$lfcuwe £r i fisiljt (temot Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. OPROEP BINNENLAND. jMsrmscHf PRiMABRftHPSÏÏF ABONNEMENT: Per kwartaal 3,25 (Beschikkingskoslcn 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dageiijksche zending 7*— Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7V2 cent. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2655 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. WOENSDAG 30 JANUARI 1929 4~i> VERTENTICN: Van 1 lot 5 regels1.17% Elke regel meer 0.22 Ingez. Mededeclingen van 1—5 regels 2.30 Elke rege meer O.tü Bij contract belangrijke korting. 9e Jaargang. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen aan onze Lezers voor de nabestaanden der Helden van de Zee. Alom is er vreugde voor de wijze, waarop het particulier initiatief de zaak der weduwen en weezen van den Hoek voor haar rekening neemt. Zelfs wil men voorbereid zijn op gebeurlijkheden, waarbij ook steun noodig zal zijn. Natuurlijk verheugt dit socialist en communist niet. Van de volkskracht, van de solidariteit heeft men daar een fcndere opvatting. Ook ditmaal mogen wij weer heel wat samengestelde giften vermelden. Als men zoo de lijsten doorloopt, wat is het Christelijk vereenigingsleven toch rijk en wat kan men ook daar het echt Chris telijk solidarisme tot opbloei brengen. Thans volgen in grooten dank de giften. En overigens: giften af te dragen ftan ons Bureau, onze agenten, ons per postwissel te zenden of te stor ten op ons gironummer 58936. Directie N. L. Courant. DE RAMP AAN DEN HOEK. TIENDE VERANTWOORDING. Pers. en leerl. Chr. School te Piershil f 12. Collecte Jaarverg. Herv. Jong. Vereen, te Noordeloos f22.30; Collecte repetitie Chr. Mannenkoor De Lofstem te Ameide 18.— Collecte Ouderavond Chr. Schóól te Rotteval- le f 12.15; Leerl. Chr. School Onderweg te Waddingsveen f27.23; Ouderavond vai zelfde'school f30.—; Pers. en leerl. Geref. School te Lutten a. d. Dedemsvaart f 15.50; Mej. B. H. te L. a. d. D. f 0.50; Chr. Reci- teerverecn. V. I. O. S. te L. a. d. D. f5.—; Personeel en leerl. Rchobothschool te Urk f30.70; Leerl. U.L.O. School Ebcn Hai Hfd. de heer L. Boomsma, Wielerstraat te R'dam f37.12; Leerl. School m. d. Bijbel, Molendijk te Maartensdijk (nagekomen). Door een der leerlingen uit de 4e kl. was op 1 lijst f24 verz., f26.—; Door onzen agent P. Baljcu te Honselcrsdijk verz. f72.—; Fam. S. te 's-Gr. f3.-; W. J. G. te 's-Gr. f 10.H. J. N. te 's-Gr. f2,50; H. v. N. te L. f9.-; J. v. N. te L. f 2,50; H. v. O. te L. f5,-; H. L. te L. f 0,50: S. C. de M. te L. f 1,—; M. W. Le F. tc 's-Gr. f2,50; G. J. te Sch. f 10.—Geb. v. D. te 's-Gr. f2,-; H. Z. te 's-Gr. f 1,50; P. H. V. te 's-Gr. f2,50; L. de J. te Sch. f 1,G. J. v. S. te V. f2,50; Jac. v. d. B. te L. f 10.-;J. Z. te 's-Gr. f 1,—; Fam. V. te 's-Gr. f40,—; Z. te L. f 10,—; H. B. te 's-Gr. f 1J. K. te 's-Gr. f 1,35; D. de B. te 's-Gr. f 1.N. N. te 's-Gr. f 1,G. en R. te 's-Gr. f2,—; D A. v. d. S. te 's-Gr. f2,—; T. S. A. te 's-Gr. (bij de kinderen Israels was het licht in hunne woningen) f 10,Chr. Ontspan- ningsclub D. V. S. te 's-Gr. f 10,Mej. P. v. d. P. te 's-Gr. f 10,—; Mevr. de Wed. W. te 's-Gr. f5,—; Nagifi Wilhelmina- school te L. f0.75; H. J. van A. te U. (Een dracht maakt machl) f2,50; P. van D. te L. f 10.L. den U. te N. f2,50; G. J. O. te U. f 1.50; C. B. te U. f 1,-; v. T. te U. f 1,50; Fam. van O. te U. met de op merking: „beter laat dan nooit" f 10, Ma Ja Ti te S. met bijschrift: „God zegene de inzameling" f2,50; F. W. te A. f 10, Veenend. Hand. Vereen. Grooth. van St. te V. f 1,J. P. W. Boekh. te U. f2,50; H. G. K. te