CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9<i> JAARGANG DONDERDAG 20 DECEMBER 1928 NUMMER 2624 ABONNEMENTSPRIJS 1° L®ideo en buiten Leiden we*r «genten gevestigd lijn Per kwartaal. i 2J0 Per week0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Tdefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertenliën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeeüngen dobbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da* gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. V Verblijdend. Onder liet kopje: „Verblijdende ver schijnselen", wijst de A. R. „Maas- en Scheldebode', op een drietal voorval len van den laatsten tijd, die toonen, dat er een actie gaande is, om samen te binden wat dreigt uiteen te vallen. Daar is in de eerste plaats het ver schijnen van h/fet A. R. weekblad uit Chr. Geref. Kring. In de tweede plaats de conferentie onder leiding van vooraanstaade pre dikanten in de Ned. Herv. Kerk, die gisteren in Utrecht plaats had en die zich ten doel stelt, de eenheid te be waren en te bevorderen. In de derde plaats de hernieuwde eenheid van denken tusschen Prof. Visscher en de A. R. partij. Waarschijnlijk tasten wij niet ver mis, als wij onderstellen, dat twee en drie met elkaar in nauw verband staan. Dat stemt tot temeer blijdschap^ De besprekingen tusschen het Cen traal Comité en Prof. Visscher hadden een gunstig resultaat, de moeilijkhe den werden tot wederzijdsche voldoe ning en ten genoege van het Centraal Comité opgelost. Wanneer nu de actie in Utrecht daar het gevolg van is, dan zijn wij op den goeden weg. Dr. Severijn heeft gisteren de vol gende doelstellingen verdedigd: 1 Bevordering van de kennis der anti-revolutionaire beginselen, neer gelegd in Ons Program. 2. Bevordering van de eenheid der A. R. partij en de toepassing harer be ginselen door een beginselvaste poli tiek. 3. Bevordering van een gemeen schappelijke overtuiging naar den woorde Gods in de haneende geschil len tusschen de Christelijke partijen. Vooral dit laatste achten wij van groot gewicht. Te vaak wordt nog vernomen de klank, als zou deze of gene Iverkfor- matie beslissend zijn voor de politie ke partij, waarbij men hoort. In werkelijkheid staat daar tegen over. dat geen enkele partij, uitgezon derd dan misschien de Hervormd Ge reformeerde, zijn leden telt onder slechts één Kerk. Zelfs de Staatkundig Gereformeerden zitten in verschillen de Kerkformaties. De vraag is gewettigd, of vooral zij, die het Gereformeerde of het Protes- tantsche karakter van ons volksbe staan propageeren, niet verstandiger deden te werken aan één gpoote pro- testantsche partij. Dan toch zouden de vier bestaan de groepen een. groot bolwerk vormen. Dan zouden de verschillende Ker kelijke tendensen kunnen verdwijnen en zou de bestrijding van het socia lisme veel intensiever zijn. Zelfs, wanneer men Rome als de geweldige mededinger, of erger, be schouwd, is eenheid van de protes- tantsche groepen de machtigste tegen stand. Zou dat nog eens kunnen werkelijk heid worden? In elk geval is de poging tot sa menbinding van onze eigen partij een stan in de goede richting. Onder ons behoort de derde stelling van Dr. Severijn tot een der noodza kelijkste punten, die onze aandacht vragen. Van onze partij en van de andere protestantsche partijen. STADSNIEUWS. KERSTCONCERT L. E. D. A. G. O. H. Gisteravond werd. in de Hoogland- sche Kerk door de Christelijke Zang- vereen iging L. E. D. A. G. O. H. een kerstconcert gegeven.. De opkomst was vrij goed. In een inleidend woord wees Ds. A. D. Meeter, die de bijeenkomst leidde, er op, dat hij het plan om dit Kerst concert te houden ten bate van wijk III der Ned. Herv. kerk dankbaar toe gejuicht heeft, en bij voorbaat dankt spr. de verschillende medewerkers voor dezen avond, voor wat ze zullen presteeren. Spr. wijst er verder op, dat over dezen avond een zwarte schaduw ligt, door het zoo plotseling overlijden van den directeur van L. E. D. A. G. O. H., den heer