van de Burggravenlaan met andere straten. Hier is een aansluiting moge lijk met het particulier initiatief. De gemeente moet de grond bouwrijp ma ken en de straat aanleggen en niet wachten tot de aannemers het komen vragen. Spr. heeft hier op het oog houw door vereenigingen. Dat is niet principieel juist volgens Soc.-Dem. standpunt want dan zou de gemeente moeten houwen. Doch de gemeente moet in elk geval krachtig helpen. Nu wordt de last op de schouders van den eersten bouwer gelegd, dat is onbillijk. Ook heeft de gemeente nu nadeel wanneer zij tot verkoop van gronden overgaat zooals onlangs hij Zuider- zicht, indien is nagelaten ze vooraf bouwrijp te maken. Op het raamland heeft men de klemmende bepaling ge maakt, dat huizen van een bepaalde huurwaarde daar niet mogen worden gebouwd. Dat is verkeerd. Spr. heeft voorgesteld de steun tot woningbouw ter hand te nemen, nu do régeering dit nalaat blijkens de circulaires die verschenen. De woningen die de laatste jaren gebouwd werden waren slechts een compensatie voor aan bewoning ont trokken woningen. In 1920 waren er in Leiden 13590 woningen eind 1927 was dit 10196. Was dit getal voldoende? Aan de hand van de woningtelling ja, maar spr. kan dat niet toegeven. In 1917 en de jaren daarna zijn er 434 wo ningen afgehuurd. Dat blijft dus 15762 of een tekort van pl.m. 500 woningen. Met cijfers toont spr. aan dat huur- verhopging noodzakelijk moet volgen als niét door aanbouw van nieuwe wo ningen dat wordt voorkomen. Spr. geeft het denkbeeld in overweging om van gemeentewege bouwcrediet te verschaffen, dan wel bankgarantie te verleenen. Het eerste is beter. Spr. geeft cijfers over de woning bouw in de laatste jaren en toont daar bij aan het verschil tusschen bouw van particulieren en door bouwvereenigir.- gen. Spr. is ook voor bouw van woningen voor groote gezinnen maar dan ver spreid over verschillende vereenigin gen. Spr. heeft cijfers gevraagd om te kunnen nagaan of er sprake is van be langrijk huurverlies en als gevolg daarvan achterstand van betaling van annuïteiten. Gebleken is dat er geen achterstand is en daaruit de gevolg trekking moet gemaakt worden, dat er geen belangrijk huurverlies is. Maar toch is het huurverlies van dien aard dat het overweging verdient, de gemid delde huur te verlagen. Spr. geeft dat aan B. en W. in overweging. Spr. is niet tevreden met het ant woord van B. en W. inzake de benoe ming van een bestuurslid van de stichting de gemeentewoning. Vier jaar geleden is de eerste vraag daar omtrent gedaan, nu zeggen B. en W. dat ze zich er over willen beraden. Spr. betwijfelt de ernstige behande ling. Het woord is daarna aan den heer Manders, maar deze zou 'a avonds aan het woord komen. De zitting wordt geschorst. Avondvergadering. Te 8.15 heropent de voorzitter de vergadering en geeft het woord aan den heer Manders. De heer Manders (R.K.) spreekt den wensch uit, dat aan de rneest productieve werken het meeste aandacht zal worden besteed. Van de verschillende voorstellen, die ingediend zijn, zijn er meerdere die spr.'s sympathie hebben, o.a. dat van den heer van Eek inzake de omvorming van werk- looze stadsarbeiders tot tuinbouwarbei- ders. Toch gelooft spr., dat dit niet zoo'n erg gelukkig idee is, omdat tuinbouwar- beid nu niet bepaald goed betaald wordt. Doch in elk geval is het goed, eens een onderzoek daaromtrent in te stellen. Ook de aanwending van stadsvuil voor het in cultuur brengen van gronden heeft spr.'s sympathie. Tot het personeel der gemeente komend, merkt spr. op, dat het gevaar bestaat, dat bij promotie karakter en voorkomen ook een rol spelen. De heel- Wilbrink (C.H.): vooral' bij dames-typisten 1 (gelach). Spr. betoogt vervolgens, dat we onze industrie aan goede verkeerswegen moeten helpen en beveelt zijn voorstel tot instel ling van een studiecommissie betreffende deze zaak warm aan. In deze commissie "moeten naast vertegenwoordigers van den raak ook vertegenwoordigers van handel en industrie zitting hebben. Een urgente zaak is voorts ook de kwestie der toe gangswegen tot de stad, hetgeen spr. met eenige voorbeelden aantoont. In vele opzichten ook wachten we op het uitbreidingsplan, alvorens een beslis sing kan genomen worden betreffende de demping van het Levendaal en andere der gelijke voorstellen. Spr. is tegen de zakelijke bedrijfsbelas ting, die een rem is voor handel en in dustrie. Inzake de verhooging der wethouders salarissen is spr. 't met den heer van Eek eens. Spr. zou een salaris van 50(J0 ge- wenscht achten, zoolang het particulier salaris van den betreffende beneden de ƒ2500 blijft en als het daarboven stijgt, dat dan dat meerdere op die 5000 ge kort Werd. De heer Huurman: Je hebt zeker de akte wiskunde I De heer de Re ede (C.H.) heeft in de begrooting weinig van bezuiniging be speurd, al wordt het woord bezuiniging wel vernomen. Hoezeer bezuiniging noodzakelijk is, is ook nu weer gebleken, o.m. uit de lijst van exploitatiesaldi, door B. en W. verstrekt naar aanleiding van spr.'s rede bij de vo rige begróoting. Het tekort van de begrooting 1929 be draagt ƒ160.000, terwijl dat van de be grooting 1928 ƒ90.000 is Ilieruit volgt, dat het niet juist is, te zeg^" r.ooals B. en W. 'doen in den geleidbrief by do begrooting, 'dat de toestand gunstiger is dan verleden jaar. Zelfs vreest spr., dat in de toekomst een stijging der tekorten zal gezien wor den als gevolg van de stijging der uitga ven. Het tempo, waarin de laatste jaren de leeningen elkaar opvolgen, wijst ook in die richting. Spr. critiseert de financieele politiek, die in dit opzicht de laatste jaren niet slechts in Leiden, doch ook in andere gemeenten wordt gevolgd en die een on rustbarende stijging der gemeenteschul den ten gevolge heeft, waardoor we voor steeds zwaarder lasten komen te staan. Om zich een oordeel te vormen omtrent de lasten, die in de toekomst op de bevol king zullen worden gelegd, is het noodig, dat de raad van B. en W. een werkpro gram ontvangt. Spr. ziet voor de toekomrt slechts twee lichtpunten. Vooreerst de mogelijkheid, dat de electriciteitsfabriek haar glorieu- zen tocht nog verder zal voortzetten en hooge winsten blijven opleveren. Het tweede lichtpunt is het wetsontwerp betreffende de herziening der financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Spr. had gaarne gezien, dat B. en W. een berekening omtrent de uitwerking dezer wet aan den Raad hadden voorgelegd. De inkomstenbelasting zou door de aan neming van dit ontwerp, beha'lve voor en kele lage inkomens, geen daling- doch mo gelijk nog een stijging vertoonen. De voorstellen van den heer van Eek be- teekenen een vermindering van de inkom sten met ƒ590.000, zoodat het noodig zou zijn naar andere inkomsten om te zien. De door den heer van Eek voorgestelde nieu we belastingen brengen slechts ƒ200.000 op, zoodat er dan nog een tekort overblijft van ƒ390.000. De vraag zou gesteld kunnen worden, of de toestand nu wel zóó donker is. Spr. heeft daarvoor steekhoudende argumen ten aangevoerd en wijst vervolgens nog op de noodzakelijke stadsverbeteringen, zooals de toegangswegen en de verbindin gen in de stad. Het zijn wel onverbeterlijke optimisten, die verbetering in den economischen toe stand van Leiden verwachten. De cijfers wijzen bet wel anders uit. Het bedrag der Rijksinkorastenbelasting daalt nog steeds; het aantal