CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit IWEE Bladen. Belannrijkste nieuws io dit Nummer. 9<fe JAARGANG MAANDAG 26 NOVEMBER 1928 NUMMER 240 3 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden ©lÉSC#? Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 227* cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. V Niet in de tocht. Toen wij j.l. Vrijdag schre ven over den Zondag die Zondag, dat is Dag des He-eren, moet blijven, en daarbij er op wezen, dat men van Staatkundig Gereformeerde zijde op ons let, konden wij niet vermoeden, dat men daaruit zou afleiden, dat wij voor waar zouden willen aannemen wat wel eens gezegd wordt, dat ds. Kersten het aanklagend geweten is van de Antirevolutionaire partij. Niets is minder waar. Wij zijn niet bang voor een frissche wind. 's Morgens gaat ons slaapka merraam wijd open, opdat de koele morgenlucht er lustig door zal spelen. Maar wij zijn bang voor tocht. Zoodra die wind van kamer in kamer treedt laat ons dan niet tusschen twee deu ren in gaan staan. Wij schuwen geen openbaarheid. Wij waardeeren elke frissche verma ning. Wij waardeeren elke terechtwij zing. Dat alles omdat wij met Gods geest onzen geest laten getuigen, dat wij zondaren zijn. Maar evengoed ge tuigt onze geest met Gods geest, dat wij kinderen Gods zijn. Buigen wij ons diep omdat wij erkennen Gods ge boden te overtreden; evengoed roemen wij dat 't ons een lust is in Gods ge boden te leven. Zoo laten wij ons er gaarne op wij zen, dat de Dag des Heeren ons heilig moet zijn, maar wij schuwen als de tocht een ons belasteren alsof wij op zettelijke overtreders van de heiliging van des Heeren dag zouden zijn. Duidelijke kunnen wij het niet zeg gen. Wanneer ds. Kersten betreurt dat ook bij ons niet genoeg uitkomt een ijveren voor de eere Gods, dan buigen wij het hoofd en bidden om meer ge nade. Maar als diezelfde mond ons sma lend aanwijst als opzettelijke verkrach ters van de rechten des Heeren, dan sluiten wij onze deur voor deze scha delijke tocht. Wij keeren met dien smaad tot ons zelf in en leggen dien smaad voor God neer, maar wij klagen niet naar bui ten over dat onrecht. Dat was de twee de strekking van ons betoog. Wie het anders wil verstaan, hij moge toezien. STADSNIEUWS. KAMERKIESKRING „LEIDEN". Onder presidium van den heer W. Warnaar te Sassenheim, werd Zater dag 24 November 1928. door het be stuur van den Kamerkieskring „Lei den" een vergadering gehouden. Deze vergadering was in hoofdzaak belegd tot regeling van de tegen 19 Dec. a.s. uitgeschreven vergadering van afgevaardigden van de tot den Kamerkieskring behoorende Kiesver- eenigingen, die te Leiden, in hotel „Den Burcht", zal worden gehouden. Met eenigen spijt werd kennis geno men van de mededeeling van het C. C. (gedaan in de vergadering van het Centralen Convent op 22 Nov. j.l.), dat de reeds vastgestelde datums in het i der Candidaatstelling, allen met minstens 14 dagen worden ver schoven. Hierdoor wordt het vcor den Kieskring „Leiden" practiscii onmoge lijk zijn reeds tegen 19 Dec. a.s. aange kondigde vergadering, te houden. Immers eerst 15 Dec. 1928, bereikt thans het Kamerkieskringbestuur de advieslijst van 1-8 namen voor de can didaatstelling. Deze advieslijst moet daarna aan de K.V. worden gezonden, die op hun beurt weder in vergadering bijeen moeten komen om uit deze lijst van 18, een keuze te doe i van 15 can