DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 7—815 uur. Wijk- frbouw „PniëlMiddelstegracht: Zit ting van het ">stuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apothexeri wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Dec. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9. Telef. 807. Sasscnheim. Dinsdag 18 Dec., 's av. 7lA uur. Concordia: vergadering A.-R. Propagandaclub. Spreker: J. Hollan der, van Den Haag. RECLAME. ViO^ES'V VaYAeVVe" Spr. komt daarna tot zijn voorstel inzake de belastingheffing. Het gaat toch niet aan, van stakkers die f 18 of f 19 verdienen, en 3 kinderen hebben, nog belasting te heffen? Vervolgens bespreekt spr. Leiden als woonstad. Spr. betreurt het, dat we zco lang op het uitbreidingsplan moe ten wachten, waardoor veel vefbete- ringen worden tegengehouden. Spr. vraagt of het niet mogelijk is, aan het betreffende Architectenbureau een da tum te stellen, dat het gereed moet zijn. De kwestie van den overweg aan den Rijnsburgerweg acht spr. het meest urgent voor de voetgangers, die daar in regen en wind moeten wach ten, 10 of 15 minuten lang. De heer Sijtsma: U moet niet overdrijven. De heer Huurman: Uw eigen krant zegt het. De heer S ij t s m a: ik heb geen krant. De heer Huurman: de krant waardoor u gepensionneerd ben of hoe het dan ook zij. De heer Groene veld: de krant, v/aar je portret in staat 1 De heer Huurman bespreekt ver volgens de bestrating van de Hooi gracht, waarover spr. niet veel lof heeft gehoord. De bedoeling zalwel zijn. dat in de gazons gras moet groeien. Onder een boom moet toch geen gras groeien men loopt over die gazons, er staat soms een waterpoel in. Als dit een toestand was die jaren lang bestond, had men er op aangedrongen iv het belang van het verkeer de ga zons weg te nemen om de straat te vcrbreeden. De verplaatsing van de groenten- markt zou in het belang zijn van de voetgangers op den Apothekersdijk en de Boommarkt, die er drie dagen per week niet kunnen ^asseeren. Er wonen daar menschen die op verhuren aan studenten zijn ingericht, wat door de dj ukte der veiling zeer Lezwaarlijk is. Een ander stadsbelang is, dat de Hooglandsche Kerkgracht, een van onze mooiste grachten, niet meer zou worden ingenomen door de bodenwa gens. Kunnen die wagens niet naar de Kaasmarkt verplaatst worden? De Kaasmarkt heeft heel veel geld gekost en wordt slechts drie uur per week gebruikt, alsmede een enkelen keer voor een autorit van de ouden van dagen, om vandaal' den tocht naar Katwijk, enz. te beginnen. Naar aanleidig van het Voorloopig Verslag, betreffende het rooien van hoornen aan de Sieboldtstraat, merkt spr. op, dat in de 3-Octoberstraat de hoornen door hun eigenaardige ma nier van planten een bezwaar voor het verkeer vormen. Spr. bespreekt vervolgens het denk beeld van den heer Van Eek inzake het omzetten van weiland in tuinland. In den distributietijd heeft men bruine noonen willen planten, dil heeft veel geld gekost, doch het resul taat is niet schitterend geweest. Zoo zou spr. willen, dat, alvorens op het denkbeeld' Van Eek in te gaan, er eerst een uitgewerkt plan daaromtrent be stond. De heer Van Eek zegt8 geen brui ne boonen te willen planten. De heer Huurman geeft den keer Van Eek in overweging, als hij spina zie wil planten, geen late spinazie te nemen, want die is niet veel waard. De meerdere opbrengst van de per sonele belasting, waarvan de heer Van Eek sprak, is een gevolg van her schatting uer huurwaarden. Verlaging van het electrieiteitstaricf voor de buitengemeenten, zooals de heer Van Eek eveneens wil, acht spr. niet wenschelijk. De heer YV i 1 b r i n k (C. H.) is te vreden, dat er van het college van B. en YV. voldoende activiteit uitgaat. He laas kan spr. dit niet zeggen van liet principieele gedeelte. Spr. betreurt t toestaan van muziekuitvoeringen