l Zn. tarlM I5S-154. 8 UMlift Zie hm I» Piza. ■mémHtm Gemeentelijke Aankondigingen DRANKWET. Burgemeester en Wethouders ,van Leiden brengen ter openbare kennis, dat A. van Biemen te Leiden, een ver zoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van al coholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Nieuwe Rijn 37. Leiden, 28 November 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, j Kjj Burgemeester, 'afvVAN STRYEN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat A. Verhoeven te Leiden, een ver zoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van al coholvrijen drank ,voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Kruisstraat 10. Leiden 27 November 1928. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, j j Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. kon door den storm niet meer visschen en was genoodzaakt, het schip te steken, dat is met den kop op zee te houden. De matroos B. stond voorop, toen 'n stortzee over k\vam, waardoor hij tegen de ver schansing werd gesmeten. De man, die een arm gebroken had, klaagde over pijn in het hoofd en de lendenen; hij werd in het logies zoo goed mogelijk verzorgd. Bij aankomst van het schip te IJmuiden, heeft een dokter hersenschudding en in wendige kneuzingen vastgesteld. Nadat de eerste hulp verleend was, is B., wonende te Katwijk, per auto naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. NOORDWIJK AAN ZEE. Gistermiddag is ongeveer 8 K.M. be noorden ons dorp een lijk aangespoeld. Men heeft nog geen identiteit kunnen vaststellen. OEGSTGEEST. Vergadering van de IJsclub. Bovengemelde IJsclub vergaderde Dins dagavond in Hotel Het Wapen vah Oegst- geest en als altijd was de zaal stampvol. Deze vergadering welke zich kenmerkt door haar gezelligheid, heeft steeds groofe belangstelling. Dat die blijve, daar deze vereeniging niet alleen de ijssport bevor dert, op zichzelf zeer nuttig, maar daar naast door werkverschaffing behoeftigen in moeilijke dagen steunt. De voorzitter de heer R. J. M. Kortman, opende de vergadering met allen een har telijk welkom toe te roepen, waarna hij in 't kort de werkzaamheden, sedert de laatst gehouden vergadering schetste. Hierna le zing der notulen door den secretaris, den heer L. Schouten, welke onder dank wer den gearresteerd. Vervolgens verslag van den penningmeester, den beer L. Hogen- doorn. Ontvangen 1531.72. Uitgegeven 675, zoodat in totaal een actief aanwezig is van 837.03. Door de heeren Hillenaar en Kamsteeg nagezien, werden deze bescheiden in orde bevonen en werd de penningmeester onder dank gedechargeerd. Hierna las de secretaris zijn jaarverslag. Dan komt aan de orde bestuursverkie zing ter voorziening in twee vacatures, we gens bedanken van G. N. v. d. Ameele en J. Schrijvers Sr. en wegens periodieke af treding van de heeren G. Lubbe Thzn., M. I J. Spaargaren, L. van Nieuwkoop en L. Schouten. De heer Donk stelt voor, in af- j wijking van het huish. regl. den heer Schouten, die reeds een 30-tal jaren be stuurslid was, waarvan ruim 25 jaar als i secretaris bij wijze van verdienste bij ac- J clamatie te herbenoemen, wat de instem- 1 ming der vergadering heeft. Hiertoe wordt dan besloten, terwijl de aftredenden allen werden herkozen. In de vacatures werd voorzien door benoeming van de heeren M. C. Kamsteeg en J. Juffermans. Alle heeren lieten zich hun benoeming welge vallen en de functies zijn later in de be- j stuursvergadering als volgt verdeeld: Voorzitter R. J. M. Kortman, vice-voorzit- ter G. J. Lubbe Thzn., secretaris M. C. van der Burg (de heer Schouten had met het oog op zijn leeftijd te kennen gegeven deze functie niet meer te wenschen), 2e secre- I taris M. C. Kamsteeg, penningmeester L. Hoogendoorn, 2e penningmeester L. van Nieuwkoop. De heeren Kuijpers en Singeling hadden als stemophemers een zware taak. De