didates Het is dus onmogelijk op 19 Dec. a.s. te vergaderen en aangezien de Kerstweek en de eerste week van het nieuwe jaar zich uitermate slecht voor het vergaderen der K.V. leenen, werd besloten de vergadering van 19 Dec. 1928, uit te stellen tot Woensdag 10 Januari 1929. Van deze beslissing zal aan de K.V. bericht worden ge zonden. Niettegenstaande dit uitstel werd besloten het agendum voor de kies kringvergadering (thans van 16 Jan. a s.) vast te stellen. De volgende bestuursvoorstellen zullen op iiet agendum worden ge plaatst: 1. Voorstel tot verplichte bijdrage der K.V. in het verkiezingsjaar k f 0.50 per lid. 2. Voorstel tot gratis beschikbaar stelling van propagandamateriaal aan do tot den Kieskring behoorende K.V. 3. Voorstel tot regeling der stem ming van 15 candidaten uit de advies lijst van 18, zoowel wat betreft de stemming in de K.V. als in de verga dering van den Kieskring (de z.g.n. nationale lijst). 4. Voorstel om bij het Centraal- Comité een opgave in te dienen bevat tende de namen van drie aftredende Kamerleden, die de Kieskring „Lei den" gaarne naar rangorde als Lijst aanvoerder voor zijn lijst zag aange wezen. 1. Voorstel om op de lijsULeiden (de definitieve lijst) 10 candidaten te plaatsen. 6. Voorstel om de K.V. in de op 16 Januari a.s. te houden Kieskringver gadering in de gelegenheid te stellen namen op te geven van personen, die zij, ter completeering der Candidaten- lijst. in aanmerking wenschen te zien komen (de z.g.n. locale lijst). 7. Voorstel tot regeling der stem ming over de aanvullende candidaten- lijst en bepaling van datum waarop deze stemming zal plaats hebben. In verband met dit laatste punt werd besloten, aangezien de Kieskring Leiden" vanaf no. 5 de candidaten- 1 ijst heeft aan te vullen met candida ten die zij uit eigen kring of ander zins daarvoor gewenscht acht, een 12- tal namen aan de K.V. aan te bieden, waaruit de K.V. een keuze doen van 6. ri.l. vanaf no. 5 tot en met no. 10. Deze voorstellen zullen op het agen dum van een uitvoerige toelichting worden voorzien, voornamelijk ten aanzien der stemming(en) over de can- didatenlijst(en). Den secretaris wordt opgedragen hieraan uitvoering te ge ven. Van de gelegenheid om namen op te geven van personen als candidaat voor lid van het bestuur, is door de K.V. een ruim gebruik gemaakt. Cir ca 70 namen werden door de verschil lende K.V. bij den secretaris ingezon den. Aan de hand van deze lijst, werd tot het vormen van 18 drietallen, n.l. 9 uit den Statenkieskring „Gouda" en 9 uit den Statenkieskring „Leiden", overgegaan. Zooveel mogelijk is met de begeerten en wenschen der K.V. re kening gehouden. De volgende^ drietallen werden in alphabetische volgorde door het be stuur geformeerd: Uit den Statenkieskring „Gouda": 1. E. A. Polet, Gouda; W. A. Piets, Gouda en J. de Raadt, Gouda. 2. P. v. d. Bos, Moordrecht; S. v. d. Oever Pz„ Schoonhoven en ds. H. J. v. Schuppen, Oudewater. 3. W. van der Have, Hillegersberg; C. Hoogendijk, Ouderkerk a. d. IJsel; er. A. Keizer, Boskoop. 4. D. C. Haak, Berkel; L. Kooiman, Pijnacker en H. Nieuwenhuysen, Zeg- waart (aftr.). 5. J. Baan, Bleiswijk; mr. Y. Lang- licut, Voorburg en A. Verheul, Bent huizen. 6. Mr. C. S. v. Dobben de Bruyn, Bo degraven; C. v. Muiswinkel, Zwam- merdam (aftr.) en B. Offringa, Hazers- woude. 7. G. M. Herngreen, Alphen; mr. I. A. Risseeuw, Alphen en J. J. Talsma, Kamerik. 