op Zondag, dit is een eerste stap op den verkeerden weg. Wat het materieele betreft, gelooft spr., dat het college binnen de gren zen van het financieel mogelijke doet wat het kan; alleen ten opzichte van de volkshuisvesting heeft spr. ge meend voorstellen te moeten indienen Spr. wijst op de vermindering van het belastbaar inkomen, die doelt op een vermindering der algemeene wel vaart. De heer Van Eek heeft wel gezegd, dat belasting betalen zoo erg niet is, maar als die belasting hoofdzakelijk Gisteren is te Borgerus (Drente) door Zijne Exc. Minister Aan, in tegenwoor digheid van Mr. Linthorst Homan, commissaris der Koningin en den heer Meyer de Vries, een nieuwe sluis geopend. van arbeidersinkomens moet komen, dan kan de gemeente toch moeilijk haar sociale roeping vervullen. In dit verband bespreekt spr., wat z.i. de taak der overheid is: te waken voor de persoonlijke belangen der bur gers, waar die door derden worden ge schaad. en voorts het behartigen van de belangen, die uit een centraal punt moeten beheerd. Spr. hoopt, dat de gemeente den toonwinkel met gasarti- kelen en het daaraan verbonden afbe talingssysteem zal laten varen. Spr. juicht het toe, dat een sociaal fonds is gesticht en zou hiervan een gedeelte ter beschikking willen stel len voor den bouw van huizen voor groote gezinnen, waarbij de gemeente in de te betalen huurprijzen tegemoet zal komen. Spr. heeft een desbetreffend voor stel ingediend. Het groote bezwaar tegen de dem ping van de Mare acht spr., dat daar door de vaartverbinding met Noord- wijk zou worden verbroken. Inzake het voorstel-Van Eek tot de omvorming van stads- tot tuinarbei- ders,. merkt spr. op, dat een dergelijke proef onmogelijk kans van slagen heeft reeds hierom, omdat het grove tuinbedrijf niet loonend is, zelfs niet voor vakmenschen. Laar de heer Van Eek maar eens zelf de proef nemen met een paar werkloozen op een stuk je grond. Dan zal hij zien. hoe dit uit pakt. Spr. is geen voorstander der zakelij ke bedrijfsbelasting: deze is in strijd met de sociale rechtvaardigheid. Vervolgens komt spr. tot de erf pachtkwestie. De toestand is hier an ders dan in Amsterdam en Haarlem. Ook moet men niet vergeten, dat er enorme kapitalen bevriezen door het erfpachtstelsel, en spr. acht het beter, dat Leiden ontdooit. Inzake de medezeggenschap sluit spr. zich aan bij het door den hr. Wil- mer gezegde. De heer Van Eek: Dat was toch niet zooveel bijzonders. De heer Wilbrink: Is wat u dan zegt steeds zooveel bijzonders? Spr. ontzenuwt het argument dat de mede zeggenschap de arbeidsvreugde zou vtihoogen. Het betreft toch maar b.v. 2 personen op een personeel van 400 man. Zal de arbeidsvreugde van die 400 man dan verhoogd worden? Over de werkwijze wordt reeds ge sproken in de dienstcommissies, over rif arbeidsvoorwaarden i... het georga niseerd overleg. Met het voorstel-Sijtsma kan spr. zich evenmin vereenigen als met het voorstel-Van Eek. Te half 12 wordt de vergadering ver daagd tot hedenmiddag 2 uur. BUITENLAND. DK TOESTAND VAN KONING GEORGE. De verbetering houdt niet aan. De koning van Engeland heeft gisteren het terrein, dat hij in de 36 voorgaande uren had gewonnen, verloren. Tegenover de lichte verbeteringen, welke in de vroegere bulletins werden vastgesteld, gaf het bulletin van gister avond geen merkbare verbetering te zien en men kan niet zeggen, of de werkelijke, geregelde vooruitgang is verwezenlijkt. De toestand van den ko ning is eiken dag verschillend. De radiotherapeutische behandeling is vandaag opnieuw toegepast. HET CONFLICT TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY. Paraguay aanvaard bemiddeling. Krachtige invloeden zyn aan het werk om een oorlog tussehen Bolivia en Para guay te voorkomen. De Volkenbond, de Paus, Koning Alfonso, Kellogg, allen dringen er bij beide regeeringen