BUITENLAND. Wetenschap. DONDERDAG 3 JANUARI 1929 EERSTE BLAD PAGi 2 OVERZICHT. Het nieuwe jaar 19 in Frankrijk althans piet met een Kabinetscrisis begonnen, zoo als het enkele dagen geleden scheen. Poincaré is voor den aandrang van zijn medeministers om niet heen te gaan, bezwe ken. Die aandrang schijnt nogal sterk geweest te zijn. Zelfs moet de minister van finan ciën Chéron aan Poincaré, die zelf geen por tefeuille heeft, de zijne hebben aangqboden, ais hij maar blijven wilde. De reden, die Poincaré opgaf voor zijn plan om af te treden, was overigens aller" minst een die hout sneed. Hij wilde heen gaan nu hij de begrooting in veilige haven en daarmee zijn werk van flnanciëele ge zondmaking voltooid had. Het was echter niet juist, dat hij zich dit uitsluitend tot laak had gesteld bij zijn jong ste Knbine.sofrmatic. Poincaré weet dat zelf trouwens zeer wel en daarom moet er meer achter zijn zonder ling „plan" tot aftreden schuilen.. Hij weet ook zeer goed, dat do groote meer derheid zijn leiding vcrlangf, bij de aan staande herstel besprekingen wat de buiten- landsche aangelegenheden betreft en bij ver schillende voor beslissing staande moeilijke binnenlandsche kwesties, als de weer toela ting van de. zcndingscongregraties en een groote serie' van wettelijke regelingen, o.a. van het wegen vraagstuk, hat. vraagstuk der woninghuren, de draadioozé omroep en der uitlegging van Parijs. Poincaré blijft Vooralsnog bovendien de man, in wjon men nog het meeste vertrou wen heeft, dr.t hij zoo lang mogelijk zal kunnen tegenhouden, dat de partijstrijd in hel parlement herleeft ton( nadeele van het werk van den wederopbouw van Frankrijk. Wat dat laatste betreft, is. het gevaar on langs zeer vergroot door het uit de regeering stappen vgn de r-gdicplen tengevolge van bet bekende door Caillaux geïnspireerde partij- beslui L Het'.goed-omschreven- program van aétie icr radicalen hangt als een voortdurend ge vaar boven Poincaré's Pegeeringsbeleid. Steeds weer zal goed moeten overwegen worden hoe men me! doAradicaien moet om springen, die weliswaar inwendig Verdeeld zijn rnaar wier gematigden evenzeer als bun -linkschen gebonden zijn door dat pro gram. De grootste moeilijkheid in dat op- zich wacht bij de wet op de missie-congre gaties, waartegen de radicalen, gelijk bekend, unaniem fel gekant zijn. De socialisten, die geen verantwoordelijk heid dragen en voorloopig ook geen kans schijnen te hebben een nieuwe kartelregec- rlng mee.te helpen vormen, putton zich uit in een negatieve politiek. Zij zouden de te genwoordige regeering dolgraag omver gooien, zonder dn.' zo cr iets anderis voor in de plaats kunnen stellen. Zoodoende schijnt Poincaré's positie nog vrij sterk. Moest hij heengaan dan zou President Dcumcrgue vermoedelijk toch weer als Kabinetsformateur moeten te- tfugi iren. PARKER GILBERT'S RAPPORT. CRITIEK VAN DE EUITSCHE PERS. Xnv!cctl cp de komende hcrs'.clbcsprekingen. iParkerGilbört.-de agent-generaal v. d. Dui-schp herstelbetalingen, noemt in ziin guhYoeng 'ja'arrirpport Duitschland's er.nno- - nu§c'hé1.p„q$ltip: zeer gunstig en levert critxeK opii de ,Duitsche begrotoingen, die aan een teveel aan uitgaven zouden iaboreeren. De Dui'sche pers critiseert dat als niet olij.ee ief en wijst er u.m. op, dat de uitvoe ring .vart, dq Verp iclitingen s,echts mogelijk ls-"geweest door het aangaan van nieuw-' feujten 'andsche schu'lden. Engeland toont men zich naar aanlei ding van Pérkcr Gilbert's rapport nogal onlstemd. De „Siar" acht het mogelijk, dat zoowel Duitscli'anJ als Frankrijk de werei.l hel.ibcri misleid omtrent hun financiëe.e po sitie, waardoor dan Enge and, wat de. her •'.Clbeta'ingen betreft, zou 7''41 benadeeld ■Hét spreekt .bij na vanzelf, dal het rapporl van invloed, zal zijp bij de herstelbcspre kingen. Daar Parker Gilhert zelf steeds op herziening van de Dawesrcge'ing heeft aan geef rongen', ligt het -voor de hand, dat hij, indien hij niet objectief genoeg geweea' mocht zijn bij de opstelling van zijn rapport, hij'Joch in geen geva' de zaak heeft geflat teèrd ten gunste van Duilschland. Integen deeil OPROEP VOOR EUROPEESCHE SAMENWERKING. Graaf Coudenhove-Kalergi, voorzitter van de Pan-Eurppeesche Unie, verzoekt ons op name van een oproep waarbij