CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. STADSNIEUWS. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9d# JAARGANG DINSDAG 18 DECEMBER 1928 NUMMER 2622 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd rijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 «frVsJjKy Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/« cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. HAARLEMSCHE ORKEST VLREENIGING Gluck had reeds een belangrijken staat van dienst hij had in alle mo gelijke groote steden van Oostenrijk Duitschland en Italië en zelfs te Lon den en Kopenhagen triomphen be haald toen hij in 1773 naar Parijs ging. Het muziekleven werd daar destijds beheerscht door de Italiaansche opera, die wel 't toppunt van onnatuur was. Gluck had het moeilijk en moest al lerlei vooroordeel overwinnen, totdat hij het glansrijk won met Iphigenia in Aulis, ook een opera, maar waarin tenminste zijn beginsel zegevierde, dat er meer natuur en waarheid moest komen in de dramatische muziek. De ouverture is uit den aard der zaak lichte muziek, ze is zeer melo dieus en rhythmisch heel fijn. De muziek heeft meer een lyrisch pastoraal dan dramatisch karakter. Met fijnen smaak voerde Van Beinum deze muziek uit, zoodat ze voornaam van het podium kwam. De zaal was matig bezet, maar die er waren, genoten ten zeerste. In 1791 was vader Haydn in Enge land, waar men hem buitengewoon waardeerde. Hij werd er zelfs tot Doc tor honoris causa aan de Universiteit van Oxford benoemd en gaf er bij wijze van inaugureele rede zijn „Oxford symphonic". Ondanks feesten, partijen, enz. bleef zijn werklust ongeschokt en schreef hij te Londen o.a. ook zijn „Sympho- nie Militaire in G gr. t., die gisteren avond door de H. O. V. werd gespeeld. De inleiding vangt aan met een mooi Adagio, dat op den duur eenigs- zins weemoedig van karakter wordt. Maar weldra gaat het over in een heel levendig en zonnig Allegro, door fluit en hobo. De ontwikkeling gaat nu verder, zoo als men dat bij Haydn heel veel vindt. De melodische gedachte wordt door het strijkorkest herhaald en vervol gens krijgen we een unisono herhaling van 't heele orkest. Maar tegelijkertijd treedt een heel mooi neventhema op, waarna in de dominant-toonaard weer het allereerste thema volgt met een nieuw neventhema, dat sterk rhyth misch bewerkt is. Streng gebouwd, is toch alles een zingende weelde, die zich voortzet tot een mooi Coda. Aan het tweede deel, het Allegretto, heeft deze symphonie haar naam te danken. Het draagt een martiaal ka rakter, hetwelk nog wordt geaccentu eerd door het slagwerk: triangel, bekken en groote trom. Het slot van af het trompetsignaal is wel hijzonder indrukwekkend. Het Menuet, alweer melodisch heel mooi, wordt krachtig ingezet, maar onmiddellijk door viool, fluit en fagot zacht herhaald. Het is wondermooi en evenals het Trio echt populair Haydnsch. Dat wil zeggen, gemoede lijk, niet diep, maar nog minder ha- naai. Men luistert gaarne naar deze muziek, die den geest ontspant en frisch maakt. In het Presto is de fijne humorist aan 't woord, die op schitte rend contrapuntische wijze zijn gefi gureerde melodieën door elkaar ver werkt. De uitvoering van Haydn's mooie en sympatieke werk beantwoordde aan hooge eischen. We zouden wel een apart woord van waardeering willen wijden aan het fijne samenspel van hobo en fluit in 't eerste deel, telkens zoo fraai afgewisseld door de violen. Deze muziek ligt de H. O. V. uitste kend en steeds bemerkt men met waardeering, hoe uitnemend de heer Van Beinum zorg draagt voor een mu zikaal doorleefde uitvoering. De „Variations Symphoniques" van César Franck uit 1855, zijn een volrijp meesterwerk van dezen Maestro. Gemakkelijk is dit werk niet. Het stelt nogal hooge eischen aan den klaviersolist. Het bleek, dat de klavierpartij in goede handen zat. De heer Van Beinum speelde deze zware partij met technisch meester schap en gaf ten overvloede gevoelig spel. De opgaaf werd natuurlijk ver zwaard, doordat het orkest hem tevens vol eren moest. Hartelijke uitingen van waardee ring waren zijn loon. Het -speet ons, dat we voor ditmaal niet tot 't einde van het concert kon den blijven, zoodat we moeten vol- slaan met de mededeeling. dat als slot nummer werd gespeeld het modern georiënteerde „L'apprenti sorcier", een Scherzo naar aanleiding van een be kende Ballade van Goethe, door Paul Dukas. Staring heeft in zijn „Tooverleer- ling" hetzelfde verhaal bewerkt en overeenkomstig den literairen inhoud heeft Dukas een geestig Scherzo voor orkest geschreven. 