NIEUWt LEIDSCHE COURANT van DINSDAG 18 DEC. 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. PRINS HENDRIK NAAR DEN HELDER. Z. K. H. de Prins is voornemens Woensdagochtend a.s. naar Den Helder te gaan, teneinde zich eensdeels op de hoogte te stellen van den toestand van het aldaar bij het jongste stormweder gestrande stoomschip en verder ook een bezoek te brengen aan de bp de Marinewerf aldaar in aanbouw zijnde mqnvegers bestemde voor den dienst in Ned.-Indië. Des avonds zal de Prins van Den Helder uit naar Het Loo vertrekken. KROONPRINS OLAF VAN NOORWEGEN EERELID VAN DE KONINKLIJKE. In een huishoudelijk bijeenkomst van leden van de Kon. Ned. Zeil- en Roei- vereeniging is Kroonprins Olaf van Noorwegen benoemd tot eerelid. RO ODE-KRUISHONDEN. Z. EL H. de Prins, beschermheer der Ned. Vereeniging voor Roode-Kruis- hönden, heeft voor den in het a.s. voor jaar te houden wedstrijd van gediplo meerde Roode-Kruishonden een groote bronzen medaille ter beschikking ge steld. EEN ONTOELAATBAAR ADRES. Op de vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Bijleveld, in verband met een door het hoofd van het Centraal-Magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Woerden, den Majoor Eggink, aan den raad dier ge meente gericht adres naar aanleiding van een besluit van dien raad in zake het subsidie aan een bijzondere neutrale H. B. S. aldaar, heeft de minister van defensie geantwoord Dat uiteraard ontkennend beant woord moet worden of een dergelijk optreden toelaatbaar is. Dit is, zoo zegt de Minister, het hoofd van het Centraal Magazijn van militaire kleeding en uit rusting te Woerden bereids onomwon den in mijn kabinet medegedeeld, ter wijl deze heeft ingezien, dat zijn hou ding, in zijn verzoekschrift tot uiting- gekomen, ondoordacht en onjuist is geweest. Hem is voorts opgedragen, de belangen van het rijk en die van de gemeente Woerden ook in den vervolge op dezelfde wijze te behartigen als tot dusver. Het zou niet in het belang van het rijk zijn, om dezen hoofdofficier, die overigens getoond heeft, in de door hem. bekleede moeilijke functie zeer op zijn plaats te zijn, alleen om de onderhavige tekortkoming te ontheffen, te minder, omdat na het bedoeld onderhoud geen bezorgdheid behoeft te bestaan voor een herhaling van bedoeld optreden. NA DEN STORM. De herstelling van <1011 doorbraak in den Achterzeedijk is bijna voltooid. De kosten daarvan bedragen.pl.m. ƒ60.000. Deze moeten worden gedragen door den Zuidpolder, met subsidie van de pro vincie. De directe schade van particu lieren bedraagt pl.m. 60.000, waarbij dan nog komt die der woningen en andere vaste goederen. In den loop dezer week zal aan de noodlijdenden een voor schot worden uitgekeerd, terwijl de defi nitieve uitkeering nader wordt vastge steld. Deze uitkeering zal geschieden door het Algemeen Comité tot leniging van watersnoodrampen te Amsterdam. Alléén zij, die noodlijdend zjjn, zullen gesteund worden. De gemeente Baren- drecht zal geen financieele hulp ver- leenen. De verwachting is, dat de geheele polder binne 14 dagen weer droog zal zijn. Tengevolge der werking van het elee- trisch pompgemaal in den Zuidpoldcr is het water thans zoodanig gedaald, dat de trambaan en het station Middeldjjk der Rotterdamsche Tramweg-Maatschap pij watervrjj zjjn gekomen. Gistermorgen is de dienst na een gehouden proefrit met vrachtwagens, voor het gewoon ver keer op het traject Rotterdam—Baren- drechtsche