DAG-AGENDA. lederen' Dinsdag 78.15 uur. Wi.ik- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het bestuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. Donderdag 22 Nov. Stadsgehoorzaal: BazaP L. Chr. Oranjevereeniging. Ge opend van 25 en 711 uur. Donderdag 22 November, 's avonds acht uur. Klein-Auditorium: Lezing dj*. H. Schokking, over: „Theosophie". Vrijdag 23 Nov., 's nam. 5 uur. Nuts- gebouw: Jaarvergadering L. Mij. van .Weldadigheid. Vrijdag 23 Nov., 's avonds acht uur. 't Nut van 't Algemeen: Lezing met liditbeelden Geref. Vereen. voor Drankbestrijding. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 November a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35. Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 81. Telef. 1313. Wende op vereende krachten (applaus). Vervolgens was het woord aan den Minister van Arbeid, prof. Slotemaker de Bruine, die in een korte toespraak de belangstelling der Koningin-Moeder memoreerde voor het werk der ver- leniging. Onder daverend applaus deelde de Minister hierna mee, dat de voorzitter en secretaris der vereeni- ging de heeren J. W. Hefting en J. B. F. van Gils, uit waardeering voor hun arbeid zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Spr. gewaag de van de belangstelling van de Re geering voor de t.b.c.-bestrijding. Hij hoopte dat een voortdurende, hartelij ke samenwerkig tusschen de maat- S(happelijke krachten en de over heidsorganen zal blijven bestaan (toe juichingen). Hierna werden nog woorden van ge- lukwensch gesproken door mr. Patijn, namens het Haagsche gemeentebe stuur; dr. Thomas, namens de pro vinciale vereenigingen en dr. N. M. Jcsephus Jitta, voor de commissie tot uitzending van kinderen naar buiten; Dr. J. Ostenfeld sprak namens de Deensche Zustcrvereeniging; de heer Noest voor de Rijksverzekeringsbank; dr Dhont namens de Mij. voor Dier geneeskunde; mej. d> Jong voor de Ned. Bond van tuberculose-huisbe- zoeksters en dr. Van Gangelen namens de afd. Den Haag van de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst. In zijn slotwoord bracht de voorzit ter in het bijzonder dank aan H. M. de Koningin-Moeder voor de milde feestgave voor dezen dag (applaus). Tot slot va de ochtendzitting hield prof. dr. W. Nolen een lezing over „Het verleden der tuberculose-bestrij- ding". HERZIENING GEMEENTEWET. Ingediend is een wetsontwerp tot herziening van de Gemeentewet. Het wetsontwerp maakt o.m. de vrouw tot burgemeester benoembaar. Aan de gemeenten wordt meer vrij heid gegeven ten aanzien van het aantal wethouders. Voorgesteld wordt cm. 'de mogelijkheid van pension- neering der wethouders en hun we duwen en weezen in de wet vast te leggen. Ook worden vrouwen benoem baar gemaakt tot secretaris. PRINS LEOPOLD NAAR INDIë. Het vertrek. In verband met de reis van prins Leopold en prinses Astrid van België naar Nederlandsch-Indië, meldt „Het Laatste Nieuws" nog het volgende: Uit Den Haag zal morgen (Donder dag) een extra trein vertrekken met de personen, die den prins en prinses in de Nederlandsche koloniën zullen vergezellen. 'Ie Brussel zullen de vor stelijke personen en hun gevclg in den trein stappen, die dan dadelijk naai* Parijs zal vertrekken, waar hij echter niet in het Noordstation, maar in het P.L.M.-station (de Gare de Lyon) zal aankomen om 20 u. 10. Alleen de Belgische ambassadeur zal den prins en de prinses daar ko men begroeten. Te 20 u. 50 vertrekt de trein naar Marseille. Vrijdag heeft de inscheping plaats aan boord van de „Insulinde". Het „Hdbl. van Antwerpen" meldt omtrent deze reis nog het volgende: Prins Leopold heeft zijn Indische reis ongeveer een jaar voorbereid. Hij bracht herhaaldelijk bezoeken aan 't Museum voor natuurlijke historie, waar hij zich liet voorlichten omtrent de fauna en flora van Nederl.