WMl LEIOSCHE COURANT van MAANDAG 3 DEC. 1928 TWEEDE BLAD. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen, te Suameer: J. van Woerden, te Marken. Te Klundert: H. K. Quere, te Meibroek. Te Maas sluis: J. J. Ivloots, te Zwammerdam. Te Charlois (vacature-D. A. van Ha- selen): J. W. Swaan, te Domburg. Te Pesse: L. Seinhorst, hulpprediker te Uithuizen. Aangenomen, naar De Wilp (Gron.): G. Teensma, te Siddeburen (Grom). Bedankt, voor Maasdam-Cillaars- hoek: M. J. G. J. v. d. Poll, te Bunnik. Voor Garderen: B. G. C. Steenbeek, te Wierden. GEREF. KERKEN. Beroepen, te Wilnis: H. W. En- gelkes, candidaat te Amsterdam. Aangenomen, naar Boven- Hardinxveld: J. O. Mulder, cand. te West-IJsselmonde. Bedankt, voor Vlissingen: N. Willemse, te Abcoude. CHR. GEREF. GEM. Bedankt, voo:r Harderwijk: P. de Smit, te Boskoop. Ds. A. TIMMERMAN. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, heeft aan ds. A. Timmer mans. predikant der Ned. Herv. Gem. te Terneuzen, op zijn verzoek het eer vol emeritaat verleend, in te gaan na veertigjarigen diensttijd op 1 Maart 1929. EVANGELIST-BENOEMINGEN. Benoemd tot Evangelist te Dwinge- loo S. Visser, te Noordwolde (Fr.) Te Tzummarum: J. Molenkamp, te Roden (Dr.). PALESTINA-REIS. In 1929 zal een derde protestantsche reis naar Palestina gedaan worden. De tocht van dit jaar had meerdere Hollandsche deelnemers en ook voor het volgende jaar worden plaatsen voor Hollanders opengehouden. In de reisroute zal weinig of geen verande ring worden gebracht; men vertrekt 2 April 1929 van Marseille en komt daar 9 Mei weer aan. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot het Comité Pro testant Francais, 47 rue de Clichy, Pa rijs. RING CONTRA KERKVOOGDIJ. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in het geschil tusschen den ring Zuidhorn (Gron.) en de kerkvoogdij te Niehove uitspraak gedaan ten gunste van de kerkvoogdij. Het geschil liep over de afrekening van de vacature- gelden met den ring, die wenschte af te rekenen op een tractement van f 2500, het minimum tractement. De kerkvoogdij wenschte af te rekenen op het bedrag volgens den legger, zooals deze vroeger was opgemaakt. Classi caal en provinciaal kerkbestuur stel den beide keeren den ring in het on gelijk. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Gedurende de maand November, heb ben zich alhier gevestigd: G. van Capel, concierge patronaatsgebouw, Rozenlaan 4a; C. Hooftman, boomkw. Burg. Colijn- straat 271; H. Fissink, winkelbediende, Julianastraat 36a; J. Terlaak, amanuensis Rijkstuinbouwschool, Julianastraat 32; C. Hoek, boomkw. Zuidkade 110; H. v. d. Heiden, boomkw. Reijersdorp 151; P. H. Kooij, boomkw. Reijerskoop 83a; A. Oos- terwijk, boomkw. Zijde 4a; C. M. Schaaf, pensionhoudster, Biezen 62; D. Koren, met selaar, Biezen 30; P. v. d. Wolf, boomkw. Julianastraat 36. Vertrokken: M. v. d. Wolf, van Voorkade 51 naar Rotterdam; H. Tuis, van Burg. Co- lijnstraat 10a naar Den Haag; F. C. Mid FEUILLETON. De vreemde landlooper 6) O Hoogstwaarschijnlijk hadt ge heel andere plannen, maar, niet waar, ge zult "t nooit in uw leven vergeten wat mijnheer en mevrouw voor u gedaan hebben?" „Ik zal werken zooals ik nog nooit gedaan heb, zoo waar ik Karei Gratzer heet", zei de ander heftig. „Ik wil niet voor de tweede maal op straat liggen; ik wil niet nóg eens honger lijden en in lompen rondloopen. Ik zal me half dood werken als 't moet, om mij een positie te verwerven. Het lot is zoo wisselvallig; wie weet, misschien komt er nog