Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Heerensingel 34—35, Tel. 1523. a'tlam, Hilversum, Bussuhi, Haarlem. Belanarijksle nieuws io dit Hummer. 6de JAARGANG WOENSDAG 28 NOVEMBER 1928 NUMMER 240 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. V Kernspreuk van Groen. De A.-R. partij in het goud! Geen feest, maar stil herdenken. Het teekenende woord van Groen van Prinsterer: „Er staat geschreven en Er is geschied in nog korter zin samengetrokken in „Schrift en Histo rie'' is de titel geworden van het ge denkboek dat uitgegeven is ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van onze A.-R. partij. Het jaar 1878, een jaar in het droe vig zwart, maar met een gouden rand van hooger licht, is voor ons een jaar waaraan zooveel en zoo rijke herinneringen kleven. Die rijke schat van gegevens te doen spreken en na te gaan tot welke won derlijke leidingen Gods zij aanleiding waren, dat is de dankbare plicht van het nageslacht. Daarom verheugen wij er ons over dat de heer Colijn, als voorzitter van het Centraal Comité, het initiatief nam tot het uitgeven van dit gedenk boek dat studieboek tevens is. De veelzijdigheid van dit boek maakt het juist zoo aantrekkelijk. Er is geen onderdeel van ons strijdtoo- neel of het wordt er in beschreven. Op dien inhoud komen wij nader terug. Reeds nu willen wij uitspreken, dat de grondtoon van het boek daarom zoo weldadig aandoet omdat wij oaarin de bede beluisteren, dat de Keere ons verwaardige in getrouw heid de banier der beginselen verder te dragen opdat wij die ongeschonden en onbevlekt mogen over geven aan hen die na ons komen. Wij sluiten ons gaarne aan bij het geen de Standaard zegt: „Het is te hopen, dat dit boek een grooten kring van lezers vindt, want het moet niet alleen bewonderd, maar vooral gelezen en bestudeerd worden.. Het is niet maar voor en kele leiders bestemd, maar voor allen, die liefde hebben voor onze beginselen. Het is niet maar een verzameling van interessante en doorwrochte monographieën over afgetrokken onderwerpen zooals men die soms ip gedenkboeken ziet samengebracht maar het is een boek, dat midden in het leven staat, dat zaken behandelt, die dagelijks aan de orde zijn: het is een vertol king van onze schoone beginselen, een verhaal van onzen strijd in bet Parlement en daarbuiten: een we der schitteren van edelsteenen reeds voor jaren gewonnen, maar niet alle steeds in eere gehouden en uitge dragen". Mogen we ter opwekking onze lezers rog even meedeelen, dat het boek niet alleen een rijken inhoud heeft, waarin üe voorhistorie van ons partijleven wordt geschetst, waarin het karakter der partij wordt uiteen gezet, vervol gens in lange rij alle aanraking die de Staat met de verschillende levenskrin gen heeft aan ons oog voorbijgaan, maar waarin ook verschillende por tretten van personen en groepen voor komen. Ook het door dr. Kuyper op gestelde volkspetitionemént komt in Kuyper's handschrift er in voor. Het boek heeft een vorm en om vang geheel met den inhoud en het doel overeenstemmend, is gestoken in een keurigen jubile .mband en is in derdaad ook uiterlijk een feestgave. Wie met St. Nicolaas en Kerstmis een voorwerp voor een cadeau zoekt behoeft niet meer te zoeken. ngE*aa STADSNIEUWS. DE OUD-EGYPTISCHE BRONS- FIGUREN. Gisteravond hield in het Rijksmu seum van Oudheden prof. dr. Günther Roeder van Hildesheim de eerste van een tweetal lezingen over „Die alt- aegyptischen Bronzefiguren, ihre Mo- dellierung in Wachs und Gips". Spr. begon met op te merken, dat de geschiedenis en de aanwending van het metaal in de Oudheid een zeer in teressant onderwerp is. Welk 'n groo- te rol het metaal speelt in de cultuur ontwikkeling, blijkt wel daaruit, dat men de perioden der cultuur daarnaar genoemd heeft; men spreekt van den steen-, den brons- en den ijzertijd. Van dit belangwekkende onderwerp zal spr. dezen avond een klein onderdeel tje behandelen, en wel de Egyptische bronsfiguren, waarbij hij zal spreken over den tijd van hun ontstaan, den inhoud en den kunststijl