post trottoir aan de Noordzijde van dè Poellaan. Weth. Tromp was het daarmede eens; het geld zal worden besteed voor door trekking van het trottoir aan de Zuid zijde. De heer A. H. Schrama meende, dat de weg niet aan de gemeente behoort; an dere particuliere wegen (Meer- en Hout straat) worden ook niet verbeterd. De voorzitter en weth. Tromp zeiden, dat de weg tot de brug behoort aan de ge meente en niet aan den Polder; de brug zelf is van den polder. Bij de post wandelplaatsen bepleitte de beer Langeveld de plaatsing van eenige rustieke banken langs de wegen. Wordt overwogen. Bij de post klokkenluider 100, vroeg de beer C. Schrama onderzoek, of degene die de klok luidt bet geld wel ontvangt De beer Verduyn vroeg of het luiden wel zin had. De beer Segers wilde bet echter behou den ter wille van het dorps-idee. De heer Segers was tegen de aanschaf fing van een auto-vuilniswagen 4500). Verschillende heeren verdedigden den post De heer Segers bleef tegen. De beer Segers wilde het loon voor het ledigen van beerputten (ƒ30 per week) verlagen, wegens het vele aanschaffen van closets. De voorzitter vreest, dat de beerophalers het werk dan zullen neerleggen. De vergadering werd de 6 uur geschorst tot half acht Bij de heropening der zitting werd de begrootingsbehandeling voortgezet. De post nachtopenstelling telefoonkan toor (ƒ1100, het Rijk vergoedt 25 pet. van het salaris van den nachtwake- 1404) vond de heer A. H. Schrama te luxieus. Ook de heer C. Schrama vond het geen algemeen belang. Kan men de gelden niet krijgen van de personen, die gebruik van de nachtelijke openstelling maken? De heer Segers vond het wel degelijk een algemeen belang bij ongelukken, brand, enz. De post bleef gehandhaafd. De post niéuw uitbreidingsplan (ƒ5000) kwam den heer Segers geweldig hoog voor. Kan men geen wijzigingen maken op het bestaande plan. Het moet natuur lijk bijgewerkt worden, maar een alge- heele vernieuwing vindt spr. zeer kost baar. De heer Pijnacker had ook bezwaar te gen de groote kosten. De secretaris zeide, dat het oude plan geheel waardeloos is. De straten zijn veel te breed ontworpen en het is beter de uitbreiding in den polder te ontwerpen. De heer Verduyn vroeg of het oude plan nuttig effect heeft gebracht. De se cretaris zeide, dat de straten wel degelijk volgens uitbreidingsplan zijn aangelegd, alleen niet op de oorspronkelijke breedte. Een nieuw uitbreidingsplan is voor de toekomst noodzakelijk. Den heer Verduyn lijkt het een zeer on productieve uitgave. Weth. Warmerdam betoogde, dat het nuttig is een uitbouwingsplan voor de ge meente te maken. De inspecteur van volksgezondheid heeft er ook op aange drongen, naar aanleiding van een weinig aesthetische bebouwing in een naburige gemeente (Hillegom). Men kan op het plan aanduiden, waar open en waar gesloten bebouwing zal worden toegelaten. De heer Langeveld stelde voor deze kwestie eerst in de grondcommissie te be spreken. Geen der Raadsleden is thans overtuigd van de noodzakelijkheid. Besloten werd de post pro memorie uit te trekken, en het maken van een plan te bespreken in de grondcommissie. De gemeentebegrooting werd daarna vastgesteld sluitende in ontvangsten en uitgaven op 332.709.52^, evenzoo de be grootingen der bedrijven. Ingekomen stukken en mededeelingen. N De aanbesteding van het hek voor de Tuinbouwschool is aldus uitgevallen, dat 1829 voor de gemeente komt en 425 voor het Rijk. Van de afd. Lisse van „Bloembollencul tuur" was een verzoek ingekomen om een medaille beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor een bedrag toe te kennen van 150. De heer Segers wil bepalen, dat uitslui tend een