CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dil nummer bestaat uit IWEE Bladen Belaoorijkste nieuws iu dit Nummer. 9d# JAARGANG MAANDAG 19 NOVEMBER 1928 NUMMER 239 7 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd sijn Per kwartaal. i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden IlSlsCjP Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone AdverientiSn per regel 22l/i cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden* worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. Niet onbelangrijk. Omtrent het gezantschap hij den paus, dat de aanleiding is geworden tot het verbreken van de samenwer king der drie groote partijen van rechts, kwam nog maar steeds geen kt ntering in den gespannen toestand. Wel hebben de Roomsch-Katholieken zich niet verzet tegen een opnieuw af stemmen van den post, maar van een veranderde houding in beginsel bleek nog niets. Evenmin was men van Chr. Hist, zijde geneigd om van een veranderd inzicht te getuigen. Scherp gesteld kwam het nog steeds hierop neer, dat van Roomsche zijde het gezantschap als een eerezaak werd opgevat, waarbij de Kerk ten nauwste betrokken was. Van Chr. Hist, zijde werd volgehouden, dat zóó opgevat, dit gezantschap in strijd was met het Protestantsch karakter der natie. Van Antirevolutionaire zijde werd het gezantschap geheel los beschouwd van de Kerk en alleen gevraagd of eenig algemeen belang met de instand houding werd gediend. Onlangs is nu te Amsterdam een motie aangenomen, met welke motie de Partijraad van de Katholieke Staatspartij zich heeft vereenigd als het meest waardige en het meest juis te op dit oogenblik te bereiken. In die motie wordt betreurd, dat het gezantschap is opgeheven, ook al om dat daardoor gebroken wordt met de politiek, die steeds gericht was op de bevordering van den vredeswil en de goede verstandhouding tusschen de volkeren. In die motie wordt tevens ac hoop uitgesproken, dat het gezant schap weer zal worden hersteld, maar dan niet als gevolg van eenige binnen- landsche politieke constellatie, maar ■uit erkenning van de noodzakelijk heid van dit herstel voor het vredes werk in de internationale politiek der Nederlandsche Regeering. Hiermede wordt het standpunt door de A.-R. Partij ingenomen benaderd. Naar wij meenen is dit een beslis sing die, ook al heeft zij geen directe gevolgen, toch in de toekomst van veel gewicht kan zijn. Nu toch is over leg mogelijk geworden langs de ker kelijke vraag heen. Natuurlijk betee- kent dit nog geenszins een directe toe nadering. Wij verstaan wat de N. Venlosche Courant schreef, die zich al dus uitlaat: „Natuurlijk heeft er dan oc' geeti Katholiek zin in, het Pauselijk Ge zantschap tot een politiek ruil-ob- jekt te verlagen, ten gerieve van so cialisten en vrijzinnig-democraten. Daarom zijn wij ook voor de Am- sterdamsche motie, waariwordt verklaard, dat deze kwestie slechts weer aan de orde kan komen, wan neer zich een andere communis opi nio onder het Nederlandsche volk heeft gevormd, al betreuren wij het, dat hiermede deze mooie katholieke wensch, met welks bevrediging veel goeds voor 't algemeen gedaan zou worden, fetelijk voor altijd wordt opgeborgen. Onze menschen zullen zich met dit idee nog niet zoo mak kelijk vereenigen". Maar als een en ander voldoende is bezonken is er toch inderdaad nu een lichtpunt aan den horizont. Dat willen wij vasthouden. STADSNIEUWS. FEESTAVOND LEIDSCHE BURGER WACHT. In de Stadsgehoorzaal werd Vrijdag avond ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan de Vrijwillige Burgerwachten vanwege de Leidsche Burgerwacht een feestavond gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. Onder de aanwezigen bevonden zich tal van militaire en burgerlijke autori teiten. De Voorzitter van de Leidsche Bur gerwacht, Mr. Pynacker Hordijk, sprak een kort openingswoord, waarin hij welkom heette den vertegenwoordiger van het Stedelijk bestuur, wethouder Goslinga, den garnizoenscommandant van het 6de regiment veldartillerie, den commissaris van politie, inspec teurs van politie, besturen van burger wachten uit de omgeving, vertegen woordigers van de