DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Tlestuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. Ondewetermg. Woensdag 12 Dec. 's av. half acht. Geref. Kerk: Lezing ar. J. Hoek, van Den Haag, voor de Geref. Jongel. Ver. De avond- nacht- en Zondagsdienst (Ier apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Dec. a,s. waargenomen door de apotheek van Sen heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. Telef. 523. RECLAME. 30-40 eo 9C ct. Tube 80 Bi) Apoth. ea Drogisten FEESTAVOND ZWEMVEREEN. „DE ZIJL". In de foyer van de Stadsgehoorzaal werd gisteravond door de Zwemver- eeniging „De Zijl" een feestavond ge houden, die een zeer gezellig verloop heeft gehad. De voorzitter, de heer F. v. d. Mark, opende te even over 8 de bijeenkomst met een kort welkomstwoord aan al len. Speciaal heette spr. welkom den heer Planjer, consul van den Nederl. Zwembond, met wien ook in het af ge it open jaar weer zeer vriendschappe lijke betrekkingen zijn onderhouden en verder de vertegenwoordigers van de Leidsche Zwemclub en het lid van den Raad van toezicht, den heer Nie- bcer. De burgemeester had bericht van verhindering gezonden. Spr. wees verder op de successen, die in het af- geloopen jaar weer zijn behaald. O.a. heeft de vereeniging 3 van de 4 kam pioenschappen van Leiden bemach tigd. Dit is vooral ook te danken ge weest aan de goede leiding van de zwemmeester en zwemjuffrouwen aan wie spr. daarvoor hulde brengt. Spr. wekt tenslotte allen op lid te^ worden van de Leidsche Reddingsbrigade en besluit met nog welkom te heeten den eenigen donateur, daarbij den wensch uitsprekende, dat dezen avond nog meerdèren zich als donateur of dona trice zullen opgeven. Nadat vervolgens het clublied „Leve (ie Zwemsport" gezongen was werd een aanvang gemaakt met de afwer king van het rijk voorziene program ma. Hierop kwamen o.a. voor een drietal blijspelletjes, die vlot gespeeld werden met eigen en vriendenkrach ten en die bij het publiek dan ook zeer veel succes oogstten. Verder werd er gezongen en gemu siceerd, terwijl aan het slot van de vergadering een tombola werd gehou den. Even voor de pauze dankte de heer Van der Mark alle spelers en verdere medewerkers voor de prettige manier waarop zij de aanwezigen hebben be ziggehouden. Het was alles bij elkaar genomen een gezellige en leuke avond. DEMPING VAN MARE EN LEVENDAAL. De heer J. H. Schüller (S.D.) heeft bij den gemeenteraad twee voorstellen ingediend betreffende demping van da Mare en het Levendaal, die luiden als volgt: Leiden, 10 Dec. 1928. Aan den Gemeenteraad van Leiden Ondergeteekende heeft de eer den Raad voor te stellen te hesluiten tot de demping van het geheele Leven daal en te besluiten B. en W. uit te noodigen een plan voor deze demping en begrooting te doen opmaken en den Raad voor te leggen. J. H. SCHÜLLER. Leiden, 10 Dec. 1928. Aan den Gemeenteraad van Leiden Ondergeteekende heeft de eer den Raad voor te stellen te besluiten tot demping van de Mare. loopende van Oude Vest tot den Stillei. Rijn en te besluiten B. en W. uit te noodigen een plan voor deze demping en begrooting te doen opmaken en den Raad voor te leSSel1' J. H. SCHÜLLER. ALMANAK VAN DE V. V. S. L. De almanak voor 1928 van de Vereeni ging voor Vrouwelijke Studenten te Lei den is heden in een keurig paars linnen band, voorzien van een vignet dat een ar tistieke teekening van het nieuwe ver- eenigingsebouw