lliruiur gHttëcijt (jTouraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden e n Omstreken EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. Leger en Vloot. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikklngskosten 0.15). - Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7Vz cent. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2643 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 15 JANUARI 1929 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen A EEN FINANCIEEL BELANG? De verplichting tot benoeming van onder wijzend personeel uit de wachtgelders, heeft verschillende gemeentebesturen voor geringe moeilijkheden geplaatst. Deze bezwaren werden grooter, naarmate 1de lijst' van wachtgelders inkromp. Vooral toen door het slinken van het aan tal gegadigden menige Gemeenteraad zich rag.gesteld in de noodzakelijkheid on katholiek te benoemen, rees tegen dezen dwang bedenking. Toch hield de Minister van Onderwijs vast tan den eisch, dat ook een Roomsch-Katho- liek aan een openbare school diende te wor den aanvaard. Immers, iedere benoeming van een wacht gelder beteekent voor het Rijk financieele verlichting, daar met de indiensttreding het wachtgeld komt te vervallen. Het waren dus overwegingen van geldc- lijken aard, die hier den doorslag gaven. Toch mag de vraag gesteld of het voldoen de verantwoord was, dat uitsluitend aan financieele motieven aandacht werd ge schonken. Do behandeling dezer aangelegenheden toch ressorteert ni'et onder het Departement van Financiën, maa.r onder dat van- Onder wijs. Welnu, dat het onderwijsbelang bij het volgen dezer methode gediend werd, zal moeilijk kunnen worden beweerd. Het geven van onderwijs is geen zuiver intellectualistisch bedrijf, waarbij men vol staat met het aanbrengen van een zeker kwantum parate kennis, hier spelen gees telijke factoren een overwegende rol. Daarbij mag van een Roomsch-Katholiek en in het algemeen van een Christelijk on derwijzer niet worden verwacht, dat hij zich met toewijding en algeheele overgave geeft aan een onderwijs, dat hem noodzaakt om uit te schakelen wat hem het dierbaarst is. Het ligt voor de hand dat een Christelijk onderwijzer, die zich met tegenzin een be noeming bij het openbaar onderwijs moet laten .-welgevallen, geèn middel onbeproeTd zal laten om zoo spoedig mogelijk een plaats bij het bijzonder onderwijs te krijgen. Uit dit alles blijkt wel, dat bij handhaving der verplichting tot benoeming uit de wachtgelders ook ten aanzien van personen buiten den kring van het openbaar onder wijs het onderuiysbelang niet wordt gediend. En het getuigt van kortzichtigheid, wan neer de Minister zich enkel door financieele overwegingen laat leiden. ADVERTENTIE Ni Van 1 tot 5 regelsL17Vi Elke regel meer B 022Va Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 9e Jaargang. Door de instelling der Oudercommissi heeft men een begin gemaakt om ook bij het openbaar onderwijs de ouders meer te binden aan de school. Uit het feit, dat men voor deze commissies meerdere bevoegdheden wenscht in het be lang van school en onderwijs mag worden afgeleid, dat de groote bcteekenis van den band tusschen school en ouders wordt erkend. Maar, dan is het ook niet zonder beden king wanneer men, .zooals het Ministerie van Onderwijs doet, enkel acht slaat op fi nancieele overwegingen en met de uitge sproken wenschen der ouders niet rekent. Deze factor verdient integendeel alle aan dacht. EEN BELANGRIJKE FACTOR. Aan het Departement van Onderwijs blcif men vasthouden aan den eisch, dat aan de neutrale openbare school bij benoeming uit de wachtgelders ook personen van Christe lijke levensovertuiging moeten worden aan gesteld. Ondanks tegenzin en verzet van den be trokkene, in weerwil van protesten van