Leidsche pers, ver tegenwoordigers van corporaties en vereenigingen en de leden van de Leidsche Burgerwacht. Met een enkel woord herdacht spr. daarna den dezer dagen overleden in specteur van de Burgerwacht, Z. Exc. Luitenant-Generaal de Blok. Voorts herinnerde spr. aan het feit, nu tien jaar geleden is, dat de Burgerwachten in het leven werden geroepen. In November 1918 woedde de revolu- tiestorm, die ook in Nederland ver schillende gemoederen wakker riep en in beweging bracht. Evenwel het Ne derlandsche volk heeft toen duidelijk doen blijken, die het in zijn geheel niets van revolutionaire bewegingen moest hebben en als één man heeft het zich geschaard om den troon van Koningin Wilhelmina. Toen zijn de Burgerwachten opge staan. om, als het moest, zichzelf ten offer te stellen voor de goede zaak. In de afgeloopen tien jaar «hebben ze hun rol gespeeld en niet weinig bijge dragen tot handhaving van de rust en orde. En nu zou de vraag kunnen rijzen, of de Burgerwachten thans nog reden van bestaan hebben, nu toch schijn baar van revolutie geen sprake is. Het is echter sprekers overtuiging, dat de Burgerwacht onmogelijk nog opgehe ven kan worden. De communisten zijn achterbaks en stil nog steeds in actie en op het programma van Rusland staat nog steeds het ontketenen van een wereldrevolutie. En daarom moet de Burgerwacht blijven en paraat zijn. De leden moeten er goed van door drongen zijn, welk een verantwoorde lijke taak zij op zich hebben genomen. Spr. wekt de Leidsche Burgerwacht op haar uiterste best te doen. Ze heeft het voorrecht in Majoor van Mens zulk een voortreffelijk commandant te heb ben, wat ze niet genoeg kan appreci- eeren. Tenslotte wijst spr. er op, dat, zoo als men hier is, één gevoel allen ver- eenigt. namelijk hartelijke liefde voor onze Koningin en daarom stelt hij voor om staande te zingen het oude Wilhelmus. Allen verheffen zich van hun zetels en plechtig klinkt onze Na tionale Hymne. Daarna wordt een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma. De heer Adriani, dn conferencier, van het Adrianï-ensemble uit Den Haag, nam de leiding in handen en vlug volgden de afwisselende num mers elkander op. Van 't begin van den avond tot het einde heeft het en semble de zaal uitstekend bezig ge houden. Jan Arendse, bariton, zong ook en kele echt Hollandsche liederen, o.a.: „De grijze Koningsvrouwe" en „Hol land ik vind je zoo lief en zoo mooi". Leo Guy deed ons genieten van en kele sublieme vioolsolo's. Maar het grootste gedeelte van het programma bestond uit vroolijke lied jes, waarin vooral Willy Walker en Herm. Stenz een domineerend aandeel hadden. Jan van Gelder zong liedjes bij de gitaar en Andree Engelbregt toonde zich een uitstekend humorist, die een prachtig contact met de zaal had. Frans Eckhardt zong eenige tenor solo's en verder vormde het ensem ble een orkest eerste klasse, zoodat 't zich op alle manieren zeer verdienste lijk heeft gemaakt. De aanwezigen hebben zich geen moment verveeld, z Direct na de pauze werden de prij zen, gewonnen in den laatsten Schiet wedstrijd en de medailles en diploma's voor verkregen schietvaardigheid uit gereikt door den voorzitter met woor den van hartelijke felicitatie. Een apart woord van hulde ontvin gen de heeren van Bergen Henegou wen, die wegens bijzondere toewijding de medaille van de Burgerwacht ont ving. en v. d. Velden, die het Burger wacht-kruis ontving als de konings- schutter van het afgeloopen jaar. De volledige lijst van de prijswin- ners is als volgt: De Mr. Pynacker- Hordiikbeker viel ten deel aan Haverkorn: de v. Bergen Henegouwenbeker aan'Alphenaar. Schietwedstrijden A. Broekhuyzen, Bergman, en Kok. B. Kooreman, Alphenaar, Barthen, v. d. Vliet, Baal en Kooreman. Personenbaan: Barendse. v. Leeuwen, v. Staveren, de Wit en Godri. Veteranen: v. d. Velden en Kaapaan. Dezen ontvingen kunstvoorwerpen. Vrije baan: 1. Alphenaar, 2. v. Staveren. 