vinsdagavond reed de chauffeur van de firma Warmerdam en Beelen uit Rijpwetering tusschen Leiden en Leimuiden, tengevolge van een defect aan zijn stuurinrichting met de auto tegen een hoorn, en kwam daarna onderste boven met zijn auto in een sloot terecht. DAG AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- frbouw „Pniël". Middelstegracht: Zit ting van het "estuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Dec. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. Telef. 523. POSTKANTOOR LEIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en br'efkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand November 1928 Brieven Binnenland. Ambtenaar van het Kantongerecht, Leiden. Binnedictus, ir. J. J., Delft. Bonds-bureau, Leiden. Derksen, Gebrs., Gouda Film „Studio", oRt- terdam Groot, P. de, Tilburg Petters, mej., Amsterdam Reude, v. d., Leiden Rijn, mej. M. C. van, Am sterdam Willemse, L., Haarlem Witte, mej. Muis, Arnhem. Briefkaarten Binnenland. Apeldoorn, mevr., Den Haag Heus, Elly, Haarlem Kingkuizen, schipper, Rotterdam Muller, mej. N., Leiden Nieuwenhuizen, David, Alhier Pierson, mej. C., Haag Ridder, C. de, St. Maartensbrug Vries, ir. W. E. de, Haag Zwan, van der, -Stad. Brieven Bnitenland. Harding, miss A., Londen. Briefkaarten Bnitenland. Aakesson, New York Werker, Mad.elle E. A:, Paris. Drie briefkaarten zonder adres. DE GEDEKTE TAFEL EN DE SCHILDERKUNST. Op uitnoodiging van de Vereeniging Oud-Leiden heeft gisteravond Dr. H. van Gelder, directeur van den Dienst voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven- hage, in het Stedelijk Museum „De La kenhal" alhier een voordracht gehouden over: De gedekte tafel en de schilderkunst. Spreker begon met er de aandacht op te vestigen, dat het onderwerp min of meer toevallig was, als gevolg van de voor kort in Den Haag gehouden tentoonstelling onder de aandacht gekomen. De „Gedekte Tafel" is voor de Nederlandsche kunste naars misschien wel steeds een probleem geweest, maar dan in den meest mate- rieelen zin, daar nu eenmaal op onzen maatschappelijken disch de vetste klui ven niet aan de kunstenaars worden voor gezet. Een schilderkunstig probleem werd het niet. Als er dan toch eenig verband te vinden is in een reeks voorbeelden van behandeling van dit onderwerp, in ver schillende eeuwen, dan is het, omdat wij er uit kunnen aflezen hoe in verschillen de tijdperken de kunstenaars en dus ook de menschen in het algemeen zich tegenover hun omgeving stelden met af wisselend gerichte belangstelling. Met behulp van een reeks lichtbeelden liet spr. zien hoe de miniaturisten en do primitieve meesters bijvoorbeeld hun aan dacht eener op de rondom de tafels plaats hebbende handelingen hebben gericht, zoo dat wij slechts aan hun ongewild realisme do nauwkeurigheid der oudste tafelafbeel dingen te danken hebben, hoe langzamer hand het realisme aan kracht wint en de opzettelijkheid der tafelafbeelding steeds duidelijker wordt, terwijl ten slotte de 17e- eeuwsche meesters van het genre, langs de mooie stillevens, het geval een intimi teit van de beste soort hebben weten te geven, waarbij echter de schilderachtig heid het zou winnen van het realisme, zoodat ten slotte naar afbeeldingen van de gedekte tafels vergeefs kan worden ge zocht. Als do 19e-eeuwsche schilderkunst er zich weer mede gaat bezighouden, beziet zij het geval weer geheel anders, namelijk van den mensch uit, zooals Israels en Van Gogh. Het stilleven echter, dat op nieuw belangstelling trekt, opent, aldus besloot :pr., weer een mogelijkheid tot ta felafbeeldingen als zoodanig terug te keeren. N.V. NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ. Gistermiddag had de driemaandelijksche conferentie met de Vakorganisaties plaats ten hoofdkantore van de' Maatschappij aan den Jansweg te Haarlem. In de eerste plaats kwamen aan do orde de wijzigingen van het