WOENSDAG 16 JANUARI 1929 *n P«r; -7 BUITENLAND. OVERZICHT. De tusschentijdsche beter gezegd na- verkiezing voor de Frnnsche Kamer in den El zus, noodig geworden door de ongcldig- heidsverklaring van de verkiezing van de veroordeëlde autonomisten Ricklin en Rosse, heeft Zondag jl. plaats gehad en is geheel uitgevallen zooals te verwachten was. In Altkirch, dat bij de algemeene verkie zingen Dr. Ricklin koos, is do candidaat der autonomisten Stürmel met 7144 tegenover 3650 op Zijn tegenstander gekozen. En in Cohnar, het kiesdistrict val) Kossó, komt de candidaat der Volkspartij Hautz, een be kend separatist, met den nationalist in.hcr- stemming en heeft 'groote kans a.s. Zondag gekozen te worden omdat dan wel vele com munistische stemmen op hem zullen over gaan. Misschien ziet men te Parijs, nu het te laat is, in, dat deze uitslag het noodwendig gevolg is van het tactloozc optreden der re- gcering zelf, die, al moesten Ricklin cn Rosse volgens den letter der wet, uit de Ka mer geweerd worden, door amnestie dit had kunnen voorkomen. Door de ongeldigheids- verklaring van do beide mandaten heeft zij het proces te Colmar en de stemming in de Kamer eigenlijk aan een volksrefcrcndum onderworpen cn liet ligt bijna voor de hand, dat bet volk daarop reageert als het thans gedaan' heeft en dat de kloof tusschcn Frankrijk en den. Elzasldus aanmerkelijk terdiopt is. Hoewel zij er allerminst het recht toe heeft, is de Eransche pers boos om den uit slag dezer verkiezing. Er zijn zelfs I-'ransche bladen die de regeering aanraden om den wedstrevigen Elzas dan maar onmondig te maken cn zóó aan het Parijsche centralisme te onderwerpen. Bijzonder onprettig is het voor de rcgoc- ring te Parijs, dat deze verkiezingsuitslagen juist bekend worden op den vooravond van het groote debat in de Kamer, waarbij op 22 T^niiopi Ho intornolln 1 io fvVP.P fin F.lzftStiSChfï HET KELLOGG VERDRAG. Dc rati li tic had plaats met 85 stem men tegen L Senator ihain uit Wisconsin, die de eeni- ge tegenstander van het verdrag was, oefen de scherpe critiek uit op het pact en uitte een waarschuwing tegen de dreigende we- reldoverhecrsching dour Engeland. Senator Borah slaagde er in de Senato ren, die vroeger wantrouwen tegenover het verdrag koeoterden, te overtuigen, door het verslag van de commissie van buiten- landsche zaken van den Senaat over te leggen, waarin haar interpretatie van het verdrag gegeven wordt Dit verslag drukt de meaning uit, dat het verdrag iict Ameri- kaansche recht op zelfverdediging met ver kort en dat de Monroeleer een onderdeel is Van Amen ka's stelsel van zelfverdediging. DE AMER. SENAAT RATIFICEERT. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft de Amerikaansche senaat het Kellogg-pact geratificeerd. AMANOELLA'S OPVOLGER TREKT ALLE HERVORMINGEN IN. Koning Amanoclla heeft, naar thans offi cieel, bevestigd wordt, afstand gedaan ten gunste van zijn vier jaar ouderen broer Inoya toella. Uit Kaboel wordt gemeld, dat de nieuwe koning Inayatoella een oproep tot het volk gericht heeft, waarin wordt aangekon digd, dat de regeering het land volgens de oude regelen zal besturen en dat de hervor- mingsbesluiten van Amanoclla zullen wor den ingetrokken. Alle officieren van heb Afghaanschc leger hebben den eed van trouw aan den nieuwen koning gezworen.- Amanoclla heeft zich verplicht, zich niet meer in de politiek te mengen en binnen de eerste vijf jaar niet naar Afghanistan terug te keeren. Amanoella's regeering heeft tien jaar ge duurd. Toen zijn vader emir Haibiboella Kan in Februari 1919 vennoord werd, riep zijn broeder Nazroella zich tot emir uit, maar zes dagen later beklom Amanoclla, de derde van den vermoorden vorst, den troon. Daar hij door het leger gesteund werd en de beschikking over de schatkist en he: arse naal had, onderwierpen Nazroella en de rechtmatige erfgenaam Inaytoella zich.