Helder cn duidelijk zette spr. ten slotte nog de principieele verschillen tusschon de A.R. partij en de groepen, die tegen woordig nog zoo sterk schermen met ar tikel 36, uiteen en eindigde met de op wekking om ook in den komenden poli- tieken strijd met getrouwheid voor de schoone A.R. beginselen te strijden, het vaderland tot heil, en het volk ten zegen. Nadat de heer J. Dijkstra was voorge gaan in dankzegging, werd de vergade ring, die vrij goed was bezet, door den voorzitter gesloten. Winterlezing. Gisteravond werd alhier de derde win terlezing gehouden. Spreker was Ds. Rem- me van Amsterdam. Onderwerp: Paulus, de dienstknecht des Heeren. Opkomst mid delmatig. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer J. P. Vercouteren, be gon spr. allereerst met het Bijbelwoord: Sommigen zijn gegeven tot Apostelen. Hierbij behoorde ook Paulus. Immers de herder der schapen noemde hem zelf: Deze is mij een uitverkoren vat. Paulus was een Apostel, geroepen door Jezus Christus. In een keurige rede met gloedvolle goed gekozen woorden ging spr. nu na het ge- heele leven van Paulus. Zijn geboorte, zijn opvoeding in Tarsen, later te Jeruzalem, zijn ijver in blind Farizeisme, zijn getui- gen-zijn van den dood van Stefanus, zijn grijpen naar het hoogste doel en zijn ge grepen worden door de liefdevolle hand van den Heiland, zijn driejarige afzonde ring, zijn ingaan tot de Heidenen, zijn strijd tegen de Joden, zijn verschillende reizen, zijn reis naar Rome, zijn getuigen voor den machtigen Nero, zijn dood voor zijn Heiland. En in dit alles „de dienst knecht des Heeren". Hij heeft zijn leven geleefd door de kracht waarvan hij ge tuigt: Ik vermag alle dingen door Chris tus, die mij krachten geeft. De Geref. Meisjesvereeniging „Dor cas" stelde gistermiddag belangstellenden' in staat de kleedingstukken te bezichtigen die in het afgeloopen jaar door haar zijn gemaakt. Er werd van deze gelegenheid vrij druk gebruik gemaakt. Niet minder dan 260 kleedingstukken waren vervaardigd, en naar men ons van de meest „deskundige" zijde verzekerde, liet de afwerking niets te wenschen over. Door de goede zorgen van den heer van Diggelen, die alles met wat hulst en rood lint had opgevorolijkt, had het geheel een feestelijk aanzien. Onze jongedochters hebben ongetwijfeld ook dit jaar er weer voor gezorgd, dat vele van onze menschen dezer dagen har telijk worden verblijd, en ze hebben dan ook recht cp ons aller oprechten dank. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gisteren ontdekten eenige buren, dat de woning van V. in de Grijpensceinstraat, hoewel deze 's morgens gewoon naar zijn werk was gegaan, gesloten bleef. Aange zien men onraad vermoedde, heeft men zich toegang tot de woning verschaft, waar bleek, dat de vrouw en twee kinde ren bewusteloos te bed lagen, door gas be dwelmd. Er bleek een lek in de gasleiding te zijn ontstaan. Door kunstmatige ademhaling zijn ze weer bijgebracht. h azers w oude. Burg. Stand. Geboren: Simon, zv. W. M. van Dorp en H. Qualm; Petrus Wilhel mus, zv. D. P. van der Poel en E. A. Vee- lenturf; Maria Cornelia Theresia, dv. B. J. van Meurs en G. van der Heiden. Overleden: Th. J. Alkemade, geh. met F. M. van der Zalm, 62 jaar; E. C. van Gilst, wed. van C. Struis, 85 jaar; A. van Nieland, geh. met J. van Ulden, 65 jaar; Door het Zuster-Comité, uitgaande van de Geref. Kerk alhier, werd in het af geloopen jaar 265 keer