CONFECTIE- OPRUIMIHG DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- f:ebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het T.estuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. Oudewetering. Woensdag 12 Dec. 's av. half acht. Geref. Kerk: Lezing ar. J. Hoek, van Den Haag, voor de Geref. Jongel. Ver. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 1G Dec. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duvster, Nieuwe Rijn 18 Telel "?3. RECLAME L>oos 30-60 cd SO ct. Tube SO et- Bij Apoth. cd Drogisten „Geboren": Christina Johanna Maria Elisabeth, dochter van Thomas van der Burgh en Johanna Maria Elisa beth Stokhuyzen. Dit kleine wichtje dat op Maandag 10 December in het Diaconessenhuis het levenslicht aan schouwde, is de zeventigduizendste inwoonster van Leiden en aan dit kind zullen de heerlijkheden ten deel vallen, die al maanden geleden wer den toegezegd. Laten we direct alle bezorgde moeders gerust stellen met de mededeeling, dat moeder en kind wel zijn. Overigens diene voor de vol ledigheid, dat de vader ambtenaar is bij de afdeeling financiën ter gemeen tesecretarie en dat het geheele gezin, dat thans uit 4 leden, vader, moe der en twee kinderen (het oudste kind is ook een meisje) bestaat, woont in het perceel Zijlsingel 56. En nu de cadeaux. Allereerst kun nen we mededeelen, dat Wethouder Aug. L. Reimeringer vanmiddag om 5 uur namens het gemeentebestuur een spaarbankboekje met f 100 zal presenteeren. De fa. J. L. Meyers van de Nieuwe Rijn, rietmeubelfabrikante, heeft een fraaie wieg ter beschikking gesteld, de fa. Driessen van de Boter markt een prachtige rammelaar, be staande uit een aantal zilveren bel letjes: de fa. W. F. v. d. Reyden Jr., van de Nieuwe Rijn, een groote taart,- terwijl last not least door een beken de levensverzekering maatschappij het kind gratis zulk een verzekering heeft gekregen. Het zal al deze heerlijkheden zelf nog niet waardeeren, maar de ouders waarschijnlijk des te meer. Intusschen zal hiermede de ge moedsrust van velen in onze stad, die een heimelijke hoop hadden, dat het hun kind zou zijn, wel weer zijn te ruggekeerd. J. W. SNEL. f Na een zeer korte ongesteldheid is gistermiddag in het Diaconessenhuis alhier overleden de heer J. W. Snel, in leven directeur van verschillende Chr. Zangvereenigingen en organist in de Geref. Kerk a. d. Heerengracht. De heer Snel, die op zeer jeugdigen leeftijd uit den kring der zijnen is weggenomen, genoot als directeur van verschillende Chr. Zangvereenigingen, zoowel hier als in de omgeving, een groote bekendheid. Hoewel op admi nistratief gebied werkzaam zijnde, be woog hij zich veel op muzikaal terrein en was daardoor zeer populair. Door de jonge weduwe en nog drie zeer jonge kinderen en verdere familie wordt door dit sterven een droevig verlies geleden. Maar heerlijk is het te mogen weten, dat hij in vollen vrede mocht heen gaan. Moge dit de familie tot blijvenden troost zijn. De teraardebestelling zal Zaterdag a.s plaats hebben op Rhijnhof. BINNENLAND. DE COLIJN-AVOND TE UTRECHT. Maandagavond heeft oud-minister H. Colijn in de groote zaal van Tivoli te Utrecht het woord gevoerd op uit- noodiging van de Centrale Antirevolu tionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje"'. In deze druk bezochte bondsverga dering werd allereerst het 60-jarig be staan der plaatselijke afdeeling door den voorzitter, wethouder Botterweg, herdacht, die hiertoe de geschiedenis aan de hand van het door den heer R. Hagoort samengestelde gedenkboek naging. Vervolgens trad de heer Colijn naar voren tot het houden eener politieke