'der geloofsbelijdenis betreft, spreker beeft inderdaad meer dan eens betoogd, dat onze gereformeerde vaderen de verhou ding tusschen kerk en overheid in art. 36 niet juist hebben geformuleerd. Trouwens dit voorbeeld moest dienen om te bewij zen, dat de anti-revolutionairen de helden des geloofs neerhalen, omdat zij zeggen, dat deze zich hebben vergist. Deed de heer Kersten niet hetzelfde toen hij van een anderen geloofsheld, Prins Willem, zeide, dat deze zich had vergist? Spr. betoogt, dat wie het program der staatkundig gereformeerde partij onder schrijft daarmee nog geenszins art. 36 der geloofsbelijdenis aanvaardt, en dat dit program meer dan één punt bevat, dat dit artikel niet ten volle weergeeft. En boven dien, als men, zooals de heer Kersten, de overheid bindt aan de 10 geboden, dan is daarmee geenszins gezegd, dat zij ook ge bonden is aan art. 36 van de Nederland- sche geloofsbelijdenis. Men heeft hier de zaken der kerk en der overheid uit elkaar te houden en de zaken van den staat te beoordeelen naar haar staatkundig karak ter. De anti-rev. partij is van gevoelen, dat zij zich moet verzetten tegen geloofsdwang en dat behalve vrijheid van denken ook vrijheid moet bestaan om het geloof, dat men heeft omhelsd, te prediken. De heer LANGMAN (C.H.) betoogt, dat kerk en yolk onlosmakelijk zijn verbon den, doch dat onderscheiden moet worden tusschen beider taak. De overheid moet 'de kerk financieel steunen, maar elk be- houde het eigen terrein. Spr. meent, dat er geen aanmerking op is te maken als men, wanneer geen pro- testantsch-christelijk kabinet is te vor men, samenwerking zoekt met andere groepen. De MINISTER VAN FINANCIëN deelt mee, dat hij achtereenvolgens zal spreken over de positie van het kabinet, het be leid van het kabinet en de financiën, om daarna met een woord van toepassing te eindigen. Spr. breekt zijn rede af. Avondvergadering. Aan de orde is de Rijksbegrooting hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken). De algemeene beraadslagingen worden geopend. De heer DROOGLEEVER FORTUYN (LibJ merkt op, dat men de beteekenis van den Volkenbond niet moe; onder schatten. De centralisatie van de interna tionale politiek moet op den duur ten goede komen aan de onderlinge verhou ding tuschen de Staten. De heer L. DE VISSER (C.P.) merkt op, dat de Unie van Sovjet-republieken de eenige Staat in de wereld is, welke een werkelijke vredesmacht is. Het werk van den Volkenbond is niet anders dan mis leiding om niet te spreken van opzette- lfjken zwendel. Spr. zegt niet te kunnen onderschrijven de in het .Voorloopig Verslag gebrachte hulde aan de Nederlandsche delegatie naar de .Volkenbondsvergadering. Onze politiek moet zijn: Indië los van Holland; Holland los van den Volken bond; erkenning van de Unie der Sovjet republieken en aanknooping van han delsbetrekkingen met Rusland. De heer FLESKENS (R.K.) bespreekt onzen buitenlandschen voorlichtingsdienst speciaal wat den landbouw betreft. Naar sprekers meeninj is deze dienst te eenenmale onvoldoende. Het betreft hier voor onzen land- en tuinbouw een kwestie van primair belang. Zonder ex port kan onze land- en tuinbouw niet be- j staan en daarom moet deze export wor den bevorderd. Het aanstellen van experts is daartoe noodzakelijk, en spr. betreurt dat uit de Memorie van Antwoord niet blijkt, hoe de minister over deze kwestie denkt. Mevr. BAKKER—NORT (VJ).) brengt de kwestie van de nationaliteit der gehuw de vrouw ter sprake. Spr. bepleit hiervoor een internationale regeling. Thans verliest een Nederland sche vrouw alle rechten, wanneer zij met een