Ontvangstation Noordwijk-radio. De officieele opening. Het oor van Holland. Aan het einde der Week De presidentsverkiezing in de Ver. Staten is een geweldige overwinning voor de republikeinen geworden: met een zeer groote meerderheid werd Hoover gekozen. Hoover was o.m. de gunsteling van Wall Street, van de Amerikaansclie financieele wereld, en hieraan dankt hij mede voor een groot deel zijn succes. De beteekenis van dezen uitslag ls dat in Amerika de oude koers gehand haafd blijft, die ook door Coolidge ge volgd is. Deze seinde dan ook, toen de verkiezingsstrijd nog in vollen gang was, aan Hoover: „Gij hebt uw ge schiktheid om President te worden getoond. Gij zijt bekwaam, ervaren, betrouwbaar en veilig. Uw succes in den veldtocht lijkt verzekerd, en ik zal het groote ambt van President van de Vereenigde Staten van Amerika aan uw veilige hoede overgeven, over tuigd dat het in bevoegde handen zal rusten, waarin het welzijn van het volk verzekerd zal zijn". Amerika verheugt zicii de laatste jaren in een vrij groote mate van wel vaart, vandaar dat men een politiek wenscht, die er op gericht is deze wel vaart te doen voortduren, een conser vatief bewind alzoo. Daarom wilde de groote meerderheid niet weten van .democratische" experimenten zooals die door Smith waren voorgesteld, o.a. met betrekking tot de drooglegging. Als een onweerslag bij helderen he mel kwam deze wéék het bericht, dat in Frankrijk een regeeringscrisis was uitgebroken en dat het kabinet-Poin- tare zijn ontslag bad aangeboden. De oorzaak van deze crisis lag niet in de Kamer: bet te Angers gehouden radicale partijcongres bad moties aangenomen waarin verdere samen werking van deze partij met Poincaré onmogelijk werd verklaard. Herriot, de voornaamste der radicale minis ters, bad eerst een storm met succes kunnen bezweren, maar toen hij de vergadering verlaten had werden hij overrompeling, besluiten doorgedre ven die de vier radicale ministers Herriot. Sarraut, Queuille en Perrier noopten hun ontslag in ie dienen. 1 cincaré lieeit daarop het ontslag van het gebeele kabinet ingediend. Zonder steun van de radicale partij is de af getreden regeermg niet meer te reor- ganiseeren. Nederland beeft in de afgeloopen v.eek een zijner grootste zonen verlo ren in prof. W. van der Vlugt, een man, die tot ver buiten onze grenzen bekend en geëerd was. Vooral in Fin land was hij zeer populair. In Juni 1699 was hij met vijf anderen, Fran se-hen en Scandinaviers, den Tsaar een adres gaan aanbieden van eenige honderden mannen en vrouwen van naam en aanzien in hun eigen land, dat pleitte voor bet geschonden recht van Finland. De Isaar, die zich aan het recht van Finland volstrekt niets liet gelegen liggen, weigerde, de deputatie te ont vangen. Over Helsi.igfors ging zij naar West-Europa en daar hield Van der Vlugt een redevoering, die verried hoezeer dezen jurist de gerechtigheid ter harte ging. Met die rede, tallooze malen her drukt, heeft Van der Vlugt zich het hart van het Finsche volk veroverd. Onze Tweede Kamer is heden met do algemeene beschouwingen over de Staatshegrooting 1929 begonnen. Met het oog op de a.s. verkiezingen was het te verwachten dat deze politieke uiteenzettingen dit jaar met meer dan gewone belangstelling zouden ontvan gen worden in den lande. De inzet is. evenwel vrij mat, en het is onwaar schijnlijk, dat er in breede kringen van ons volk interesse voor zal komen. Die tijd schijnt voorloopig (of onher roepelijk?) voorbij. Van groot belang voor den gang van zaken op sociaal en economisch ter rein is de beslissing die genomen werd door de Federatie van Werkge versorganisaties in het Drukkersbe- drijf, waar met een groote