Z. f2,50; - Zusjes K. te Z. f 1,-; W. G. v. d. H. te U. f5,—; Mej. Gr. te U. f 0,60; W. van E. te U. f 1,Ds. P. J. de B. te V. f2,50; Verzameld door Nel, onder de fam. S. en T. te Lisse f 120. Gecoll. op de uitvoering van de Gymn. Ver. D. O. S. te Sassenheim f31,36; W. C. J. P. te L. f5,—; H. J. K. te H. f 1,—; Fam. S. te L. f4,50; Opgehaald door den agenl onzer courant te Rijnsuvrg f 112.25; Col lecte J. V. op G. G. Marnix te Charlois f25.55 S. te R. f2,50; - O. M. te R. f 2,50; - G. te R. f5,—; Leerlingen en Concierge der Fabiusschool, Bergsmgcl, Rotterdam f33.65; Gecoll. op de Algem. Begraaf plaats te Crooswijk f7,Wed. R. te R f 1,Personeel fa. J. L. Spoormaker te Rotterdam (Charlois) f38,60; J. van D. te R. f 5.—; L. G. M. I. H. S. N. V. te R. f 1,— Coll. famillck--. L. P. v. d. ".V. te R. f6; P. B. A. te B. f2,50; K. v. T. te C a. d. IJ. f 1.02»/2- Fam. P. H. te R. f 4.-; - J. V. te R. f 1,25 Fam. Z. B. ie R. f2.50; - J. de V. te R f2.50; J. M. te R. f2-; A. M. B. te L. 12,50; C Str. te D. f5,—; - W. V. te M. 15,-; D. N. J. v. d. P. te R. f 1,—; - A. J. W. te H. f 1,50; Door den heer H. Berk man te Barendrecht: N. N. te B. f2,50; A. V. te B. f2,50, A. R. te B. f2,50; N. N. te Z. f5,—; Th. J. H. te D. f3,Van eenige dames te A. f5,—; G. B. Gzrt. te R. f2,50; H. L. te Ch. (R.) f 10,Uit geplaatste bus in den winkel van den heer P. Veenen- daal te Epe f 14,18; J. W. te St. a. h. H. f 15.W. H. te R. f 10,Huisgezin L. V. te M. f2,75; J. K. te D. f5,-; W. C. V. te Br. f2,50; E. B. te R. f5,—; Ds. P. M. V. te M. f2,50; W. Str. Adr. te Dr. f 2,50; E. B. K. te D. f 10,—; Fam. J. B. te W. f5,—; A. v. E. te Vr. f250; Nagift Moercapelle f 1,25; H. J. te D. f5,— Jongens van 5a f 3,—; Mr. C. C. v. H. te 's-Gr. f 10,Adr. v. H. te B. f 1,—; Gezinsinzameling O. W. de Gr„ te B. f5,-; E. L. te R. f2.50; J. de B. te R. f4.Pers. Pavilj. Eikenhout te Wolfheze f 13,25; Abonné 20—48 te E. f5.—; B. G. B. te V. f 2,50; G. M. v. R. te H. f2,50; J. V. te B f2,50; J v E. te O. f 1,C. de Z. te H. f 5,—; G. J. K. te A. f 12,—; N. N. te O. a. d. IJ. f5,—; CoIl.J. V. op G. G. Guido de Bres te R. (Delfshaven) f8,25; A. den H. Czn., te R. f5,—; C. v. O. te G. f 1,—; J. K. te H. f 1,—; P. M. te N. H. f2,50; P. v. Kl. te Br. f2.-; Gezin Jac. V. te A. a. d. L. f 4,—; G. W. te f20.E. S. te G. f5.Op Moeders kloppen te Z. B. f 2.N. N. te O. B. f 2.50; G. J. H. te D. f2.50; N. N. te Charl. f 1.50; W. L. te R. f2.50; Nagekomen gift op de repetitie van het Chr. Zangkoor Oranje Nassau te Rotterdam f 1.—; Uit den spaarpot van A. en J. v. d. P. te M. f5.—; E. C. O. te A. f5.-; - Ds. J. A. v N. te Z. f 10.—; Verzameld door onzen agent Jac. Spruyt te Terbregge f 8.50; Ver zameld door onzen agent J. v. d. Klis te Oudewater f 32.75; Gecollecteerd op de gadering der Chr. Knapenverg. „Samuel" te Hellevoctsluis f 6.10; Verzameld door onzen agent A. A. Gerritsen te Hellevoetsluis f26.- J. A. D. te R. f 2,50; L. J. te R. f 5,Windhorst te R. f 5, N. N. te D. f 1,—; J. Q. te R. f 2.50. Totaal met de vorige negen lijsten 20945.111/2 Voorts is ontvangen door ons f5,50 vt B. te W. voor arme onbeliuisde menschen. Dit bedrag zal door ons worden opgezonden naar het Comité in Drente, dat den nood der arme veenbewoners tracht te lenigen. Onder het opschrift „Een kwaaie week" verscheen in „De Standaard" een driestar over het sehoone resultaat, dat bij de inza meling voor de slachtoffers aan den Hoek van Holland reeds bereikt was. Opdat onze lezers met volkomen kenni van zaken zullen kunnen oordeelen, geven we de Standaard-driestar onverkort weerir de rubriek „Uil de