Reglement Dienst- voorwaarden, waarvan een der voornaam ste punten is de instelling van de perio dieke jaarlijksche verhoogir^ van bezol diging en in geval van dienstopzegging van de zijde der Maatschappij. In gemeen overleg werden de wijzigingen vastgesteld; deze zullen met ingang van 1 Januari 1929 in werking treden in afwachting van de nadere goedkeuring van den Minister van Waterstaat. Gevraagd werd, om de pensioenen van hen, die gepensionneerd zijn vóór den da tum van invoering van het algemeene Pensioenfondsreglomont (d.i. vóór 1 Janu ari 1925) te herzien in gunstigen zin. Aan gezien de betrekkelijke gegevens thans verzameld zijn, kan de wiskundige advi seur van het Fonds overgaan tot het ma ken van de noodige berekeningen; in ver band hiermede werd dit punt aangehou den tot de eerstvolgende conferentie. Wegens de door allerlei omstandigheden thans nog onzekere uitkomsten van het bedrijf, kan de gelijkstelling van het Leid- sche loon met het Haarlemsche nog niet in overweging genomen worden. Gemeend werd, dat er in den laatsten tijd vacatures van „vaklieden le klasse" waren ontstaan, waarin niet was voorzien. De directie verwees naar het te dezer za ke besprokene in Juni 1928 en deelde me de, dat het overcompleet van vaklieden le klasse nog bestaat, hoewel het sindsdien is verminderd. Aan het verzoek, om ten behoeve van het hulppersoneel (voornamelijk van com plex Leiden), dat telkens tweemaal daags met geringe tusschenpoos wordt opgeroe pen, voor die tusschenpoos eenige vergoe ding te verleenen, kon niet worden vol daan. Gevraagd werd, om ten opzichte van het kosteloos vervoer van het personeel, onder de „stadslijnen" te Haarlem te verstaan ook het lijngedeelte „Amsterdamschepoort Kwakel" om de nieuw in te voeren dienst „LeidschevaartStation". Het eer ste gedeelte van het verzoek werd niet in gewilligd, doch aan het werkplaatsperso- neel van da Leidschevaart, woonachtig in het Amsterdamsche kwartier, zal worden toegestaan van het betrokken lijngedeelte gebruik te maken voor het gaan naar en van zijn werk. Het tweede gedeelte was wel voor inwilliging vatbaar, doch met dien verstande, dat voor het gaan naar en van het werk aan de Leidschevaart alleen het werkplaatspersoneel, dat in het Scho terkwartier woont, van lijn 4 zal mogen gebruik maken. Uitvoerig werd gesproken over de rege ling, die bestaat ten aanzien van geheele of gedeeltelijke terugbetaling door het per soneel van de waarde van verloren plaats biljetten. De directeur achtte de handha ving van die regeling noodzakelijk, om het personeel te doordringen van zijn ver plichting de uiterste zorg te betrachten ten opzichte van dit waardevol papier, m. a. w. om de groote preventieve waarde van de regeling. Ten slotte kwamen nog eenige andere onderwerpen van minder belangrijken aard ter sprake. ONDERSCHEIDING. Mr. dr. J. C. O vervoorde, de directeur van het Stedelijk Museum „De Laken hal is door de Oostenrijksche regee ring begiftigd met het Grosse Ehren- zeichen für Verdienste (commandeurs orde), zulks in verband met zijn be moeiingen inzak© de Oostenrijksche tentoonstellingen, die op zijn initiatief hier te lande gehouden zijn. PORTRETTENTENTOONSTELLING. De tentoonstelling van portretten uit de jaren 18001850, die in het Stede lijk Museum „De Lakenhal" zal ge houden worden, zal Zaterdag 22 dezer worden geopend. Voor deze tentoonstelling zijn een groot aantal portretten en miniaturen beschikbaar gesteld, uit musea en particuliere verzamelingen t© Leiden en elders Een en ander geeft een dui- delijk beeld van de mode en eostuums uit dien tijd. KERK EN VREDE. Door de afd. Leiden en omstreken van „Kerk en Vrede" zal in de Luth. Kerk (Hoogl. -Kerkgracht 26) op Maan dag 17 December a.s., 's avonds 8 uur een godsdienstige samenkomst wor den gehouden. Als sprekers hopen op te treden: ds. A. J. Wartena (Herv. predikant te Zevenaar) over „Uit 