op aan om den oorlog te vermijden. Terwijl officieele berichten uitblijven, deelde de zaakgelastigde van Paraguay te Washington mede, dat Paraguay het bemiddelingsaanbod der Pan-Ameri- kaansehe conferentie wel wil aanvaar den. Men meent te weten, dat de vertegen woordiger van Bolivia ook den wensch te kennen gaf om de bemiddeling te aanvaarden, maar het is mogelijk dat Bolivia een vergoeding vraagt wegens den Paragueeschen aanval op het fort van Vanguardia. Tusschenkomst van Chili. De regeering van Chili heeft een nota gericht aan de regeering van Bolivia, waarin onmiddellijke beëindiging der militaire operaties en onmiddellijke aanvaarding van een bemiddelingsvoor stel geëiselit wordt, opdat het onheilvolle gevaar van een oorlog vermeden zou worden. De Staten van Amerika hebben den plicht op zich genomen niets te doen, waardoor de Amerikaansche vrede in gevaar zou kunnen gebracht worden, zoodat ook Bolivia den plicht heeft den vreedzamen weg te bewandelen. Deze Chileenselie nota is een antwoord op de nota van Bolivia, waarin Chili ge vraagd wordt, welke houding dit land tegenover het conflict denkt aan te nemen. BUITENGEWONE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. Reeds tegen het einde der week? De belegging van een buitengewone zitting van den Volkenbondsraad ter bespreking van het conflict tussehen Bolivia en Paraguay schijnt steeds waar schijnlijker te worden. De secretaris-generaal van den Vol kenbond, Sir Eric Dummond, is gister avond naar Parijs vertrokken. In zijn gevolg bevonden zich de directeur der politieke afdeeling Sugimura en een reeks hoogere ambtenaren van het secre tariaat. De besprekingen van den secretaris generaal en den directeur der politieke afdeeling te Parys zullen misschien een beslissing brengen, die, indien zy beves tigend uitvalt, in elk geval nog vóór Kerstmis en ten laatste tegen het einde dezer week, nog een buitengewone raads zitting zou moeten brengen. DE TROEBELEN IN AFGHANISTAN. Gevaar voor het koningspaar? Volgens berichten van de Afghaansche grens hebben koning Amanoellah en de koningin hun toevlucht gezocht in een fort, daar het leger zich tegen hen heeft gekeerd. De onregelmatigheden te Ka boel en Jalalabad staan blykbaar geheel apart. De troebelen te Kaboel zijn louter te wijten aan 'skonings drastische hervor mingen en aan het verlangen der konin gin om den sluier af te schaffen. Tussehen Kaboel en Indië zijn in maanden geen brieven gewisseld, wordt uit Delhi gemeld. Volgens een bericht uit Londen zijn koning Amanoellah en de koningin in het fort gevlucht, omdat het leger tegen hen in opstand was gekomen. De hevige ge vechten in de stad Kaboel moeten nog voortduren. De Afghaansche legatie te Londen spreekt dit bericht echter tegen. DE DUITSCHE CENTRUMSPARTIJ De arbeiders teleurgesteld. Te Essen is Zondag een bijeenkomst gehouden van arbeiders-leden van het Centrum, ter bespreking van de door het Congres te Keulen genomen be sluiten. Op de byeenkomst, die niet openbaar was, werd zooals was aangekondigd, het woord gevoerd door de rijksdag afgevaardigden Giesberts, Stegerwald en Imbusch. Na afloop werd door de leiding een communique verstrekt, waarin wordt medegedeeld, dat de vergadering een resolutie heeft aangenomen, waarin ge zegd wordt, dat de arbeiders-leden van het Centrum met teleurstelling verno men hebben, dat de door het partijbe stuur voorgestelde leider van de Chris telijke arbeiders-beweging, Stegerwald, niet tot party-voorzitter werd gekozen. Zij zagen daarin een bewuste achter uitzetting der arbeiders. Aangezien de dragers van het economische en volks leven voor meer dan 70 pet, uit loon- trekkenden bestaan, zou het in het be lang der party geweest zijn, daarmee rekening te houden. In de verkiezing van den voorzitter heeft zich in geen geval'de werkelijke