Bij Scheren PUROI DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- febouw „Pniël". Middelstegracht: Zit ting van het bestuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. Donderdag 22 November, 's avonds acht uur. Klein-Auditorium: Lezing dr H. Schokking, over: „Theosopliie". 14 en 15 November, 's avonds 8 uur. Stadsgehoorzaal: Filmavonden „Me- lawan Gelap". Woensdag 14 Nov., 's av. acht uur. Oosterkerk: Samenkomst Ned. Chr. Radiovereen. Woensdag 14 Nov., 's av. acht uur. Hooigrachtkerk: Lezing ds. Lauwers, ond.: „Uit Rome uitgeleid Vijftien jaar later". I Donderdag 15 Nov., 's av. acht uur. Nutszaal: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spreker: ds. Van Maanen. Donderdag 15 Nov., 's av. 7 >4 uur. „Prediker": Spreker ds. J. P. Pauwe. Vrijdag 16 Nov. 's av. acht uur. S Voorzaal: F tr.vonJ. -lerd.a- kiiig 10- ig bestaan Leidsche Bur gerwacht. Dinsdag 20 Nov., 's av. acht uur. Foyer Stadsgehoorzaal: Lezing Ned. Chr. Reisver. over „Indië". Vrijdag 22 Nov., 's av. acht uur. 't Nut van 't Algemeen: Lezing met lichtbeelden Geref. Vereen. voor Drankbestrij ding. Sassenheim. Vrijdag 16 NovH 's av. 734 uur. Geref. Kerk: ds. H. Knoop, van R'dam. Lezing voor Patrimonium. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Nov. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. RECLAME. géén Pijn en naschrijnen oi stukgaan der hnid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tnbe 80 ct. Spr. vertoonde hierna een reeks lichtbeelden van de tempelbouwvallen ei. besprak vervolgens uitvoerig de fiaaie Remayena-reliefs aan de ba lustrade, alsmede de beteekenis van de beelden in de cella's en in de tem pelkamer van het Ciwa-heiligdom. In het tweede deel van zijn voor dracht gaf spr. een beschouwing over d6 kunst van de Prambanan uit een aesthetisch oogpunt en stc' 'e daarbij in het licht, dat de tegenwoordige opvattingen niet meer dezelfde kun nen zijn als die van de vorige gene raties. Het is het sedert 1918 door den Oudheidkundigen Dienst ingestelde onderzoek, dat ons omtrent de betee kenis dezer kunst nieuwe inzichten heeft gebracht. Met een reeks lichtbeelden toonde spr. tenslotte de resultaten van dit on derzoek, welke tot een gedeeltelijken wederopbouw van den hoofdtempel hebben geleid. BEGRAFENIS H. J. BLOMMENDAAL. Onder geweldige belangstelling had hedenmiddag de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer H. J. Blommendaal. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten maakte ds. Kouwenhoven zich tot tolk van de vele geestver wanten, vrienden en belangstellenden, om een enkel woord te spreken. Wanneer wij op het uiterlijke zien aldus ds. Kouwenhoven dan lijkt het of de dood hier een geweldi ge overwinning heeft bereikt. Broeder Blommendaal, die zooveel en zoolang heeft mogen arbeiden, en in dien ar beid voor velen een groote zegen is ge weest, heeft eindelijk den strijd opge geven en is zelf overwonnen. Hij mocht tot ver over den leeftijd der sterken nog in menige wonde troost en balsem brengen. Dat deed hij met opgewektheid en met een zeldzame trouw en tact. Thans is hij niet meer en zijn werk kent hem niet meer. Het lijkt dus of er een overwinning is be haald. In werkelijkheid heeft de Koning, dien de heer BlommAidaal zoo trouw diende, hem nu gekroond met de over winning. Hij is als de trouwe gezant ingegaan in de vreugde zijns Heeren. Spr. wil geen woorden van dank tot den overledene richten, die immers dien dank niet meer hoort, maar/wel is het een behoefte des harten van den Kerkeraad der Geref. Kerk om God te danken voor de rijke zegeningen, die de gemeente in het bijna 25-jarige op zienersambt van den heer Blommen daal heeft mogen genieten. Dat werk zal in dankbare herinnering blijven. Met