gemeente gebruik gemaakt, terwijl tal van gemeenten in de buurt een eigen keu ringsdienst hebben. We noemen slechts Woubrugge, Nieuwveen, Zevenhoven, Sas- senheim, Lisse, Voorhout en Noordwijker- hout. Indien dergelijke gemeenten bij Lei den gevoegd werden, dan kon wellicht een beroep op de financieele resultaten in verband met de samenwerking, te billij ken zijn en zouden zelfs de keurloonen verlaagd kunnen worden." Op het oogen- blik is een Commissie uit den Raad dezer gemeente benoemd, die alles in het werk zal stellen om het Iv. B., waarbij de ge meenten Alkemade, Leimuiden en Rijnza- terwoude gedwongen werden den keu ringsdienst met Leiden te regelen inge trokken te krijgen. Waar 1 Januari bijna in het land is, zien wij met verlangen de resultaten dezer besprekingen en mis schien komende besluiten van hoogere or ganen tegemoet. O.i. hadden voor en al eer de gemeenten tot gezamenlijke regeling gedwongen wer den, deze eer9t blijk hebben moeten ge ven, niet in 9taat te zijn, tot het hebben en gaande houden van een zelfstandigen plaatselijken keuringsdienst. Bevestiging en intrede Ds. v, d. Weerd. (Vervolg). Na afloop der predikatie zeide de nieu we leeraar, dat thans de tijd aangebroken wa9 om een persoonlijk woord te spre ken. Hij zal geen toespraak richten tot zijn ouders, broeders en verdere familie leden, omdat hij van meening is, dat der gelijke toespraken thuis hooren in den en- geren familiekring. Een uitzondering wil hij echter maken tegenover Ds. Moene, zijn zwager, die hem heden morgen bevestigd heeft. Dank brengt hij dezen voor de wijze waarop hij hem bevestigd heeft. Vervolgens richt de nieuwe leeraar zich tot den magistraat met ongeveer de vol gende woorden: Aangenaam doet het mij aan het gemeentebestuur van Leimuiden vertegenwoordigd te zien. Overheid en Kerk zijn op de meeste terreinen van el kaar gescheiden, ofschoon ze dikwijls raakpunten hebben. De overheid immers is ook van God afhankelijk en aan Hem verantwoording schuldig. Dan brengt spr. een woord van dank aan den consulent, Ds. J. Brouwer, van Oude Wetering, voor het vele, dat hij in het belang der gemeente verricht heeft, tijdens de vacature. Vervolgens richt hij zich tot de verte genwoordigers der naburige gemeenten, tot de ouderlingen, diakenen, leden van den Kerkeraad en Commissie van Beheer. Ten slotte richt hij zich tot de gemeente en zegt o.m., dat hij met opzet geen toe passing aan zijn prediking heeft verbon den. Evenals Paulus, is hij niet gekomen om menschen, maar om Gode te behagen, om te doen den wil mijns Hemelschen Va- dersa Door Hem voel ik mij geroepen, aan Hem zal ik gehoorzaam zijn en aan Hem ben ik verantwoording schuldig. De heer Rietdijk richt vervolgens na mens den Kerkeraad het woord tot den nieuwen leeraar en doet hem door de ge meente het derde Vvers van den 134en Psalm toezingen. Vervolgens richtten nog Ds. Brouwer als consulent, Ds. van Hei ningen als vertegenwoordiger van den Ring Woerden het woord tot den nieuwen predikant. Ten slotte spreekt ook de predikant van Nieuw Vennep nog een woord van wel kom. Daarna was de dienst afgeloopen. Bij de rondgang door de gemeente heeft men voor den bouw der Herv. Pas torie het mooie bedrag van ruim 2500 aan vrijwillige bijdragen ingezameld. Met de opbrengst van den bazaar ad ƒ1800, wordt dit te zaraen reeds een aar dig bedrag. Door de gladheid van Maandagmor gen hadden de bussen van de firma Maar- se en Kroon naar Leiden en Aalsmeer groote