Oudercommissi,es en Gemeentebesturen wenschte men deze gedragslijn niét te laten varen, i Alleen in 'één geval bleek de Minister wel eens bereid een' mëer soepeler houding aan te nemen. Daar zijn nog altijdplaatsen in ons va derland, waar een deel der bevolking ortho dox is en toch het Christelijk onderwijs nog geen ingang vond. Zonder uit deze omstandigheid te mogen afleiden dat in dergelijke gemeenten Je gansche burgerij aan de openbare school bepaald „gehecht" is, moet toch toegeven dat het beginsel van bijzonder onderwijs hier de harten nog niet vermocht te winnen. I In een uergelijk milieu nu zou de politiek van het Ministerie van Onderwijs weieens tot niet gewilde gevolgen kunnen leiden. Het g.evaar toch is niet denkbeeldig dat wanneer aan een dergelijke gemengde school een Roomsch-Katholiek hoofd wordt opge drongen, 'een deel cier ouders van school gaande kinderen met dezen gang van zaken geen genoegen zal nemen en tot stichting eener bijzondere school zal overgaan. In 'dat geval zou een gevolg worden ver kregen, dat niet werd bedoeld. Immers, waar juist financieele overwegin gen aan het beleid van het Departement richtjng gaven, zouden in de gegeven om standigheden door dit beleid nieuwe kosten worden veroorzaakt Vandaar dat in zoo'n geval van de ver plichting tot benoeming uit de wachtgelders meermalen ontheffing werd verleend. Door deze uitzondering wordt echter tege lijk het onjuiste van de gevolgde methode aangetoond. Deze uitzondoringspolitiek erkent name lijk de aanwezigheid van bezwaren, doch zij wenscht die enkel maar te aanvaarden voor zoover ze financieele gevolgen met zich brengen. Welnu, de geschiedenis van het Christe lijk onderwijs is daar om te bewijzen dat Je Wenschen der :uders inzake de richting van het onderwijs een factor vormen van betee- fcenis, waarmee terdege te rsHcnen valt. HET ANNEXATIE-VRAAGSTUK IN DEN ROTTERDAMSCHEN RAAD. De meerderheid van den Rotterdamsch.m Raad heeft zich dan nu uitgesproken vóór het voorstel van B. en W. Thans is het woord aan Gedeputeerden van Zuid-Holland en aan de Regeering. Het vraagstuk, hoe Rotterdam ook in de toekomst zich van zijn groote taak, voor naamste haven van Nederland te zijn, kan kwijten, is niet slechts van stedelijk, maar van landelijk belang. Het geeft pas daarom de beschouwingen van enkele andere bladen naar voren te brengen. De Maasbode (r.k.) Jierinnert, hoe een paar der tegenstanders spraken van machts- en imperialisme. Het blad schrijft hierover: Rotterdam zal zooals de Burgemees ter terecht opmerkte zijn schatkist niet kunnen vullen met 's buurmans revenuen. Integendeel de vele varkens zullen de spoeling bier verdunnen, om een platte lands-gelijkenis te gebruiken. Ook benijdt Roterdamt zijn buren hun bestuursmacht niet. Een lid van ons ste delijk bestuur is in staat ruimer voldoe ning te vinden dan het besef hem bieden ken, dat een Rotterdamsch politieagent op de Hoogstraat te Schiedam de opgescho ten jeugd in bedwang houdt. Rotterdam wenscht niet anders dan leniging van den bcstmirsnood gebied Groot-Rotterdam. Die bestuursnood bestaat, het werd niet betwist. Een Groot Rotterdam bestaat efi ook dat werd niet betwist. De Raad van Rotterdam wenscht dien bestuursnood te lenigen door voort te zet ten de taak, die hij tot nu toe niet zonder succes in het belang van het land heelt vervuld. En wel omdat annexatie eenige middel is, dat binnen afzienbaren tijd aan Groot Rotterdam een krachtig bestuur kan geven en omdat de tijd volgens volstrekt algemeen gevoelen dringt. De voorstanders van het voorstel, die vandaag aan het woord kwamen, braken de bezwaren stuk voor siuk over de kn Ons raadslid van den Brulc, die het voc stel in een pittige speech verdedigde, wraakte de ODmerking van mijnheer Schouten, dat Rotterdam