een reddingsboot gevraagd. Te ongeveer 230 uur werd de boot uitgezonden, doch 3 KM. ten Noorden van ons dorp geko men zijnde, kon zij terugkeeren, omd-ot de reddingsboot van Zandvoort reeds 23 man van het schip had afgehaald. De ka pitein en de le stuurman verkozen aan boord te blijven. We vernamen dat het schip van Londen naar Rotterdam was gegaan om te dok ken. Alhier Is op het strand een mijn aan gespoeld pim. 4 K_M. benoorden ons dorp. NIEUWKOOP. De dienstplichtige J. Stads voort, die den 16en October jJ. hij de landmacht werd ingelijfd, is wegens lichaamsgebreken uit den militairen dienst ontslagen. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. de Koning, geb. Blom, d.; M. v. d. Heij den geb. de Goeij, d.; P. M. Kwakkerbos geb. v. d. Laan, d. Overleden: C. v. Veen, 65 j. Ondertrouwd: G. Baas, 52 j. en A. M. Hoogenboom, te Alphen a. d. Rijn, 53 j. Gehuwd: J. W. F. de Bruijn, te Ter Aar, 23 j. en G. Stigter, 29 j.; A. v. cL Wilk, 23 j. en L. Schouten, te Kortenhoef, 20 j.; S. P. Hoogervorst, 31 j, en G. M. Pieterse, NIEUWVEEN. De storm heeft nog al schade aan da ken en schoorsteenen aangericht, enkele daken waren zelfs ernstig beschadigd, hij enkele woningen werden ruiten inge drukt. Deveehouder Vink had het ongeluk bij de oprit der nieuwe brug, dat zijn wa gen kantelde, waardoor aan de kaas, die hij vervoerde, veel schade werd toege bracht. Zelf kwam de bestuurder met de schrik en een nat pak vrij. Het tuig werd vernield; het paard kwam er goed af. De herstelwerken aan den toren der Ned. Herv. kerk zijn ditmaal nogal kost baar. De begrooting is ƒ2000. Burg. Stand. Overleden: J. Esbach, 82 jaar; P. Geneugelijk, 84 jaar. SASSENHEIM. Chi. Winterlezing. Vrijdagavond trad in de Herv. kerk al hier voor het Chr. Comité voor Winterle- zingen op Ds. R. E. van Arkel van Utrecht met een rede over „Bileam". In een keurig verzorgde rede die van be gin tot eind door vorm en inhoud boeide, teekende spr. in het eerste deel zijner rede den persoon van Bileam en den invloed die van dien persoon is uPgeghan, terwijl hij in het tweede deel uiteenzette, hoe door heel de historie heen de onzuivere invloed van de Bileamfiguur wordt gezien en hoe de Kerk des Heeren steeds weer voor Bileam wordt gewaarschuwd. Vooral voor onzen tijd is dit gevaar van groote beteekenis; nu de Kerk des Heeren rust krijgt en Satan ziet, dat hij met vleeschelijke wapenen niets vermag, wordt de toevlucht genomen tot de gees telijke wapenen en wordt het in plaats van vijandschap met vriendelijkheid ge probeerd. Daarom moeten wij ons beginsel vasthouden en de scheidslijn durven trek ken. Alleen de strijdende kerk wordt niet zoo licht door de Bileamszcnde verleid. Waar Ds. van Arkel deze lezing Tezer dagen ook in andere plaatsen in onze om geving zal houden, geven wij ditmaal geen uitvoerig verslag. Ds. H. Holtrop, predikant der Geref. Kerk van IJmuiden-Oost, heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk al hier. ZEVENHOVEN. Onze vroegere plaatsgonoote, Mej. A. K. van den Berg, assistente Hoofdver pleegster in het Burgerziekenhuis te Am sterdam, die in Augustus j.l. benoemd werd als hoofdverpleegster aan het Petro- nella Hospitaal te Djocjacarta, is door den Geneeskundigen Raad voor h.t verblijf in de tropen ongeschikt verklaard. Onder Rijkstoezicht is aan de Rijn en omstreken opgericht een vereeniging tot bestrijding van Rundertuberculose, waarin de heer