inkomens tusschen de ƒ2.000 en 10.000 wordt steeds kleiner. Als de heide lichtpunten, waarop spr. gewezen heeft, teurstellen, moet zelfs naar nieuwe bron nen van inkomsten worden uitgezien. Inzake de wethouderssalarissen criti seert spr. de pensioenregeling, dié tot cu mulatie van pensioenen en salarissen zal leiden. Men krijgt daardoor een toestand als te Amsterdam, waar een wethouder pensioen als Kamerlid en een Kamerlid pensioen' uls wethouder geniet 1 De heer Par men tier (A.R.) vindt, dat de begrooting weinig stof biedt tot bet houden van alg. beschouwingen. Er wor den echter veel dingen besproken, die hier eigenlijk niet huis behooren. Het gevolg is echter, dat men beschouwingen als de heer v. Eek gehouden heeft, niet onweer sproken kan laten. Het gaat toch niet aan, dat alleen de heer van Eek hier in den raad zijn principes zou uiteenzetten. De A.R. betwist den heer van Eek niet, dat er veel kommer is op het terrein van den arbeid. Dit is echter niet alleen in ar beiderskringen zoo. Niet het kapitalisme, doch de zonde is de oorzaak van het maatschappelijk leed. Zoo leert het de H. Schrift. De heer van Eek erkent trouwens- zelf, dat de menschen eerst heter moeten wor den, alvorens de heilstaat ingevoerd kan worden. De menschen zijn egoistisch en individualistisch, dit is een van de voor naamste oorzaken van de verwording in het maatschappelijk leven. Dan moet de overheid als dienaresse Gods den zwakke beschermen tegen dit individualisme. Ech ter ligt haar taak alleen daar, waar haar ingrijpen noodzakelijk is. Hoe verkeerd het is, dat het terrein der Overheidsbemoeiing wordt uitgebreid, in dien dit niet noodzakelijk is, blijkt uit het volgende: In een van de commissies kwam ter sprake een man, die op zeer onvoldoende wijze zijn taak vervulde, doch het was niet mogelijk hem te ontslaan, omdat het hier geen particulier bedrijf betreft, doch een overheidsbedrijf. Komende tot de voorstellen van den heer van Eek, merkt spr. op, dat deze ongeveer een half millioen kosten; daarbij komen dan nog de voorstellen van den heer Schüller Het zijn dan ook, gezien den fi- nancieelen toestand, onuitvoerbare voor stellen. Het voorstel inzake de omvorming van werkloozen tot tuinbouwarbeiders heeft spr. verbaasd. Er zijn dan wel meer winst geven de bedrijven, b.v. gloeilampen- of kunstzijdeindustrie. Bovendien zou men weiland door tuinland vervangen, zoodat men dus in plaats van koeien en zuivel producten, roode kool, druiven en prui men krijgt. Wat schiet men daar mee op? De heer van Tol (R.K.) bespreekt de verbreeding van den Haarlemmerweg, die hij zeer urgent acht. Met de voorstellen van den heer van Eek kunnen spr. en zijn partijgenooten niet meegaan, omdat zij die. zien niet uit een oogpunt van arbeidersbelang, doch ven het algemeen belang. Spr. is geen ver tegenwoordiger van een enkele groep, doch van de geheele burgerij. De heer V e r w e IJ (S.D.) voert het woord over het onderwijs. Spr. vindt het ver keerd, dat over onderwijskwesties de on derwijzers-organisaties niet gehoord wor den. Hoewel spr. geen voorstel daarom trent heeft ingediend (hij wil deze zaak den wethouders niet opdringen), doet hij toch een beroep op de democratische ge zindheid der raadsleden. Tegenover den heer van Es voert spr. het pleidooi voor het openbaar bewaar- schoolonderwijs. De gemeente heeft haar tauk in dezen de laatste jaren verzaakt, zoodat hier een belangrijke achterstand is in te halen.'Spr. dringt aan op uitvoering van het raadsbesluit tot den bouw van een bewaarschool in de Kooi. Ook verzoekt spr. meer spoed te maken I met het medisch schooltoezicht. De heer Baart (S.D.) betoogt dat voor de werkloozenzorg