genoeg heeft aan de zorgen van vandaag. Rotterdam is de stad der onopgelos' vraagstukken, had mijnheer Schouten be toogd, wij moeten er geen annexatie-v stuk aan toevoegen. Zoo draait gij de zaak om, repliceerde mijnheer van den Brulc ter snede. Wij hebben het annexatiev stuk niet gemaakt, maar het is er. Ook al zou de Raad er zich nimmer mee bezig houden! De voorstelling als zou annexatie zede lijke gevaren meevoeren, werd zeer terecht door dr. Recser gelaakt. Immers de zede lijke gevaren der groote stad houden al lerminst stand voor haar staatkundige grenzen. Mijnheer Schouten had de stelling ver kondigd, dat wij voor onze haven-expan sie konden volstaan met annexatie van Pernis. Daar tegenover voerden wethou der de Jong en mijnheer van den Bruie aam dat wij na de uitvoering van h-?i dric-havenplan aan den rechter Maas oever geen terrein meer in reserve heb ben. En het kadeterrein van het driehavcn- plan is reeds thans geheel bezet. Aan ondernemingen van wcreldreputatie heb- ben wij „neen" moeten verkoopen. Nu gaat het niet aan om te zeggen, dat wij nog oeverlerrein bezitten op den lin ker oever. Want deze is nu eenmaal door de oever-verbinding, die moei'jk is en zal blijven, niet voor het stukgoederen- verkeer te gebruiken. En een onderneming die terrein aan den rec.hter oever noodig heeft, bedankt feestelijk voor een achter af plaatsje aan den linker oever. De ondeugdelijkheid van de gedwongen vrijwillige samenwerking bleek het dui delijkst. De burgemeester typeerde dat door een voorbeeld. Stel een randgemeente wil ijverig met ons samenwerken en aanvaardt ons uit breidingsplan. Nu bestemmen wij het grootste deel van haar gebied fot rangeer terrein of tot ontspanningsoord. Dan is die randgemeente niet in staat ons ter wille te zijn, wanneer wij haar niet subsidieeren. Maar als wij de inrich ting subsidieeren, dan willen wij ook het zeggenschap over 't beheer der uitgescho ten gelden ende deur voor annexatie staat open. De N. Bolt. Crt. ziet evenmin heil in de gedwongen samenwerking tusschen de ge meenten. Zij meent dat Neen, de al of niet gedwongen samen werking zou een proefneming worden, welke erger dan gewaagd zou zijn, ómdat ze wel veel strubbelingen, maar geen uit komsten belooft. En welke gewichtige belangen onze haven bij dit vraagstuk betrokken zijn, belangen, waarbij men niet geduldig kan blijven wachten op wat andere ge meentebesturen wel zouden gedoogen, hebben wethouder de Jong en de heer Kievit nog eens toegelicht. Hierbij kan het voor de haven om een levenskwestie gaan. Wij wijzen b.v. op de beteekenis van den rechteroever voor de vestiging van voor onze haven zoo gewichtige vaste lijnen en stukgoedbedrijven. Verscheidene leden, waaronder de s.d. en de heer Reeser, achtten de voorgestelde uitbreiding zelfs te klein. De voorzitter en de heer Verheul, welke laatste overigens in ander opzicht een beperkter uitbreiding voorstond, meen den, dat men in Zuidwestelijke richting nog wat verder had behooren te gaan. Dat deze annexatie met dat al toch yog een betrekkelijk grooten omvang heeft, is naar de voorzitter terecht opmerkte, al leen hieraan toe te schrijven, dat de ste- debouwkundige, verkeers- en overige eischen in den laatsten tijd een ander aspect hebben gekregen. Het is te hopgn, dat gedeputeerde sta ten en de regeering, wanneer zij dit plan ter hand nemen en overwegen, zich niet door kleine overwegingen zullen laten leiden en hun medeverantwoordelijkheid voor de levensbelangen van Rotterdam als haven-, industrie-, en woonstad en ook als verkeersknooppunt zullen gevoelen, al was het alleen, omdat met het belang van Rotterdam ook dat van het geheele land voor een groot deel samenhangt. Voor haar genoegen ook dit heeft de voorzitter nog eens onderstreept zal