vreemdeling trouwt. Op dit gebied be hoort Nederland, volgens spr., tot de ach terlijkste landen in Europa. De heer VLIEGEN (S.D.) merkt op, dat de Volkenhond een groote plaats in het internationale leven heeft ingenomen. Met den minister is spr. het eens, dat op economisch gebied wel degelijk resul taten zijn bereikt. Het is noodig, dat het protocol van Ge- nève alsnog tot stand komt. Maar dan moet de Engelsche Regeering verdwijnen, die dit heeft tegengehouden. Dit kan ge schieden als de Engelsche arbeiderspartij bij de verkiezingen de overwinning be haalt. Wat de Belgische kwestie aangaat, hoopt spr. dat ten deze spoedig een oplos sing zal kunnen worden gevonden, waar mede beide landen accoord kunnen gaan. Spr. is er van overtuigd, dat wanneer deze oplossing nog lang zal uitblijven, inter nationale inmenging in deze kwestie op den duur onvermijdelijk zal blijken. En voorts vraagt spr., waarom niet met Bel gië, evenals met andere landen, een ver zoeningsverdrag is gesloten en of er reeds stappen zijn gedaan om tot zulk een ver drag met België te komen. De heer KNOTTENBELT (Lib.) gelooft, dat ten aanzien van de Belgische kwestie de ongerustheid belangrijk is verminderd, en dat het vertrouwen in dezen minister in ruimen kring wordt gedeeld. Toch is de ongerustheid niet geheel geweken en met name in Zeeland bestaat nog de vrees dat een eventueele oplossing van het vraagstuk onze nationale belangen zal aantasten. Bij afwijzing van wat voor Nederland onaannemelijk is gebleken, zal de minis ter zeer sterk staan. De heer CRAMER (S.D.) zegt de hou ding van den leider van de Nederlandsche delegatie op de Opiumconferentie niet te kunnen bewonderen. De Regeering laadt door haar slappe houding ongetwijfeld de verdenking op zich, dat er andere belangen in het spel zijn bij den opiumhandel. De heer SCHOKKING (C.H.) hoopt, dat de aangekondigde nadere voorstellen in zake onzen buitenlandschen voorlichtings dienst niet al te lang meer zullen uitblij ven, want ook spr. acht een goeden voor lichtingsdienst van het grootste belang. Wat den Volkenhond aangaat, acht spr. het in het Voorloopig Verslag geuite pessi misme geheel onjuist. Wel zou ook spr. gaarne eenige meer dere resultaten van deze samenwerking der volken hebben gezien, maar hij is van meening, dat er wel degelijk reeds gunsti ge resultaten zjjn bereikt. Men dient hier bij niet te vergeten, dat allerlei moeilijk heden moeten worden overwonnen, en dat daarom de arbeid slechts geleidelijk kan vorderen. De heer KORTENHORST (R.K.) is van meening, dat de medewerking der Ned. re geering aan het werk van den Volkenbond tot uiting zal kunnen worden gebracht in de samenstelling der Ned. delegatie. Spr. staat niet op h|£ standpunt, dat het parle ment medezeggenschap moet hebben bij die samenstelling, maar toch zou spr. den minister willen vragen, om maatregelen te nemen, waardoor voorkomen wordt, dat de samenstelling van die delegatie te een zijdig wordt. Uit etn oogpunt van propa ganda voor de Volkenbondsgedachte acht spr. het gewenscht, dat verschillende poli tieke kringen in de delegatie worden ver tegenwoordigd. De heer IvLARCHANT (V.D.) ondersteunt oan. het verzoek van mevr. BakkerNort, om maatregelen om te komen tot een in ternationale regeling van de nationaliteit van de gehuwde vrouw. De minister aan het woord. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer BEELAERTS VAN BLOKLAND, beantwoordt allereerst de gemaakte op merkingen over den Volkenbond. Er bestaat volgens spr. wel een commu nis opinio, dat de Volkenbond tot dusver niet voldaan heeft aan de verwachtingen, maar toch is men er van overtuigd, behalve dan één lid dat er ook wel de gelijk iets bereikt is en dat men met den arbeid in Genève op den goeden weg is. Zooals de zaken thans staan is er geen reden om de toekomst van den Volken bond te pessimistisch in te zien. We moe ten. niet moedeloos worden, wanneer de zaken niet zoo vlug gaan, als we wel zou den wenschen, en daarbij moeten we be denken, dat we de verschillende kwesties rijp moeten laten worden voor behande ling, willen we geen teleurstellingen on dervinden. Wat de nationaliteit van de gehuwde vrouw betreft, gelooft spr., dat het niet mogelijk zal zijn om te komen tot een uniforme regeling daarvan. Daarvoor zijn de wetgevingen in de verschillende landen in dit opzicht te zeer verschillend. Waar naar we echter moeten streven, is een re geling, waardoor conflicten zullen worden voorkomen. Wat den wensch van mevr. BakkerNort aangaat over de opneming van een vrouw in de delegatie naar de co- dificatieconferentie, daarmee zal spr. gaar ne rekening houden. Ten aanzien van het Belgische vraag stuk wil spr. opmerken, dat de benoemde deskundigen alleen van advies dienen, maar dat de leiding van de onderhande lingen bij het departement blijft. Over de reorganisatie van den voorlich tingsdienst kan spr. thans nog geen ver dere mededeelingen doen. Ten aanzien van de opiumkwestie merkt spr. op, dat we ten deze moeten afwach ten de resultaten van het onderzoek van de internationale commissie. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Bij art. 8 bespreekt de heer BOON (Lib.) de opheffing van het consulaat in Essen. Spr. wijst op de groote belangen van on zen handel in het Roergebied en hij is van meening, dat die belangen bij ophef fing van-het consulaat niet meer voldoen- dez uilen kunnen worden behartigd. De MINISTER deelt mede, dat het con sulaat wel wordt gehandhaafd,maar dat het niet in de bedoeling ligt, om zich daarvoor financieele offers te getroosten. De begrooting wordt zJi.st. aangenomen. De vergadering wordt daarna geschorst tot heden. 1 uur. UIT DE OMGEVING. KATWIJK AAN ZEE. Men schrijft ons van bevriende zijde: Op alle gebied komt tot uiting den drang naar samenwerking. In alle rangen en standen der maatschappij groepeert men zich om meerdere actie in de ge- wenschte richting te verkrijgen. Het komt mij voor, dat hier ook een taak is voor allen die leven uit het Christelijk begin sel en daarom geloof -ik, dat bet overwe ging verdient over te gaan tot een Comité van Christelijke actie, van waaruit leiding kan worden gegeven aan alle mogelijke actie, die in dien geest wordt onderno men. Hoe vele malen is reeds het vraag stuk onder de oogen gezien van de men- schen in hun vrijen tijd nuttige verpoo- zing en bezigheid te geven ter verrijking van hun geest. Men zal zeggen: iemand, die dat wil, kan het overal zoeken en vin den. Best mogelijk, maar vele tientallen staan dan achter dien enkeling, die daar in niet slagen en geholpen moeten wor den. Meerdere pogingen in de richting van een „Tehuis van Jongelieden" mislukten. Toch mocht er wel eens wat aan worden gedaan om, althans gedurende eenige win termaanden een lokaal beschikbaar te stellen, waar wat boeken en tijdschriften konden worden gelezen, en waar men zoo nu en dan eens iets kon hooren of zien, een enkele lezing of leerzame rolprent. Maar wie zal deze zaak aanpakken? In alle mogelijke richtingen wordt actie ontwikkeld. Zoo is nu pas weer opgericht een afdeeling van r'en Chr. Vrouwenbond, de Chr. Radio vraagt om steun, op het breede terrein van het maatschappelijk leven vraagt menige aangelegenheid