niet gedaan is wat ge daan kon worden. Er is bitter weinig ge daan om de werklooze arbeiders aan werk te helpen. Vakopleiding zooals op de omvormings- curssussen is op zichzelf wel goed, doch heeft als werkloosheidsbestrijding slechts zeer betrekkelijke waarde. Spr. noemt een voorbeeld van iemand met een diploma in het autogeen lasschen, doch die door de werkgevers werd afgewezen, omdat hij geen practische bekwaamheid had. Vak bekwaamheid geeft niets, als er geen werk is. Spr. keurt af, dat het werk in den Leid- schen Hout feitelijk is geworden: werk- loozenuitkeering, waarvoor gewerkt moet worden. Vandaag nog kwam bij spr. een vader met 5 kinderen, die vroeg of 't niet mogelijk was, bij zijn loon van 18 of 19 nog een toeslag te geven. Als er Merk is voor de arbeiders, moet men de a-.'beiders toch niet laten in dezelfde ellende als toen ze werkloos waren. Spr. wijst er vervolgens op, dat de nieu we steunregeling voor meerdere werkloo ze arbeiders een verslechtering in plaats van een verbetering beleekent. Daarom heeft spr. voorgesteld, dat aan alle werkloozen, hoofden van gezinnen en kostwinners, wanneer deze voor hun orga nisatie wachtdagen moeten doormaken, deze wachtdagen in het vervolg door de Gem. steunverleening zullen worden uit gekeerd, indien deze werkloozen voor steun in aanmerking zouden komen, als geen uitkeering door de organisatie zou worden verstrekt. Spr. bespreekt het toezicht op de plant soenen, dat z.i. onvoldoende is. Het is on juist, de gemeentewerklieden bij den plant soendienst meer dan 48 uur te laten wer ken; laat men dan werkloozen aanstellen voor Zaterdagmiddag of Zondag. Met den heer Bosman verschilt spr. van meening inzake de plantsoendienst, dien de heer Bosman aan particulieren wil overlaten, omdat het goedkooper is. Van meer belang dan de goedkoopte i9 de vraag naar de arbeidsvoorwaarden van het personeel. Ook het in eigen beheer houden van het straatwerk is te verkiezen boven het aan besteden aan particulieren. Spr. heeft bij zich een lijst van losse straatmakera, die nog steeds niet voor een vaste aanstel ling in aanmerking zijn gekomen, on danks de gedane beloften. Ten slotte komt spr. tot de medezeggen schap in de bedrijven. Dit is geen speci- fiek-socialistische eisch, ook in de Chr. Vakbeweging wint déze gedachte veld. Wij zijn de sleepboot, zegt spr. De heer Wilbrink: de andere hebben een groote motorboot; sleepbooten hebben tegenwoordig afgedaan. De heer Baart wijst er op, dat de mo derne vakbeweging groeiende is. De heer W i 1 b i i ta k: als dat zoo is, zou ik een vroolijker gezicht zetten. De heer Baart zegt, dat de christelijke vakbeweging steeds de moderne naloopt. De heer Eiker bout: wij nemen jullie öp sleeptouw net als in Vlissingen. Wij besluiten, en jullie hebben na te loopen. De heer Baart gelooft, dat ook met de medezeggenschap de moderne vakbewe ging leiding zal geven, en deze gedachte dan ook in «andere kringen veld wint. Spr. vraagt voorts, bij vacatures in ge meentedienst in de eerste plaats de werk loozen te hemen. De heer Wilbrink: dus dan moet men eerst werkloos zijn om in gemeente dienst t komen. De heer Baart vertrouwt dat B. en W. met zijn wenschen in dezen rekening zal gehouden worden. De heer Parmentier heeft vanavond een mededeeling gedaan uit de commissie van fabricage omtrent iemand die zijn werk niet goed deed, doch omdat hij in gemeen tedienst is, niet kon worden ontslagen. Spr. is toch maar blij, dat de menschen in gemeentedienst niet zoo makkelijk ontslagen kunnen worden als in het parti culier bedrijf, waar men de menschen maar broo^eloos maakt. In het particulier bedrijf hebben de men schen geen