DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 7—815 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Toestuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 December a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken. Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. door onze beheers-commissie is aan gekocht. Daar is voor elk wat wils, zooals de indeeling aangeeft. Het werk voor onze bibliotheek is in goede handen en de grootste vol doening voor onze beheers-commissie zal zeker zijn, wanneer een zoo groot mogelijk aantal boeken wordt gelezen. In 't bijzonder, willen we de aan dacht vestigen op de ontwikkelings- lectuur. Daar is nog heel wat in te vinden, waarmede onze christelijke arbeiders hunne kennis kunnen vermeerderen. Met volle instemming kunnen wij dan ook onze bibliotheek aanbevelen en wij vertrouwen, dat onze leden van deze aangelegenheid, om hunne ken nis te verrijken op allerlei gebied, een zeer ruim gebruik zullen maken. De bibliotheek is opengesteld": Eiken Zaterdag, n.l. van 8.30 tot 9.30 uur, in het gebouw „Patrimonium"', Hooglandsche Kerkgracht. OPENBARE LEESZAAL REUVENS. Vrijdagmiddag werd de jaarverga dering gehouden van de vereeniging Openbare Leeszaal Reuvens, alhier. De secretaris deelde mede, dat van het gemeentebestuur een missive was ontvangen, houdende mededeelïng, dat over de aanvrage om subsidie nog niet is beslist. Van de dames, Mej. Dr. H. J. A. Ruys, en Mej. Dr. C. Serrurier; was be richt ingekomen, dat zij verhinderd waren de vergadering bij te wonen. Ook van Mr. Dr. Overvoorde was 'n schrijven ingekomen, meldende ver hindering om ter vergadering aan wezig te zijn en tevens meldende, dat hij zijn mandaat als lid van het alge meen bestuur ter beschikking stelt. De notulen der vergadering werden z. h. st. goedgekeurd. De rekening voor 1929 (begrooting) sluit met een geraamd tekort van f 901. De uitgaven zijn n.l. geraamd op 15.089, de ontvangsten op 14.188. De aftredende bestuursleden. MVi. Dr. Ruys en de heeren Dr. P. Endt, P. A. Hibma. A. A. van Rijnbach en H Schaap, die herkiesbaar waren, wer den bii acclamatie herkozen. In de vacature-Mr. Dr. Overvoorde werd voorzien door de verkiezing van den heer B. Buurman, die bericht ge zonden had, zich een eventueele ver kiezing te laten welgevallen. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heeren Schilp en C. Huge. Onder dankzegging voor de opkomst sloot Mevr. Kuenen hierop de verga dering. SIJTHOFF'S BOEKEN. Wij ontvingen van A. W. Sijthoff's Uitgevers Maatschappij alhier den ca talogus van Boekwerken voor 1929. In een twaalftal rubrieken worden opgesomd boeken van het meest uit- eenloopende karakter; romans, ge dichten. kunsten, tooneel, naast gods dienst. wijsbegeerte, opvoeding, ge schiedenis en kosmografie, geologie, dierkunde, enz. Keurige banden, waarvan duidelij ke foto's den tekst verluchten, lokken tot koopen uit. De uitvoering is onberispelijk. HET LEIDSCH STUDENTENCORPS IN ROUW. In verband met het plotseling over lijden van een der leden van het Leidsch Studentencorps, de heer F. M. van Loo uit Den Haag, heeft, het corps veertien dagen rouw aangenomen. De vlag van de sociëteit Minerva hangt halfstok. Het concert van Sempre Crescendo dat Donderdagavond a.s. zou worden gehouden, gaat niet door. De rondrit tot het aanbieden van den nieuwen almanak, die vandaag zou worden gehouden, is afgelast. Het St. Nicolaasfeest in de Sociëteit Minerva vindt geen doorgang. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: W. M. v. d. Burg, jm. 27 jaar en H. Karstens, jd. 25 jaar. J. A. H. C.rans- sen, jm. 32 iaar en D. C. W. Koek, jd 23 jaar. W. F. v. d. List, jm. 24 iaar en L. Velthuijsen, jd. 22 jaar. M. Nieuw- kerk. jm. 27 iaar en L. W. Wassenaar, jd. 24 jaar. W. C. Verhoeven, wedr. 61 jaar en W. ter Heide, gesch. 51 iaar. A. W. Bohemen, jm. 24 jaar en C. v. As.'jd. 21 jaar. A. Rijkens. jm. 24 jaar en F. v. d. Burg. id. 24 jaar. A. v. Soest jm. 26 jaar en M. Keereweer. jd. 24 j. J. Massaar, im. 20 jaar en A. v. d. Vos id. 20 iaar. C. N. Trap, jm. 30 iaar en C. J. Zitman, id. 31 iaar. H J. W. Kwjk ipar Pri CT.'W. 7iH-' 10 BINNENLAND. x A. ROODHUIZEN. Er heen zicli een commissie ge vormd met het voornemen, den heer A. Roodhuizen, politiek houfdred&c- De gevelsteen, welke Zaterdagmiddag in het Treuhstamhuis te Voorscho ten onthuld werd. teur van Het Vaderland, oud-lic. der Tweede Kamer, ter gelegenheid van zijn TOsten verjaardag in de tweede helft van Januari 1929 te huldigen. DE VERHURING DOOR HET RIJK VAN DE OEVERLANDEN AAN DE OVERIJSSELSCHE VECHT. Op vragen van het Tweede Kamer lid Weitkamp: 1. Is d© Minister bereid mede te dee*- len, of aan het antwoord op de vragen van ondergeteekende, inzake d© ver huring door het Rijk van de oeverlan den aan de Overijsselsche Vecht, ten grondslag ligt een onderzoek alleen bjj den betrokken hoofdingenieur? 2. Indien inderdaad dit onderzoek alleen mocht zijn ingesteld bij den betrokken hoofdingenieur en niet bij belanghebbenden, is de Minister dan bereid zijn onderzoek, met betrekking tot de door den regeeringsgemachtig- de gedane toezeggingen, alsnog uit t© strekken tot landbouwers en omwo nenden, die geacht kunnen worden van het destijds verhandelde ten volle op de hoogte zijn? heeft de Minister van Financiën ge antwoord: 1. Aan het antwoord op de vroegere vragen lig alleen ten grondslag een onderzoen _.i de archieven. 2. Tot liet instellen van een onder zoek, als in deze vraag bedoeld, kan niet worden overgegaan, omdat dit zonder de daarbij destijds betrokken hoofdingenieurs, die niet meer in le ven of van te hoogen ouderdom zijn, niet volledig en. gelet op den langen tijd, die sedert het voeren der onder handelingen is verloopen, slechts van twijfelachtige waarde zou zijn. DE ZUIDPOLDERSCHE ACHTERDIJK VOOR VOERTUIGEN AFGESLOTEN. Met het oog op het gevaar van den dijk liebhen Ged. Staten van Zuid- Holland, met ingang van heden ge sloten verklaard voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen en breeder dan 1.80 M., zoomede voor andere voertuigen breeder dan 1.80 M., den Zuidpolderschen Achter- of Zeedijk, loopende van den Noldijk tot den Noordelijken toegangsweg naar de Barendrechtsche brug en ook dezen toegangsweg, een en ander voor den duur der stremming va-n het verkeer over den Barendrechtsehen weg. DE BELG1SCH.NEDERLANDSCHE ONDERHANDELINGEN. A.s. Dinsdag zoo meldt de N. R. Crt. wordt een ministerraad ge houden onder voorzitterschap van den Belgischen minister-president Jaspar, ter behandeling van verschil lende punten waaronder het antwoord der Belgische regeering op de Neder- landsche voorstellen inzake den wa terweg AntwerpenRijn. Het concept- antwoord is niet in afwijzenden vorm geredigeerd, maar bevat een groot aantal Belgische bezwaren tegen het voorgestelde tracé en de capaciteit van het kanaal dat Antwerpen via Neder land met den Rijn moet verbinden. In olfieieele kringen heerscht de opvat ting dat, waar het toch niet meer mo