een woord van opwekking om het voorbeeld van den overledene te vol gen, die in kinderlijk geloof en op rechte trouw volhardde, besloot spr. Vervolgens sprak de l.eer W. E. Pe- ra, als dankbare vriend van d.n over ledene, voor de vele zegening, a die hijzelf en zijn familie van broeder Blommendaal heeft mogen genieten. Hij getuigt van het oprechte geloof dat hijzelf bezat en dat hij zoo gaarne bij andere kweekte De beer S. C. Franken, neef van den overledene, dankte voor de overwel digende belangstelling en voor de eer den overledene bewezen, waarna ve len nog even in de open groeve blikten om als het ware een laatsten blik op den geliefden overledene te vestigen. INDOLOGENVEREENIGING. Het bestuur van de (Studenten) In- dologenvereeniging alhier heeft zich voor het jaar 1928/1929 als volgt sa mengesteld: R. A. M. Beissel von Gym- nich, praeses; J. Bastiaanse, ab actis; J. Dijk. quaestor; N. Buedeker, asses sor I; J. van Leur, assessor II. CHR. ÓNDERW. VEREENIGING. Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen. Vergadering in het Nutsgebouw op 17 Nov., 6 uur Agenda: 1. Opening en notulen; 2. Mededeelingen; 3. Onderwerp: „Tee kenen", door den Weled. heer J. H. Wattez; 4. pauze; 5. rondvraag en sluiting. HULP VEREENIGING VAN DEN GEREF. ZENDINGSRAAD. Gisteravond werd, in de daarvoor gezellig ingerichte zaal van Prediker, de 17e jaarvergadering gehouden van de Hulpvereeniging Leiden van boven- genoemden Zendingsbond. Na het zingen van Psalm 68 vs. 10, het voorlezen van Romeinen 10 en het voorgaan in gebed, heette de voorzit ter der af deeling, de heer J. J. v. Bie- men, de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. In zijn openingswoord memoreerde hij de nog voortdurende ziekte van den eere-voorzitter, Ds. G. H. Beeken kamp, herdacht eenige vrienden, die in het afgeloopen vereenigingsjaar wa ren gestorven en dankte ten laatste al len, die, op welke wijze ook, mee heb ben gewerkt om dezen avond te kun nen houden. De Zendingsarbeid beval hij in de liefde en offervaardigheid aan. Gezongen werd Psalm 72 vs. 6 en 7, waarna de secretaris, de heer Keere- weer, het woord verkreeg om zijn jaar verslag voor te lezen. De Zending der H. V. v. d. G. Z. B. mag zich in veler sympathie verheu gen. Groot en klein werkt daaraan mede. Toch kan nog meer gedaan worden in het belang van dit schoone werk, waartoe het verslag opwekt. Meerdere activiteit zal aanleiding geven tot gezonder vereenigingsleven, ergo tot grooter bloei. Acht ledenvergaderingen, drie Zen- dingsbidstonden en één buitengewone vergadering werden dit jaar gehouden. Het aantal leden bleef stabiel. Drie vrienden ontvielen de vereeni ging door den dood, anderen vulden de gelederen aan. De dameskrans deed veel van zich hooren. Een rijke sorteering hand werken werd vervaardigd, een sprei gehaakt. Een flink batig saldo vloeide in de kas der hulpvereeniging. In de maand September werden door haar ziekenhuis-benoodigdheden en speelgoed verzonden, naar den Zendingspost Sangallen, resp. ten dienste van de medische arbeid en voor de Goeroe-kinderen. De busjes der kleine verzamelaars zijn onmisbaar voor de kas van den penningmeester. Voor hun trouw en toewijding ontvingen de kleinen, naast den dank van het bestuur, een keurig gebonden leesboekje. Het verslag eindigde met de bede. dat nog meerdere arbeiders zullen mo gen gaan om de Toradja's in Midden- Celebes het blijde Evangelie te vertel len. De penningmeester, de heer G. J. v. d. Berg, Meidoornstraat 2, 't woord verkrijgende, gaf een overzicht over de inkomsten en uitgaven van 't laat ste jaar, waaruit bleek een achter stand ten opzichte van het vorig jaar. Sedert 1916 zijn de inkomsten jaar lijks gestegen. Oorzaak van deze ach terstand is