3, De Wit, 4 Jaspers, 5. Segaar, 6. Baal. 7. A. van Vliet, 8. Haverkorn, 9. Langen- broek, 10. O. F. Kooreman. Dezen ontvingen geldprijzen. Schietvaardigheid v. de Velden, koningsschutter. A. Alphenaar, Bergman. B. Dorst, Tiggelmann v. Mens, Bar then en Jaspers. C. De Wit, Segaar, Kaapaan, Kater, Hooger, W. van Vliet, Pynacker en Baal. Dezen ontvingen diploma's. Het was ongeveer half twaalf, toen het Adriani-ensemble het laatste num mer van haar programma had gesp ven, maar ondanks dit late uur had den og slechts zeer weinigen de zaal verlaten en we kunnen dan ook niet anders zeggen, als dat de avond van het begin tot het einde prachtig is ge- JUBILEUM. Vrijdag 23 November hoopt de heer J. Stol den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar als blikslager aan Tie- leman en Dros' Conservenfabrieken in dienst trad. DE TRAMSTORINGEN BIJ DE N. Z. H. T. M.? De Etna de oorzaak? Nooit is bij de Noord Zuid-Holland- sche Tramwegmaatschappij op het traject Katwijk-Noordwijk-Leiden en Den Haag de storing zoo groot geweest als Zaterdag. De meeste trams hadden van een kwartier tot een half uur vertraging. Voor een deel, echter slechts voor 'n klein deel, waren de storingen door bij de storm gewone oorzaken ontstaan doch voor verreweg het grootste deel der storingen waren deze door andere factoren veroorzaakt, n.l. door het ver branden der aluminium-sleepstukken van de beugels, die het contact met de voedingslijnen en de motorwagens on derhouden. Er was bijna geen enkele motorwa gen. of er brandden gaten in de sleep- stukken. waardoor deze als het ware een pokdalig aanzien hadden. Met de ze motorwagens kon, zooals begrijpe lijk, niet verder worden gereden, voor en aleer de beugels waren hersteld. Om den verloren tijd in te halen en om zooveel mogelijk den tramdienst niet te ontwrichten, reden verschillen de trams uit Leiden niet verder dan Voorburg, waar de reizigers voor den Haag en Scheveningen in de trams van den zoogenaamden locaaldienst moes ten overstappen. Wat dan wel de oorzaak van het veelvuldig verbranden der sleepstuk- ken was? Opmerkelijk was, dat zich op de sleepstukken een groene, korrelige laag had vastgezet. Naar het oordeel van eenige electro- technische ingenieurs, kan het niet anders dan deze groene laag zijn ge weest, welke het verbrandingsproces heeft veroorzaakt. Doch niet alleen op deze sleepstuk ken, ook op de koperen handvaten voor het uit- en instappen aan de bui tenzijde der rijtuigen viel deze groene, korrelige laag waar te nemen. Wij probeerden nog een laag, door er krachtig met de vingers overheen *e wrijven te verwijderen, doch dit bleek niet mogelijk. De groene stof was er als het ware op vastgeroest. De deskundigen, wier oordeel wij hierover vroegen, wisten ons slechts één verklaring te geven, waarvan, zooals zij zeiden, de juistheid wel niet onomstootelijk vaststond, maar welke toch de meest voor de hand liggende was. Deze schrijven namelijk het verschijnsel toe aan de werking van den Etna en waren van oordeel, dat de groene laag aschdeeltjes zijn, van de eruptie van dezen berg afkomstig, die, nadat zij eenige dagen in het luchtruim hadden gezweefd, tenslotte door den Zuid-Wester storm naar ons land zijn gedreven. Met deze verklaring konden wij ons niet dadelijk tevreden stellen, waar om wij ons in verbinding stelden met den Nederlandschen specialiteit bij uitnemendheid op het gebied van vul kaan-erupties, Prof. Dr. B. G. Escher, hoogleeraar in de geologie en minera logie aan de Leidsche Universiteit. Prof. Escher achtte het onwaarschijn lijk, dat de groene substantie aschdeel tjes van de Etna zouden zijn. Eerstens, omdat de werking de laatste dagen sterk is afgenomen, en tweedens, omdat die aschdeeltjes dan toch niet uit het Zuid Westen zouden komen, tenzij deze asch, door winden van een andere richting, eerst naar het Zuid Westen en toen bij het opzet ten van den laatsten storm naar ons land gedreven is. Dorli dan moet nog worden verklaard, waarom het ver schijnsel alleen op dit traject zich heeft voorgedaan en niet, althans voor zoover kan worden nagegaan, bij de trams van andere maatschappijen. Wil men, omtrent den aard der sub stantie volkomen zekerheid hebben, dan, aldus gaf de hoogleeraar ons als zijn meening te kennen, blijft er niets anders over dan een hoeveelheid van deze substantie af te zonderen en