hij, onder her- in'héring' van het veertig jaar geleden bijeen komen van de eerst Pan-Amerilcaansche con- farentie, die z.i. tèn gevolge had, dat Ame rika den- vrede in dien tijd bewaard, heeft, Epropa aanspoort om dit voorbeeld te volgen eii .tieai jaren na den oorlog de eerste Pan- Europeesche Conferentie bijeen te roepen. Want aldus de oproep in de afgeloo- pèp tien jaren is Europa niet tot rust ge komen.. Dp kanonnen zwijgen, maar de strijd duurt voort: zijn wapens zijn haat, vrees onderdrukking, wraakzucht, leugen, laster, afpersing, moord, bewapening en contra bewapening, verbonden en contra-verbonden, revolutie en contra-revoluties. .He Europeesche oorlog is ten einde nfaar de Europeesche vrede is nog niet be gonnen. Tusschen de Vredesconferentie en de Pan-Europeesche Conferentie heerscht po litieke'wapenstilstand. Om dezen in een wer- kéfjijken vréde te.veranderen, dat is de taak van alle verantwoordelijke Europeanen. De Pan-Europecsche Conferentie moet bij eenkomen om den oorlog te liquideeren en Europa te verzoenen. De Europeesche regee ringen moeten de poging wagen haar we relddeel in politiek, economisch en cultu reel opzicht organisceren. <ii'ien jaren 'volkenbond hebben het bewijs gebracht dat dit instituut niet toereikend is deze taal: te vervullen. En dat naast de solidariteit der menschheid ook een Euro peesche solidariteit bestaat en naast de be langen der menschheid nog bijzondere Euro- peosché belangen. Daarom moet de Volkenbond aangevuld worden door een Pan-Europeesche organisa tie. zooals hij in Amerika aangevuld wordt door een Pan-Amerikaansche. Want de groote Europeesche vraagstukken zijn na tienjarigen arbeid onopgelost: ontwapening, veiligheid, besch rming der minderheden, afschaffing van douanerechten. Voor deze levenskwesties voor Europa is slechts op een Europeesche basis een oplossing to vinden. Daarom 'zegt Coudcnhove-Kalergi's op- roép dperi wij een beroep op alle Euro- pceselie rkgetrtngen om geen tijd te verlie zen cn noï in dit jaar, 1929, de eerste Pan Eirropecsche Conferentie bijeen te roepen. Geeri tijd te verliezen, om op dcuc confe ren tie den Europccsehén Statenbond van gelijkgerechtigde volken te organiseeren! Geen tijd te verliezen om op deze conferen tie de afschaffing der douanerechten tusschen HET HUISELIJK LEVEN IN DEN SOWJETSTAAT EEN KIJKJE IN DE WASCH- KEUKEN VAN EEN VROEGER PALEIS. Ontzettende woningtoestanden. Maar de Rus leeft kalm voort. „Er is toch niets aan te doen (Van onzen Duitschen correspondent). Een blik in het eenvoudige leven van dc-n doorsnee-burger zal u, dunkt mij, een duidelijk beeld geven van den heilstaat, zoo- cis een commun'st zich d en droomt. Er zal een huivering door u heengaan, als ge leest, met hoe weinig men zelfs in een stad als Moskou tevreden moet wezen en men vraagt zich onwillekeurig af, hoe lang een volk, dat eenmaal welvarend was-, nog een regeering zal duiden, die vcor propa ganda in 't buitenland mill'oenen, voor de welvaart van 't eigen volk geen roebel blijkt «ver te hebben. Komt ge als West-Europeeër naar Rus land, dan staat ge paf, kijkt om u heen en weet niet, hoé ge 't hebt. Allerlei dingen gaan boven uw bevattingsvermogen uit en ge weet nauwelijks, met welke vraag ge zult beginnen. De vaste correspodent van een veel ge lezen Berlijnsch dagblad geeft zijn alles zins betrouwbare persoonlijke indrukken ui ervaringen als volgt weer: Mijn buurman in het kleine huisje naast mij bewoont de vroegere wa.schkeuken, die thans tot een kleine woning van drie ka mers is ingericht. Men kan nog altijd mer ken, dat het een vroegere waschlceuken is, waar erg veel werd gewasschen Da muren zijn nog altjjd vochtig en het stoken heeft daar nog weinig aan veranderd. De warch- keulcen behoort tot een vroeger pale's", oorspronkelijk een fraai gebouw, thans erg vervallen, daar tegemvoord'g in de 27 ka mers, indertijd door den bewoner alleen voor zichzelf benut, 25 arbe.'dersfamilies met kroost onderdak hebben gevonden. Veel zou er noodzakelijk gerepareerd moe ten worden, manr bet huircom'té heeft daar toe niet steeds de noodige gelden toe be- rch'kbaar, daar de huur slechts weinig op brengt. Voorloopig kan men er nog "n wo nen, wat er later van wordthier re kent men alleen maar met den dag