II FAAM BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 17 JANUARI 1923 TWEEDE BLAD PAG. 6 in de reddingboot over te komen, weer S. O. S. gaau seinen. Men kon het echter niet helpen, diaar al leen de reddingboot van Burgsluis nog be schikbaar was en daarmee, zooals gemeld, geen verbinding was te krijgen. Blijkbaar is het schip echter later in den nacht door het ongustige weer verder op de kust geslagen en heel gevaarlijk komen te zitten. Tot 10 uur toe heeft men de lichten van het schip nog gezien, daarna niets meer. Staan we voor een nieuwe ramp. De loodscommlssaris acht het niet onmo gelijk, dat de „Valka" door het sterke „werken" in tweeën is gebroken. Het noodsein, dat nu te middernacht is opgevangen, wijst in die richting. Waarschijnlijk mot de noodinstallatie heeft de marconist van de „Valka" herhaal delijk cn dringend om een reddingsboot ge vraagd. Daarna heeft ook de noodinstallatie het opgegeven, vermoedelijk omdat het water in de machinekamer staat, waardoor de dy namo geen stroom meer kon leveren. Het schip verkeert in uitersten nood, dc bemanning in doodsgevaar. De „Valka" heeft het eerste bericht om hulp vanmorgen wij schrijven boven deze copie den 16en Januari per draadlooze gegeven. Het is te 10.08 uur te IJmuiden op gevangen en naar hier doorgegeven. Het schip zat toen Z. Z.W. ten W. van het gat v.an Halk. De deklading cokes moet door do zware zeeën zijn verschoven en daar de cokes bovendien een groot absorbatiever- mogen heeft is het gewicht van den deklast nog vergroot, waardoor het schip zware slagzij heeft gemaakt, onbestuurbaar werd en tenslotte half omgeslagen met den kop naar zee op het strand is gezet. Van de resultaten van de reddingspogin gen tot middernacht hebben wij hierboven uitvoerig melding gemaakt Bij de korte pc« riode van gunstiger weer heeft men aan boord blijkbaar gerekend het wel te kunnen houden. Maar men heeft te veel vertrouwen gehad op onze verraderlijke kust Toen tegen 11 uur de storm op het hevigst woedde, moet het mis zijn gegaan met het schip. De „Valka" is een schip van 2039 ton bru to. Eigenaar is de rcederii A. Kalnin te Riga. De equipage bestaat uit 26 man onder bevel tan kapitein Krasts. Het schip was een onbekende in de Rot- fcrdamsche haven. LICHTSEINEN. Het laatste bericht het is nu kwart over »ler in den morgen van Donderdag dat omtrent de „Valka" is ontvangen, was, dat het schip met een lamp doorgaat onophou delijk S.0 S. te seinen. Er is echter geen sprake van, dat met dit weer in den nacht een reddingsboot znu kunnen uitvaren. Wanneer er hulp komt, dan zal dit moeten geschieden bij het aan bleken van den dag van Burgsluis uit. In Hoek van Holland is niets meer be schikbaar, terwijl men over het lot van de boot alt Stellendam nog steeds in hst on- sekere verkeert. Do bemanning van de „Valka" gered. Zijn de lijken nog niet gevonden Ve „Prins der Nederlandendrijvende gezien. „Wr .Vas Dias meldt uit Stellendam: Donderdagmorgen omstreeks zes uur is de motorreddingsboot „Koningin Wilhelmina', die gisteren op de Garnalenplaat vastraakte, bij hoogwater vlotgekomen. De reddingsboot keerde naar Stellendam terug, en is tegen 8 uur hedenmorgen, na benzine te hebben ingenomen, weer uitge- .varen. Van het stoomschip „Valka" dat op de zelfde plaats is blijven zitten, waar het gisteren is gestrand, werden gedurende den goheelen nacht noodseinen gegeven. Het schip is zeer waarschijnlijk niet ge broken, doch schijnt voor zoover van hieruit valt waar te nemen, iets te zijn weggezakt Tegen 8 uur vertrok de „Koningin Wil helmina" weer naar zee, en tegen 10 uur he denmorgen kon van hieruit, waar de red dingspogingen met groote spanning worden gevolgd, worden waargenomen dat de „Ko ningin Wilhelmina" naar de haven terug keerde met de vlag in top, waaruit men op maakt dat zij de opvarenden van de „Valka" aan boord heeft: De geredden worden nog vóór 12 uur hier Srerwacht Wij vernemen nog verder dat het bericht van het vinden van twee lijken van de be manning van de „Prins der Nederlanden" nog niet wordt