samenstelling van de Centrum-kiezers weerspiegeld. Het arbeiders-element moet, in evenredigheid met zyn nume rieke beteekenis, invloed in de partij hebben. Teneinde mogelijk te maken, dat de arbeiders-vertegenwoordigers aan alle congressen en besprekingen kunnen deelnemen, zullen de arbeiders-leden zelf in de ontbrekende middelen moeten voorzien, om hun vertegenwoordigers financieel daartoe in staat te stellen. Daartoe dient uit de plaatselijke en gewestelijke arbeiders-raden een rijks arbeiders-raad voor de centrums-party tot stand komen. DE ROMEINSCHE KWESTIE. Oplossing in het zicht? In politieke kringen te Rome wordt het bericht verspreid, dat de onderhan delingen tussehen het Vatieaan en het Quirinaal tot een resultaat zouden hebben geleid. Men zegt, dat op grond van deze on derhandelingen Italië de exterritoriali teit van den H. Stoel zou erkennen, dat dit territorium eenige vierkante kilo meters zou beslaan en dat verder Italië ook nog een schadeloosstelling in geld aan den H. Stoel zou betalen. Een bevestiging van dit bericht was tot dusverre niet te verkrygen. Men seint uit Rome d.d. gisteren aan de „Msb." In kringen, welke m°t de Itaïiaansche regeering bevriend zyn, verluidt als zeker, dat in het komende jaar een be gin zal worden gemaakt met de defini tieve oplossing van de Romeinsche kwestie. KORTE BERICHTEN. Volgens een Parysch blad zou de koning van de Hedsjas, aan Irak en Jemen den oorlog hebben verklaard. By de senaatsverkiezingen in Roe menië kreeg de regeerinspartij alle zetels op drie na. Hét conflict in de bananenplan tages in Columbia is bygelegd. 1 1 Het Engelsche handelsverdrag met China is zoo goed als gereed en zal ver moedelijk ook als voorbeeld voor het Nederlandsche dienen. De Britsehe regeering stelt maat regelen voor tot financieelen steun aan de noodlijdende mijnwerkers. Ook koning Alfons van Spanje heeft er bij Bolivia en Paraguay op aangedrongen een oorlog te vermijden. Chamberlain verklaarde in het Lagerhuis, dat van toenadering tus sehen Engeland en Sovjet-Rusland geen sprake kan zijn, zoolang de Sovjet propaganda niet wordt stopgezet. Inzake de vernieling der balustra de op de Leuvensche bibliotheek heeft de rechtbank aldaar straffen van 1 tot 3 maanden voorwaardelijk opgelegd. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Ingevolge de politieverordening mo gen de winkels van 17 tot en met 24 De cember met uitzondering "an den Zondag tot 's avonds 11 uur geopend blijven. Zondagmiddag brak ten huize van "e familie Baks aan de Voorkade een schoor steenbrand uit,. Door het inwerpen van zout in de schoorsteen, wist de brandweer, welke spoedig ter plaatse was, het gevaar te keeren. Coop, vereeniging ,,De Boskoopsche Veiling", veiling van 17 December. Rozen per bos: YY'ilh. Kordes 250390 ct.. Golden Ophelia 240390 ct.. Ha die y 270410 ct., Gemengde rozen 90150 ct., Claudius Per- net 450—G00 ct., Columbia 270—470' ct., Butterfly 300—400 ct., Joh. C. Mensing 150 ct., Ophelia 140210 ct., Rosalandia 360 420 ct., Mac Keiler 250390ct., Marcel Royer 300 ct. Chrysanten, tros, per tak 17—20 ct-., id. per bos 3048 ct. Beshulsttakken, le kw. per K.G. 130150 ct. KATWIJK. De tijdelijke agent van politie, die in den afgelcopen zomer uienst verrichtte, de heer M. Riddeihof uit Zierikzee, is met ingang van 1 Januari 1929 aangesteld tot agent van politie te Overschie. Aan het Arbeidsbureau stonden als werkloos ingeschreven 105 arbeiders, 53 grondwerkers, 5 opperlieden, 11 visschers, 1 stoker, 1 zeilmaker, 1 kuiper, 1 straat- R*dio-PrujJr omina. Gen: WAT ER VANAVOND TE HOOREN I| HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M. K. R. O. 530 Y;ooravondconcert. Gramofoonplaten. 6.30 Duitsche les. 7.30 Cursus Kerklatijn. 7.40 Lezing. 8.Lezing. 8.30 Tooneel. 10.Persberichten van Va* Dias. Bur den b Coher inged: den v ander ter p jHaarl I Lei< 5.30 (i 6.