik zelf mijn oog-'n niet kunnen gelooven cn noe minder, dat dit zulk eci, beroering zou verwekken. Ik was nog zoo naief le veronderstellen, dat het stuk niet een schaterlach zou worden ontvangen, doch dit is niet gebeurd. Welnu, ook namens de burgerlijke mi nisters kan Ik u dan de verzekering geven, dat er in 1929 in België niemand is. welk zijn verleden ook zij, die zich denkt in te laten met een intrigue tegen Nederland. (Applaus). Spr. kan verklaren, dat het zoogenaamde verdrag valsch is van a tot z. Het is niet waar, dat de bepalingen zich ook zouden hebben gericht tegen andere landen, het is niet waar, dat er 600.000 man door ons zouden worden geleverd, wij heb- nota bene maar 200.000., zou de schuldige zijn aan deze ver- valsching? Wij weten het niet. Dit weten we: Er zaten socialistische rni- isters in de Regeering toen het verdrag in 1920 werd geteekend en zij zaten er ook nog in 1927* in. Zou ik dan de hand hebben in een misdaad en een domheid? Ons land van Tijl Uylenspiegel heeft nog zin voor ironie, welnu, die ironie doet ons glimlachen, wanneer men' ons intrigues toe dicht tegen Spanje en Italië. Wanneer men de persuitlatingen ziet, dan bemerkt men, dat hef verdrag ook in Italië ironisch is opgevat en dat is de eerste maal. dat de fascisten een verstandige politiek hebben gevolgd. (Hilariteit). Wij kunnen ons Indenken, dat gij zegt: Wij gelooven de Belgische ministers, maar zij weten niet, wat er achter hen gebeurt, wat de Generale Staven in het schild voe ren Spr. weet niet, hoe het in Holland is, maar in België moeten de officieren gehoor zamen. In tijden van vrede hebben de mi litaire autoriteiten niets te zeggen, applaus). (Luid militair zou het dan ook wagen bui ten het raam van het verdrag te gaan. Brocqueville is een van spr.'s felste poll tieke vijanden, die hij voornamelijk den laat sten tijd vaak weken achtereen heeft moeten bestrijden, maar dit moet spr. zeggen: Hij is meester in zijn departement. En als hij zegt: het verdrag is humbug, dan schenk ik in hem mijn volle vertrouwen fbeweging), dat zeg ik hier voor U allen van mijn poli tieken vijand. (Beweging, ook achter de be stuurstafel). De heer Hu ij smans: Het schijnt hier verbazing te wekken? Mag men tegenover een politiek tegenstander niet eerlijk zijn? Als ge zoover-hier nog niet zijt gekomen, tracht dan uw eigen democratie daartoe te ontwikkelen. (Hernieuwde beweging). rk ben hier toch niet gekomen om U aan genaam te zijn? Ik mag toch wel de waar heid zeggen? (Eenige s-temmen: Natuurlijk!) Tk wenseh, zoo vervolgt de heer Huys mans, niet, dat U overtuigd wordt door mijn woorden, maar het zal niet lang meer du ren of de feiten zullen U overtuigen. Dit zeg ik U: gelooft niet In dien rommel, gelooft niet in dat vuige maokstel, het zal uitko men, wie het heeft opgesteld en ik kan U wel dit zeggen, dat dit geen vraagstuk is van maanden of weken, maar van uren.... (Beweging). Is het gepubliceerde verdrag apocrief, ook de z.g. rapporten over de gehouden hespre kingen dpr generale staven koinen onder dat oordeel. Er zijn nooit conferenties van dien aard geweest, de rapporten gaan over iets, dat nooit heeft plaats gehad, de gansche zaak is »">rvnlscht, van A tot Z. (Doodsche stilte in de zaal). Spr. komt thans tot de eritiek op het ver drag zelf. Het echte verdrag dan is gemaakt in 1920, foen er vrees, bestond voor onze on zijdigheid. Men heeft gevraagd: waarom niet meteen verdragen geteekend ook met Duitsch land cn met Engeland? Dat Is gebeurd in 1925 bij hpi verdrag van Locarno.waarbij dezelfde bepalingen van het Belgisrh-Fran- sche