eens een dag, dat een van van hen, de me van hun deur ver jaagd hebben, bij mij komt bedelen. Dan zal 't mij een voldoening zijn hem aan den landlooper te herinne ren". De oude Hendrik schudde het hoofd, woelde zijn hand in de haren en zeide: „Kijk eens! Mijn haren ztfn zwart geweest, nu zijn ze wit; maar in al die jaren in welke deze veran dering heeft plaats gehad, heb ik 't nog nooit beleefd, dat uit zulke ge dachten als gij koestert, zegen is voortgekomen. Ge moet heel anders leeren denken. Maar nu moet ik weg, er is gebeld. Onze gast is beneden ge- delkoop, van Emmakade 28 naar Gouda; F. van Herwaarden, van Rozenlaan 12a naar Ned.-Indië. Met ingafig van de volgende week zullen de bloemenveilingen alhier, vier maal per week plaats hebben en wel op Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, telkens aanvangende v.rn. 9 uur. üp de gehouden verkooping door No taris Houtzagers, is de boerenhofstede als mede de landerijen van den heer M. Bun- nink, gelegen in den Nessepolder, gegund aan den heer D. L. Huisman q.q. alhier voor 34.367. Coop, vereeniging „De Boskoopsche Veiling veiling van 3U November. Rozen per bos: Columbia 110—163 ct., Uphelia 80 134 ct., Butterfly 119104 ct., Gein. rozen 5060 ct., Golden Ophelia 75120 ct., Had- ley 122190 ct., Claudius Pernet 145235 ct., Rosalandia 158185 ct., Wilh. Kordes 162251 ct., Elle Poulsen 81 ct. Chrysanten per bloem 15—17 ct., id. tros, per tak 812 ct., id. per bos 1823 ct. KATWIJK AAN DEN RIJN. Naar we vernemen zal het werk voor de afzanderij ten Zuiden van Katwijk, het geen langen tijd heeft stil gestaan, weer worden voortgezet. Dat kan dan met den winter een aardige werkverschaffing wor den. Hel raakt in den Tuinbouw op het einde wat betreft de te veld staande pro ducten. Volgende week is de bloemkool geheel op en zal de aanvoer aan de veiling geheel uit winterproducten bestaan. De maand December staat bekend als geen vlugge handelstijd. Winterproducten wor den, voor wat eerste soort betreft, dan veel opgelegd. Uien gaan nog vlug, ook Roode Kool, terwijl Gele Kool minder ge vraagd is. Spruiten ook redelijk. Vrijdag 1.1. nam de raad het besluit tot slooping van de Kwakelbrug en pas was zulks bekend in Katwijk aan den Rijn, of overal maakte het een punt van bespreking uit en algemeen sprak men er z'n afkeuring over uit. Dat men zich in 't geheel niet met dit besluit kon vereenigen bewees dit, dat niet alleen omwonenden en meest belangheb benden plannen maakten voor een actie om dit besluit ingetrokken te krijgen, doch ook besturen van meerdere vereeni- gingen bielden conferenties om te bespre ken wat in deze kon worden gedaan. Waar de raadsleden uit Katwijk aan Zee zich, begrijpelijk, lieten leiden door die van Katwijk-Rijn, omdat deze geacht wer den er over te kunnen oordeelen en als gevolg van advies van deze raadsleden (behalve de lieer Grimbergen, die voor behoud pleitte op verschillende gronden) voor slooping stemden, kan men aanne men. Getracht zal alsnog worden om de leden uit Katwijk aan Zee aan te toonen, dat be doelde 2 raadsleden niet gaven bet oordeel der gemeente en biermede niet dienden het belang der gemeente. Behalve dat een request van omwonenden en meest be langhebbenden circuleert, -zijn ook reques- ten ingezonden door besturen van vereeni- gingen, b.v, Tuinbouvvver. K. en O., Kies- vereeniging, R.K. Middenstandsvereen. „de Hanze", Veilingver. „Bloembollenteelt", en het Geref. Kerkbestuur; Naar we vernemen zullen nog meerdere adressen volgen. KOUDEKERK. Vrijdagavond sprak in de Ned. Herv. 