onze gemeente niet tot een inlijving over gaan, waarvan de uitkomsten in finan cieel opzicht zoo onzeker zijn en zeker geen onmiddellijk voordeel voor de Rot- terdamsche belastingbetalers beloven. Geheel andere toon laat de Rotterdamsche correspondent van De Standaard (a.r.) hoo- ren. Reeds in eenige artikelen, geschreven óór de behandeling in den Raad, had deze correspondent zich als een verwoed teger stander doen kennen, verwoeder dan meni, raadslid. De raadsleden-tegenstanders ward zeer voorzichtig in hun betoogen, omdat zi zoo gevoelden daar te staan en te sprekei als behartigers van het Rotterdamsche os lang. Toen het vóór eenige jaren ging oc de groote uitbreiding van Amsterdam, wa de redactie daar ter plaatse lang-niet zoo fel, als haar vertegenwoordiger te Rotterdam. Over de rede van den heer Dé Jong en over het slot der zitting schrijft deze cor respondent: Weth. De Jong (a.r.)heeft nog de on deugdelijkheid van samenwerking uiteen gezet en vervolgens betoogd, dat men eigenlijk geen goed anti-revolutionair is als men niet voor deze annexatie,* die in de lijn van de historische ontwikkeling ligt, is. Er is nu reeds gebrek aan -Gaven ruimte, industrieterrein en grond voor woningbouw. De moderne stad moet bin nen haar grenzen koeien en tuinderijen hebben. Op 31 Aug. j.l. had de Geer De Jong als locoburgemcester bij zijn bezoek aan verschillende deelen der steil gecon stateerd, dat de kinderen in het -Noorden van de stad klein en teer waren, daar tegenover aan de Linker Maasoever groot en blozend gezond. (Sic!) En dat alles vanwege de frissche lucht! De heer Wethouder heef. vervolgens ge meend, in wat goedkoop vuurwerk zijn nobelstcn bestrüder uit den Raad minder fair te moeten bestoken. Het applaus van sommige sociaal-democraten moge hem tot nadenken stemmen. Er is niet gerepliceerd. De voorstanders hadden geweldige haast om te/ stemmen. De heer Schouten heeft zich nog met een enkel woord verweerd tegen de aan tijging, alsof hij een slechten woningbouw zou voorstaan. I-lij wilde van repliek zien om niet genoodzaakt te worden de bezwaren tegen den gang van zaken onze stad uit te stallen. Ik heb me mijn critiek zeide de heer Schouten ingehouden, daar ik de belangen van Rol terdam niet in den weg wil staan, doch mijn bezwaren zijn niet opgeheven. Daarna werd met 2013 stemmen het voorstel aangenomen. Over zulk „overzicht" van wat zich voor deed in de fractie der eigen partij kan men zich slechts bedroeven. Dan weet men in andere partijen toch beter hoe in dergelijke omstandigheden te handelen. Wij gelooven niet, dat de pers tot taak heeft als het eens wat botst tusschen be paalde personen, vuurtjes aan te blazen. De rang van mensch met mensch samenleving is toch al zoo moeilijk, als net veer invloedrijke personen geldt. De geschiedenis spreekt hier eiken dag. Dat veel kapot gaat, is vaak te danken aan deze moeilijkheid. Overigens gelooven wij, hebben onze oorer is niet bedrogen, dat een misverstand hiei parten heelt gespeeld. Hoe dit echter zij, de pers heeft te verecnigcn, zoo lang mogelijk, niet te verwijderen. Zit daarbij de schrijver met den een, zoo wel als met den ander, in het centraal be stuur der anti-revolutionaire kiesverenigin gen te Rotterdam, zoo duizelt het ons ten eenenmale, en mag men vragen, hoe hier goede samenwerking mogelijk is. OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDING. ij Kon. besluit is benoemd tot officier de Oranje Nassau-orde Ir. C. P. E. Ribbius, oudste lid der Centrale Commissie voor Drinkwatervoorziening te 's-Gravenhage. RESERVE-PERSONEEL LANDMACHT. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het re- servepersonee! der Landmacht, bij het perso neel van den Geneeskundigen Dienst, tot reservé-officier van Gezondheid der 2e klas, de heeren C. A.' Kleipool en A. L. de Ivruijff, artsen. ZEEMACHT. 