versterkend voed sel, 1607 eieren en 794 liter melk aan zie ken en zwakken uitgereikt. Tot bestuursleden werden herkozen de dames Mevr. B. Offringa-Huisman, Mej. IJ. HortensiusWindhorst, Mej. F. Slappen- del, Mej. IJ. de Bruijn—Mirschman en Mej. II. J. Oudshoorn—Zonneveld. Het Comité, in December 1903 opgericht, heeft zijn 25-jarig bestaan mogen herden ken. Tot ouderlingen bij de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren J. de Kort en J. N. van Luyk, en tot di.aken de heer H. j. J. Voets. De Meisjesvereeniging „Hulda" vier de Vrijdagavond in het lokaal achter de Geref. kerk met tal van genoodigden haar jaarfeest. De presidente, mej. A. H. Derksen, open de de vergadering op gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord. Door de secretaresse, mej. A. van Aalst, werd jaarverslag uitgebracht en tevens een financieel overzicht gegeven van de stand der kas van de penningmeesteresse. Hierop werd door Fr. Slootweg behan del 1 Gew. Geschiedenis en door G. Maas kant Kerkgeschiedenis. Vervolgens kwam aan de orde: voor- dr&cb\6n, opstellen, samenspraken en een tfcbiê&is. Namens den Kerkeraad werd het woord gevoerd door den heer Jac. Bol, die het sarrenzijn sloot met dank aan den Heere. KATWIJK AAN DEN RIJN. De winkelier M. uit Rijnsburg reed in dra Voorstraat alhier de 16-jarige zoon van uen timmerman K. „van de sokken". De kwfcirï or best af, echter niet het rij- vv»ei. i«ssig onder handen moest wor den gnomen door den reparateur. De gevolgen zijn voor M. Din^iagv.vrvDd werd voor den Moeder- cursu*. uitgeschreven door „Het Wit-Gele Kr,*> do !<w gegeven door Zuster Na f.tloop Mesrwan werd Zuster J--k.es door het he«rtuur, bij monde van uen G A.f Aw» heer Pastoor sparman hart<*l>Ur gezegd voor jiv anXMd eil lv«y*0 ZEerw. sj-vA Je», wvwoh uit d»t de eur***tan v—.e go*** Uk. ajfigrj Z.K.H. Prins Hendrik begaf zich gisterochtend naar Den Helder, teneinde een bezoek te.brengen aan de op de Marinewerf aldaar in aanbouw zijnde mijn- vegers, bestemd voor den dienst in Ned. lndië en de reddingsboot „Dorus Rij kers en zich tevens op de hoogte te stellen van den toestand van het aldaar gestrande stoomschip „Eugenia". Z.K.H. beklimt het gestrande schip, achter hem Schout bij Nacht L. J. Quant. Mogelijk, dat dezen winter, bij voldoen de deelname, nog een dergelijke cursus zal gegeven worden. Die er zich voor in teresseeren, onthouden dit al vast. NOORDWIJK AAN ZEE. Tot Notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de heeren Th. Admi raal Hzn. en A. Plug Gzn., welke beiden hun benoeming hebben aangenomen. OUDE WETERING. Zooals we elders in ons blad gelezen hebben, herdacht Ds. J. Brouwer, Geref. Predikant alhier, Maandag den dag, waarop hij voor 35 jaren zijn intrede al hier deed. Hoewel die dag gsen officieele feestdag was, mocht Z.Eervv. toch talrijke persoonlijke en schriftelijke gelukwen- schen in ontvangst nemen. Dinsdagavond hield de Meisjesvereen. „De Heere zal 't voorzien" alhier haar 41e jaarvergadering. Van de zijde der Geref. Gemeenteleden was er groote belangstel ling. Met elkander werd een zeer genoeg lijke avond doorgebracht. De kleeding stukken door de leden der verseniging vervaardigd, werden bezichtigd. Namens de Diaconie der Geref. Kerk werd het woord gevoerd door C. Verweij; verder wisselden voordrachten, samenspraken en tableaux elkander af. 't Was bijna half twaalf toen allen wel voldaan huiswaarts keerden. Gisteravond vergaderde de A.R. Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" alhier, onder leiding van haar voorzitter G. Meijer Jr. welke de vergadering opende met het laten zingen van Ps. 133 1, waar na hij las een gedeelte van Jesaja en voor-* ging in gebed.Hierna sprak hij een kort openingswoord waarin hij allen hartelijk welkom heette. De notulen door den secretaris, den heer H. Gortzak gelezen, werden vastgesteld. Verder werd de avond besteed aan de be handeling van een groot aantal ingeko men stukken, alle betrekking hebbende op de a.s. Tweede Kamer verkiezingen. Tot afgevaardigden naar de Kamerkieskring- vergadering, welke gehouden zal worden op 16 Jan. 1929 in de Burcht le Leiden, werden benoemd Joh. Klomp en C. Hors man. Bij de rondvraag werd even gesproken over de geruchten, welke de ronde doen over onze „Nieuwe Leidsche". Algemeen zou men het betreuren als onze courant werd opgeheven. Omstreeks half Januari hoopt men weer te vergaderen, waar dan een onderwerp in verband met de a.s. verkiezingen zal worden ingeleid door Joh. Klomp. Aan het einde der vergadering gaat, nadat gezon gen is Ps. 1381, Ds. Brouwer voor in dankgebed. Het bezoek had heter kunnen zijn. OEGSTGEEST. De heer J. P. C. Sentel heeft met goed gevolg afgelegd het examen in Engelsch, Handelsaardrijksk., rechts kennis en techniek van den handel, af genomen. door de Alg. Ned. Broeder schap van Accountants. RIJNSBURG. Tot lid van den Gemeenteraad al hier, wegens bedanken van den heer K. Zandbergen, is benoemd verklaard de heer "W. v. Tilburg. Deze heeft de benoeming aange nomen. Bloemenhandel. Begin dezer week was er werkelijk hoop op dat deze week de geleden verliezen zouden terugkomen. Vooral Dinsdag liep j de prijs erg op, zoodat voor 1ste soort Scarlet Due tot ƒ4.30 genoteerd kon wor den. Een goede prijs, en er was verwach ting dat dit nog zou aanhouden, mogelijk nog meer zou oploopen. Echter Woensdag viel zulks alweer niet mee en werd voor Scarlet Due van ƒ3.10 tot ƒ3.70 betaald, Witte Due Max ƒ3.40—3.80. Ook werden al Vermilion Brillant aangevoerd, die zeer goed van kwaliteit waren en tot 8 op brachten. Ook Brillant Star, waarvan groot%r kwantum was, bracht in eerste kwaliteit 8 per 100 op. Laatst dezer week komen reeds Thomas Moore en Sal- vator Rose. WARMOND. Heaenmorgen omstreeks half 7 is er opnieuw brand uitgebroken in het machi negebouw van de timmerfabriek „Padox" vermoedelijk door broei van houtskolen. De brand werd spoedig ontdekt en was spoedig gebluscht. Een partijtje hout is verbrand en de machinerieën kregen lich te schade. RADIO-NIEUWS. NIEUWE STATIONS. Het nieuwe station in Tunis, dat met een energie van 20 K.W. en op een golf lengte van 1S25 meter reeds proefuitzen- dingen heeft gedaan, zal binnenkort offi cieel in bedrijf worden gesteld en dan zijn golflengte op 300 a 400 M. brengen. De nieuwe zender, die in Oslo wordt gebouwd, heeft een energie van 60 K.W. en zal op een golflengte van 461 M. zen den. Tegen het einde van Maart 1929 hoopt men geheel met den bouw gereed te zijn. „Radio Montpellïer" is dezer dagen door de Fransche Posterijen overgenomen van de radiovereeniging te Montpellïer, die tot nu toe het beheer van dezen zen der voerde, maar de exploitatie niet lan ger kon bekostigen. De energie zal nu op 2 K.W. worden gebracht, terwijl de golf lengte 253.1 M. blijft. Met Januari a.s. zul len de uitzendingen