pers". Met de strekking van het betoog, voot lover dat gericht is tegen hen, die bij e k» gelegenheid roepen: „de Staat moet het doen", gaan we, als vanzelf spreekt, volko ien accoord. Maar voor de laatste alinea's hebben we helaas geen andere kwalificatie dan deze :en kwaaie natuurlijk onbedoelde streek an de pen des schrijvers. We zouden om wat liefs willen, al wan: het slechts voor eenmaal, dat we in Kuype riaanschen stijl onze groote droefheid kon den uitzeggen over dezen Standaard-drir. star, welke in de dagen van Kuyper onme gelijk zou zijn geweest. Immers, indien Dr. Kuyper dezelfde me thode had gevolgd, dan ware het vraagstuk van de Vrije Universiteit nooit werkelijk heid geworden; dan moesten we onze pogin gen om Christelijke landbouwscholen te stichten, ook maar opgeven. Ditmaal, ongetwijfeld in een onbewaakt ongenblik, vergat „Dc Standaard" de sehoone traditie van zijn groofen stichter om de ener •an het Christelijk volksdeel te eeren en aldus te versterken. Doch we vleien ons met de hoop, dat som mige passages meer aan professorale ver strooidheid dan aan ernstig redactioneel •erleg zijn te wijten, gelijk toch wel ver wacht mocht worden bij een vooraanstaand blad. Men zou den schrijver kunnen voorhou den, dat hij niet in de eerste plaats gerop is om b'aden als Het Volk te kap.t telen; want „De Standaard" heeft zich in deze aangelegenheid vrijwel bepaald tot dc herhaalde mededeeling, dat er voldoende bijdragen binnen zijn gekomenbij an dere bladen. Een inzameling heeft dit blad niet ge opend; we nemen gaarne aan om volkomen te eerbiedigen motieven; maar feit blijft, dat, indien andere bladen óók zoo gehan deld hadden, er van onze volkskracht zoo goed als niets zou zijn gebleken om in den tergenden nood te voorzien. Dit pleit tegen niemand; wan-t als publi catie en oproep achterwege blijven, dan kar. men geen beoefening der milddadigheid ver achten. Ons blad. hoewel niet blind voor de he lvaren. OT' t in onzen kring er voortdu rend offers gevraagd worden en aan het hoofd der direct belanghebbende groote handelshuizen bijna nooit menschen van ons staan, meende, dat bij deze nationale ramp onze lezers niet achter mochlen bij ven; dat wij aithans ons bereid moesten vei klaren om namens hen het vrijwillige offer aan te bieden. En, hoe verblijdend was het resultaat. Ook wat het tolale bedrag betreft en dat nog wel klimmen zal. Doch veel meer, om dat het aantal gevers zoo ongedacht hoog is en de giften binnen stroomen uit eiken kerkdijken kring. Ons blad, men weet het, zoekt altijd weer bijeen te brengen de positieve belijders vun elke kerkformatie op elk terrein des punlie- ken levens; opdat de Christelijke volks kracht zich in hartelijke eenheid kan ont plooien. Hier was zoo'n terrein, waar alle kerke lijke, politieke en maalschappelijke ver schillen konden terzijde geschoven worden en hier bleek, wat rijke geestelijke winsx verkregen kan worden. Helaas, daarvan zag de Standaard-schrij ver niets. Hij staart rich blind op wat bui ten onzen kring geschiedt, en dat wij ook ten volle kunnen waardeeren, ook de natio nale samenwerking is heerlijk; al zijn we van meening, dat de vele bijdragen van on<3 menschen vooral niet lager geschat mpgrii worden dan de groote sommen, welke groove ondernemingen beschikbaar kunnen stellen. Van een verheffend stuk volkskrach- spreekt De Standaard, doch hij doet d>. op een wijze, welke het Chrislelijke volks deel en dus ook ons pijn moest doen. Opzettelijk? We gelooven het niet! ONTZETTENDE TAAL. In „Het Vo'k" wordt verhaald van een anme, oude vrouw, woonachtig in Ooster hout (N.