3ij Kon. besluit is eervol ontslagen met 10 Januari de luitenant ter Zee 2e klasse E. H. ten Broeke, en zijn bevorderd tot luitenant ter zee le klasse, de luitenants ter zee 2e klasse A. Rommel, A. Karsdorp en V. H. Augspurg. RIJKSWATERSTAAT. Bij"Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag met 1 Febr. e.k. Ir. S. J. Kempers te 's-Hertogenbosch, als hoofdingenieur van Rijkswaterstaat. REGENTEN GEVANGENISSEN. j Kon. besluit is met ingang van 1 Fe bruari op zijn verzoek eervol ontslagen met dank voor de gedurende vele jaren bewezen diensten L. G. A. Graaf van Limburg Stirüm als lid van het college van Regenten over de gevangenissen te Arnhem. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Bij Kon. besluit zijn met 1 Januari j.l. be- orderd bij de Rijksverzekeringsbank: tot re ferendaris J. van Dricsten, hoofdcommies; tot hoofdcommies J. II. Straub, commies; tol commies S. P. van dor Beck, P. G. Diepor- sloot, W. Hak, J. C. Kromsigt, L. A. A. M. Loonen, A. M. F. de Swert, P. van Velden en j raej. Mr. C S van Wijngacrdcn, allen ad junct-commies; adjunct-commies: H. H. Tor I lau, P. Wouda, G. H. Wevcrink, mejuffrouw N. C Kramer, mejuffrouw C. C. de Wilde, mej. C. C J. Kurtz, D. P. Hildernisse. mej. T. Honig, H. C. van Spanje, G. van de Braak. A. Cornel, mej. E. Dicke, G. P. de Grient Dreux, F. C. H. du Bois, mej. P. van Zwol, mej. H. G. Meuleman, mej. A. P. A. Ruysse- naers, mej. S. Berga en L. C. van Soéren, aden klerk. VREEMDE 9ERETEEKE'I. Bij Kon. besluit is aan .T. M. D. Blomjous. industrieel, wonende te 's-Gravcnhage, ver lof verleend tot het aannemen van zijn be noeming tot commandeur in de Orde van de Ster van Roemenië; is aan H. Kuypers, directeur, der N. V. ilo. Courant „De Maasbode" te Rotterdam, verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tot commandeur in de Orde van den HeiligeD Sylvester van den Heiligen Stoel. CHRISTELIJKE ZEELIEDEN BOND. Laat daarvoor ons geslagen zijn op Hem. zonder ;wiens zegen al onze arbeid vruchte loos zal zijn. \an Hem is ook onze verwachting voor deze vergadering en den arbeid dien w« hier hebben te verrichten. Laten we ons bewust zijn, dat we hebben te beraadslagen over de belangen, niet in de eerste plaats van ons zelf, maar over de be langen onzer menschen en hoe deze het best gediend zijn I Als we dit doen. mogen we ook den zegen ut boven verwachten! Dan zal God aan Zijn eer komen en eerst dan zullen onze belangen zoowel organisa torische. gemeenschappelijke als persoonlij ke belangen het best gediend worden. Voorts nast ons. wanneer we onze blik achterwaarts slaan een woord van oprech ten dank aan God Die onze vloot hoven bid den en denken heeft willen bewaren in den tijd toen de elementen der natuur Gods grootheid en onze nietigheid verkondig den met weemoed denken wu aan hen» Spr. wees er op, dat het vereenigingsjaar 'P ^en laatsten Novemberstorm hun dat achter ons ligt voor de organisatie ge- Praf 'n de goiven gevonden hebben. Maar staan heeft in het tecken: „Welke richtingtoch. hoe velen ziin er bewaard gebleven! zal het gaan?" De vraag drong of dit jaar! I-aat ons 'of|ted dan ook in deze stond zijn het beslissende jaar za| zijn voor de naaste y° m ^cn ,,mf. Plp °PS ven hidden toekomst, waardoor we in gesloten gelederen ien denken heweldadigrt heeft DE ALGEMEENE VERGADERING. BEGROETINGSSAMENKOMST EN EERSTE ZITTING- Heden kwam de Chr. Zeeliedenbond in „Volksbelang" te Schevonipgcn iri algemeens vergadering bijeen. Aan den vóóravond van deze vergadering werd in hetzelfde lokaal een begroet ingssa- menkomst gehouden, waarvoor bevredigende belangstelling was en die een waardige voor bereiding is geweest voor de komende zittin gen. Hedenmorgen werd