meerder heid besloten werd tot handhaving van het bindend prijstarief. Deze zaak heeft, zooals alles, haar voor en haar tegen, doch zij moet begroet worden ais een bijna geniale poging om te ko men tot samenwerking in onze door klassenstrijd en ouderlingen naijver verscheurdemaatschappij. Daarom is dit besluit der georgani seerde werkgevers uit een Christelijk- sociaal oogpunt toe te juichen. Leidsche Penkrassen. Amice, Er is hij de Arnhemsche uitgevers firma van Lochem Slaterus een boek verschenen, dat in ruimen kring de aandacht trekt. Reeds de titel is suggestief „De zon deval van het Christendom". Wanneer ik u dan verder vertel, dat Prof. Heering er de schrijver van is, dan weet ge meteen, dat het handelt over de vragen, waarmede deze hoog geleerde worstelt, n.l. Kerk en Vrede, het probleem van den oorlog en hoe het Christendom daartegenover staan moet. Zooals te verwachten viel, worden ln dat hoek de vragen tot hun oor sprong tefug gebracht; het is waarlijk wetenschappelijk werk. Een werk, zoo als ik dezer dagen las, dat met groote nauwkeurigheid en objectiviteit alle stroomingen weergeeft en dat toch met warme overtuiging eigen standpunt verkondigt. In een „Ter verantwoording", voor afgaande aan het eigenlijke boek, richt zich Prof. Heering tot het Chr. geweten, het geweten, dat zich in alle dingen aan Christus gebonden weet. Ergens in de duinen hij Noordwij- kerhout, op een plaats, die men be reikt langs 'n golvende en slingeren de weg van betonblokken, ligt het ont vangstation Noordwijk-radio (Nora) van den Rijks P. T. T.-dienst, dat gis termorgen in tegenwoordigheid van vele autoriteiten officieel in gebruik is genomen.» Het is hier, dat Holland het oor te luisteren legt om de berichten, die uit alle deelen van de wereld komen, op te vangen en door te zenden als dat noodig is, naar de Bedrijfscentrale te Amsterdam. De grond, waarop liet stotion ge bouwd is, is rijksdomein en leent zich prachtig voor het doel, waarvoor het gebezigd wordt. Men heeft er een twee tal gebouwen op geplaatst, n.l. het ont- vanggebouw en een cnciergewoning, alles eenvoudig, maar smaakvol en bo venal doelmatig. Deze gebouwen zijn gebouwd door den Rijksgebouwendienst. Ook de technische inrichting is rijks werk, tot stand gekomen onder leiding van het radio-laboratorium van den Rijkstelegraaf. Het radiostation is met de bedrijfs centrale te Amsterdam verbonden door kabels. De electriciteit voor verlichting en kracht wordt betrokken van het Leid sche net. Technisch overzicht. Voor de ontvangst van de langegolf stations van 2000—2C000 M. wordt ge bruik gemaakt van aarddradenkrui- sen (2 stuks), welke, teneinde eenzijdi ge ontvangst te verkrijgen, gecombi neerd worden met plm. 40 M. hooge antennes (2 stuks). Voor de ontvangst van kortegolf-sta- tions (15—20 M.) wordt gebruik ge maakt van horizontale (2) en verticale dipool-antennes (3) en van beverage- antennes (12). Als „aarde" voor de kortegolf-toe- stellen dienen groote koperen platen op den grond en tafels in de ontvang zaal. De langegolf-aarde bestaat uit een ingegraven aardnet. Het grondoppervlak van de ont vangzaal bedraagt ongeveer 8 maal 36 vierk. M. I>e toestellen zijn evenwijdig aan de as van het gebouw, waardoor 't geheel buitengewoon overzichtelijk is. De ontvangzaal is in 4 afdeelingen verdeeld, namelijk: Europeesche langegolf-afdeeling 2000 —8000 M.; Europeesche kortegolf-afdeeling 30 —45 M.; Transatlantisch/e kortegolf-afdeel ing 15—50 M.; Transatlantische langegolf-afdee ling 10000—18000 M. De ontvangzaal bevat verder o.a. 