- Misleid door zijn raadgevers deed Ama noclla in Mei 1919. een inval in Engelsch-In- dië, maar leed zulke zware verliezen, dat hij voor het einde van de maand om vrede vroeg. Wegens zijn jeugd en onervarenheid werd deze hein toegestaan en in Augustus werd te Simia het vredesverdrag geteekend. In 1921 werd te Kaboel een verdrag geteekend, waarbij de onafhankelijkheid van Afghani stan erkend werd. In December 1927 ondernamen Amanoclla en de koningin hun buitenlandsche reis, waar van zij in Juli j..l- terugkeerden. De pogingen van Amanoella om zijn land westersch in te rich'en cn zijn drastische besluiten daar toe, maakten hem uiterst impopulair onder belangrijke lagen van de bevolking, met in begrip van de machtige moella's (geestelij ken) en leidden regelrecht tot de huidige moeilijkheden. Gemeld wordt, 'dat Inayatoella het vertou wen van de moella's geniet De Engclsche bladen publicceren thans na dere bijzonderheden over de gebeurtenissen die aan hot aftreden van koning Amanoella zijn voorafgegaan. Volgens deze berich-'.en heeft de koning het gezag eerst Maandag nacht om 12 uur aan zijn broeder overgedra gen Terstond daarop werd een wapenstil stand afgekondigd. Het aftreden van Amanoclla was noodig geworden, doordien een deel der regeerings- trocpen hem de gehoorzaamheid weigerde. Nadat de opstandelingen een gewichtig dorp, waar het hoofdkwartier van de troe pen des konings gevestigd was, genomen hadden, hebben zij na een bombardement, de heuvels veroverd, welke de stad behcer- schen. zoodat de rebellen de hoofds.ad kon den binnenrukken. Dit was voor Amanoella aanleiding om ten gunste van zijn broeder afstand van den troon te doen. Terstond nadat het regeeringsgezag aan zijn broer was overgegaan, begaf zich een groep van Mohammcdaansche geestelijken naar de rebellen en kort daarop werd de wapenstilstand afgekondigd. Amanoella was gister nog ln Kaboel- Over het tegenwoordig verblijf van Amanoella is echter niets bekend. De Afehaansche consul-generaal te Delhi verklaarde, dal tusschen koning Amanoella en den nieuwen koning steeds een goede broederlijke verstandhouding heeft bestaan.. De laatste berichten uit Kaboel melden, dal na een nogenblik van rust iet vechten opnieuw op groote schaal in de buitenwijken der stad is begonnen.- Het is nog niet bekend hoe de stammen de troonsbestijging van Inayatoella hebben ontvangen. WERK VAN LONDEN? In de gebeurtenissen in Afghanistan, het onverwachte aftreden van Amanoella, ziet men in politieke kringen te Parijs het werk van het Foreign Office to Londen. Men ge looft in het algemeen dat de Britsche invloed in Afghanistan door de jongste gebeur.e- nissen belangrijk versterkt is. JAPAN EN CHINA. De ontwikkeling van de gebeurtenissen in China is, volgens de laatste berichten uit Tokio, een nieuwe fase ingetreden. De anti-Japanschc boycot heeft een toe stand geschapen, welke de Japansche regee ring er toe gebracht heeft te Hankou en Nanking s appen te doen om de Japansche belangen te beveiligen. .In beide plaatsen is bij de plaatselijke en de regeer,ngsautcri- teiten geprotesteerd en is verzocht maatrege len te nemen ter bescherming ven de Japan sche onderdanen cn hun eigendommen- Bovendien heeft de Japansche consul te Moekdcn, gelijk gemeld, opdracht gekregen stappen te doen bij Tsjang I-Isoe Liang in verband met de terechts elling van de gene raals in het laatst van de vorige week. Te Tokio acht men het niet onmogelijk, dat in Mantsjocrije nieuwe moeilijkheden zullen ontstaan, die een gevaar voor den vrede in China kunnen opleveren, waardoor Japansche belangen in liet gedrang kunnen komen.- Verder wordt gemeld, dat de buitenland sche mogendheden van de stappen der Ja pansche regeering op de hoogte zijn. INGEZONDEN MEDED2ELIN3. IKcieittiiE'Ocjieini ij 33 JAAR BEPROEFD j %hedvovn£nd-Vetote>tk6nd. Kerknieuws. DE GRIEP TE BERLIJN. TWAALFHONDERD GEVALLEN PER DAG. De gezondheidsdienst te Berlijn deelt mede: Op 14 Januari 19J) werden in de stede lijke en in eenige andere ziekenhuizen to taal 190 grieplijders opgenomen. Wederom een vijfde gedeelte der opgeno men zieken heeft longontsteking.. Het aan tal dagclijksche aanmeldingen van griep lijders bij de algemeene plaatselijke zieken kas bedraagt de laatste dagen omstreeks twaalfhonderd hetgeen een geringe afname is vergeleken bij de voorgaande dagen. Hier uit kan echter een neiging tot vermindering der ziekte nog niet duidelijk worden afge leid. HET RIJNLEGER. Een acdero commandant In plaats van generaal Barthelemy is gene raal Gonbeau tot opperbevelhebber van het 30ste legercorps (hot Rijnleger) benoemd. PARKER GILBERT'S HEENGAAN. In vorband met het voornemen van Gil bert. af te treden als agent voor de herstel betalingen, zoodra hij zijn