J. J. J. Könst, landbouwer alhier, als bestuurslid is gekozen. De z.g. Zakjeszending, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk, heeft voor de Zending opgebracht de som van 118.90. Alhier werd in de consistorie der Herv. Kerk een vergadering gehouden van stemgerechtigde leden der Herv. Kerk in verband met een eventueel te beroepen predikant. Een 14-tal leden was aanwe zig. Besloten werd een predikant te be roepen van confessioneele richting. GEMENGD NIEUWS. DE STORM VAN DE LAATSTE DAGEN. De „Malmo" gestrand. Nabij Ameland zit het Zweedsche stoomschip „Malmö" aan den grond. Men meldt "uit Ameland d.d. Zater dag: Het bergingspersoneel, dat zich aan boord van de „Malmö" bevindt, kon dit gisteren wegens de hooge zeeën niet verlaten, zoodat om hulp geseind werd naar de „Brandaris" van Ter schelling, die op weg is naar de schip breukelingen. De reddingsboot uit Nes kon geen hulp verleenen. Aan boord van de „Malmö" bevinden zich ongeveer 10 personen, deels Ame landers, deels Terschellingers. De stranding der „Heirnich Poddens". Te ongeveer half dr^e Zaterdagmid dag is het Duitsche stoomschip „Hein- rich Poddeus" ongeveer 4 mijl ten Z. van Zandvoort bij hoog water gestrand De reddingsboot van Zondvoort ging omstreeks half 4 in zee en kwam na- hij het schip, vanwaar een lijn werd uitgeworpen; 23 der opvarenden gin gen in de reddingsboot. Hierbij geraak te de kok te water, doch hij werd op- gevischt Vrijaag nam de hoofdcommissaris van politie de heer A. JMarcusse, atscneid als zoodanig van het Amsterdamsche Politiecorps en werd ter gelegenheid daarvan gehuldigd in de koningszaal van Artis te Amsterdam. Nadat allen aan land waren gebracht, werden ze door de leden der Zand- voortsche reddingsbrigade in een in middels in het duin opgezette tent ver zorgd en daarna overgebracht naar Zomerlust te Zandvoort. De kapitein en de stuurman weiger den het schip te verlaten. liet srhip werJ loor de hooge zeeën over alle banken heen ver op 't strand geslagen en zit eenige honderden me ters van de duinenreeks af. Bij eb zal het waarschijnlijk droog komen te liggen. Het is overigens on beschadigd. Naar men on9 mededeelde, was de „Heinrich Poddeus", groot 4800 tons, leeg op weg van Londen naar Rotter dam om daar te bunkeren, Het had echter geen voldoende ko- lenvoorraad om den waterweg binnen te komen. Het ging daarna Vrijdagavond bij Hoek van Holland voor anker, doch verspeelde beide ankers en ging op drift met bovengenoemd gevolg. Schip op het Tjeukemeer vergaan. Men meldt uit Lemmer: De stoomboot „Harmonie", kapitein Bakker van Echten, geladen met vee en stukgoederen, en op reis van Leeu warden naar Echten, is Vrijdagavond ongeveer 7 uur door den storm over vallen op het Tjeukemeer. Het schip werd lek geslagen en zonk. Vijf personen bevonden zich op de stoomboot en hebben een angstigen nacht op het wrak doorgebracht. Gistermorgen tien uur werden zij gered. Drie koeien zijn verdronken. Een zeilschip vergaan. Men meldt uit Wemeldinge: Een zeilschip, vermoedelijk „De nieu we Zorg", schipper Meyer, is onder den Steenbergsche Vliet gezonken. De „Dorus Rijkers" van Smit's Ber gingsbedrijf. heeft tevergeefs getracht de opvarenden op te sporen. Omtrent hun lot is niets bekend. Vermoedelijk zijn zij in de roeiboot gegaan. Nog een schip drijvende gevonden. Men meldt uit Terschelling: Ten Noord-Westen van de Eierland- sche gronden drijft een houtboot stuur