vertraging. Een dochtertje van den heer H. kwam door de gladheid zoodanig te vallen, dat ze met een lichte hersen schudding werd opgenomen. VOORHOUT. Bij den correspondent van de Arbeids bemiddeling t en Werkloosheidsverzekering staan 56 werkzoekende arbeiders inge schreven. Dit zeer groote aantal werkzoe kende arbeiders is vooral te wijten aan den ingetreden vorst. VOORSCHOTEN. Burg. Stand. Geboren: Corstiaan, zv. W. D. van Wijgaarden en H. van Dam. Ingekomen: C. Zoon, Schoolstraat 68; P. C. Reijneveld, Leidscheweg 113b; M. Eikelboom, Papelaan 74; F. H. v. d. Wal, Papelaan 76; K. A. Gansz, Burg. Vernède- park 76; M. Kuyvenhoven, Voorstraat 71; A. P. de Hollander, Molenlaan 20. Vertrokken: G. J. Gerritsen, Leiden, Stil le Rijn 8; J. L. van Vliet, Molenstraat la; Mej. G. Rijling, Zoeterwoude, Vrouwen- weg E 37c. WARMOND. De Raad dezer gemeente vergadert Woensdagmorgen te 10 uur ten Haadhuize. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging van het tarief der drinkwa tervoorziening alsmede der voorwaarden van aansluiting. 3. Voorstel tot reorganisatie der brand weer. 4. Raadhuis aangelegenheid. 5. Comptabiliteit. 6. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. 7. Rondvraag. Gemeenteraad Leiden. (Vervolg). Spr. wil ook nog iets zeggen over de bedrijven. Spr. is voor verleging van da tarieven, maar dat mag niet gaan ten koste van de noodzakelijke midde len, die de gemeentekas niet kan missen. Spr. pleit nog voor invoering van medezeggenschap van het personeel der bedrijven. Spr. illustreert, dat met een gesprek dat hij had met enkele werklieden, die naar Spr. meening een goed oordeel hadden over hun werk. De geest onder het personeel blijft goed wanneer men de menschen ge legenheid geeft zich te uiten. Spr. is niet teleurgesteld door de Wethouder van Onderwijs. Spr. stond aanvankelijk sceptisch tegenover een jong advocaat, maar 't is meegevallen. Spr. maakt den Weth. attent op de schaduwzijde verbonden aan de 42 leerlingen-klassen. Spr. vreest, dat kinderen worden gedreven naar scho len die men niet begeert. Het bewaarschool^ .derwijs wil spr. gaarne den Weth. op het hart binden. Spr. vraagt een oordeel over de ver schillende onderwijs-systemen. Ook had hij gaarne een praeadvies over speeltuinen. Wat de politie aangaat noemt spr. het opmerkelijk, dat in het mooie politie bureau het laagste bedrag wordt uit gegeven voor de politie-organisatie. Spr. is in beginsel voor samenvoe ging van politie en brandweer, maar wil vooraf een onderzoek naar de kos ten; het kon wel eens onbereikbaar zijn. Salarieering en pensionneering van de wethouders. Spr. kan niet meegaan met het denkbeeld van de meerder heid der Commissie. De Wethouders hebben steeds een taak en levensposi tie elders gehad. De gemeenschaps taak wordt verricht voor elk bedrag dat men er voor geeft. Wij moeten bekwame wethouders hebben maar de politiek speelt de voornaamste rol. De heer Van Eek (S.D.) wil in de eerste plaats den heer Sijtsma ant woorden. Spr. waagt zich niet als de heer S. aan voorspellingen. Maar spr. wil toch opmerken, dat er teekenen zijn, dat de begrooting nu niet geheel ongewijzigd zal worden aangenomen. Ook andere leden dan de S.D.A.P. hebben nu voorstellen gedaan die ook gaan in de richting der S.D.A.P. Spr. heeft de overtuiging, dat door het voortdurend hameren van de S.D.A.P. nu eenige beweging komt onder de an dere partijen. Dat stemt spr. tot dank baarheid. Zoo spoedig vast staat, dat de