'n commutatorpost, waarop alle verbin dingen met de bedrijfscentrale uitko men. Normaal is elke ontvanger op 'n bepaalde lijn doorverbonden. De post dient slechts voor controle doeleinden, en voor het maken vat abnormale doorverbindingen. Naast den post bevinden zich twee rekken met kabelversterkers, welke gebruikt kunnen worden, indien het geluid, afkomstig van de ontvangers, te zwak is om direct de lijn opgestuurd te worden. Twee controle schrijfinrichtingen, midden in de ontvangzaal opgesteld, maken het mogelijk de goede afrege ling van de toestellen te controleeren. Voor den gloeistroom van de ont- vanglampen zijn in de accu-ruimte 4 maal 2 batterijen van 4 Volt opgesteld. Elk vierde deel van de ontvangzaal kan naar verkiezing op een van de bat terijen van elk stel aangesloten wor den. De hoogspanning werd tot nog toe geleverd door hoogspanningsaccu's, geplaatst achter de toestellen. Ook deze hoogspanning-accu's zul len gecombineerd worden en opgesteld in de accu-ruimte. Gedeeltelijk heeft deze centralisatie reeds plaats gehad. De groep van de 8 Europeesche lan- Hij doet een beroep op het denken, niet het gewetenlooze rationalisme, maar de rede, die zich stelt onder de tucht van het Christendom. Ik geloof, dat onze Bijbel het an ders zegt, Amice, maar daarop wil ik niet te diep ingaan. Eerst nog meer over den inhoud van het hoek. In het eerste hoofdstuk behandelt Prof. Heering de ethiek van het Nieu we Testament. Ofschoon Christus geen enkele positieve uitspraak deed tegen den oorlog, noch tegen de slavernij is het duidelijk, zegt hij, dat zoowel het een als het ander met Zijn Geest ten eenenmale in strijd is. Ten opzichte van den oorlog heeft de oude Kerk den Geest van Jezus be ter begrepen dan de latere geslachten: Zij nam tegenover den krijgsdienst een beslist afwerende houding aan, gelijk uit de geschriften der Kerkvaders blijkt. Maar dan komt aan het slot van dit hoofdstuk het voornaamste van dit boek, waaraan het ook zijn titel ont leent, de radicale verandering van mentaliteit, welke onder Keizer Con- stantijn den Groote plaats greep. De Kerk wierp zich den Keizer in de armen, zegt Prof. Heering. Het Chris gegolf-toestellen heeft n.l. één gemeen schappelijk plaatspanning-apparaat. Hetzelfde is het geval met de kabel versterkers. In de machinekamer bevinden zich eenige machines en gelijkrichters, met bijbehoorende schakelborden, voor het laden van de batterijen. Om storingen bij de ontvangst te voorkomen is de geheele machineka mer met koper afgeschermd. De officieele opening. Met auto's afgehaald van Leiden, van het station der H. S. M., kwamen de autoriteiten en vertegenwoordigers van de Ned. Pers te ongeveer 11 uur bij het station aan, waar in de ontvang zaal de directeur-generaal van P. T. T., Ir. Dam me, hen toesprak. Rede Ir. Damme. Spr. heette namens P. T. T. en zijn medewerkers allen hartelijk welkom. In het bijzonder noemde spr. de hee- ren Boetje en Corsman, hen hulde brengend voor alles, wat ze voor de totstandkoming van dit gebouw hebben verricht. In dit verband noemde spr. ook het hoofd van den Rijksgebouwendienst, terwijl hij zich daarna wendde tot den heer keukenmeester, hoofd van het te- legraafbedrijf in Indië. Het is de bedoeling om in 't begin van Januari het telefoonverkeer met Indië open te stellen voor het publiek. De overeenstemming met de verschil lende autoriteiten is daarvoor verkre gen. Het tarief zal zijn als volgt: Gewone gesprekken 30 per drie minuten; Dringende gesprekken 60 per drie minuten; Extra dringende gesprekken 120 per drie minuten. De gesprekken worden den dag na de aanvrage afgewikkeld, waarbij men tweemaal gewaarschuwd wordt. Spr. heette verder welkom den heer Mobach, hoofd van den telegraafdienst in West-Indië (Surinamie) en wendde zich vervolgens tot