Lisser dezen prijs kan winnen. De prijs van Lisse (zooals B. en W. wen- schen) moet de belangrijkste prijs zijn. De heer C. Schrama wil dan de gemeen te vrij mandaat geven. Werd niet noodig geoordeeld. Het voorstel van den heer Segers werd aangenomen. B. en W. vroegen machtiging tot ver koop van hoornen langs de Spekkelaan en deze te vervangen door nieuwe boompjes Werd verleend. Na een korte rondvraag volgde sluiting der vergadering te kwart over 9. OEGSTGEEST. Gereformeerde Kerk. Het was voor de Gereformeerde Kerk al hier gisteren een blijde dag. Na een vaca ture van slechts enkele maanden werd haar nieuwen Dienaar des Woords giste ren in haar midden bevestigd. Dat deze bevestiging door Ds. K. Schil der kon plaats hebben, wa9 een rede te meer tot blijdschap. De kleine Rehobothkapel was eiVol. De NIEUWVEElf. Bij de werkzaamheden aan de Jan Ploegersluis is een opgeheschen sluisdeur door het breken van een ketting raar be neden gevallen, gelukkig zonder ongeluk ken te veroorzaken. De brug achter de Herv. Kerk nadert haar voltooiing. Wij hopen, dat de vol gende week de passage weer geregeld mag doorgaan. Er is gedurende den tijd van het maken veel gemopperd en menige auto moest door den modder. De collecte voor alleenstaande blin den te Wolfhëze heeft in deze gemeente opgebracht ƒ29.90. goede regel was gemaakt, dat de gemeen te door de achterdeur binnengekomen, reeds vroeg de vaste zitplaatsen kon inne men. Om 10 minuten voor 10 stroomden de van elders gekomenen binnen, zoodat stoel aan stoel zich rijde in de gangpa den. Ds. .Schilder bediende het Woord naar aanleiding van Jes. 29 vs. 1014 en 18 en 19, waarin hij behandelde de klacht van Juda's overblijfsel in Jesaja's dagen en daarin belichtte: hoe zij werd geslaakt, hoe zij werd bestraft en hoe zij werd weerlegd. Jesaja had een bitteren strijd te strijden tegen zijn concurrenten. De profeten en de zieners van zijn dagen, waarbij het volk zich aansloot, wilden de vreemde cultuur van Assur en Egypte mengen met Israels cultuur, om daarvan te profiteeren. Jesa ja, niet blind voor de noodzaak om ook de omringende volken te beïnvloeden, wilde alleen op den Heere de hoop vestigen en aldus cultuur tegenover cultuur stellen. Men zeide van dit standpunt dat het Woord des Heeren duister was en dat het onwerkzaam was. Jesaja daarentegen ver dedigde het Gezag, de Genoegzaamheid, de Duidelijkheid en de krachtige Werk zaamheid van Gods Woord, als het mid del tot zaligheid, maar ook als cultuur beheerschende kracht. Slaakte het volk de verzuchting van on duidelijkheid en onwerkzaamheid, zoowel voor den intellectueele, die het Woord als een gesloten, verzegeld boek beschouwde, als voor den ongeleerde, die van zijn on geletterdheid een onmacht tot hegrijpen maakte, dan stelde Jesaja daartegenover dat het Woord :elf licht en kracht is en bekwaam en werkzaam maakt wie het onderzoekt. Maar het oordeel van die klacht kwam in de bestraffing dat het Woord niet meer werd gezien en ervaren. Wie zondigt, wordt met de zonde gestraft. Daarentegen wordt het Woord, voor wie het geloovig aanvaardt, tot een licht der oogen den blinde, en tot een krachtig ge luid den doove. Zoo moet het Woord ook hier zijn door den dienst van Ds. Eringa. Het Woord zelf is een licht en kracht, mits als Gods Woord aanvaard. Aanvaard als het ab solute cultuurbeheerschende middel. Nadat de vragen van het formulier door Ds. Eringa met een helder en plechtig: Ja ik van ganscher harte, waren beantwoord zong de gemeente zich met haren Dienaar des Woords stellende achter en op dat Woord, van Ps. 138 vs. 2: Door al Uw deugden aangespoord, Hebt Gij Uw Woord en trouw