J. W. Snel. Toch meende spr., dat aeze avond door moest gaan, omdat niet beter de nagedachtenis van den overledene kan worden geëerd, dan door de uit voering van zijn werk. Spr. wees op de groote muzikale ga ven van den heer Snel en sprak nog woorden van troost tot zijn familie en vrienden, hen er op wijzende, dat hun bloedverwant en vriend is heengegaan naar de zalen, waar eeuwig Gods lof zal worden gezongen. Verder deelde spr. mede. dat Mej. Tilly Leening zich bereid had ver klaard het koor te dirigeeren, voor welke bereidwilligheid spr. baar dank zegde. Hierna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma De verschillende kerstliederen, die nooit hun eigenaardige bekoring zul len verliezen, door het allesbeheer- schende feit dat zij bezingen, werden zeer mooi vertolkt. L. E. D. A. G. O. H. had ze blijkbaar goed ingestudeerd en vooral hier, tus schen de hooge gewelven van het ge wijde kerkgebouw, klonken de liede ren van Jezus' geboorte al zeer mooi Vooral de Kerstcantate van Ds. Y. D. Muller-Massis, gecomponeerd door F. Pijlman, werd fraai gezongen, zoo wel door het koor als door de solisten (bariton en sopraan) en bijzonderlijk mogen we ook wel noemen „Kerst nacht", muziek van Jac. Bonset, dat gaaf en mooi werd vertolkt. Het was zeer juist, wat Ds. Meeter zeide, dat men de nagedachtenis van den heer Snel niet beter kon eeren, dan door zijn werk uit te voeren, want inderdaad beluisterde ieder, die hem kende er iets in, dat hem herinnerde aan den persoon van den overledene en velen zullen, terwijl ze neerzaten onder de gewijde tonen, aan hem ge dacht hebben met een stille hulde in hun harten. De avond werd verder opgeluisterJ door orgelmuziek van den heer Koo ien, organist van de Hooglandsche Kerk, die met de door hem uitgevoer de nummers geheel bij de stemming van den avond aansloot. Een woord van lof voor het fraaie spel is hier ongetwijfeld op zijn plaats Ds. Meeter hield een redevoering over: „Kerstfeest en het lied". Spr. begon met er op te wijzjn. dat er geen heilsfeit op zoo velerlei wijzen is bezongen als het heilsfeit van de vleeschwording des Woor Is. Spr. moet zi'ch dus zeer beperken, ais hij ov^r Kerstliederen gaat spreken, en daar om za! hij voornamelijk dié bespreken die het stempel dragen van de Heilige Schrift. In het bijzonder bedoelt spr, hier mede de lofzang van Zacharias, de lofzang van Maria en da lofzang van Simeon. Het merkwaardige van deze drie Kerstliederen is. dat ze gezongen zijn in een huis. zooals ook nu nog Kerst mis het feest is, dat bijzonder in don huiselijken kring wordt gevierd. D? lofzangen leeren ons, dal wij ook in den huiselijken kring Gods lof zul len verkondigen. Echter is ook gezongen het Kerst lied dooi ie Engeien en lat leert ons, dat wij o^k in de wereld de-j Heeren Neani moeten verbreiden door het Ued Simeon zong zijn lied in den tempel en hij leert ons in het bijzonder ook in de gemeente des Heeren den lof des Heeren te bezingen. Als wij ons in de Adventsweek voorbereiden om Kerstfeest te vieren, laten we dan ook de les, die deze kerstliederen ons willen leeren, ver staan. Aan het eind van den avond werd gezongen de Avondzang: 'k Wil U, o God, mijn dank betalen, terwijl Ds. Meeter sloot met dankgebed, nadat hij de aanwezigen had bedankt voor hun belangstelling en de medewerkers voor dezen avond voor de fraaie zang en muziek. Aan den uitgang werd een schaal- collecte gehouden. OPENBARE LES DER MUZIEKSCHOOL. Zooals gewoonlijk trok ook gisteren de Openbare les van de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst groote be langstelling. Het aantal leerlingen, dat dit jaar in aanmerking kwam om zich op de open bare les te doen hooren, is zoo groot, dat een tweede dag zal noodig zijn. Niettegenstaande reeds om 1 uur werd aangevangen, was het toch reeds ver in den namiddag, toen het 30 nummers tel lende programma voor de middaguitvoe ring was afgewerkt. Het was een rijke ver scheidenheid, die ten gehoore werd ge bracht. Stukjes