S.D. ook werkelijk een taak hebben in het College en haar denkbeelden eenigs- zins verwezenlijkt kunnen worden dan zal de fractie zich niet onttrekken. Maar de heer Sijtsma moet niet mee- nen, dat een der S.D. raadsleden zoo maar zal overwippen. Wat de salarieering vam de Wethou ders aangaat moet het standpunt zijn, dat er loon naar werk gegeven wordt. Spr. meent, dat een wethouders-func tie in Leiden gelijk staat met Kamer lid, maar de belooning is slechts half zoo hoog. Wij hebben wel weth. gekre gen. Maar er kan ook een tijd komen, dat men salarisverhooging zal moeten geven en dat is dan pijnlijk. Wij moe ten vooruitzien. Telken jare stelde spr. in het licht de politiek, die de S.D. wenscht; dat zal hij ook nu doen. Het moge voor ve len vervelend zijn, spr. moet het nu eenmaal doen omdat hij een roeping heeft tegenover degenen die hem af vaardigden. Spr. schildert de taak, die een Soc.- Dem. volksvertegenwoordiger heeft. De sociale verhoudingen eischen nog steeds een ijveren voor betere toestan den. De conflicten blijven nog steeds aanhouden. Spr. gelooft nog steeds in den goeden wil van den mensch maar de overheid moet helpen. Deze begrooting helpt nog onvoldoende. Er wordt niet naar een vooruitstrevend systeem gewerkt. Er wordt alleen aan het financieel evenwicht gewerkt. Het eenige punt in de goede richting is de stichting van het fonds voor stads verbetering. B. en W. meneen, dat de werkloosheid afneemt, maar de gere- gistreerden zijn niet de eenigen. Be- lastingbetalen waar goed verdiend wordt is zoo erg niet. mahr dat is het juist, er is voor velen geen werk. De materialen voor goede woningen zijn er, ook de handen om ze te bou wen, waarom dan niet gebouwd. De taak moet bescheiden zijn, maar die bescheiden taak moet dan ook uitge voerd. Productief werk en financieelen steun ter bestrijding van werkloosheid •moet de gemeente ter hand nemen. Particulieren kunnen dat niet. Publieke armenzorg heeft de parti culiere overvleugeld, dat bewijst dat het ideaal moet zijn overheidszorg. Werkloozen alsmede renteniers verteren alleen en produceeren niets, dat leidt dus tot verarming. Daarom moet de Overheid hier optreden. Spr. schildert deze taak der Overheid met name van de gemeente. Werkverrui ming moet gaan voor werkverschaf fing en steun. Omgekeerd valt het slecht uit; daarvan de vaak ongun stige uitkomsten. Hoewel in een stad als Leiden weinig objecten zijn voor werkverruiming, toch kan ook hier wat gedaan worden. De weilan den moeten omgezet worden in tuin land. Degelijk onderzoek is daarvoor noodig. Een tweede vraag is, moet de gemeente zelf exploiteeren? Spr. be twijfelt of de grond die nu weiland is ongeschikt zou zijn voor tuinland. Spr. doet een voorstel tot een onderzoek en als tweede stap het opleiden van werkloozen tot tuinbouwers. Glascultuur moet op den voorgrond staan. Dat kan men hier evengoed als in Groningen, een eigen boerderij als een begeerlijk goed beschouwen. Deze omvorming moet verkozen worden boven emigratie omdat emigratie de beste werkkrachten afvoert. Spr. ci teert den heer Valstar om te betoogen hoe doeltreffend uitbreiding van tuin bouw is. Het zal ook opvoedend werken als nog meer doordringt de groote waarde van groenten en fruit als voedsel. Daarom pleit spr. voor aamieming van zijn voorstellen. Spr. bespreekt de batige saldi en keurt goed de politiek van B. en W. De financieele toestand is ongunstig. Het ergste is niet het tekort van f 160.000 maar erger