'kerk Ds. Westerburg uit Feijenoord voor de afd. Koudekerk van den Chr. Nat. Werkmansbond, naar aanleiding van een gedeelte uit Matth., n.l. de verzoeking in de woestijn. Op boeiende wijze zette spr. uiteen, hoe eigenlijk alles in het maatschappelijk le ven stond in het teeken van den strijd tusschen geest en materie. Eenerzijds een voortdurend op den voor grond stellen van uitsluitend materieele dingen, een strijden Jaarvoor, anderzijds een zoeken eerst der geestelijke waarden, een maatschappelijk bedenken van de din gen die boven zijn Reeds vanaf het begin wist spreker de hoorders te boeien met *-en duidelijke uit eenzetting hoe Gods plan in de wereld geschiedenis 9teeds voortschrijdt, ondanks het kleine getal dergenen, die daarvoor werkelijk oog toonen te hebben. Met voor beelden lichtte spr. toe, hoe vooral in de fabriekscentra In Duitschland, doch ook in andere landen, de fabrieksbevolking in breede lagen zich niet m3er toonde te sto ren aan de geestelijke dingen, doch alleen de oogen richtte op de gfoote vraag om komen en nu moet ik 't ontbijt in de eetzaal brengen". „Is dat die kleine, dikke heer, die gisteren ook van de jacht kwam? „Ja", antwoordde Hendrik en haastte zich naar beneden. Gratzer balde de vuist. „Wacht maar!" mompelde hij, „we spreken elkander nog wel eens in 't leven". Daarop verzonk hij weer in zijn sombere gedachten. Het leek hem een droom, dat hij fatsoenlijk gekleed in een verwarmd vertrek zat, en dat hij niet opnieuw op straat behoefde rond te gaan zwerven, waar hij een half jaar lang zijn woonplaats gehad had. Huiverend herinnerde hij zich de el lende, die achter hem lag. Hij dacht niet aan zijn eigen schuld, waardoor hij in armoede was vervallen, even min aan de gaven, welke hij hier en daar ontvangen had; hij dacht alléén aan de harde woorden, die hij had moeten hooren en die voor altijd in zijn hart waren gegrift. Zijn oogen flikkerden onheilspellend toen hij tot zich zelf zeide: „Zoo zeker als ik Ka- rel Gratzer heet, zoo zeker zullen, wijn noch kaarten mij ooit weer in hun macht krijgen! Ik wil werken! Maar zoo waar ik Karei Gratzer heet, niets is vergeten!" „Gaat ge mede naar de kamer van mijnheer4', zeide Hendrik, binnentre dend; „hij heeft iets voor u te doen". Gratzer volgde hem en werd vrien delijk door Elwitz ontvangen. „Inlijf brood, en daarmede gansch en al verma- terialifëei'de. Spr. schetste hoe inderdaad ook de scherp toegespitste arbeidsverdeling en de zenuwslpopende arbeid in vele bedrij ven bij name de mijnr.rbeid, hiervan mede de oorzaak waren. Cnda^ks die schijnbaar voortschrijdende materieele '.evensbeschou wing en ondanks het kleine aantal leden, die leven uit de hoogere dingen, bouwt God uit de brokstukken van het door de zonde zoo zeer uiteengevallen maatschap pelijk leven de komende nieuwe hemel en nieuwe aarde, aan de komst waarvan heel de Kerk van Christus gelooft en al de eeuwen door geloofd heeft en die zeker en gewis is," ook al zien. wij daarvan be trekkelijk weinig en ook al zouden wij daarom gaan twijfelen aan de waarheid daarvan. Spr. zag voorts in de verzoeking in de woestijn een zuiver Marxistisch beginsel van onzen tijd. Satan tracht Christus te bewegen, niet een de wereld het geestelijk brood te brengen, doch kennende zijn God delijke almacht, tot de steenen slechts te zeggen, dat ze tot brood werden. Brood, brood, dat is het waarnaar de wereld, de Satan wist dit, steeds gretig de handen uitsterkte. Voor