dossiers in han den der commissie van deskundigen gesteld zal hebben, verklaart Havas nog in een bericht uit New-Yorlc, dat Gilbert's heen gaan een tamelijk ernstig probleem in het a zal roepen, want Parker Gilbert heeft zijn post te danken aan Owen Young, die zich indertijd het recht heeft voorbehouden den opvolger van Parker Gilbert te benoe men. HET OPIUMVRAAGSTUK. Het centraal controlebureau voor opium, dat Dinsdag weer te Genève bijeenkwam, heeft den Engclschman Lyall tot voorzitter gekozen, een ernstig strever naar verminde ring van de fabricage van verdoovende mid delen. De taak van het bureau is voornamelijk toe te zien op de hoeveelheden verdoovende middelen, welke zich in de verschillende landen in den loop der jaren opstapelen, het zij door eigen fabricage, hetzij door invoer van buiten. In deze zitting zal liet bureau alleen nog eenige administratieve werkzaamheden ver richten en het eigenlijke werk van toezicht dit jaar nog aan de opiumconferentie over laten. DE KONING VAN ENGELAND. Een officieel bericht van Dinsdag zegt, dat de langzame vooruitgang van 's konings toestand aanhoudt. De verkoudheid van de Koningin is veel heter. Hare Majesteit is practiscli hersteld. Ook met de verkoudheid van prins George gaat het beter. Uit Buckingham Palace wordt officieel ge meld, dat de zending molk, welke dezer da gen per vliegtuig uit Amsterdam was gezon den, onmiddellijk onder de armen werd erdccld. Giften van dezen aard zijn hoewel goed bedoeld, alleen op initiatief van de schen kers gedaan. Het is onnoodig te zeggen, dat de melk >or don koning wordt geleverd door 's ko nings eigen boerderijen. Uit Tromsö wordt bericht: Drie Duitsche stoomtrawlers, welke hier aankwamen meldden, dat de Engelsche trawler „Thomas Hardy" in het Oostelijk gedeelte der Noordelijke ijszee met zestien man is vergaan. Wegens het zeer storm achtige weer, was het onmogelijk hulp te verleenen. DE ZIEKTE VAN MAARSCHALK FOCH. De Paus heeft maarschalk Foch den apostolischen zegen gegeven cn hem doen weten, dat hij vurig bidt voor het herstel van den grooten krijgsman. GASVERGIFTIGING. Te Breslau zijn Dinsdagmorgen negen per sonen in twee naast elkander gelegen wonin gen door lichtgas vergiftigd gevonden. Het gas was uit een lek in de leiding ontsnapt. Allen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Zal het communisme bestrijden. Uit Nanking wordt gemeld, dat in plaats van den afgetreden minister van buitenland sche zaken do minister van oorlog Feng Yoe Siang is benoemd, die tevens minister van oorlog blijft Hij moet van de Chinoesche re geering uitgebreide volmachten hebben ont vangen tot bestrijding van de communisti sche propaganda. Generaal Feng, die tijdens den oorlog als de christelijke generaal bekend stond, heeft vroeger zeer goede betrekking met Rusland onderhouden. DE BEDREIGINGEN TEGEN BORMS. Een onderhoud met den gevangene. Het Vlaamsche nationalistische blad „De Schelde" is eens in de gevangenis te Leu ven met Dr. Borms gaan praten over de vele dreigbrieven, die deze ontvangen heen naar aaii.eiuing van zijn verkiezing tot Ka merlid voor Antwerpen, en waarin hem wordt gezegd, dat hij om liet leven zal wor den gcnraciit zoodra lnj in vrijheid zal zijn gcsieid. Het blad zegt de z,g. „Belgen" te kennen, die, toen oe oorlog uitbrak, in dienst van recht cn beschaving op den gastvrijen Nederlandachen bodem gingen pa rasiteeren cn uit dien bomvrijen schuilhoek met modder smeten naar wie in de loopgra ven of in het bezette gebied hun vadeiaand- schcn plicht deden. Het verwondert zich er over dat de Belgische magistratuur nog geen waarschuwend woord heeft doen hoo- ren tegen hen, die waarlijk in den zin mochten hebben de hand aan Borms tc slaan. Acht dreigbrieven. Acht dreigbrieven heeft Borms in het ge heel gekregm. Hij zelf zeide: „Zes Franschc en twee N'ederlandsche, d.w.z. zes, waarvan de auteurs in den waan verkeeren Fransch cn twee waarvan de auteurs zich inbeelden Nederlandsch te schrijven. Alle zouden ech ter zich nog best een paar jaar adulten onderwijs kunnen te nutte makenMaar dat is vorm. De inhoud nu staat onge veer cp het zelfde peil. Het is een scheld partij zonder eind: ..Ordure sociale, déjection hoche, friste Sire, traftre beige, pauvre traite, lüchc, dégoutant, vieux cochon, illustrissimc