— 6.45 7.15 7.45 8.— 8.05 8.35 10.— 5.20 7.20 8.20 5.50 7.20 5.35 6 35 7.05 8.05 9.20 5.10 6.50 7.05 7.50 8.05 8.35 HILVERSUM, IVO M. A. V. R. O. Vooravondconcert. Tijdsein van de A. V. R. O.-klok, Bui Vooravondconcert. Piano-recital. Engelsche les. Politieberichten. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. Boekenhalfuurtje. Tooneel. Persberichten van Vaz Dias. Daarna vervolg tooneel. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. Lezingen en lessen. Concert. Lezing. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. Beelduitzending. LANGENBERG, 468.8 M. Lezingen en lessen. Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DA VEN TRY, 1604.3 M. Kinderuurtje. Tijdsein, weer- en nieuwsbericht De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld d r muziek. „Bethlehem". Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. Militair concert. PARIJS, „Radio-Paris', 1750 M.I Koersen en berichten. Landbouwberichten. Gramofoonplaten. Engelsche les. Koersen en berichten. Concert. In de pauze persberichten. den 1 Alkei jrichtt 20 De gersv Lei Hl de gi !recti< .vlieg het naar de I hee len< g ach mis ove en len zijn maker, 1 timmerman, te i.ar en 180 per sonen. H. K. II. Prinses JuVana beeft aan de slachtoffers, die bij den brand op het erf van Gebrs. Taat hun gestalde auto's in de vlammen zagen opgaan, de som van 300.geschonken. Een prachtige schen king 1 Burg. Stand. Geboren: Helena Elisa beth, dv. W. Haasnoot en P. Vervat; Arend Cornelis, zv. A. van Duijn en YV. Petit; Maartje, dv. J. Kuijt en A. van Duijn; An na, dv. J. Ros en P. van den Oever; Hen drik, zv. J. Y'erheij en L. van Duijn; Jo hannes, zv. T. Boezaard en L. van der Plas; Maarten, zv. A. de \;reugd en C. Hoek. Ondertrouwd: J. van der Plas en M. Par- levliet; H. van der Bent en D. de Jong; H. van der Plas en G. Hoek; J. van der Plas en J. van Duijvenvoorde; C. van Beelen en A. van der Plas; H. Haasnoot en M. Haasnoot; C. Guijt en YV. de Jong; KI. Kuijt en J. Klinkenberg. Getrouwd: H. van der Plas en Gr. van der Plas; A. van Duijn en A. van Beelen; H. Nijgh en IJ. Kuijt; C. Hoek en Tr. de Mol; T. den Duik en M. van der Leden; J Schaap en J. van Duijn; A. A. Kranen burg en H. YV. de Ruijter. Overleden: Pietje Guijt, oud 17 jaar, dv. P. Guijt en C. van den Oever. NIEUWE WETERING. Maandagmorgen is een luxe auto van de firma Koster en Co. te Leiden in de bocht nabij de woning van den veehou der P. S. alhier door de gladheid te water gereden. Toen de bestuurder, die zeer langzaam en kalm reed, bemerkte, dat de wagen begon af te glijden en niet meer te houden was, heeft hij deze aan de weg zijde verlaten. De auto zakte nu langzaam van den wegkant in de sloot, zoodanig, dat twee wielen onder water lagen en de an dere twee nog op den berm hingen. Dooi' de firma van den Ameele van Oegstgeesl is de auto later op den dag opgeheschcn, waarna de bestuurder zijn weg kon ver volgen. NOORDWIJK AAN ZEE. De Geref. Meisjesvereeniging „Die zich den armen ontfermt, leent den Heere" hoopt a.s. YVoensdag haar jaarlijksc'he uit- deeling te houden. RIJPWETERING. Toen de echtgenoote van den heer J. P. alhier bezig was met het bakken van een brood in den oven van het fornuis, viel een stukje vuur uit de kachel op den vloer. Mej. P. bemerkte dit wel en zij wierp het stukje vuur weer in de kachel. Blijkbaar heeft zij echter een stukje latei, ligen, want toen zij even later op haa knieën voor het vuur lag om het broer, om te keeren,. werden haar kleeren doo. het vuur aangetast. Zij zelf had dit no niet zoo dadelijk bemerkt, doch een 12 j lig zusje zag het vuur en begon luid roepen. Hierop heeft mej. P. spoedig ha;-: brandende kleederen uitgeworpen, zcu .a: zij er met den schrik afkwam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2