de ideeële geeste lijke waarden was slechts een klein getal te winnen, voor de materie schier geheel de wereld. Bij de verzoeking in de woes tijn werd de groote scheidingslijn tusschen wereld en Christen getrokken. De mensch zal bij brood alleen niet le ven, maar toch moeten leven, leven van het dagelijksch brood, waarvoor Hij, die 's duivels verzoeking weerstond, telkens ze genend de handen uitstrekte. Dit voor beeld volgt de Christen zijn Heiland na, als hij dankend voor het ontvangen brood voor bet tot zich te nemen, zijn handen vouwt. Ook weer een principieel verschil tusschen de wereld en het kindschap Gods. Ten slotte wijst spr. er met allen nadruk op, dat de Chr. Nat. Werkmansbond zoekt in de allereerste plaats de geestelijke be langen harer leden en de materieele be langen niet tracht te bevorderen langs den weg van kracht en geweld. Er is veel onrechtvaardigheid in de we reld. Die weg te nemen zooveel mogelijk, moet niet door kracht of geweld, doch in Zijn naam geschieden. Zelfs een Mozes zondigde tegen deze Goddelijke wet niet ongestraft. Door geweld wilde hij zijn volk aangedaan onrecht wreken en sloeg daar om den Egyptenaar dood. Opmerkelijk is bet, dat God in den aan hef van Zijn heilige wet bet volk Israël er onmiddellijk aan herinnert, dat niet Mozes, doch Hij zelf zijn volk uit Kgypte- land beeft geleid. Spr. besluit met er op te wijzen, dat de Christenen onder elkander een schoone roeping hebben te vervullen, n.l. die om elkander te dienen. De laatste daad van de voetwassching van den Heiland bewijst dit op zoo schoone wijze. Met groote aandacht volgde het belaas in kleinen getale opgekomen aantal be langstellenden deze schoone en boeiende rede. LEIDERDORP. De werklieden W. Rijnsburger en A. van Bemmel herdachten dezer dagen het feit, dat zij een halve eeuw arbeid hadden verricht op de steenfabriek „.Zijloord" bij de Spanjaardsbrug. De tegenwoordige eigenaar, de heer M. P. Splinter, wilde dit feit niet ongedacht doen passeeren. Zaterdagmorgen werden de jubilarissen per auto van hun woning gehaald naar het kantoor der firma en daar met vrien delijke woorden door den heer Splinter toegesproken. Hij dankte de beide werk lieden voor de trouw, waarmede zij ook hem en zijn zoons hadden gediend en wenschte hun verder nog kracht en lust toe om het werk voort te zetten. Uit waardeerirg overhandigde hij elk van hen een fraai gouden horloge met inscriptie. Daarna was het woord aan den burge meester, den heer K. Brug, die de jubila rissen eveneens complimenteerde en er op wees, dat tevredenheid in den arbeid een groote schat was, en die voorts mede deelde, dat het H.M. de Koningin behaagd had, aan hen uit te reiken de bronzen me daille van de üranje-Nassau-orde. Grooten dank sprak daarna uit het woord van den heer W. Rijnsburger, die mede namens van Bemmel zijn blijdschap uitte en aan patroon en meesterknecht, alsmede aan den burgemeester vriendelijk dankzegde voor de belangstelling, die zij hier zitten, ik zou u gaarne iets te schrijven geven. Mijn gast blijft hier tot van middag, daarna kan ik mij meer met u bezighouden en zullen we over uw dagverdeeiing spreken. On- dertusschen wordt er een kamer voor u in orde gemaakt". Met deze woorden legde hij Gratzer een berekening voor ;hij wilde zien of deze in derge lijke zaken thuis was, en wa- aange naam verrast, toen hij zag hoe spoe dig Gratzer begreep wat hem uitge legd werd. Eenige oogenblikken later kwam de rentmeester; hij wenschte den heer Elwitz te spreken