deze microscopisch te onderzoeken. ONS KERKLIED. Gelijk reeds gemeld, zal a.s. Woens dagmiddag op de vergadering van de Ouderlingen van de Geref. Kerken in do classis Leiden, ds. H. Thomas eon referaat houden over „Ons Kerklied". Z.Eerw. heeft zijn betoog in de vol gende stellingen samengevat: I. De'Kerk des Heeren wordt (en werd) van God geroepen, om niet alleen de prediking des Woords, en den dienst der gebeden, maar ook het gezang der gemeente te plaatsen vol op in het licht van het Nieuwe Testa ment. II. Tegen een royale uitbreiding van ..Eenige Gezangen" achter het boek der Psalmen als zoodanig kan dus geen principieel bezwaar worden in gebracht. Zij behoort dan niet tot de dingen, die men doen, en laten kan, en waarvan ieder in zijn gemoed ver zekerd zij. III. De practische bedenkingen, van hoe groot gewicht ook, mogen die uit breiding niet langer in den weg staan. IV. Noch tegen bet Vrije N. T. Kerk lied, noch tegen bet gebondeno, valt .principieel bedenking in te brengen, evenmin als, of nog minder, dan tegen de vrije prediking, en tegen bet vrije gebed. V. De vraag is wel, of die liederen aanwezig zijn, of verkrijgbaar zijn. Voorshands is bet veiligheidshalve gewensebt, om de uitbreiding te doen geschieden met het gebonden, dat is de Schrift rechtstreeks weergevend lied. VI. Aangezien bet gemeentegezang behoort tot de samenstellende deelen van de openbare eeredienst, zooals die in bet kerkenverband geldt, en daar voor is vastgesteld, zoo heeft zeer ze ker in de eerste plaats de plaatselijke kerk (eraad) hierveen roeping, maar moet de vaststelling van de uitbrei ding in haar geheel door de gezamen lijke kerken in Synode geschieden. VII. Indien bier dan een roeping der kerk(en) ligt, zoo is ieder lidmaat, en met name de ouderling, iedere kerkeraad, en zijn de andere vergade ringen, ve r p 1 i c h t, om naar de ver vulling dier roeping te streven ver standig en voorzichtig, maar ook moe dig en beslist. RESTAURATIE MAREKERK. 22 November nadertl Een gewichti ge dag voor de Ned. Herv. Gemeente. Op den avond van dien dag wordt, zooals reeds meermalen werd gepubli ceerd, een z.g. Gemeente-avond gehou den met geïnviteerden. De Kerkvoogdij staat voor de vraag of met de restauratie van de Marekerk kan en mag worden aangevangen. De Gemeente zal daarop een ant woord hebben te geven. Uit den aard der zaak zal deze avond een zeer bij zonder karakter dragen. Sprekers voor dien avond zijn: ds. Hartwigsen, ds. Punselie, ds. Meeter en ds. Kuilman, die woorden van aan beveling zullen spreken en de heeren J. P. Mulder en Jac. Wilbrink, Kerk voogden, die verschillende mededee lingen zullen doen over bet restaura tieplan. Daarna is de Gemeente in de gelegenheid om door het beschikbaar stellen van de noodige middelen het gewenschte antwoord te geven. Verwacht wordt dat nu de geheele Gemeente als een man zal opkomen, dat zelfs de Pieterskerk de belangstel lenden niet zal kunnen bevatten; men zorge daarem tijdig aanwezig te zijn. Over den vorm waarop voor genoemd doel door Gemeenteleden en belang stellenden voor een bijdrage ingetee- kend kan worden, zie men circulaires en mededeelingen in het Leidsch Pre dikbeurtenblad. EEN 40-JARIG' JUBILEUM. Heden herdenkt de heer A. Homber gen, administratief ambtenaar bij de Stedelijke Lichtfabrieken, den dag, waarop hij voor 40 jaren bij dit be drijf, toenmaals alleen de Gasfabriek, in dienst trad. Op 19 November 1888 als 8de klerk begonnen, heeft de heer Hombergen successievelijk de verschillende kler kenrangen doorloopen, om op 1 Janu ari 1920 den rang van administratief ambtenaar te gaan bekleeden, in wel ke functie de jubilaris op heden zijn 40-jarig dienstverband herdenkt. Onder het personeel bleek aldra voor dit jubileum flinke belangstelling en toen het tijdstip naderde, zorgde een Commissie, uit het persbneel samen gesteld, er voor, dat de 9de November 1928 voor den heer Hombergen niet onopgemerkt voorbij zou gaan. Vanmorgen om 11 uur van huis ge haald, werd de jubilaris met zijn fa milie in een der lokaliteiten van het administratiegebouw binnengeleid, waaraan voor deze gelegenheid op een voudige, doch