voor een en twee piano's, voor piano en viool, voor 2 violen en kla vier, voor violoncel en voor meer violen wisselden elkaar af. Er werden keurige bewijzen van ge slaagde oefening gegeven, terwijl meer malen uitkwam in spel en zang, dat onder de jonge Leidenaars toekomstige toon kunstenaars schuilen. De meer geoefend? leerlingen lieten zich in den avond hooren. Ook hier was het aanvangsuur vroeg gesteld n.i. om 7 uur,, wat noodig was om voof 11 uur door het 17 nommers tellende programma te kun nen komen. Geeft de middag meer een blijk van de schoolvorming en techniek van spel en zang, in den avond kan men beluisteren, hoe sommige leerlingen de gave bezitten om niet alleen technisch juist te kunnen muciseeren, maar ook leeren hun ziel in spel en zang te leggen. Wij kunnen thans evenmin als vorig jaar op bepaalde no.'s van het program de aandacht vestigen. Mogelijk zouden wij onbillijk worden. Om dit alles behoorlijk te verslaan, daarvoor is het programma te rijk en zijn de indrukken te overweldi gend en te veel. Laat ons daarom volstaan met de mu ziekschool geluk te wenschen met dezen geslaagden dag en de hoop uitspreken, dat op den ingeslagen weg met hetzelfde succes zal worden voortgegaan. Vermelden wij nog, dat door den Com missaris van de Maatschappij Jhr. Mr. A. C. von Weiier een viool was beschikbaar gesteld, die werd gewonnen door den jon genheer F. van Zwieten. Een drietal an deren ontvingen ieder een muziekboek en aan twee werden getuigschriften uitge reikt. De muziekboeken waren beschik baar gesteld door den heer Jac. van den Burg. Bij voldoende inschrijving wordt met ingang van 1 Januari a.s. de gelegenheid geopend tot deelneming: a. aan een weke- lijkschen piano muziekavond onder lei ding van den heer Tl. Franco Mendes voor leerlingen en niet-leerlingen der Muziek school; b. aan een samenspel-klasse in quartetspel enz. onder leiding van den heer Jac. van den Burg. RADIO-UITZEND-AVOND. De welbekende Chr. Zangvereeniging „Zang zij onze leus" directeur de heer A. Teljeur, zal in samenwerking met het Marekerk-Comité, een Radio-avond hou den op Maandag 24 December a s. des avonds te 8 uur in dejlooglandsche Kerk; de opbrengst van dezen avond komt ten bate van de restauratie der Marekerk. Als leiders van dezen avond zullen optreden de heeren Prof. Dr. D. Plooy en Ds. M. J. Punselie. Welwillende medewerking wordt ver leend door de heeren: L. Kooien, organist der Hoogl. Kerk en H. P. Veldhuyzen Jr., cello. Daar de entrée gesteld is op 10 cent, is dat voor niemand een beletsel dezen avond bij te wonen, ook voor de Radiobe- zitters kan h'et geen beletsel zijn om toch een programma te koopen, daar zij hier mede het schoone doel mede helpen tot stand komen. EEN SPAARSYSTEEM. Te Hilversum is gevestigd de N. V. Handelmaatschappij „Het Stuivertje" die spaarboekjes in omloop brengt, waarop wekelijks een zegeltje van een stuiver geplakt moet worden. De onderneming stelt in bet uitzicht dat de spaarder voor een volgeplakt boekje meubelen, huishoudelijke arti kelen e.d. van haar zal ontvangen. Aan personen, die er over mochten denken, met deze onderneming in re latie te treden, wordt aangeraden in lichtingen in te winnen op het bureau van den Armenraad, Lammermarkt 67, geopend 912 en IK5, 's Zater dags 9—12K en 7—8. DE POSTDIENST OP KERSTFEEST. De directeur van het Postkantoor maakt bekend, dat op Dinsdag 25 December (len Kerstdag) de dienst ge heel wordt uitgevoerd als op Zonda gen. Op Woensdag 26 December (2den Kerstdag) wordt een bestelling uitge voerd, zoowel van briefpost als van pakketpost. Alleen voor busrechthouders be staat dien dag gelegenheid tot het af halen hunner correspondentie tijdens de openstelling van het kantoor, n.l. van 8.30—9.30 uur. Alsdan bestaat tevens de gelegen heid tot het afhalen en ter post bezor gen van aangeteekende stukken. WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 19 December 1928 ingeschreven 926 werk zoekenden. Op denzelfden datum