8. J. A. Bakhuyzen, Leimuiden (af tredend); A. v. Dalen, Nieuwkoop en P. Sprey, Nieuwveen. 9. J. W. Geesink, Nieuwveen; ds. G. A. v. Heyningen, Ter Aar (aftr.) en W. v. 't Riet, Woubrugge. Uit den Statenkieskring „Leiden": '1. Ds. E. H. Broekstra, Rijnsburg (aftr.); G. v. d. Perk, Katwijk a. d. Rijn en G. Poot, Katwijk aan Zee. 2. P. Boot Jr., Leiden (af.tr.); T. S. Goslinga. Leiden en G. Kuperus, Lei den. 3. J. W. Bonda, Oegstgeest; C. van Tongeren, Katwijk aan Zee en J. A. Veelo, Wassenaar. 4. Not. D. Boddëus, Hillegom; W. J. Buurman, Hillegom en J. P. Segers, 5. F. Eikerbout, Leiden (aftr.); D. Parmentier, Leiden en A. J. Schone- veld, Leiden. 6. K. Brug, Leiderdorp; G. Los, Lei derdorp (aftr.) en N. P. Slegtenhorst, Koudekerk. 7. J. Karstens, Leiden (aftr.); W. A. Kasteleyn, Leiden en mr. F. H. v. d. Tas, Leiden. 8. J. H. Hegeman, Noord wijk; dr. Th. Ruys, Lisse en W. Warnaar, Sas senheim (aftr.). 9. J. W. Bakker, Voorschoten; A. Koppenaal, Lisse en H. van Zonneveld, Sassenheim (aftr.). De boeken van den penningmeester, de heer P. Boot Jr., werden door de heeren Bakhuyzen van Leimuiden en Guldemond van Boskoop, nagezien en in orde bevonden. Nadat nog eenige huishoudelijke za ken waren afgedaan we: 1 de verga dering door den voorzitter gesloten. De heer Bakhuyzen gaat voor in dankzegging. PATRIMONIUM. In de Vrijdagavond gehouden pro- pagandavergadering van Patrimo nium was ha de pauze aan het woord de heer Willigenburg van Lange Rui ge Weide, met het onderwerp: „Patri monium vooruit". Spr. wil niet in de eerste plaats be handelen wat het verbondsbestuur doet, wat de persarbeid beteekent, wat de afd. doen. Wil niet letten op de uit breiding van het ledental, niet wijzen op de noodzaak1 van de financieele sterking. Dat alles is maar bijzaak. De groote vraag is het einddoel. Wij moeten niet ons ophouden met stuk werk, moeten ons ontdoen van de lauwheid. Patrimonium moet, kan en z a 1 vooruit! Dat moeten is ons als een heilige taak door God opgelegd. Oorspronke lijk stond cle mensch aan het hoofd der schepping. Hij moest de aarde op heffen naar den hemel. Hij had dat kunnen doen als hij gehoorzaam was gebleven. Maar de mensch heeft zich ir. zonde gestort. In plaats van liefde •is gekomen haat. In stede van enkel vruchten zijn de doornen en distelen gekomen. Dat de aarde ook nog goeds voortbrengt is genade Gods. Maar de Christen moet daarover heen grijpen naar het doel. Het leven dat in Chris tus hersteld is, wil ook de schepping omvormen tot Gods eer. Tot die taak is mede Patr. geroepen. De doodelijk kranke maatschappij eischt alle handen. Hoeveel wordt daarin niet tekort geschoten. Wij heb ben een veel te kleine plaat9 in het gedachtenleven. Daarom moet steeds het groote ideaal voorop. Maar dat kan ook. Wij moeten daartoe allereerst tot onszelf en onzen kring inkeeren. Wij moeten het gebod der liefde opvolgen. Wij moeten tegen onrecht strijden. Men wil dat er zij te vredenheid, maar onderstelt die eisch van tevredenheid niet dat er nog on recht heerzcht? Patrimonium maakt ontevreden heid. Zeker maar om de gerechtigheid tot gelding te brengen. Rijken en ar men ontmoeten elkaar. Zeker, maar dat is geen scheppingsordonnantie. Waar zijn de ambtsdragers, de predi kanten die in hun werk zoowel het li chaam als de ziel verzorgen; wordt niet vaak alleen aan de ziel gedacht? Er is slechts een klein getal waarlijk