opnieuw aanvangen. In Pica (Portugal) werkt sedert eeni- gen tijd een nieuwe kortegolfzender op on geveer 45 M. De aankondigingen geschie den in het Portugeesch, Spaansch, En- gelsch, Fransch en Duitsch. Land- en Tuinbouw. AALSMEERSCHE BLOEMEN NAAR SPANJE. De tuinbouwvereenigingen te Aalsmeer hebben in beginsel besloten om met een groote collectie inzendingen snijbloemen deel te nemen aan de internationale ten toonstelling in April te Madrid en te Bar celona te houden. De heer Joh. C. M. Men- sing zal zich in den loop dezer maand naar Spanje begeven tot het houden van besprekingen hieromtrent met de bevoeg de autoriteiten. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door v. d. Graaf en Co. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken: 12 December. J. Prins Jr., architect, Achterweg 19, Wassenaar. Rechter commissarismr. J. A. F. van Aspe- ren; Curator: mr. dr. P. A. Roeper Bosch, Parkstraat 28, Den Haag. 17 December. H. de Iveyzer, te Kor- tenaar Ter Aar. Rechter-commissaris: mr. C. M. de Kuyper; Curator: mr. J. A. Risseeuw, te Alphen. C. Kortekaas, aannemer, koop man, te Noordwijkerhout. Rechter commissaris: mr. J. A. F. van Aspe- ren; Curator: mr. A. J. Romijn, te Leiden. J. J. B. l aure, kantoorbediende te Leiden, Louise de Colignistraat 15. Rechter-commissaris mr. A. S. Rueb. Curator: mr. H. F. A. Donders, te Lei den. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 17 December. J. Schoneveld. te Val kenburg. VOORSCHOTEN. De heer J. Sinke. agent van politie alhier, is met ingang ^an 1 Januari a.s. al» zoodanig i>«s»o*aul u Waaaeuatu. ACADEMIE -NIEUWS. Geslaagd voor het candidaats-exa- men wis- en natuurkunde (letter J) mej. A. Philippo (Den Haag); voor het candidaatsexamen Nederlandsche let teren de heer F. C. Driessen (Arnhem); voor het doctoraal-examen rechtsge leerdheid mej. F. M. Tromp (Den Haag) en cle heer J. Ph. H. E. van Lier (Den Haag); voor het doctoraal-exa men wis- en natuurkunde (hoofdvak scheikunde) de heer J. Booy (Leiden); idem (hoofdvak zoölogie) mej. A. Gij zen (Rotterdam); idem (hoofdvak bo tanie) mej. J. Ruinen (Den Haag); voor het doctoraal-examen geneeskunde de hoeren J. W. de Quartel (Ben Haag), S. van Nooten (Leiden) en G. A. Metz (lUiu laude) vUegslgeest) en mej. M. Wagcuaar voor het econo misch doctoraal-examen Indologie de heer J. R. Ebbinkhof ;Den Haag). Eevorderd tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld: „De staat en het volksonderwijs in Enge lend" mr. Ph. J. Idenburg, geboren te Ilillegersberg. STADSNIEUWS. ZUID HOLL. IJSBOND. De Z. H. IJsbond houdt een propa- ganda-vergadering alhier, op Zaterdag 22 Dec. a.s., des namiddags te 3 uur in cafe ;,Zomerlust" (bij het station). Onderwerp van behandeling is: „Herleving van de afdeeling Leiden". Gemeenteraad Leiden. In de hedenmiddag voortgezette begroo- tingszitting van den Leidschen Gemeente raad zette Weth. Splinter (C.H.) zijn gisteren afgebroken rede voort. Spr. was thans toe aan de kwestie van de demping van het Levendaal en van de Mare en re leveerde in 't kort de geschiedenis van de behandeling van deze zaak. Spr. begrijpt niet dat nu weer verschillende voorstel len zijn ingediend om het Levendaal te dempen, waar de zaak van het uitbrei dingsplan in een reeds zoo ver gevorderd stadium verkeert. Spr. zal niet ingaan op de verschillende argumenten, die de heer Schüller geput heeft uit het rapport van