verloting had tot uitslag: le pr. D. Hol (schaatsen), 2e pr. H. A. Wijsman (schaatsen), 3e pr. D. Juffermans, 4e pr. J. J. Driessen, 5e pr. C. J. van der Aar, 6e pr N. Abswoude, 7e pr. K. van der Kwaak. Bij de rondvraag informeerden enkele heeren naar de verzekering tegen onge vallen, welke verzekering nog niet tot stand is gekomen doch in een ver stadium van voorbereiding is. Waar het een voorstel is, uitgegaan van onze vereeniging, zal er voor gewaakt worden, dat zoo gunstig mogelijke bepa lingen zullen worden opgenomen. De kos ten hieraan verbonden zullen ongeveer 30 cent zijn, wat boven de contributie ad 1 dan verschuldigd is. Het bestuur stelde zich terecht op het standpunt, waar het doel der ijsclub vooral ook is „werkver schaffing", dit bedrag niet uit de kas, doch extra door de leden moet worden be taald. Het lid zijn zal vermoedelijk de eenige voorwaarde zijn waaraan men zal moeten voldoen om in aanmerking te ko men voor een uikeering. De heer Kuijpers bereed weer zijn oud Gisteren werd in het schoolmuseum te Den Haag 'n aardewerktentoonstelling geopend. Op deze tentoonstelling wordt gedemonstreerd hoe verschillende potten worden gedraaid. De burgemeester der Residentie volgde met belang stelling de werkzaamheden. V.l.n.r. Burgemeester Patijn, Freule Elias, en A. Rienks. paardje van het vorig jaar, n.l. de gelden beleggen in de gemeente bij een der spaar banken. De voorzitter heeft hiertegen be zwaar daar er meerdere in de gemeente zijn, dit met het oog op de neutraliteit, wat den heer Kuijpers aanleiding gaf te wijzen op de Neutrale Boerenleenbank ter plaatse. Bij elke spaarbank (er zijn er twee) de helft, leek ons intusschen ook een idee. De heer A. Koelman bepleitte het hou den van een wedstrijd voor jongens, gecos- tumeerd en met priksleden. Dit denkbeeld had de volle sympathie van Bestuur en vergadering en zal „ijs en weder dienen de" zeker doorgang hebben. De jongens kunnen er vast op rekenen. Voor den wedstrijd van de Z.H. IJsclub gaven zich op de heeren M. A. Wijsman en J. Volbeda. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter onder dank de vergadering en bleef men tot het namiddernachtelijk uur gezellig bijeen. Tot leden van den Kerkeraad der Ned. Gem. werden herkozen de heeren Ds. J. Rauws en J. W. Nieuwenhuizen Segaar en in de vacatures van I. de Leen en J. Schoneveld zijn gekozen de heeren J. Wale en M. J. van Doorn. De aftredende kerkvoogden, de heeren G. Kamsteeg, B. J. v. d. Meene, P. van Santen en L. Schouten, zijn herbenoemd. Omtrent de schenking van een stuk bouwgrond aan den Warmonderweg ten behoeve van den bouw eener 2de kerk der Ned. Herv. Gem. alhier, lean worden me degedeeld, dat. de Kerkeraad heeft beslo ten,, deze schenking in grooten dank te aanvaarden. Met het oog op de nieuwe taak, waar voor dit de gemeente stelt, heeft de kerke raad de gemeente tegen Zondagavond 2 Dec. a.s. 's avonds 7 uur in „Irene" sa mengeroepen tot een uur van gebed. Ds. G. Hennemann, Ds. J. Rauws en Ds. T. J. Jansen Schoonhoven zullen daar spreken. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Gisteravond 8 uur vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester den heer E. Vernède. Afwezig was de heer Limburg (met be richt van verhindering). De voorzitter opent de vergadering en geeft daarna het woord aan den wnd. secretaris tot het voorlezen van de no tulen der vorige vergadering, die ongewij zigd worden vastgesteld. Vervolgens doet de voorzitter medede ling van de ingekomen stukken, o.a. een missive van den Commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland, behel zende «enige opmerkingen over de begroo ting, meest van administratieven aard. B. en W. worden gemachtigd deze zaak af te handelen. De voorzitter deelt mede, dat voor in enting tegen roodvonk opgegeven zijn 51 leerlingen van de openbare school