brug via den Zuidpolder weer in werking gesteld. Ook de bitumen- weg, verbindende den Rijksstraatweg met den Achterzeedijk, ligt thans boven het water. Deze is toegankelijk voor voetgangers en wielrijders, doch voor groot-verkeer nog gesloten, evenals de Achterzeedijk dit nog is voor wagens, breeder dan 1.80 M. DE UITLEVERING VAN LIEBERMANN. Het Finsche hooggerechtshof heeft beslist, dat er geeii wettelijke redenen zijn om de uitlevering van Liebermann aan de Nederlandsche regeering te wei geren. Het kabinet moet nu nog de definitieve beslissing nemen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Gameren (toez.), H. J. van Schuppen te Oudewater. Aangenomen: Naar Winters wijk, A. G. Kloots te Roderwolde (Dr.). Bedankt: Voor Warns, W. de Kam te Zoutelande. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Den Haag-Oost, A. G. Wolf, te 's Gravelahd. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Meppel, L. Bee- kamp te Harlingen. Te Sneek, A. Grup pen te Zwaakwesteinde. BEVESTIGING, INTREDE, AFSCHEID. Ds. P. Zwier is voornemens Zondag 27 Jan. 1929 afscheid te nemen van de Ckr. Geref. Kerk te Papendrecht om Zondag 10 Febr. d.a.v. intrede te doen te Alphen a. d. Rijn, na vooraf te zijn bevestigd door Prof. P. J. M. de Bruin van Apeldoorn. SAMENSMELTING VAN DE VLAM EN KLASSENSTRIJD. Uitgevers en redactie 's van de revo lutionair-socialistische maandbladen De Vlam en Klassenstrijd, hebben na uit voerig overleg besloten, deze maand schriften te laten samensmelten tot één tijdschrift onder den naam De Nieuwe Weg De redactie van het nieuwe tijd schrift. zal bestaan uit: E Bouwman, C. Kitz, D. de Lange, N. Roland Holst, II. Sneevliet, R. Stenhuis en J. A. Ver hoef. De uitvoerende redactie bestaat uit H. Roland Holst en R. Stenhuis. DE STAKING TE KOOG AAN DE ZAAN. Omtrent de staking aan de O lief a- brieken De Zaan der N.V. T. Duyvis vernemen wij, dat de Christelijke arbei ders bereid zijn den arbeid op de oude voorwaarden te hervatten. Morgenavond vergaderen de gecom bineerde Christelijke fabrieks- en trans portarbeidersbond Zaanstreek en de gecombineerde Christelijke Besturen bond Zaandam en Wormerveer ter be spreking van den toestand. FEUILLETON. De vreemde landlooper 19) -o- Om mij misschien voor de derde maal met moeit, omhoog te werken en dan weer door een vervloekte hand van .'c hoogte afgestooten te worden. Neen, mijnheerGratzer kwam dicht hij den baron .taan. „U l:i. de maat schappij trotseeren en uw eigen weg z< eken, u weet immers niet wat het is eer ndlooper geweest te zijn. Voor de derde maal wil ik niet vallen, neen, nu wil ik maken, dat anderen vallen". „Ge zijt op een verkeerden weg, Gratzer.^Zoudt ge willen helpen om Gods verordening omver te werpen?" ..Gods verordening?" spotte Gratzer. „Als dat Gods verordening is, dat de menscheen 't recht hebben iemanu on gestraft zijn geluk en zijn betrekking te ontstelen, dan wil ik deze verorde ning omver halen, dan wil ik goed ma ken wat Hij verzuimd heeft. Verspil verder maar geen woorden aan mij. mijnheer, het heeft geen nut. Denk er aan, dat u een vagebond voor u heeft". „Ge zult nog wel eens anders leeren denken, beste Gratzer, en als er een oogenbljk komt, waarin ge berouw hebt dezen weg betreden te hebben, denk dan aan mij. Zooals de zaken nu staan, is het 't best, dat ge deze plaats GIFTEN EN LEGATEN. Mevr. de wed. J. Brill heeft aan de Diaconie der Herv. Gemeente te 's Gravenhage een legaat