den heer Steen van Ommeren, omdat de heer Schüller daarbij geen rekening ge houden heeft met het feit, dat het ge noemde rapport betreft de kwestie van alle grachten hier in de stad en boven dien is het wel opmerkelijk, dat in het zelfde rapport wordt uitgesproken, dat de demping van het Levendaal niet ge- wenscht en niet noodig is. Dit heeft de heer Schüller niet gezegd, toen hij het rapport aanhaalde. Spr. bestrijdt bet ge zegde van den heer Schüller dat de dem ping van het Levendaal een voordeel zou geven van 14.280, in verband met de rio- leering. De kosten van de demping zullen zeer belangrijk 33.000 63.600) zijn en nog wel grooter worden. Spr. raadt dan ook aan het voorstel van den heer Schül ler niet aan te nemen, maar het, evenals dat van den heer Sijtsma, te verschui ven naar het oogenblik, wanneer het uit breidingsplan ter sprake zal komen. Het voorstel van den heer Eikerbout tot ver breeding van de Plantage vindt spr. niet urgent. Deze zaak zal ook bij .het uitbrei dingsplan ter sprake komen en het heeft geen zin thans dit voorstel te behandelen. Ook de demping van de Mare is een zaak die zeer oud is. Indertijd is een voor stel van B. en W. om de Mare te dempen door den Raad verworpen. Voor zich zelf zou spr. er wel voor zijn om de Mare van af de Oude Vest tot de Haarlemmerstraat te dempen en daarom wil hij het voorstel van den heer Schüller verwijzen naar B. en W. om prae-advies. Betreffende de opmerking van den heer Huurman over, de verbetering van de Hooigracht wijst spr. er op, dat door de A.N.W.B. was gevraagd rij wielpaden aan te leggen, dat mede rekening moest worden gehouden met de bescherming van de hoornen, die er staan en daarom zijn deze gazons aan gelegd. Het is een proef en spr. vindt het vreemd, dat hierover zooveel klachten gehoord zijn door den heer Huurman. Spr. zelf, die toch op de Hooigracht woont heeft geen klachten gehoord? Wat betreft de opmerkingen van den heer Huurman ten opzichte van de groentenveiling zegt spr., dat om trent deze zaak spoedig aan den Raad nadere mededeelingen zullen worden gedaan, inzake de verplaatsing er van. Met de demping van de Uiterste- of de Middelstegracht zal ook spoed wor den gemaakt. Welke van de twee het zal zijn weet spr. nog niet. Spr. is dan toe aan de opmerkingen van den heer Baart en merkt op, dat hij in 't algemeen voor aanbesteding is wanneer dit tenminste mogelijk is. De losse straatmakers kunnen momenteel geen vaste aanstelling verkrijgen om dat eerst gewacht moet worden tot de reorganisatie haar beslag heeft gekre gen. Wanneer het dan mogelijk is, dat ze vast aangesteld worden, is er geen bezwaar tegen. Spr. bespreekt dan de zaak van den bouw van woningen met steun dei- gemeente of van bankgarantie, zooals de heer Kooistra wilde. Er zouden veel woningen te kort zijn volgens den heer Kooistra en dat kan spr. niet toe geven. (De zitting duurt voort). Laatste Berichten. DE KERSTVLUCHT NAAR INDIë Het persbureau Vaz Dias meldt, dat volgens hedenmorgen bij de K. L, M. ontvangen bericht de P. H. A. E. N. hedenmorgen te 8.45 uur van Konstan- tinopel naar Aleppo isvertrokken. VRIJE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het cand. examen in de nieuwe letteren de beer J. Bax, te Holten. TELEGRAMMEN. iDraadlooz» dienst.) ERNSTIG AUTO-ONGEVAL SOEKABOEMI, 19 Dec. Aneta-V. D. Een 72--jarig employé, Baron Adolf Kienkert, oud-officier in het Oosten- rijksche