rechtszekerheid. Spr. keurt het af, dat de Zwemvereeni- ging „De Zijl" Zondag geen gelegenheid geeft voor zwemmen. Daarna komt spr. tot den man die in zijn vrijen tijd Zaterdagmiddag aan het Badhuis werkte. De heer Wilbrink: 't is maar een man uit het particulier bedrijf, daar wer ken ze niet zoo hard als bij de gemeente (gelach). De heer Baart komt op tegen hetgeen de heer Wilmer gisteren gezegd heeft, dat deze zaak zoo klein was. Hetgeen hier ge schiedt is in strijd met de wet. Spr. leest een uitspraak van den Hoogen Raad om trent een dergelijke kwesitie voor, die ook in dezen zin luidt. De heer M e ij n e n (C.H.) heeft het woord gevraagd naar aanleiding van het geen de heer Verweij gezegd heeft, die spr. nalatigheid verweet met betrekking tot het bewaarschoolonderwijs. Spr. vraagt den heer Verweij deze beschuldiging waar te maken. Tegen half 12 wordt op voorstel van den heer van Eek de vergadering geschorst tot hedenmiddag 2 uur. GEMENGD NIEUWS. Twee wielrijders onder een auto. Gisteravond omstreeks half elf is op het Bezuidenhout in den Haag, hij de blauwe tram, een ongeluk gebeurd. Een heer en een dame kwamen per fiets uit de richting Seheveningen en werden door een auto, die hen tegemoet kwam en waarin een heer en dame gezeten waren, overreden. Volgens ooggetuigen reed de auto verkeerd. Beide wielrij ders sloegen tegen den grond en wer den gewond. De dame was o.a. aan een der beenen gekwetst, doch de heer scheen er ernstiger aan toe te zyn en werd door den Geneesk. Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht. De bestuurder van den auto werd door de politie aangehouden. Doordat de fietsen onder den auto zaten, moest de wagen worden wegge sleept. Doodelyke val. De 33-jarige vee houder J. de Groot te Grouw is bij het snoeien uit een boom gevallen en kort daarop overleden. De heer P. A., wonende aan den Haagdijk te Breda viel naar het „D. v. N.B." meldt zoodanig van de trap, dat de dood na enkele uren intrad. Kokende koffie gedronken. Dins dagmorgen heeft een 2-jarig jongetje te Born, door het drinken uit een heete koffiepot ernstige inwendige brand wonden opgeloopen. In zorgwekkenden toestand werd de kleine in het Fransche klooster te Sittard opgenomen. Steiger ingestort. Te Lyon is gis termorgen de steiger van een bouwwerk ingestort. Van de zeven werklieden, die zich op den steiger bevonden wer den er twee gedood en vijf zwaar ge wond. Auto-ongeluk. Tengevolge van het breken van het stuur is een auto op den weg Paulla-Monzone in een beek gestort. Twee inzittenden waren on middellijk dood, een derde liep lichte verwondingen op. De drie andere in zittenden bleven ongedeerd. Vier personen van de tweede verdie ping gevallen. Men meldt uit Hel mond Wegens den plaats gehad hebbenden brand is het kantoorpersoneel der fir ma Carp op verschillende plaatsen in de stad ondergebracht. Een gedeelte heeft thans hare lokalen in de Carton- .nagefabriek „Het Zuiden". Gisteren middag is hen daar een ongeluk over komen. Vier personen vielen n.l. door een ballustrade van de 2e verdieping af en kwamen op de binnenplaats te recht. Mej. v. W. en de heer van Z. bekwamen hierbij ernstige verwondin gen en inwendige kneuzingen, zoodat zij naar het R.K. Gasthuis vervoerd moesten worden. De twee anderen kwamen er af met lichte ontvellingen en konden ter plaatse behandeld wor den. Auto-botsing. Toen gisterenmor gen de autobus van Oostvogels nabjj het grenskantoor Wemhoutsburg kwam om daar in de buurt meisjes voor de dag- ploeg der Kunstzij defahriek te Breda op te halen, passeerde daar ook juist de tram, welke machine een dikke rookmassa uitliet. Tezelfdertijd nader de van over de Belgische grens