vermaakt van 3460. Door wijlen Mej. G. L. Kooyker te Zwolle overleden, is vermaakt aan de Geref. Kerk te Zwolle: voor de Kerk 1000 en voor de diaconie 1CO0, vrij van sucdessierechten. DE R. K. MISSIE IN INDIë. Aneta seint uit Bandoeng: Volgens het A. I. D. „De Preanger Bode" is aan een apostolisch prefect van Padang medegedeeld, dat tegen 't toelaten van een R. K. geestelijke te Siboga geen bezwaren meer gemaakt zullen worden. DS. J. SMELIK. Naar we vernemen heeft Ds. J. Smelik te Zevenbergen een verzoek van de Geref. Kerk van Antwerpen om hem voor de tweede maal te mo gen beroepen, afgewezen. zoo spoedig mogelijk verlaat, indien ge reeds een ander plan hebt". „Ik heb een plan!" en de oogen van den rentmeester fonkelden. De baron werd bang van dien blik. Hij had het tot nu toe niet mogelijk geacht, dat iemand zoo iets duivelsch kon hebben. „Ge zult u zelf in 't ver derf storten, beste vriend", zei hij. en keek hem bijna smeekend aan. „Ik zal u iets vertellen, dat niemand hier weet, en zal u mijn vertrouwen schenken, opdat gij 't van uwe zijde, ook zult doen! Ver, ver van hier, in een ver rukkelijk schoon plaatsje in Tirol, heb ik een mooi huisje, waar mijn jonge vrouw de huishouding bestiert; zij is van eenvoudige afkomst, en hier zou den lieden van mijn stand wellicht minachtend op haar neerzien, dat ik 't niet beter zou kunnen wenschen. Ga mee, Gratzer! Zie het geluk, dat een vrome vrouw zelfs aan een zon derling kan schenken! Zie mijn jongen er. mijn kleine meisjes, en ge zult lee ren vergeten, wat uw haat opgewekt heeft". „En gelooft ge, mijnheer", stiet Grat zer uit, „dat het zien van een geluk, waarnaar ik niet een brandend hart gesnakt heb, en dat nooit in mijn leven mijn deel geworden is, mij rust zou kunnen geven? Het zou misschien nog haat tegen u in mijn hart opwekken" „Dan is alles tevergeefs! zeide ile baron treurig. Plotseling kwam juffrouw Pohl he- EEN WERELDVERBOND VOOR DEN SABBATH. De Nederlandsche af deeling van de Agoedas Jisrael, de organisatie van or thodoxe Joden, heeft niet lang geleden het denkbeeld gepropageerd tot de stichting van een wereldverbond voor het behoud van den Sabbath. Een comité, dat zich in Duitschland had gevormd tot uitvoering van dit plan, heeft van vele personenen organisaties uit zeventien verschillende landen warme betuigingen van sympathie en bereidverklaringen tot deelneming ontvangen. Het trekt de aandacht, dat aanhangers van alle rich tingen in het Jodendom medewerking hebben toegezegd. Waarschijnlijk zal de zetel van het wereldverbond voor den Sabbath te Berlijn gevestigd worden, voorloopig berust de. leiding bij dr. S. Grimberg, docent aan het rabbijnen seminarium aldaar. Alle opperrabbijnen van Nederland hebben instemming met het plan be tuigd. DE ZUIDERZEEPROVINCIE. De algemeene kerkeraad van de Ned.- Herv. gemeente te Utrecht heeft, naar het Utr. Predikbeurtenblad meldt, een commissie benoemd bestaande uit kerke- raadsleden, kerkvoogden, notabelen en gemeenteleden, voor de belangen van de Ned.-Herv. kerk in het toekomstige Zui derzeegebied. UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Burg. Stand. Geboren:, iïenricus Adrianus, zv. P. M. Bergman en A. M. Ahlers; Christina Sophia, dv. C. P. de Haas en A. C. Heemskerk; Alida Maria, dv. C. J. Krijger en C. M. van Leeuwen; Theresia Adriana. dv. W. de Jong en J. H. Bizot; Cornelis Johannes, zv. J. Bartels en M. C. van der Meer; Jacobus Hendricus zv. F. Loos en M. van Hameren. BODEGRAVEN. De raad dezer gemeente vergadert op Woensdag 19 December, des namiddags te 2 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot verlenging ontruimings termijn van 2 onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Rijnkade. 