verdrag zijn uitgebreid tot alle landen. Waarom dan, zoo wordt er gevraagd, thans niet verzaakt aan het verdrag van 1920? Denkt U, dat Locarno volledig is? Ook Lo carno heeft uitvoering noodig. Er kan een tijd komen, dat wij zeggen: het papier is goed, maar het moet worden uitgewerkt en dan zullen wij onze militairen moeten be lasten eventueele maatregelen te treffen en schikkingen te nemen. Het militair verdrag van 1920 is nutteloos geworden en wij hadden het gemakkelijk kunnen intrekken, wanneer niet de publica tie van het U. D. was verschenen. Wanneer than9 zekere bladen in Nederland publicatie het echte verdrag en intrekking daar van vragen, kunnen wij daar thans niet op ingaan. Dat laat ons prestige niet toe en dit be waren van het prestige is ook van groot be lang. Men zou thans kunnen gaan zeggen: de publicatie uit Utrecht heeft toch iets goeds gehad en dat ware te veel eer. eenigen tijd zal het verdrag echter zeker worden ingetrokken, zoodra vastgesteld Is at er in Utrecht gebeurd is. Over een paar dingen heeft.spr. zich wonderd. Eerstens, dat er hier een dagbla 1 gevonden is, dat zich tot deze publicatie leende. Spr. had dit voor onmogelijk gehou den. Voorts heeft hij zich verwonderd, Jat er publiek gevonden werd, dat zooiets ge loofde en dat de Nederiandsche Regeering den sohijn heeft aangenomen, dat er toch wel iets van waar -zou kunnen zijn. Tenslotte heeft spr. zjch nog het incest verbaasd, dat er ook partijgenooten waren, die verontrust zijn geweest. De zaak zal zoo als gezegd binnen zeer korten tijd worden op gehelderd en spr. hoopt, dat de Nederiand sche Regeering zal medewerken den schuldi- te ontdekken. Hoe het ook zij, de schriftvervalscher is een geniale kerel geweest, maar ook die ma ken wel eens fouten. Spr. wijst hier op het feit, dat de functies in de stukken door el kaar gehaald zijn, de naam Estienne als Etienne gespeld is en buurtspoorwegen zijn verward met gewone spoorwegen. Het stuk is onhandig in vele opziohten, maar de op steller heelt uitstekend begrepen de psycho logie van het Nederiandsche volk. Als spr. een verklaring zoekt, dan kan hij allee-n dit vinden, dat het Nederiandsche volk zulk een mistrouwen heeft in het militairisme, dat Die kerels zijn tot alles in staat. (Applaus). Men heeft spr. hier in een blad genoemd de wankelbare staatsman, doch spr. wil hier toch even tegen opkomen, omdat men hem eigen land altijd verwijt, dat hij zulk een starre politiek voert. Al 30 jaren is spr. naar hij zegt dezelfde gebleven trouw socialist en ook trouw Flamingant Wel heeft hij altijd gewaarschuwd tegen het activisme. De Vlaamsche cultuurstrijd moet uitgevochten worden door de Belgen alleen, wij willen niet door buitenlandsche invloeden worden gecompromitteerd. Wij willen een cultuurge meenschap ja, maar als twee zelfstandige olken. Belgenland is gevormd door de fei ten van 1830, maar men moet met vergeten, dat daarbij door de bezetting een saamhoorig- held is gekweekt, die door niets is te over winnen. Walen en Vlamingen kunnen beiden goede Belgen zijn als zij op voet van gelijk heid worden behandeld. Dat de triomf nog nret bereikt is, is niet de schuld van de Wa len, maar de domheid van de Vlamen zelf (Applaus). Wij hebben niet noodig, dat Ne deriandsche beambten en officieren zich mengen in onzen strijd. Men heeft dat opper vlakkig genoemd, mijn goede vriend Vos heeft èr mij om aangevallen, maar mijn goe de vriend Vos gelooft de eene dag, dat het verdrag echt is en op het oogenblik zegt hij eer: er zit niets in! Spr. komt nu tot zijn eindconclusie. Wij konden