gelijk zal zijn de Nederlandscli-Belgi- sche verdragskwestie vóór de verkie zingen in April 1929 op te lossen, de besprekingen zonder overdreven haast en in alle kalmte kunnen voortgaan. MEENINGSVERSCHIL IN DEN MINISTERRAAD? Naar de Tel. verneemt, heeft on langs de Minister van Watestaat zijn plan, om voor de verbinding Amster damBoven-Rijn een kanaal door de Geldersche Vallei te maken, in den ministerraad gebracht. Naar verluidt zijn daar bezwaren tegen dit plan ge rezen. TREUB-HULDIGING IN DE „WITTE BRUG", TE 'S-GRAVENHAGE. De huldiging van prof. mr. Treub Ier gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag, werd Zaterdagavond be sloten met een feestmaal in hotel „De YV itte Brug" te Den Haag, waaraan 1()0 gastheeren en genoodigden aanza ten en dat opgeluisterd werd door de tegenwoordigheid van Prins Hendrik. Aan de hoofdtafel hadden met den jubilaris plaats genomen de Prins, de Ministers De Geer, Beelaerts van Blokland, Slotemaker de Bruine, Van der Vegte, Koningsberger, generaal Swart, de Ministers van Staat Van nafneheek en Cort'van der Linden, de voorzitter van de huldigingscommissie Staatsraad Rambonnet, mr. Loder, rechter in het Perm. Hof van Intern. Justitie; de vice-president van den Haad van State, graaf Van Lijnden van Sandenburg, Staatsraad mr. Koo ien, oud-minister Lely, de president van de Nederlandsche Bank mr. Vis sering, dr. Bierens de Haan namens c'e Nederl. Heide-Mij., mr. De Savornin Lohman, president van den Hoogen Raad en dr. Waller uit Delft. De Prins zat ter rechterzijde en staatsraad Rambonnet ter linkerzijde van prof. Treub. Tegenover den jubi laris hadden plaats genomen de oud ministers Bosboom, Loudon en Pos- tb uma en mr. Tak, procureur-gene raal van den Hoogen Raad. Tot de verdere aanwezigen be hoorden vertegenwoordigers uit ver schillende kringen van ons land. De feestzaal was kwistig met bloe men versierd, terwijl op het menu een portret van den jubilaris uit vroegeren tijd in zijn werkkamer prijkte. Tafelpresident was de heer Ram bonnet, die den eersten dronk wijdde aan de Koningin. De heer Rambonnet richtte daarna namens het comité enkele woorden tot de mede-gastheeren. Hij deelde niede, dat bij de niet gemakkelijke schikking der talrijke deelnemers is uitgegaan van den wensch van den jubilaris, dat deze zijn oud-ambtge- ncoten het liefst in zijn onmiddellijke nabijheid had. Ten slotte noodigde de lieer Rambonnet de aanwezigen uit, te drinken op de gezondheid van den jubilaris, waaraan onder het zingen van „Lang zal hij leven in de gloria" gevolg werd gegeven. BUITENLAND. DE ZIEKTE VAN KONING GEORGE. Meer koorts. Het bulletin, dat Zaterdagochtend half elf aan het Buckinghampaleis werd aangeplakt, luidde: Hoewel Z. M. een tamelijk goeden r.acht heeft gehad, ,is de temperatuur sedert gisteren eenigszins gestegen. De algemeene toestand blijft onver anderd. Later wordt gemeld: De geneesheeren zijn iets meer dan een uur bij den koning geweest. De geringe verergering door de verhoo ging van temperatuur, houdt blijk baar nog aan. De medici hadden trou wens zekere schommelingen in den toestand verwacht en hadden dit gis teren reeds in het bulletin gezegd. De vermelding van het feit, dat de koning wat vermoeid is heeft eenige onge rustheid verwekt, maar de medici ho pen dat Z. M. vannacht goed zal sla pen. Reuter meent ten aanzien van de lichte temperatuursverhooging van den koning, waarvan het bulletin gis terochtend gewag maakte, te kunnen zeggen, dat men daarin