om verzorging; dit alles zou feitelijk dienen te worden ondergebracht in een groote Centrale, van waaruit het een en ander zou kunnen worden geregeld. Een groote factor is ook het uiteen houden van ver schillende data voor het houden van ver gaderingen, die dan natuurlijk, als zijnde in één hand, beter gerereld zouden kun nen zijn dan nu. Een dergelijke kalender is in sommige gemeenten dan ook reeds in gebruik. Hoe meer de bevolking toeneemt, des te groo- ter wordt de behoefte aan verzorging n die richting. Het jeugdwerk, door ver schillende vereenigingen aangevat, komt aan het een en ander ten goede. We weten wel, dat di. niet het ideaal is, dat is ieder Priester in z'n gezin en de kinderen het liefst thuis. Ons eigen huis moet ook onze jeugd het meest begeerlijke zijn. We zien echter maar al te vaak, dat dii niet het geval is en daarvoor dient dan het in massa bezig houden ter verdieping van de ideëele behoeften van ieder mensch. Komè er in die richting nog eens een krachtige opleving, opdat deze zoo noodige zaak tot verwezenlijking kome. LEIMUIDEN. Om eventueele teleurstellingen te voorkomen, lijkt het ons dienstig er hier even op tewijzen, dat ter secretarie dezer gemeente en bij den Gemeenteveldwachter in den vervolge geen aangiften ingevolge de vleeschkeuringswet meer zullen wor den aangenomen, zonder dat vooraf het verschuldigde keurloon is betaald. Naar wij vernemen zal de afdeeling Leimuiden van de Z.H. Vereeniging Het Groene Kruis volgende week Woensdag een belangrijke propaganda-avond houden in de zaal van den heer J. Sneeboer, al hier, des avonds te 7^ uur. Als spreker hoopt op te treden Dr. J. E. Feisser, geneskundig Inspecteur voor de Zuigelingenbescherming en Kinderhygiëne ten plattelande, met als onderwerp „De schoolhygiëne". Voorts zal de Groene Kruia-film ver toond worden, terwijl het Bestuur nog voor een .buitengewone verrassing zal zorgen. Het belooft dus een buitengewoon mooie en leerrijke avond te worden. N09RDWIJK. Burg. Stand. Geboren: Wilhelmus Leonardus, zv. A. J. v. d. Linden en A. M. van Schie; Johannes Nicolaas, zv. J. J. Zonneveld en Th. M. Janse; Goose, zv. J. Bulk en W. Lastdrager; Jan Wilhelmus, zv. J. J. Heemskerk en J. Vliet Vlieland. Getrouwd: W. Roskam, 20 jaar en. A. M. van Rooyen, 20 jaar; A. Barnhoorn, 23 jaar en P. van der Voet, 25 jaar. Overleden: Leendert Plug, 40 jaar, geh. met K. Nijgh; Nicolaas van der Zalm, 64 jaar, geh. met J. Raaphorst; Adrianus Ni colaas Bierman, 72 jaar, geh. met M. de Groot. NOORDWIJK AAN ZEE. A.s. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. kerk voor de Chr. Jongel. Ver eeniging op te treden Ds. A. D. Meeter van Leiden met het onderwerp: „Een rijke en een arme jongeling". rE WETERING. urant van 5 Nov. bevat de Koninklijk goedgekeurde Statuten van de Woningstichting „Patrimonium" alhier. Binnenkort hoopt men te kunnen over gaan tot het bouwen van een 10-tal arbei derswoningen. Moge het plan slagen, wat een heele woningverbetering voor onze plaats zal beteekenen. De Collecte voor de Zending, j.l. Zon dag gehouden in de Ned. Herv. Kerk, heeft de som van 173 opgebracht. RIJNZATERWOUDE. In ons blad van Vrijdag j.l. is per abuis vermeld, dat de bazaar ten bate van de Rem. Geref. Gemeente te Oude Wete ring Maandagmiddag jJ. geopend zou worden. De bazaar zal geopend worden op Maandag 19 November en zal ook de twee daarop volgende dagen duren. VOORHOUT. Burg. Stand. Geboren: Adrianus Pe trus, zv. A. B. van Wouw en M. G. van der Werf; Petrus Cornells Gerardus, zv. A. G. van der Lans en A. G. van der Lans; Marinus Petrus, zv. P. M. van Vliet en