-B.), doch die op straat kwam te staan. De familie, bij wie zij in dienst was, zclte haar buiten de deur; het gemeentebestuur bood geen hulp, doch gaf haar een verhuis- biljet en een tramkaartje naar Breda. Deze gemeente zond haar echter ongetroost terng.; Indien dit verhaal waar is (maar tmui moet met „Het Volk" ook in dit opzicht hoogst voorzichtig zijn), dan verdient hei gemeentebestuur \an Oosterhout een slron ge afkeuring over dit harteloos optreden. Doch ergerlijk is, wat „Het Volk" als om lijsting van het verhaal bezigt. Het veroor looft zich aan 't slot te schrijven: „Ook te Oosterhout ontbreekt Jiet beeld niet van „Christus Koning", die zegenend zijn handen opheft. Zij die .zich zijn ware volgelingen noe men trekken bij voorkeur hun handen 'e- rug, zelfs wanneer een beroep wordt gr daan voor een oude afgewerkte vrouw". Hierlegen zou een woord van protest op zijn plaats zijn. Gode zij dank, het is niet zoo, dut zij dif zich volgelingen noemen van. Christus, bi] voorkeur de handen terug trekken- als t-r milddadigheid beoefend moet worden. De feiten zijn gelukkig anders; ondanks de gebreken, die anderen bij hen en -Je Christenen bij zioh zelf kunnen ontdekken. De sociaal-democratische praktijk is ech ter 't bewijs werd nog dezer dagen gele verd om, als et nood heerscht enkel maai te roepen: de Staat moet in dien nood voor zien. Evenwel, de roode pers mag ons voor huichelaars en harteloozen schelden; we zouden het tot op zekere hoogte met gela tenheid kunmn dragen. Maar ook hier blijkt, dat de spotter op een hellend vlak staat. Want niet alleen de Christenen worden gesmaad, maar men randt de eere van den Christus zelf aan. Boven het bedoelde artikel staat n.l. met groote letters dit gruwelijke en afschu\Vj Iijke opschrift. „In het land van Koning Christus". Bij zulke ontzettende taal verbleekt, wit og een greintje eerbied heeft voor den hei ligen God. Dat zijn geen ijdele woorden, het is erger het is het opzettelijk aanranden van Go-Is Naam; zoo in Leviticus 24 staat: Tom lasterde de zoon der Israëlietische vrouw uitdrukke'ijk den NAAM. In opschriften als oeze (cn het schijn" wel dat de roode pers er zich in den laatstrn tijd op toelegt openbaart zich Je haat te gen het Christelijk geloof, ongeacht of dl' en Rooms-h-katholicke kerk zooah it geval - of in een belijdende Protes tantsche Kerk gepredikt wordt. Het is een ernstige waarschuwing voor Rome: maar ook voor ons. BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is benoemd met 15 Fcbr. tot burgemeester der gemeente Deventer Mr. F. W. R. Wittewaal met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemeente Lochem; EEN ..UITVRIESREGELING". Verschillende gemeentebesturen hebhen tot burgemeester van Schinnen D. M. A. regelingch getroffen, ten einde werkloozen, die door de vorst tijdelijk niet kunnen ar beiden, tegemoet le komen. IJit overweging, dat aldus hier cn daar de gemcentefinancicn te veel bezwaard worden en om zooveel mogelijk een regeling te tref fen, die op juiste beginselen berust, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken beslo ten, een uitvriesrcgeling van kracht te ver klaren en wel voor het eerst voor de week van 27 Januari tot 2 Februari voor die ar beiders, die bij de van Rijkswege gesubsidi eerde werkverschaffingen waren geplaatst cn aldaar door de vorst niet meer konden werken. De getroffen regeling gel !t alleen voor lien, die hij het invallen van de vorst reeds op de werkverschaffing aan den ar beid waren. In dc regeling is bepaald, dat aan de hier- voren bedoelde arbeiders een uitkeering kan worden verstrekt van ten hoogste