Dorp, 16 openbare school Rijndijk, 70 R.K. Jon gensschool, 62 R.K. Meisjesschool, 26 R.K. -Bewaarschool, 6 Chr, school, tezamen 231 leerlingen. Verzoeken van de Vrijwillige Burger wacht om een subsidie van 150, van Het Groene Kruis om een subsidie van ƒ350 voor de bestrijding der t.b.c., worden in handen van B. en W. gesteld om prae-ad- vies; Benoemd wordt tot lid van de Commis sie van Toezicht op het L. O. de heer G. J. Ieperlaan. Opgeheven wordt de onbewoonbaarver klaring van het perceel Leidscheweg 217. Aan de Chr. H.B.S. te Leiden zal een subsidie van ƒ443.47 verleend worden, zulks voor een 6-tal leerlingen uit Voor schoten, die deze inrichting bezoeken. De Voorschotensche Bouwvereeniging vraagt verhooging van haar voorschot van ƒ78.000 tot 82.250, met het oog op het bouwen van schuurtjes voor bergruimte. De heer v. Leeuwen zou de schuur tjes wat grooter willen hebben, doch de voorzitter wijst op het bezwaar, dat dit verhooging der huren met zich zal brengen. De heer v. Leeuwen gelooft dat die verhooging niet meer dan 5 cnnt zou kun nen bedragen, gezien het feit, dat de bouw der schuurtjes 20 cent huurverhooging veroorzaakt. Door de heeren Braggaar, de beide wethouders en den voorzitter, wordt gewezen op het bezwaar, dat de huizen te duur zouden worden. De huurprijs is nu reeds 4,70. Hierna wordt besloten, het voorschot in den zin van het verzoek der Bouwvereeniging te verhoogen. De vergoeding ex art. 101 der L.O.-wet 1920 voor het R.K. Meisjespensionaat wordt vastgesteld, berekend naar 33.19 per leerlinge. Hierna komt aan de orde het voorstel tot wijziging der Algemeene Politieveror dening, bedoelende het mogelijk te maken, dat vergunning wordt verleend tot het plaatsen van antennes, reclameborden e.d. Een desbetreffende clausule was in de verordening vergeten (art. 22). De heer v. Leeuwen stelt voor, te verbieden, dat voor afscheiding wordt ge bruik gemaakt van glasscherven op mu ren, hetgeen voor wielrijders bezwaren met zich brengt. De voorzitter zegt toe, deze zaak te overwegen. Eenige comptabiliteitsbesluiten worden goedgekeurd. Na de rondvraag, die niets oplevert, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. ROELOFARENDSVEEN. Dinsdagavond is bij den heer Th. van der Meer alhier, terwijl hij en zijn echtge- noote naar de kerk waren, ingebroken. Het geheele huis is doorzocht en een be drag van 135 wordt vermist. De dief of dieven hebben de brutaliteit gehad een flesch met brandewijn uit de provisiekast te halen en deze met twee glaasjes, waar uit gedronken was, op de tafel achter te laten. Wel een bewijs, dat zij precies wis ten, hoe laat van der Meer weer terug zou keeren. De politie stelt een onderzoek in. RIJNSBURO. De Raad dezer gemeente vergadert op Vrijdag 30 November 1928 des namid dags 7.30 uur. Onderwerpen ter behandeling: Ingekomen Stukken. Vaststelling besluit instellen grondber bedrijf. Vaststelling verordening grondbedrijf. Benoeming Commissie grondbedrijf. Voorloopige vaststelling bouwplan Bui tenweg. Wijziging gem.begrooting dienst 1928. Benoeming chef fitter gas- en waterbe drijf. Wijziging zekerheidstelling gem.-ont- vanger. SASSENHEIM. Gisteravond werd in de zaal van het Bruine Paard" de film van Valkenheide vertoond, waarbij de 'Chr. J.V. „Volg mij" haar medewerking verleende. Ds. Krijkamp opende de samenkomst en gaf daarna het woord aan den heer Gaas beek van Valkenheide, die de film op dik wijls zeer amusante wijze verklaarde. De film gaf een goed beeld van het leven der jongens in genoemde stichting. Door den heer Gaasbeek werd aan de J.V. als dank voor de verleende hulp een boek aangeboden „Het gekrookte riet". De zaal was goed gevuld; des middags kon zij de kinderen niet alle bergen, zoo groot was de belangstelling. ACADEMIE -NIEUWS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten dr. J. Smit (Gouda), en de