-Indië. Het vertrek uit Brussel zal in allen eenvoud plaats hebben. Donderdag middag om 14 u. 50 van het Schaer- beekstation, waar een luxe wagen aan den trein NederlandMarseille zal ge koppeld worden. Onmiddellijk na aankomst te Mar seille begeven de prins en de prinses zich aan boord van de „Insulinde", die nog denzelfden dag de haven zal ver laten. Op het passagiersregister zal het prinselijk paar onder een schuil naam "ingeschreven worden. Bij ieder oponthoud in een tusschenhaven zul len zij aan wal gaan en uitstapjes doen in de omstreken. Het gezelschap. De kroonprins en de kroonprinses van België zullen op de reis naar Ne derlandsch-Indië alleen worden ver gezeld door den heer Ruys van den Rotterdamschen Lloyd, door den ma joor van het Belgisch leger Raquez en diens echtgenoote en door prof. Van Straelen uit Brussel. Jhr. Mr. RUYS DE BEERENBROUCK. Aangaande den toestand van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, wordt thans gemeld, d.d. gisteren De ingrijpende nier-operatie heeft heden plaats gehad. De toestand van den patiënt is naar omstandigheden bevredigend. Het bevinden bij de operatie geeft alle hoop, dat jhr. Ruys de Beerenbrouck na het herstel weder tot volle waarneming zijner functie in staat zal zijn. NIEUWE PLATTELANDERSBOND. Te Utrecht vergaderden gisteren le den van den Plattelandersbond (rich ting de Boer) en uitgetredenèn uit dien Bond. Besloten werd tot de benoeming van een voorloopig bestuur, aan hetwelk werd opgedragen te ontwerpen nieu we statuten en een nieuw program van een gereorganiseerden Plattelan dersbond. Voorgesteld werd de nieuwe partij den naam te geven „Nationalen Boerenbond". Tot voorzitter van het voorloopig bestuur werd gekozen de heer G. D. van Beek te Zuidland. DE GRACHTEN VAN DELFT. In de gistermiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Delft is, nadat ongeveer 7 uur over dit onderwerp was gedebatteerd, met 16 tegen 13 stemmen besloten het voor stel van B. en W.: de bruggen te ver lagen, aan te nemen en alzoo niet tot demping van het Achterom en andere grachten over te gaan. Tegen deze plannen hadden vele vereenigingen in den lande tot behoud van natuur- en stedenschoon met adressen geprotesteerd. HANDELSAGENTEN EN HANDELSREIZIGERS. De Minister deelt in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer inzake de Justitie-begrooting mede, dat hij, wat aangaat het als wenschelijk voorge stelde verbod om reizigers uitsluitend tegen provisie in dienst te nemen, nog gelegenhed hoopt te vinden de indie ning van een wetsontwerp betreffende de rechtsverhoudingen van handels agenten en handelsreizigers te bevor deren. Daardoor komt ook de kwes tie van de provisie aan de orde al is hiermede niet gezegd, dat een verbod als hiervoren bedoeld, in het ontwerp zal worden voorgesteld. TEGEN DE GOOISCHE STOOMTRAM VÓÓR DE GOOI-EXPRES. Door de burgemeesters van Diemen, Muiden, Laren en Naarden is aan den t Minister van Waterstaat een telegram gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op het feit dat de Gooische Stoomtram in gebreke is gebleven de door haar toegezegde verbeteringen uit te voeren. Voorts wordt aangedrongen op het niet intrekken van de concessie van de Gooi-Express. GEEN „HOLLAND" MAAR „NEDERLAND'. Totnogtoe had de Internationale Te lefoongids ons land in de D.uitsclie en F.ngelsche vertaling steeds Holland genoemd. Na een opmerking van het Handelsblad hierover, meldt thans het Centraal Bureau voor Nederland van de „Annuarie Téléfonique Inter national", dat het nadat het Depar tement van Buitenlandsche Zaken de ze opvatting met de officieele in over eenstemming had genoemd bewer ken zal, dat voortaan inplaats van Holland de vertalingen „Die Nieder- lande" en „The Netherlands" zullen gebruikt worden. Goed zool BEGROOTING DEPARTEMENT VAN KOLONIëN. Blijkens het voorloopig verslag over liet Xle hoofdstuk der *Rijksbegroo- ting 1929 (departement van Koloniën) werd gev&agd of dit jaar voor de vast