van Ledenwat er morgen gebeurtdat is dan weer de vraag! In de wa^chkeuken woont een arbe'det rr.et zijn vrouw, vijf volwassen en twee klei ne kinderen, den nog de bejaarde moeder en een tante. Een van de dochters is reeds ge rui men tijd getrouwd. Haar man en kind bewonen eveneens deze drie vertrekken. De inrichting van deze woning is arme- 1 ijker dan armelijk. Het allernoodzakelijkste ontbreekt. Het echtpaar beschikt over een bed, een klein smal bed en v'ndt dat iets heel gewoons. Bij zulk een beperkte ruimte kan men immers geen twee-persoonsbedden neerzetten! De kinderen slapen op matras sen en e'.k van de matrassen is voor twe-e personen bestemd. Daar wordt 's avonds dan nog wat stroo onder geworpen. De dekens zien cr verschrikkelijk uit, want nieuwe dekens zijn veel te- duur. Het inkomen 's nat voldoende voor _t dagelijksch leven en had de Rus _p:et zijn beroemde berennatuur, dan zou hij aan t '.even, dat hij leidt, te gronde gaan. Maar dank zij zijn primitiviteit, zijn onbeschrijf lijke inschikkelijkheid leeft hij van het wei nige, dat hij heeft. Soms sch'et hem te bin nen, dat hjj vroeger beter leefdemaar hij is er aan gewoonen er valt immers niets aan te veranderen! Dat bij zulk een ncodtoestazvd de ge dachte aan de orde niet by .hem opkomt, is begrijpelijk, temeer, waar de Russische vrouw zelf ook niet veel voor huishoudelijk werk voelt. Het is een jammerlijk bestaan bij mijn buurlui. En ondanks dat, hebben d:e men- schen toch nog den moed en de lust om te leven. Wanneer men hoort, dat hier in drie kleine kamers 13 menschen wonen, dan komt er een huivering over je heèn, wanneer men dan echter ook nog hoort, dat twee van de kinderen nog den moed hadden, om in 't hu welijk te treden, dat zelfs man en vrouw hier eveneens wonen, dan moet men zelfï den moed van die menschen nog bewonderen. De eene jonge dochter van 18 jaar leerde een netten jongeman kennen; ze bevielen elkaar wederkeerig en weidra pingen ze naar hst commissariaat, óm z'eh te laten inschrijven. Daarmede was het huwelijk voltrokken. Men overlegde, of de jonge vrouw bij haar schoonouders, intrek zou nemen jnaar stelde vast, da+ daar het wonen nog eer onmogelijk zou wezen en duskoos men de waschkeukm. Bruiloft werd er ni^t gevierd. Op den avond van de inschrijving werden vrienden en kennissen uitgenoodigd, dronk men wodka, at men wat droge worst, kaas, virch en brood en daarmee was de zaak afgedaan. Eenvoud'g wordt zoo'n feest gevierd. Even eenvoudig gaat men cok weer uiteen. Acht dagen na het huwelijk merkte de jonge vrouw,'dat h3ar man 350 roebel schul den had. die nu zoetjesaan afbetaald moes ten worden. Ze g'ng naar Sachs, dat is de (verheid, die het huwelijk had ingeschre ven enliet zich schrappen! Naar buis terugekeerd, zeide ze tot haar man: „Beste man, we zijn niet meer ge huwd. Je moet maar weer gaan verhu'zen.. Je hebt je schulden geheim gehouden en :ik schulden betaald worden. Bij ons geringe heb weinig lust om te werken, opdat jouw Inkomen beiden verdienen slechts weinig zouden we er toch nooit bovenop komen. Betaal jij je schulden maar liever alleen!" Waarop de man weer naar zijn ouders te rugkeerde. J Ook de zoon van myn buurman voelde wel wat voor 't huwelijk. Hij wilde zyn vrouw cok meebrengen in de wasehkeuken, dgar cr bij haar ouders geen plaats Was. Hier ste'.de de vrouw eerst nog een'ge eischen: zou pas in 't huwelijk treden, wanneer de woning aan een radicale schoonmaak on derworpen was en ze wenschte vcor hah^ man en zichzelf een aoart slaapvertrek, waar ze dan tevens in zouden hu'zen. Men kwam aan die e'schen tegemoet en zoo kwam cok het tweede huwelijk tot stand, dat nu reeds een paar maanden in gang is. Door de vor deringen der jonge vrouw is de woontoe stand voor de anderen nog sl'mmer gewor. den: twaalf nersonen in twee kamers. Zulke gevallen zijn hier geen -zeldzaam heid. Men verlangt en verwacht niet veel. Wenschen, al zijn ze nog zoo bescheiden, kunnen immers toch niet vervuld werden* En de jeugd, de thans opgroeiende jeugd, weet niet eens, dat men anders, beter, meer gecultiveerd kan leven.. Het leven der ar beiders in andere landen wordt in schrille kleuren geschilderd, zoodat men gaat den ken.: wij zijn er in Rusland nog lang zoo kwaad niet aan toe! Den vrijen tijd brengt men in clubs door, en doet aan sport en het „hu'selijk" leven '.s bijzaak. Om te slapen neemt men een be scheiden hoekje voor lief. Alleen de ouderen denken nog wel eens. aan de tijden, toen men 't beter had. EENiGE BELANGRIJKE GEBEURTENISSEN VAN HET JAAR 1928.