da mes M. A. S. Merens (Lelden) en N. Schadee (Rotterdam). LUCTHVAART. IN WERKING TREDING VAN DE LUCHTVAARTWET. In een nota van yvijziging met be trekking tot de begrooting van Water staat worden met het oog op de uit- LUCHTVAART IN NED. INDIë. De directie der K. N. I. L. M. te Den Haag deelt mede, dat van den op 1 November j.l. geopenden Java-dienst reeds een zeer druk gebruik gemaakt' wordt. Uit de ontvangen berichten blijkt, dat zoowel het uit Batavia naar Ban doeng vertrekkende, als het vandaar terugkeerende toestel bijna voortdu rend geheel bezet is. voering van de Luchtvaartwet, waar van de inwerkingtreding thans bin nenkort is te verwachten, gelden uit getrokken voor cer^, luchtvaartdienst. Deze dienst zal worden belast met het algemeen toezicht op cle veiligheid van het luchtverkeer, met de uitvoe ring van werkzaamheden in het be lang van de veiligheid en de regel maat van het luchtverkeer, alsmede met administratieve werkzaamheden van het Departement van Waterstaat met betrekking tot de luchtvaart, Aan het hoo.d van den dienst komt te staan een hoofdambtenaar met den titel van directeur van den luchtvaart dienst. De jaarwedde van den directeur zal worden bepaald op 55006500. RADIO-NIEUWS. DE RADIO TEN HOVE. In 1925 heeft de Ned. Seintoestellen- fabriek rinses Juüana een radio-tue- stcl aangeboden. Tntnsschen is de radio-techniek in die mate gevorderd, dat de nieuwste toestellen een nog veel gavere ont vangst mogelijk maken, dan het typ? dat destijds ten Hove kon worden ge ïnstalleerd Eenige keken geleden is de N. S. F. door cle welwillendheid van de Prin ses in staat 'gesteld het moderne toe stel N. S. F. 4 op haar werkkamer te doen plaatsen. H. K. H. heeft te kennen gegeven, dat zij dit geschenk op hoogen prijs stelde. Het toestel i.s gevat in een palisan- derhouten met ivoor ingelegde kast. NIEUWE ZENDERS. In verband met de indertijd voorge stelde veranderingen in de Poolsche radio-wereld, kan thans worden ge meld, dat in Lemberg een zender van 18 K.W. zal verrijzen, terwijl de oude zender van Wilna, die naar Lodz ver plaatst wordt, vervangen zal worden door een nieuwen. RECHTZAKEN. HAAG3C GERECHTSHOF. Het Hof heeft gisteren arrest gewe zen in de volgende zaken. Bevestigd zijn: het vonnis van den Haagschen Po litierechter, waarbij J. C. D., los werk man te Leiden, wegens mishandeling is veroordeeld tot 14 dagen gevange nisstraf; het vonnis van denzelfden Politie rechter waarbij H. J. C. G., colporteur zonder vaste woonplaats, wegens ver duistering is veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf; het vonnis van de Haagsche recht bank, waarbij B. J., vroeger te Bos koop, thans te St. Maartensdijk, we gens zedenmisdrijf, is veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, voorwaar clelijk met een proeftijd van 3 jaren. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft hedenmorgen arrest gewezen in de strafzaak tegen de heeren J. J. Woltman, 52 jaar; zijn zoon J. P. H. Woltman, 25 jaar, beiden uit Hilver sum, en A. C. Móhring, 39 jaar, uit Den Haag, die zich in hooger beroep te verantwoorden hebben gehad in verband met de affaire der „Veen- dammer Hypotheekbank". Bij vonnis van de vierde kamer der Rechtbank te Amsterdam waren va der en zoon Woltman. op 16 Juli 1.1. schuldig verklaard aan het plegen van beclriegelijke bankbreuk en te dier za ke resp. veroordeeld tot vier en één jaar gevangenisstraf. Verdachte Möli- ring werd vrijgesproken, evenals de vierde verdachte mr. E. M. B. Korten- oever, wiens strafzaak hiermede ten einde was, aangezien ook de officier voor hem vrijspraak had gevorderd. Vader en zoon Woltman teekenden hooger beroep tegen hun veroordee ling aan; de officier deed dit ten aan zien van den ouden Woltman en van Möhriiig. Het Hof heeft het vonnis der Recht bank vernietigd en, opnieuw recht doende, verdachte