is, dat veel te weinig nood zakelijke werken zijn opgebracht. Ook is ernstig, dat de gemeente teveel teert op de winsten der bedrijven. Het zou een ramp beteekenen als wijziging in do electrotechniek onze bedrijfswin sten deed slinken. Het financieel aspect is voor de toekomst ernstiger dan voor het heden. Het doet vreemd aan hier en daar te bezuinigen, terwijl men aan de andere zijde reserveert. a en W. zien lichtpunten en hopen op een sluitende begrooting, maar spr. meent dat dit verschiet nog verre is, zelfs zal de nieuwe financieele verhou ding geen uitkomst brengen. De sociale taak der gemeente is veel grooter dan nu nog gezien wordt. Daarom is noodig ons tot de Regeering om steun te wenden. Spr. vraagt steun voor zijn voorstel. Spr. citeert het weglaten van den post voor heffing van een belasting op bouwterreinen. Deze belasting is bil lijk, en de gemeente heeft die midde len noodig. Bovendien prikkelt de be lasting het uitgeven van den grond tot bouwterrein en gaat speculatie te gen. Spr. pleit voor verhooging van de opcenten op de vermogensbelasting. De belasting op het arbeidslooze inkomen is voor de Soc.-Dem. het ideaalste. Sommige gemeenten heffen 100 op centen, daarom kunnen wij gerust eenige verhooging invoeren. Voorts breekt spr. een lans voor de zakelijke belasting op het bedrijf. Zon der sterk voorstander te zijn meent spr. dat met deze belasting een billijke aanslag wordt gedaan op een object, dat anders niet getroffen wordt. Spr. noemt onbillijk, dat de opcen ten op het personeel niet worden ver mindert. Spr. noemt vooral het motief van B. en W. onbillijk, omdat de meer dere opbrengst het gevolg is van nieu we schatting. Een andere soort van noodige be lastinghervorming is het verhoogen van den post voor noodzakelijk levens onderhoud. Deze verhooging moet ge paard gaan met een wijziging in de progressieschaal. Spr. recapituleert nog even het voor gaande en pleit vooral voor zijn voor stel tot omzetting van weiland in tuin land. Spr. komt'nog eens terug op de ge meentelijke bemoeiing met de levens- middelenvoorziening. Leiden zorgt al leen voor gas en electriciteit, maar hiér is gerechtvaardigde critiek op de wijze van heffing, die niet geschiedt naar draagkracht. Spr. meent dat het bezwaar dat ook anderen dan ingeze tenen dan profiteeren niet moet gel den. Spr. meent dat ook bij andere le vensmiddelen gemeentelijke bemoeie nis noodig is. Spr. zal dit jaar echter geen voorstel doen omdat het College daar niet rijp voor is. Spr. geeft een breedvoerige uiteen zetting over het sociaal-democratisch principe van de overheidsbedrijven en noemt de voordeelen op, terwijl hij de tegenwerpingen bestrijdt. Speciaal weerlegt hij dat de middenstand zou worden weggedrukt; de middenstand zal zich moeten schikken in den nieu wen gang van het leven, dat is alles. Spr. geeft voorts aan, waarom hij ook nu weer moet pleiten voor mede zeggenschap. Een medewerker heeft hart voor zijn werk. Evenmin de poli tieke democratie kon worden tegenge houden, evenmin zal de economische democratie worden tegengehouden. Spr. betreurt dat op straat allerlei wanstaltige geluiden mogen worden gehoord doch de menschelijke stem in den zang niet. Laten wij de goede uiting van den levenslust toch niet in- toomen. Spr. komt er tegen op, dat men in bet politiebureau alleen de plaatselij ke bladen wil neerleggen. Men vreest voor politieke strijd, maar de plaatse lijke bladen maken reeds een politieke scheiding. Waarom