rede, getiteld: „Om het behoud van ons partij- karakter". De heer Colijn memoreerde eveneens in het kort het feest der Utrechtsche kiesvereeniging. waarbij hij den toe stand van het partijleven van 1868 ver geleek met dien van 1928. In 1868 was de A. R. parij nog slechts in wording, thans heeft men te doen met een organisatie, die reeds op rij peren leeftijd is gekomen. De jaren rond 1868 waren voor ons de geboorte van de georganiseerde A. R. partij, dateerend reeds van '30. toen Groen van Prinsterer tegenover de Fransche revolutiegedachte een ander beginsel wilde stellen n.l. dat van het Evangelie. Maandag is te Londen een nieuw spoorwegstation geopend. Dit station is op buitengewoon mooie en practische wijze ingericht en is het beste van de we reld. De rollende trappen doen dezelfde diensten als liften. Men neemt maar plaats op een trede en wordt vanzelf naar boven gevoerd. Uitvoerig stond spr. stil bij deze eer ste jaren en de moeilijkheden, toen ondervonden, om daarna den huidi- gen toestand aan een beschouwing te onderwerpen. In 1928 telt de partij meer dan 700 kiesvereenigingen over het geheele land, een pers, die er zijn mag, terwijl de Dr. A. Kuyperstichting steeds meer een centrum wordt van zich in alle richtingen verbreidenden arbeid.. In ons onderwijs zien wij een bekro ning van den door Groen van Prinsie- rer ingezetten schoolstrijd. Er is dus groote reden tot dankbaarheid, wan neer wij een terugblik werpen op de eerste jaren. Dankbaarheid aan Hem, Die het lot van volkeren en landen be stuurt, maar ook aan hen, die in dien strijd voortrekkers zijn geweest, aan Groen van Prinsterer, aan Ivuyper, aan de mannen van Utrecht. Twee voorname punten Naast deze verschilpunten zijn er echter ook punten van overeenkomst. In de jaren tusschen '66 en '71 waren er groote moeilijkheden; die zijn er thans ook. De verschillen, die toen de partij beroerden, raakten het karakter der partij. Dat zijn ook de moeilijkhe den vari heden. De laatste tien jaren gelden in ons land allerlei verwarde leuzen, o.a. die over eenzijdige natio nale ontwapening, het zelfbeschik kingsrecht der volkeren, e.d., maar hierover zou spr. het nu niet hebben. Hij wilde zich bepalen tot twee aan- gelenheden, die diep in het karakter der A. R. partij inkerven, n.l. 't vraag stuk van de verhouding tusschen over heid en religie. Men verwijt ons, dat wij ons demo cratisch karakter zouden hebben prijs gegeven, maar anderzijds hoort men eveneens beweren, dat wij zouden drij ven in radicale richting. Spr. stelde dan de vraag, of dp A R. partij heden ten dage van karakter is veranderd bij b.v. 25 jaar geleden. De tegenstellingen, waarvan men nu gewaagt, zijn er echter altijd ge weest. Het verschil in democratie, voortgekomen uit de Fransche revolu tie, en die, welke uit het Calvinisme is ontstaan, werd reeds door Kuyper aangegeven. In latere jaren werd het accent ver legd uit de sfeer van het staatkundige naar die van het maatschappelijke. Zoowel echter tegen de gedachte de maatschappij te hervormen door mid del van revolutie als door evolutie, moest'de A. R. partij krachtens haar beginsel stelling nemen, terwijl zij zich eveneens verzet tegen hen. die meenen, dat de overheid op sociaal terrein in 't geheel geen taak zou heb ben. De anti-revolutionair gaat uit van enkele beheerschende gedachten, n.l. allereerst, dat de overheid als diena resse Gods gehouden is het aardsche recht met het recht Gods als richt snoer te handhaven; dat de zonde, die op maatschappelijk terrein aan de orde komt, door de maatschappij niet aan zorg mas: worden onttrokken; dat de overheid