verheven, hetwelk staande werd gezongen. Intreepreek Ds. Eringa. Gisteravond was de Rehobothkapel zoo mogelijk nog voller dan 's morgens. Geen stoel bleef onbezet en velen moesten met een staanplaats genoegen riemen. Ds. Eringa koos tot tekst 1 Cor. 1 vs. 22 tot 24 uit welk hoofdstuk hij het laatste gedeelte vanaf vs. 10 voorlas. In zijn voorafspraak getuigde hij van de mengeling van gedachten die heden zijn. ziel vervulden. Het is heden, aldus spr., juist 9 jaar geleden dat ik te Engwierum tot mijn eerste dienstwerk werd ingeleid door den grijzen Ds. van Kasteel. Na deze gemeente 3 jaar te hebben gediend, werd deze kleine Friescbe gemeente verwisseld met Nieuwe Pekela, alwaar in zes jaar sterke banden werden gelegd. Banden, die moeilijk te verbreken waren. Toch heeft spr. in de roeping van Oegstgeest een roe ping Gods gezien. Was het afscheid van Nieuwe Pekela als een oudejaarsavond, het aanvaarden van het werk hier, is als de Nieuwjaars morgen. Hier ligt als het ware een blanco blad van sprekers levensboek open. Hoe zal het beschreven worden? Er is veel, dat aantrekt naast veel dat met een ze kere vrees vervult. Vooral hier klopt meer de groote cultuurvraag. Zal spreker hier een zegen kunnen zijn? Zal hij tegen de moeiijkheden opgewassen zijn? Moge God hem ook hier, waar het ambt omschuimd is met de witte koppen der cultuurbra - ding het karakter vormen tot een zegen voor anderen. En nu, wat verwacht ik, o Heere, mijne hulp is van U, wil spr. met Ps. 39 uitroepen. In den tekst brengt Ds. Eringa naar vo ren de drie gedachten: 1. De gekruisigde Christus inhoud der prediking. 2. Deze prediking voor den natuurlijken mensch ergernis en dwaasheid. 3. Deze prediking den geroepenen de kracht Gods en de wijsheid Gods. De inhoud van de prediking is ook de taak van den prediker. Het onder- werpelijke, bevindelijke, mag er niet in ontbreken, maar mag nooit hoofdzaak zijn. Hoofdzaak is Christus en dien gekruisigd. De prediker is dan slechts een handelaar die het licht draagt, een licht temidden van de donkerheid van zonde en ellende. Daar ontmoeten elkaar de zwakheid en de kracht. Maar -in de schelp ruischt de groote zee. Spr. schildert dan de groote roeping van de evangelieprediking. Inhoud dier prediking is niet een zaak maar een persoon. Daarin onderscheidt het Christendom zich van andere religies. Door die innige relaties met den persoon van Christus is de prediking een kracht. Maar die Christus is de gekruisigde. Dat kruis van Christus is voor sommigen geen hoofdzaak, maar alleen een bewijs van de standvastige trouw van het voorbeeld Christus. Anderen zien er een voorbeeldelooze zelfopoffering in. Voor ons is dat kruis de hoofdzaak, omdat d-araan de gerechtigheid voor God vol daan werd. Er is geen strijd tusschen deze prediking van den Christus als middelpunt en de bediening van lïèt geheele Woord Gods. Integendeel de. Geref. gedachte is in strijd met eèn prediking, waarbij men den Chris tus losmaakt van de levensproblemen. Er is eenheid in het Schrift geworden Woord en het vleesch geworden Woord. De ergernis voor den Jood en de dwaas heid voor den Griek van dere prediking heeft vele oorzaken. Kenmerkend is ech ter dat de Jood een teeken vraagt. Hij wil een aardsch koninkrijk. Ook nu nog leeft deze ergernis van den Jood. Ook nu nos vraagt men naar wonderen, die de Gods macht zullen demonstreeren. Da dwaasheid-voor den Griek komt hier van dat hij in (Christus niet de groote he roïeke wijsheid, het hoven anderen uit stekende, ziet Het kruis is zoo gewoon. Ook die trek leeft nu nog. Ook in ons hart. Het is 'een zaak des harten en niet van het verstand. Het evangelie