corbon, infame, tête de pourceau. mouchard". „Dat kenschetst znowat het beschavings peil van mijn bedreigers, evenals op één na, hun naamloosheid hun dapperheid kenschetst Moderne folteraars. ,.Iets is er echter wat ik hun niet kan ont zeggen en wel een rijke fantasie in het uit denken van de folterpractijken waarop ze mij bij mijn invrijheidstelling zullen vergas ten- Een, die mij uit Luik een briefkaart stuurde den 17den December, die me heel be leefd meldt dat hij „het genoegen zal heb ben mij te besproeien met vijf liters benzine,, en dan vuurkestook met mij te spelen." Een ander uit Charleroi, van 13 December, neemt on zich „de faire sauter ma belle gueule". De man onderteekent met naam toenaam en heet zich, zeer oprecht: „Een franskiljonsch Waal". Dan is er, weer uit Luik, een prentbriefkaart, verzonden zonder zegel en toch besteld die hoeren schijnen postvrij! opgesteld in 't Italiaansch op den koop toe, zeer onduidelijk geschreven. Al wat ik er uit opmaken lean is dat een afdeeling fascisten besloten heeft mij te doo-, den- Nog uit Luik een brief van 5 Januari, waarvan de steller vertelt tijdens den oorlog nis grenadier aan 't front te hebben ges aan en nog steeds een stelletje handgranaten ge reed te hebben liggen te mijner intentie. „Je no rate jamais mon hommel" verzekert hij mij. En nog uit Luik, dit epistel hier, van 20 December, met vier initialen als onderteeke- nlng, waarin het heet „Bij uw verschijning zullen de revolvers vanzelf afgaan, en al dus volbrengen wat de geweren in 1918 hebben nagelaten." „Borms, zoo heet het aan 't slot, vraag uw invrijheidstelling niet. want vrijheid voor u is de dood". En uit Gent schrijven mij twee jongens, dat, waar ik ook ga, in Holland of in België, zij mij zullen volgen als de jager den wolf. „Op de straat of in uw bed zult gij onder den slag ons mes vallen. Dood-dood-dood moet gij". Dat is zoowat 't voornaamste. „Ik hoop alleen maar," besloot Dr. Borms. „dat do brave lui die mij door hun ge schrijf een pint goed bloed bezorgden, njet de hoop hebben gekoesterd mij ook maar een duimbreed te doen afwijken van dén weg dien mij mijn geweten voorschrijft Ik heb er nooit een anderen gevolgd en er njiii zonder ironie steeds best bij bevondeij." TELEGRAMMEN. Tachtig arrestaties- LONDEN, 16 Januari. Volgens hier ontvan gen telegrammen is te Broussa een samen zwering tegen de regeering van Angora ont dekt. 80 personen werden gearresteerd. De samenzweerders beoogden een gewapenden oprharsch naar Angore om Kemal Pasja ten val te brengen. Na een onderzoek werden 300 personen weer in vrijheid gesteld, terwijl tegen 47 een strafvervolging zal worden In gesteld. Is de troonsafstand slechts een manoeuvre? LONDEN, 16 Januari. Bevestigd wordt, dat het aftreden van Amanoellah nog geen einde heeft gemaakt aan den opstand in Afghanistan. De bijzondere correspondent van de „Daily Mail" te Ijihore meldt aan zijn blad, dat Amanoellah gedurende den laatsten tijd tal rijke waarschuwingen heeft ontvangen, dat zijn leven in gevaar is. De opstandelingen, schijnen bovendien even weinig te voelen oor den nieuwen Koning, Inayat Oellah als oor den afgetreden vorst. In Britsch-Indic reest men dat zoowel Amanoellah en zijn vrouw als de Britsche gezant te Kaboel in gevaar verkeeren- Verder verluidt, dal gedurende de e.v. twee jaar geen Europeaan toestemming zal krij- in Afghanistan te komen, vertegenwoordigers van de Afghaan- sche regaering te Karachi heeft verklaard, dat de troonsbestijging van Inayat Oclluli waarschijnlijk slechts ten doel heef: tijd te icn om daarna de opstandelingen met vapens in de hand te onderdrukken. Eljna 403 personen verdronken. HONKONG, 18 Januari. Het Chineescho s.s. „Hsinwha" uit Sjanghai !s tijdens een storm hedenmorgen vroeg nabij Hongkong gezonken. Van de 300 pasagiers, o.w- 30 vrou wen cn kinderen, en de 100 leden der beman ning zijn slechts vier passagiers en 16 leden der bemanning gered. De overige opvarenden zijn verdronken. Het verluidt dat alle opvarenden met uitzonde ring der officieren Chineezen waren. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Rat'.eid&m (18deored.pl.). A. K. Straatsma te Zandvoort, D. Tromp to Heerlen en A. Adrlani te Uaarn. Beroepen: Te Appelscha (toez.), B. ter Haar Romeny te St. Michielsgestel. Aangenomen: Naar Capelle a. d. IJssel, J. Booij te De Lier. -GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Gouda, D. B. Hagenbeek te Vlaard ngen. Aangenomen: Naar Vliss'ngen, II. A. Wierninga te Medan, met verlof hier te lande. Naar Ncdevhorst den Berg, cand. I. Groe- nenberg te Den Haag. Bedankt: Voor Bussum (vac.-wijlen A. J. Mulder). H. A. Wiersinga te Mcdan, met ver lof hier te lande. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Vcor Peterson (New-Jersey, Noord Amerika), A. Verhagen te Middelburg. INGEZONDEN MEDE DEELING. Weerbericht. EEIÏOEPINGSWERK. Op Terschelling hopen de twee bestaan de Geref. Kerken, nl. te West-Terschelling en Midsland, eerlang tot het beroepingswerk te. kiinnen overgaan. Naar de „Sumd.'* meldt, heeft de Classis Franeker met algemeene stem men besloten genoemde Kerken financieel te steunen, opdat zij tezamen een Dienaar des Woords zouden kunnen beroepen. Steun zal bruari d. kJonoej oa^avond half 7 KUIZEN 1852 EV3. U LUISTERT TOCH? KONING'S HM gen. Des middags deed Ds. Ouwerkerk zijn intrede met een predikatie over Efeze 6 19b en 20a: „Opdat ik moge bekendmaken de ver borgenheid van het Evanre ie, van hetvreik ik een bode ben in een keten". Daarbij waren aan- wezig Ds. Visser, Er. B ase en Ds A. Vrylandt, Ned. Herv. predikant te Biervliet, door welke beide laatsten de nieuwe leeraar verwelkomd werd als co'lega. By de inzegening des mor gens werd toegezongen „Dat 's Heeren zegen op u daal1', en by de intrede „U zeegne God, Kij steli' u tot een negen". Bij de intrede voer de nrmens den Kerkeraad der Gemeente van Groede nog het woord de heer F. C. Wijsveld, van Viissingen. Ds. A. H. P i e r s m a hoopt Zondag 27 Januari a.c. afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Sleen (wier scriba-adres voort-an H. R. Lanning te Noord-Sleen is) en Zondag 10 Februari d.av. te Ajum intrede te doen, na bevestiging door Ds. D. van Dijk, van Groningen. Barometerstand. Hoogste stand 772.0 te Isa fjord. Laagste stand 736.6 te Visby. Verwachting van hei Iiomuklijk Mctooro- l.misrli Instituut te De Bill: Matige tot krachtige Noordelijke tot Noord westelijke wind, half lot zwaar bewolkt, sneeuwbuien, lichte tot matige vorst in het Westen, in het Oosten matige tot strenge vorst. FIETSERS. LICHT OP: Van 17IS Jan. van 4.50 nam. tot 7.28 vnx. zou kunnen worden verleend om zoo spoe dig mogelijk te voorzien in de nu bijna ecu jaar bestaande predikantsvacature wij len Ds. C. Beets. Naar verluidt, zal binnen kort aan de aaiigeslagcncn in den hoofde lijke» omslag worden verzocht, hun aanslag vrijwillig te verhoogen, ten einde zoo mo gelijk in Februari toestemming te kunnen geven om het berocpiagswerk aan te van gen. ook worden gevraagd aan de Prov. Kas hulpbehoevende Kerken. De Classis keurde ook goed de tusschen beide Kerken getroffen regeling inzake het beroepingswerk. DE VERVULLING DER BESTAANDE PRED. VACATURES IN DE NED. HERV. KEEK TE 's GRAVENHAGE. De heeren J. van Urk Dam en B. Beinema, leden van het kiescolege en van de kerkelijke kiesvereeniging „Evangelie en Belijdenis" te 's-Gravenhage schrijven ons: De leden van het Kiescollege der Neder- landsche Hervormde Gemeente alhier, wer den een dezer dagen verrast door een circu laire, verband houdende met de hier ter stede bestaande predikantsvacatures. In deze cir- cuali're wordt het besluit der kerkelijke kies vereeniging „Evangelie en Belijdenis" om in de vacature ontstaan door het emeritaat van Ds. Weiter, een predikant aan te bevelen, die de confessie onderschrijft, sterk becritiseerd Wij zouden aan de onderteekenaars dezer circulaire willen vragen: kan een vereeni- ging wier naam reeds uitdrukt, dat zij de belijdenis wenscht te handhaven, een predi kant aanbevelen, die deze belijdenis niet onderschrijft. Zoo deze vereeniging dit deed, zou zij haar eigen beginsel verloochenen en zou zij dus geen recht van bestaan meer hebben. Voorts wordt er op gewezen, dat „Evan gelie en Belijdenis" dit besluit, in afwijking van het advies van het Bestuur, genomen heeft Dit is volkomen juist; maar toch juichen wij\ dit besluit ten zeerste toe. Het deed ons werkelijk goed, dat een over wegende meerderheid zich uitsprak vóór handhaving van het evangelie en de nog nimmer vervallen belijdenis. Deze beslissing getuigt zeker van een zich bewegen in zeer eenzijdige