's werelds duist're wolken"; dr. A. K. Kuiper (Doopsgez. dredikant te Am sterdam) over „Komt tot Zijn schijnsel, alle volken' ds. N, Padt (voorganger Protestantenbond t'e Zandvoort) over „En gij, mijn ziele, bid het aanl". Drs. J. J. L. DUYVENDAK. Drs. J. J. L. Duyvendak, lector in net Cliineesch aan de Universiteit al hier, die zooals reeds gemeld, half Jan. voor den tijd van zes maanden naar Amerika zal vertrekken om op uitnoo diging der Columbia Union University- sity te New-York een reeks colleges te geven, is aan deze Universiteit be noemd tot professor. Hij blijft echter aan de Leidsche Un;\ersiteit v- rbonden. Den 21sten lezer zal hij aan de Uni versiteit alhier promoveeren tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op een proefschrift: „The book of Lord Shang a Classic cl the Chinese School of Law". Als zijn promotor zal optreden prof. dr. M. W. de Visser. Er bestaat voor deze promotie groote belangstel ling. MOEDIGE DAAD. In de Vliet hij tie Boisotkade was een jongen in het water gevallen. De heer P. Lepelaar van het e'ectro-teeknisck Bureau aldaar mocht het genoegen smaken het kind, dat reeds in zinken den staat verkeerde bij de Vlietbrug, door te duiken, van een wis&en dood te redden. Voorzeker een kranig staal tje van moed en zelfopoffering in dit koude jaargetijde. Daar deze jongen al \oor de tweede maal in het water gevallen is, is het te hopen, dat hij nu hieruit wel geleerd zal hebben. EMIGRATIE-FILM. Op Woensdag 19 December a.s., des avonds half acht heeft in de Casino- Bioscoop aan de Hoogewoerd alhier, ten behoeve en op verzoek van land bouwers, tuinders en veehouiers van Leiden en 22 gemeenten in de omge ving, een filmvertooning plaats over Canada, de Canadeesche spoorwegen en de HollandAmerika-Lijn. De film zal worden toegelicht. WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 12 December 1928 ingeschreven 872 werk zoekenden. Op der.zelfden datum van het jaar 1927 bedroeg het aantal in geschrevenen 958. EEN DIEVEGGE. Door zekere juffrouw B. is in een café alhier een bedrag van f 138 ont vreemd. Nadere bijzonderheden ont breken. Gistermiddag te ongeveer 4 uur is de hulp van den Geneeskundigen Di :ist ingeroepen door de 21-jarige mej. M. M„ wonende in de Stadhou derslaan, die door een aapje gebeten was toen zij zijn kooi schoonmaakte. Zij was eenigs/ins aan het hoofd ge wond, maar de dokter van den E.H.D. achtte de verwonding van geringen aard en heeft haar, na haar verbonden te hebbcii, naar haai huisdokter ver wezen. T. W. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat ten zijnen nadeele van een stuk land naast Zomerzorg een zeis is ontvreemd. De student J. W. H. had gisteren voor het perceel Breestraat 12, zijn rij wiel laten staan. Toen hij het een uurtje iater terug wilde laten halen, was het weg. Wat een wonder 1 BINNENLAND. DE HULDIGING VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Naar gemeld wordt, heeft H. M. de Koningin Moeder het Haagsch Comité doen weten, dat zij zich voorstelt de muziekuitvoering in de Groote Kerk op 10 Jan. a.s., te geven ter eere van H. M. de Koningin-Moeder, bij te wo nen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat het in het voornemen van het co mité ligt, de muziek in verschillende kerkgebouwen te Den Haag per radio en met behulp van geluidversterkers te doen hooren. Uit 80 gemeenten van ons vaderland is bereids bericht ontvangen, dat men aldaar ook in kerken en gebouwen samenkomt, om langs radio-grafischen weg de muziekuitvoering mede aan te hooren. De huldiging zal worden uit gezonden over de beide Nederlandsche omroepzenders Huizen en Hilversum. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer zijn in vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 18 December, des avonds te half negen, in welke vergadering o.m. de afdeelingen zullen worden getrok ken. De Voorzitter is voornemens tegen Woensdag 19 December, des voormid dags te 11 uur een aantal wetsontwer pen aan de orde te stellen, waaronder de hoofdstukken I en Vila der Rijks- begrooting voor 1929, de wet op de middelen, het ontwerp inzake deelne ming in het aandeelen-kapitaal der Kon. Luchtvaart Mij. en het ontwerp betreffende de herziening in de be hoefte aan kasgeld voor den Indischen dienst hier te lande gedurende 1929. Voorts zal de Voorzitter aan de te benoemen centrale afdeeling voorstel len in de afdeelingen te doen onder zoeken op Woensdag 19 December na afloop der openbare vergadering, eeni ge wetsontwerpen, waarvan de afdoe ning voor 1 Januari a.s. noodzakelijk of gewenscht is en welke dezer dagen door de Tweede Kamer zullen worden behandeld. HISTORISCHE TENTOONSTELLING VAN HET GOOI EN OMSTREKEN. De commissie, welke deze tentoon stelling organiseerde, is bijzonder ge slaagd met haar werk. Alle gemeentebesturen van Gooi- en Eemland en verschillende uit de Vecht streek, Stad en Lande van Gooiland en zeer veel particulieren hebben in gezonden, zoodat de tentoonstelling ruim vier honderd nummers telt. Zeer zeldzame boek- en plaatwerken oude schilderijen ens curiosa zijn aan wezig. Een bijzonder karakter heeft de ten toonstelling nog verkregen, doordat ook H. M. de Koningin-Moeder wel willend haar archief van het paleis te Soestdijk openstelde voor de commis sie, en deze een keuze kon doen uit haar verzameling, betrekking hebben de op het paleis Soestdijk. In een uitvoerigen catalogus vindt men alles genummerd en overzichte lijk geregistreerd. De tentoonstelling, welke plaats vindt in het hoofdgebouw van het dag blad De Gooi- en Eemlander te Hilver sum, wordt Zaterdagmiddag geopend. EEN WIJS BESLUIT Te Winschoten heeft de Raad met een groote meerderheid van stemmen besloten geen circussen meer toe te laten. ADVIES CENTRAAL COMITé INZAKE CANDIDAATSTELLING Zooals door den voorzitter van het C. C. in de vergadering van het Cen- tralen Convent op 22 November j.l. te Utrecht werd medegedeeld, moesten de opvolgende data in het reglement voor de Candidaatstelling eenige wij ziging ondergaan in dier voege, dat de datum „7 December" in art. VII van bedoeld reglement wordt „15 De cember" en vervolgens elke volgende datum ongeveer 14 dagen verschoven. Een nieuwe afdruk van het aldus gewijzigde reglement zal den kiesver- eenigingen binnen enkele dagen be reiken. Aangezien "op de vergadering van 't Centraal Comité van 8 December de advieslijst van 18 namen is vastgesteld kunnen de data als bovenvermeld thans als definitief worden aanvaard. Bedoelde advieslijst door het Cen traal comité aan te bieden voor de candidaatstelling zal nog deze week den Provincialen Comité's en den Be sturen der Kamerkieskringcentrales worden toegezonden, waarmede vol daan zijn aan 't bepaalde in voren genoemd art. VII Reglement Candi daatstelling. Op evenvermelde vergadering van het Centraal Comité zijn ook ter spra ke gekomen de moeilijkheden, welke gerezen waren tusschen de Kamerclub en Prof. Dr. H. Visscher. Nadat van beide zijden ieders stand punt uitvoerig was toegelicht en be sproken, zijn deze moeilijkheiden tot wederzijdsche bevrediging en ten ge- noege van het Centraal Comité opge lost. Voorts is besloten, dat het Centraal Comité voortgang zal maken met be trekking tot het vraagstuk der verhou ding van Kerk en Staat, dat reeds sinds eenigen tijd in nader onderzoek was. NEDERLANDSCHE DELEGATIE TE GENèVE. Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Waerden, heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw gevraagd: 1. Is het met instemming van den minister, dat op de conferentie voor economische statistiek te Genève en wel reeds bij den aanvang der werk zaamheden van de zijde der Neder landsche delegatie verschillende voor behouden werden gemaakt, die de be teek enis der internationale samen werking op statistisch gebied in hoo- ge mate moesten beperken? 