zeven gul den. Nochtans is, ten einde den prikkel om zichzelf tegen werkloosheid le verzekeren, niet tc verzwakken, bepaald, dat aan hen. die uitkeering uit r'e werkloozenkas ontvan gen. zoodanige tocslrg kan worden verstrekt dat aan uitkeering plus toeslag ten hoogste negen gulden twintig cents wordt ontvan- Kruijen; is op zijn verzoek eervol ontslagen met dank voor de langdurige diensten door hem in zijn betrekking bewezen P. F. van Slijpe als burgemeester \an IJsselmonde. VREEMD EERETEE3EN. Bij Kon. besluit is aan J. J. Vricsendorp van P.cncsse te Rencsse verlof verleend tot het aannemen van het vreemde eeretceken Commandeur in de Kroonorde van Italië. Bij Kon. besluit is aan H. Kuypcrs, direc teur van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam, verlof verleend tot het aan nemen van zijn benoeming tot ridder in de Kroonorde van België, CONSUL VAN BELGIE. Bij Kon. besluit is de heer D. Eskcs er kend en toegelaten als consul van België te Makassar voor het Gouvernement Celeb en Ondcrhoorigheden, het Gouverncnn der Mol ukken, alsmede de residenties Mc nado en Timor en Onderhoorigheden. OFFICIEELE BERICHTEN. COMMISSIE BURGERLIJKE WETGEVING. Bij Kon. besluit is od zijn verzoek eervol ontslagen met dank Mr. P. II. Loeff, vice- president van het Gerechtshof te 's Herto genbosch, als lid der Staatscommissie tot egneming van onjuistheden en aanvulling an leemten in de Ncderlandsche Burger Iijke Wetgeving en benoemd als zoodanig Mr. J. B. W. Baron van Hugenpoth, raads heer in het Gcrcclithof te 's Hertogenbosch. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie- van den Minister in Onderwijs zal op Maandag 4 Febr. e.k. niet plaats hebben. ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE ZUIDERZEESTEUNWET., Voorlooptg geen wijzigingswet. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Lovink. heeft de minister van waterstaat geantwoord: Het nader advies van de generale com missie Zuiderzce-stcunwet inzake ,hcrzie- ning van die wet is in het begin' dezer maand bij den ondergeteekende ingekomen. Ilij wint daarover thans het gevoelen in van den Zuiderzeeraad Het is den ondergeteekende derhalve nog niet mogelijk een antwoord te geven op de vraag, of het advies hem aanleiding zal geven om de indiening van een wijzigins- \vet nog in dit zittingsjaar xe bevorderen. Blijkt hij daartoe echter wel in staat, dan zal hij zulks stellig niet nalaten. LONGTUBRRCULOSE ONDER ONDERWIJZEND PERSONEEL. Op vragen van mevrouw de Vries-Bruins betreffende het instellen van een onderzoek liet voorkomen van longtubcrculose onder het onderwijzend personeel der open bare scholen hier te lande, heeft de minister van arbeid geantwoord: Naar aanleiding hiervan kan worden medegedeeld, dat een summier onderzoek, door de inspectie van de volksgezondheid rin-zcsteld, heeft doen zien, dat over een tijd- *'ufc van 4 jaar bij do consultaticbureaux 'hekend z jn geworden 61 gevallen van open longtuborculose. Een onderzoek zou zeer knsthaar en tijd- roovend zijn cn zou onvolledig blijven, door dat het van vrijwillige medewerking af hankelijk zou zijn. In verhand met het ant woord hierboven op vraag 4 gegeven, komt het echter onnoodig voor, een speciaal on derzoek te doen plaats vinden, omdat in derdaad een aantal onderwijzers (onderwij zeressen) lijdende is aan open longtuher- culose en de mogelijkheid van besmetting van schoolkinderen, die met hcdoclde on derwijzers (onderwijzeressen) in aanraking zijn geweest, a priori moet worden aange- In verband hiermede wijst de ondergetee kende er op, dat de organisatie van de tu berculosebestrijding, in