richting", maar allen, die met ons het welzijn der kerk voor hebben zullen verheugd zijn, dat „E. en B." zich in deze richting beweegt. Wij mogen toch geen reke ning houden met do verschillende nuancce- ringen in onze gemeente! Elk wat wils be hoort in een Gereformeerde kerk niet thuis. Niet de leden houden, maar God houdt Zijn kerk in stand. Als de onderteekenaars van genoemd rond schrijven dit voor oogen gehouden hadden, dan hadden zij het besluit van „E. en B." met ons toegejuicht Dit is het hiaat in het bedeelde schrijven, dat er alleen rekening ge houden wordt met de belangen der leden van de kerk en niet met den cisch Gods. Zouden wij de erfenis onzer vaderen niet moeten verdedigen? Mocht het de bedoeling van de onderteekenaars zijn met de bestaande nuancecringen rekening te,houden, dan had dit uit de circulaire moeten blijken. Thans wordt ér alleen rekening gehouden met een bepaalde groep. Hebben de ethischen te rekenen naar het kerkbezoek bij deze predi kanten recht op zooveel leeraren en de Gereformeerden maar recht op één? Boven dien is het voldoende bekend, dat een onzer confessioneele predikanten, tijdens zijn ver blijf hier ter stede, de ethische gelederen is komen versterken. Deze versterking werd gaarne aanvaard; waarom dan nu niet een van de bestaande vacatures afgestaan voor een predikant van gereformeerde richting? Ware deze gedrags lijn gevolgd, dan zou dit blijk hebben ge geven van een ruim standpunt en van een niet drijven in eenzijdige richting. Thans zullen wij, en velen met ons, dit moeten betwijfelen. Onze meening is echter, wil de Herv. Kerk weer een Geref. Kern worden en wil zij dezen naam met eere dragen, dan moet zij leeraren hebben, die de belijdenis onderschrijven en de qansche Heilige Schrift aanvaarden als Gods Woord. Wij hopen dat onze gemeente overtuigd moge zijn of worden, dat het devies moet zijn: tot de Wet cn de getuigenis, en zich door de bedoelde circulaire niet op een dwaalspoor zal laten leiden. PREDIKDIENSTEN. Te Voorburg zijn vanwege de Ned. Her- ■ormde Gemeente met ingang van Zondag j.l. predikdiensten in de nieuwe wijk inge steld. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. De heer N. J. Hommes, Theol. cand., tot 1 Maart a.s. hulpprediker bij de Geref Kerk van Amersfoort, wonende Amhemscheweg 92, al daar, zal van dien datum af gaarne de Geref. Kerken dienen en na 15 April a.s. gaarne een ,v. beroep in overweging nemen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schrijft ons: Ds. L. M. J. S. H erf kens, gekomen van Drachten, werd Zondagmorgen by de Ned. Herv Gemeente van Delfzijl bevestigd door Ds. P. de Haas, van Utrecht, met een predi katie over Joh. 1 22 laatste ged. m" Ds. Th. H Tonsbeekte Appelscha hoopt Zondag 27 Januari a.s. afscheid te ne- zijn Gemeente en Zondag 3 Fe te Thamen aan den Amstel in trede te doen, W: Tonsbeek, vai D s. C. V11 j.l. afscheid "'an Ter Aar met bevestigd te zijn door Ds. J. i Schiedam. s b 1 o m nam Zondagmiddag de Ned. Herv. Gemeente te predikatie over Juclas Schoolnieuws. n^e: 21. Aan het einde werd de naar Oudè-Tonge vertrekkende leeraar toegesproken door Ds. J. J. H. Klomp, van Aarlanderveen, als vriend en voorts namens den Ring Woerden en de Gemeente. Toegezongen werd Ps. 121 4. D s. D. J. V o s s e r s te Serooskerke (W.) hoopt daar Zondag 3 Maart a.s. zyn afscheid te preeken en Zondag 10 Maart d..v. by de Ned. Herv. Gemeente van Rozenburg intrede te doen. Als bevesiger treedt da vader, Ds. G. Vosssrs, em.-pred. v Terschelling, wonende te Overveen. Ds. R. DE JAGER. In de vergadering van den Kerkeraad der Geref. Kerk van Nunspcet heeft, naar de „Geld. Kerltb." bericht, Ds. R. de Jager ver klaard, dat het „zijn uitdrukkelijke wenscli" is ter gelegenheid van zijn 25-jarige ambts bediening (20 Maart a.s.) „niet te willen ju- bileeren". Hij wenscht zulks D.V. „geheel zon der eenige officicele betuiging voorbij te la ten gaan" en ziet daarvan gaarne mededee- ling in de pers. Na gegeven toelichting moest de Kerkeraad het standpunt van Ds. de Ja ger, tegen de aanvankelijke bedoeling in ten slotte aanvaarden. emeritaat. D s. G. Salomons, predikant der Ned. Hei-vormde Gemeente te Hengelo (O.), die vorig jaar 70 jaar werd, heeft tegen 1 Mei a.s. zijn emeritaat aangevraagd. Hij zal dan 44 dienstjaren hebben. Op 