stelling van de begrooting van Cura sao de medewerking van den wetge ver niet vereischt zal zijn. Verscheide ne leden verklaarden, zich het recht te moeten voorbehouden om, indien de gemeende medewerking inderdaad niet zal worden gevraagd, alsnog de vraagstukken Curagai betreffende, ter sprake te brengen welke huns inziens daarvoor in aanmerking komen. Van die vraagstukken noemden sommige leuen thans de financieele gelijk stelling van het openbaar en bijzon der onderwijs, alsmede den toestand van de Bovenwindsche eilanden. Ten aanzien van het laatste punt werd ge vraagd of de Regeering bijzondere maatregelen'heeft genomen tot leni ging van den door de stormramp ver oorzaakten nood. Tenslotte werd gevraagd voor welk doel bij art. 24 gelden ten behoeve van do Commissie van advies inzake aard olie-aangelegenheden worden aange vraagd. BUITENLAND. HET PRESIDENTSCHAP VAN OOSTENRIJK. Verkiezingen op 5 December. De Oostenrijksche bondspresident heeft op voorstel der regeering de bondsvergadering tegen Woensdag vijf December bijeen geroepen om tot de keuze van den nieuwen bondspresi dent over te gaan. Volgens de grondwet moet de ver kiezing bij geheime stemming door de bondsvergadering, bestaande uit de beide huizen van het parlement, n.l. den nationalen raad en den bondsraad geschieden. De president wordt voor een termijn van vier jaar gekozen. Zooals bekend, is het voorstel van Mgr. Seipel, om den ambtstermijn van Dr. Hainisch te verlengen, door de sociaal-democraten verworpen. Een bepaalde candidaat is nog niet gesteld. In het bijzonder is het de vraag, of de meerderheidspartij af dan niet een politicus candidaat zal stel len. Van de politici worden vooral Dr. Ramek, de vroegere bondskanselier en Miklas, de voorzitter van den nationa len raad, die bejden tot de christelijk- socialen behooren, als vermoedelijke candidaten genoemd. De Christelijk sociale partij acht ech ter de kwestie der herkiezing van Dr. Hainisch nog niet als definitief be slist, aangezien de sociaal democraten tot nu toe slechts een verlenging van den termijn voor korten tijd hebben verworpen. DE A.S. ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. Berlijn of Genève. Het secretariaat van den Volken bond verklaart, dat niets bekend is van de bewering in het bericht der „Neue Freie Presse", als zou de vol gende raadszitting te Berlijn worden gehouden, meldt hét Hbld. Te Genève wordt het betwijfeld, aan gezien verschillende raadsleden reeds eerder bezwaar maakten tegen Berlijn als vergaderplaats, zoolang de schade vergoedingsschulden en de ontrui ming van het Rijnland nog hangende zijn. Indien de gezondheid van Strese- mann een verblijf te Genève onge- wenscht doet zijn, kan de Raad beslui ten elders te vergaderen. Te oordeelen naar de raadsagenda, is de persoonlijke komst van Strese- mann niet onontbeerlijk, doch de kans bestaat, dat er tijdens de raadszitting politieke besprekingen zullen plaats hebben, waaraan Streseman persoon lijk wil deelnemen. de engelsche koning ziek. Het bulletin. Gisteravond werd te 20 uur het volgend bulletin van het Buckingham Palace uit bekend gemaakt: „Zijne Majesteit is lijdende aan een koude en heeft eenigen koorts. Hij moet het bed houden". EEN RESERVEFONDS. Voor malaisetijden. In de conferentie van gouverneurs stelde de gouverneur Maine Ralph Brewster voor, een fonds van drie mil liard dollar in het leven te roepen, strekkende tot het doen verrichten van noodzakelijke openbare werken in tijden van overproductie en werkloos heid. De gouverneur bracht hiermede op Hoovers verzoek een gedeelte van diens plannen ter kennis, om „de voor spoed der Vereen. Staten te stabilisee- ren". Het in het leven roepen van zulk een fonds, zeide Brewster, is een van de beste manieren van verzekering tegen panieken. In zekeren zin zou het al dus mogelijk zijn voor de tewerkstel ling datgene te doen, wat