het b:;zonder die van de consultaticbureaux. geleidelijk is vol tooid, zoodat thans overal deskundig advies kan worden ingewonnen en daardoor dc ge legenhcid verkregen is. on dit punt tot eeni- gon maatregel over te gaan. Daar zoodanige maatregelen uiteraard de medewerking von den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen vcreischcn. heeft ondergeteekende over het onderwerp reeds cenigen tijd geleden, gelijk bekend is. zich gewend tot den minister van onderwijs kunsten cn wetenschappen. Hij kan hieraan toevoegen, dat deze mi nister een wüziging van het Koninklijk he sluit van 29 Januari 1921 voorhereidt. waar door lijders aan tuberculose, na deskundig advies, een gunstiger verlofregeling zullen kunnen genieten dan thans mogoliik is. Voorts doet de regeering zieh voorliehten omtrent de wenschelijkheid eener verplichte keuring. RADIO DISTRIBUTIE. Inrichtingen op particulier terrein. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kampschöer heeft de Minister van Water staat geantwoord, dat binnenkort de tot standkoming verwacht mag worden van den algcmccnen maatregel van bestuur, lie doeld in artikel 3 der Telegraaf- cn Tclc foonwet 1904. In dien algemeenen maatregel zullen ten aanzien van de radio-distributie regelen worden gesteld. Het ligt in de bedoeling voor den aanleg en het gebruik van alle inrichtingen, die naar haar functie tot de radio-distrihutic inrichtingen moeten worden gerekend, een machtiging van den minister van Water staat als cisch te stellen. Daartoe kunnen behooren zoowel inrich tingen die mede op openbare gronden als die welke uitsluitend op particulier terrein orden geëxploiteerd. De eisch eener mach tiging voor den aanleg en liet gebruik van een radio-dist rihutic-inrichting strekt o.m. ter bescherming van de veibgheid van den staat, de - oenhare orde cn de goede zeden Reeds dit doel der wettelijke voorschriften maakt, naar het oordeel des ministère, ge Iijke behandeling van alle radiodistributie inrichtingen, in den boven aangegeven om vang, noodzakelijk. GEEN RAADSLID MEER. Omdat hij geen ingezetene der gemeente ls. Bij besluit van liet college van Gedepu teerde Staten van 22/25 Januari 1929, is bet beroep van den heer A. Nijhnf tegen een be sluit van den Baad der gemeente Roskoop gen. Aan uitgetrokken verzekerden kan ten hoogste zeven cn ccn lialven gulden worden uitgekeerd." VOORBEREIDEND HOOGER EN MIDDELBAAR ONDERWIJS. Het bestuur der Centrale van Hoogcre Ge meenteambtenaren heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden inzake het wets ontwerp tot regeling van het vootVreidcnd hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs. Het bestuur heeft ernstig bezwaar tegen art. 25, le alinea, waarbij de vrijheid der ge meenten wordt weggenomen om voor hun rectoren, directeuren, conrectoren en leer aren zelf de jaarwedden en wachtgelden te regelen. Het ontwerp doet. volgens adres sant een poging-om het levenspeil van de leeraren in de groote steden aanzienlijk om laag te brengen. Systeem en normen van de hestaande rijksregeling zijn van dien aard, dat reeds daarom een nivellcerïng van de Icerarensalarissen in «le „vrije gemeenten" mot die van het Rijk als uitgesloten diende te worden hesrhouwd. Voor concurrentie van de „vrije gemeen ten" met het Rijk en de bijzondere scholen behoeft geen vrees le bestaan indien dc rijks- salarissen op een behoorlijk peil worden ge bracht en bovendien mag de vrees voor con currentie geen uitgangsjmnt wezen voor een dergelijke bepaling. Tegenover het stelsel van dit wetsontwerp plaatst het bestuur dat van den heer-Alhar- dn