moeten de socia listische agenten worden gedupeerd? Spr. wil echter elke censuur opheffen. Tenslotte de toepassing der Zon dagswet. Spr. is met den Burgemeester %van Den Haag van meening, dat een optocht met muziek niet verboden is volgens de Zondagswet. Ieders gevoe len moet geëerbiedigd worden, maar dat moet niet naar de zienswijze van één partij of richting geschieden. Spr. geeft voorts aan waarom naar zijn meennig de Zondagswet absoluut niet toegepast kan worden. Spr. doet een concessie aan. degenen die de Zon dagswet willen toepassen, door alleen voor den namiddag te vragen wat spr. vcor den geheelen dag zou wenschen. Spr. prijst in het Collage bekwaam heid en ijver, maar ze missen het juis te inzicht in de maatschappijvormen en de maatschappijbehoeften. Op grond van dat gemis maken zij fouten in hun beheer. Dat betreurt spr. Daar om moeten de sociaal-democraten ook r.u nog weer doorgaan met 't propa- gceren van de socialistische gedachte. De Voorzitter deelt mede. dat de heer Vallentgoed wegens ziekte vcorloopig de vergaderingen niet kan bijwonen. Hij drukt daarover zijn spijt uit. De heer V a n E s (A.-R.) merkt op, dat een oogenblik door spr.'s fractie gedacht is om aan de algemeene be schouwingen geen deel te nemen, zulks op het voetspoor van de fractie in den Delftschen raad. Echter dienen een paar punten even belicht te worden. De fractie wenscht een Christelijke politiek of wil men cbiistelijk-sociale politiek. Daarom moet tegenstand worden geboden aan de pogingen van de overzijde. Men is daar van tactiek veranderd. Toen de SD.A.P. in 1918 misgreep, heeft men daarna gestreefd om langs anderen weg het doel te bereiken. De A.-R. fractie wenscht het streven van het College te steunen om orde en regel te handhaven. Gaarne zal worden ge zien dat aan de Zondagsrust zooveel mogelijk de hand wordt gehouden, om Zondagsheiliging mogelijk te maken. Do fractie zal dan ook nimmer kun nen medewerken om optochten op Zondag mogelijk te maken, Spr. wil den Burgemeester dank brengen, dat hij in dezen zin, n.l. het handhaven van de Christelijke rich ting, is werkzaam geweest door zijn bemoeiing om de 3-Jetober feestvie ring een kerkelijke herdenking in te vlechten Spr. uit den wensch, dat ook voortaan zooveel mogelijk kennis-ver makelijkheden en circussen worden geweerd. De heer S c h 11 e r (SD.) meent dat de politieke rede van den fractie leider der A.-R. niet erg principieel was omdat hij sprak van zooveel mo gelijk houden aan de Zondagswet. Zijn betoog, misschien op aansporing van zijn orgaan, Was niet erg zuiver. Toch verdient het lof boven de houding van de R.-K. en C.-H. die nalaten, na de rede van den S.'D.A.P.-leider ook het woord te voeren. Spr. brengt voorts enkele punten ter sprake zoo o.a. de centrale rioleering waaromtrent spr. vele aanmerkingen heeft. In de tweede plaats is spr. gebleken, dat men met betrekking tot het optre den der brandweer wel niet wilde ge lik geven, maar dat achteraf de Com mandant der Brandweer toch in die richting gaat. Wat aangaat de demping van do Mare is spr. niet voldaan over het op gemerkte over de bruggen, speciaal ten aanzien van de St. Nicolaasbrug. Spr. gaat terug tot het jaar 1923 toen ook de demping ter sprake kwam. Teen waren B. en W. er sterk voor, zooals spr. voorleest. De demping zou teen f 97000 gekost hebben. Spr. bestrijdt het voorstel-Elkerbout en vraagt of dit is ingediend om sph's voorstel onmogelijk te maken. De demping van