bevestigd. De „Koningin Wilhelmina" kon voor de ©pvarenden van de „Prins d~r Nederlanden" niets meer doen. De omgeslagen reddingsboot werd drijven de gezien en drijft waarschijnlijk het zee gat in. zooals gezegd konden wij over het lot van de bemanning geenerlei uitsluitsel verkrij gen zal dit vandaag door de motorred dingboot uit Burgsluis misschien kunnen geschieden. Bij don loodscommlssaris. Vanmorgen hebban wij te 8 uur en bezoek gebracht aan den loodscommissaris, den heer Vruggink. Deze had omtrent het lot van de „Valka" nog geen nadere berichten ontvan gen. Van andere zijde was echter reeds be kend geworden, dat de mptorreddingboot uit Stellendam, de „Koningin Wilhelmina", waarschijnlijk buiten gevaar was. Juist op dat oogenblik werden echter alle raldings- postcn opgeroepen om nadere bijzonder- Zelcer is dit echter ook nu nog niet, daar dc zee nog zeer hol staat De bemanning van de binnenkomende loodsboot verklaarde, dat het buitengaat^ nog geducht spookte. Do „Koningin Wilhelmina" vlot gekomen. Wij vernemen zoo juist dat de motorred dingboot „Koningin Wilhelmina", die op de Garnalenplaat was vastgeioopen, vanmor gen te 7 uur bii hoog water is vlot gekomen. Hij is teruggekeerd naar Stellendam om olie in te nemen en direct daarop weer nr do in nood verkeerende „Valka" trokken. Behalve d« motorreddingboot van Stellen' dam is nok die van Burgsluis uitgevaren on: te trachten communicatie met de „Valka" te verk rij gen- Het is in den loop van den nacht gelukt communicatie met Haamstede te verkrijgen en vandaar heeft men Burgsluis gewaar schuwd. De reddingboot is daarop vanmor gen naar de Hinderribben vertrokken. De groote vraag van het oogenblik is nu: Hoe is de toestand aan boord van do „Val ka"? De loodscommissaris, dien wij dit heb ben gevraagd ,toen hij bericht had ontvan gen van de verschillende posten, verklaarde, dat de bemanning van de „Valka", die hlükbaar erg in de war heeft gezeten en in derdaad in hoogen nood heeft verkeerd cn wellicht nog verkeert, toch nog kans heeft gezien om heel den nacht door noodsigna len te geven. Dit is geschied zoowel door de radio, die men blijkbaar heeft kunnen herstellen als met lichtsignalen, het ontsteken van vuren en van vuurpijlen. Vanmorgen was de „Valka'1 vanuit Hoek van Holland weer te zien. doch veel kon men niet zien, terwijl over den toestand van de beman ning wel niets bekend zal worden voor de red dingsbooten uit Stellendam en Burgsluis ver binding met het schip hebben verkregen. Of er sleepbooten bij het schip zijn is niet bekend. Het is mogelijk, dat ..Kijkduin'' en de .Meermin" opnieuw u:t Hellevoetsluls naar Ie Ribben zijn vertrokken, doch daarom trent is niets met zekerheid bekend. In tegenstelling met de vroegere en zeer rte!l-"~e bochten dat de mannen van de espeditie Slis de lijken van Van der Klooster en Meiboom zou hebben gevonden moest de loodrcommissa.ris ons hedenmorgen verlcla. ren. dat deze belichten door Slis zelf ten stelligste worden tgengesnroken. Er is nog geen enkel liik aangespoeld. Waarschijnlijk zal de vlet dan ook van middag geheel onverrichterzake terug moe ten keeren. „DE PRINS DER NEDERLANDEN" (Nadere berichten.) Hoek van Holland, 17 Jan. 1929. De eerste berichten van hextonmoiigien zijn ide volgende: Te acht uur is Dr. Knip met de sleepboot „Valk" weer van Rozenburg naar hier terug gekeerd met ©enige leden van de reddings brigade, die imet hem den nacht hebben doorgebracht in het wachthuisje aan den Zuiderpier. Dr. Knap kon ook nu alleen verklaren, 'dot er niets was gevonden. Men heeft den gehee'en nacht op het strand wacht geloo- pen, doch zonder het minste resultaat. Dr. Knip is naar hier gekomen om de laatste berichten te vernemen en is voornemens zoo Epoediig: mqgelijk weer te vertrekken. De reddlngsvlet. In den vroegen morgen Is hier bericht binmengekomn, dat de reddingsvlot uit Hoek van Holland, met kapitein Slis en 5 -matro zen aan boo.