*) JANUARL de Europeesche landen onderling en de in stelling van een Pan-Europeesche marlet ter hand te nemen. Het succes van deze Conferentie hangt af van den goeden wil der Europeesche volken. De mobiliseering van den ^goeden wil der regeeringen ligt in de hand der pers. Van 'deze heide machten moet in het Nieuwe Jaar de groote beweging voor een Pan-Europeesche Conferentie uitgaan, die alle regeeringen cn volken van Europa dwingt zich te verzoenen, zich te vereeniigen en elkaar te redden!" DE ZIEKTE VAN KONING GEORGE. Lichte verbetering. Het bulletin van Woensdagavond maakt weer van lichte verbetering melding. De be- zorgheid houdt nochtans aan. De „Evening News" meldt, dat de calcium- aanwending denr inspuiting direct in de aderen betrekkelijk nieuw is in Engeland. Het dient om de calciumverhouding in hel b'ood, dat door de aftapping van 'vocht ver andert, weer op peil te brengen. RESIDENT-GENERAAL IN MAROKKO. Lucien Saint is inp'aats van Sleeg tot resident-generaal van Marokko benoemd. Steeg mocht de functie niet langer waarne men als hij senator wil blijven. DE „GAZETTE DU FRANC". Do hertog d'Ayen is in staat van beschul diging gesteld wegens oplichting, misbruik van vertrouwen en medeplichtigheid in ver band met de fictieve inschrijving voor 1.830.000 francs aan aandeelen in de onder nemingen van Mme. Hanau. RAZZIA ONDER NEW-YORKSCHE MISDADIGERS. Whalien, de nieuwe hoofdcommissaris van politie te New-York, heeft zijn ambt aan vaard met een gewe'dige razizia onder de misdad'gers. Hij heeft in veertien dagen tijds niet minder dan vijfhonderd personen doen arrosteeren, den laatsten dag van het vorig jaar nog 153. Velen der gearresteerden wor den beschuldigd van zware misdaden, doch tailoozen zijn eenvoudig op verdenking ge arresteerd, krachtens de wet op de landlou pers, volgens welke ,,'eegloopers" in de ge vangenis kunnen worden gestopt HET HERSTELVRAAGSTUK. DE FRANSCHS EN JAPANSCHE DESKUNDIGEN. Frankrijk benoemde Moreux, gouverneur van de Bark van Frankrijk en Parmenticr tot deskundigen, Japan den financiëelen Mori en de vice-gouverneur van de Bank van Japan Aoki. DE DUITSCHE DESKUNDIGEN. ITct heel, dat Dr. Schacht, president van de Duitsehe Rijksbark en de bankier Mcl- chior als Duitsehe gedelegeerden zullen wor den aangewezen. HERRICK ERNSTIG ZIEK. De \merikaansche gezant In Frankrijk Myron ITcrrlck, die reeds 74 Jaar oud is, is op zij landgoed in Chagrim Vails in Ohio ernstig, ziek geworden aan bronchitis. LOUBET 90 JAAR. De oud-nresident van Frankrijk Etail'e Loubet (1899—1900) is op oudejaarsdag 90 jaar geworden. Hij moet een krasse grijs aard' zijn. PLANNEN VAN Dr. ECKENER. Mei de „Graf Zeppelin". Dr. Eckcner is van plan in Maart met de „Graf Zeppelin" een tocht te maken naar Egypte cn Palestina en in het midden van den zomer een reis om de wereld te onderne men, via Tokio naar de Ver. Staten en dan naar Friedrichshafen terug. Op de wereldreis kan een aantal passa giers meegenomen worden. In 1930 zal begonnen worden met den bouw van een veel grooter luchtschip, dat ook een veel grooter aantal ingebouwde mo toren zal hebben, nl. tien in plaa'ls van vyf. Tevoren moet een zeer groote hal gebouwd werden. Men denkt daarmee de volgende maand te beginnen. De afmetingen zullen 50 M. breed 4G M. hoog en 250 M. lang zijn. Een Amerikaansche gilt van 20.0Q0 pond. Het fonds van den lord mayor voor de noodlijdende mijnwerkersgezinnen is met een gift van 20,000 pond van een onbekenden Amerikaan te New York verrijkt. Hij was diep getroffen door den radio-op- ïoep vaij den Prins van Wales, die hem per soonlijk bekend is. Tevoren had hij laten vragen of een Amerikaansche gift niet als een onkiesche inmenging zou beschouwd worden. Toen .cm daarop geantwoord werd, dat, in- tegendet!, alle hulp. van welken kant ook, Welkom was ei; dat de prins de vriendelijke gedachte van zijn Amerikaanschen vriend ten zeerste op prijs stelde, werd cenige uren later ee 1 ch'èque van de Londensche