in het verslag der staatscommissie. Ten slotte maakt het bestuur bezwaar te gen het voornemen van den Minister om de getallen, waarbij klassesplitsing plaats zal hebben, ook voor de gemeenten zelf te be palen. AUTOBUSSEN. GEWEIGERDE VERGUNNING. Bij K. B. is, op de beroepen, ingesteld door de N.V. Motoromnihusdienst Alplien aan den R ;n „M.O.D.A." te Alplien a d. Rijn en B. en W. van Koudekerk, vernietigd de beschik king van Ged. Staten van Zuid Holland, waarhij aan J. Langbroek en H. Goudborg te Alphen a.d. Rijn (autobusonderneniing A.D.W.A.L. te Wouhrugge) vergunning is verleend voor een cutohusdicnst tusschcn Alphen a.d. Rijn en Leiden over Koudekerk en Leiderdorp. Bij K. B. is de door Ged. Staten verleende vergunning geweigerd. TOCH ONEERVOL ONTSLAG. Het loopt met den raad van Doetinehem nu toch wel de spuigaten uit. Blijkbaar werken daar persoonlijke invloeden, welke ccn objectief oordeel onmogelijk maken, Na alles wat voor de rechtbank gebleken is, aangaande de onschuld van den direc teur cn den opzichter (alsook van den wet houder, die aan hun zijde stond, wil de kleinst mogelijke meerderheid van den raad den directeur tot eiken prijs treffen. De rand besloot met zeven togen zes stem men en twee onthoudingen niet in te izann op het verzoek van den Minister van Bin nenlnndsrhc Zaken om het d.d. 9 Folic. 192,s aan den heer G. P. direrteur van het gas bedrijf. gegeven oneervol ontslag alsnog in te trekken, welk besluit, zooals bekend, ter vernietiging bij de Kroon was voorgedragen. EEN TAALBESCHERMER. Het onderstaande wordt zijn laaU kundige eminentie eerbiediglijk aangeboden. Eori man in ucn Haag, wiens naam recht heeft om beroemd te worden en we ken ik daarom verzwi.g, was liet met zichzelf ce:s geworden, dat onze sehoone Nederlanilscno taal vaak zoo vreeselijk mishandeld won't, vooral in officiecle stukken Gelijk heeft hij. De taaimartelingen zijn vele: de siadhuïslaal loopt er vaak kreu pel van. In ziin b'ad „Het Vaderland" geeft hij rekenschap van zijn ergernis. Hij had zich gestooten aan de uitdrukking: aan iemand iets aanbieden. De oorkonde toch, die het huldeblijk van de Ncderlanische rouwen aan H. M. da de Koningin-Moeder vergezelde, hevatle <19 uitdrukking: Aan H. M. de Koningin-Moe der eerbiediglijk aangeboden. Het moest niet zijn, zegt hij: Hare maics- teit eerbiedigüjk aangeboden; maar zoo ie*» als: EI. M. de Koningin-Moede»- „majesla- tisrh" aangeboden. Toen hij het gelezen had heeft hij eeo groote vergadering belegd tegen de taalbe dervers cn nu geeft hij «Ie conclusie van do har stochteüjke besprekingen in dit fraaia Neder andsch: „Namens vele taalgevoelige lezeressen en lezers mag ik zeker zoo vrij zijn naar Uw oordeel over deze,, mijne opmerking te informeeren en hoop ik tevens dat meer be-vocgden spoedig een lans zullen breken om de armelijke achteruitgang in het s- sen'ieele van onz? taal tot clil simprkj en juisie begrip terug te brengen, hetwelk o.n-s destijds op de lagere School zoo goed werd bijgebracht!" Eerlijk gezegd, aanvankelijk drong het niet tot m'j door, hoe vreeselijk onze taal verknoeid was: men mag iemand (laat ik zeggen: m ij) gerust iets aanbieden: hPizij eerhiediglijk of joviaal, a's het maar waardo heeft Doch nadat ik den vurigen oproep In k'a- tercmle taal over brekende lansen door meer bevoegden (ik meende dat dit ook een leelijk woord was!) had ingedronken, was ik overtuigd. Neen, de taal dient niet om de gedarht.'a te verbergen, want wie de mooie, klare zin, voorthimnelend in regelmafigen cadans als een heldere heek, waarvan men den bodem kan zien. leert: die begrijpt