zegt spr. en wij kunnen niet aan de echtheid gelooven. Laat nu maar de feiten spreken. Spr. hoopt, dat de vraagstukken spoedig zullen worden opgeklaard. Zijn enke len nog niet overtuigd ,dan zegt spr. G ij moet bewijzen, wij niet. Wij kunnen alleen getuigen dat het niet waar is. Heeft het U dan niet getroffen, roept spr. uit, dat heel de Belgische Kamer, van welke schakeering ook, zich als één man heeft gekeerd tegen de machinatiën van den misdadiger, dat allen het verdrag valsch hebben verklaard. Heeft U dat niet getroffen? (Er is bij het uiten van deee vraag een zenuwachtige spanning in de zaal. doch niemand antwoordt Op dat oogenblik laat de voorzitter een briefje geven aan den spreker). De heer Huysmans zegt, dat de voor zitter hem vraagt nog eens te spreken over de notulen der besprekingen van de generale staven, doch spr. kan hiervan alleen zeggen, dat cr nooit besprekingen hebben plaats ge grepen. Wij kennen zegt spr. Generaal Galet en Ik zal hier zijn lof niet maken, om mij zelf niet te veel te compromitteeren, maar dit kan ik zeggen: Wanneer hij verklaart, zooals hij 'erklaard heeft, geloof mij, de man is onbe kwaam om een leugen te vertellen. Eerder zou hij zijn degen in tweëen breken, dan zoo iets te doen. (Beweging). De feiten zullen nu verder alles moeten uitwijzen. Voor Spr. staat vast, dat.de dader gevat zal wordpn. De vraag is nu, tegen wie zijn machinaties zijn gericht Waarschijnlijk meer tegen U dan tegen ons. (Gerpep: Juist.) Misschien wil men wel speculeerende op IN DEN HUWELIJKS-MOTOR. INGEZONDEN MEDED3EL1NG. Gorgel-recept tegen GRIEP Als voorbehoedmiddel wordt geprezen: „Vul een glas halfvol met warm water en roer daarin een eetlepel Akkers Abdijsiroop* Hiermede 5 maal daags sorgvuHig gorgelen* Telkens hoort men bij Irouwpleehtighedenvan huwelijksbootje" spreken. Doeh Vrijdag stapte in Drn Haa<i een bruidspaar inden motor. De heer Jan H. Rijk, die d>> laatste Jaren als motorrenner aan de spits stondtrad in huwelijk met Mej. Inie v. Vliet. Zijn vrienden en vereerders besloten aan dezen dag een bijzonder karakter le geven door het vormen van een Irouwstoet. beslaande uil motors met en zonder zijspanwagensUit alle deelen van hel land zijn de motorrijders gekomen. Op onze kiek ziet men hel bruidspaar in den motorwagen. oorlogsgevaar trachten militaire wetten In Uw land er door te voeren. (Daverend ap plaus.) In Belgi5 is niemand, die ook maar een vierkante Meter gronds van Nederland be- geert en Spr. is er van overtuigd, dat het hier omgekeerd ook het geval is. Laten dan j heide kleine landen in broederlijke gezind heid naast elkaar voort'evcn. laat ook de S.D.A.P. in heide landen broederlijk den strijd voeren voor het proletariaat. Wij gaan met U, aldus Spr. tot ontwape ning volgens denzelfden lijn, zij het ook langs andere methoden. W.j vinden elkaar in de Internationale. Laat ons dan samen strijden tegen die twee groote kwalen, die ons beiden steeds bedreigen: Ellende en Oorlog. (Langdurig applaus.) Slotwoord van den heer De Roode- De heer De Roode, redacteur van Het Volk, de derde spreker, wil tot slot nog eenige woorden spreken tot Kamiel Huys mans en hij vraagt zich dan af: Wat zal ons antwoord zijn? Een stem uit de vergadering: „Weg met alle geheime verdragen!" De heer De Roode verklaart alle hoop te hebben, dat ook hier straks moet worden erkend, dat de heele zaak niet anders dan als een scliandstuk van een gevaarlijk indi vidu moet worden beschouwd. Huvmans heeft reeds gezegd, dat het verkrijgen van zekerheid een kwestie van uren is en moge dan blijken, dat onze onrust