der meisjestudenten in beeld brengt, bij den uitgever Eduard IJdo in druk verschenen en door de almanak redactie, welke dit jaar bestond uit de da mes J. C. Lanzing, praeses, J. B. Adam en N. C. Bruinwold Riedel, op de gebrui kelijke wijze uitgereikt. Gestadig neemt de almanak der meis jesstudenten in omvang toe, hetgeen, ge zien dat de V. V. S. L. de sterkste studen tencorporatie is geworden, niet valt te verwonderen. Doch ook de inhoud ervan is, vergeleken bij vorige jaren, kwalitatief vooruitgegaan, wat mede mag worden toe geschreven aan een aantal aardige teeke- ningen en het mengelwerk enz., dat een niet gering deel van den almanak be slaat. Deze opent met de foto's van het pas verlaten vereenigingsgebouw aan de Steen- schuur en van het nieuwe, waarin het mooie patriciërshuis aan het Rapenburg, tijdens diens burgemeesterschap bewoond door jhr. De Gijselaar, is herschapen en dat voor 45.000 eigendom der V. V. S. L. is geworden. Behalve een opgaaf betreffende titula tuur bevat de almanak een volledige op gaaf van de namen van curatoren, hoog-- leeraren en andere docenten van de Leid sche universiteit, met hun ad -essen en spreekuren. Voorts de verslagen van de V. V. S. L. en van haar sub-vereenigingen, welker aantal in het afgeloopen jaar weer is vermeerderd, alsmede een opgaaf van de besturen der verschillende faculteiten en andere te Leiden bestaande studenten- corporaties. Ook de rede, welke de praeses bij de inauguratie der dit jaar aangeko men 150 nieuwe leden der V. V. S. L. ge houden beeft, is in den almanak afge drukt, waaruit blijkt, dat hetgeen de prae ses daarin over enkele misdragingen on der de dames-studenten beeft gezegd, in 'n geheel- ander verband is gebezigd dan uit bet verslag in enkele bladen is weerge geven. De almanak besluit met een naamlijst der leden van de V. V. S. L., waarbij, zoo als begrijpelijk, de naam van Prinses Ju liana niet ontbreekt. Over bet algemee:. kan van dezen alma nak gezegd worden, dat de inhoud keurig is verzorgd en dat de almanak-redactie met voldoening op haar werk mag terug zien. PROF. DR. B. A. VAN GRONINGEN. Dr. B. A. van Groningen, rector van het gymnasium te Assen, benoemd tot hoog leeraar in de Grieksche taal en letterkun de en de Grieksche oudbeden aan de Uni versiteit alhier als opvolger van wijlen prof. dr. J. J. C. Vürtheim, zal zijn ambt aanvaarden met bet houden van een inau- gureele rede op Woensdag 23 Januari a.s. des namiddags te 2 uur in het groot audi torium der universiteit. EEN LEGAAT AAN HET GEREF. RUSTHUIS. Naar wij vernemen heeft wijlen de heer J. A. Francken, in leven ouder ling bij de Geref. Kerk alhier en wo nende aan het Utrechtsche Jaagpad, aan het Rusthuis voor ouden van da gen aan de Hooigracht, uitgaande van de Geref. Kerk alhier, een legaat ver maakt van 400, vrij van successie rechten. CHRISTEL. DAMVEREENIGING. Algemeene Dam wedstrijden. De> stand is thans: A - K1 a s s e. gesp. gew. rem. verl. pnt. Optendrees 9 6 3 12 Van Stel 7 4 2 10 Kleer 5 4 1 9 v. d. Bosch 5 3 117 Beij 8 12 5 4 Van Zwieten 4 112 3 v.d.Wijngaard 6 1 1 4 3 Reek 2 1 1 2 Sweris 4 1 3 2 Klinkenberg 4 2 2 2 B - K1 a s s e. gesp. gew. rem. verl. pnt. Molenaar 9 8 1 16 v. Oeveren 8 5 1 2 11 De Graaf 8 5 3 10 Klein 5 3 117 Klinkenberg 7 2 14 5 v.d.Wijngaard 5 2 3 4 Van Zwieten 6 2 4 4 Kwaadgras 8 2 6 4 Meinema 6 2 4 4 Teunisse 6 114 3 Molenaar is door zijn overwinning op