te ruim 9 uur de eer- e zitting op de gewone wijze geopend. Na het zingen van „Den Hoogen God al leen zij eer" en gebed, sprak de voorzitter an den C. Z. B. een kort openingswoord. Openingswoord J- v. d. Steen. de gedwongen samenwerking geen oplos sing kan verschaffen, omdat men in het algemeen van samenwerking slechts voir bescheidener voorzieningen iets van kan verwachten en de dwang altijd een twee- sniiilenii zwaRnl Is. Op „rond van zijn j v „r d ondervinding kon de hurgemnester medo- deelen, dat overleg alleen mogelijk Jong boorde, moest men daaruit de con clusie trekken, dat het ook met dat over leg doorgaans slecht v.:\s goloopen. Dit persoonlijk intermezzo behoeft ons echter niet langer op te houden. De annexa tie-voorstellen zijn aanvaard. Wij mogen ten slotte de hoop uitspreken, dat de personen, straks het oordeel zal zijn, de dingen, waarom het gaat, groot zullen zien.* land en van ons volk, voor de welvaart van Nederland en DEPARTEMENT VAN FINANCIËN. Bij Kon. besluit is op ziin verzoek eervol uitslagen met 1 Februari e.k. D. van der Wiel als commies bij het Departement van CENTRALE BELEGSINGSRAAD. Bij Kon. besluit is benoemd tot s-vretaris OPBRENGST RADIO-TELEGRAAF- VEÏÏKEER IN NED.-INDIË. et radio-telegraafvcrkeer Nederland Ned.-Indië (rechtstreeks en via Amerika) bracht voorzooveel het aan Nederlanu toekomende aandeel betreft, over het 4e kwartaal van 192S rond f 462.S00, tecon rond f 328.000 over het 4do kwartaal van 1927. Over het geheele jaar 1928 bedroeg di> opbrengst rond f 1.603.050, te^cn rond f 1.107.000 over 1927. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Kolcmipn zal op Vrijdag 18 Januari niet plaats hebben. EXAMEN KOMMIES 2e KLASSE. In 1929 geen examen.* De Minister van Financiën brengt ter kennis, dut het vergelijkend r- .en voor kommies der 2e klasse der directe belastin gen, invoerrechten cn accijnzen in het jaar 1929 niet zal worden gehouden. zullen optrekken. ensch van onze laatstgehouden Alge- meene Vergadering had een duidelijk geluid doen hooren, wat ook de maatstaf is geweest voor al onze be sprekingen. In hoeverre het bestuur zich heeft gekwe- n van de taak, om volgens opdracht, naar meerdere centralisatie te streven, met in achtneming van den wcnsch der vergade- zich als vakgroep zeelieden te kun nen uitleven ligt ter beoordeeling- aan deze vergadering. De leiding die het bestuur bij deze be sprekingen van het dagelijksch bestuur van het C. N. V. en met name van hun voorzit- er mocht ondervinden, 2ij hier dankbaar ermeld. Aan deze medewerking, naast die van of- ficieele zijde,, hebben wij het ook te danken it we de oude voorwaarden van uitkec- ngsduur onzer W.K. weer mochten invoe- Voor conflicten van eenigen omvang wer- :n we bewaard in 't jaar dat voorbijging of de toekomst ook tegen wordt* gegaan in dezelfde verwachting, moet Spr. in twijfel trokken. Moreel en financieel moet, met name in het haringvisschèrij bed rijf, heel wat veran dering gebracht worden, willen de arbeids voorwaarden aan behoorlijk te stellen eischen voldoen. Tèit opzichte van de propaganda mag wor den gezegd, dat het hoofdbestuur gedateu heeft, wat het-heeft kunnen doen. Met een welkomstgroet aan u allen en tn 't bizonder aan het Christelijk Internatio naal Vakverbond en den Ned. Bond van 'a^HMfdbSuiiï Chr' fatrieks. en Transportarbeider, Het G N. V, was verhinderd aanwezig te zijn. De heer K. Westland was den vorigcu avond ongesteld geworden en kon daardoor de vergadering niet bijwonen. Jaarverslagen aan de orde. Aan dat van den secretaris ontleenen wij, dat ook in het afgeloopen jaar op dezelfde wijze met den Z.M.B. werd samengewerkt. De onderhandelingen met don N.B.GF.T. werden weer hervat cn hebben gelukkig tot overeenstemming geleid. Met de geestver wante