een personenauto. De bestuurders konden echter tengevolge van' de gezichtsbe- lemmerende rook elkaar niet zien en het gevolg was dan ook dat beide auto 's met alkaar in botsing kwamen en de autobus naast den weg in de sloot kan telde. Beide voertuigen bekwamen be langrijke schade. Gelukkig echter had den geen van beide bestuurders passa giers, terwijl wonder boven wonder ook verder geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. Gestolen Handschriften. Tijdens de Pressa te Keulen zijn een aantal oude handschriften gestolen, afkomstig uit het Gutenberg-Museum te Mainz. Blijkens het „Deutsche Kriminalpolizei- blatt" wordt de waarde geschat op 200.000 mark. Verloren gingen: een getijdenboek uit het laatst van de 15de eeuw met miniaturen, dat aan Karei den Stoute moet hebben toebehoord, een Duitsche platenibybel (folio) van 1450, een löd'eeuwsche psalmboek op perkament geschreven, een Evangelie van Johannes met glossen uit de 12de eeuw eveneens op perkament, een ver zameling Latijnsche handschriften uit het begin van de 14de en een uit de 13de eeuw. Vechtpartij in een krankzinnigenge sticht. Naar wij vernemen heeft Zaterdag j.l. in het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort tusschen vrouwe- lijke patiënten een vechtpartij plaats gehad, waarbij een 73-jarige vrouw zoodanig verwondingen bekwam, dat overbrenging naar de Maria-stichting te Haarlem noodzakelijk werd geacht. Eenige oogenblikken na aankomst in het ziekenhuis is de vrouw aan de ge volgen overleden. De directie van het Provinciaal zie kenhuis weigerde tot nog toe nadere inlichtingen omtrent het geval te geven. Verdronken. Gisterenavond is in de Ringvaart op de grens van Heem stede en Haarlemmermeer de 29-jarige Th. van R. verdronken. Men vermoedt dat hier misdaad in het spel is. Het onderzoek is in vollen gang. Brand. Gisterennacht omstreeks half één is brand uitgebroken in de fa briek van houtdraaiwerk van den heer Verbree te Waddinxveen. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat vonken uit een in de draaierij staande kachel zijn gevallen. Het vuur greep snel om zich heen en het duurde drie uur, voor dat de vrijwillige brandweer den brand meester was. De schade wordt niet door verzekering gedekt. De schat in de Alkmaarsche bedstee. Ten aanzien van de geruchtmakende kwestie van de te Alkmaar gevonden som van ruim 7000, vernemen wij, dat B. en "NV. van Alkmaar, een brief heb ben gezonden aan de beide rechtskun digen aldaar, die optreden resp;> voor erfgenaam en vinder, waarin zy hun verzoeken in overleg te treden teneinde te trachten het onderling eens te wor den betreffende sequestratie. Indien dit niet het geval wordt, zullen B. en "W. zich tot den rechter wenden met het verzoek ten dezen sequestratie ^te gelasten, waardoor volgens art. 1768 B. W. het geld, hangende het geschil, in handen van derden wordt gesteld, totdat is uitgemaakt aan wien het, met de vruchten, zal worden gegeven. Het leventje van plezier. Onlanga verdween de 22-jarige loopknecht A. S, die in dienst was by de N.V. „Zeiander" aan de Ged. Glashaven te Rotterdam met de noorderzon. Achteraf bleek, dat hy er met 133 gulden kwitantie- en 2.50 wisselgeld vandoor was. Nasporingen bleven vruchteloos, tob dat de man zichzelf by de politie te Amsterdam aanmeldde omdat hij geen cent meer bezat. Hij had een leventje van plezier geleid, was na een alarm- pistool, eenige kleeren en een fiets te hebben gekocht van Rotterdam naar Eindhoven gegaan, had vandaar uit een driedaagsch reisje naar België ge- maakt en was toen naar Amsterdam gereisd, waar zijn financieele positie, aan het wankelen raakte, zoodat hy ten, laatste probeerde