Van Zwieten thans definitief op de eerste plaats gekomen en niet meer bereikbaar, terwijl voor de volgende tv/ee plaatsen nog groote spanning bestaat. DE STEEKPARTIJ OP HET UTRECHSCHE VEER. Omtrent de steekpartij, die gister middag op het Utrechtsche Veer heeft piaats gehad vernemen we nog het volgende: De 34-jarige A. B., wolkam mer ,die niet geheel normaal is, werd geregeld geplaagd, aan de kleeren ge trokken enz. Toen dat gistermiddag v/eer gebeurde door den 44-jarigen los werkman P. T., wonende in de Mira- kelsteeg, werd B. kwaad en stak den plager plotseling met een aardappel schilmesje in de huik. De getroffene werd naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar hij echter niet wil de blijven. Later op den dag is hij ech ter weer onwel geworden en opnieuw per politiebrancard naar liet Zieken huis gebracht. Zijn toestand was van morgen redelijk wel. B. is in arrest gesteld en zal ter be schikking van de justitie worden ge steld. PIJNLIJKE VERSTROOIDHEID. Gistermiddag heeft op het Leven daal de 21-jarige H. v. d. V. zonder erg een brandende sigaret in z'n broekzak gestoken. Hierdoor vatten zijn kleeren vlam. Hij riep de hulp in van een str'aatmaker, die het vuur doofde, v. d. V. bekwam brandwonden aan het on derlijf, en is na door den E.H.D. ver bonden te zijn ter verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. TE WATER. Vanmorgen is de 34-jarige kantoor bediende W. G. v. d. K., wonende in de Trompstraat, toen hij uit moest wij ken voor een wagen, in het water van de Oude Vest gereden. De 51-jarige schipper H. ter W.. van het tjalkschip „Verwisseling" te Meppel. heeft hem weer op het droge gebracht. De dren keling had in de hand een actetasch niet een groot bedrag aan geld. Ook dtze tasch is door den schipper op- gevischt. Van het geld ontbrak niets. Gistermiddag werden de schilderijen, die per s.s. Batavier naar Engeland zullen worden gebracht, om daar op de Londensche tentoonstelling te worden geëxposeerd, aan boord gebracht. De kostbare lading ter waarde van 12 mil- lioen gulden wordt aan boord van het schip geheschen. BINNENLAND. WEGEN IN ZUID HOLLAND. In aansluiting aan de mededeelin- gen omtrent de begrooting voor het Wegenfonds (zie ons blad van giste ren) kunnen wij nog mededeelen, dat voor de verbetering van den weg 's Gravenhage-Noord Hollandsche grens thans 250.000 is uitgetrokken. Voor onderscheiden tracé-verbete ringen tusschen 't Haagsche Schouw en de Provinciale grens wordt 100.000 gld. uitgetrokken, terwijl voor een tweeden termijn voor de verbetering bij de Leidsche Buurt 60.000 noodig zal zijn. Voor verbetering van de gevaarlijke bocht te Oegstgeest bij het z.g. Groene kerkje wordt 350.000 gevorderd. Voorts worden uitgetrokken: 60.000 voor het gedeelte Haagsche Schouw de Vink van den weg Haagsche Schouw-Leiden-Bodegraven: 90.000 voor het gedeelte Leiden-Bodegraven 75.000 voor tracéverbeteringen en 75.000 voor verbetering van bruggen; 250.0CO voor de verbeteringswerken aan den weg Delft-Overschie; 50.000 als eerste bedrag voor verbetering van den weg Vianen-Gorinchemp 150 duizend voor aanleg van den weg Rijs- wijk-Rotterdam met zijtak naar Delft 20.000 voor verharding op 't gedeel te Hoornbrug-Delft en op het gedeelte Overschie-Rotterdam. Grondwerk en aardebaan tusschen Delft en Rotterdam vorderen tezamen 1.800.000 en voor bijzondere voorzie ningen in zeer slap terrein moet wor den