filiale van de American Banking Corporation ge zonden. GENERAAL DE CEUNINCK. t Te Brussel is, 77 jaar oud, overleden lult generaal August de Ceuninck, gewezen chef van den voor-oorlogschen Belgischen geno ralen staf, oud-minister van oorlog en ge wezen bevelhebber van een ooriogsdivisié. Te Breedcne bij Ostende stond nog een zware Duitsehe kustbaterij, die curiositeit'» halve door veie toeristen werd bezocht. Mei» heeft de kanonnen thans met dynamiet, in do lucht laten vliegen, omdat men dit be kijken van moordtuigen niet meer erg pao dagogisch vond. Belgische kranten 'verte len, da! de Duitsehe ingenieur, die destijds dpze batterij gemonteerd had, verlof had ge vraagd, thans haar verwoesting tc mogen bijwonen, wat hem geweigerd werd. DE AFGEDREVEN VISSCHERS GERED. Uit Riga wordt gemold, dat de Estlindsche visschcrs, die op een ijsschots in het Peunus- meer afgedreven waren, thans nlle op 3 no gered zijn. De redding is mogelijk geworden door bet invallen van een strenge vorst, ten gevolge waarvan de ijsschotsen niet verder braken.. Londen wordt geteisterd door overstroo mingen; 20 dooden._ In dé provincie Kwantoeng richten Chi- neeschc communisten een enorm bloedbad aan. Te Rangoon stort een trein van een brug; 52 dooden, 29 gewonden. FEBRUARL De Engelsche onderzoekings-commissle- Simon wordt overal in Britsch-Indië ge boycot. Sövjetl-Rüsland dient een ontwerp-conven- tie voor a gemeene ontwapening in bij den Volkenbond Te Jeruzalem wordt een hevige aardbe ving waargenomen. Het Italiaansc'ne s.s. „Alcantara" zinkt bij Dungèness na een botsing onet een Russisch opleidingsschip; de geheele bemanning kom'! op een na om het 'Jeven. Ernstige overstrooming te Rio de Janeiro; 200 huizen ingestort, vele dooden en gevvua- denj Felle bioscoopbrand te Trcnto in Italië; 30 dooden en nog veel meer gewonden. MAART. De stad Le-Yang in de Cbineesche provin cie I-Ioe-Nan word»! door communisten en gedemobiliseerde soldaten geplunderd, uit gemoord en verwoest. lie Vólkenbondsraad te Genève bijeen. Aard-verschuivingen te Santos (Brazilië); 300 dooden en 200 gewonden. De Engclsche oorlogsvlieger Captain Hinchliffe start met een vrouwelijke passa gier ui»! Eng&'and naar de Vereen. Staten; er wordt niets meer van hen gehoord. Aardverschuiving en overstrooming te Los Angelos; zeven plaatsen weggevaagd; hon derden dooden en gewonden. Communisten richten te Tsjcn-Tsau in .China een vreeselijk bloedbad aan. Aardbeving in Noorrl-Italië. Julius Barmat wordt veroordeeld tot 11 -maanden gevangenisstraf, zijn broeder Hen ri tot zes maanden, beiden met aftrek der preventieve hechtenis. Hevige aardbeving in Smyrna en omge ving; tairijke silachtï.offers. APRIL. Studentenonlusten te Leuven; de staat van he'eg afgekondigd. Aardbevingen in Klein-Azië; 1700 huizen verwoest. Bomaanslag te Mi'aan op Koning Victor Emanuel; de Koning blijft ongedeerd, docli 23 omstanders worden gedood en 30 gewond. Het uit Ierland vertrokken Duitsehe vlieg tuig „Bremen" vliegt den Oceaan over en dap)lt te Greenley-Islcnd in Canada- Hevige aardbeving in den Balkan; talrijke dooden en gewonden. Generaal Nobile stijgt te Mi.'aan op met het luchtschip „Italia", tot het maken van een Poolvliuchtt. Aardbevingsrampen in Bulgarije en Gria kehland. UEL De 1 Mei-betoogingen vetfoopen overal rustig, met uitzondering van Warschau. Stara Zagora in Bulgarije door een cycloon geteisterd. Tengevolge vétn de staking <Mgt vrijwel de gehee'e Duitsehe Rijnscheepvaart stil. Prins Carol van Roemenië wordt uit En geland verwijderd en gaat naar België. Overal in Europa woeden hevige stormen, gepaard gaande met felle koude. Te Keulen wordt de Internationale Pers- temtoonsteliUng „Pressa" gehouden. Tif.'is door een aardbeving verwoest In de Hamburgsche haven ontp'ioft een tank met oxvgeengas. In den omtrok den honderden personen bedwelmd; tal van dooden. Bomaanslag op het Italiaansche consulaat te Buenos Aires; 12 dooden, 40 gewonden. Het Italiaansche luchtschip „Italia" keert, na aanvankelijk succesvolle kruistochten hoven het Pool-gebied niet meer te Kings- bay terug. Later b' ijkt, dat het vergaan is. JU NL Het s.s. „Citta di Milano" verkrijgt radio grafisch contact met de overlevenden van dé „Italia". Hot watervliiojtuig „Friendship" opgeste