de Langegracht moet er af. Alleen de Korte Mare moet voor- loopig aan de orde komen. YVat de demping van het Levendaal aangaat betreurt spr. de houding van den nestor van den Raad, die verle den jaar zijn voorstel introk omdat het gecombineerd zou worden met het uit breidingsplan, terwijl hij het er nu weer van los maakt. Spr. constateert dat B.enW. thans voor demping zijn eh het nog slechts een kwestie van tijd is die hun van spr. scheidt. Wat de reeds vroeger gemaakte be rekening aangaat, moet de opmer king gemaakt, dat niet is gerekend op een bijdrage van de tram. Spr. geeft een berekening van de kosten en toont aan, dat een verwisseling van grond- duiker en stamriool een besparig van f 24000 zou geven. Er is herhaaldelijk op allerlei wijze op demping aangedrongen. Spr. leest een gedeelte van de rapporten voor, waaruit blijkt, dat deskundigen het er over eens zijn, dat demping alleen de oplossing kan brengen. Spr. stelt voor nu de discussie te schorsen tot 8J4 uur. Dit voorstel wordt aangenomen met 11 tegen 9 stemmen. De vergadering wordt daarop ge schorst. GEMENGD NIEUWS. De moord op den heer Lans. Woensdag is de procuratiehouder v. O. als verdacht van zich te hebben schul dig gemaakt aan verduisteringen en valschheid in geschrifte en bovendien als verdacht van te zjjn betrokken bij den moord op den heer J. C. Lans te Rotterdam, welke moord Donderdag 29 November is gepleegd, naar het Huis van Bewaring overgebracht. De wette lijke termijn van 6 dageën raakte dus om. De verdachte is gistermiddag voor de rechtbank in Raadkamer geleid. De rechtbank heeft daarop den termijn met 30 dagen verlengd. Gasvergiftiging. Per auto van G. G. en G. D. is naar het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam vervoerd een 64-jarige vrouw die in bewusteloozen toestand in haar woning in de tweede van Swindenstraat was aangetroffen. In de keuken was de slang van het gas- comfoor, waarvan de kraan openstond, afgestooten. Met behulp van een zuur stofapparaat is zij tot bewustzijn ge bracht. Een goede klant. Een 28-jarige man is aangehouden, verdacht van dief stal van 6 torpedonaventen nadeele van een rijwielhandelaar van de Bilderdjjk- kade te Amsterdam. Bij een huiszoe king ten huize van verdachte zjjnvoor een waarde van pl.m. 400 aan rtfwiel- onderdeelen in beslag genomen._ Al deze goederen z\jn eveneens het eigen dom van genoemden rijwielhandelaar. Moord? Achter de woning van den werkman E. H. onder de gemeente Waterlandkerkje is Zondagochtend de ruim 18-jarige dochter met afgesneden hals in een sloot gevonden. Hét lijk is naar het r.-k. St. Anthoniusgesticht te Oostburg overgebracht. Zigeuners. Gistermorgen werd de politie te Venlo onverwacht medegedeeld dat aan onze grens van de richtingen Lobberich en Herungen uit Duitschland eene karavaan Zigeuners met hun wa gens, bern, enz. pogingen in het werk wilde stellen om de grens te overtrekken] en langs een der binnenwegen binnenj te komen. Ongeveer een vijftig mannen en vrou wen met kinderen en tal van vehikels! stonden weldra tusschen de bosschen op Duitsch gebied gereed om even over te steken, doch onze marechaussee en hulp. politie beletten het passeeren van de grens. Ziende dat de grenslijn overall op de bosch- en landwegen bewaakt was,i trok de stoet naar Wankum en Wachten, donk of Straelen, om nog wellicht een! gunstiger oogenblik af te wachten. Onze grenspolitie is versterkt. Tragisch ongeluk. Zondagavond tegen 7 uur is op den hoek