3. Benoeming van een concierge van het Gemeentehuis. 4. Benoeming leden financieele commis sie, lichtcommissie en slachthuiscommis- sie. 5. Benoeming gemeente-geneesheer en leverancier geneesmiddelen. 6. Voorstel tot verhuur van balans en schalen aan D. Couperus. 7. Voorstel tot aangaan eener gemeen schappelijke regeling met Barwoutswaar- der en Rietveld omtrent toelating van leerlingen op de L. School. 8. Voorstel tot onderhandsche overname van den inventaris van het ziekenhuis. Burg. Stand. Geboren: Teunis, zv. J. d. de Vos en m. a. Baas; Johannes, zy. G. Heemskerk en M. Kalshoven. Ondertrouwd: J. van der Nout, 24 jaar en N. Beijman, 19 jaar. Overleden: Helena van Ingen, 44 jaar; Willem Prins 43 jaar, geh. met T. J. Hol. Gevestigd: A. Bloos en gezin, van Zeg veld; W. Graafland en gezin van Zwam- merdam; Joh. van den Hcoren van Zeg veld; H. van Dam van Zegveld; G. den Houdijker van Linschoten; J. Luyer en ge zin van Rietveld; N. van Leeuwen, van Alphen aan den Rijn; W. ten Have en ge zin van Westbroek. Vertrokken: N. den Houdijker naar Riet veld; Jacoba Vos naar Langeruigeweide; J. W. Prins naar 's-Hertogenbosch. D. Blijleven naar Rietveld; G. Vos naar Val burg; H. C. Grundemann naar Sliedrecht; A. van den Hooren naar Zegveld. KOUDEKERK. Vrijdagavond trad in de Ned. Herv. kerk alhier voor den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders op de heer W. Strijbis van Den Haag, met al3 onderwerp: De strijd op Sociaal erf. De opkomst, waaronder een tweetal vrouwen, was bevred'gend. Als vertegen woordigers der Geref. Kerk waren ook aanwezig Ds. Haspers en br. Franken. De bijeenkomst werd geopend door het lezen van een Schriftgedeelte en gebed. De heer Strijbis daarna het woord ver- vig opgewonden, zonder te kloppen, binnen. „Mijnheer, mijnheerI Neem me niet kwalijk, baron, maar buiten voor de poort, ligt de wagen van de familie Gahde heelemaal kapotl De paarden zijn zeker op hol gegaan, de koetsier is er niet: even vóór de poort zijn d^ paarden tegen een boom gerend en blijven staan en de freule ligt buiten kennis!" „Freule Anna!" riep Gratzer, schoof juffrouw Pohl zonder meer op zijde en haastte zich zoo snel hij kon naar de plaats van het onheil. Daar stonden zijn arbeiders reeds bij elkander en hielden de snuivende, met zweet be dekte paarden vast, terwijl een knecht op het punt stond, freule Anna, die doodsbleek en bloedend op den grond lag, op te tillen. Driftig stiet de rent meester den man ter zijde, nam Anna in zijn armen en bracht haar naar zijn kamer. Daar legde hij haar op de sofa en stond er met gekruiste armen bij. teen de huishoudster haar met allerlei sterke middelen trachtte bij te bren gen. Juffrouw Pohl wreef de slapen en polsen van het meisje met eau de co logne. en veegde voorzichtig het bloed van 't voorhoofd af, dat gelukkig slechts licht geschramd was. De baron was ook naar buiten ge gaan om te zien wat er eigenlijk ge beurd was; aan de opwinding van zijn lentmeester kon hij duidelijk genoeg zien, dat liet beter was dezen alleen te laten. krijgende, ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat nog lang niet alle Chr. arbei ders georganiseerd zijn en nog