als zij moet optreden, op sociaal terrein nauwkeurig reke ning houdt met de rijke variatie van het leven en dat zij heeft terug te tre den wanneer de maatschappelijke krachten weer in haar plaats komen! Verhouding: overheid en religie. Vervolgens besprak de heer Colijn de verhouding tusschen overheid en religie, waarbij hij opmerkte, dat dit meer een vraagstuk is der laatste ja ren. Naar één zijde heeft de A. R par tij zich echter steeds moeten keeren. n.l. tegenover het liberalisme, omdat de liberalen aan de ordeningen Gods cezag ontzeggen voor het staatkundig leven. Welk standpunt, aldus de heer Co lijn, moet nu worden ingenomen te genover geestverwanten. die door Prof. Visscher enkele iaren geleden "enopmrl znn ..de scheidende broe ders?" Spr doelde hier op den striid rond art. 36 der Ned. Geloofsbelijdenis, dat zegt. dat de overheid het zwaard draagt tot bestraffing der boo-en en tot bescherming der vromen. Wat ?s er juist van de kla<~ht. dat de A R partij dit artikel opzij zou hebben ge zet? De vraag moet echter anders ge steld worden, n.l. of het politiek pro gram der A. R. partij in strijd is met het beginsel, dat uit art. 36 naar vo ren komt. Art. 36 is immers een arti kel uit een kerkelijke geloofsbelijde nis, waartegenover de politieke A. R. partij elke bevoegdheid mist. De partij wil geen inter-kerkelijke partij en kan geen gedeelte van een kerkelijke belijdenis overnemen. Men moet bij dit artikel dan ook op meer letten dan op woorden alleen; ook op den oorsprong en den tijd, waaronder het tot stand kwam en de toepassing, die de geleerde vader'en er aan hebben gegeven in den bloeitijd van het Calvinisme. De vaderen hebben nooit aan een letterlijken uitleg van het artikel go- dacht. maar alleen aan den geestelij ken strijd zonder tastbare wapenen. Op ditzelfde standpunt staat de par tij nog steeds. Spr. wekte op tot het in broederlij ken zin bespreken van kwesties als bovengenoemd en tot een krachtigen strijd voor de a.s. verkiezingen. OVERDRACHT GRAFMONUMENT WIJLEN DS. J. H. DONNER Maandagmiddag 10 December, den sterfdag van Ds. J. H. Donner, had op het kerkhof van de Stichting „Vrede rust" te Bergen op Zoom de over dracht plaats van het door een daar toe gevormd Comité gesticht grafmo nument Om 2 uur had zich een groote groep belangstellenden uit Breda, Nieuw- dorp en van de Stichting „Vrederust" met de familie Donner op het graf ,van wijlen Ds. Donner verzameld. De Voorzitter van het Comité, de heer M. de Nooyer uit Breda, las 1 Joh. 5, waarna hij in een hartelijke toespraak het gedenkteeken overdroeg aan de familie. Namens de familie sprak Ds. A. M. Donner, emeritus-rpredikant te 's Gra- venhage woorden van dank voor de waardeering. die sprak uit de stich ting van dit monument voor den per soon en den arbeid van wijlen zijn broeder Ds. J. H. Donner. Namens het bestuur van de Vereeni- ging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, waarvan de stichting „Vrederust" uitgaat, sprak de voorzitter, de heer J. J. C. van Dijk. Wij, zoo sprak hij, als mede-arbei ders in het werk der Barmhartigheid hebben voor de herinnering aan Ds. Donner zulk een monument niet noo- dig, daar deze arbeid, welke zijn le venswerk was, ons de herinnering aan zijn persoon dagelijks levendig houdt. Doch, omdat ook zij, die na ons ko men, dezen stoeren arbeider in Gods koninkrijk mogen gedenken, is dit ge denkteeken opgericht. Hij liet zingen Psalm 89 vs. 8, waar mede de plechtigheid was afgeloopen Hierna was er gelegenheid het mo nument te bezichtigen. Het geheel is uitgevoerd in een combinatie van metsel- en natuur steen en in zeer sobere lijn gehouden. In het opgerichte hardsteen staat gebeiteld: Johannes Henricus Donner. V. D. M. 17 Nov. 1876—10 Dec. 1927. Breda. Nieuwdorp. Vrederust. Die in den Zoon gelooft, die heeft het eeuwige leven. 