bekend en 't bestuur ge looft, dat door medewerking van velen dit tekort is ingehaald. Hierna werd gepauzeerd en den aan wezigen een versnapering aangeboden. Voor den aanvang en na sluiting had een verkoop plaats van gemaakte handwerken en goederen. Naast die vele goederen, gemaakt in eigen Zendingskring, vulden ditmaal mooie geschenken, welwillend door vrienden afgestaan, de verkooptafel. Velen maakten van de gelegenheid gebruik en toonden hun liefde tot den arbeid, door van den aanwezigen voor raad te koopen. Ds. C. Hartwigsen, daartoe door het bestuur aangezocht, heeft gaarne ge hoor gegeven aan de uitnoodiging en wil voor dezen avond de aanwezigen bepalen bij Matth. 24 vs. 14: „En dit Evangelie des Koninkrijks zal in dc geheele wereld gepredikt worden tot een getuigenis allen volkeren en dan zal het einde zijn". Na eerst zijn gehoor bepaald te heb ben bij de omstandigheden, waaronder en tot wie deze woorden gesproken werden, ging Ds. Hartwigsen aan de hand van zijn tekst over om den ernst den nood der heidenen bekend te maken, om ten laatste dezen arbeid bij zijn hoorders op 't hart te binden. Onder het zingen van eenige verzen uit den 96sten Psalm, werd gecollec teerd, welke collecte ruim 26 op bracht. De goed bezochte jaarvergadering werd besloten met het zingen van Ps. 22 vs. 14, waarna Ds. Hartwigsen voor gingen dankgebed. LEIDSCHE BORGSTELLINGSFONDS. Het bestuur van het voor eenigen tijd ten overstaan van notaris Mr. Coe- bergh gestichte Leidsch Borgstellings fonds is samengesteld als volgt: Prof. Mr. D. van Blom, voorzitter; G. A. Smit, Zoeterwoud9che Singel 48a penningmeester; en P. A. van Aggelen, Nieuwsteeg 6, telef. 276, secretaris. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Andreas Hendrikus, zv. P. Fileman en J. P. W. Slierings. Hubertus Gijs- bertus, zv. N. van Leeuwen en J. van Tol. Johs. Corns. Leons., zv. H. T. v. Klink en W. van Leeuwen. Cornelis Petrus, zv. Q. A. de Graaf en P. C. M. Langezaal. Elisabeth, dv. H. Gulde- mond en C. Bouman. Helena, dv. J. v. Rossen en M. Nieuwenburg. Jacobus, zv. W. P. Slegtenhorst en J. de Horn. Wilhelmina Lena, dv. F. Beij en J. A. de Nie. Erris Jan, zv. F. J. W. Mugge en G. van d. Heuvel. Willem, zv. G. Fi- lippo en J. W. v. der Steen. Frida Em ma, dv. D. v. der Kaaij en F. E. Stad- muller. Christina, clv. C. Blok en M. H. Thiel. Elisth. Josephine Maria, dv. C. F. M. Pieck en A. L. M. Creijghton. Margaretha, dv. J. Bogerd en P. Pont. Johannes, zv. A. J. Gijzen ij en J. van Iterson. Willem, zv. W. F. de Bruijn en H. van Strater. Johan Carel, zv. J. C. Kobs en R. A. F. Strickling. Corne lis Minecus, zv. C. van Beelen enH. M. van Velsen. Jan Andries, zv. A. Stoffel en J. A. Hooft. Maria Francisca. dv. D. D. de Gunst en E. van Benten. Willem, zv. J. J. G. Uiterdijk en W. S. Herland. Johs. Gijsbs. Hends., zv. H. Nijssen en T. M. Lagerberg. Pieter Albert, zv. K. van der Vliet en M. Kalshoven. Petro- nella Maria, dv. J. J. Rijsbergen en P. M. de Graaf. Gehuwd: A. Sjardijn, jm. en M. H. Wijling. id. C. P. de Groot, jm. en C. la Lau, jd. M. Heymans, jm. en W. P. Pont. id. D. Holswilder. jm. en E. Binnendijk, ge scheiden. A. Berger, jm. en G. v. d. Deure, jd. P. F. v. Gijzen, jm. en H. M. Rap. jd. C. Jansen, jm. en J. Roozen- daal, jd. Overleden: J. Ruhrwiem, man 76 jaar. G. de Graaf-v. Leeuwen, wed. 83 jaar. Y. Koole-v. d. Zee, wed. 69 jaar. S. Louw- rier-Favier, vr. 66 jaar. W. J. B. Zee- gelaar, z. 11 jaar. M. H. C. v. d. Velde, dr. 2 mnd. G. Feenstra-v. d. Woude, vr. 30 jaar. E. Haalebos-v. d. Horst, wed. 73 jaar, T. v. Dijk, zn. 69 jaar H. J. Inden, man 57 jaar. M. Bavelaar, dr. 49 jaar. J. G. Lau-v. Leeuwen, vr. 66 jaar. H. S. v. Iterson, man 66 jaar. C. G. de Tombe, zoon 27 jaar. H. J. Blom mendaal, wedr. 76 jaar. J. Plug, man 46 jaar. J&. de Jong-Tersteeg, vr. 59 j. L. Kenbeek, zn. 65 jaar. EX. APOTHEKERSASSISTENT. Opgeroepen 4 candidaten. Geslaagd mej. A. M. Swart, Rotterdam. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Hedenmorgen werd de zaak tegen mr. P. F., die te Noordwijk aan Zee zich van de boluevard naar het strand zou hebben begeven zonder van een badkoetsje gebruik te maken, voort gezet. Nadat de verbalisant was gehoord, werd door den ambtenaar geëischt f 1 bcete of 1 dag hechtenis. De beslissing van den kantonrech ter volgt later. Door de politie is aangehouden zekere H. H. alhier, die nog een maand gevangenisstraf te goed heeft. Bij een vechtpartij tusschen twee jongens, de 7-jarige L. R. K. en de 8- jarige H. v. E. in de Haarlemmerstraat is eerstgenoemde komen te vallen, waarbij hij een arm brak. Het vechtlustige ventje ik door den E. H. D. naar het Academisch Zieken huis gebracht. BINNENLAND. DE KONINGIN-MOEDER. II. M de Koningin-Moeder zal de zer dagen ontvangen een deputatie uit het bestuur en de leerlingen van de In dustrieschool voor Meisjes te 's Gra- venhage, in verband met het geschenk dat de leerlingen ter gelegenheid van Harer Majesteits 70sten verjaardag te Soestdijk aan de Koningin-Moeder hebben aangeboden en dat bestond in een door de leerlingen vervaardigd werkstuk. PRINSES ALICE. Prinses Alice, Gravin van Athlone, die enkele dagen bij H. M. de Konin gin-Moeder gelogeerd heeft, vertrok Maandag uit Den Haag. De Koningin-Moeder bracht haar nicht per auto naar Hoek van Holland, waarna Princes Alice met de nacht boot naar Engeland overstak. CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE. Er verluidt, dat de afdeeling Rotter dam van de Chr. Hist. Unie bij het hoofdbestuur zal aandringen toe te staan, dat te Rotterdam voor de a.s. Kamerverkiezingen een afzonderlijke Chr. Hist, candidatenlijst wordt inge diend. Indien hiertoe wordt overgegaan, zal de lijstaanvoerder zijn Mr. J. A. de Visser, substituut-officier van Jus titie te Rotterdam en lid van den ge meenteraad aldaar. Mr. J. A. de Visser is een zoon van Dr. J. Th. de Visser, den oud-minister, thans lid der Tweede Kamer. Mocht Dr. De Visser als gevolg van eventueel op hem geoefenden drang, alsnog in den a.s. zomer een ernstige Kamercandidatuur aanvaarden, dan is de kans niet uitgesloten, dat vader en zoon op het Prinsenhof verschijnen. Als bijzonderheid diene. dat de oud- minister. Dr. J. Th. de Visser, in 1897 door het Voormalig distriet Rotterdam T voor het eerst in de Kamer werd ge bracht. en deze dus eveneens te Rot terdam zijn politieke loopbaan begon. PORTVRIJE VERZENDING. Op de vragen van het Tweede Ka merlid van Braambeek: Is het den minister bekend, dat aan het postkantoor te Apeldoorn eenige malen een aantal exemplaren van het Christelijk Volksblad, welke artikelen ter aanbeveling van den bijzonderen vrijwilligen Landstorm bevatten, ter verzending zijn aangeboden, welke verzending daarna portvrij plaats had? Indien deze mededeeling juist is, wil de minister dan doen weten op grond waarvan die portvrijdom is ver leend? Zoo deze verzending niet overeen komstig de bepalingen is, wil de !hi- iiister dan beletten, dat deze voortaan portvrij geschiedt? heeft de minister van waterstaat ge antwoord: 1. Ten post- en telegraafkantore te Apeldoorn zijn een aantal exemplaren van het Christelijk Volksblad voor Apeldoorn van 21 September j.l. in gesloten omslag als dienststuk in den zin van het Postbesluit D. S. (Stb. 1923, no. 504) ter verzending afge geven. Deze zending werd in gedeelten ter post bezorgd. 