is een evan gelie voor ons hart in de eerste plaats. Het verlost niet' van onkunde, maar van de zonde. Maar voor de geroepenen is het de kracht Gods en de wijsheid Gods. Hier ïs geen sprake van de uitwendige roeping, maar van de roeping door den H. Geest. Geroepen worden ook Jood en Griek. Niets is voor Gods geest te wonderlijk. Paulus noemt hier als de gevalgen kracht en wijs heid Gods. Ook in het Oude Testament is dat reeds voorspeld, daar wordt de Chris tus aangeduid met de zinnebeelden van een hoorn, de kracht, een lamp, de wijs heid. Ook voor deze eeuw, die zoo groote vlucht nam, is wat een Jood ergernis was en den Griek dwaasheid, in het kruis van Christus. Ondanks de groote cultuurvlucht is er toch gebrek aan kracht. Het inner lijke gebrek is, groot pessimisme. In die innerlijke leegte brengt deze pre diking v. Christus den gekruisigde, ieders persoonlijke behoefte. Voor ieder is het noodig te weten tot de geroepenen te be- hooren. Maar dan ook moet er toeneming in kracht en wijsheid Gods zijn. Moge dat mijn arbeid onder u, onder Gods zegen, brengen. Naar goede zede, maar ook uit behoefte des harten, wil spr. hesluiten met een per soonlijk woord. In de eerste plaats dankt hij Ds. Schil der voor de wijze waarop hij hem tot zijn dienstwerk heeft ingeleid. Spr. kende Ds. Schilder uit zijn schriftelijken arbeid. De offensieve en defensieve strijd heeft spr. bewondering en sympathie. Spr. wil gaar ne zijn voorganger volgen in het trouw belijden en leiden. Den Kerkeraad dankt hij voor de vrien delijke ontvangst en spreekt de hoop uit, dat elkanders steun en trouw de arbeid gemakkelijk zal maken. De goede harmo nie moge steeds het sieraad van de regee ring der Kerk zijn. In den burgemeester hegreet spr. de bur gerlijke overheid en waardeert dat deze be lang stelt in ons kerkelijk leven. Ds. de Waard dankt hij voor hetgeen hij als consulent deed. De kennismaking was van aangenamen aard. Als vertegen woordiger der Classis spreekt hij tot hem een woord van dank en hoopt in de Clas sis te mogen terugvinden dezelfde broe derlijke vriendschap als in de Classis die hij verliet. Ook de afgevaardigden der genabuurde Kerken een hartelijke groet en dank voor de belangstelling. Aan de vereenigingen in den kerkelijken kring wil spr. een meelevend hart toonen. Voor de catechisanten wil spr. gaarne een leermeester en wegwijzer zijn, maar re kent ook op belangstelling en ijver. De gemeente een voorloopigen groet. Spoedig zal spr. alle leden bezoeken. Door de vriendschap van velen is spr. reeds verrast en verblijd. De pastorie staat voor ieder open. Geef ons, zegt hij, ook een plaats in uw huis en hart. Gaarne zal spr. meeleven in vreugd en smart van de ge meente. Draagt mij in de zwakheden en draagt mij op in uw gebed. Ouderling de Graaf roept daarna na mens Kerkeraad en gemeente een.hartelijk welkom toe aan Ds. en Mevr. Eringa. De kennismaking is meegevallen. Reeds hier om dat Ds. Eringa den moed had de plaats van Ds. Schilder in te nemen. Met schrik heeft Oegstgeest naar Delft gezien. Maar de schrik is weggenomen. Verder wil spr. nu nog alleen zeggen, dat in Oegstge-st. de wagen over zandgrond gaat. Drs gang is zwaar, de onderdeelen raken daarom wel eens defect, maar dat komt weer in orde. Kerkeraad en gemeente zijn bereid om met den nieuwen Dienaar fles W oords samen te werken en samen te bidden. Ds. de Waard wil als scheidende consu lent, mede namens de Classis, Ds. Eringa gerust stellen en hem verzekeren, dat hij een trouwe vriendenkring zal terugvin den. In dat opzicht is de verwachting goed. De gemeente wil spr. opwekken om te trachten een dorpsgemeente te blijven, on