smaakvolle wijze een feestelijk aanzien was gegeven. Aan Mevr. Hombergen waren bij de aankomst reeds bloemen ter verwel koming aangeboden. Aldaar bevonden zich de collega's, zoowel administratieve als technische ambtenaren, in grooten getale, met het doel den jubilaris een gezamenlijke hulde te brengen. Tevens waren aldaar aanwezig de heer F. Eikerbout, namens commissa rissen der fabrieken en voorts de Di rectie. Binnenland. Bevestiging en intrede van ds. Jac. Eringa te Oegstgeest. Het tienjarig bestaan van de Bur gerwachten herdacht. Teun Ottolander bij het graf van Abraham. De Muidertol opgeheven. Buitenland. In Engeland zijn door den storm 20 personen omgekomen. Overstroomingsramp in Kansas.. Behalve Boncour legt ook Jouhaus zijn mandaat bij den Volkenbond neer. Italiaansch aalmoezenier in Frank rijk vermoord. De deskundigen commissie voor de regeling der herstelkwestie zal in Ja nuari bijeenkomen. De onderhandelingen tot bijlegging van het conflict in de Dnitsche me taalindustrie schijnen te vorderen. Allereerst nam de waarn. Directeur, de lieer Ir. P.. Fehmers, het woord om de jubilaris in een korte, hartelijke toespraak te feliciteeren met het voor recht, dat hem op dezen dag te beurt valt. Zulks geschiedde mede uit naam van den met ziekte-verlof afwezigen Directeur, die ongetwijfeld in gedachte bij deze huldiging aanwezig was. De heer Fehmers bracht den jubila ris dank voor alles, wat hij al die ja ren in het belang der fabrieken had verricht, hem toewenschende, dat hij de hem nog resteerende dienstjaren met denzelfden lust en opgewektheid en in goede gezondheid mag door brengen. Hierop trad naar voren de beer b. Eikerbout, die den jubilaris namen9 het College van Commissarissen com plimenteerde (de voorzitter, T. S. Gos linga was door ambtsbezigheden ver hinderd tegenwoordig te zijn). In aansluiting aan het voorgaande bracht daarop de hoofdboekhouder der fabrieken, de heer W. Wiggers, den jubilaris dank voor de wijze, waarop hij steeds zijn taak had vervuld, zich daarbij in de eerste plaats beroepen de op het getuigenis van zijn voorgan ger, den heer Kriens, onder wien de jubilaris het allergrootste deel van zijn diensttijd heeft doorgebracht en die er dan ook prijs op had gesteld, bij de huldiging tegenwoordig te zijn. Hiemade was. zouden wij kunnen zeggen, het officiëele gedeelte afgeloo pen en kreeg het personeel gelegen heid om zijn jubileerende collega te huldigen. Daartoe nam de heer Wiggers an dermaal het woord, om den jubilaris als stoffelijk blijk van sympathie en ter blijvende herinnering aan dezen dag namens bet gezamenlijke perso neel een mooie eikenhouten boeken kast, alsmede een fraaie electrische ganglamp aan te bieden. Een en ander was vergezeld van een album, bevattende de handteekening der deelnemers, welk album op zeer verdienstelijke wijze door een collega ambtenaar was samengesteld en met penteekeningen versierd. Hierna was het woord aan den jubi laris. die de heeren Commissarissen en de Directie dank bracht voor aangeboden gelukwenschen en de tel hem gesproken woorden van waardee ring. Hij sprak daarbij de hoop uit, in de jaren die hem in het ambtelijke leven nog resten, eveneens zijn beste krachten aan de hem toevertrouwde taak in dienst der Lichtfabrieken te mogen wijden. Daarna het woord richtend tot den heer Wiggers, bedankte hij ook dezen en daarmede alle aanwezige leden van het personeel vpor de vriendelijke ont vangst hem en de zijnen op dezen dag bereid en voorts voor de mooie ca- deaux, die de aangename herinnering aan dezen feestdag steeds levendig Voor hem zullen houden. Nadat hierop de aanwezigen nog persoonlijk den heer Hombergen en zijn familie hadden geluk gewenscht, vertrok de jubilaris weder huiswaarts, waar hij het verdere gedeeltp van den dag in eigen kring doorbracht. In de Stedelijke werkinrichting zijn openomen in de week van \Iaan- dacr 12 tot en met Zaterdag 17 Novem ber. resp. volwassen personen en kin- denren: Maandag 38 en 2, Dinsdag 35 en 2. Woensdag 43 en 2, Donderdag 46 en 2, .Vrijdag 42 en 2, en Zaterdag 42 en 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1