organisaties werd over het algemeen op aangename wijze samengewerkt. Het H. B. kwam in het afgeloopen jaar 8 keer in vergadering bijeen. Ten opzichte van de W. K. (werkloozen- kas) werden pogingen aangewend om mede in verhand met de fusie den ouden toestand nog voor dit seizoen te herstellen. Acties werden gevoerd te Wierum, Uitlui den. Scheveningen, Vlaardingen eri Maas sluis. Natuurlijk werden alle acties hiët fol vol- Noord-,cn-Zuiderzeevisschers zijn vooral komen bevrediging opgelost, doch de resul- daarbij niet vergeten. jtatcn stemmen tot dunkbaarheid. Ten opzichte van den Zondagsarbeid, wat Ten opzichte een vorige vergadering een punt spreking uitmaakte, kan gemeld worden, dat onverzwakt de actie is doorgezet. Als resultaat van dien arbeid kan gewe zen worden op de uitspraak van de com missie, die daartoe is gevormd en onze ac tie te Pienne met 't verzamelen van hand- teekeningen. Staat dit resultaat zeer zeker in meer ne gatieven dan positieven vorm. laten we ho pen dat dit jaar ons zal brengen wat we er nede bcoogen De propaganda werd evenals vorige jaren met groote kracht gevoerd, terwijl het oi^ gaan ,De Banier" regelmatig bleef ven» schijnen. Het totaal aantal leden liep terug met 98 cn bedraagt thans weer 1115. Uit des penningmeesters verslag bleek, dat de verlies- en winstrekening sluit met een batig saldo van ƒ435.61. De balans wijst een totaal-cijfer aan van ƒ49.595.34. Het ka pitaal bedraagt ƒ3896.79. niet slechts het uiten van den gebruikelijke» i v VRAGEN VAN KAMERLEDEN. DE FILMREGISSEUR POEDOWKIN. Het Tweede-Kamerlid L. L. II. de Visser hegft den Minister van Justitie de volgende ragen gesteld: Is het juist, dat de Regcering als voor waarde voor het toelaten van den beken den filmregisseur Pocdowkin heeft bepaald, dat deze slechts bier te lande kan verbte ?u, indien hij uitsluitend optreedt voor de Filmliga, zoodat het belangstellende pu bliek de door hem te houden -«n niet zal kunnen volgen? Is do Rcgeeriug bereid oogenblikkelijk maatregelen te nemen, waardoor aan dezen grooten Russischcn filmartist a'snog gele genheid wordt geboden, zijn artistieke le zingen ook in het openbaar te houden en hem daarvan telegrafisch mededeeling te doen, ten einde daarmede de d"ad van on beleefdheid tegenover dezen kunstenaar, maar ook tegenover zijn volk en den staat, 'aartoe hij behoort, begaan, zooveel doen lijk te corrigeeren? DE KOLENTIP TE MAASBRACHT. Het lid der Tweede Kamer, de heer Her mans, hneft den Minister van Waterstaat rangd of deze kan mede '""Vn* wanneer de --•♦in te Mnesbmrht in geregeld gebruik zal worden ges'eld en met de exploitatie hiervan zal worden dal een halve eeuw g-'edon II M. de K belast: ningin-Moeder als de ieug Mge erhtgennnte 2o. of de Minister bereid is te bevorderen, van Koning Willem III van Wald«>rk-Pyi- dat het rarcordementstarief zoodanig wordt mont naar Nederland kwam, om als Ko geregeld, dat hierdoor het gebruik der ha-1 ningin der Nederlanden onze landgenoote - ui te worden> Zij werd dil met hart en ,l€l AMSTERDAM—BOVEN-RIJN. Het'Tweede Kamerlid de hoer J. B. van Dijk richtte de volgende schriftelijke vragen tot den Minister van Waterstaat: Heeft de Minister cr kennis van genomen. Jat in de vergadering van den Raad van Amsterdm op 19 December jl. toen daar de verbinding van Amsterdam niet den Rijn erd besproken, de burgemeester mededeel de, dat aan hem, bij een onderhoud met Uw departement door Uw Exc. werd toegezegd, lat een desbetreffend wetsontwerp voor 31 December d.a.v. zou verschijnen, en dat -ie burgemeester er aan toevoegde, geen reden te hebben aan het woord van een NeJer- landsch Minister te twijfelen? Zoo die mededeeling door Uwe Exc. wordt beaamd, zou dan kunnen worden gezcird, waarom aan die zoo stellige toezegging geen