duizenden ongeorganiseerden rondloopen. Spr, wilde stilstaan bij eenzijdig individualisme en eenzijdige gemeenschapsgedachten. Onder de eerste groep ziet spr. vele Christenen met de oud-liberale eigenbe langentheorie. Vrij zijn eigen zaken rege len, neutrale organisaties steunen, ja zelf mede-leidirg geven. Chr. werkgevers en middenstanders verwijzen ons naar hun organisaties, welke neutraal zijn. Spr. kent geen neutraliteit, daar zulks op het kerkhof thuis is. Leven is partij kiezen. Langs den Rijn, ook in Alphen ne men Gereformeerden deze liberale gedach ten tot de hunne en aanvaarden bestuurs functies in deze beweging. Zij laten onze Chr. Middenstandsorganisatie worstelen en aanvaarden dat zaken, welke Zondags wat kunnen verdienen open moeten we zen. Het gaat bij dezulken: wat kost het, wat geeft het. Een sociale strijd alzoo, mede oorzaak van eigen menschen. De andere groep wil gemeenschap, maar eenzijdig; klassenbewusten klassenstrijd. Door deze menschen is vanwege de So ciaal-Democratische vakbeweging een mil- lioen gulden bijeen gebracht voor „Het Volk" en „De Voorwaarts", dagbladen der S.D.A.P. Het gaat daar niet, zooals het vaak lijkt om loon en arbeidstijd, maar om de be ginselen, welke men zoodoende onder de massa uitstrooit. Dit alles is in strijd met Gods Woord, waarin hij doet uitkomen zich met den enkeling te bemoeien, maar ook als ge meenschap elkander van noode te hebben. Spr. noemt verschillende gelijkenissen pn Schriftuitspraken, waarin beide gevallen steun vinden. De Christen is daarom rijk hierdoor al tijd het juiste midden te vinden, mede door eeuwigheidslicht. In de kerk vindt men dezen strijd niet, maar daar buiten op kantoor, in fabrieken en werkplaatsen. Hierbij noemt spr. bewijzen uit de prac- tijk. Voorts staat hij stil bij de technische veranderingen, waardoor het onmogelijk geworden is, vroegere toestanden nu zoo te behandelen. Toen kon de leerling gezel en voorts meester worden; de patroon vaderlijk zijn arbeiders kennen, benevens hunne nooden doch nu, in bedrijven zooals van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken met zijn 15.000 arbeiders, gaat zulks niet. Daarom hebben we noodig gemeenschap pelijk overleg. Werkgevers en werknemers georganiseerd naar de beginselen orn zoo te komen tot bedrijfsorganisatie, waarbij niet de regeering wettelijk vastlegt zoo lang en zoo kort met de tegenwoordige armoedige vergunningen, maar bekrachti ging van datgene, wat uit de maatschap pij is opgekomen. Spr. ziet in Jezus' gelijkenis zoon rijk voorbeeld van overleg in de arbeiders met den wijngaardenier. Overeen gekomen voor één penning daags, voorts zoo wat recht is, zal ik u geven. Overleg, gemeenschappelijk, op grond van het recht. Een iegelijk, die den naam van Christus noemt, sta af van alle onge rechtigheid. Zoo kunnen wij samen wer ken in het bedrijf, niet zooals vaak ge beurt, om vaders weigeren werk te geven als niet de dochter mede komt werken. Mede als oorzaak dat een 70 a 80 duizend man werkloos rondloopen, zijn zeker ook deze kantoormeisjes. Zich niet bekommerend over den naaste maar te berekenen hoeveel winst dit of dat geeft. Geen Kainsgedachten onder do Christenen: „Ben ik mijns broeders hoe der?" De Chr. Vakbeweging kan zoo, omdat zij Gods Woord heeft, stelselloos blijven om stelselmatig de geboden Gods te handha ven. Na nog enkele vragen om des tijds wille kortelijk te hebben beantwoord, werd deze hoogstaande