en deze was ge noodzaakt met hem mede te gaan. Gratzer verdiepte zich in zijn werk; er was hem veel aan gelegen zijn wel doener te toonen, dat hij niet onhan dig, onbekwaam of onbruikbaar was. Daar werd de deur geopend en Hartmann trad binnen. „Wel Elwitz, waar zit ge toch?" Gratzer stond van zijn stoel op. De lieer Elwitz is weggeroepen", zeide hij. Verbaasd en verbluft keek Hart mann hem aan. Toen gleed er een spottende glimlach over zijn gezicht. Sapnarloot, ja!" riep hij uit, „er is nog een gast in 't slot. Ge zijt bijna niet te herkennen. Uw toilet 1 -ft goede diensten gedaan. Veroorloof mij mijzelf voor te stellen: Hartmann, met wien heb ik de eer kennis te maken?" „Mijn naam is Karei Gratzer", luidde het hoogmoedige, korte antwoord, en ondervonden en die voor hen dezen dag onvergetelijk maakte. Het personeel der fabriek had te voren beide jubilarissen reeds verblijd met een leuningstoel. LISSE. In de veilingzaal van H.B.G. werd Vrijdagmiddag een Algemeene vergade ring der veilingvereeniging gehouden on der presidium van den heer P. Warmer dam Czn., die de vergadering met een en kel woord opent, waarna de notulen na lezing worden vastgesteld. Voorlezing accountantsrapport, alsmede van het rapport van de commissie tot na zien van de boeken geschiedt. Beide zijn optimistisch gesteld en eindigen met een woord van lof. Het reservefonds heeft zijn statutaire maximum bereikt. Over het al of niet pu- bliceeren van „dubieuse debiteuren" ont spint zich een gedachtenwisseling met pro en contra. De zaak zal nader door bestuur en commissarissen worden overwogen. De heer Dannijs, die deze zaak aanhangig maakte, neemt hiermede genoegen. De heer Jac. Th. de Vroome vraagt in het vervolg een afschrift van de balans te mo gen ontvangen; zal worden overwogen. De balans en winst- en verliesrekening worden met algemeene stemmen goedge keurd en vastgesteld. Het woord van lof door den accountant aan het adres van den boekhouder Doek- sen wordt door den voorzitter onder streept, waarna de heer Raaphorst een woord van dank en buide uitbrengt aan bestuur en Commissarissen. Beide spee ches worden door aplaus der vergadering onderstreept en door den voorzitter beant woord. Meegedeeld wordt dat alle betalingen op 3 Nov. achter den rug waren. De veilingskosten van de groene vei lingen hebben weer 4 pet. bedragen; in uitzicht wordt gesteld, dat volgend jaar meer groene veilingen zullen gehouden worden; er zijn reeds toezeggingen vanaf Anna Paulowna tot en met Wassenaar. De verhuur van de veilingplaatsen bracht ongeveer 3 maal meer op dan ver leden jaar; wel een bewijs dat de veiling gewild is. De ornzet bedraagt op 't oogen- blik meer dan 1.600.000; totaal 1927 tot en met Maart was 1.200.000 en dat on danks de oprichting van een tweetal nieu we veilingen! De grootste dagomzet was bijna ƒ120.000; het waa 3 Aug. j.l. Van het scheidsgerecht van den Bloem- bollenhandel werd heel weinig gebruik ge maakt; gijzeling werd noodgedwongen eenige malen toegepast. De voorzitter geeft een relaas over de werkzaamheden ten opzichte van een op lichter die er kans toe gezien had een 7- tal veilingen op te lichten op zeer geraf fineerde wijze. Hoewel de rechtbank d-e zaak maar wou laten rusten, omdat er niets te halen viel, heeft ons bestuur er zich voor gespannen met voor ons als re sultaat, dat 100 pet. der vordering terecht komt; bijzondere steun had de organisatie van den advocaat H. O. Drilsma, Clever- laan te Haarlem, die wonderen heeft ge presteerd. De