Christelijk-sociale menschen. Men noemt het werk van Patrimo nium een aardige liefhebberij voor de arbeiders. Anderen meenen Patr. is eigenlijk rood. Maar dezen vergeten dat Christus Zijn rijk bouwt. Dat rijk rust op gerechtigheid. Daaröhi eischt hij dat ook van ons. In geloofsmoed dient dat te geschieden, maar geloofs moed onderstelt "eloof. Maar als er geloof is zal Patrimonium ook vooruit gaan. Dan zal het nog eenmaal weer alle standen omvatten. Wanneer allen zich aaneensluiten om niet te bukken voor het beest. Satan kan niet anders dan de aardsche schat ten bieden. Christus biedt aarde en hemel. Daaraan wil Patr. meewerken. Ook deze spreker ontvangt een dankbaar applaus. De voorzitter dankt de heer Willi genburg voor zijn ernstig principieel woord. Voorts deelt de voorzitter mede, dat in de Pers het bericht is verschenen, dat br. Blommendaal aan Patrimo nium een legaat heeft vermaakt groot f 250. Naar spr. meent was Blommendaal steeds lid van Patrimonium. Vele ja ren was hij trouw medewerkend lid. Ook de laatste jaren toen andere werk zaamheden zijn aandacht vroegen, leefde hij nog trouw mede. Dat Patr. de liefde van zijn hart had bewijst ook dit legaat. Zijn nagedachtenis zal bij ons in dankbare herinnering blijven. Nog deelt de voorzitter mede, dat de speelavonden voor de jongens weer zijn aangevangert. Opmerkelijk is dat on der de bezoekers velen van het vorige jaar zijn. Dat moge ons opwekken dit werk blijmoedig te doen voortgaan. Spr. dankt de Pers voor den steun steeds aan Patr. geboden. Daarna gaat de heer Willigenburg in dankzegging voor, waarna de voor zitter de vergadering sluit. LEIDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID. De Leidsche Mij. van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armoe de hield Vrijdagmiddag in een der za len van het Nutsgebouw onder presi dium van mr. P. A. Pijnacker Hordijk haar jaarlijksclie algemeene vergade ring. Na opening door den voorzitter, las de secretaris, mr. H. R. Goudsmit, de notuien der vorige vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van de kascommissie bevattende de mede deeling, dat de boeken en bescheiden van den penningmeesteresse, mej. D. Coebergh, in volkomen orde bevonden worden en waarin haar hulde werd gebracht voor haar accuraat beheer. De voorzitter sloot zich bij deze hul- 'e aan. hetgeen de vergadering met Ci!u iv plux;s«* lerstrecpte D-j drie periodiek aftredende hoofd bestuursleden, de heeren S. I. Ie Poole, prof. dr. J. A. J. Barge en mr. P. A. Pijnacker Hordijk werden bij accla matie herkozen. De secretaris, mr. H. R. Goudsmit, bracht daarna zijn jaarverstag uit, loopenue over het boekjaar 1 Juli 1927 30 Juni 1928r waaraaj. wij outletnen. dat het afgeloopen jaar een normaal verloop had. De samenstelling van het hoofdbe stuur onderging geen wijziging; in de plaats van de heeren Cosijn en Van Ewijk, die de stad verlieten, traden ir. Fahmers en mr. Idenburg ais nieuwe me c werkers toe. H. H. M. M. de Koningin en d* Ko ningin-Moeder gave~ ook in dit jaar blijk van bare belangstelling voor bet wtrk der Mij. Voorts stelde de Mij een belangrijk bedrag beschikbaar voor bet Borgstellingsfonds, d.i. een stichting, welke ten doel heeft voor personen, die een crediet waardig zijn, doch daartoe geen borgen kunnen krij gen, borg te zijn, wanneer zij een groo- ter of kleiner bedrag wenschen op te nemen. Tenslotte