2. Is de houding van de gedelegeer den in overeenstemming met de loya le medewerking aan de totstandko ming van een meer vergelijkbare in- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, MO.#, na 6 uur 1870 M N. C R. V. 7.Les in boekhouden. 7.30 Apologetische cursus. 8.Uitvoering van „Toonkunst" te Bussum. Utrechtsch Stedelijk orkest. Werken van Schubert. 10.Persberichten van Vax Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.Sportcauserie. 1 5.30 Vooravondconcert. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.15 Aansluiting aan het concertge bouw te Amsterdam. 10.Persberichten van Vaz Dias. Daarna gramofoonmuziek. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 8.20 Concert voor viool en orkest. 8.50 Orkestconcert. Werken van Bach. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. Daarna muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 5.Concert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. 8.20 Tooneel. 9.Voortzetting concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Vaudeville. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Ai Verder lezingen' en muziek. 9.55 Militair concert. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.10 Koersen en berichten. 6.50 Landbouwberichten. 7.05 Gramofoonplaten. 7.50 Boekhoudles. 8.05 Koersen en berichten. 8.20 Causerie. 8.50 Concert. In de pauze persberichten. ternationale economische statistiek, die de minister in antwoord op een vraag dienaangaande bij de behande ling van hoofdstuk V in de Tweede Kamer in uitzicht stelde? 3. Zoo neen, wat is de minister dan voornemens te doen om het kwaad on gedaan te maken en de ontwikkeling der internationale samenwerking op statistisch gebied in den geest der in ternationale Economische Conferen tie en ten bate van het internationale economische herstel te bevorderen? LLOYD RAPIDE. Het s.s. „Slamat" van den Rotter- damschen Lloyd komt heden om 12 uur te Marseille aan. In aansluiting daarop vertrekt de Rotterdamsche Lloyd Rapide om 14.10 uur uit Marseille en komt Vrijdag om 12.02 uur te Roosendaal aan. Aankomst Rotterdam D.P. 13.35 uur Den Haag H.S.M. 14.04 ur. RUIM EEN MILLIOEN SCHADE. Behalve langs onze Noordzeekust, hebben de jongste stormen ook duch tig huisgehouden op de Zuiderzee. Zoo werd o.m. de proefpolder te An- dijk aan een ernstig gevaar blootge steld en gingen verschillende vis- schersvaartuigen verloren. Naar de Tel. verneemt bedraagt de door het hooge water aan de Zuider zeewerken toegebrachte schade ruim een millioen gulden. BUITENLAND. DE BIJEENKOMST VAN DÉN VOLKENBONDSRAAD. De bijeenroeping van de Ontwapeningscommissie. De kwestie van de bijeenroeping van de voorbereidende ontwapeningscommissie is tot nu toe nog niet tusschen de te Lugano aanwezige diplomaten besproken. Van Duitsche zijde wordt evenwel aan gedrongen op de uitvoering van de beslui ten van de Volkenbondsvergadering in zake de bijeenroeping der ontwapenings commissie in het begin van het volgend jaar. Het staat evenwel vast, dat deze kwestie nog een belangrijk onderwerp van bespreking in de eerstvolgende dagen zal uitmaken. Polen en Litanen. De Raad van den Volkenbond heeft gis teren in zijn openbare vergadering den geheelen tijd besteed aan de Poolsch-Li- tauscbe betrekkingen. Woldemaras en Zaleski zetten opnieuw het standpunt hunner landen in het con flict tusschen Polen en Litauen uiteen. DE ZIEKTE VAN KONING GEORGE. Vocht afgetapt uit de borstholte. Het bulletin van gistermiddag zeide, dat de lichte verbetering in 's Konings toe stand, die 's ochtends waar was genomen, aanhield. Er is gisterochtend eenig etterachtig vocht rond de basis van de rechterlong verwijderd door een puncture, terwijl bet noodig zal zijn nog meer af te tappen. Het bulletin was geteekend door de vijf

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2