gen in New Foundland, vliegt over den Oceaan, landt behouden te Llanelly ii Wales. De Duitsehe Rijnscheepvaart wordt hervat •Groote ha/ven staking te Antwerpen. De D-trein Triest—Nederland ontspoort 21 dooden en 8 gewonden. Majoor Maddalena, per vliegtuig een on derzoek instekende, ontdekt Nobile en ziet hem van levensmiddelen en andere be hoeften. Van den Franschen vlieger Guil- baud en Amundsen, die ter assistentie van Nobile opgestegen zijn, wordt niets meer vernomen. Nieuwe reddingspogingen voor Nobile c.s. worden ondernomen, waarbij zich tal van moeilijkheden voordoen. Ernstig spoorwegongeluk te Dar'ington in Engeland; 24 dooden en 50 gewonden Fel'e mijnbrand te St. Etienne in Frank rijk, waarbij 51 arbeiders om het lieven ko- De Fransche franc wordt gestabiliseerd. JULI. De Belgische financier Locwenstein ver ongelulot tijdens een vliegtocht boven hel Kanaal. In het proces der ingenieurs In het Rus sïsc.he Donetzbekken worden elf doodvonnis sén uitgesproken; twee Duitschers worden vrijgesproken en de derde tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Het Chileensche transoortschip „Anga mos" vergaat voor de kust van Chl i; 250 personen komen om het leven. Op het gebouw van de GeP eOe te Moskou wordt een bomaanslag gep'ecgd. Nadat de Zweedsche vlieger Lundborg, die bij de redding van Nobi'e ncerstor'.te, door een anderen Zweed gered is, weet de Russchische ijsbreker „Krassin" twee leden van de „Ita!ia"-bcmanning, Zappi en Mari ano, te redden. De „groep Viglieri" word door de „Krassin" eveneens opgenomen. Kapitein Sora en Sjef van Dongen, di? ook ter assistentie zijn uitgetrokken, worden door een Finschen aviateur gered. De „Citta di Milanó" zet de geredden te Narvik aan land; zo vertrekken via Stock holm naar Italië. AUGUSTUS. De Kroatische 'oppositie verklaart dp Skoeptsjina onbevoegd tot het nemen van bes. uiten voor den geheelen slaat Bij Po'a vergaat een Italiaansche duik bom"; de goheele bemanning komt om. Op de Yang-tse vergaat een Chineesch stoomschip mei 500 opvarenden. Haiti wordt door een cycloon geteisterd, die honderden menschenlevens eischt en groote schade aanricht. Te Pariis bmft de plechtige onderteekening plaats van het Ke'logg-Pact, waarbij de uur- log als instrument der nationale poditick in den ban wordt gedaan. SEPTEMBER. Besprekingen te Genève over de Rijn'and- kwestie. De Westindische eilandengroep en een van de Zuidkust dér Vereen. Staten door buitengewoon heftige orkanen geteisterd. Honderden menschenli&vens verloren, groote schade. De la Cierva vliegt met zijn autogiro over het Engetsch Kanaal. In China wordt een wapenstilstand Uw schen Noord en Zuid geslo'en. Groote schouwburgbrand te Madrid. Bijna honderd dooden en 350 gewonden. De dijk hij de zeesluis van de rivier de Yzer bezwijkt; groote overstroomingen zijn het gevölg. OCTOBER. Het Duitsehe luchtschip „Graf Zeppelin" maakt een succesvolle vlucht naar de Ver- eenigde Staten. De Fransche, duikboot „Ondine" vergaat bij Oporto; de gehee'e bemanning komt om het leven. In Roemenië komt de Simp'on-express in bo'sing met een anderen trein; tientallen dooden en gewonden. NOVEMBER. De Enge'sche Labour-Partij besluit de communisten buiten te sluiten. In China wordt een nieuwe Grondwet af gekondigd. Te Parijs wordt de correspondent Horah van de Amerikaansche „IIearst"pers uitge zet wegens het pub'iceeren van stukken be trekking hebbende op het Fransch-Engelsch vlootaccoord. Publicatie van het Fransch-Engelsch vloalaccoord. De „Graf Zeppelin" landt behouden fe Friedrichshafen na den tocht naar en de V. S.. volbracht te hebben. De erupties van den vulcaan Etna rich ten ontzettende verwoestingen aan. Het Engeische passagiersschip „Vestris" vergaat op den Atlantischen Oceaan, een dee1! de opvarenden verdronken. De Philippijnen worden door een typhoon geteisterd. Duizenden dok-'oozen. DECEMBER. De steden Talca en Chilian In Chili wor den door een aardbeving geteisterd. Talrijk slachtoffers, groote schade. De Turksche bladen verschijnen voor het eerst in Lai'ijnsche letters. De Volkenbondsraad komt te Lugano bijeen. Te Buenos Aires wordt een complot tegen Hoover verlideGd. Angstwekkende gasontploffingen in de Londensche City. Grooto materie&le schade. Andere worden nader besproken in on zen Buitenlandschen Teru(rb''ik, die in en kele hoofdartikelen verschijnt. oeratuur gedaald tot 10 graden koude. Er heerscht een N.O. wind, die kpude iuchtmna- sa's uit Midden-Zweden naar Denemarken 'brengt. Te Sarne in Midden-Zweden bedroeg de temperatuur gisteren 21 gr. onder het ipunt. Volgens uit Oslo ontvangen be richten is ook in Noorwegen een lievige kou de ingetreden. Op den bergspoorweg ziin da rails op drie plaatsen tengevo'ge van de hevige koude gebroken, o.a. bij Geile, waar de temneratunr tot 23 graden onder het vriespunt daalde. VLIEGONGEVAL. Twee dcoden. STOCKHOLM. 