werd steun verleend aan de Ver. tot bestrijding der t.b.c. voor aanschaffing van eenige hoogtezonnen om tuberculeuze menschen thuis te kunnen behandelen zonder, genood zaakt te zijn hen naar sanatoria te zenden. «_»ver cltn finantieelen toestand zegt het verslag dat aan contributiën en giften binnenkwam f 1285 (v. j. f 1395); aan rente werd gekweekt een bedrag van f 7151.11 (f 6339,28), terwijl de Hulpbank een provisie afwierp van f 1116,72 (f 905.68). Aan pauvres-honteux werd uitge keerd f 392.50 (v. j. f 1015); aan onder wijs f 356.28 (f 378.74). terwijl de gewo ne ondersteuningen bedroegen f 5451.41 (v. j. f 5133,77) en de onkosten f 572.79 (f 770.96). Het uitvoerige jaarverslag werd on der dank aan den steller ongewijzigd vastgesteld. Het verslag van de Hulp bank over 1927 maakte melding van het verscheiden van haar voorzitter, dr. Van Voorthuysen, in wiens plaats de heer J. Baak Jzn. werd benoemd. Het crediet door de Mij. verstrekt steeg in 1927 tot ruim f 40.000. Nadat de heer J. Zitman notg gewe zen had op de wenschelijkheid om het aantal commissarissen der Hulpbank uit te brenden, werd de vergadering door den voorzitter onder dankzegging vcor de opkomst slechts één niet- bestuurslid was aanwezig gesloten. VERKIEZING AMBTSDRAGERS. Gisteravond werd in de Geref. Kerk (Hooigracht) een verkiezing gëhouden voor 13 ouderlingen en 7 diakenen. De uitslag was als volgt: uitge bracht werden voor de verkiezing van 13 ouderlingen, 268 geldige stemmen; volstrekte meerderheid 135 stemmen; gekozen werden de heeren: W. G. Aldershof, A. Baan, J. J. v. d. Berg, A. Bogaards, H. N. Gijsman, G. de Jong Ezn., J. M. de Koning, H. Lam- booy, C. Mulder, D. Nieuwenhuis, L. C. J. Ober, K. van Steenwijk en J. Wolters. Uitgebracht werden voor de verkie zing van 7 diakenen 266 geldige stem men, volstrekte meerderheid 134 stemmen; gekozen werden de heeren: G. J. Boter, M. Heemskerk, P. Jasperse, H. C. de Jong, P. Kwaadgras, A. Parmen tier, en P. van Weeren Jr. Niettegenstaande het ongunstige weer, was een groot aantal stemge rechtigde manslidmaten voor deze verkiezing opgekomen. „LEIBSCH BORGSTELLINGSFONDS" Naar wij vernemen mag de stichting „Het Leidsch Borgstellingsfonds", op gericht 26 October 1928, zich in veler belangstelling en sympathie verheu gen. Van verschillende zijden mocht bet Bestuur reeds belangrijke bijdra gen in het kapitaal van het fonds ont vangen. Zooals wij reeds eerder mededeel den, heeft het fonds ten doel woeker bestrijding door borg te staan voor cre- dietwaardige credietbeboevenden, die trots ernstige pogingen niet slaagden in het vinden van voor credietverlee- nng geëischte horgen. Het Bestuur zal een dezer dagen een oproep doen om giften voor het kapi taal van het fonds. Wij betuigden reeds eerder aan deze stichting onze hartelijke sympathie. Laten allen die daartoe in staat zijn, oornamelijk vereenigingen. werkge vers en particulieren van goeden wil le, dit Fonds gedenken. Het Dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren: prof. mr. D. van Blom, voor zitter van de Commissie tot onderzoek naar den woeker hier ter stede, voorzitter; pastoor G. A. Smit, voor zitter van den Armenraad, Zoeter- woudsche Singel 48a, penningmeester; en P. A. van Aggelen^ directeur der Binnenland. Verschillende berichten over den storm. De vergadering van den Kamerkies- kxing „Leiden". Bollenland. Minder gnnstige