-d, eerst tegen den middag hier terug wordt verwacht De roeiboot zal ook nu binn-cndoor gesleept worden door een motorbootje. Vermoedelijk wil men eerst nog even afwachten of nog lijken zijn aiuigc spoeld, die dan mee naar Hoek van. Hollend kunnen worden genomen, beden. De weersgesteldheid. In den nnnaeht is de storm weer pnan lig gen en vanmorgen was het heel kalm, zoo goed als windstil. Wanneer de mannen de „Valka" nog afgehaald moeten worden INGEZONDEN MEDEDEELING. LEEUWARDEN- ..Koningin Wilhelmina" in aantocht. STELLENDAM (V.D. 11.15) Gedurende den korten tijd dat hedenmorgen de „Koningin Wilhelmina" binnen was. hebben wij een on derhoud gehad met den 52-jarigen plaatsvef- vangenden knnitein van do reddingsboot, den heer A. de Jager, kapitein op de red dingsboot is eigenlijk zijn zoon, de heer W. de .Tager. Hij vertelde dat hii f isteren met do boot ?n zeer moeiliike reis heeft gehad. Twee maal is hij gisteren bij de „Valka" geweest, doch de kapitein van hot schip wenschte toen zijn vaartuig nog niet te verlaten, en verbood rulks ook aan zijn bemanning, die uit ongeveer 25 koppen bestaat. De reddingsboot heeft critieke oogenblik- ken doorgemaakt toen zij zich langszij dc .Valka" bevond, cn op dit schip dreigde stuk te slaan. De bemanning van de „Koningin Wilhel mina" had vreeselijk van het water te lijden. Nu en dan stonden de moedige mannen tot de borst In het water. Toen het schip hedenmorgen binnenliep, was het ibV2 uur op zee geweest Desniettemin werd, daar de noodseinen van de „Valka" aanhielden, onmiddellijk na het innemen van benzine weer uitgevaren. Zijn alle menschen aan boord? (Eigen telegram.) STELLENDAM. 11.20. De „Koningin Wil helmina" is in aantocht, met de vlag in top. Het staat evenwel nog niet vast of aile op varenden van dé „Valka" gered zijn en zich aan boord bevinden. De reddingsboot kan om half twaalf bin nen zijn. DE RIJKSMIDDELEN. OVER DE MAAND DECEMBER. Do Rijksmiddelen hebben fn de afgeloo- en maand opgebracht f 43.209.416, tegen f 39.811.699 in dezelfde maand van het vorig jaar. Hoewel de maand December in verge lijking met 1927 niet ongunstig genoemd kan worden vnor do schatkist, toch heeft deze mooie uitkomst niet. kunnen verbind" ren. dat het totaal der Rijksmiddelen in 1928 ongeveer 7 millioen beneden het vorig jaar bleef. De post „Grondhe.lasting" gaf in Decem ber niets te boeken op den staat der Rijks middelen. Wel werd cr natuurlijk on dezen post iPts ontvangen, maar do einduitkeering van do bemalingsbelastingen van de provin ciale- en gemccnte-opcenten, welke uit do "■emeentebelasting wordt voldaan, overtrof ditmaal de ontvangst. A-n Personeele BeJastintr werd ontvangen f 2.025.549 of f 107.000 minder dan een vorig jaar. Daarentegen kwam de Inkomstenbelas ting met bear oobrengst ven f 9.134.708 geveer f 9500O uit boven 1927. Ook de Vermogensbelasting bracht Iets meer in de schatkist dan in Dec. 1927. Aan Vermogensbelasting toch werd f 1.585.176 ontvangen of f 113.000 meer dan het vorig Jaar. Aan Dividend- pn Tantième-belasting werd ontvangen f 1.556 Sta, terwijl on dezen post In De-ember 1927 een ontvangst van f 1.019.852 werd geboekt, elzno een vonrdee- verschil van f 536.500 ten gunste van 1928. De invoerrechten helienen in de afgeioo- nen maand f 4.746.629 of f 63.000 meer dan verieden jaar. Het Statistiek recht bedroeg f 345.369 en al- zoo slechts f 3000 heneden het vorig jaar bleef. De accijnzen on zout. w^n en tabak hm/*b t«n resn. on f 177.902. f 539.728 en f 1.799762. Bii al npzpi drie nosten viel in vergeliiklng mét 1927 e-m kleine stijging waar te ne GpT-monlh'k brachten dc-e nosten ruim f 6'000 m«er op dan verleden iaar. De accijnzen on geslacht, hier en suiker hr-cM^n resn. in de schatkist f 969 842, f 1.229 846 en f 5 085 243 cn overtroffen daar door de ontvangst van Deremher 1927 resp met f 11S009. f 189090 en f 1 501 ooo. Alleen bet accijns op gedistilleerd bleef met z'in onbrpngst van f 4 362 510 ongevco' f 926.000 heneden het vorig jaar. Aan belasting nn gouden en zilveren wer ken werd f 83 °6S ontvangen of f 2000 min der dan in 1927. Zegelrechten cn registratierechten belie- nen resp. f 1.849.168 