P. A. van der Ploeg. Ondertrouwd: Nicolaas Bakker, 24 jaar en Petronella Johanna Zuidhoek 21 jaar, beiden te Voorhout. Gehuwd: Adrianus Antonius Marinus van Emmerik, 26 jaar en Catharina Ma ria van den Berg, 23 jaar, beiden te Voor hout. Gevestigd: J. H. F. de Boer van Leeu warden; M. Hagenaars van Veghel; Gr. Fr. Jansen van Veghel; M. Jansen van Veghel; C. G. Mathijssen van Veghel; P. Hoogervorst van Lisse; G. Th. J. Apel doorn van Egmond (Binnen); J. W. Zwartjes van Zoeterwoude; J. Smit en ge zin van Oegstgeest; C. J. Tuinder van Uit geest; F. van der Wereld en gezin van Al kemade; J. B. Vink van Noordwijk; L. N. Berg van Zoeterwoude; W. J. J. Koeckho- ven van Haarlemmermeer; C. J. M. van der Ploeg van Zoeterwoude; L. A. van Steijn van Haarlemmermeer; Fr. Tak van Delft; Th. J. N. van Paassen van Rijswijk. Vertrokken: Th. E. Conijn, naar Scha- gen; Th. Groot naar Grootebroek; F. H. M. Norosiek naar Amsterdam; N. C. Beig naar Amsterdam; A. A. van Emmerik en echtgen. naar Noordwijkarhout. VOORSCHOTEN. Burg. Stand. Geboren: Nicolaas Theo- dorus, zv. W. van der Geest en M. G. Lamboo; Johannes Petrus Cornelis, zv. C. G. van der Peet en W. E. Lagerberg; Ma- rius Karei Hans, zv. J. C. Wagtendonk en M. C. C. Knappstein; Alida Susanna, dv. P. Niehot en C. J. M. Colpa; Jannetje Catharina, dv. Th. L. Langeveld en F. Boekkooi; Geertruida Catharina, dv. G. Lamboo en M. Tetteroo. Ondertrouwd: J. L. van Vliet, 27 jaar en H. P. M. Grundeken, 23 jaar. Overleden: W. Zonneveld, 63 jaar. Gevestigd: P* Knippers, Leidscheweg 106; Wed. R. D. Groenhout, Kattenlaan 43a; C. van der Horst, Wijngaardenlaan 16; W. M. van Leeuwen en echtgen., Wijn gaardenlaan 32; Mej. W. Kramer, Oranje kade 13. Vertrokken: Mej. M. Kuijvenhoven, Lei den, Haarlemmerstraat 189; A. M. van Zandwijk, Leiden, Hoogewoerd 36; Jac. Kuneken, Oegstgeest, Duinzichtstraat 6; E. V. A. Remouchamps, Den Haag, Valken- boschkade 91. WOUBRUGGE. Door de A.R. Kiesvereeniging alhier werd de heer W. van 't Riet aangewezen voor de groslijst van bestuursleden der Kamerkieskring Leiden. De collecte voor het Roode Kruis bracht in ons dorp op ƒ29.95. GEMENGD NIEUWS. Doodelijk oageval. Maandagavond werd op den Biltschen straatweg bij D* Bildt het 26-jarige Duitsche dienstmeisje M L., in betrekking bij een familie te Bilt- hoven, door een autobus aangereden. Zij bekwam zoodanige verwondingen, dat zij na enkele oogenblikken overleed ten huize van den hovenier de Groot, bij wien zij was binnengedragen. Het meisje had langs den Biltschen straatweg in de richting Utrecht gereden. Een autobus reed haar tegemoet, waarvan de chauffeur opmerkte, dat zij niet op het fietspad, doch er naast reed. De chauffeur wilde nog iets uithalen, doch kon een bot sing niet meer voorkomen met het reeds bekende gevolg. Hem treft waarschijnlijk geen schuld. Het lijk is per auto naar Utrecht over gebracht. De politie stelt een onderzoek in. Beslag op cacaopoeder. Gemeld wordt dat door den Provincialen Keuringsdienst in de provincie Groningen beslag is ge legd op aanzienlijke voorraden cacaopoe der, dat vermengd bleek te zijn met ijzer oxide (doodekop). Nader wordt hieromtrent vermeld, dat zoowel in de stad als de provincie Gronin gen op verschillende plaatsen groote par tijen van deze cacao van ondeugdelijke samenstelling zijn aangetroffen, tezamen vele honderden kilo's. De cacao moet s.f<- komstig zijn van de Zaandamsche firma Chr. K. en bevat behalve ijzeroxide ook schimmel. Baby door ratten gebeten. Gistermor gen, toen mevr. K. te Buitenveldert haar eenjarig dochtertje uit bed haalde, kwam zij, naar „De