geen bewijs van verergering van de ziekte moet zien. Men kan dergelh'ke tempera- tuursverhoogingen in de huidige pe riode van de ziekte verwachten. Het officieele bulletin van Zater dagavond luidt: De koning heeft een vrij onrustigen dag gehad met korte tusschenpoozen van slaap. De zieke is dientengevolge eenigszins vermoeid. DE VOLKENBONDSRAAD. De a.s. zitting te Lugano. Naar Wolff uit Genève meldt heeft de secretaris-generaal van den Vol kenbond thans vrijwel alle ant woorden ontvangen naar het plan, de December-bijeenkomst van den Vol kenbondsraad te Lugano te houden. Het blijkt, dat het plan algemeene in stemming vindt. Zeer waarschijnlijk zal de bijeenkomst plaats hebben in het Kursaal-theater. Met de techni sche voorbereiding is reeds een begin gemaakt. Alles wordt in het werk ge steld om in den korten nog beschikba ren tijd de noodige faciliteiten voor de pers mogelijk te maken. Ook de Zwit- sfersche autoriteiten zijn reeds begon nen met den aanleg van de noodige telefonische en telegrafische verbindin gen. Het Volkenbondssecretariaat zal SO a 90 employé s naar Lugano zen den. De internationale pers zal, zooals gewoonlijk bij de zittingen van den Bond door een 150 journalisten verte genwoordigd zijn. ZWARE AARDBEVING IN CHILI. Reeds 3C0 dooden. De Chileensche plaatsen Talca en Chilian zijn door een hevige aardbe ving geteisterd. Men vreest, dat tal van menschen zijn omgekomen en dat groote stoffelijke schade is aangericht. Do telefoon- en telegraafverbindingen met beide plaatsen zijn afgebroken. Volgens de jongste berichten zijn er I tc Talca in Chili tengevolge van de aardbeving 80 personen gedood. De kathedraal is ingestort. Een zie- j kenhuis is in brand gevlogen. De staat van beleg is afgekondigd. Volgens laatste berichten uit het Chileensche aardbevingsgebied, zijn tot nog toe ongeveer 300 dooden ge teld. Het aantal gewonden is buiten gewoon groot. Men vreest, dat er nog .meer slachtoffers zijn. Doordat de ka belverbindingen verbroken zijn, ko men slechts spaarzaam berichten bin nen. De steden Talca. Chilian, Santa Cruz en Barahona zijn geheel of ge deeltelijk verwoest. Onder de verwoes te gebouwen zijn verscheidene kerken en stations. De Staatspresident ei\ de minister van Oorlog hebben zich per vliegtuig naar het aardbevingsgebied begeven. De aardbeving heeft verschillende dijkdoorbraken ten gevolge gehad, waardoor overstroomingen zijn ver oorzaakt. Een aantal mijnen is ver woest. HET DUITSCHE METAALCONFLICT. De Rijksbemiddeling aanvaard. Na 4^ uur te hebben beraadslaagd heeft de Duitsche Metaal-arbeidersbond gister avond even voor 7 uur met 25 tegen 14 stemmen besloten de bemiddeling der rijksregeering te aanvaarden, Ook de christelijke Metaalarbeidersbond heeft besloten zich te onderwerpen aan de arbitrale uitspraak van den rijksbemid delaar. De Bond van Werkgevers in de Noord westelijke ijzer-industrie deelt mee: Nu beide partijen in bet .arbeidsconflict hebben besloten de definitieve regeling van het loon en den arbeidstijd over te laten aan minister Severing heeft deze Bond besloten opheffing der uitsluiting: de bedrijven weer te openen, naar behoef ten de arbeiders in dienst te nemen. BLOEDIGE BOTSING TE AGRAM. Vuurgevecht tusschen politie en woedende menigte. De „Tagepost" meldt uit Agram: De feesten bij gelegenheid van de 10-ja- rige zelfstandigheid van Joego-Slavië be gonnen heden ochtend met incidenten, welke een bloedig verloop namen. Het feest zou beginnen om negen uur met een