2. De bedoelde stukken werden ver zonden door een der organen van de Nationale Landstormcommissie. Deze commissie en haar burgerlijke en mili taire organen hebben de bevoegdheid tot verzending van dienststukken in den zin van het Postbesluit D. S. (Stbl. 1923, no. 504), ten laste van het depar tement van binnenlandsche zaHen en landbouw. De toezending van de exemnlaren van het Christelijk Volksblad voor Apeldoorn geschiedde met de bedoe ling, de geadresseerden in te lichten omtrent de dienstregeling der extra treinen voor den Nationalen T.and stormdag, welke in genoemd blad was opgenomen. Daar de tijd ontbrak deze dienstreee- ling afzonderlijk af te drukken, het geen overigens ook naar het oordeel van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw stelling de voor keur had verdiend, werd deze wij ze van inlichting eevoled. 3. Deze vraag hehoe^t ceen beant woording in verhand met het on de tweede vraag gegeven antwoord. KT*!SCHE ATTEN^TF. Het ..Bataviaasch Nieuwsblad" schrijft onder bovenstaand opschrift: „Een Haagsch Aneta-telesram maakt melding van de statie, waarmede 10 October door den officieelen vertegen woordiger van China in Nederland is gevierd. Biina on beloof el ük klinkt de mede- deeline, dat tot da herdenking van- China's onafhankelijkheid genoodigd waren vertegenwoordie-ers der Perhimnoenan Indonesia. Deze kiesche attentie van den Chï- neeschen gekant, zoo vol svmholiek. zal one-etwiifeld althans in Tndië noeg indruk maken om haar niet licht te vergeten". OVERPRODTTHTT*. VAN PEKEL HARING. Tn verhand met de berichten om trent stappen, welke te Vlaardin^en zouden worden gedaan om mat het oog op de PTOote hario^voorraden en ter voorkoming van een te sterke in zinking van de nriren tot p«n beper king van de hacïnTïsscherij en den handel in e-e^outen haring te p-eraVen. is van belave een bericht in de Brit- sche vakpers d<*t de zouters te Lowe stoft om dezelfde rc^an voor ho-f mee- rendeel beslo+ou hadden na 8 Novem ber i.l. geen barin? voo^ de zouterü meer te koo^pn. en dat d^e ^outar= aan de exnorfaurs verzocht hebban deze actie te', steunen door geen harin" te kooien, waarmede dit wel het ga val ig o-eWeec+. De hoeveelheid harm0, welva d;t seizoen te Ynrmon+h en I owestoft op zouten i". wordt thans reeds on aan h°l* "nn frt^nrtr» rrrarhnt BUITENLAND. HET DAWESPLAN. Hervatting der besprekingen te Parijs. Briand heeft gistermiddag den Duit- schen gezant von I-Ioesch ontvangen, om de besprekingen over de benoeming der commissie van deskundigen te hervatten. De beide staatslieden# bespraken den oogenblikkelijken stand der onderhande lingen. DE A.S. ZITTING VAN DEN VOLKEN- BONDSRAAD. De voorloopige agenda. De voorloopige agenda voor de Decem- bervergadering van den raad van den vol kenbond is gisteravond gepubliceerd. Daarop komen o.a. de adressen van den Duitschen volksbond in Poolsch Opper- Silezië omtrent de minderheidsscholen in Opper-Silezië, voor. Op de laatste vergadering van den raad zijn deze adressen gedeeltelijk onafgedaan gebleven. Voorts zal (ie juridische kwestie worden behandeld, of het vragen van een advies van het internationale gerechtshof bij meerderheid van stemmen kan geschie den, of dat dit met algemeene stemmen moet plaats hebben. Te Genève neemt men aan, dat het be langrijkste onderwerp van behandeling het Poolsch-Litausche conflict zal zijn, dat reeds herhaaldelijk aan de orde is gesteld. Zooals bekend, is ook op de conferentie van Koningsbergen geen resultaat bereikt. DE RAMP VAN DE VESTRIS. Nog 117 vermisten. Volgens de gistermiddag ca. 5 uur Am. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M. N. C. R. V. 5.Kinderuurtje. 6.30 Fransche les. 7.Eng. Handelscorrespondentie. 7.30 Declamatie door den heer W. Klarenberg te Voorschoten. 