Telegraaf" meldt, tot haar schrik tot de ontdekking, dat het kind over het gezicht allerlei wonden had, ter wijl een oogje geheel opgezwollen was. Onmiddellijk begaf zij zich per auto naar een der Amsterdamsche klinieken, alwaar geconstateerd werd, dat ratten de wonden hadden toegebracht. Het oogje was in dier mate beschadigd, dat voor behoud van het gezicht wordt gevreesd. INGEZONDEN. (Bultan varantwooroelijkhaid dar Radaotla.) Geachte Redactie, Mag ik nog een klein plaatsje in Uw blad? Bij voorbaat mijn vriendelijken dank. Niet deelen kan ik Uw meening, als zou er langs het stük van De Zeeuw zijn heen- geredeneerd. De Zeeuw was ontstemd, over de onte vredenheid, die er gevonden werd, na de laatste technische herziening. Die ontevre denheid was ongemotiveerd! Tegen die generaliseering kwam ik opl Om kortheid te betrachten, heb ik, om aan te tooüen dat de onderwijzers in het algemeen niet tevreden konden zijn, mij alleen bepaald tot één groep on derwijzers, n.l. die der jongere ongehuw- den. Het stukje in De Zeeuw was door de al gemeenheid misleidend. Meermalen heb ik, wanneer ik in par ticuliere gesprekken uiteen zette, wat ze kere salarisverhooging inhield, moeten hooren: „,0 ja, maar, ik dacht., of, ja maar, ik had gelezen Zoo werd (wordt) het publiek heel vaak verkeerd ingelicht; hooren ze echter con crete cijfers, dan heet het, dat ze dat niet hadden verwacht. Of in het algemeen het salarispeil van de ambtenaren uitsteekt boven dat in het particuliere bedrijf, weet ik niet. Om daar over een^ oordeel te vellen, zou ik meer gegevens moeten hebben omtrent de sala rissen der ambtenaren en die in het parti culiere bedrijf, dan ik nu bezit. Ik bepaalde mij dan ook alleen tot bet onderwijzerscorps. Hoogachtend, P. HOGKWEG. Leiden, 13 Nov. 1928. Uit het Sociale Leven. UIT HET C. N. V. De Ned. Chr. Werkmeestersbond ver zocht het C. N. V. als lid te worden toe gelaten, waartoe het Dag. Bestuur van het C. N. V. gaarne besloot. De bond gaat goed vooruit en heeft thans in een 16-tal plaatsen voet aan den grond gekregen. In den a.s. winter zal het C. N. V. twee speciale propagandacampagnes or- ganiseeren, n.l. van 1022 December en van 1123 Februari a.s. Door huisbezoek op ruime schaal vooral wil men trachten het ledental belangrijk omhoog te bren gen. De groep Chr. politieambtenaren in Ned. Indië, die besloot tot oprichting van een Europeeschen Chr. Politie-ambte- naarsbond in Ned. Indië heeft, na een schriftelijke uiteenzetting van haar doei en streven, 'daarover een onderhoud ge had met een Inspecteur der Algemeene Nederlandsche Politie. Deze verklaarde, de actie welwillend te zijn. Hij is bereid, deze organisatie op gelijken voet met de andere te behandelen en haar vertegen woordigers te allen tijde te ontvangen. WERKKRACHTEN NAAR FRANKRIJK Buitenlanders die naar Frankrijk ko men om er een bezoldigde betrekking te bekleeden, moeten aan de Fransche grens een arbeidscontract overleggen dat be hoorlijk geteekend is door de bevoegde diensten van het Ministerie van Arbeid of van Landbouw en van een medisch cer tificaat van een door de Fransche autori teiten erkend arts. Sommigen trachten hij een patroon in dienst te komen, en verzoeken daarna om een identiteitskaart. Dat stelt hen aan moeilijkheden bloot: Wie in dienst komt voordat d« positie geregeld is, beloopt een vervolging evenals zijn patroon, terwijl deze tijd van werkloosheid even lang duurt als het onderzoek van zijn aan vraag tot regeling. Het is niet zeker dat dergelijke aanvragen worden ingewilligd en dan heeft men de reis voor niets ge maakt. Het is dus in het belang van buiten landsche arbeiders dat zij alleen in Frank rijk komen, voorzien van een voorafgega ne machtiging van de bevoegde Fransche autoriteiten. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 13 Nov. Heden aangekomen aan den rijksafslag 15 stoomtrawlers, 12 drijfnetvaartuigen en 1 kustvisscher. Trawlvisch: tarbot ƒ21— 60, griet 2239, per 50 kg.; groote tong 1.902.40, middel tong 1.602.10, kleine tong 1—1.60, per kg.; zet schot f46, kleine schol 3.6026, schar 414, tongschar 54— 58 per 50 kg.; rog 1623 per 20 stuks; vleet 0.687 per stuk; pieterman poontjes i 422, groote schelvisch 28.5047, middel schelvisch 2233, kleinmiddel schelvisch 13.5020, kleine schelvisch 4.60—12 per 50 kg.; kabeljauw 3146 per 125 kg.; gr. gul len 8.50—16, kl. gullen 3.50—8 per 50 kg.; leng 0.601.65, heilbot 37 per stuk; wij ting 3.507.50 per 50 kg.; koolvisch 0.55— 1.68, kreeft 0.301.50 per stuk; makreel 2122 per 50 kg.; steur 4.18 per stuk. Haring: 2877 manden versche haring 3.405.80; 627 manden gezouten haring 2—3.90 per 42 kg.; 386 kn. versche haring 2.304.90 per 50 kg. De besommingen der haringschepen waren heden IJM. 268 met 5042 aan pe kelharing (gedeelte vangst); L.T. 375 met j 1613, L.T. 770 met 1448, L.T. 668 met 1953, i L.T. 552 met 971, L.T. 740 met 1454, IJM 167 met 755 en KW 33 met 278 aan versche haring. Van de IJmuider stoomtreilers kwa men er heden 13 aan de markt. De be sommingen waren: IJM 130 Eendracht met ƒ4889, IJM 253 Sumatra met 3182, IJM 58 Amplitudo met 6472, IJM 39 Schoorl 1 met 5151, IJM 152 Paris met 3020, IJM 22 Ita met 2700, IJM 106 Reiger met 1810, IJM 73 En Avant met 4722, IJM 32 Zee meeuw met 2761, IJM 72 Caroline met 3087, IJM 57 Friesland met 3133, IJM 51 Catania met 2923 en IJM 134 Lewiti met 2492. Van de Katwijker haringvloot kwa men heden in de haringhaven binnen de zeillogger KW 53 met 273 kantjes volle en 140 kantjes steurharing, welke naar Kat wijk worden verscheept. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BLOMMERSDIJK, Quebec n. Rott. 12 (10.9 vjn.) 340 mijl W. van Valentia. GLAMORGANSHIRE, Rott. n. Vancr., 11 te Antwerpen. LOCHGOIL, Vancr. n. Rott. via Liverpool 12 (7.3 v.m.) 500 mijl Z.W. van Lands End. SPAARNDAM, Rott. n, N. Orleans, 12 (IS v.m.) 30 mijl Z.O. van Lands End. VEENDAM, 13 v. N. York te Rotterdam. NICTHEROY, 13 v. N. York te Rotterdam. LEERDAM, Rott. n. N. Orleans 12 v. Ha vana. VOLENDAM, Rott. n. Havana 13 (nun.) te Santander. f HOLLANDAFRIKA-LIJN. KLIPFONTEIN, 13 v. Rott. n. Hamburg. NI AS, 13 v. Amst. n. Hamburg. JAGERSFONTEIN, 13v. Amst. te Ant werpen. SPRINGFONTEIN, uitr., 12 te Beira. GRIJPSKERK, ttiuisr., p. 12 Perim. BILLITON (thuisr.) 13 v. Dar-es-Salaam. WAALDIJK 13 v. Antw. n. Amsterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. KENNEMERLAND (thuisr.) 12 V. Parana, gua. MAASLAND (uitr.) 13 v. Rio Janeiro. AMSTELLAND, 13 v. Amst. n. Hamburg. EEMLAND, 13 y. Hamburg n. Amst ROTTERDAMSCHE LLOYD. j KOTA RADJA, thuisr, p. 12 Finisterre. DJAMBI (thuisr.) p. 13 Galle. MADIOEN (thuisr.) p. 13 Kaap del Arml, KOTA INTEN (thuisr.) 13 v. Singapore. TJERIMAI (thuisr.) 16 (6 vun.) te Marseil le verwacht. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". ROEPAT (uitr.) p. 12 Perim. SOEMBA, uitr., 13 te Sabang. CHR. HUYGENS (thuisr.) p. 13 Perim. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) p. 11 Gibraltar. RONDO (thuisr.) 12 v. Colombo. S1NGKEP (uitr.) p. 12 Dover. KAMBANGAN, uitr., 12 (5.57 v.m.) 60 mijl Z.W. van Niton. KON. PAKETVAART MIJ. GENERAAL VERSPYCK, Amst. n. Batav. p. 11 Kaap Gardefin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6