onmiddeirdc de bedoeling des schrijvers, nl. fijn ironisch duidelijk te maken, wat niet onder Neder- landsche taal verstaan moet worden. Ik s uit me hij dezen redenaar gein el a»ia en wil ook gaarne een duit in "t zakje doen en zcRs wel eenige s"eent:cs bijdragen, om niet a'l^cn lansen le breken in den armclij- ken achteruitgang, maar ter versterkiog van het essentieele in onze taal en tot res tauratie van b t juiste begrip zoonis dat bij sommigen on de lagere school met mand jes vol is inge~o'en of hij mondjesmnat is ircdepeld, omdat hij zich anders zou ver slikken. Deze adhaesie- en svmpathie-betu:p!ng zij iemand eerl icdigüjk (en desnoods èu- ders) aangeboden INGEZONDEN MEDEDEELING. miH IC ET-t'll. VERZEGELDE ZAKKEN. Heerensingel 34-35, Telefoon 1523. Amsterdam, Hilversum, Bussum, Haarlem. WEGENVERBETERING. De bi-sturen van de A.N.W.B.. Toeristen bond voor Nederland van de Kon. N'ed. Antomobielencluh hebben zich met een adres tot den Minister van Waterstaat ge wend, waarin zij aandringen op het maken van een algemeen plan voor de verbetering der rijkswegen, in welk plan een splitsing behoort te worden gemaakt in wegen, die die weer speciaal bedoeld zijn om de hoofd verbinding te vormen voor het verkeer over verre afstanden, wegen welke de slcg- nderrn zullen moeten vormen voor het ver keer geheel en andere wegen, welke meer sneci"-! van helang zijn voor de behoeften van het buurtverkeer. Alleen wanneer vaststaat welke fnnrti® een weg in de toekomst zal hehhen te ver vullen ken nitgema.nkt wor''en van welken aard rh? verbetering moot zon. Adressanten verzoeken rlnarnm den Mi nister met den metsten spoed de totstand koming van zoo'n plan te willen bevorderen en in afwarht-ng daarvan geen xcrho'iv ringsverken te doen uitvoeren welke mog^ lijk niet zouden passen in dit plan. ONVEILIGHEID IN HET ZUIDEN. Wegens de onveiligheid in het Zuiden van Brabant en Limburg zi;n een nantiii marechaussee's uit het centrum van ons land aldaar gestationeerd. NOOD IN DE VENEN. STEUNREGELING TE FRIEZENVEEN. In verhand met de groote armoede onder ide veenarbeiders, die df>or don langen win ter thnns rocfls ongeveer 8 weken zonder werk zijn. besloot de Raad van Friezenveen de volgcmlc steunregeling vast te stellen: Georpaniseeivlen, gehuwde kostwinners f 7 ner week. plus 50 ct. por kind beneden de 15 innr; voor ongehuwde kostwinners cehlt dezelfde regeling. Ongeluiwden. geen kostwinners zijnde, ontvangen f 3,50 per week. Ongeorganiseerden naar de gemaakte onderscheiding, ontvangen deze 80 pCt. van de in de regeling vermelde bedragen. BOOTTREIN STOOMVAART-MIJ ..NEDERLAND". HOUDT MOED. Het Agentschap var de Stoomvaart-Maat schappij „Nederland", dc firma Kuyper. van 3 Jan. 1929, wanrliij is verklaard, «lat Dam «Sr. Smeer te Rotterdam, meldt, dat d«* hij niet geacht kan won'en ingezetene der boottrein van het stoomschip ...I. P. Com", gemeente R-skoon te zijn in den zin vfvn hetwelk 1 Februari as. te Genua vrrwactii ''rt. 19 der Gemeentewet, zoodnl lui een ver- wordt, Zaterdagmorgen 2 Februari a s. «un eisehte voor de vervuling van het raadslid 9.52 uur v.m. aan hel Maasstation te Rotter- maatschap aldaar heeft verloren, ongegrond dam zal aankomen. Aankomst ta 's-Graven men mag natuurlijk gerust iets meer zenden verklaard. |hage 9,45 uur (S.S. station). tot dekking der kosten. MAANDBLAD BR*TD VAV MOBILISATIE- INVALIDEN. Tor voldoening min verzoeken doelen we moe, «Int, liet ndros van hovcnecnnemd maandblad is: Rnreeu Houdt moed" U 183 Drachten, Postgiro 13*800. er kost 10 «-ts: doch

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1