3 Jan. Bij Haneby in Mid den-Zweden is een particulier vliegtuig op de eerste vlucht na een ondergane groote reparatie van 300 meter .hoogte neergestort. Het vliegtuig werd totaal vernield. De bei de inzittenden werden op slag gedood. EEN GRIEP EPIDEMIE TE LODZ WARSCHAU, 3 Jan. Te Lodz heerscht np op. het oogenblik een ernstige griepepide mie. Dagelijks worden gemiddeld 400 nieu we gevallen van griep geconstateerd. In de apotheken zou reeds gebrek aan da noodige geneesmiddelen zijn. Erkenning dcor Japan. PEKING, 3 Januari. De Japansche consul-" generaal te Moekdën hééft Maarschalk Tsjun*j Tsoo Liahg officieel medegedeeld, dat Japan de overeenkomst tusschen Nanking èn Hoek- den erkent. In deze Japansche mededeel rig wordt tevens vastgelegd, dat Nanking en Moekden de Japansche voorrechten in Noord- Mandsjoerye cikcnnen en dat de Japanscha regeering een nieuw handelsverdrag ta slui-' ten. .1 DE „LAATSTE BRIEF VAN AMUNDSEN" Een vervalschlng. Naar van bevoegde zijde werd vastgesteld is de in Finmarken aangedreven flesch, wel ke den z.g. laatsten brief van Amundsen zou hebben bevat waaraan men van stond af aan sterk getwijfeld heeft, een vervalsching. TREIN VAN EEN BRUG GESTORT. Een doode en een gewonde. Naar uit Carcassonne gemeld wordt, is tus schen Ville Roseg en St. Lourent een locaal- trein ontspoord. De locomotief en een goede renwagen stortten van een brug van 30 meter hoogte. De stoker werd gedood, terwyl de ma chinist ernstig gewond werd. DOOR DE ZEE VAN DEK GESLAGEN. Drie 1 1 verdronken. TELEGRAMMEN. HOOVER TOT PRESIDENT GEKOZEN. WASHINGTON, 3 Januari. Herbert Hoo ver werd heden officieel tot president van de Ver. Staten gekozen. Bij de vroegere ver kiezingen werden de kiesmannen gekozen, die thans officieel den president hebben aangewezen. Hervatting van den strijd? CONSTANTINOPEL, 3 Januari. Naar uit Kaboel gemeld wordt, is de moeder van den Koning uit Kandahar naar Kaboel terugge keerd. Zij deelde Amanoella mede, dat uit de onderhandelingen met de opstandelingen is gebleken, dat de opstandelingen den vrede met Amanoella afwijzen. Men verwacht der- zal wor- PARTJS, 3 Januari. Naar uit Marseille ge meld wordt heeft tijdens de vaart van het s.s „Gouverneur Generale Jonnart'', van Algiers j halve, dat de strijd binnenkort naar Marseille, een ernstig ongeval plaats ge- den hervat, had. Er woedde een hevige storm en de kapi tein liet het dek ontruimen. Zeven jonge man nen verzetten zich tegen het bevel van den ka pitein en bleven aan dek. Door een overslaan de zee wrvden drie der jonge mannen ovér boord geslagen. Reddingspogingen bleven vruchteloos en zjj verdronken. EEN STORMVLOED AAN DE JAPANSCHE KUST. 56 personen omgekomen. Twintig dorpen overstroomd. TOKIO, 8 Januari. Volgen" h:er ontva TWEE VISSCHERS VERDRONKEN. HAMBURG, 3 Jan. Aan de Holsteinsche Oostzeekust bij Da.hme heeft een ernstig ongeval plnats gehad, waarbij 2 visschers het leven verloren. De bemanning van een visschersvaartuig was bezig de door den storm afgedreven netten te bergen, toen de boot op ongeveer 200 Meter van de kust in een hevige snee bui geraakte en omsloeg. Twee der in tenden konden zich aan de omgeslagen boot vasthouden tot redding kwam opdagen, idere visschers verdronl en. berichten heeft aan de Hondolcust. ten Z.W. I twee van Niïgate een hevige stormvloed gewoed. Verscheidene honderden huizen werden ver- HEVIGE KOUDE IN SCANDINAVIË, woest. 