't Spijt ons, dat we ditmaal over de uitvoering niets kunnen zeggen; maar wat voorafging was keurig in orde. JUBILEUM Ir. A. M. TOUW. Zooals we reeds eerder meldden, herdacht gisteren Ir. A. M. Touw, lid van de directie der Kon. Ned. Grof smederij den dag, waarop hij voor 40 jaar aan deze maatschappij werd ver bonden. Bij de receptie, die gistermiddag ter gelegenheid hiervan in huize Bruyns werd gehouden, werden toe spraken gehouden, in de eerste plaat3 door den president-commissaris, den heer Th. F. Delprat, die in waardee- rende woorden de groote verdiensten van den jubilaris schetste. De heer N. C: F. v. Ginkel, mede-di recteur, gaf een beknopt overzicht van de vele prestaties van den heer Touw terwijl de heer B. H. Swart, de hoofd boekhouder, namens de ambtenaren de goede verstandhouding roemde tus- schen personeel en directie en er op wees. dat de heer Touw steeds de be langen van de ambtenaren heeft be hartigd, in het bijzonder door de stich ting van het Pensioen- en Ziekenfonds De heer L. Eichhorn sprak namens de werkmeesters, de schakel tusschen directie en werklieden, den jubilaris dankende voor den steun en mede werking voor de belangen van de fa briek en het personeel. De heer J. v. Leeuwen, voorzitter van het comité uit de werklieden, sprak tenslotte nog enkele woorden van waardeering over de goede ver standhouding tusschen het personeel en den Jubilaris. De heer Touw heeft daarop allen in hartelijke bewoordingen afzonderlijk bedankt, ook voor de aangeboden huldeblijken en bloemen. Verder werd het woord gevoerd door den heer Ten Cate Brouwer, die met Mr. Knibbe, namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijn land aanwezig was; door den heer Van der Laan. namens het bestuur van de Ambachtsschool; namens het bestuur van Mathesis Scientiarum Genetrix, door haren voorzitter Prof. v. d. Woude; namens de Rotary Club, alhier door Mr. Pynacker Hordijk; na mens het departement Leiden van de Mij. voor Nijverheid en Handel, door Jhr. C. C. Roëll. i EEN SYMPATHIEK PLAN. Onze burgemeester heeft het plan opgevat, om op 10 Januari a.s., den dag waarop H. M. de Koningin-Moe der 50 jaar burgeres van ons land zal zijn en waarop in Den Haag ter harer eere een muziekuitvoering wordt ge geven, de Leidsche ingezetenen in één gebouw te vereenigen om via de radio van die uitvoering te genieten. Hij schrijft daaromtrent aan de Kerkeraden als volgt: Het Haagsche comité heeft h"t voor nemen, om op Donderdag 10 Januari a.s., den dag waarop het 50 jaar zal zijn geleden, dat H. M. de Koningin- Moeder in ons land kwam. Hare Maje steit te huldigen, door des avonds in de Groote Kerk te 's Gravénhage een muziekuitvoering te geven. Dr. Wagenaar heeft zich zeer wel willend bereid verklaard de leiding op zich te nemen; een koor, samenge steld uit de allereerste krachten zal a capella 4-, 5- en 8-stemmig toepas selijke liederen zingen. Als soliste zal optreden Mevr. Noor dewier Redding'us. terwijl ook eenige nummers zullen worden uitgevoerd met hobo. trompet, bazuinen en orgel. De uitvoering, waarhij Hare Maje steit tegenwoordig zal ziin, zal worden uitgezonden door de Algemcene Ver- eeniging Radio-Omroep te Hilversum, zoodat de muziek in alle gemeenten van ons Vaderland zal kunnen wor den gehoord. Hoewel uit den aard der zaak aan ieder Uwer vrijstraat de muziek in eigen gebouw per radio te ontvangen heeft het gemeentebestuur gemeen. 