dezer figu ren. De technische zijde van het on derwerp hoopt spr. dan Donderdag avond in een tweede lezing uiteen te zetten. Spr. liet vervolgens een serie licht- ,bi-eld'eh z:en van Egyptische brons figuren uit het Museum van Oudhe Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse den te Hildesheim en wees op de veel zijdigheid van deze figuren, die Egyp tische goden voorstellen, een verschei denheid die samenhangt met den geo- graphischen toestand. Elke stad of landstreek had haar eigen goden De oudste voorstelling is de mum- mievorm; hier worden de afzonderlij ke ledematen niet onderscheiden. Zoo wordt en dit spreekt vanzelf Osiris, de doodengod van Memphis voorgesteld. Osiris' gade Isis wordt gewoonlijk afgebeeld met het Horus- kind op den schoot. Deze Horus wordt •steeds als kind of knaap voorgesteld, betgeen blijkt uit de volgende ken merken: naakt, met den vinger in den mond en een lok aan den rechter slaap. Isis wordt ook afgebeeld met op haar hoofd horens, waartusschen de zonneschijf. Ook dit was een gewo ne Egyptische voorstelling: een god of goden met dierenkop, hetgeen ver band houdt met het aan den god ge wijde dier, b.v. Anubis met een hon denkop. Behalve de groote goden werden ook de mindere godheden in bronsfi guren voorgesteld, b.v. de Nijl en de demonen; voorts ook dieren, zooals de apis, de heilige stier van Memphis. Zeer natuurgetrouw is de voorstelling van een kat met haar jongen; toch gaat het ook hier om de religieuze be- teekenis van het gewijde dier. Op den bronstijd volgde in Egypte de ijzeren tijd; de bewerking van het ijzer werd door de Europeanen den Egyptenaren geleerd. Spr wees ten slotte den Griekschen invloed aan in de bronsfiguren, die uit 300 v. Chr. en omstreeks dien tijd dateeren. Deze invloed blijkt hoofd zakelijk uit het gewaad, terwijl de voorstelling Egyptisch blijft. Het is alzoo slechts een uiterlijk verband tusschen de beide culturen. Merkwaardig is voorts, dat de wij ze van voorstelling en ook de techniek in den langen ontwikkelingsgang van Egypte vrijwel onveranderd is geble ven. Dat maakt het zoo moeilijk de bronsfiguren te dateeren- ST-NICOLAAS PAKKETPOST. Op Zaterdag 1 December zullen de Postkantoren voor het aannemen van postpakketten geopend zijn als op ge wone Zaterdagen, derhalve niet na 6 uur des avonds. Het verdient alle aanbeveling de pakketten, tijdens de St. Nicolaasdruk- te, zoo stevig mogelijk te verpakken; dit is speciaal noodig voor breekbare pakketten, zooals b.v. die welke glas bevatten, voor welke laatste pakket ten verpakking in stevige houten kist jes is voorgeschreven. Het adres worde, indien mogelijk, op den omslag gesteld en niet uitslui tend op aangehechte labellen. Tenslotte wordt aanbevolen steeds een tweede adres in het pakket te slui ten. Door vroegtijdige terpostbezorging wordt bestelling Vóór of op 5 Decem ber in de hand gewerkt. Op 2, 4 en F December wordt de ze gelverkoop verplaatst naar de wacht kamer. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER J. SCHIPPERS. Onder groote belangstelling werd hedenmiddag om 12 uur op Rhijnhof ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer J. Schippers, in leven oud-custos aan de Universiteit alhier. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, trad naar voren Ds. Meeter, die als voorzitter ven den Kerkeraad hérdacht, hoe de overledene vele ja ren als ouderling een plaats heeft in genomen in de Ned. Herv. Gemeente. Zich richtende tot de diep bedroefde weduwe, sprak hij haar woorden van troost toe. De volgende spreker was Ds. Hart- wigsen, Ned. Herv. predikant, die in herinnering bracht, dat hij met den ontslapene meer dan 16 jaren heeft mogen samenwerken op de alleraan genaamste wijze. Nadat alle aanwezigen levende bloe men in het graf hadden gestrooid, dankte de heer P. Mazurel namens de familie voor de belangstelling, be toond en in het bijzonder aan de spre kers. Hiermede was de droeve plechtig heid ten einde. Onder de aanwezigen merkten wij op de Gemeente-commissie der