loos rond. Het is niet bekend, of zich nog men- schen aan boord bevonden. De stoomboot „Oceaan" die was uit gevaren voor de „Malmö" heeft order gekregen het schip te assisteeren. Ernstig gewonde schepelingen. Men meldt uit Nieuwediep: De Duitsche zeelichter „Peter", wel ke met hout van Finland onderweg is naar Amsterdam, werd gistermiddag door de Duitsche sleepboot „Fairplay" bii Kamperduin ten anker gebracht. De sleepboot liep hier binnen met eenige zwaar gewonde opvarenden aan boord, die in het marine-hospitaal werden opgenomen. De sleenboot „Friesland" is van Hoek van Holland vertrokken om te trachten den lichter op sleeptouw te nemen en naar Nieuwediep te brengen De Zuiderzeedijk op Terschelling doorgebroken. Gisternacht is een groot gat in den. Zuiderzeediik geslagen ten Oosten van het dorpje Midland op Terschelling. Men is bezig met zakken en ander materiaal het gat te stoppen. Ongeveer 50 arbeiders werken met ijver om het gat te dichten, daar he denmiddag om zes uur het water weer hoog komt te staan. De scheepsramp te Hoek van Holland. Men meldt uit Hoek van Holland: Weer heeft Hoek van Holland een scheepsramp medegemaakt die slacht offers heeft geëischt. De 2292 ton metende Noorsche stoom boot „Christian Michelsen" is tegen 7 uur in den avond van 25 dezer op den derden strekdam bezuiden het slag van Vluchtenburg geslagen en bij de redding Van de bemanning zijn drie man, te weten de Vlissingsche loods een matroos en een stoker verdronken. In behouden haven. Het Nederland9che motorschip Jan tje Grtinefeld (kapitein David van Delfzijl), met haver voor Londen be stemd, is te Cuhaven binnengeloopen met schade en overgeworpen lading. De sleepboot is verloren gegaan. Behonden binnengebracht. Men meldt uit Wemeldinge: Het sleepschip „Louisa Geerdina", schipper Vilters. geladen met stuk goed, is in de Wemeldingsche Valley van zijn sleep losgebroken. Het schip is door een sleepboot van Smit's Bergingsbedrijf behouden bin nengebracht. Aan boord bevonden zich negen menschen. Vijf schipbreukelingen aangebracht. Men meldt uit Delfzijl: Zaterdagmorgen te half twaalf is de motorreddingsboot „Insulinde" van Oostmahorn met averij Delfzijl binnen geloopen. Zij had aan boord vijf Duitsche loodsen, die zij gered heeft van het na bij Borkum gestrande stoomschip „Hagfors". De reddingsboot „Hindenburg" van Borkum. die eveneens was uitgevaren, moest de pogingen om menschen te redden opgeven wegens een gebroken schroef. De Duitschers zullen van hier naar Duitschland terug keeren. Dex „Insulinde" wordt te Delfzijl ge repareerd. Vader en dochter verdronken. Men meldt uit Emmen: Te Klazinaveen-Noord zijn tijdens den hevigen storm de arbeider Kuik en zijn 14-jarige dochter van een von der gewaaid en verdronken. De vader had het meisje uit de avondschool gehaald, omdat gevreesd werd, dat zij niet alleen kon thuis ko komen. Te Haarlem. Te Haarlem is op den Koninginne weg Zaterdagmorgen half vijf 'n boom door den storm ontworteld en op de draden van de electrische tram terecht gekomen. Daardoor ontstond in de vroege tramdiensten groote vertraging. Eerst om half tien was de dienst weer normaal. Doordat de boom dwars over den rij weg kwam te liggen, ondervond ook het andere verkeer veel moeilijkheden. Limburg een half uur in duisternis. In geheel Zuid-Limburg heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een waar noodweer gewoed,gepaard gaan de met