danks de nabijheid van de groote si ad. Wees leeraarlievend, aldus besluit spr. Ds. Eriqga dankt daarna voor de vrien delijke woorden en beëindigt op de gewone wijze den dienst. Na het uitspreken van den zegen zette een der gemeenteleden: Dat 's Heeren ze gen op u daal' in, waarin weldra orgel en de geheele gemeente mee instemden. GEMENGD NIEUWS. Gestrand. Het Zaterdagmorgen door het bergingsvaartuig De Oceaan van de fa. Doeksen op sleeptouw geno men Zweedsche houtschip Malmö, is in den nacht van Zaterdag op Zondag losgeraakt en op Ameland gestrand. Een gedeelte van de bemanning, 8 man, verliet in een reddingsboot het schip. De boot sloeg echter om en één man verdronk, terwijl de anderen door de inmiddels ter assistentie ge varen stoomreddingsboot „Insulinde" van Schiermonnikoog, werden gered, en te Oostmahorn aan wal zijn gezet. De Oceaan heeft geen verbinding meer met het houtschip, doch de Insu- linde tracht thans verbinding met de Malmö te verkrijgen. Het geheim van de woonschuit De gemeentepolitie te Almelo heeft in samenwerking met die te Tubbergen, aangehouden den woonschuitbewoner K., liggende met zijn schuit in het ka naal Almelo-Vrienzenveen. In beslag werden genomen een vol ledige uitdragerswinkel, bestaande in schoenen, gereedschappen voor alle oude en nieuwe kleeren, waschgoed, denkbare bedrijven en beroepen, oude wekkers en horloges, fleschjes met smeersels, en oliën, wijn, zeep, bus sen cacao, schoensmeer, enz. Reeds zijn verschillende voorwerpen herkend ais te zijn van de inbraken te Almelo en te Tubbergen. Stagnatie. Tengevolge van den storm is aan de Moerdijkbrug, naar 't Hbld. meldt, de liehter, waarop de electrische stroom-machine staat, bij pijler 2 vol geslagen en gezonken. De herstelwerkzaamheden aan de brug moeten daardoor tijdelijk ge staakt worden. De zeventig arbeiders zijn huiswaarts gezonden. Loggers aan den grond geraakt In de Haringhaven te IJmuiden zijn Zaterd.-middag de loggers KW. 154 en K.W. 162 door den storm van hun lig plaats geslagen en aan den kop der haven aan den grond geraakt. Een sleepboot zal trachten beide vaartui gen los te sleepen. Het vergaan van de Noordster. Het droevig lot, dat de tjalk Noord ster uit Zwolle getroffen heeft, dat met man en muis is vergaan, wordt nader bevestigd door het feit, dat op de Zuid-Westkust van Ameland een kinderwieg, een kinderwagen an speelgoed is aangespoeld, welke waar schijnlijk afkomstig zijn van deze tjalk, zoodat de opvarenden, de schip per, zijn vrouw en hun tien kinderen als verloren moeten worden be schouwd. Twee personen verdronken. Om trent de schepen, die bij Sliedrecht ge zonken zijn en waarbij van de opva renden er nog twee werden vermist, wordt nader gemeld, dat het lijk van den schippersknecht van de Maas tricht 6 is opgevischt Ook zijn de papieren van den schip per J. Fongers van dit schip drijven ie gevonden, zoodat met zekerheid kan worden aangenomen, dat ook hij i3 verdronken ,/t Herderskind" afgebrand." Zater dagavond omstreeks zeven uur brak te Zaandam brand uit in een hout zaagmolen ,,'t Herderskind" der N. V. Houthandel v.h. P. Donker en Zoon aldaar. Door den feilen wind aangewakkerd greep het vuur snel om zich heen en daar ook de plaats des onheils, welke zeer afgelegen is, voor de brandweer bijna onbereikbaar was, viel aan be houd niet te denken. Binnen een half uur was de molen totaal verwoest, waardoor de Zaan streek weer een harer historische mo numenten verloor. Met den molen ging ook een groot zaagselpakhuis in vlammen op. Eenige spuiten hadden zich in de kom van het dorp opgesteld om het gevaar te keeren, dat dreigde door het overwaaien van een zee van vonken. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in het warm loopen van de molenas, daar het vuur in den top van den mo len ontstond. ",t Herderskind" dateerde van 1694. Verzekering dekt de schade. UIT ONZE INDIEN. FRAUDE BIJ HET SLACHTBEDRLJF TE BATAVIA. Bij het slachtbedrijf te Batavia is „toe vallig" een fraude op groote schaal ont dekt. Hét bleek dat den laatsten tijd veel meer vee werd geslacht dan er consenten werden afgegeven. Een nader onderzoek stelde in bet licht dat er fraude gepleegd moest zijn en wel door den inlandschen portier die de consenten aan de slachters uitreikt en door een inlandschen schrijver dis met het inboeken e.d. van de consen ten belast is. Het meest waarschijnlijke acht men op het oogenblik dat onbevoegden zich in het bezit van blanco-consenten hebben weten te stellen, omdat men tot dusver nog geen enkel consent bij de slachters heeft kun nen aantreffen, dat niet origineel was. De consenten worden bij de Landsdrukkerij gedrukt en bet is mogelijk, dat men daar op onrechtmatige wijze te formulieren in handen gekregen heeft. Blijkt de veronderstelling juist, dan is hetzeer goed mogelijk, dat ook op andere plaatsen op dezelfde wijze gefraudeerd wordt, daar de formulieren voor alle slachthuizen in Nederlandsch-Indië het zelfde zijn. De bezitters der formulieren zouden deze dan aan het personeel van deslacht- bedrijven verkocht moeten hebben. Natuurlijk is gebrek aan controle weer de oorzaak dat deze fraude jarenlang on gestoord heeft kunnen plaats vinden. De controle schijnt tot de taak van den boekhouder te" behooren; of deze uit non- cbalanse of wel uit gebrek aan tijd zijn taak in dit opzicht onvervuld gelaten heeft, kon men in dit stadium van het onderzoek nog niet mededeelen. Het kon wel eens zijn, dat er gaande het onderzoek onverwachte feiten aan het licht zullen komen. Heeft de portier inderdaad 25 per week gekregen, dan heeft hij in totaal gedu rende twee jaar ongeveer 2500 in den zak gestoken. Het aandeel van den schrij ver zou dan ongeveer 10.000 zijn; wel wat veel tegenover dat van den portier. Scheepstij dingen. BOLLAND—AMERIKA-LIJN. RADNORSHIRE, 17 v. R'dam n. Vanc. MEISSONIER, 16 te Barry, v. Vanc. BURGERSDIJK, New-Orleans n. R'dam 16 635 mijl W. v. Valentia. ROTTERDAM, 17 v. N.-York n. R'dam BOLLAND—AFRIKA-LIJ1L BILLITON (thuisr.) 16 te Kilidini. WAALDIJK, 17 v. R'dam n. Beira. GRIJPSKERK thuisr.) 17 te Suez. GIEKERK (uitr.) p. 16 Dakar. BOLLANDWEST-AFRIKA-LIJN. ALBIREO (uitr.) 16 te Calabar. CERES (uitr.) 16 te Seccondee. DRECHTERLAND (uitr.) 16 v. Free. town. HELDER thuisr.) 16 te Lagos. VLIELAND (thuisr.) 17 te Lagos. IJSTROOM (thuisr.) 14 v. Seccondee. EEMSTROOM (uitr.) 18 te Grand Bas- sam verwacht. REGGESTROOM (uitr.) 16 29 mijl Z.O. van Niton. KON. BOLLANDSCBE LLOTD. MONTFERLAND, 17 v. A dam te Ham burg. ORANIA (thuisr.) 16 v. Montevideo. ZEELANDIA (thuisr.) 17 v. South. EEMLAND, 17 v. A'dam n. B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOTD. TERNATE (uitr.) 17 v. Port Said. INSULINDE (uitr.) p. 17 Ouessant. TOSARI, 17 v. Hamburg n. R'dam. KOTA RADJA (thuisr.) 17 te R'dam. STOOMVAART MIJ. .NEDERLAND'. JOHAN DE WITT (thuisr.) 16 v. Sing. SOEMBA (uitr.) 16 v. Padang. MANOERAN (thuisr.) p. 16 Gibraltar. KAMBANGAN (uitr.) p .16 Gibraltar. CHR. HUYGENS (thuisr.) 17 van Port Said. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) 17 te A'dam. KANGEAN (uitr.) 16 te Belawan. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) 16 v. Amsterdam. P. C. HOOFT (uitr.) 17 v. Colombo. KON. PAKETVAART MIJ. NIEUW, HOLLAND 16 v. Medan n.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6