Ned. Herv. Kerk, Ds. Locher, Ds. Boisse- vain en Ds. Groot Enzerink, vele ouderlingen, diakenen en collectan ten. De kist was bedekt met een palm tak van het Bureau van pedellen. Ook was het bestuur aanwezig van den Geref. Bond, waarvan de overle dene lid was. GEREF. JEUGDRAAD. Op Vrijdag a.s. zal de Geref Jeugd raad weder een vergadering houden RECLAME. AMSTERDaMSCHE Prima brandstof AMTHitflCIEr - Mil. Vtakk9eend° in bet catechisatielokaal van ds. Bouwman, Hooigracht. De hoofd schotel voor dezen avond is een refe raat van den voorzitter, den heer A. van Weeren Hz. over: „Het nut van den Jèugdraad". Het is ongetwijfeld noodig dat men hierover eens goed wordt ingelicht en dat deze zaak eens grondig wordt besproken, want meer malen is gebleken, dat hierover zeer verwarde begrippen bestaan. Bij een onderwerp dat de leden van aange sloten vereenigingen zoozeer ter har te gaat, wordt dan ook een groote, zoo volledig mogelijke opkomst ver wacht. Alle belangstellenden zullen van harte vvekom zijn. De vergaderin gen van den Geref. Jeugdraad ken merken zich steeds door een bijzon dere gezelligheid, een warme sfeer en daarom zal niemand van zijn be zoek spijt hebben. Integendeel. DE EENZAAMHEID VAN SUMATRA Wie de verslagen ova* de bezoeken aan de verstrooid wonende Gerefor meerden in de binnenlanden van Su matra, die ds. Wiersiga schreef in De Heraut, gelezen heeft, zal hunkeren naar de gelegenheid om hem daarvan te hooren vertellen. Wij hebben er hier in ons land met onze kleine afstanden met, ons gere gelde verkeer geen notie van wat het beteekent honderden kilometers ver weg te wonen van den naasten geest verwant. Wij beseffen niet wat het zegt in jaren de gelegenheid te missen om ter kerk te gaan. Daarom is 't goed, als een man als ds. Wiersiiiga, die niet alleen aan doenlijk schrijft, maar die ook aangrij pend weet te spreken over zijn erva ringen, ons wat wil meedeelen. Wij twijfelen niet of hedenavond zal de Hooigrachtkerk flink bezet zijn, zoodat het voor de Evangelisatie-com missie een voldoening zal zijn ds. Wiersinga te hebben doen optreden. Dat de vergadering nog aantrekkelij ker zal worden door enkele zangnum mers van het Evangelisatie-zangkoor spreekt immers vanzelf. LIEFHEBBERS GENOEG. De woningbouwvereniging „Tuin- stadwijk" heeft sollicitanten opgeroe pen voor het uitvoeren in vasten dienst der vereeniging van de dage lijks voorkomende reparaties. Een ad vertentie werd geplaatst in een drie tal vakbladen. Het loon zal 35 gulden per week bedragen, met uitzicht op verhoogingen. Binnen één week had de secretaris ongeveer 800 sollicitatie brieven in zijn bus. ROMAANSCHE TAAL- EN LETTERKUNDE. Als opvolger van wijlen mej. J. W. P. Rijke is als assistent bij bet onder wijs in de Romaansche taal- en letter kunde aan de Universiteit alhier om aan volledig in dit vak ingeschreven studenten onderwijs te geven in de practische kennis van de Fransche taal- en letterkunde, benoemd de heer Lucien, Jeeraar in de Fransche taai en letterkunde te 's-Gravenhage. DE HEROPENING VAN ZOMERZORG. Reeds gedurende verschillende ja ren neemt het café-restaurant Zomer- zorg vanwege zijn gunstige ligging hij trein en tram en door verschillende andere oorzaken een eenige plaats in tusschen de gelijksoortige inrichtin gen in onze stad. De volijverige gerant, de heer A. B. Batenburg, is er steeds op uit, kosten noch moeiten ontziende, om van zijn zaak te doen spreken. Door het en- gageeren van internationale attracties, door tuinfeesten des zemers en door zoo vele andere dingen weet hij het publiek te trekken en aan Zomerzorg te binden. Thans heeft het café-restaurant een grondige inwendige verandering on dergaan, waardoor het meer nog dan voor dien tijd het stempel van een eer ste klas zaak heeft ontvangen. Gedu rende oen drietal weken heeft de zaak overhoop gelegen, was het dikwijls een rommel, maar als een Phoenix is het hieruit verrezen en voor de trou we en ontrouwe bezoekers is het bijna onherkenbaar geworden. Het oude tooneel in de biljartzaal is weggebroken waardoor een be