gevolg is gegeven? HZT FEEST VAN KONINGIN EMMA Onze Berlijnsche corr. schrijft: Door ongesteldheid ten huize van graai van Limburg Stirum was de gebruikelijke nieuwjaarsreceptie enke'e dogen vertraagd Van uitstel kwam echter geen afstel, wa*it Donderdagmiddag waren vele Nederlandscüe dames en heeren naar de Rauchstrasse ge kornn om den gezanl en diens gemalin te complimenteeren. Zooals men weet, heerscht op 't oogenblik in alle deelcn-van Berlijn griep, liggen de ziekenhuizen propvol en werd in verschillende Berlijnsche bladen'na drukkelijk op een tekort aan ziekenhuizen gewezen. Daar was 't geen wonder, dat meerdere landgenooten, die anders plegen te verschijnen, ditmaal schitterden door af- s 2'hcid. Nie'temin was het bezoek vrij I kreeg weldra, na 't overlijden van onzen Koning, de moeilijke taak te regeeren, tot dat haar dochter Wi'helmina tot Koningin der Nederlanden geproclameerd werd. So- dert dien bleef zij werkzaam op velerlei ge bied, niet 't laatst op dat der liefdadigheid. Als een voorbeeld voor alle Nedorlandsche vrouwen en moeders teekende II. M.'s ge zant de hoogc Vrouwe en gaarne voldeden wij aan diens verzoek op 't we'eijn van H.M. de Koningin-Moeder een drievoudig hoera! uit te roepen. Daarna werden tenslotte twee coupletten van 't Wien Ncerland's bloed staande gezongen. Hiermede was de korte, eenvoudige viering van M jubileum teneinde. Hoe verder men van huis afwoont, des te sterker is de behoefte om met volk en vor stenhuis en vaderland in eng contact te slaan en te hl'iven. Vandaar dan ook. dat alles, wat in dien zin door 't gezantschap wordt ondernomen, de hiizondere waardetv rintr geniet van de te Berlijn wonende Ne derlanders. TTit naam van al'e aanwezigen werd op voorstel van H. M.'s gezant een teleerafi- sche gelukwensch aan H. M. de Koningin- Moeder gconden en ook dit voorstel weM door alle aanwezigen met applaus aange nomen. NATUURBESCHERMINGSWET. Adres van den Ncd. Jeugdbond. Gemeld wordt: Het hoofdbes uur van den Nederlandschon Jeugdbond voor Natuurstudie heeft aan den Minister van Onderwijs een request gezon den met het verzoek de in voorbereiding zijnde Natuurbeschermingswet, volgens welke het mogelijk zal ziin landscbaps- schoon, uit wetenschappelijk oogpun" ba- langrijke terreinen, bepaalde plant- en dier en door den Staat te doen beschermen. dn,K en ,a*eer is he, anninl „aS(e„ T.r mijn korte aanwezigheid op ongeveer zesturi„.„i |hTd mlln hinilM d(r „"a„,„rh-srhermin„ op£eln?t worden en komst deelde ik den .gezant mede, dat mijn „on boroea ditmaal een "dubbelen «lund J,. j Taimwheseb^^ „'e™'^ orde. De eroote cullnreele en maatschap- qieuwjaarsgroet, maar ook en meer no. mijn groote vreugde over het jubileum va:i H. M. dc Koningin-Moeder. Ik onderhield mij met verschillende landgenooten cn h-t deed mij goed, hoe allen meeleefden mn in heht lieve vaderland op dat oogen blik gaande was. Ik toonde aan de dames enke'e nummers van onze krant en de fraaie foto's hadden aller bewondering. Juist wil ile ik afscheid nemen, toen graaf Limburg Stirum mij verzocht nog een oogenblik te willen blijven. Hij verzamelde alle gasten in de groote ontvangzaal om zich been en elgekozen bewoordingen op fej!,' pelijke waarde waar het hier om gaat, eischen, zon wordt in hel adres aangevoerd, dat de nntuurbesrherming zoo spoedig mo- ge'ijk door de gemeenschap ter hand wordt genomen. ven te Maasbracht f 4dt bevorderd? INSPE3TIE GENEESKUNDIGE DIENST. De generaal majoor Inspecteur van Jen Militair Geneeskundigen Diens: N. Schrij ver. die met 1 Mei mot pensioen den die.ist verlaat, zal v\or<ten opgevo'gd door den chef "an het Militaire h'opitaa! te 's-Gra venhage, dir. off. van Gezondheid le klawa (kolor I) Dr. J. C DtehL

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1