heer Dannijs brengt de misère van het narcissencontract ter sprake. De voor zitter is het met den heer Dannijs eens; de toestand kan zoo niet blijven; er moet wat gebeuren. Hij hoopt, dat de stoot hier toe door groote firma's gegeven zal wor den. want thans wordt voor verschillende veilingen met verschillende maat gemeten. Er komen stemmen uit de vergadering op om er maar als veilingsbestuur werk van te maken. Het bestuur voelt hiervoor niet veel. De heeren Segers en van den Burg be lichten de hierboven genoemde oplichters affaire nog even en knoopen daaraan vast een woord van hulde voor bet bestuur in zijn geheel en voor den heer Warmerdam in het bijzonder. Na een woord van opwekking om de veiling te steunen, sluit de voorzitter de vergadering. NIEUWVEEN. Naar wij vernemen bestaat het voor nemen in deze gemeente een Radio-Cen trale te vestigen. Voorbereidende maatre gelen worden reeds genomen. Mej. J. L .kreeg een duizeling, toen zij zich op de waterstoep bevond, waar door zij te water viel. Zij kwam echter spoedig weer bij haar positieven en slaag- Gratzer nam weder plaats aan het bureau. „Wat kan er in één nacht toch veel veranderen!" spotte Hartmann. „Gis teren nog in lompen, heden in een slot, morgen misschien te paard; wie weet wat er nog van u groeien kan! Gratzer zweeg. Hartmann keerde naar de eetzaal terug, waar hij El witz en zijn echtgenoote aantrof. Voordat hij de deur sloot, zeide hij zóó luid, dat Gratzer het hooren moest: „Zooeven heb ik de kennismaking met uw gast hernieuwd, Elwitz. Een uit nemende gedachte van u, dien heer in een zwarten jas te steken. De kleede ren, die hij gisteren aan had, bewaart ge zeker als aandenken?" „Gratzer behoort tot mijn huisge- nooten, vriend", zei Elwitz bedaard, maar toch op een toon, dat Hartmann het voor wijzer hield, verdere grappen achterwege te laten. Gratzer had zijn pen neergelegd. Hij was doodsbleek geworden en schudde dreigend de vuist tegen de deur der eetzaal. „Wacht maar, ik zal je wel weten te vinden en dan rekenen we af'" fluisterde hij. Toen Hartmann twee uren later het kasteel verliet en in het rijtuig steeg, stond Gratzer voor het raam en keek hem met een duisteren blik na. Het was geen zegenwensch, dien hij den reiziger nazond. DERDE HOOFDSTUK. De heer Elwitz had er geen berouw AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 3 December 1928. In de huldiging van den laatst over geblevene van het drietal zonen van Voorschoten's Burgemeester Treub, heeft ook Voorschoten op sympathie ke wijze deelgenomen. Het huis en de straat zijn daarbij tot blijvende herinneringspunten ge maakt. Dat groote mannen reeds vroeg in het kleine hun grootheid bewijzen, #is ook in de huldiging van Prof. Treub Zaterdag nog eens weer zoo treffend aan het licht gekomen. Treub vertelde enkele bijzonderhe den uit zijn jongelingsjaren. Toen vertelde spr. zoo lees ik in 't verslag hoe Treub-burgemeester en, Treub-secretarie-ambtenaar de beste vrienden der wereld werden. De oude Trelib had een grooten geest, maar hij was wat slordig en daardoor raak te de secretarie achter. Op zekeren dag had Treub Jr. wat achterstallig werk bij elkaar verza meld en hij bood het den burgemees ter ter teekening. Dat ging vermoede lijk den vader wat te ver en hij wierp zijn zoon de portefeuille voor de voe ten. Tranen sprongen den zoon in de oogen en er bruiste wat omhoog Maar hij bukte zich, vergaarde alle papiertjes weer bijeen en.... bood ze opnieuw ter teekening. Vader en zoon keken elkaar