zwaren regenval. Inverschillende streken, zooals Maaskant, de streek Doenrade-Schin- veld, Nuth-Geleen en Maastricht-Sit- tard, hebben de landerijen veel te lij den gehad van den regenval, terwijl de wegen door het slijk en den modder onbegaanbaar werden. In vele plaatsen werden de pannen en leien van de daken gerukt, terwijl de ruiten ingedrukt werden. Op den Rijksweg RoermondMaastricht wer den eenige boomen ontworteld, terwijl vele zware takken werden afgerukt. Omstreeks 8 uur Vrijdagavond kwam plotseling een storing in het electrisch net, hetgeen geheel Limburg een half uur in duisternis zette. De kortsluiting moet zijn ontstaan op het hoogspan ningsnet HoensbroekMaastricht ten gevolge van bet noodweer. In verscheidene plaatsen raakte eveneens de rioleering tengevolge van het vele water verstopt, zoodat de straten gedeeltelijk blank stonden. Eveneens kwamen storingen op de telefoonlijnen voor. Hoog water. Alle aannemers te Sliedrecht zijn gisteravond door Hoek van Holland opgebeld, welke mededeelde, dat het water steeds stijgende is tot ZYt M. bo ven A. P. Men verwacht een even groote wa tersnood als in 1916. Hoog water van de Maas. Ook na 12 uur in de afgeloopen nacht is, te Rotterdam, zooals werd verwacht, het water zeer aanzienlijk gestegen. Om half twee stond de geheele bin nenstad blank. Het verkeer tusschen rechter en lin ker Maasoever werd daardoor onmo gelijk. Alleen met taxis kom men de verbinding in stand houden. Het tramverkeer was tegen 1 uur reeds stop gezet. Verscheidene kelders staan onder water. Vischstroopers gesnapt. Dinsdagnacht bemerkte de pachter van het vischwater v. D. te Vlaardingén dat twee personen in één der Maassluissclie vlieten onder Maas land, bezig waren paling te ontvreem den uit de aldaar staande fuiken. Van D. riep hun toe, dat ze er af moesten blijven, waarop beide personen, de gebroeders van G. uit 's-Gravenzande, naar bem toe kwa men. Van D. trok zijn revolver en loste een schot, hetwelk een der gebroeders in den buik trof. Het slachtoffer is naar het RECLAME. ziekenhuis te Delft gebracht. Tot op heden is zijn toestand niet onbevredigend. Men heeft hem echter nog geen verhoor kun nen afnemen. Verdronken. Nabij Nieuweschans zijn tengevolge van een ongeval met een wa gen twee vrouwen en een man in een diepe kolk geraakt en verdronken. Zich zelf bij de politie aangemeld. Bij de Justitie de Winschoten heeft zich Za terdag aangemeld in verband met een te kort van circa 2000, zekere S., geldopha- ler bij verschillende kooplieden en bode bij de ziekenhuis-verpleging. Na verhoor is hij in voorarrest gesteld. Een gevaarlijk koopman. Een koop man, die enkele koffertjes bij zich droeg, heeft Donderdagmiddag in den winkel van S. te Spekholzerheide de 17-jarige dochter, toen hij zekerheid meende te heb- en, dat haar ouders en andere huisgenoo- ten afwezig waren, een fleschje onder haar neus gehouden. Een gedeelte van het vocht echter kwam terecht in een oog en op den arm. Op haar hulpgeroep kwamen de ouders in den winkel. S. greep den koopman beet en diende hem een flink pak rammel toe. Jammer, dat hij kon ont komen, doch de politie tracht hem op te sporen. Het oog en de arm van het meisje zijn vreeselijk opgezwollen. Het meisje moest onder geneeskundige behandeling worden gesteld. Autobus aangereden. Zaterdagavond omstreeks 6 uur werd door de Westland- sche stoomtram van den Haag naar Hoek van Holland