berichten over den toestand van den koning van Enge land. Stormen boven Engeland, Frankrijk en Zwitserland. Scheepsongeval bij Algiers. Typhoon op de Philippijnen. De werkgevers in de Duitsche me taalindustrie zijn door het arbeidsge rechtshof te Duisburg in het ongelijk gesteld. Gemeentelijke Bank van Leening, Nieuwsteeg No. 6, Tel. 270, secretaris. LEESZAAL „REÜVENS". De Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" houdt op Vrijdag 30 dezer, des namiddags half vijf in haar ge- houw aan de Breestraat een verga dering, alwaar de begrooting voor 1929 behandeld wordt en bestuursverkie zing zal plaats hebben. VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Deze Vereeniging zal haar 219e ver gadering houden op Donderdag 29 Nov. a.s., des avonds acht uur in het Nutsgebouw. Spreker is de heer Aukes. van de N.V. Philips' Radio, die tot onderwerp heeft: „Mechanische muziek door alle tijden" (met demon straties en lichtbeelden. REDDINGSBRIGADE. Bij de laatst gehouden inspectie van het reddingsmateriaal is gebleken, dat wederom niet minder dan 14 red dingshaken beschadigd, gebroken of geheel weg waren. Zelfs enkele heu gels, dienende om de haken op te han gen (deze beugels zijn met moeren aan de hekken bevestigd) waren verdwe nen. Van 6 reddingskastjes waren de ruitjes gebroken, 3 reddingslijnen wa ren verdwenen, terwijl de politie of het havenpersoneel zich over 3 lijnen ontfermd had. De schandelijke ver nielzucht heeft er toe geleid, dat op een paar punten geen reddingshaak meer kan worden aangebracht. Met toestemming van wethouder mr. Tepe, zullen aan alle scholen wandkaarten gezonden worden, waar op zal staan te lezen een aansporing om het reddingsmateriaal te bescher men. AUTO GESTOLEN. De heer C. van Leeuwen, die Vrij dagavond te Koudekerk (Z.-H.) zijn Fordauto een oogenblik onbeheerd voor een woning had laten staan, kwam hij zijn terugkomst tot de ont dekking dat zijn auto verdwenen was. Zaterdagavond had hij er nog niets van vernomen, zoodat deze vermoede lijk gestolen is. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. Neuteboom, jm. 23 j en H. Blans- jaar, jd. 20 j M. van Amstel, jm. 23 j en C. v. d. Kleij, jd. 19 j P. Hagen- dijk, jm. 26 j en F. Bosman, jd. 26 j P. H. Bruyn, jm. 30 j en M. v. Putten, jd. 25 j N. v. d. Hoed, jm. 26 j en K. Rund, jd. 23 j H. J. de Kruger, jm. 27 j en A. J. Vos, jd. 20 j B. Zwart, jm. 23 j en J. v. WeerJee, jd. 20 j C. P. Kooien, jm. 23 j en J. Brons geest, jd. 24 j J. J. de Keyzer. jm. 24 j en C. J. Lek, jd. 21 j L. Gijsman, jd. 24 j en M. C. Warners, jd. 20 j J. Noest, jm. 46 j en C. Doorneveld, jd F BRAND OP ENDEGEEST. Gistermiddag omstreeks half twee werd er uitslaande brand gealarmeerd op het terrein van het krankzinnigen gesticht Endegeest bij Oegstgeest en wel in het hoofdgebouw, waaruit men de rookwolken zag opstijgen. Men meende aanvankelijk, dat één der pa viljoens in brand stond; bij nader on derzoek bleek het echter een groote loods te zijn bij den ingang van het terrein, ingericht voor bergplaats. Een eigen brandweer, die uitstekend is ingericht, was het vuur reeds zoo goed als meester, toén de brandweer van Oeigstgeest en de groote motor spuit uit Leiden op bet terrein ver schenen, die geen water meer behoef den te geven. Ongeveer half drie was de brand gebluscht. De loods is geheel uitge brand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1