gerekend op 60.000. Voorts wordt voor de overbrugging van de Rotterdamsche Schie 1.000.000 guld. noodig geacht, voor overbrug ging van de Zwet en andere vaarten 280.000 en voor andere werken 150 duizend. Voor 1929 wordt aangevraagd een eerste termijn van 3.250.000, waar mede deze werken voor een groot ge deelte tot uitvoering kunnen worden gebracht. Ten behoeve van het gedeelte tus schen Rotterdam en Gouda van den weg Rotterdam-Bodegraven-Harme- len wordt 300.000 aangevraagd voor grondaankoop. Zoodra het tracé is vastgesteld voor den weg van 's Gravenhage naar den weg van Rotterdam naar Bodegraven zal met de voorbereiding kunnen wor den begonnen. Voor aankoop van grond is 100.000 uitgerokken. Gerekend wordt, dat in 1929 begon nen kan worden met aankoop van grond voor den weg Gouda-Noord- Hollandsche grens. Voor grondaankoop en uitvoering van werken is 100.000 aangevraagd. WERKGEVERS EN WERKNEMERS. Op Zaterdag 1 dezer heeft ten kan tore van het Verbond van Nederland- sche Werkgevers opnieuw een bespre king plaats gevonden tusschen verte genwoordigers van dit verbond en de vertegenwoordigers van het N. V. V., het R. K. W. en het C. N, V. Nadat men met leedwezen kennis had genomen van de afwijzende be slissing van den minister van arbeid, handel en nijverheid op het gemeen- schapelijk verzoek, dat de regeering de vragenlijsten van het Internatio naal Arbeidsbureau aan de meest re presentatieve organisaties van werk gevers en arbeiders om advies ^ou sturen, kwam het vraagstuk van het voorkomen van ongevallen ter spra ke. Daarbij wisselde men meer in het bijzonder uitvoerig van gedachten over de mógelijkheid om door het in het leven roepen van commissies de veiligheid in de ondernemingen te bevorderen. Deze bespreking zal in een volgende bijeenkomst tVorden voortgezet. RADIO N. S. F. Kon aan het eind van 1927 worcVn medegedeeld, dat bij de Nederland- sche Seintoestellenfabriek (Radio N. S. F.)-te. Hilversum de duizendste ar beider was aangenomen, thans wordt ons bericht, dat een dezer dagen reeds de 1500ste zijn intrede heëft gedaan. In een jaar tijcis is he aantal arbei ders (beambten meegerekend') dMs met 50 pet. gestegen. EEN GROOT PLAN GEOPPERD, De heer Wieberdink te Goor, heeft een adres gericht tot den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, waarin hij voorstelt,-dat de grond, de welke verkregen zal worden bij de uitbreiding van het Noordzeekanaal tusschen de Hembrug en de brug te Velsen, zal worden vervoerd naar A- meland, welk eiland daarmee door twee zware dijken verbonden zou kun nen worden met de Friesche kust. Aldus zou een vruchtbare polder van 24.0C0 H.A. gewonnen worden. BUITENLAND. DE TOESTAND VAN KONING GEORGE. Geen gunstige bulletins. Gisteravond werd van gezaghebbende zijde meegedeeld, dat de toestand van den Koning sedert 's ochtends ongewijzigd was gebleven. De laatste regel van het bulletin van gistermiddag .waarin gezegd wordt, dat de ongerustheid over den toestand van den Koning aanhoudt, heeft te Londen de gemoederen in beweging gebracht en on danks de koude was er weer een groote menigte voor het paleis. Verwacht wordt, dat gedurende de beide volgende dagen de toestand des konings kritiek zal zijn. Het gisteravond uitgegeven bulletin zegt dat de Koning een rustigen dag heeft ge had. De toestand van de long is verbeterd. De koorts houdt aan, ofschoon ze niet zoo hoog is als de vorige avond. Zij