op een overweg nabij Mon ster een daar passeerende autobus van de onderneming Vios te Wateringen aange reden. Twee inzittenden bekwamen door de glasscherven verwondingen, terwijl de achterkant van de bus werd vernield. De lichten van de locomotief waren uitge waaid. Stakingsrelletjes te Gouda. Men meldt uit Gouda: Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen den jeugdigen staker van W. te Gouda, terzake hinderlijk volgen. Na zijn arrestaie werden bij fouilleering twee boksbeugels op hem bevonden, zoodat ook proces-verbpal zal worden opgemaakt, we gens overtreding van tie wapenwet. De wapenen zijn in beslag genomen. Bovendien beleedigde van W. den agent van politie, die hem bekeurde; hij zal te dier zake strafrechtelijk vervolgd worden. De daders der ruiten-vernieling te Gou da in den stormnacht van 16 op 17 dezer, zijn thans opgespoord. Het bleken twee stakers te zijn. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. Een noodlottige val.— De 44-jarige werk meid G. W. is Zaterdag in een café in den Carolieweg te Groningen door een vallicht gevallen en met zware wonden aan hals en armen opgenomen. Zij is naar het Aca demisch ziekenhuis vervoerd. Lijk aangespoeld. Aan het strand te Texel is een lijk aangespoeld, waarvan de identiteit niet kon worden vastgesteld. Het had een gordel om het middel. Ernstige brand. Te Kloosterzande, ge meente Hontenisse, is door onbekende oor zaak de schuur van den landbouwer P. Verdummen geheel afgebrand. De koe wachter, die in de schuur sliep, kon met moeite worden gered. Alle aanwezige die ren, n.l. 14 melkkoeien, 3 paarden en 5 varkens, kwamen in de vlammen om, ter wijl ook de landbouwwerktuigen en de geheele oogst verloren gingen. Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Heesch bij Oss, inbraak gepleegd bij den heer Pijnappel. De brand kast is uit het huis gehaald en op eenigen afstand van de woning geopend terugge vonden; de inhoud was verdwenen. De heer Pijnappel, die penningmeester is van den Boerenbond, had de gelden daarin ge borgen. Deze inbraak is reeds de vierde, die binnen enkele weken in deze omge ving heeft plaats gehad. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de wonipg van den land bouwer J S. te Helmond-Beek. Een aan zienlijk bedrag aan geld is ontvreemd. De dader(s) zijn ongestoord vertrokken. UIT ONZE INDIEN. INDISCHE BEGROOTING. Aan het vcórloopig verslag wordt ontleend, dat verscheidene leden van meening waren, dat de houding van den minister in verschillende zaken aangenomen, van weinig kracht ge tuigt. Ook het beleid van den gouverneur- generaal getuigt volgens verschillende loden van weinig vastheid. Zij spraken hun teleurstelling uit over hot door den G.G. gevoerde beleid. Verscheidene leden spraken de wen- j schelijkheid uit, dat de G.G. in zijne j redevoeringen en uitlatingen, die een essentieel deel der bewindvoering uit maken, minder spontaan zou zijn, hij behoort zich in zijn persoonlijke uit latingen meer te beperken en daarbij voortaan de noodige voorzichtigheid te betrachten. De algemeene richting van het ge voerde beleid werd door verscheidene leden juist geacht. In tegenstelling met hetgeen daar omtrent in de Troonrede is gezegd, meenen sommige leden, dat de tegen woordige staatkundige toestand van Ned.