8.Uitzendavond van de Federatie van Christelijke vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes in Nederland. Spreeksters: Jonkvrouwe C. M. van Asch van Wijck, voorzitster van de Federatie. Mej. W. M. Barger, algemeen se cretaresse. Verder zang en muziek. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V R. O. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.15 Gezondheidshalfuurtje. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Concert door het omroeporkest. 9.15 Vocaal concert. 9.15 Deensch programma door het omroeporkest. 10.Persberichten van Vaz Dias. Vervolg concert. KöNIGSWUSTERH.. 1250 M, 5.20 Lezingen en lessen. 7.20 Causerie over Deensche litera tuur. 8.05 Concert. 8.50 Lezing. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. Daarna muziek. LAN GEN BERG, 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. 8.20 Deensche avond. Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Causerie. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Concert door het Radio-orkest. 8.20 „The Pretendors", historisch spel door Henrik Ibsen. 10.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARUS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen en berichten. 7.20 Landbouwberichten. 7.50 Engelsche les. 8.06 Koersen en berichten. 8.20 Causerie. 8.50 Kamermuziek. In de pauze persberichten. tijd omvangen berichten, bedraagt het aantal geredden overlevenden van de ramp van de „Vestris" 222, terwijl nog 117 personen vermist worden. Van de gered den bevinden er zich 128 a. b. van het s.s. American ^hipper, U3 op de Myriam, 23 op de Berlin en 8 op de Wyoming. Wegens het ruwe weer, dat op de plaats van de ramp heerscht, begint alle hoop op red ding der vermisten te verdwijnen. liet Amerikaansche departement van marine deelt mee, dat de „Los Angeles het luchtschip, dat was opgedragen zich gereed te houden, niet vertrekken zal om aan het reddingswerk deel te nemen, daar dit thans onnoodig geacht wordt. Alle opvarenden op 35 na gered? Volgens berichten, ontvangen van een Amerikaansch schip, zijn de geheele be maning en de passagiers van het vergane stoomschip „Vestris' op 35 personen na gered. Aangenomen wordt, dat, deze 35 personen zich in de reddingboot hebben bevonden, die vermist wordt. DE UITBARSTING VAN DEN ETNA. Belangrijke verkeersroute versperd. De werkzaamheid van den Etna is ver der verminderd. De naar Nunziata gerich te stroom is tot stilstand gekomen, de an dere stroom gaat met een snelheid van 7 meter per uur voorwaarts naar Carabba en bedreigt den weg, waarlangs het reizi gersverkeer van den spooweg Catania Mesi'na geleid wordt. Een later bericht meldt: De naar Carabba voortdringende lava stroom van den Etna heeft den weg be reikt, waarlangs het reizigersverkeer der lijn CataniaMessina werd geleid. De reizigers zyllen thans per schip ver der vervoerd worden. DE BOUW VAN DEN PANTSERKRUISER Minister Gröner dreigt met Ontslag. De Vossische Zeitung meldt dat minis ter Grönur in den gistermiddag gehouden kabinetsraad gezegd heeft, dat hij niet slechts om redenen van prestige, maar uit volle overtuiging op den afbouw ven den pantserkruiser moet blijven aandrin gen. Zou de Rijksdag he sociaal-democra tisch voorstel tot stopzetting van den af bouw aannemen, dan zou d3 minister ontslag nemen, en ook niet voor een her benoeming te vinder, zijn. HOOVERS VLOOTPOLITIEK. Voortzetting op de lijn van Coolidge. De Washingtonsche correspondent van de „New York World", die reeds meldde dat Hoover voornemens is direct bij zijn optreden als president een nieuwe confe rentie tot beperking van do bewapeningen te land en ter zee bijeen te roepen, deelt ook nog mede, dat hij uit betrouwbaiv bron verneemt, dat Hoover in zijn eerstu Boodschap aan het Congres een lans zal

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2