pléchtige H. Mis in de kathedraal. Kort voor het begin der plechtigheid klauterden drie universiteitsstudenten op den toren en heschen daar drie groote rouwvlaggen. Op één der vlaggen was een wapen van Kroatië aangebracht, op de andere de datum 1 December 1918, op de derde de datum 20 Juni 1928. Toen de menigte die vlaggen zag, maak te zich een hevige opwinding van haar meester. Het kwam tot betoogingen tegen de regeering en het regime en er werden scheldwoorden geuit aan het adres van het leger. Intusschen had de politie de drie stu denten van den toren gehaald en gearres teerd. Toen echter de agenten hun gevan genen naar het politiebureau wilden bren gen, drong de menigte op hen in, om de studenten te bevrijden. Een hotsing volgde, waarhij de menigte steenen naar de politie wierp. De hotsing ontwikkelde zich tot een ge vecht met vuurwapens. Meer dan honderd schoten werden gewisseld. Een student werd getroffen en zakte dood ineen. Een politie-agent en een werk- iooze werden zwaar gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De betoogingen hielden tot 10 uur aan. Toen kreeg de politie versterking en wer den de manifestanten uiteen gejaagd. In de stad heerschte echter nog een he vige opwil ding, welke, naar men vreest, spoedig in nieuwe hotsingen tot uiting zal komen. DE ANTI-FRANSCHE STEMMING IN ITALIë. Allerwegen studentenbetogingen. Anti-Franscbe demonstraties^ voorname lijk geleid door studenten, doch waaraan door zeer vele inwoners wordt deelgeno men, hebben Zaterdag in vele steden van Italië plaats gevonden. De demonstranten zongen patriottische liederen, droegen driekleurige vlaggen en riepen herhaalde lijk „Weg met Frankrijk", Door ruim duizend studenten werd een spontane parade gehouden na de colleges. Zij marcheerden door de voornaamste straten van de stad. Vervolgens trokken zij in de richting van de Fransche ambas sade, waar een sterke militaire macht op gesteld stond. De studenten poog len even wel niet wanordelijkheden te veroorzaken, doch stelden zich tevreden met het zingen van patriottische oorlogsliederen, terwijl zij bij het afscheid hoonend floten, toen zich eenig-e leden van de ambassade aan de vensters vertoonden. Een goed voorbeeld van de hoogte, die het anti-Fransche sentiment bereikt beeft, wordt door het volgende voorval gegeven. Luitenant-kolonel Francesco Rasponi, die aan het Fransche front zoowel het kruis van het legioen van eer als het Fransche oorlogskruis verkregen had, heeft beide onderscheidingen teruggezonden met een begeleidend schrijven aan Doumergue, waarin hij zegt zich te schamen ze langer te dragen. HONGER-ONLUSTEN IN RUSLAND. Een strafexpeditie ontwapend. In het district Samochvalov nabij de Poolsche grens hebben als gevolg van den hongersnood onlusten onder de Russische boeren plaats gehad. Volgens berichten uit Wilna werd een strafexpeditie van het roode leger ontwa pend, terwijl de soldaten lagen te slapen na een gevecht met de rebellen. Nadat het garnizoen van een der omlig gende plaatsen assistentie verleend had, werden tal van boeren gearresteerd, van wie er 12 door den krijgsraad ter dood ver oordeeld en terstond geëxecuteerd werden. Radio-Pro grain m a. WAT ER VANAVOND TE HOOKL HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M N. C. R. V. 6.30 Boekenpraatje. 7.Les in Stenografie. 7.30 Zangcursus. 8.Rede door den heer R. Siemom-, voorzitter van den Ned. Chr. Landarbeiders bond en lid van het Alg. Bestuur van het C.N V. te Utrecht, over: „Doel en be- teekenis van de Chr. Vakbewe ging ten plattenlande". Medewerking verleent het Chr. Radio-orkest. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.Kin der uurtje. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconoert. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Lezing over Handelswetenschap 8.35 Tooneel. 10.Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH.. 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen, 6j50 Operauitzending. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. LANGENBERG, 468.8 M. 5.Concert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. 8.20 Japansche avond. Zang, muziek en redevoeringen. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek, 8.05 Variété. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. 9.55 Kamermuziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.10 Koersen en berichten. 7.20 Landbouwberichten. 7.50 Boekhoudles. 8.05 Koersen en berichten. 8.35 Causerie. 9.05 Concert. In de pauze persberichten. KORTE BERICHTEN. In verband met een eisch van de ar beiders in de glasindustrie om 20 pet. loonsverhooging is in de streek van Char leroi een staking begonnen. In totaal zijn destakers ten getale van 10.000. In een mijn bij Lissabon beeft een ontploffing plaats gehad, waarbij twee ar beiders werden gedood en twee zwaar ge wond. De trein van Dedeagatsj naar Salo- niki is op een spoorwegovergang in bot sing gekomen met een automobiel. Acht personen werden gedood en vijf gewond. In de afgeloopen nacht is een bom ontploft in de Grieksche club te Melbour ne. Vijftien personen werden gewond. De politie beeft gistermorgen vijf verdachten gearresteerd. Gisteren zijn opnieuw 48 personen te Lyon door de typhusepidemie aangetast, waardoor het aantal patiënten tot *757 ia gestegen. Niet minder dan 140 doktoren, verpleegsters en verplegers werden door besmetting in de ziekenhuizen door de epidemie aangetast. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. De Woubrugsche weg afgesloten. Door B. en W. dezer gemeente werd be sloten den Woubrugschen weg, welke door den hoogen waterstand van de Heijmani Wetering enkele zwakke punten vertoont, voor rij- en voertuigen af te sluiten, zoo dat het verkeer naar Woubrugge en om gekeerd thans wordt geleid over den Hee- renweg. NIEUWKOOP. De bazaar voor de Chr. Zangvereeniging heeft opgebracht de som van 400. Aan den heer J. P. van Vuuren, laat stelijk veldwachter alhier, is ontslag ver leend als onbezoldigd rijksveldwachter. NIEUWVEEN. Alhier is opgericht een RJK. Boeren leenbank. 22 aanwezigen gaven zich op voor het lidmaatschap. NIEUWE WETERING. Door de gemeente-politie is Vrijdag avond een geweer met lichtbak in beslag genomen van de zoons van den veehouder T. R. alhier. Deze waren r.n den Googer polder aan het stroopen. OUDE WETERING. Van de gekozen ambtsdragers bij de Ger. Kerk alhier hebben de heeren D. Nug- teren en Jac. Vreeken hun benoeming niet aangenomen. De Kerkeraad heeft nu de volgende dubbeltallen gesteld, waaruit de manslidmaten hedenavond een keuze moe ten doen: D. Ham en Joh. Kolijn; P. v. d. Knijf en W. Roodenburg. Zooals men weet, wordt de Java- Soemba-film alhier Donderdag a.s. ver toond. Voor Zendingsvrienden, leden der Geref. Kerk, die de toegangsprijs niet kunnen betalen, worden goedkoope kaar ten beschikbaar gesteld a 0.25, mits he denavond afgehaald in de consistorie, waar de Zendingsoommisaie zitting he*-';

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2