om op een perron- kaartje de reis naar de Maasstad te volbrengen. Doch dit was door den conducteur tydig bemerkt. Toen diende S. zich bij de Amster- damsche politie aan en kwam gratis in zijn woonplaats terug om hier in ver- zekerde bewaring te worden gesteld. De hoogverradelijke stalen pennen. Een Tsjeeho-Slowaakseh staatsburger, die met zyn vrouw in Weenen woont, bereisde den laatsten tyd Tsjecho-' Slowakye en bood in scholen en bjj handelaren een nieuw soort stalen pen nen aan. Zoo kwam hy in een autq, welks eigenaar de zakenreis meemaakte; ook in de Noord-Boheemsche stad Tur-.- nau. Toen ze op het postkantoor een; zending stalen pennen uit "Weenén in ontvangst wilde nemen, schepte een veldwachter verdenking en bracht ze kort en bondig op. Op het politie bureau vond men bij fouilleering een landkaart met geheimzinnige teeketis en cjjfers op hen. Er stonden namelijk de scholen en het aantal leerlingen op aangegeven. Deze uitlegging werd niet geloofd en zoo dwaalden de twee ee eene gevangenis uit, de andere in, op welken tocht ze met moordenaars en andere zware misdadigers, maar ook met een zwaar tubereuleusen arrestant in één cel opgesloten werden gehouden. Na een gevangenschap van vijf en een halve maand kwam het eindelijk tot de terechtzitting, waarop het ..geval van spionnage" by gesloten deuren werd behandeld. Toen bleek dc volkomen onschuld der; beide vervolgden. Het mooiste is dat de_ cijfers voor een deel door de onder*! wijzers zelf op de kaart waren gezet, o.a. ook door een onderwijzer die z'n school op nog gen kwartier van Turnait' heeft, zoodat men hem slechts even had behoeven te vragen om de zaak van het „hoogverraad" op te helderen. j ii i ~-vi RECHTZAKEN. HET SPOORWEGONGELUK BIJ RIJSWIJK. De Haagsche Rechtbank heeft gisteren veroordeeld, terzake van het door schuld veroorzaken van gevaar voor het verkeer door mechanische kracht over een spoor weg, i.e. op de electrische lijn tusschen Den Haag en Rotterdam, waardoor nabij Rijswijk twee treinen op elkaar zijn ge- loopen: den stations-ambtenaar A. B. uit Den Haag tot ƒ50 boete subs. 10 dagen hechte nis; den gepensionneerden hoofdconducteur J. H. V. uit Rotterdam tot 14 dagen hech tenis; den wagenlichter D. A. de G. uit Leid- schendam tot 1 week hechtenis. Sckeepstij dingen. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. LOCHGOIL, Rott. n. Vancouver 17 v. Co- Ion. BURGERDIJK, 17 v. Rott. te Philadelphia NOORDERDIJK, 16 v. Rott. te Vancr. EEMDIJK, Vancr. n. Rott. 17 te Los An geles. NARENTA, Rott. n. Vancr. 17 te Swansea VOLENDAM, 18 v. N. York te Rott. HOLLAND—AFR1KA-LIJN. ISLEWORTH, 17 (7 n.m.) v. Antwerpen n, Amsterdam. NIEUWKERK, thulsr., 17 te East-London. BILLITON, thuisr., p. 17 Sagres. HOLLAND—WEST-AFHIKA-LIJN. VLIELAND, 18 v. Amst, te Rott. VULCANUS, uitr., 16 v. Bordeaux. PEURSUM, uitr., 14 v. Dakar. TEXEL, uitr., 16 v. Dakar. EON. HOLLANDSCHE LLOYD. GELRIA, thuisr., 17 v. Bahia. ZEELANDIA, uitr., 17 v. Rio Jan. EEMLAND, uitr., 18 te Bahia. KON. PAKETVAART MIJ. MAJANG, Rott. n. Batavia p. 17 Lissabon. NIEUW HOLLAND, 16 v. Melbourne n. Singapore. NIEUW ZEELAND. 15 v. Singapore te Ba tavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TJERIMAI, uitr., p. 18 (1.15 n.m.) Gibral tar. SLAMAT, thuisr., 18 (8 n.m.) te Cowes en 19 (2 n.m.) te Hott. verwacht. MODJOKERTO, 18 v. Batavia te Soerabaja MERAUKE, thuisr., 17 v. Djeddah. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". BORNEO, thuisr., 18 v. Port Said. CHR. HUYGENS, 18 v. Amst. n. Batavia. P. C. HOOFT, thuisr., 17 v. Sabang. SALAWATI, thuisr., 17 v. Colombo. KAMBANGAN, uitr., 15 v. Beiawan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6