1 de ingezetenen der gemeente, tot wel ke godsdienstige gezindte of richting zij ook mogen behooren, zoovee^ mo gelijk in één gebouw te verremmen, ten einde gezamenlijk van de-e schoo ne muziekuitvoering te genieten. De Gemeente-Commissie van lmt Ned. Herv. Kerkffenoots^han heef' zich op mijn verzoek bereid verklad» de Hoogland^che Kerk. di« olm. 2000 zitplaatsen bevat, voor dit doel be schikbaar te stellen. De bijeenkomst, die yn^r jp.»nr n-o heel kosteloos toegankelijk zal zijn zal te 8 uur door mij met een inlei dend woord worden geopend, terwijl te ongeveer 10 uur het slotwoord zal worden gesproken door Dr. J. Rie- mens. Voor hen, die prijs stellen op een besproken plaats, zal daartoe op nader aan te kondigen dagen, de gelegen heid worden gegeven bij de firma J. J. Eggers, Botermarkt alhier, tegen be taling van 10 cents per plaats, terwijl aldaar tevens programma's verkrijg baar zijn, eveneens tegen betaling van 10 cents. Aan het kerkgebouw zal geen plaats bespreking zijn; ook zal men aldaar geen programma's kunnen verkrijgen. Ik mag vertrouwen, dat zeer vele ingezetenen er prijs op zullen stellen dezen avond, die uitsluitend bedoelt een hulde aan onze Koningin-Moeder bii te wonen. Om die reden veroorloof ik mij dan U uit te noodieen, de leden Uwer ge meente te willen aansporen om door hunne tegenwoordigheid op 10 Janu. ari a.s. in de Hooglandsche Kerk, blijk te geven van hun groote liefde voor Hare Majesteit, die steeds getoond heeft met heel haar hart aan het Ne- de'dandsche volk te ziin verknocht. Wii voegen aan dit svmpathie/ke denkbeeld van Mr. van de Sande Bak- huvzen gaarne een woord van warme aanbeveling toe. CHR. LETTERKUNDIGE KRING. Vrijdagavond heeft Drs. van Ham, literair leider van den Chr. Letterkun digen kring alhier, voor de leden doen leven de ontroerende schoonheid van het 15de eeuwsche mysteriespel: .Ma- rieken van Nimwegen" naar de fijne bewerking van Martien Beversluis. Een korte historische toelichting en karakteristiek der mysteriespelen, in 't bijzonder van deze wondergeschie denis, eing vooraf. Bij de daarna volgcndfe werreavc van het stuk kwam het gehoor als onder den ban van het aangrijpend ge beuren, vooral, doordat het drama tisch element zeó tot zijn recht kwam, als op een avond als deze maar moge lijk was. De kunst van den onbekend en dich ter maakte des te meer indruk, omdat' in het optreden der handelende per somen zooveel levenswaarheid werd onderkend, die voor het geloofsbewust ziin de kern: Gods gerechtigheid en Zijn genade voor boetvaardigen, raak te. BELASTING OPHAALDIENST. In tegenwoordigheid van den Voor zitter, hebben commissarissen en kas sier op 15 December de boeken, be scheiden én kas van den secretaris penningmeester gecontroleerd. Namens commissarissen en kassier verklaart de voorzitter. J. G. Valken- burgh gaarne, dat alles in de beste orde is bevonden en den secretaris penningmeester dank is gebracht voor het gehouden beheer. BELASTINGBETALING POSTKANTOOR. De directeur van het postkantoor alhier deelt mede. dat de openstelling van de kantoren voor aanneming van belastinggelden op 1 Januari a.s. tot nader order wordt uitgesteld. DE WINKET SLUITING EN HET KERSTFEEST. Ter kennis van het publiek wordt gebracht, dat van 1724 December, in afwijking van de verordening op de winkelsluiting, de winkels op werk dagen zullen mogen geopend zijn tot des avonds 11 uur. zulks in verband met de Kerstfeestviering. HET WATER WAS KOUD. De 23-jarige J. R., wonende op de Voldersgracht alhier, had gisteravond een weinig oneenigheid gehad met zijn familie, en daardoor was hij zoo wanhopig geworden, dat hij in het wa ter van de Langegracht sprong. Echter, hij kon zwemmen en het water was koud, twee dingen, die hem zijn wanhoopsplannen deden ver geten. Met een flinken slag zwom hij naar den kant. waar gedienstige handen hom op het droge hielpen. Bevend als een juffershondje is hij naar huis gebracht om bij de kachel op te drogen en te overdenken, hoe •"W hot leven toch is. BTNNFNT AND. HOFBERICHTEN. Zondagochtend hebben H. M de Konin gin. Z.K.H. de Prins en H.K.H. Prinses Ju liana de godsdienstoefening in de R^gen- fo«sekerk bijgewoond onder gehoor van Ds. Weiter. II.M. de Koningin is gistermiddag met Prinses Juliana en vergezeld door de eerste Hofdame, jonkvrouwe van Swinde- ren en Hr. Ms. adjudant majoor Jhr. de Jonge van Ellemeet, per auto uit Den Haag