vergadering dcor Ds. Haspers met dankgebed gesloten. LEIMUIDEN. Keuringsdienst ingevolge de Vleesch- keuringswet. Men schrijft ons uit Leimuiden: In het jaar 1922 werd tusschen de ge meenten Leimuiden en Leiden een vrijwil lige overeenkomst aangegaan, om voorloo pig voor het jaar 1923 gezamenlijk den keuringsdienst voor vee en vleesch te re gelen. In artikel 15 der overeenkomst stond: „Indien niet door een der partijen „Goddank! Ze komt weer bij", zeide juffrouw Pohl eindelijk. Gratzer's gelaat vertrok znuwachtig, en met beide handen pakte hij de leu ning van een stoel heet, alsof bij deze in stukken wilde breken. Daar sloeg Anna Gahde de oogen op en keek allereerst in het vriende lijke gezicht der huishoudster. „Waar ben ik toch?" vroeg zij, „wat is er ge beurd? O ja, de paarden zijn op hol gegaan". „Zij richtte zich op en zag Gratzer, die onbeweeglijk bij haar stond. Als afwerend strekte zij plotseling de hand uit. „Juffrouw Pohl, haal een glas wijn voor de freule!" zei Gratzer kortaf. De huishoudster ging de kamer uit. „O, laat me gaan! smeekte Anna, „breng me naar huis!" „Ge wilt niet één uur in 't huis van den vagebond blijven, is 't niet freule?" Slechts één blik van stomme wan hoop wierp Anna hem toe, en brak toen in krampachtig snikken uit. De angst, die zij zooeven uitgestaan had en de opwinding van dit wederzien veroorzaakten een hevige aandoening. „Ik zal u direct van mijn tegenwoor digheid bevrijden", begon Gratzer met doffe stem. Toen strekte Anna echter de hand uit en zachtkens klonk het hem in de ocren: „Blijf hier, Karei". Een straal van blijdschap flikkerde plotseling uit de donkere oogen; Grat- tenminste drie maanden voor het eindigen van den termijn van 1 jaar, waarvoor de overeenkomst werd aangegaan, schrifte lijk opzegging aan partij ter andere zijde heeft plaats gehad, wordt de overeen komst geacht stilzwijgend voor den tijd van 5 jaren te zijn verlengd." Het jaar 1923 was dus als een proefjaar te beschouwen. In Sept. 1923 nam de Raad der gemeente Leimuiden het besluit om met ingang van 1 Januari 1924 een zelf standige keuringsdienst op te richten. Allerlei pogingen zijn toen in het werk gesteld om den Raad er toe te bewegen dit besluit alsnog in te trekken. Het scheen wel, dat de gemeente Leiden prijs stelde op een gemeente, die niets dan verlies op leverde. Stappen zijn toen gedaan, om tot invoe ring van een zelfstandige keuringsdienst te geraken. Het College van B. en W. had op den 5den December 1923 een onderhoud met den toenmaligen minister van Arbeid, waarin de mogelijkheid van het hebben van een zelfstandigen keuringsdienst ver dedigd en gemotiveerd werd. Tot de grootst mogelijke verbazing werd op den llen December 1923 het navolgen de schrijven van den Minister van Arbeid ontvangen: „Hierbij doe ik u afschrift toekomen van het K. B. van 3 Dec. 3923, No. 22 (een Kon. Besluit dus van 2 dagen vroeger als het onderhoud;. Het vertoog van uw college op de audiëntie van 5 dezer heeft mij er niet van overtuigd, dat een goede uitvoering der vleeschkeuringswet, ook ingeval niet met Leiden wordt samengewerkt, in uwe gemeente verzekerd is. Integendeel, het komt mij voor, dat slechts bij samenwerking een behoorlijke uitvoering der wet mag worden verwacht. Na zeer ernstige overweging van het door u ter audiëntie aangevoerde, acht te ik daarom geen termen aanwezig om de intrekking van het K. B. van 3 Dec. te bevorderen." Bij dit K. B. werden de