26 April 18S5 aan vaardde hy zyn ambt te Willige-Langerak, in 1885 deed hij intrede te Nieuwe-Pekela. in 1890 te Wetsinge-Sauwert en sinds 5 Nov. 1899 dient hij zyn tegenwoordige Gemeente. TEHUIS VOOR PREDIKANTSWEDUWEN. Naar de Hongaarsché bladen melden, heeft een gift. van 50.000 pengö van den be kenden couranten-magnaat burggraaf Ro- thermere do oprichting mogelijk gemaakt van een Tehuis voor Gereformeerde Predi kantsweduwen in het dorpje Urszentmiklós. Voorloopig zulen in dit tehti's vijfentwintig weduwen een onderdak vinden. VERKIEZINGEN. In de Ned. Herv. Kerk: Scheveningen. Aan ons bericht van gister, meldend dat de stemming voor 35 le den van het Kiescollege tot uitslag gehad heeft de verplaatsing der meerderheid van de Ethischen na&r de zijde der Confessioneelen voegen wc nog toe, dat in totaal 1937 geldige stemmen uitgebracht werden. De candidaten van „Wet en Evangelie" (confess.) vorkregen 1177 stemmen tegen G56 op die der Ned. Herv. kiesvereeniging (alle rechtzinnige groenen vertegenwoordigend). Het Kiescollege telt thans 75 Confessioneelen die lid van „Wet en Evangelie" zijn en 50 leden der Ned. Herv. Kiesvereeniging. RECHTS EN LINES. Te Enkhuizen werd Zondag j.l. de va cature van Ds. C. van der Hoeven (rechtzin nig) bij de Ned. Herv. Gem. vervuld door de intrede van Ds. J. J. Meyer (vrijzinnig), van Wijnaldum. Deze maakte in zijn intree- predikatie zich bekend als Christen-socialist die zich echter buiten de politiek zou houden. THEOLOGISCHE SCHOOL DER VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN. D s. G. P o s t, gekomen van Franeker, hoopt a.s. Donderdag in het kerkgebouw der Vrije Evangelische Gemeente te Apeldoorn zijn ambt als directeur-docent van bovengenoemde Theo logische School te Apeldoorn te aanvaarden. De n'euwbenoemde docent zal door den pastor loci, Ds. J. W. Linthout, tot zyn ambtswerk worden ingeleid. VIJF PREEKEN. In den bundel „Groene Preeken" van de stichting Hoenderloo zullen de eerste vijf nummers van dezen jaargang bevatten pree ken, die door wylen Dr. F. van Ghoel Gilde- meester zijn afgestaan. In afwyking van de gewoonte om de namen der schrijvers van de bekende „Groene Preeken" niet bekend te maken, wordt dit als een daad van piëteit ditmaal wèl gedaan. SYNODE EN TIJDREKENING. Naar uit Eoeka^est wordt gemeld, Is de Orthodoxe Synode in Roemenië tegen 21 Janu ari bijeengeroepen om de kwestie van den Gregoriaanschen kalender te behandelen. Deze kalender is twee jaar geleden in Roe menië ingevoerd, ofschoon van verschillende zijden daartegen protest werd aangetcekend. Met name de geestelijkheid in Bsssaraliië gaf na de invoering van haar groote ontevreden heid blyk. HOOGER ONDERWIJS. Prof. Dr. J. H. ZAAYER, Prof. Dr. J. H. Zaayer, hoogleeraar aan de Medische Faculteit der Leidsche Universiteit, heeft Maandag in het Mansion House te Lon den een rede, een z.g. Hunterian Lecsure, gehouden over: „Ondervindingen en resultaten op het gebied van de heelkunde van slokdarm en longen, uit de heelkundige kiiniek te Leiden'', daartoe uitgenoodigd door het ge- zeischap, opgericht ter eere van den groote» Engelschen heelkundige John Hunter. LAGER ONDERWIJS. HOOFDBENCEMINGEN. Buiksloot (te openes Geref. School, Wognummerplantsoen), J. L. Westhoff, ond. aldaar. O u d e g a (H.O. en N.), D. Veltman, ond. t® Brammen. Aang. OUDERWIJZERSEENOEMINGEN. Spykenisse (hoofd D. G. van Bueren), mej. M. L. Kenniphaas te Dordrecht. Voor tijd. Notter-Zuna (bij Rijssen), A. Schothana te Nijverdal en H. E. K. Scholten te Lutten a. d. Dedemsvaart Hoogeveen-Alteveer (hoofd L. van der Zweep), T. de Boer te Suawoude. Leeuwarden (Willem Lodewyksch. voor C.V.O., hoofd J. W. Buma), M. Wijnberg te Zaandam. Werkendam, mej. J. van den Berg te Halfweg. V e e n d a m (U.L.O.-School), G. Esmeijer te Driebergen. EXAMENS. PROMOTIES. G^ro™'oveerdV Is %VtlDoctoren de Letteren en Wijsbegeerten, op proefschrift: ..Jeanne d'Aro au Theatre", do hoer J. J. Soons, geb. te Schlm- mert, ACADEMISCHE EXAMENS. Indisch Recht: cand .ex., mej. T, Rooa d. Ge Veld rtflk «universiteit te Utrecht. Ges slaagd: Rechtswetenschap: cand. ex.. mej. J. V. van Hasselt en de heer A H. van den Wollen- Geneeskunde: cand. ex., de heer C. Roosen daal. K-K Universiteit te Nömegen GesJ, Rechtswetenschap: doet. ex.. de heer C. Th. van •neeskunde: cand. ex.. mej. A. Alkema eren B. W. Kremer en K. Homan. EXAMENS-MACHINIST. laag. 15 Jan.. Gesl. voor diploma A, n: J. J. Bottema te Leeuwarden: C. D. te Haarlem: J. P. J. W. Kumvisch to tm en J. D. van Mameren te Utrecht. Nijverheid. bevestigde werd toegezongen Ps. 134 3. Des ojt jaar nu ZOuden de orthodoxe Paasch- deed Ds. Herfkens zjjn intrede, dagen volgens den Gregoriaanshen kalender liddags predikend over Coloss. 