het federale reserve-stelsel voor de financiën doet. rooverhoofdman aangehouden. De man des doods, schrik van Brazilië. Een gewetenlooze bandiet, Olympio Xa vier genaamd, die de binnenlanden van Brazilië lange jaren onveilig gemaakt heeft en meer dan 100 moorden op zijn geweten heeft, is eindelijk door de politie gepakt en in de gevangenis te Beloo-Ho- rizonto opgesloten. Xavier begon zijn rooversloopbaan in 1918. Hij was knecht bij een rijken boer, zekeren Albuquerque. Toen deze eens af wezig was, heeft Xavier den zoon van den boer vermoord en de brandkast geplun derd, waarna hij spoorloos is verdwenen. Hij schijnt daardoor den smaak van roo- ven en moorden te pakken gekregen te hebben: het aantal misdaden, waarin Xa vier de hoofdrol speelde, nam geregeld toe. Een avond klopte hij als eerzaam reizi ger aan bij een boer te Coromandel, die hem gastvrijheid verleende, 's Nacht heeft Xavier de beide dochters van zijn gast heer opgehangen en den man zelf dood geschoten. Met alle kostbaarheden uit het huis is hij verdwenen. Later heeft Xavier van zijn handwerk een groot bedrijf gemaakt. Hij verzamel de allerlei ongure kerels om zich heen, stelde zich aan het hoofd en brandschat te vele dorpjes. Hij werd de schrik van het land en stond overal bekend onder den naam van „de man des doods". Het spreekt van zelf, dat de politie hem steeds op de hielen zat. De mannen van zijn ben de werden allen gevangen genomen of ge dood: hij zelf wist echter steeds te ont komen. Ten slotte werd de kerel toch te brutaal. Toen hij door een politieke groep gehuurd was, dreef hij zijn onbeschaamdheid zoo ver, kolonel Oliveira op straat tusschen vele voorbijgangers dood te schieten. De politie kreeg hem te pakken, waarna een proces tegen hem begonnen werd. Xavier wist echter tijdig den dans te ontspringen, hij maakte gemeene zaak met zijn bewakers en ontsnapte uit de gevan genis. Een groote politiemacht heeft hem dagenlang achterna gezeten en eindelijk is hij weer opgepakt, juist toen hij bezig was twee jongelui over te halen zich bij hem aan te sluiten. STUDENTENRELLETJES TE OXFORD. Ontevredenheid over de reglementen der universiteit. In den nacht van Dinsdag op Woens dag demonstreerde een duizendtal studen ten van de universiteit te Oxford voor het Clarendon Building, het ambtsverblijf van de proctoren, de- met het toezicht be laste universiteits-ambtenaren, als protest tegen de in den laatsten tijd verscherpte toepassing der universiteits-reglementen. Een aantal gemaskerde studenten arri veerde in auto's, vernielde bijna alle ven sterruiten en richtte ook in het gebouw belangrijke schade aan. Van de auto's waarin de studenten vluchtten, waren de herkenningsteekens verwijderd. Later in den nacht verzamelde zich we derom een duizendtal studenten voor het gebouw, die toegang verlangden. Toen hun de toegang geweigerd werd, alar meerden zij de brandweer, in de hoop, tij dens de daardoor ontstane verwarring het gebouw te kunnen binnendringen. Het ge lukte de politie echter, met behulp van het bewakingspersoneel, de studenten tegen te houden. In universiteits-kringen zou men over het gebeurde ernstig ontstemd zijn en maatregelen treffen, om de aanstichters op te sporen en te straffen. HERMANN SUDERMANN OVERLEDEN. De bekende Duitsche schrijver Hermann Sudermann is gisteravond, kort voor 6 uur, aan de gevolgen van een beroerte, waardoor hij 7 weken geleden getroffen werd, overleden. Na den aanval werd hij op zijn wensch naar Berlijn overgebracht, waar hij in het Franciscaner Ziekenhuis door zijn huis dokter werd verpleegd. Eenige dagen ge leden deed zich bovendien longontsteking bij hem voor, waardoor zijn dood werd bespoedigd. Hermann Sudermann werd Jen 30sten September 1857 te Matzicken in 'Jost-Prui sen geboren. Hij is een afstammeling van een oude Doopsgezinde Nederlandsche fa milie. llij studeerde van 18751879 te Ko ningsbergen en te Berlijn in de geschiede- Radio-Programma. f.WAT ER VANAVOND TE HOOREN 13 HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M. N. C. R. V. 7.Les in boekhouden. 