en f 3.043.936 en over troffen daardoor de ontvangst van Decern ber 1927 resp. met f 455.000, en f 743.000. Ook de successierechten gaven een hoogerc opbrengst dan hét vorig jaar. Ze bedroegen f 3.613 341 of f 516.000 meer dan in Decern ber 1927. De onhrengst der domeinen was f 593.785 of f 30 000 meer dan het vorig-jaar. De Staatsloterij bracht f 24.337.90 en de ip.cht1 en visscherij-nktcn f 3883 in de schat kist, terwijl de loodsgelden f 441.670 in de schatkist deden vloeien. Alleen de laatste ran deze drie posten bracht wat meer op dan in 1927. t w. ruim f 11 099. Waar thans met de mnanduitkomst over December tevens de jaarciifcrs van 1928 he kend ziin. hopen wij mtrgen nog een kort jaaroverzicht te geven. Luchtvaart. DE P.H.-A.E.N. TE CONSTANTINOPEL. Het „Kcrstvliegtuig" der K. L. M. is op zijn terugreis te Constantinopel aangekomen De bemanning seinde: Om 4.13 vertrokken uit Bagdad; 7.32 aan gekomen te Aleppo; 9.40 vertrokken van Aleppo; 15.17 aangekomen te Constantino pel. Alles In orde. DE K. L. M. EN HET SLECHTE WEER Alle diensten doorgegaan. Ondanks het buitengewone slechte weder van gisteren (Woensdag) zijn alle K. L. M-- diensten doorgegaan. Het vliegtuig uit Innden (bestuurder var Dijk) had tien pasaglers aan boord. Dc K. L. M. vliegt thans op Londen uit sluitend met meer-motorige machines van het type F VIII. Deze vliegtuigen bieden plaats aan 15 personen en zijn centrale yerwarmin® had uitgesproken over een aangelegenheid, i zcl Naar eventueele overlovenden woivil o-vi.«vv..i.a(5C H.WCUUI3Ü uij uaic iHajraiC1v die hij als de belangrijkse gebeurtenis van j ijverig gozocht, doch het reddingswerk de Moeder-Overste Jerome en zuster Fran- zijn ambtstijd beschouwde. Hij geloofde dat Wordt door de zware stormen op de Chi- JUBILEUM KONINGIN-MOEDER. NOG EENIGE AUDIËNTIES. De Koningin-Moeder heeft gistermiddag nog drie deputaties ontvangen in verband met Haar 50-jarig iubileum. Van het Roomsen-Katholieke weeshuis te i-Gravenhage kwamen bij Hare Majesteit ergezeld van de weesmeisjes Ada Andriga en Toos Duindam. Nadat hartelijke woorden van geluk- wensch waren gesproken, werd Koningin Emma als geschenk aangeboden eenig fraai borduurwerk, bestaande uit kussenovertrek- Jes, door in het weeshuis opgenomen ineis- is vervaardigd. Daarna werd ontvangen de afvaardiging van de Heldring-gestichten. Deze bestond uit mej. I. Essor, directrice van Tajitha- Kumi; mevr. S. F. C. Scheltema, directrice ran Steenbeek; mej. L. C. Dufour, adjunct- directrice van Bethel, die vergezeld waren van zes meisjes, die in de instellingen ver pleegd worden. Aangeboden werd een fraai bewerkt ont- bijtservet met bijbehoorende vingerdoekjes, een en ander geborduurd door in do Hel dring-gestichten verpleegde meisjes. Ten slotte verleende de Koningin-Moeder audiëntie aan de afvaardiging van de Mar- tha-stichting te Alphen nJd. Rijn. Deze in stelling werd vertegen\Voordigd door oud- Minister Dr. J. Th. de Visser, president; Mr. van Gybland Oosterhoff, secretaris; den directeur, Ds. A. W. Voors; den adjunct directeur, den heer J. M. Welvaars, en het hoofd der school, den heer J. Tuinman. Met een kernachtig woord bood Dr. de Visser Hare Majesteit een geschenk der stichting aan. bestaande uit een alhum, sa mengesteld uit voorstellingen betreffende de stichting en bevattende ook een speciale opdracht aan de Koningin-Moeder, welke opdracht, evenals de bond van het album, door een der vroegere leerlingen van de stichting was vervaardigd. Ook is een foto opgenomen van den gedenksteen, ter eere van de Koningin-Moeder aangebracht bij haar bezoek aan de Martha-stichting. De Koningin-Moeder heeft met zeer har telijke woorden alle deputaties bedankt voor de gelukwenschen cn de geschonken souve nirs. Zij heeft zich met alle bovengenoem de dames en heeren onderhouden en zirh belangstellend laten inlichten over de bij zonderheden der vervaardiging van de ge schenken. NEDERLAND-BELGIE. DE NOTA VAN DE BELGISCHE REGEERING. De Belgische regecring heeft thans aan de Nederlandsche regecring een