van het jaar 1927 bedroeg het aantal ingeschreve nen 1054. EMIGRATIE. Gisteravond was in het gebouw van de Casino-Bioskoop aan de Hooge- woerd een vergadering belegd, alwaar genoodigd waren landbouwers, tuin ders, veehouders, enz. uit Leiden en een 22-tal gemeenten uit de omgeving, om te zien enkele films over Canada als het land der toekomst voor een hier niet slagende boerenstand. Tevens waren genoodigden aanwezig van de gemeentebesturen uit tie om geving en vooraanstaande personen op het gebied van landbouw en vee teelt. Namens de Canadeesche spoorwegen en de Hol land-Amerika Lijn, waarvan de actie uitging, werd deze avond door den heer Wijkmans, directeur van den Dienst voor Sociale Zaken, geopend met een woord van welkom aan den wethouder van Sociale Zaken voor Leiden en andere genoodigden. Daarna hield de heer Stentel, verte genwoordiger van de Canadeesche Spoorwegen, een korte ialeiding, waarin hij mededeelde, dat'de Cana deesche Spoorwegen een lengte spoor baan hebben van plm. 35.000 K.M., on geveer 10 maal zoo lang als de geza menlijke Nederlandsche Spoorweglij- nen. Deze lijnen liggen echter voor een groot deel door onontgonnen terrei nen. Canada heeft slechts een bevol king van plm. 9 millioen zielen bij een oppervlakte vele malen grooter dan Duitscbland. Deze Canadeesche Spoorwegen heb ben een actie aangevat om de onont gonnen terreinen, waardoor zij haar lijnen legde, met landbouwers te vul len, om zoodoende deze lijnen renda bel te maken, maar ook om indirect daardoor mede te werken aan 't vor men van een gelukkige maatschappij uit degenen, die elders door overbe volking niet zouden slagen. Voor landbouwers met durf en door zettingsvermogen biedt Canada een goede toekomst. Daarna zagen wij een aantal films, waarop vertoond werd de geschiede nis van een dappere Engelsche jonge boer, die in Canada een tweede vader land vond en toen in staat was te kun nen trouwen met het meisje zijner keuze. Voorts zagen wij het geheele land bouwbedrijf in werking, waaruit bleek dat goede oogsten na moeitevollen arbeid verworven waren. De films werden door den heer Stentel toegelicht. Daarna deelde de heer Van Dongen, de vertegenwoordiger der Holland Amerika Lijn mede, dat in verband met het gebrek aan werkkrachten, dat vooral in het voorjaar in Canada be staat, door de H.A.-Lijn op 27 Mrt en 8 Mei begeleide gezelschapsreizen naar Canada worden georganiseerd. De ge leiders helpen dan de emigranten van af Rotterdam, tot op de plaats van be stemming. Hij geeft vele inlichtingen over prijzen en voorwaarden en over de reis. Daarna wordt pauze gehouden en wordt gelegenheid gegeven vragen in te dienen, waarvan, een druk gebruik gemaakt werd. Zoo werd gevraagd naar het gods dienstig leven in Canada, waarop ge antwoord werd, dat een derde R. K. is en twee derde protestant. Over het algemeen is Canada meer godsdienstig dan Europa; de Zondag wordt allerwege gevierd. Scholen worden steeds in ieder boerderijenblok van 6 mijl lengte ge sticht. Het onderwijs, zoowel het Mid delbaar en Hooger onderwijs als het lager onderwijs is gratis. Inkomsten belasting betaalt alleen iemand, die meer dan 7500 per jaar verdient. De politie is er uitnemend geregeld Ook voor vaklui is er werk, mits men de Engelsche taal goed machtig is. Voor boeren is het Engelsch spreken geen vereischte; van de plm. 150.000 emigranten die jaarlijks naar Canada komen, kent 90 pet. geen Engelsch. Voor jonge boeren zonder kapitaal is ook emigreeren mogelijk met hulp vanuit Holland. Men wende zich tot den Dienst van Sociale Zaken. De jaargetijden zijn in Canada een droge zomer en een koude winter, met korte lente en herfst. De koude is er grooter dan in Nederland, maar beter te dragen. Werkloosheid kent Canada niet. De afvoer van graan en andere pro ducten geschiedt door door de boeren zelf gevormde trusts. Er worden goede prijzen bedongen. Voor een flinke jonge boer is het mogelijk om in twee jaar eigen baas te zijn. Daarvoor is dan om te begin nen een kapitaal van 500 dollar noo dig. Ten slotte kregen wij nog een mooie film van het berglandschap van Cana da. De heer Wijkmans sloot met een woord van dank en verklaarde zich tot verdere informatie bereid. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: C. N. Trap, jm. en C. J. Zitman, jd, W. C. Verhoeven, wedr. en W. ter Hei de, gesch. J. H Segaar, jm. en C. Leu- gering, jd. S. Meygaarden, jm. en J. Spierenburg, jd. J. C. de Swijger, jm. en G. Wetselaar, jd. H. Faas, jm. en G. Faas. jd. G. de Vink, jm. en W. Me- let. jd. W. F. Chaudron, jm. en A. Par don, jd. S. P. Ouwerkerk en C. Ver- Binnenland. Jhr. Ruys de Beerenbrouck Is herstel lende. De schoolkwestie te Aalst. De herdenking van het 50-jarlge Neder- landerschap van de Koningin-Moeder. De wethouders aan het woord bij de be handeling der begrooting in den Leidschen Raad. Buitenland. De overeenkomst over de nlenwe com* missie van deskundigen. Mr. Baelde tot lid der Belgische Kamer gekozen verklaard. Een geringe verbetering in den toestand van Koning George. Paraguay mobiliseert niet verder. Nieuwe sterke achteruitgang der Brit- sche vakbeweging. mond, jd. E. Griffioen, jm. en N. Hoo- gervorst, jd. Overleden: H. C. de Jong, wedr. 83 jaar. J. W. Snel, man 30 jaar. A. Leupe, wed. Wet selaar, 65 jaar. A. K. Horst, man 44 jaar. H. M. v. d. Bos, man 62 j. J. W. v. Hees, man 70 jaar. L. H. v. d. Vos, man 62 jaar. A. v. Nierop, zn. 18 jaar. H. Pbillippo, gesch. 64 jaar. W. Th. G. Klaverwijden, wedr. 59 jaar. G. v. Winkel, dr. 8 jaar. N. Zeilstra Derk- sen, vr. 36 jaar. H. A. B. Kamerling, zn. 23 jaar. C. Luksenburg-v. d. Klas horst, wed. 74 jaar. J. C. Rodenburg- v. Iterson, vr. 53 jaar. Th. C. v. Goozen- v. Leeuwen, vr. 27 jaar. E. H. Planjer- Neuteboom. vr. 65 jaar. W. Schouten- Zwets, vr. 70 jaar. K. Reyneveld, man 64 jaar. DAMWEDSTRIJD. De uitslag van den Beker-competitie wedstrijd dammen tusschen Voorschoten, en de Chr. Leidsche Damvereeniging id als volgt: v. Bemmelenv. d. Bosch 20 OudshoornOptendrees 20 de Graafv. Zwieten Sr. 0—2 J u—Moolenaar 0—2 Binsde Graaf 0—2 Anker—van Zwieten Jr. 0—2 WeverMeinema 02 ZwaanKlinkenberg 0—2 SchooneveldKwaadgras 0—2 van Gent—van den Wijngaard 0—2 4-16 Deze wedstrijd is dus met 164 door Leiden gewonnen. Toen gistermiddag te 6.40 uur do 39-jarige Mej. M. C. v. U., wonende aan den Rijnsburgerweg, op de Steen straat ter hoogte van het politiepost huis den weg wilde oversteken, werd zij aangereden door een auto, bestuurd door D. v. E. Met verwondingen aan beide beenen werd ze binnengedragen in het politieposthuis, waar ze door den dokter van de E. H. D. werd be- hadeld en vervolgens overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Gistermiddag te 5 uur is op de Hoogewoerd de 83-jarige G. L., wonen de in de Nieuwe Brugsteeg, van het trottoir afgegleden en daarbij in aan raking gekomen met de stadstram. Hij bekwam een bloedende wonde aan het hoofd, terwijl zijn pols eenigs- zins werd ontwricht. Na door den E. H. D. te zijn verbon den, is hij per auto-brancard naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. BINNENLAND^ HERDENKINGSDAG KONINGIN-MOEDER Het comité te Apeldoorn, samengesteld uit besturen van verschillende vereenigin- gen, om het 50-jarig Nederlanderschap van H.M. de Koningin-Moeder op waar dige wijze te herdenken, heeft van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Arbeid enz., bericht ontvangen, dat hij genegen is op den Wijdingsavond van 7 Januari a.s. in de Groote Kerk aan de Loolaan aldaar een gedachtenisrede uit te spreken. Mr, D. FOCK WIL EEN CANDIDATUUR AANVAARDEN. Naar het „Hbld." verneemt, heeft Mr. D Fock, voorzitter van den Vrijheidsbond zich thans in beginsel bereid verklaard, een candidatuur te aanvaarden voor de Tweede Kamer in den Rijkskieskring 's- Gravenhage en de daarmede verbonden Rijkskieskringen. Men deelt nader uit goede bron mede, dat dit bericht niet juist ia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1