56 personen kwamen om het leven en vele tientallen werden gewond. KOPENHAGEN, 3 Jan. Ook in Denorrar- Gemeld wordt, dat minstens 20 dorpen zyn ke.n is thans een hevige koude ingetreden, overstroomd. |Te Herning in Noord^Sleeswijk is de tem- LONDEN, 3 Januari. Volgons door de Af- ghaansche legatie te Londen ontvangen te legram heerscht in geheel Afghanistan rust, De Koning en de overige leden van de Ko ninklijke familie bevinden zich op het oogenblik te Kaboel. „IN HOEVERRE WAS DE BELGISCHE Oil- WLNTELING VAN 1330 Ii£N NA'iluNALE BE WEGiNG r" Prol Gerretson te Gent. Het „Fonds voor Wetenschappelijke Lc-' zingen" te Gent noodigde Proi. Gerretson uit, te spreken over bovenstaand onder werp. In deze voor kort gehouden rede heelt Z.H.Ü. zich beslist cn-krachtig verzet tegen de voorstelling die Prof. Pirenne in het,5a deel van zijn „Histoire de Beigique" geeft en tegen welke wij Nederlanders ons met kracht moeten verzetten. Dat te meer, daar men vroeger, ja zelfs nu nog b.v. in onder wijskringen feitelijk de door- cn-door-vuische Pirenneesche voorstelling aanhangt en pro pageert. Het lijkt ons niet ondienstig, waar we binne.nkórt ou het- verkeerde inzicht-van sommige leiding gevende Nederlanders t.u.z. van de revolutie van 1830 nog nader elders in ons blad terugkomen, eep en ander over te nemen uit het verslag, dat „De Voor post", die buitengewoon enthousiast is over Prof. Gerretson's optreden te Gent, van de lezing geeft, „(Spreker) voelt de gcheurtenis van 1830 aan als een diepe tragedie, als een zware ramn voor de Nederlandsche taal en de Ne- derlandsche cultuur en de herdenking van de noodlottige Septemberdagen zal voor hem ziin: dagen van schaamte en rouw en zelfinkeer". Inzake de beschouwing van den Gent- schen hooglceraar Pirenne, verklaart Prof. Gerretson in 't volle besef van verantwoor delijkheid: „dat l werk van prof. Pirenne niet voldoet aan den meest primairen eisch van weten- schappelijkhóid; dat men er bij te doen heeft met een volkomen bewust vervalschen van de geschiedenis: dat de feiten opzettelijk worden verdraaid: de bronnen die hinderlijk zijn worden ver heimelijkt: dit alles met een vooropgezel, bepaald po litiek doelde beide deelen van het Neder landsche volk en Noord en Zuid van elkaar te vervreemden en tegen elkaar op te hitsen". Prof. Pirenne he'eft beweerd: le. dat de Brusselsche muiterij een natio-' nale beweging was; 2e. dat deze beweging een bewust en po sitief doel had: het stichten van een Belgi sche natie; 3e. dat heel de burgerij met de muiterij vrede had, zoo zij er ook al niet had aan deelgenomen; 4e. dat de' Vlamingen en Walen er broo- derlijk hadden aan meegedaan; 5e. dat er ernstige grieven waren, van! religieusen en'anderen aard, tegen koning Willem. „Welnu, zooveel b°weringen, zooveel per tinente onwaarheden, die voldoende zijn om in de oogen van de wetenschap een histo- rieus te diskwalificeeren. Vooreerst: op 't oogenblik, dat de relletjes uitbraken, waren al een hcclen tijd sommige mogelijke aan'eidingen tot ontevredenheid weggenomen. Het hoogste kerkelijk Roomsr.h gezag had reeds uitdrukkelijk erkend dat de Koning volledige voldoening had gegpven aan alle van dien kant geopperde bezwa ren. Ten tweede: de Brusselsche rolletjes had den een zeer duidelijk proletarisch karakJ- ter en waren trouwens 't werk van Fran sche revolutionair gezinde opruiers, die er vérre van af waren aan een Belgische natie te denken. Ten derde is het een feit dat de burgerij, meer bepaald: haar gegroepeerde mae.ht: rle burgerwacht klaar heelt gestaan om de troe pen van Koning Willem te helpen. Wei verre van mee te doen. Verder is het een algemeen bekend feit, dat de1 deelneming der Vlamingen aan do muiterij zoo nietig is geweest, dat ze niet' eens in aanmerking komt. De waarheid is, integendeel, dat het Vlaamsche volk Nedpr- land is getrouw gebleven tot 't uiterste, ja' zelfs tot op het oogenblik dat het door Ne derland zelf heelemaal en onherroepelijk was losgelaten". We spreken den wensch uit, dat Prof. Gerretson zijn lozing, gegrond op een con sciëntieus onderzoek van documenten en ar chieven, binnen niet te langen tijd uitgeven zal, opdat het juiste inzicht omtrent de re volutie van '30 tot heel ons volk"zal zijn doorgedrongen vóór Prof. Pirenne en de zij- non zich zullen opmaken ter bcjubeling en bcfeesting van het. reit. waarvan zij zich niet ontzien-zulk een leugenachtig en ver- valschte voorstelling te propageeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2