naar het Loo vertrokken om daar ongeveer een week te verblijven. Z.K.H. de Prins zal over enkele dagen naar het Loo vertrekken. De Koningin heeft aan den heer H. Folten, thans nachtwacht ten Koninklij ken Paleize in het Noordeinde in Den Haag ic eeren-fdaille in brons van de Huisorde van Oranje verleend. De heer Folten had j.l. Zaterdag 25 jaren dienst ten Koninklijken Paleize, ook in vroegere functies dan zijn tegenwoordige. De Koningin heeft, evenals vorige ja ren, giften geschonken aan een aantal ver- •eenigingen uit het Sophia-fonds, dat ter beschikking van Hare Majesteit is ge steld door nu wijlen Prinses Sophie der Nederlanden, Groot-Hertogin van Saksen Weimar. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Zondag was het 20 jaar geleden, dat Prins Hendrik bij Koninklijk besluit werd benoemd tot voorzitter van het Nederland- sche Roode Kruis. Namens de vereeniging heeft het bestuur aan het paleis in het Noordeinde in Den Haag een bloemenhul de laten bezorgen, welke Z.K.H. gistermor gen op zijn ontbijttafel vond, met een brief waarin het bestuur dank betuigde aan zijn voorzitter en de hoop uitsprak, dat de Prins nog vele jaren als voorzitter leiding zal mogen geven aan het werk van het Roode Kruis. Gistermorgen halftwaalf hebben de le den van het dagelijksch bestuur der ver eeniging den Prins hun opwachting ge maakt in het gebouw van het Nederl. Roo de Kruis. De eerste ondervoorzitter, oud luitenant generaal jhr. J. H. Roëll, heeft hierbij in een korte toespraak de gevoe lens van het bestuur vertolkt. NAT. BOND VAN VERPLEGENDEN. Zaterdagmiddag is te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering van (lezen Bond gehouden. Het voorloopig be stuur werd tot definitief bestuur gekozen: mevrouw H. de BussyKruysse, presiden te; zuster J. C. Peterson, vice-presidente; zuster A. C. Bliek, secretaresse; zuster A. Jansen, penningmeesteres; zuster-M. Keh- rer, zuster H. J. ter Meulen, zuster C. A. Sasburg, zuster A. F,. Schipper, zuster J. J. J. Schutte, zuster C. H. Vernède en zuster A van Woensel Kooy. Aan het bureau, dat te Amsterdam ge vestigd zal worden .zullen zuster ter Meu len, zuster Bakels en zuster Vernède haar krachten wijden. Statuten en huishoudelijk reglement werden definitief vastgesteld. Verschillen de werkcommissles werden gevormd, o.a. een commissie ter bestudeering van het vraagstuk der particuliere verpleging. Besloten werd, aansluiting te zoeken hij den Internationalen Verpleegstersraad. Met een gezelligen maaltijd werd de zeer geanimeerde vergadering besloten. Gemeenteraad Leiden. Avondvergadering. Te 8.15 uur wordt de vergadering door den voorzitter heropend. De heer S c h 11 e r zet zijn rede voort. Hij begrijpt niet, waarom de heer Eikerbout tegen zijn voorstel, in zake de demping van het Levendaal, is, aangezien dit geheel ligt in de lijn van hetgeen de heer Eikerbout vroeger zelf verdedigd heeft. Spr. licht vervolgens zijn voorstel inzake het geven van gronden in erf pacht toe; hij acht dit in het belang eener goede stadsuitbreiding. Spr. wijst er verder op, dat in een 8- tal plaatsen het erfpachtstelsel toege past wordt en daar ook een gemeente lijke bank of bankinstellingen bestaan. Moet Leiden ook in dit opzicht weer achterlijk zijn? Spr. gaf cijfers van het aantal H.A. grond waarop het erf pachtstelsel in verschillende plaatsen betrekking heeft en waaruit blijkt, dat het met succes wordt toegepast. De heer Wilmer (R.-K.) heeft met waardeering voor de goede bedoelin gen van den heer Van Eek, zich af gevraagd, welk nut er in liggen kan telken jare zulk een uitvoerige uiteen zetting te houden als de heer Van Eek vanmiddag hield. Spr. kan zich niet voorstellen, dat iemand daardoor zou bekeerd zijn tot da socialistische be ginselen. Spr. zet vervolgens eenigo katholie ke beginselen betreffende de gemeen te-politiek uiteen. Óp de gemeentelijke overheid rust een taak met betrekking tot de armen zorg. Het ideaal bestaat hierin, dat particulieren en de kerk zorgen voor de armen en dat de overheid aanvul lend optreedt, als het particulier ini tiatief tekort schiet. Er zijn in de laatste