geen grond van bestaan heeft gehad. Als Huysmans heeft gevraagd, waarom wij verontrust geweest zijn, dan is het omdat wij geen vertrouwen hadden in het militarisme. De gedachte al leen, dat er weer wat was uitgebroeid al leen was reeds voldoende om wantrouwen te verwekken. Gij kent zoo gezegd het verdrag en waart gerechtigd tot spotten, maar wij kenden het niet In elk geval heeft men nu in de practijk gezien de socialistische methode om misver standen op te heffen. Spr. verklaart, dat de z g. Groot Nederiandsche beweging, de actie der „Nederiandsche annexionisme"' niets an ders is dan een uiting van verdwaald idealis me bij eenige studenten, geleid door profes soren. Terugkomende op het verdrag uit Spr. zijn vertrouwen in de Belgische parlugenoo- ten. Spr. hoopt, dat het accoord spoedig over hodig zal worden, nu we Locarno hebben gekregen. Een stom: Maak het nou publiek! De heer De Roode: Na wat er thans is medegedeeld over hot Belgische verdrag is dat ook publiek. Spr. zet uiteen, dat het wantrouwen tegen het militarisme zoo groot was, dat wij moeilijk meer konden gelooven. dat die paar kattebelletjes alles waren. Wij moeten aldus Spr. nu verder gaan en ook Locarno overbodig maken, zoodat een mili taire waarborg niet meer noodig is. (Zwak applaus.) De methode van den Volkenbond tot het invoeren van scheidsgerechten moet onder de volken zoo doorgevoerd worden, dat we ook de militaire garanties kunnen missen. Als Huysmans zegt, dat door de Utrechtsche publicatie de kwestie van het puhliceeren van het verdrag uit hoofde van het ophou den van prestige niet kan geschieden dan hoopt Spr. dat' de kwestie morgen de wereld uit is opdat wij spoedig ons gewone flegma weer kunnen herwinnen en onze verhouding tot België inniger wordt dan ooit te voren. De eenheid van de sociaal-democratie Is op een ernstige proef gesteld. Wanneer we door gaan telkens de oorsprong der misverstan den op te sporen en rekenschap te geven van onze daden, dan hebben we nieuwe oorlogen niet te vreezen en waarborgt het socialisme de wereldvrede. (Applaus.) Nadat „met algemeene stemmen" een an ti-militaristische motie is aangenomen en de voorzitter den heer Huysmans heeft dank gezegd, gaat de vergadering uiteen. verleend tot het aannemen van het ordetee- ken van Officier in de Kroonorde van België, hern door Z.M. den Koning van België ver leend. Aan den heer W. J. TI. J. M. Keyzer, bur gemeester van Leidschendam, Stompwijk en Veur en aan den eerw. heer M. J. J. Kaïn- mers, pastoor te Leidschendam, zijn door de Oostenrijkse he regeering respectievelijk het ridderkruis 2de klasse cn de zilveren eere medaille van het Oostenrijksche Roode Kruis verleend. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. Besluit is aan Jhr. Mr. W. C. luarles van Uffnrd op zijn verzoek met In gang van 1 April 1929 eervol ontslag ver leend als vice-president van de Arrondis- scments-Rechthank te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke be trekkingen bewezen diensten, en is benoemd als zoodanig met ingang gelijken datum Mr. A. J. van Roven, thans rechter in gemolde rechtbank; benoemd tot officier van justitie bij dc Arrond.-Rechtbank te Haarlem Mr. L Roeiers van Lcnnep, thans ln gelijke betrek king te Leeuwarden. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem G. F. M. Roozen, thans notaris te Monster. INTERNATIONALE KOLONIALE TENTOONSTELLING-lMt TE PARIJS. De minister van Koloniën zal op Woens dag 6 Maart a.s. om elf uur de bij Konink lijk besluit van 28 Februari Jl. ingestelde Algemeene Commissie voor de Nederiand sche deelneming aan de in 1931 te Parijs te houden Internationale Koloniale Tentoon stelling installeercn in de Rolzaal van gebouw der Grafelijke Zalen, Binnenhof no. 8 Gravenhage. Voor deze tentoonstelling zijn een zeer uitgebreid eere-comité, een algemeene com missie en een uitvoerend comité gevormd. In hel Uitvoerend comité zijn benoemd: tot lid en voorzitter Mr. D. Fock, voorzitter der Algcm. Commissie; tot lid en ondervoor zitter, met den titel van Commissaris-Gene raal: Mr. A. G. N. Swart, lid der Algemeene Commissie; tot lid en secretaris: Ir. E. de Kruyff, secretarisgeneraal der Algemeene Commissie; tol lid en penningmeester: A. F. Marmelstein, penningmeester der Algemeen' Commissie: tot leden: Prof. Dr. L. P. le Coh quino (Ie Bltssy, Dr. H. J. Lovink, P. A. J. Möojcn cn Dr. L. J. van der Waals, leden der Algemeene Commissie. OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw E. van Konijnenburg, hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat met ver- lof, te 's Gravenhage, en tot officier in de orde van Oranje Nassau Ir. D. J. Klink, ingenieur van den Rijkswa terstaat met verlof, te Heerlen. CONSULAIRE DIENST. De consul-generaal der Nederlanden te Parijs is van 4 Maart tot en met 3 April met verlof. Het consulaat-generaal zal gedurende de afwezigheid van den heer Droogleever For- tuyn worden waargenomen door den heer G. P. Ludon, consuL VREEMDE EERETEEKENEN. Bij Kon. Besluit is aan D. Knegt te Eind hoven, verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tot officier in de Orde van dc Kroon van Roemenië; is aan C. F. Lenhach, wonende te I.unteren, tijdelijk te Amsterdam verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tot ridder le klasse der Zweed srhe Orde van Wasa, en Is aan J. G. Bellaar Spruvt te Maastricht, directeur van de Maat schappij tot Verkoop vap den FJccfiischen Stroo-o der Staatsmijnen in Limburg, verlof JUBILEUM G. VAN ANDEL. ALS BURGEMEESTER VAN ZUID LAND. Begunstigd door schoon weder heeft Zuid- landsch burgerij met z'n burgemeester, den heer G. van Andel. diem6 zilveren amibts jubileum gevierd. Een stroom van brieven en telegrammen (van de laatste ruim zestig) waren 's morgens binnengekomen. Te ruim 9 uur werd de Burgemeester met z'p gezin per auto van z'n woning gehaald, voorafgegaan door de Zuidlandsche Burger wacht en het Fanfarekorps van Goudswaard Spoedig moest worden halt gehouden, wijl de Chr. Gem. Zangver. en het Mannenkoor hun hulde brachten. Nadat de Burgemeester zijn dank had betuigd ging het weer verder naar het Raad huis. waar de Gemeenteraad en een comité met hun dames zich hadden verza meld. Eerst zongen de kinderen van de open bare en van de Chr. School den beminden Burgervader en diens gezin een hartelijk lied toe. Op het Raadhuis nam allereerst 't woord de heer C Ruigendijk. oudste wethouder, die den heer v. Andel van harte geluk wenschte. Hierna sprak de heer F. Luijen- 11—li.JO Ziei an Nes Csn. lel -10.14 Morgenwg- Gramofoon. 2 30— -7.15 Conoort. les. xl8.50 Vioolconcert, Sam 8waap en Ad. lJoth, J R üravclotie, baset. 8,6010.18 Concert Omroeporkest 10.16 Per&ber. 10.30—11.30 Muxlek DAVENTRY 61563 M.) 10.35 Kerkdlenet. .05 Lezing. 11.20 Grarooroon. 12.20 Balladen. 12.50 Gramofoon. 1.20 Orkest. 2.20 Voor de se.10- 2.40 Muziek. 2.50 Lezing. ï.li Muziek. 3.2* Vertelling. 3.40 Muxlek. J.50 Concert. 4.35 Qrl Lezing. 6.35 7.04 M01 uwsber. 7.20 Dram. crltlek. Fransche les. 8.05 Plano. 8 20 plano. 3.20 Nle 35 Muxlek. 7.45 l channel tunneif •7.50 Oramofoon. «leuwaber. 10 Orkest 10.56 Moderc 1.20 Spel. 11.15—12.20 Muxlek. PARIJS „Radio-Paris" <17.50 M.) 13.60—2.1» Orkest. 