1 Joh. 5 vs. 12a. Deze laatste woorden werden door den overledene even voipr zijn tragisch verscheiden gesproken op het graf van den tweeden voorzitter van bovenge noemde vereeniging, Ds. N. M. de Ligt te Middelburg. Het gedenkteeken werd ontworpen door den archiect F. J. Verwoerd uit Breda en uitgevoerd door M. J. Schef- felaar, aannemer te Bergen op Zoom. DE LEEGGEROOFDE POSTZAK. In aansluiting aan ons bericht, dat het personeel van bet in den trein va Antwerpen naar Rotterdam inge richte spoorwegpostkantoor bij de opening vari de brievenmaal van Ge- nua-station Zondagochtend constateer de, dat de inhoud uit oud papier, in plaats van uit waardestukken bestond kunnen we nog het volgende melden: De Indische postkantoren maken van hun waardebrieven afzonderlijke depêches voor Genua. De postdienst te Genua maakt van deze depêches we der gesloten rechtstreeksche zendin gen voor de betrokken landen en be houdt duplicaat van de adviezen der aangegeven waardestukken. De bewuste voor Nederland bestem de postzak is door het personeel van het spoorwegpostkantoor overgenomen van het postpersoneel van den trein uit Genua; de zak was ongeschonden en behoorlijk verzegeld. Bij opening van dezen zak evenwel door de Nederlandsche postambtena ren te Antwerpen ter verdere sortee ring voor de onderscheidene plaatsen van bestemming in ons land, moesten zij tot hun ontsteltenis ontdekken, dat deze waarde-postzak niets dan waar- deloozen papierrommel, waaronder, gelijk gemeld, een Italiaansche krant zich bevond. Aan de Italiaansche postadministra tie, die, zooals is medegedeeld, met Antwerpen telegrafisch van de ver missing in kennis is gesteld, is tevens duplicaat verzocht van het verzonden advies, waarop alle voor Nederland bestemde waardestukken zijn inge schreven. In den regel bevat deze wekelijk- sche postzak gemiddeld een honderd tal stukken van aangegeven waarde. Het totaal bedrag van dergelijke zen dingen beloopt gemiddeld 15.C00 eul- den, al kan dit natuurlijk afwijkin gen vertoonen. De juiste aangegeven waarde van den leeggeroofden postzak kan dus eerst worden opgegeven na ontvangst van het antwoord uit Genua, dat spoe dig kan worden verwacht. Nog zij gemeld, dat de verrekening van zeer hooge bedragen langs ande ren weg dan in brieven met aangege ven waarde pleegt te geschieden en dat de inhoud van de bedoelde post zakken meestal uit particuliere brie ven bestaat met aangegeven waarde, voorzoover althans het particulier ka rakter aan de buitenzijde der enve loppen valt te beoordeeïen. na den STORM. Het Tweede Kamerlid Feber heeft den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat bij den iongsten stormvloed de lage Dongepolders wederom over een groo te uitgestrektheid onder water ziin gekomen en dat aanzienlijke schade aan have en goed en aan gewassen danrrtoor wordt geleden? 2. Is de ministpr bereid aan de Ka mer mede te deelen, of het plan van verheteringswerken. aan zijn Excel lentie. d.d. 15 Maart 1928 door het be stuur van het Waterschap De Bene- den-Don^e ingezonden en dat er op is ineericht de bovenbedoelde overstroo- mingsellende op te heffen, terwijl het nlan tevens bevorderlijk is voor de af watering, de watervoorziening en de scheepvaart in de betrokken streek, de instemming van Zijn Excellentie heeft verworven? 