-Ind. niet zoo geruststellend is. De heerschende rust is slechts schijnbaar en kan wellicht elk oogenblik weer verbroken worden. Verscheidene leden betoogden, dat men met den Volksraad op den goeden weg is naar het zelfbestuur van Indië, dat naar hun meening geleidelijk ge schieden moet. Verscheidene leden stelden de vraag in welk stadium de bestuurshervor- ming op Java en op de buitengewesten verkeert. Zij hoopten dat daarbij reke ning zou worden gehouden met het geen in de Kamer bij de behandeling der motie Joekes tot uiting is gekomen Sommige leden vroegen of de minis ter de opinie van den heer Colijn on derschrijft, dat de meening over de werking in dezen maatregel nog on verdeeld ongunstig is. Op afschaffing van de heerendien sten werd door verscheidene leden aangedrongen. Aangedrongen werd op uitbreiding van verkeersmiddelen als wegen, tele graaf en telefoon en krachtig doorzet ten van den wegenaanleg, vooral op de buitengewesten. DE RELLETJES VAN CHINEEZEN OP BANKA. De correspondent van De Locomotief op Banka meldt omtrent de jongste relletjes in mijn no. negentien nabij Belinjoe, dat de oorzaak van de moordbeweging nog in het duister ligt. Wel is uit het ingestelde onderzoek afdoende gebleken, dat de oor zaak in geen geval is te zoeken in onte vredenheid over de heerschende arbeids toestanden bij de mijnen. De reden, aldus betoogt de correspondent, moet buiten de mijn gezocht worden. Het doel was ken nelijk, het grootste deel van het mijnbe- stuur uit te moorden. Voor zoover zulks was na te gaan, wijzen verschillende stuk ken, die men in beslag heeft genomen, in de richting van een verboden geheime Chineesche vereeniging. Hoewel niets met zekerheid kan worden meegedeeld, is bet een feit, dat de mentaliteit van de, gedu rende het laatste jaar uit China aange brachte koelies van een bedenkelijk ge halte is. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. KINDERDIJK. Vancr. n. Rott, 24 te Hamburg. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. SPRINGFONTEIN, thuisr., 23 V. L. Marqués. SUMATRA, uitr., 24 v. Kaapstad. VECHTDIJK. thuisr., 23 te Marseille. HEEMSKERK, thuisr., 24 te Dar es Salaam. GR1JPSKERK, thuisr., 23 te Genua. RIETFONTEIN, thuisr., 24 v. Durban. HOLLANDWEST-AFRIKA-LIJN. ALBIREO, uitr., 23 V. Pt. Harcourt. AURORA, thuisr., 24 te Monrovia. CERES, uitr., 22 v. Winnebah. DRECHTERJLAND, uitr., 23 te Lomé. EEMSTROOM, thuisr., 23 te Arim. GROT1US, uitr., 23 v. Lagos. HELDER, thuisr., 23 te Winnebah. SCHELDESTROOM, thuisr., 26 te Ha vre verwacht. VLIELAND, thuisr., 23 v. Lagos. TEXEL, uitr., p. 24 Prawlepoint. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. F"LANDRIA,uitr., 23 te B. Ayres. GAASTERLAND, thuisr., p. 24 Lydd. MAASLAND, uitr., 23 te B. Ayres. DELFLAND, uitr., p. 23 Fern. Nor. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MADIOEN, thuisr., verm. 24 v. Londen. KOTA RADJA, 24 v. Hamburg naar Rott. MERAUKE, 24 v. Batavia n. Rott PATRIA, thuisr., p. 24 Suez. INSULINDE, uitr., 23 v. Marseille. GORONTALO, thuisr., p. 24 Gibraltar. DJAMBI, thuisr,, p. 24 Suez. STOOMVAART MIJ. .NEDERLAND". KANGEAN, uitr., 22 v. Penang. ROEPAT, uitr., 23 v. Sabang. ROTTI, uitr., 24 v. Amst. SEMBILAN, uitr., 24 v. Amst. SAPAROEA, uitr., 23 v. Algiers. SINGKEP, uitr., p. 24 Gibraltar. J. P. COEN, uitr., p. 23 Ouessant. KNGGANO, thuisr., 24 v. Sabang. P. C. HOOFT, uiutr., 24 te Batavia. CHR. HUYGEN8, thuisr., 23 v. Algiers. KON. PAKETVAAHT MIJ. NIEUW ZEELAND, 23 v. Brisbane n. Singapore.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6