van de Koninginne gracht en Laan Copes van Cattenburch li Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd, i De 75-jarige jbr. L. M. J. Scbuurbeque! Boeye, wonende Laan van Meerdervoorl' 13, stond op gemelde plaats op de tram te wachten. Plotseling schijnt hij door een duizeling bevangen te zijn, ten gevolgtj waarvan hij met het hoofd tegen een lan taarnpaal viel. Eenige voorbijganger»! snelden toe en waarschuwden den Ge neeskundigen Dienst. Deze vervoerde den heer Schuurbeque Boeye in bewusteloozen toestand naar het Ziekenhuis. Het bleek,! dat hij een hersenschudding bekomen had en een diepe hoofdwonde. Gisternacht is de heer S. B. aan de ge volgen van den val overleden. LEESTAFEL. Hermeneus, le jaargang, no. 4. Zwolle, W. E. J. Tjeenk Willink, De Decemberaflevering van dit voor belangstellenden in de antieke cultuur zoo interessante maandschrift bevat allereerst een artikel van Dr. O. Damj sté over: „Nederlandsche opgravingen te Argos". Dr. A. Sizoo schrijft over een oud- Grieksche juridische kwestie (Prota goras en Euathlus), Pater A. Geerebaert S. J. vervolgt zijn artikel over „De spelling der Grieksche eigennamen in het Neder- landsch", daarna volgt een Neder- landsch gedicht naar Catullus, Carmen II, waarna W. Hoving besluit met en kele reisherinneringen over Corinthe, Sckeepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. NIEUW AMSTERDAM. Rott. n. New York, 13 Z. v. Valentia. BEEMSTERDIJK, Rott. n. N. York, p. 17 Lizard. WBSTERDIJK. 16 v. N. York. te Rott KINDERDIJK, Rott. n. Vancr., p. 1; DRECHTDIJK, Vancr. n. Rott., 17 t< Londen. I MOERDIJK, Vancr. n. Rott., 16 v. St Thomas. SPAARNDAM, 17 v. Rott. te N. Orle ans. VOLENDAM, N. York n. Rott., 17 van Plymouth. BURGERDIJK, Rott. n. Norfolk, 15 v.; Boston. HOLLAND—AFRIKA-L1JN. NIJKERK, thuisr.. 15 te KilindinL JAGERSFONTEIN, uitr., 16 te Kilin- dini. KLIPFONTEIN, uiti-., p. 16 Canar. eil. RIJPERKERK, thuisr., p. 15 Dakar. HOLLAND—WEST-AFHIKA-LIJM. DRECHTSTROOM, thuisr., via Rott, 16 v. Las Palmas. ALBIREO, thuisr, 16 v. Takoradi. ALK AID, thuisr., vertr. 20 van Tako radi. AURORA, thuisr, 16 v. Vigo. HELDER, thuisr, 16 v. Amst. REGGESTROOM, uitr, 16 v. Santa Isa bel. SCHELDESTROOM, uitr, 15 van IJ- muiden. KON. HOLLANDSCHE LLOTD. AMSTELLAND, uitr, p. 14 Ouessant. EEMLAND, uitr, 16 v. Pernambuco. FLANDRIA, thuisr, 16 v. Las Palmas. GELRIA, thuisr, 15 v. Rio Jan. KENNEMERLAND, 16 v. B. Ayres te Amst. SALLAND, thuisr, 15 v. Rosario. ZAANLAND, 17 v. Amst. te Hamburg. ZEELANDIA. uitr, 14 v. Bahia. KON. PAKETVAART MIJ. MAJANG, Rott. n. Batavia, p. 16 Finl- sterre. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KERTOSONO, thuisr, 16 v. Pt. Said. SLAMAT, thuisr, p. 17 Finisterre, en wordt 18 te Cowes verw. MEDAN, uitr, p, 15 Perim. KOTA INTEN, 16 v. Rott. te Hamburg. TJERIMAI, uitr, p. 16 Finisterre. BANDOENG, thuisr, 16 v. Port Sudan SCHOUWEN, 16 V. Hamb. te Rotterd. TOBA, uitr, 16 te Londen. GORONTALO, 16 v. Middlesbro naar Rotterdam. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". MANOERAN, uitr, 17 te Antw. J. P. COEN, uitr., 16 v. Colombo. MANOERAN, uitr, 16 v. IJmuiden. PRINSES JULIANA, thuisr, 16 van Pt. Said. POELAU ROEBIAH, 16 v. Hamburg te Amst. RONDO, 16 v. Hamb. te Amst. RADJA, thuisr, p. 15 Perim. P. C. HOOFT, thuisr, 15 te Belawan. BORNEO, thuisr, 17 v. Suez. ENGGANO, thuisr, p. 17 Gibraltar. SOEMBA, thuisr, 16 v. Padang. RIOUW,' uitr, 17 te Genua.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6