langrijke ruimte is verkregen. Als af scheiding tusschen de biljartzaal en het gedeelte van deze vleugel waar men zitten kan is een monumentale fontein geplaatst waarin de goudvis- schen spartelen. En verder is het zalencomplex op nieuw geheel beschilderd en gestof feerd in moderne frissche en levendige kleuren. Het heeft een zeer mooie electrische installatie gekregen, voor al in het restaurant, waar bovendien ook het fraaie gespijkerde tapijt een verhoogd cachet heeft gegeven. Aan den ingang is een draaideur gekomen, de vloeren zijn geheel vernieuwd, enz. enz. Alles hij eJkaar genomen kunnen we zonder overdrijving zeggen dat de heer Batenburg een zaak heeft gekre gen die met de beste uit groótere ste den wedijveren kan. Gistermiddag toen Zomerzorg her opend werd waren de zalen versierd met een zeer groot aantal bloemstuk ken. Tal van autoriteiten gaven van hun belangstelling blijk. We merkten o a. op dr. Jonckers Nieboer, chef van de rentegevende eigendommen van de Ned. Spoorwegen, de eigenares van Zomerzorg; de heer Bockmeulen, bouwkundige der rentegevende eigen dommen; de beer Ch. van Spall, direc teur der Leidsche Duinwatermaat schappij; de heer H. Zelle, voorzitter van de aMeeling Leiden en omstreken van H.O.R.E.C.A.F., en de heer Gey- tenbeek, namens de afd. van de Ned. Reisvereeniging. De directie van de Ned. Spoorwegen had een schriftelijke gelukwensch gezonden. Des avonds werd door den heer Batenburg een diner aangeboden waar aan aanzaten de vertegenwoordigers van de pers en enkele autoriteiten. Van zeei vele zijden mocht de heer Batenburg in den loop van den dag gelukwenschen ontvangen, wat hij dan ongetwijfeld ook verdiend heeft. Want wat Zomerzorg is, is bet door Batenburg Hedenmorgen is op de Spoorha- venbrug aan den Haagweg de 45-jari- ge Mej. J. A. L. uit de Da Costastraat door 'n auto, bestuurd door J. G. H. M. O. uit Roterdam, aangereden. De bestuurder heeft de dame in zijn auto naar het Acad. Ziekenhuis gere den, waar bleek, dat zij eenige schram men aan armen en beenen had heko men. Nadat geneeskundige hulp verleend was, werd zij door O. naar haar wo ning gebracht. Door de politie alhier is aange houden de gesignaleerde J. de B„ wo nende te ter Heide en gedomicilieerd te Den Haag, die nog f 15 boete of een week hechtenis te goed had. Onze stadgenoote mej. Janny Boekkooi slaagde voor het diploma Piano-onderwijskunst aan het Ko ninklijk Conservatirium te Den Haag. BINNENLAND. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Provinciale Staten van Zuid- Holland kwamen Dinsdagmorgen on der voorzitterschap van den Commis saris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, in tweede gewone zitting in het gebouw der Eerste Ka mer bijeen. Aan de orde is o.m. de behandeling van het adres van den Ned. Aanne- mersbond en den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons, waarin erop wordt aangedrongen, dat ook wii werken, die vanwege de provincie Zuid Hol land worden aanbesteed, de borgstel ling worde afgeschaft, arbitrage in al le geschillen verzekerd en de opleve ringstermijn ingeval van werkstaking of uitsluiting verlengd. De heer Mandersloot (B. IO maakt uit naam van den heer Van Eesteren die verhinderd is. eenige opmerkin gen over dit onderwerp. Hij heeft met genoegen gezien, dat Ged. Staten bereid zijn tot indiening van een voorstel om het tegenwoordig aanbesteding-reglement van de Prov. Zuid Holland aldus te wijzigen, dat de aannemers bij hun inschrijvingen geen borgen meer zullen behoeven te stellen, zij het ook, dat Ged. Staten in sommige gevallen alsnog achteraf het stellen van borgen zouden willen eischen. Spr. hoopte, dat de Provinciale Sta ten daarmede accoord zullen gaan, daar anders de provincie na 1 Janu ari wel eens leege bussen bij aanbe stedingen zou kunnen vinden. Spr.