aan en de vader teekende: er was een zeer bij zondere band gelegd. Zip. dacht ik bij mezelf, daar bleek de latere Treub reeds in zijn kracht. Niet boos worden, maar doorzetten, Tk znu het vele jongeren van thans tot een voorbeeld willen stellen: Doe als Treub! OBSERVATOR. de er in op bet droge te klauteren, wat haar niet dadelijk gelukte vanwege de modder, waarin haar voeten als het ware vastgezogen zaten. Burgemeester J. W. Geesink deelde, nadat de vergadering van Eigen Hulp ge ëindigd was. aan de tegenwoordig zijnde landarbeiders mede, dat alhier een bu reau gevestigd kan worden om werkloo- zen aan werk te helpen, hetzij bij de Zui derzeewerken of naar Duitschland en Noord-Frankrijk. Zij, die hierin belang stellen, kunnen zich hiertoe bij den burgemeester vervoe gen. De heer A. Bos te Mijdrecht, Theol. student aan de Vrije Universiteit hoopt omtrent half December alhier voor de Chr. Jong-el.vereeniging „Daniël" op te treden in de Geref. kerk. De spoorwegarbeider Bergman alhier is overgeplaatst naar Borculo. Het winterseizoen wordt door den Bijz. Vrijw. Landstorm ingezet met een schietwedstrijd op de bekende geluksbaan en wel om boterletters, speculaas en si garen. Het 14-jarig dochtertje van C. de B. geraakte met haar rijwiel te water. Een bakker bevrijdde haar. NOORDWIJKERHOUT. Burg. Stand. Geboren: Gerardus, zv. J. v. d. Voorn en M. van Leeuwen; Wilhel mus Johannes, zv. TI. Kortekaas en C. Kaptein; Jacobus Cornelia, zv. L. v. Scha- gen en M. M. Langeveld; Gerardus zv. L. C. Bouwmeester en Th. A. Wassenaar; Cornelia Anna, dv. M. Verhaar en A. M, Nieuwendijk; Leonardus Gerardus, zv. J. Zethof en A. van Altena; Querina Jacoba Maria, dv. J. van Zonneveld en A. M. Wes terhaven; Nicolaas Franciscus, zv. J. v. d. Ploeg en Q. Raaphorst; Dorothea, dv. A. Mieras en J. C. de Kam. Overleden: Johannes H. Erkens, 52 jaar te Dordrecht; Josephus van Heese, 62 jaar te 's-Gravenhage. Gehuwd: Simon P. Verdegaal, 21 jaar en Maria P. Warmerdam, 26 jaar. ROELOFARENDSVEEN. Vrijdagavond is een pogirg gedaan om den trein, die even over 7 uur van hier naar Hoofddorp vertrekt, te laten de- railleeren. Men had n.l. op de rails achter van, dat hij den vagebond in huis had genomen. Gratzer bleef stil, maar hij zag er niet meer zoo somber uit en werkte onvermoeid van den vroegen morgen tot den laten avond. Elwitz* bemerkte, dat zijn beschermeling een veelzijdige kennis bezat, welke hij nuttig zou' kunnen aanwenden. Meer dan eens zeide hij tot zijn vrouw, dat het zonde en jammer was, dat deze man zijn geheele leven door lichtzin nige streken bedorven had. Hij had het ver kunnen brengen, indien hij op de schoolbanken vlijtig geleerd had. In den landbouw stelde Gratzer veel belang, en was hierin allerminst oner varen. De eerste weken gaf Elwitz hem uitsluitend schrijfwerk te doen. leidde hem wel rond door de plaats, doch bracht hém voorloopig niet in aanraking met de arbeiders. Hoewel niemand dan Hendrik hem in lompen gekleed had gezien, wist iedereen toch, dat hij bedelend aan de voordeur had gestaan. Gedurende de maaltijden sprak Gratzer weinig, en gaf alleen ant woord als hem iets gevraagd werd. Als de kinderen hem iets vroegen, of hem vriendelijk toeknikten, kwam er een glans op zijn gelaat. Aan het aar- Ke. gebabnel van Gretchen kon hij geen weerstand bieden, en stilletjes, als niemand 't zag, streek hij met de hand over haar hoofdje, alsof hij zich schaamde dat iemand anders het zag. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5