nota doen toe komen betreffende de herzioning van de verdragen van 1839. DE KONING VAN ENGELAND. Geleidelijke krachtstoename. Keuter meldt thans uit gezaghebbende bron, dat de koning beslist sterker is dan hij op eenig tijdstip sinds het begin zijner ziekte geweest is. De krachtstoename gaat echter zeer geleide lijk en kan niet van dag tot dag gemeten worden, ofschoon Zijne Majesteit, vergeleken met 14 dageD geleden, aanzienlijk sterker is. De moeilijkheid om den koning aan het eten te brengen is men grootendeels te boven gekomen en de afgeloopen week heeft hij meer voedsel gebruikt. Dit wordt uitgedrukt door de toegenomen lichaamskracht. Er heersckt een gevoel van groot vertrou wen op het paleis. -DOVER Een Havasbericht uit Ostende meldt, dat het stoombootverkeer Ostende-Dover onder broken is. Het passagierschip, dat deze route aflegt, kon gistermorgen wegens op do Noordzee woedende stormen de haven niet. verlaten. GROOTE ERFENIS VOOR DE ARMEN. John Mas Gregor, te Glasgow, die zyr. for tuin te Rangoon gemaakt heeft, had in zijn testament bepaald, dat na de dood zijner vrouw de rest van zijn geld tusschen de armen van Glasgow en Rangoon gelijkelijk verdeeld meest worden. Thans is de vrouw gestorven en de armen krijgen in totaal 240,000 p. st. Een Nedeilandsch schip vorgaan? KOPENHAGEN, 17 Jan. In het grootste gedeelte van Denemarken moest het trein verkeer, tengevolge van don hevigen sneeuw val worden gestaakt Vijftien treinen bleven in de sneeuw steken. Ook een groot aantal vrachtauto's is op de wegen ingesneeuwd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag en gisteren woedde boven Vendsyssel een hevige storm. Voor een visschersdorp werd zooveel ijs opgedreven, dat een groote ijs berg ontstond, waardoor de huizen bedreigd worden. Op slechts enkele passen afstands van de huizen kwam het ijs tot stilstand. Naar uit Korsör gemeld wordt, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een ledige reddingboot aan land gedreven. In de boot vond men slechts drie afgeschoten raketten. De nationaliteit van de boot kon nog niet worden vastgesteld. Men neemt aan dat 't een Nederlandsche boot is. Volgens berichten uit Rornholm is het ge lukt de bemanning van het te Ludjem ge strande stoomschip Woensdagavond laat te redden. De bemanning werd met hulp van een rakettenlijn aan land gebracht EEN ZWARE REIS OP DEN OCEAAN. De „Majestic" door c-n geweldige stortzee getroffen. Uit New-York werd 16 dezer geseind: Naar de kapitein van het vandaag alhier aangekomen White-Star-schip „Majestic" rapporteert heeft het schip, toen het zich Maandagmiddag op ongeveer 1500 K.M. ten Oosten van de Amerikaansche kust bevond een geweldige stortzee over den. boeg ge kregen. Door het overkomende water werd een kok gedood, terwijl verscheidene schepelin gen verwondingen opliepen. Een aantal stalen luiken werd ingedrukt, zoodat het water verschillende ruimen van het schip binnenstroomde. Een gedeelte der lading werd ernstig beschadigd en geheel doordrenkt De 289 derde klasse passagiers moesten in een ander gedeelte van 't schip worden ondergebracht Toen het 6chip binnenliep was de beman ning nog steeds bezig het water uit de rui men te pompen. HET EELLOGG-PACT. Goolldge en Kellogg verheugd. De minister van buitenlandsche zaken Kel logg heeft verklaard dat hij ten zeerste ver heugd was, wijl de senaat zich zonder voor behoud, wijzigingen of voorwaarden voor de ratificatie van het pact had uitgesproken. Ook president Cooiidge noemde het een verheugend feit, dat de senaat zich gunstig INGEZONDEN MEDEDEELING. LOUIS B0BEELMANH-ROTTERDAP1 Haar vader is, als gezegd Prins Karei, hertog van Vastergctland, haar moeder Prin- Ingeborg, dochter van Koning Frederik VIII van Denemarken. Haar oudste zuster i: Prinses Margaretha, die in 1919 met Prins Axel van Denemarken gehuwd is. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND STIJGENDE. Volgens de berichten van de landelijke arbeidsbeurzen in Duitschland van 7 tot 12 Jan. 1929 blijft 't werkloozcncijfer nog steeds sterk stijgen. Het aantal steuntrekkende werkloozen nam in dc periode van 15 tot December met 402.858 personen toe, zoodat hun aanal op 1 Jan. jl. 1.702.342 bedroeg. GRATIE. De Pruisische regeering heeft aan de ter dood veroordeelde dienstbode Anna Wolf, die de 64-jarige moeder van haar werkgever had overvallen, gekneveld en verdr gratie verleend. Zij had verklaard deze daad te hebben gepleegd uit liefde tot den zoon der vermoorde vrouw, die zich tegen huwelijk der twee jongelieden verzette. Kaar straf is in 15 jaren tuchthuis ver anderd. DE SNEEUWSTORMEN. In geheel Duitschland blijven de sneeuw stormen aanhouden, alom ondervindt verkeer ernstige belemmeringen. Ook in Denemarken is hei bar weer ge weest Op §ommige plaatsen ligt de sneeuw 2 M. hoog. Men vreest dat op Jutland verscheidene personen tijdens den sneeuwstorm het le ven hebben verloren. DE BEDROGEN HUWELIIKSCANDIDATEN. Omtrent het schandaal met de bedrogen hu- wolykscandidaten in de Philharmonie te Der- lijn deelt de ,.Tag" nog mede, dat het niet de lSvG maal is, dat Lisa Maria Mayer dezen truc heel't toegepast. Kort voor haar reis naar Ber lijn gaf zy een concert in een groote zaal te Weenen en een.'gen tijd van versdienen in een aantal Weensche bladen an nonces, waarin een „intelligente, knappe doch ter van een industrieel'* met alle mogelijke goede eigenschappen nauwkeurig opgesomd, een „Goeden Vriend" zeeht. Ongeveer honderd heeren hadden op deze annonce geschreven evenals te Berlijn, een getypt briefje als ant woord ontvangen, waarin zij tot een rendez vous werden uitgenoodigd in een der groote concertzalen tijdens een concert van Lisa Mar.a Mayer. Na de pauze was de aanvanke lijk goed bezette zaal dan ook half leeg. DE OÊSTAND IN AFGHANISTAN. Waar is Amanoela? Onder het opschrift: „Is Amanoela ge dood?" meldt de diplomatieke correspondent van de Star: Ook in Britsche regoeringskrin- gen vroeg men zich heden af, waar zich op dit oogenblik de afgetreden Afgaansche ko ning Amanoela bevindt Men heeft nog al tijd geen berichten over het lot van den af getreden Koning. Inayatoellah is als koning van Afganistan gekroond. DE SCHEEPSRAMP BIJ HONGKONG. Volgens latere .berichten zijn van het stoomschip „Hs in Wall" dat bij Hocgkoug is vergaan, in het geheel 70 man gered. Onder de verdronken passagiei-s bevonden zich dertig vrouwen en tal van kinderen Vier passagiers en 22 leden der beman ning zijn door Zwitsers opgepikt, nadat hun reddingsboot gekenterd was. De overige reddingsbooten konden wegens het snel zin- het schip niet meer worden uitge Barometerstand. Hoogste Stand 7CS.3 te Clermont Laagste Stand 744,7 te MemeL l Verwachting logisch Instiuini Matige tot zwakke Noordelijke tot Westelij- i wind, toensmende bewo.king, afenmende kans op sneeuwbuien, lichte vorst tot om het •riespunt in het Westen, in het Oosten licht© tot matige vorst. Slannscln. Ontvangen 17 Jau/uari, 10.35 uur v.m^X Abtentieseiu nocr. FIETSERS. LïCIIT OP: Van 1819 Jan. van 4.52 nam. tot 7.27 vm. F.E« ME UT/ri REV. POLITIEKE PARTIJ. Dat wat we hier boven schreven, niet maar een bloote veronderstelling is, blijkt wel uit een vergadering van het Rev. So cialistisch Vercond, Dinsdag 8 Januari ji. te lioterdam gehouden. Deze nieuwe ofganisatie, hoofdzakelijk iioor N.A.S-leiders gesticht, wil zich, blij kens mededeeling van den voorzitter Bouw man, de volgende maand als nieuwe revolu tionaire politieke partij constitueeren. Stenhuis trad daar ais spreker op en had nu allerlei aanmerkingen op N.V.V. en S.D. A,P, In de discussie of het debat, kreeg hij heel wat te slikken over zijn vroeger optre. den en de frontverandering nu. Blijbaar waren èr die niet geloofden, dat by bedoelingen h er geen rol speelden. Een ö$r sprekers waarschuwde, volgens het verslag in Het Volle, tenminste de arbeiders om zich niet als verkiezingsvee te laten ge bruiken. Keel dramatisch verklaarde Stenhuis, dat hij tegen het door de vakvereenigingsbureau- kratie uitgesproken doodvonnis over hem, b\J de Nederlandsche arbeidersklasse nu in hoo- ger beroep