gemeenten Alke madeRijnzaterwoude en Leimuiden aan gewezen om den keuringsdienst van vee en vleesch met Leiden gezamenlijk te re gelen. Waar de minister bij de behandeling van art. 23a der vleeschkeuringswet, welk artikel de mogelijkheid tot een gedwongen regeling schiep, er op gewezen heeft, dat van het instituut van gedwongen samen werking slechts een zeer spaarzaam ge bruik zal worden gemaakt, klinkt ons een dergelijk Kon. Besluit vreemd in de ooren. De gemeente Leimuiden had door niets blijk gegeven, dat een zelfstandige keu ringsdienst niet goed zou werken. Dit ar gument kon derhalve niet gebruikt wor den, om het K. B. te billijken. Waar de gemeente Leiden per jaar on geveer ƒ2000 op den keuringsdienst Lei muiden, Rijnzaterwo''deAlkemade toe legt, kon dit K. B. evenmin op fin. over wegingen gegrond zijn. Maar de gemeente Leimuiden bleek ook na dit K. B. onwillig om den keurings dienst met Leiden gezamenlijk te regelen, zoodat de regeling door Ged. Staten vast gesteld werd. In deze vergadering werd bepaald, dat deze zou gelden tot 1 Ja nuari 1929. Door Ged. Staten werd in den loop van het jaar 1923 gevraag 1 of de gemeente Leimuiden prijs stelde op continueering van de regeling inzake den vleeschkeu- ringsdienst met de gemeente Leiden, ook na 1 Januari 1929. Medegedeeld werd, dat de gemeente Leimuiden hierop prijs stel de, indien de gemeente Leiden de keur- loonen belangrijk zou ve» lagen. Deze gemeente deelde echter mede, dat zij hiertoe niet kon overgaan aangezien de gemeenten Leimuiden—Rijnzaterwoude en Alkemade een verlies opleverden Vin circa ƒ2200 per jaar. In de Memorie van Toelichting behoo- rende bij de wet van 18 Mei 1922 Stbl. 305, waarbij art. 23a v. d. Vleeschkeuringswet ingevoerd werd, wordt gezegd: „Samenwerking tusschen gemeenten, zij het op aanzienlijk kleiner schaal dan bij de Warenwet, is echter zeer wenschelijk, vooral omdat op deze wijze een belang rijke besparing van uitgaven kan worden verkregen". Dit kan dus niet voor de gemeente Lei den* gelden, aangezien die gemeente op den meergemelden buitendienst 2200 per jaar toelegt. De vraag rijst dan ook bij ons „waarom is juist van de bevoegdheid, neergelegd in art. 23a der vleeschkeuringswet bij onze zer knielde naast de sofa neer, nam Anna's handen in de zijne en overdek te ze met kussen .„Anna, Anna, denk je niet zoo verachtelijk? Heb je een vriendelijk gevoel voor me?" Zij boog zich over hem heen. „O, Ka- rel, ik zou zoo gaarne gestorven zijn. Ik was zóó gelukkig en nu is alles uit. Ze hebben allen papa bestormd, dat hij tusschen ons in. moest treden; zo hadden het immers op dien avond allen gemerkt, dat dat wij elkaar liefhadden". Gratzer balde de vuist. ,lk zal mijn geluk eenmaal van hen vorderen". „Alleen do heer von Weling en de oude dominee hebben je verdedigd. O, Karei, het was een vreeselijke avond. Nu moet ik weg! Wat zullen papa en mama wel zeggen als zij hooren, dat ik in jouw huis geweest ben!" Gratzer sprong geprikkeld op. „Wil je nu al weer weg? Wil je de mijne niet zijn?" „Ik kan, ik mag niet! Nooit zouden mijn ouders het toestaan; ik heb al zooveel gesmeekt en zooveel geweend, maar 't is alles tevergeefs. Laat me gaan, Karei, laat me gaan!" De rentmeester keek in de betraande oogen van het bevende meisje, dat hij sedert lang bemind had en tot zijn vrouw had willen maken, maar dat hem nu door vooroordeelen ontrukt werd. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5