jaren twee vor men van armenzorg: de gewone en de s;cunverleening. Spr. zou deze laatste niet gaarne willen opgeheven zien. Binnenland. De gemeentebegrooting in den Leid- schen Raad. Het jubileum van Ir. A. M. Touw te Leiden. Prins Hendrik 20 jaar voorzitter van het Ned. Roode Krnis. Buitenland. De verbetering in den toestand van Koning George hondt niet aan. Paraguay aanvaardt de bemiddeling der Pan-Amerikaansche conferentie. Een nota van Chili aan Bolivia, Een buitengewone zitting van den Volkenbondsraad verwacht. De koning en de koningin van Af ghanistan zonden voor de opstande lingen gevlucht zijn. Ontevredenheid onder de arbeiders in de Centrumspartij Er zou een oplossing inzake de Ro- meinsche kwestie in het zicht zijn. Spr. zou zich dan ook verzetten te gen liquidatie der steunverleening, waarvan in het „Voorloopig Verslag"' sprake is. In dit verhand citeert spr. uit de „N. L. Crt." het oordeel der „Maas- en Scheldebode'waarin ge zegd wordt dat er onderscheid moet zijn tusschen de behandeling der va lide en invalide arbeiders, die voor steunverleening van de Overheid in aanmerking komen. Ook met betrekking tot de volks huisvesting rust op de gemeentelijke overheid een taak. Er is hierin reeds veel gedaan, doch er kan nog meer ge daan worden. Spr. zal over deze zaak niet verder uitweiden, omdat de hee lt n Spendel en Wilbrink voorstellen met betrekking tot deze taak der ge meente hebben ingediend. Alleen wil spr. opmerken, dat het een eminent belang is, dat zooveel mogelijk burgers komen in het bezit van een eigen huis. Spr. bepleit voorts het vaststellen van eenige algemeene regels met be- tiekking tot de promotie van het ge meente-personeel, opdat de schijn van willekeur worde weggenomen. Met de voorstellen van de heeren Van Eek en Sijtsma kan spr. zich niet vereenigen. Het voorstel-Van Eek om een over heidsbedrijf te doen beheeren niet door de vertegenwoordigers van de burgerij doch door een willekeurige groep menschen is antidemocratisch. Spr. maakt nog eenige opmerkingen betreffende het aanstellen van "ge meente-personeel. Er wordt wel eens gezegd, dat de katholieken in Rijk en gemeenten gewoonlijk worden gepas seerd. Dit kan overdreven zijn. Maar ook in omgekeerden zin wordt wel overdreven. Er zijn inderdaad men schen, die katholieken ongeschikt achten voor de vervulling van een be trekking in overheidsdienst. Spr. komt tot de mededeeling in bet Voorloopig Verslag, dat de adjunct-di recteur der Lichtfabrieken de katho lieken zou voortrekken. Spr. eischt van het lid, dat dit ongemerkt zou heb ben, dat hij deze beschuldiging zou waarmaken of intrekken. Van de 147 ambtenaren en 236 werklieden zijn er resp. 20 en 30 katholiek, waaruit wel bet ongemotiveerde van deze beschul diging blijkt. Van de voorstellen noemt spr. het voorstel van den heer Baart betreffen de een arbeider, die in zijn vrijen tijd wat bijverdient, wat aan den kleinen kant. doch het voorstel-Elkerbout. tot demping van de Mare enz. getuigt van een zoo breeden blik, dat spr. het niet kan. volgen. Spr. is tegen het houden van optoch ten op Zondag hic etnunc (hier en nu), dit naar aanleiding van het des betreffende voorstel-Van Eek. Met de heeren Huurman en Wil brink heeft spr. een voorstel ingediend om te komen tot vermindering van den druk der belastingen op de minst draagkrachtige gezinnen. De lieer Huurman (A.-R.) be spreekt allereerst het salaris van de wethouders. Het was beter geweest deze zaak te bespreken vóór de ver kiezing der wethouders, en niet nu de heeren hun taak reeds hebben aan vaard. Gaat het wel aan, in dezen tijd van bezuiniging nu dit salaris met f 500 te verhoogen? Het was beter, de ze zaak over 2 jaar aan de orde te stellen. Is de bedoeling van den heer Van Eek wellicht, de betrekkin e van wet houder zoo aantrekkelijk te maken, dat er onder zijn fractiegenooten ruzie zou ontstaan wie er voor in aanmer king komt? Er zijn wethouders van Amsterdam en Den Haag, die tegelijk Kamerlid zijn. Kan men dan wel zeg-' gen, dat het wethouderschap den ge- heelen mensch vraagt?

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1