1 19. Onder de wezigen bevonden zich de predikanten Ds. J. W. Hannema (consulent), van Holwierde; Dr. J. J. Tal ens, van Bieram; Ds A. rijkstra, van Losdorp; Ds J. de Jong, van Spyk (Gron.); en Ds J Rijpma, van Farmsum. Aan het einde werd' de nieuwe leeraar toegesproken en verwelkomd door Ds. I-Iannema, Ds. Talens, Ds. Rypma en namens den Kerkeraad dooi den heer Alsema. Toegezongen werd Gezang 3 en Ps. 121 4. Cand. H. L. G. Ouwerkerk, van Am sterdam, zag Zondagmorgen j.l. zich bevestigd worden als predikant der Evang. Luthersche Gemeente te Groede door Ds C. C. G. Visser, va.. Rotterdam, met een predikatie over Lukas 9 13a: „Geeft gij hun te eten''. Bij de inze gening tot het ambt nam, behalve Ds. Visser, allen vóór de joodsdche Paschen, het.;, echter in strijd is met de dogma's der Ortho doxe Kerk. Men heeft zich tot de Regeering gewend, doch deze wist geen andere oplossing dan het by eenroepen van de Synode. KERKGEBOUWEN. Te Varsseveld heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk bcs.oten over te gaan tot den bouw van een nieuwe kerk. KERKELIJKE FINANCIËN. Te Arnhem heeft do Commissie van hot fonds voor kapitaalversterking van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente van het college van Kerkvoogden aldaar bericht ontvangen, dat de bijeengebrachte -om nog niet do<w dit college kan worden aanvaard, aan de handoplegging deel Pr. J. E. B. Blase,'daar daaraan de verwachting zou runnen Evang.-Luth. predikant te Middelburg-Vlissin-1 worden verbonden, dat titans toestemming DE WEF.ELDSCHEEPSBOUW. Nederland op de derde plaats. Aan het einde van het ai&eloopen jaaï" waren, volgens Lloyd's Register, 622 sche pen van 2.618.U01 bruto tons in aanbouw, dat 35 schepen en 96.659 tons meer is <lan aan het einde van het vorige kwartaal, doch 31 schepen eai 560.720 tons mindierdan aan het einiie van 1927. In het vierde kwar- '.aal zijn C07.S75 tons te water gelaten en GSÜ.72< tems op stapel gezet, of o. s. 323.624 tons minder en 183.14? tons meer dan in het derde kwartaal. Nederland heeft zich op de derde plaats gehandhaafd; in het vierde kwartaal zijn in ons land 20 schepen \an 31.011 tons te wai'-ier gelaten en 7 schepen van 32.327 tons op stajpel gezet, o. s. 36.649 tons minder en 2.377 tons meer dan in het derde kwartaal. Zestien stoom-zuigermachines van 26.810 i. p. k., een stoom-turbine van 4.000 as. p. k. en 20 motoren van 84.270 i. p. k. zijn in ons land voor zeeschepen in aanbouw. la het afgcloopcn jaar zijn 2.631.405 bruto tons te water gelaten, of 423.899 tons meer dan in 1937. Aan deze productie heelt Groot Bri1.tannic deelgenomen met 1.443.341 tons, of 217.46S tons meer cn Duitschland mei 356 4S3 tons of GG.S61 tons meer dan in 1927. Nederland is van de vienJe naar de derde plaats, Denemarken van de zesde naar de vierde, Zweden van de zevende naar do vijf de en Japan van de tiende naar de zevende plaats opgeklommen, terwijl Italië van do vijfde naar de negende plaats en de Versaai. Staiec van tie derde naar de zesde plaats zijn achteruitgegaan. De productie van Nederland bedraagt 166.729 tons, of 46.939 tons meer, van Dene marken 143.915 tons, of 71.877 tons meer, van Zweden 105.339 tons of 37.978 tons meer, van do Vereen. Satcn 91.410 tons, of S7.77S tons minder, van Japan 91.332 tons, of 48.973 tons meer, van Frankrijk 87.154 tons, of 42.817 tons meer, van Ita ië 58.861 tons, ol 42.215 tons minder dan in 1927. De .N'ederlandsche productie is in de laat ste vijf jaren geregeld vooniiicegaan; in de iaren 1924 tot en met 1923 zijn c.s. 63.627, 78.823, 93.071, 119.790 en 166.729 bruto tons te water gelaten. De totale productie van stoomschepen hm'roog in het afgcloonen jaar 1.451.613 tons, varn motorschenen 1.168.092 tons en hiervan zijn o. s. 81.689 tons en 83.880 tons in Neder land gebour«vd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2