ging. Zeer terecht werd o.i. vanuit de vergade ring de vraag gesteld waarom h'j dan niet bij de 200 000 leden van het N.V.V. in beroep was gegaan. Het weigeren zijn Kamerzetel beschikbaar te stellen verdedigde Stanhuis met de be wering, dat hij zich na 25 jaar dienst in de arbe dersbeweging niet op staanden voet zonder inkomen Met ontslaan om straks ge- Ipgenheid te hebben het program van het Rev. Soc. Verbond in de Kamer uiteen te kunnen zetten. Uit het verslag van d!e vergadering kre gen we den indruk, dat het verloop van die vergadering al wein'g verheffend was en voor Stsrhu's rrin of meer zielig. We meenden echter enkele aanhalingen uit iiet verslag er van te moeten doen die be wijzen, dat er s'.raks nog een nieuwe rev. roc. politieke partij bij komt. Deze zal dan meer speciaal de N.A.S.-richt'ng vertegen woordigen, bij welke richting nu ook Sten- huis blijkbaar steun zoekt. BOLIVIA EN PARAGUAY. Eel geschil voor hel Haagsche Hof? Bolivia heeft den Volkenbond medege deeld, dat het het eigenlijke geschil met Paraguav aan het Haagsche Hof wcnscht voor te leggen. PARKER GILBERT. Uit Parijs wordt gemeld, dat Parker Gilbert in geen geval zal aftreden voor beëindiging van de deskundigen-conferentie en de defini tieve regeling van het herstelvraagstuk. DE AMNESTIEWET IN BELGIE. Door den 6enaat goedgekeurd. De senaat keurde met 72 stemmen (katho lieken en liberalen) tegen één 6tem en 48 onthoudingen (socialisten) de amnestiewet goed, in de redactie, zooals die weken geleden door de kamer werd aangenomen. KONINKLIJKE VERLOVING IN SKANDINAVIE. Prins Olaf van Noorwegen en Prinses Martha van Zweden. De Kroonprins van Noorwegen, Prins Olaf. is Maandag j.l. verloofd met Prinses Martha van Zweden, de dochter van Prins Karei, broeder van Koning Gustaaf. De vcrlovingsplechtigheid had te Stock holm plaats en werd gevolgd door visites bij den koning en andere Jeden van het vorste lijk huis. Te Oslo deelde Koning Haakon de verlo ting in den ministerraad mee. De eerste mi nster sprak hij de felicitatie namens de re- geerng uit, dat deze vereeniging met een nrinses uit het zustervolk door het volk van Noorwegen met de grootste vreugde on van gen zal worden. Het Storting beantwoordde het bericht eveneens bij monde van den voorzitter Hambro met een warmen geluk- wensch namens het volk. Er werd o.ny een gelukwensch gezonden aan den president van de Zwecdsche Kamer. Prins Olaf, de eonige zoon van Noorwe- pen's Koning, is in 1903 geboren. Zijn moe der is Prinses Maud, de derde dnehter van den Engclschen Koning Edward VIT. Prins Olaf is dus do neef van Koning Georgo var Engeland. Hij ontving zijn opleiding gedeel telijk te Oxford. Prinses Martha, «11e in 1901 geboren is, Is de oudere zuster van Prinses As'rid, d' 1926 met Kroonprins Leopold van België is gehuwd. n-eosche Zee bemoeilijkt. De Dccnsche kapitein, Jensen, is gered en moet verklaard hebben, dat het schip na het vertrek uit Swatow met zware zeeën had te kampen. Er had slechts één red dingsboot uitgezet kunnen worden. Hei schip is terstond gezonken. VERPLICHT NATIONAAL COSTUUM. In Perzië. Boete en gevangenisstraf vooi onwiUigsn. Uit Perzië wordt gemeld, dat het dragen van het nieuwe nationale oostuum den 22sten Maart a.s. in do steden verplichtend zal worden. Een uitstel van een jaar is aan de dorpen en de kleine agglomeraties toe A niet aan de nieuwe bepalingen stoort, zal de eerste maal boete krijgen. Bij herhaling volgt gevangenisstraf. JAPAN EN CHINA. Onderhandcllngon te S'anghaL De boycotbeweging te Hankao. Tusschen Japan en China worden nieuwe onderhandelingen gevoerd tot regeling van de bestaande geschilpunten, welke een ge volg zijn van de bloedige incidenten, die zich verleden jaar bij het optrekken der Zuid-Chineesche troepen dcor het schier eiland Shanpong hebben .oorgedaan. De Japansche gezant is naar Sjanghai vertrok ken. waar de onderliandelin en zullen plaats hebben. Naar verluidt, is de Japansche Minister president besloten dc Japansche troepen zoolang in Shanpong te laten, totdat China de