^ dient een motie in, waarbij wordt voorgesteld, op het eerste deel van het adres de afschaffing der borgstelling gunstig te beschikken en de beide andere punten ter afdoe ning in handen van Ged. Staten te stellen. De heer WERKER (V. D.) acht deze motie praematuur. In elk geval dient het praeadvies van Ged. Staten, door hen toegezegd, te worden afgewacht. De heer TER LAAN (S. D.) sluit 7irh aan bij het betoo1? van den heer Werker en bestrijdt de motie. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22V» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Het wetje tot opschorting van den indi- recten vaccinedwang is verlengd. Het slachtoffer van den roofoverval te Ulvenhoat overleden. Overal nog hoog water en overstroomin gen. Buitenland. De Belgische premier heeft ïe Parijs een onderhoud met Poincaré gehad. De berichten over den Engelschen ko ning luiden iets gunstiger. De Prins van Wales zal zijn reis door Afrika afbreken. Nadere berichten over overstroomingeu in België. Dreigende kabinetscrisis in België in verband met het amnestievraagstuk. De heer DE KANTER (Lib.) is voor het advies van Ged. Staten, doch te gen de motie, de heer MOOYMAN be strijdt eveneens de motie. De heer SCHAPER antwoordt na mens Ged. Staten. Spr. heeft met de betrokkenen hun wenschen behandeld en hij wijst er op, dat zij ten aanzien van het 3de punt reeds teruggetrokken zijn. De motie Mandersloot dient z.i. te worden ingetrokken en anders ver worpen, nu Ged. Staten nader prae advies hebben toegezegd. Dhr. MANDERSLOOT licht nader toe. dat de motie ten doel had, de zaak te bespoedigen. Nu hem echter blijkt dat er tegen de motie zooveel bezwa ren worden gemaakt, trekt spr. deze motie in, waarna z. h. st. overeenkom stig het advies van Ged. Staten wordt beschikt. Bij de behandeling van het voorstel van Ged. Staten om voor den tijd van een jaar de verpachting van de veren verbinding Maassluis-Brielle voort te zetten op den tegenwoordigen voet, dringt de heer TROUW (Lib.) op be spoediging aan van de plannen voor een bediening van de veren met boo ten van ruimere afmetingen. De heer BRAAT (Plattel.) sluit zich daarbij aan en wenscht dat de booten voor alle autoverkeer geschikt zijn. Na verdediging door den heer VAN BOEYEN (Ged. Staten) worden de voorgestelde tarieven z. h. st. goed gekeurd. Bij de behandeling van het voorstel om het tarief van het veerrecht Gorin- chem-De Werken, dient de heer GAR- .DENIER (S. D. A. P.) een voorstel in om het tarief voor personen boven 12 jaar van 10 cent te brengen op TVs ct. ter tegemoetkoming in de kosten voor de in de omgeving wonenden. De winst op dit veer laat z.i deze verlaging wel toe. Hierna wordt een uur gepauzeerd. DE ZONDEVAL VAN HET CHRISTENDOM. In „De Remonstrant" bespreekt de emeritus hoogleeraar Mr. J. de Louter het boek van Prof. Heering „De zonde* val van het Christendom". Prof. De L. heeft in menig opzicht sympathie voor dit werk; hij noemt het „een eerlijk en achtenswaardig ge tuigenis van den christelijken geest, die gelukkig in alle lagen en standen van ons volk wordt gevonden". Anderzijds acht hij „de greep te ruim, de diepte te gering, de logica te zwak" om de studie van Prof. H. tot een werkelijk diepgaande behandeling van het probleem van den Staat te ma ken. Wij ontleenen aan het slot van de bespreking: „Het aanzienlijk ambt van eenig hoogleeraar aan het seminarium der Remonstrantsche Broederschap, welke meermalen zich onderscheidde door haar hoog intellectueel en moreel peil verzekert den schrijver eenigen in vloed, waarvan ik omvang en graad niet vermag te meten noch te schatten Versterkt door den gloed zijner over tuiging en de hartstochtelijkheid zij ner taalis deze invloed waar schijnlijk niet gering bij jongelieden, die door den thans zoo snelvlietenden stroom des tijds worden meegesleept en geen vrede hebben met verleden en heden, maar hunkerend uitzien naar toekomst-idealen en gretig oor en oog leenen aan nieuwe leuzen en schitterende luchtkasteelen. Kan het dan verwondering wekken' of afkeuring, dat een oudere broeder, die evenzeer prijs stelt op den Chris- tennaam, en die even lang met woord en daad op verwant ethisch gebied in dienst van staat en maatschappij

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1