7.30 Causerie over Pluimveeteelt» K. R. O. 8.Concert uit het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam. Zang en muziek. 10.Persberichten van Vai Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Vooravondconcert. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-kJuk. 6.Vooravondconcert. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.15 Aansluiting aan het Concertge bouw te Amsterdam. Concertgebouworkest en cello solist. In de pauze gramofoonplaten. 10.Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH.. 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7.20 Tannhauser, opera van Wagner. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. Daarna muziek. LAN GExN BERG, 468.8 M. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. 8.20 Com'edie. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen en berichten. 7.20 Landbouwberichten. 7.50 Boekhoudles. 8.05 Koersen en berichten. 8.20 Causerie. 8.50 Concert. In de pauze persberichten. nis, de letteren en de moderne philclogie, doch wijdde zich daarna geheel aan de letteren. Zijn beste werk is zijn roman Frau Sor- ge (1888), waarin hij veel persoonlijke er varingen heeft verwerkt. KORTE BERICHTEN. De ontploffing te Vincennes blijft minder ernstig in haar gevolgen dan de eerste berichten deden vermoeden; er zijn 4 dooden en 8 gewonden. Chamberlain wordt einde dezer week te Londen terugverwacht. Men neemt aan, dat hij zal deelnemen aan de vol kenbondszitting, 10 December a.s. De lersche Vrijstaat zal een gezant schap te Berlijn vestigen. De kansen op een schikking van het arbeidsgeschil in het Roergebied worden ongunstig geacht. Prins Hendrik van Reuss, de jonge linie, is te Gera overleden. Binnenkort zal door de Britsche re geering worden geantwoord op de Ameri- kaansche en Japansche nota's betreffende de beperking der vlootbewapening Te La Coruna (Spanje) zijn tien bul zen, ingestort. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. In Nieuw-Zeeland is een ministercri sis uitgebroken. UIT DE OMGEVING. OUDE WETERING. In de gisteravond gehouden manslid maten vergadering der Geref. Kerk wer den tot ouderlingen gekozen de heeren P. Meijer, Jac. Vreeken en D. Nugteren en tot Diaken de heer H. Gortzak. Tot le den der Zendingscommissie werden geko zen A. Vreeken Jzn., J. Knibbe en C. van Tol. In de Evangelisatiecommissie werd gekozen de heer P. van Dam Jzn. Verder werd de begrooting besproken, welke sloot met een bedrag van 8100. Voor de Geref. Jeugdorganisatie al hier hoopt in een openbare vergadering op te treden Dr. J. Hoek, Geref. predikant te 's-Gravenhage-West, met het onderwerp- „Het wapen scherpen". Waarschijnlijk wordt deze vergadering gehouden op a.s. Woensdag 12 December. Nadere bijzonder heden zullen wel per advertentie worden bekend gemaakt. Wie kan, houde dezen avond alvast vrij. Spreker en onderwerp zijn het ten vojle waard. SASSENHEIM. Jaarvergadering A.R. Prop. Club. Dinsdagavond hield onze propaganda- club haar jaarvergadering. Nadat de voorzitter, de heer A. Voge laar de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, sprak hij een kort openingswoord, waarin hij er op wees dat de propagandaclub de wintercampagne meestal vol goeden moed begint, maar dat er niet altijd even goed wordt volgehou den. Het ware te wenschen, dat hierin verbetering kwam. Over het nut eener Prop.club behoeft toch niet meer te wor den gesproken. Er moet woi den gestu deerd, er moet ook practisch werk worden gedaan. Vooral in een jaar als we nu 1e- gengaan is er werk te over. Daarom wekt spr. op te strijden, biddend te strijden, opdat onder Gods zegen de overwinnü y mag worden behaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2