is te wij ten aan een terugkeer van de algemeene infectie, die noodzakelijkerwijze op den toestand van het hart van invloed is. De reis van den Prins van Wales. De trein van den Prins van Wales, die zeven minuten na zijn aankomst te Brin- disi vertrok, zal vannacht te half zes niet te Lugano stoppen, zooals oorspron kelijk het plan was. Te Dover noch aan het Victoria Station zal de prins Woensdagochtend officieel ontvangen worden; alleen zijn rentmees ter reist hem tot Dover tegemoet. DE BESPREKINGEN TE LUGANO. Een onderhond van Stresemann en Chamberlain. Gistermiddag ontving minister Strese mann Sir Austen Chamberlain op bezoek, die bij hem de thee gebruikte. Er waren geen tolken bij het onderhoud aanwezig. In het gebruikelijk communiqué, dat na het beëindigen van het bezoek, dat on geveer anderhalf uur duurde, werd uitge geven, werd medegedeeld, dat de op den voorgrond staande politieke kwesties op vriendschappelijken toon waren bespro ken. Men gelooft echter te Lugano niet, dat de besprekingen geloopen hebben over de samenstelling van de commissie van financieele deskundigen, maar over de onlangs door Chamberlain in het Lager huis afgelegde verklaringen inzake juri dische uitleggingen van artikel 431 van het Verdrag van Versailles. Men onderstelt, dat Stresemann heeft gewezen óp den pijnlijken indruk, dien Chamberlain's rede in Duitschland heeft gewekt. Stresemann zal een dezer dagen zoowel het bezoek van Briand als van Chamberlain beantwoorden. De onderlin ge besprekingen, die zich tot nog toe tot de Duitsche, Fransche en Engelsche ver tegenwoordigers hebben beperkt, zullen zich dan waarschijnlijk ook tot de verte genwoordigers van Italië en Japan uit strekken. DE VERKIEZING VAN Dr. BORMS. De volledige cijfers. Hier volgen de volledige resultaten van de tusschentijdsche verkiezing te Antwer pen: Eerste lijst: communist 3083 stemmen; tweede lijst: communist 2615 stemmen; derde lijst: Borms 83.058 stemmen; lijst- Baelde (liberaal) 44.410 stemmen; blanco 58.052 stemmen. Het oordcel van de „Standaard". De „Standaard", het orgaan der Vlaam- sche Katholieken, schrijft naar aanleiding van de verkiezing van dr. Borms onder het hoofd „Eene les voor de Regeering", o.a.: De duizenden stemmen voor Borms zijn geen maatstaf van sympathie voor z'n per soon, noch voor den invloed van zijn ge dachten. Het volk van Atwerpen, dat In Fehru- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOORE.N Ij HUIZEN. 3WJ>, DA 6 uur 1870 M k. h. a 5.30 Vooravondconcert**! Gramofoonplaten. 6.30 Duitsche les. 7.Cursus in Kerklatijn. 8.Lezing. S.30 Willem Heawlt-herdenking te Nijmegen. Koorzang en redevoering. 10.—- Persberichten van Vax Dias. 6.— 7.15 7.45 8.— 8.05 8.35 10.— 5.20 7.50 5.— 5.50 7.20 5.35 6.35 7.05 8.05 9.20 10.— HILVERSUM, 1060 M. A. V. R O. Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. V ooravondconcert ,j ->^u_ Engelsche les. Politieberichten. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. Boekenhalf uurtje. Operette-uitvoering. Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. Lezingen en lessen. Concert Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. Beelduitzending. LANGENBERG, 468.8 M. Concert. Lezingen en lessen. Concert Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. Kinderuurtje. Tijdsein, weer- en nieuwsbericht De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. Concert door Victor Olof-sextet Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. Vaudeville. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.10 Koersen en berichten. 6.50 Landbouwberichten. 7.05 Gramofoonplaten. 7.50 Engelsche les. 8.05 Koersen en berichten. 8.20 Causerie. 8.35 Concert. „Rigoletto", van Verdi. In de pauze persberichten. ari 1918 op zoo n overweldigende wijze zijn afkeer heeft uitgesproken voor de ac tivistische geweldpolitiek van den Raad van Vlaanderen, heeft zijn verleden niet verloochend noch vergeten. Maar deze kie zing is, op duidelijke wijze geweest een protest tegen de manier waarop de eerste Minister zijn woord heeft laten verbreken i in zake amnestie, een protest tegen den Minister van Justitie, die zijn belofte om Borms in vrijheid te stellen vóór de bij eenkomst der Kamers heeft miskend en een kaakslag voor de' liberale partij, wier hooghartigheid de meest toegevende men- schen op onuitstaanbare wijze voor de borst heeft gestooten. En zoo de heeren Jasper en Janson de juiste maat willen kennen van de verontwaardiging welke bun houding heeft teweeggebracht, dan moeten ze bedenken, dat ook vele duizen den, welke op aandrang der partijleiders, blanco gestemd hebben, er over het alge meen over denken, zooals de kiezers wel ke minder kieskeurig zijn geweest in de uiting van hun gevoel. Wat in Antwerpen gebeurd is, zou trou wens het geval geweest zijn in al de arron dissementen van het Vlaamsche land en het is te hopen, voor de toekomst van het land, dat de les niet zal verloren gaan voor de Brusselsche heeren die na den oorlog geen tijd of geen lust hebben gehad' om nog een andere belofte in te lossen: „de gelijkheid in rechte en in feite". Ook dat heeft het Vlaamsche volk niet vergeten. BOLIVIA EN PARAGUAY. De breuk volkomen. De breuk tusschen Paraguay en Bolivia is thans volkomen. Den gezant van Bo livia in Paraguay is gisteren zijn paspoort overhandigd, tegelijk met een nota, waar in de regeering van Paraguay elke verant woordelijkheid voor het gebeulde van de hand wijst. Bolivia wijst bemiddeling af. Uit La Paz wordt gemeld, dat Bolivia, de bemiddelingsvoorstellen van Mexico,) Chili en Peru heeft afgewezen. Bolivia is van meening, dat zijn souvereiniteitsrech- ten door de houding van Paraguay zijn) aangetast. Terwijl in Paraguay rust heerscht, is men in Bolivia ten zeerste opgewonden en; gelooft men in de mogelijkheid van eenj oorlog. Intusschen heeft men in Bolivia een besluit genomen tot bet verleenen van1 amnestie aan opstandelingen. In het al gemeen gelooft men, dat het mogelijk zal. zijn, door bemiddeling van Argentinië de beide staten tot overeenstemming te doen geraken. Ook te Washington volgt men de ge beurtenissen met groote aandacht, te meer waar Hoover het plan had, beide staten op zijn verdere reis door Zuid-Amerika op weg naar Buenos-Ayres te bezoeken. Het te Washington gehouden pan Ameri kaansche congres, waaraan ook vertegen woordigers van Paraguay en Bolivia deel nemen, echter geen Argentijnsche verte genwoordigers, beeft zich in een resolutie voor de vreedzame oplossing van bet con flict uitgesproken. De Volkenbond en het confict. Het grensincident tusschen Bolivia eiu Paraguay wordt te Lugano in de kringelf der verschillende Raadsdelegaties m langstelling besproken. Men overweegi de Volkenbond zich met bet oog op vreedxaimd van bet conflict

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2