4.05—5 05 Concert. 7.05 -11.10 Trio. LANGENBERG (462 M) 9.35 -- ,t 6.06—.... klucht. Daarna tot 1L3» Muziek. ZEESEN (16(9 M.) 11.20—I.S0 Lextngen. Ï.60— 1.50 Orkest 4.50—7.60 Lezingen 7.50 Heruitzen ding van Praag. Daarna tot 11.50 Muziek. HAMBURG (331.r MA 10 35 Muxlekultzondlng >or schoten. 6.20 VrooltJk allerlei. 7.66 Sympho- Gramapboooplaten. 1.60 Militair DUMsg 8 Maart. HUIZEN (336.3 M-. na C u. 1862 M.) fUUal. K.FLO.) 11.30—12 God»dl«nstlg halfuurtje- l2.15— 1.16 Concert door het K.RA».-Trla 1.16—7 Onmo. 1 4—5.44 Ullz. u. d. Aula v. d Kelxer-Karel- lersltelt te Ntimegen. Rede van Prof. Dr. W. der en Prof. Mr. P Bsuefiold: De oplossing ;chtelük standpui PI5.456.30 Gra- 6^30—7 Dultz-che les. 7—7.25 Curi jrklatUn. 8—8 30 LUdenso Ge»Ud« •k. Medldatle door Kapelaan J. Hooitnana. Gem. koor o. I. v. Joe H. Plekkers. %10 Concert. rlo Ualllard. HILVERSUM (1071 M) ding. 12.152 Concert. I». J. Kers. 2.3Q—3 Gr» lofoon. 5—5.30 Orgelconcert <1 pauze persber. Na dijk namens de feestcommissie en de bur gerij. Ds. C W J. van Lummel namens het eere-comité, de heer J. F. enema namen» de Zuid andsche corporati*\ de heer Veit- huyzen namens hel secretarie-personeel en de heer Ja rise ns namens de politie. Allen dankten den jubilaris voor de wijze waar op hij zich van zijn taak had gekweten en boden hem onderscheidene stoffelijke hul deblijken aan. Ten slotte dankte de heer Van A-ndel voor zooveel hulde. Om halfeif begon een schitterend geslaagvl historisch spel voorstellende een doortocht van admiraal Dc Ruyter. ONTWAPENINGSSAMENKOMST. EEN ADRES VAN DE SOC. DEM. KAiAERx RAC x'IE. De sociaal-democratische fractie in da Tweede Kamer heeft een door ul haar leden onderloekend adres gezonden aaii de Voor* bereidende Ontwapeningscommissie van den Volkenbond. Het adres luidt: „De sociaal-democratische fractie in da Tweede Kamer van de Staten-Generaal; verwacht van de Voorbereidende Ontwn- peningscommiesie dat zij in den kortst mo- gelijken tijd haar arbeid tot een goed eind» zul brengen, opdat, door het sluiten van een algemeene overeenkomst de ontwapcnings- beioften, die zoo plechtig tegenover aila volkeren der wereld zijn aigelegd, eindelijk in vervulling zullen gaan; zij verklaart, dat de vredeswil der volken door de regecringsv Pitegenwoordigcrs l« Genève tot uitdrukking moet wocdeu go- bracht, ten einde de werkelijke orgonisati» van den vrede te verwezenlijken."' Dit adres is gelijkluidend met dat, het welk op 13 Februari 1.1. door het bestuur döf Socialistische Internationale naar Genève i* gezonden met dat, hetwelk hel congres der S.D.A.P. te Nijmegen tot de Voorbereidend» Ontwapeningscommissie heeft gericht DORUS RIJKERSFONDS. COMMISSIE VAN ONDERZOEK. Mr. A. Tak, procureur-generaal bij de« Hoogen Raad der Nederlanden, heeft 't voor zitterschap van de commissie in zake d« [gestie van het Dorus Rijkersfonds aanvaard DE WONDERLIJKE REIZEN EN AVONTUREN VAN TOONTJE EZELSVEL. 53. Nu krijgt de walvlach, buiten kijf, Genoeg van 't vrachtje op zijn lijf, Hij geeft de auto heel bedaard Terloops een tikje met z'n staart... De heele auto vliegt omhoog. Doorklieft het luchtruim met een boog. Om aan den oever met een doffen En zwaren slag terneer te ploffen. 54. Ze zijn nu wel in vell'ge haven. Maar zitten in de sneeuw begraven! Gelukkig weten doctor Snel Met prof en Toontje Ezelsvel Zich gauw weer op de hern te werken. Maar moeten tot hun schrik bemerken. Dat Oome Daan, hun trouwe makker. Spoorloos verdwenen is, de stakker! (Wordt Woensdag vervolgd.!

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9