eischen "an Japan heeft aangenomen. Tc Hankau neemt dc boycotbeweging te gen de JaDanners toe, doch daden van ge weld hebben niet meer -'cats. De Chineesche autoriteiten hebben maat regelen genomen, ten einde het terugtrekken van Chineesche nosten vai de grenzen der Japansche concessie to verzekeren, en zoo doende'de mogelijkheid da' een ernstige toe stand ontstaat te vermijden. AARDBEVINGSRAMP IN HET CHINEE SCHE HONGERSNOODGEBIED. Door een aardbeving in de Chineesche pro vincie Shansi, in Mongolië, zijn honderden personen om het leven gekomen. Het getroffen gebied behoort tot de streken die het meest door hongersnood bezocht zijn. TRAWLER \S HARDY" NIET VERGAAN. Volgens een bericht uit Oslo is do z g. ge zonken Engclsche stoomtrawler „Thomas Hardy" te Honnigsvaag aangekomen. UIT HET SOCIALE LEVEN DE N. V. MARGARINE UNIE. Het ontslag van personeel. Het laat zich meer en meer aanzien, dat de totstandkoming van de Margarine Unie een beduidende inkrimping van het aantal in de Margarine-industrie te werk gestelde arbei ders ten gevolge zal hebben. Behalve de fabriek in Oosterhout, die in haar geheel is stopgezet, zal nu binnenkort ook da fabriek in Oss van Jurgens worden stopgezet. Reeds is aan 400 arbeiders (sters) ontslag aangezegd. De productie zal naar Rotterdam worden overgebracht. Niettemin wordt ook hier het aantal arbeiders ingekrompen. Sinds in October 1927 de Unie tot stand kwam, zijn al meer dan 75 arbeiders ge pensioneerd, welke niet door anderen werden vervangen. Bovendien zijn sedert genoemden datum rmeer dan 50 arbeiders ontslagen, Dezer dagen is een aantal arbeiders ont slagen, waaronder er zijn met 27 dienstjaren. In verband met dit ontslag hebben de Ne derlandsche Vereeniging van Fabrieksarbei ders, de R.-K. Zuivel- en Margarinebewerkers- bond en de Chr. Fabrieks- en Transportarbei- derbond een onderhoud aangevraagd. De organisaties zijn van oordeel, dat het wel iets beteekent, dat de ontslagenen van 2 weken tot een jaar salaris mede krijgen, maar dat toch bij het ontslag meer met het dienstver band moet worden gerekend. Vergadering moderamen Vcrbondsbestuur. Zaterdag j.l. kwam bet moderamen van het Vcrbondsbestuur tijaen. Bij «ien aanvang der vergadering wijdde de voorzitter eenige har telijke gevoelvolle woorden aan de nagedach tenis van den ontslapen penningmeester, br, K. A. Grondijs. In de plaats van den heer Grondijs wordt tnt penningmeester aangewezen de heet Mi. H. Lutter te Groningen, terwijl in verbaM hiermrde verschillende schikkingen worden getroffen. De uitgave van het blad in verschillende ed;ties wordt voorloopig voor één jaar got^ gekeurd. Aan het Verfcondsbestuur zal worden voor gesteld de Bondsjaaiwergadering te doen sa menvallen met de viering van het gouden feest der Groninger afdeeling en te bepalen in de week van 9-14 September. Deelgenomen zal worden aan de Christelyk- Sociale Conferentie van 25-31 Augustus^ te F.unteren te houden. Met de gewtut. organisa ties zal o\erleg worden gepleegd ten einde do persoonlijke deelneming uit ieder gewest te bevorderen. Met het bestuur van het tuberculosefonds „Draagt Elkanders Lasten" zal een samen- spreking worden gehouden teneinde zoo mo gelijk een weg te vinden om de deelname aan dit fonds voor leden van het Verbond moge lijk te maken. Met enkele afdeelingen uit de groote ste den zal worden vergaderd, teneinde overleg te plegen over den arbeid van het Verbond en de bijzondere taak der afdeelingen aldaar. Nu het gewijzigd ontwerp-Ziektewet is ver schenen en de plaatselijke kassen definitief uitgeschakeld worden, zal met de in het Ver- hord bestaande kasse nnader overleg worden gepleegd over baar taak in de toekomst. Enkele bezwaren van het huidige ontwerp worden besproken. Een adres zal worrlen pe- roreïpiëerd. waarin nl'ereerst op spoedige be handeling van het ontwerp van wet op het Zirkenfondswezen znl worden aangedrongen, ondat de Ziektewet, aangenomen zijnde, uiter lijk 1 Jan. 1930 in werking zal kunnen tredew

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6