Möhring schuldig verklaard aan het plegen van bedrie- gelijke bankbreuk en de beide ver dachten Woltman aan medeplegen van dit feit. Vader Woltman werd veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevan genisstraf, met aftrek van negen maanden preventieve liechteneis, de zoon Woltman tot negen maanden ge vangenisstraf met aftrek van de volle negen maanden, en Möhring tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van zes maanden preven tieve hechtenis. TELEGRAMMEN. (Draadlooze dieast.) ONRUST IN PORTUGAL. LONDEN 29 Nov. V. D. De voorma lige Portugeesche minister-president Antonio Maria De Silva, die tot de democratische partij behoort, is ge arresteerd onder verdenking een com plot gesmeed te hebben tegen de dic tatuur. De Silva bevond zich ond»r d* poli tici, die bij de instelling van de dicta- tuur uit Portugal verjaagd worden. Later werd hem de terugkeer naar Portugal toegestaan. Kortelings hebben twee officieren^* van het Departement van oorlog, de?/ voormalige minister van financiën,r het lid van den generalen staf, gene- raai De Cord es en generaal Feraz, de gouverneur der militaire academie,*1, wegens meeningsverschillen met den# minister van oorlog hun functie neeErkj gelegd. EEN STEIGER INGESTORT f\ PARIJS, 29 Nov. V. D. Te Algiers 1 is in de Kerk Notre Dame d'Afrique,: een 20 M. hooge stellage ingestort,») waarop 7 arbeiders met schilderwerk'- bezig waren. Twee hunner werden gedood en vijf i andere zwaar gewond. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 28 Nov. De Eendracht. Bloemkool 1025, andijvie 23, sla 25, peen 1012, selderij 12, pieter selie 12, roode kool 714, savoye kool 49, groene kool 34, alles per 100 stuks. Spruitc 1015, witlof 20 24, uien 910, waspeen 1418, kroten 34, idem gek. 711, per 100 Kg. KOUDEKERK, 28 Nov. Eieren. Aan gevoerd 997 stuks. Prijs: kippeneieren 1112.90, eendeneieren 68.50, per 100 stuks. Pluimvee. Eenden 0.901.10, ko nijnen 1.80, per stuk. AMSTERDAM, 29 Nov. Oliën. Raap olie: vliegend 49K. Lijnolie: vliegend 36K; Dec. 32^, 32'A, 32A; Jan. 32^; Jan./April 32^; Mei/Aug. 32^, 32 Sopt./Dec. 33, per 100 Kg. Stemming flauw. GOUDA, 29 Nov. Veemarkt. Aan gevoerd in totaal 2540 stuks, waarvan 389 slachtvarkens, vette 0.350.37; Londensche 0.2&0.29, zouters 0.31 0 32J^, per pond, levend met 2 pCt. korting; 857 magere varkens, 25—40; 1081 biggen. 816; 26 runderen, 200 290; 40 nuchtere kalveren, 1218; 130 schapen, 2428; 17 bokken, 26. alle per stuk. Overzicht: vette varkens, Londen sche, zouters, magere varkens, biggen, runderen, schapen, bokken en geiten, handel matig; nuchtere kalveren han del vlug. GOUDA, 29 Nov. Kaasmarkt. Aan gevoerd 231 partijen. Prijzen: met rijksmerk le kw. 5457, 2e kw. 51 53; zonder rijksmerk le kw. 5053; zware 57. Handel matig. GOUDA, 29 Nov. Botermarkt. Aan gevoerd 809 ponden. Prijs: goeboter 1.101.20, weiboter 11.10, per pond Handel matig. GOUDA, 29 Nov. Eierenveiling. Aan gevoerd 178 partijen. Prijzen: kippen eieren 911. eendeneieren 810, per 100 stuks. Handel vlug. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen v. 29 November, medege deeld door het Kon. Ne l Mei< g.iscb Instituut te De BiMt. H. B. 755.5 te La Coruna. L. B. 747.0 te Akureyri. Verw. tot den avond van 30 Nov.: Matige tot zwakke wind uit Weste lijke richtingen, zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur Is aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 761. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 3 uur: 7.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS EA- Donderdag 29 Nov.: 4.18 nam. Wisselnoteeringen. (Amsterdam). Berlijn 59.35 7» Londen 12.07"/»» New-York249 Parijs 9.733/1« Brussel 34.62 Zürich 47.967» Praag 7-38V* Rome 13.05 Madrid - 40.147. Oslo66.38 Kopenhagen 66.39 Stockholm 66.58 Wee en 35.01

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3