leger, is met een vrachtauto over een brug over de Tjikandirivier hij het nemen van de bocht geslipt en ia een ravijn gestort. Krenkert werd uit den auto geslin gerd en op slag gedood. de influenza-epidebdb dt amerika. WASHINGTON, 20 Dec. V. D. De officier van gezondheid, Generaal Cumming, heeft medegedeeld, dat ge durende de laatste week in het gehee- le land minstens 705.385 nieuwe geval len van influenza zijn voorgekomen. Verwacht wordt, dat in de aanstaan de weken het aantal nieuwe gevallen nog grooter zal zijn. DE TOESTAND VAN FONING GEORGE. LONDEN, 20 Dec. V. D. Door de be handelende geneesheeren van den ko ning wordt in een toelichting tot de korte officieele bulletins een uitvoerig overzicht gegeven van het verloop van de ziekte en van den toestand op het oogenblik. Deze toelichting eindigt met de mede deeling, dat de gevaarlijke phase der ziekte is overwonnen en dat er ge gronde hoop bestaat, dat de koning van zijn langdurige en gevaarlijke ziekte zal herstellen. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 19 Dec. De Eendracht. Aandijvie 24, pieterselie 13, rood© kool 814, savoye kool G10, groene kcol 25, prei 23, alles per 100 st. Spruiten 1418, witlof 28—29, uien 7 10, boerenkool 46, waspeen G10, kroten 45, idem gek, 710, alles per 100 Kg. KATWIJK AAN DEN RIJN, 19 Dec. Veiling, uien 1010.90, pe«.n G.50 7 50, spruiten 1314, per 100 Kg.; roode kool 7.609, gele kool u.507.20, per 100 stuks. KOUDEKERK, 19 Dec. Eieren. Aan gevoerd 1059 stuks. Prijs: kippeneie ren 911.50, eendeneieren 78, p. 100. Pluimvee, hanen 1.502, kippen 0.851.60; konijnen 1.553.50, p. stuk. GOUDA, 20 Dec. Veemarkt. Aange voerd in totaal 2091 stuks, waarvan 476 slachtvarkens. vette 0.340.36, Londensche 0.26Oi.28, zouters 0.31 0.33, per pond, levend met 2 pCt. kor ting; 574 magere varkens, 814; 13 runderen, 150300; 53 nuchtere kal veren, 1220; 176 schapen, 2026; 6 hokken en geiten, 25, alle per stuk. Overzicht: vette varkens, Londen sche, zouters, magere varkens, biggen, runderen, nuchtere kalveren, graskal- veen, schapen, lammeren, bokken en geiten, paarden, alles matige handel. GOUDA, 20 Dec. Kaasmarkt. Aan gevoerd 192 partijen. Prijzen: le kw. met rijksmerk 5456li, 2e kw. 5153; zonder rijksmerk 5054, zware 57. Handel matig. GOUDA. 20 Dec. Eierenveiling. Aan gevoerd 232 partijen. Prijs: kippeneie ren 8.50—9.50, eendeneieren 6.507.50, per 100 stuks. Handel matig. GOUDA, 20 Dec. Botermarkt. Aan gevoerd 902 ponden. Prijs: goeboter 1.101.15, weiboter 1.051.10, per pond. Handel matig. Telegralisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen v. 20 December, medege deeld door het Kon. Ne l Metcw gisrh Instituut te De Bildt^ H. B. 775.1 te Breslau. L. B. 753.9 te Vardö. Verw. tot den avond van 21 Dcc.: Meest matige Z. tot W. wind, neve lig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets zach ter, vooral in het westen. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uut is aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 772. luchttemperatuur. Hedenmiddag 3 uur: 2.0 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS EA. Donderdag 20 Dec.: 4.10 nam. Wisselnoteeringen. (Amsterdam). Berlijn59.341', Londen 12.07ï#/»a New-York 2.48'/$ Parijs 9.727. Brussel 34.621/* Zürich 47.96 Praa 7-377. Rome -V 13.031/* MadtiJ 4047 Uslo 66.387» Kopenhagen t>6 44V, t. n 66.59 5.0*

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3