3. Is de minister bereid het door het waterschapsbestuur gevraagde sub sidie in de kosten van de iutvoering der verheteringswerken te bevorde ren? NIEUW LID VAAT T*TÏN RAAD VAN STATE. Thans is hij Kon. Besluit van 8 Dec. i.l. benoemd met ingang van 1 Janu ari 1929 tot lid van den Raad van Sta te, de luitenant-generaal, comman dant van het veldleger, T. F. J. Muller Massis. DE negert A N^sch-belgische onderhandelingen. Naar de N. R. C.-correspondent te Brussel van een der leden van het hinct Jaspar heeft vernomen, heeft in de Dinsdag gehouden ministerraad De j statioi Radio-Programma, [siatïö fcevon •WAT ER VANAVOND TE EOOREN 13 De HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M N.CR.V. 5.Kinderuurtje. 6.30 Fransche les. 7.30 Causerie. 8.Uitzendavond vanuit het gebouw Ons Huis te Enschedé. Sprekers: Ds. H. Meulink, Geref. pred. te Enschedé. De heer J. F. Drost, wethouder,; De heer J. Drost, raadslid. Zang en muziek. 10.Persberichten van Vaz Dias. i HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.45 Landbouwhalfuurtje. 6-Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.15 Dinermuziek. 7.15 Gezondheidshalfuurtje. 3 7.45 Politieberichten. 8Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Concert door bet Omroeporkest. 9.30 Vaudeville. 10.Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH.. 1250 M 5.20 Lezingen en lessen. 7.20 Toon eel. 8.20 „Minnegesang". Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. Daarna muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 5.Concert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonplaten. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Kwartet. 8.20 Concert. 10.20 Weerbericht, nieuws. 10.40 Balladeconcert. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.10 Koersen en berichten. 6.50 Landbouwberichten. 7.05 Gramofoonplaten. 7.50 Engelsche les. 8.20 Causerie. 8.50 Concert. In de pauze persberichten. komst zocht, tijd gt van d hem RECLAME. DENK AAN ONZE HOREvnnnsTRnnT. verse! confei Lit£ telegi den. In bonds i de in bond: zullei De i dat teeke zich vredt ken ook die i terns genw aanb hand regel He j Bria: bond voor gran He wat Bc met omd neig te schi houi D< met onti den gic reü tini dag wis gin: sch het Belgische antwoord aan Neder land inzake het kanaalplan Antwer- pen-Moerdijk geen punt van behande ling uitgemaakt. Het antwoord is klaar, maar het is nog niet verzonden. verkoop duingrond In het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot goedkeuring van den onderhandschen verkoop aan de ge meente Katwijk van een strook duih- grond bezuiden tegen het dorp Kat wijk aan Zee, van de begraafplaats af /tot bij het strand, wordt betoogd, dat in Katwijk reeds groote duinpartijen verdwenen zijn ter wille van den bouw van huizen. Ook nu weer staat een stuk natuur schoon te verdwijnen. Bovendien werd gewezen op het ge vaar, hetwelk het voortdurend afgra ven van duinen met zich meebravgt, daar deze dienst doen als zeewering. BUITENLAND. DE ZIEKTE VAN KONING GEORGE. De toestand zeer critiek. Van bevoegde zijde te Londen werd gis teravond vernomen, dat de toestand van den koning buitengewoon verontrustend geacht wordt. Het eenige opmerkenswaar dige is de kracht, waarmee de Koning nog steeds worstelt tegen de algemeene infec tie, door de long veroorzaakt. De Prins van Wales. De Prins van Wales is te Folkestone aangekomen gisteravond om 20.44 met de mailboot Biarritz. Hij werd verwelkomd door Baldwin, met wien hij onmiddellijk met een specialen trein naar Londen ver trok. Deze trein verliet Folkestone om 20.47 Yi uur, dit is 3 minuten nadat de Prins aan wal gestapt .was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2