de vertegenwoordi gers van de Ned. Pers en tot den ver tegenwoordiger van Aneta, die in ze keren zin ook als vertegenwoordiger van de Indische Pers kan beschouwd worden. Spr. herinnerde aan $e prettigé sa menwerking tusschen P. T. T. en pers en sprak den wensch uit, dat dit in de toekomst zoo moge blijven. Daarna sprak de heer Van Gessel, die een Overzicht van de Exploitatie gaf. Spr. wees er op, dat het eerste stati on was gevestigd te Sambeek, tot de keuze van welke plaats de stand van •de technische wetenschap noopte op dat oogenblik. Toen andere eischen konden gesteld worden, werd uitgezien naar een ves- tigings-mogelijkheid op een gunstiger gelegen plaats, welke gevonden werd te Meyendel in de Wassenaarsche dui nen. De dienst van het station te Sam beek werd op 4 Augustus 1924 door het nieuwe station overgenomen. Aanvankelijk was de hier beschik bare ruimte meer dan voldoende voor de toen bestaande langegolf-verbin- ding met N. O.-Indië. De opening van het verkeer met Amerika, de wonderbaarlijke triomf van de korte golf en later de communi catie met Europeesche landen, leidden echter tot een zoodanige uitbreiding, dat uitzien naar een nieuwe huisves ting noodzakelijk werd. Door den funesten invloed van het autoverkeer op de kortegolfontvangst moest het bestaande terrein onge schikt worden geacht. De keuze viel op het tegenwoordige terrein in de duinen benoorden Noord wijk aan Zee. Op 22 Juli 1927 werd deze beslissing genomen, waarna dadelijk de z.g. bur gerlijke voorbereiding werd ter hand genomen, welige vele besprekingen vorderde. welke vele besprekingen vorderde. Nadat de gerezen moeilijkheden uit den weg waren geruimd, kon de Rijks tendom keerde zich tot den Staat en verzoende zich met oorlog en soldaten stand. Deze radicale verandering ziet Prof. Heering als de geweldige val, die hij de zondeval van het Christendom noemt. Afgescheiden van het suggestieve dat in deze benaming zit (men komt onwillekeurig even onder de klem van dien naam, want wat is dieper inge weven in de samenleving van al het bestaande, dan de val in zonde) moe ten wij, dunkt mij. Prof. Heering toe geven, clat inderdaad de Kerk, toen zij heul zocht bij den Staat, op den ver keerden weg was. Zij, de Kerk, heeft een taak naast den Staat; zij moet zelfstandig en zichzelf blijven. Een van de vreeselijke gevolgen van den val in zonde in het Paradijs is, dat de mensch hatelijk is en den ander hatende. Maar er is gerechtigheid in Christus en door Hem kan ook de mensch weer gerechtigheid doen. Dat Evangelie moet de Kerk brengen. Ik geloof dan ook, Amice, dat de roep der Kerk krachtiger en zuiverder zou klinken, indien zij los was van de handen, die haar aan de staatsmacht binden, omdat zij staatsgelden ont vangt. gebouwendienst op 31 Januari 1928 den bouw aanbesteden. In de tweede helft van Maart werd de verharde weg opgeleverd, waarna op 4 April van dit jaar den bouw kon aanvangen. In Juni werden de sterk stroom- en telefoonkabels gelegd; op 1 Juli begonnen andere diensten met de installatie, op 28 Augustus j.l. kon een aanvang worden gemaakt met het be proeven der radio-technische installa tie, en op 11 September werd de twee zijdige Europeesche langegolf-ont- vangst van Meyerïdel overgenomen. Na 7 October was dit station uitslui tend in reserve, 17 October werd het voor telefonie-ontvangst gesloten. Nadat aanvankelijk slechts op een betrekkelijk klein aantal uren per dag met N. O.-Indië kon worden gewerkt, bleek aldra, dat dit met kortegolfzen- ders voor uitbreiding vatbaar was, zoodat na onophoudelijk probeeren en waarnemen, tenslotte in Mei 1928 een 24-uursverbinding, veelal met hoog seintempo mogelijk bleek. In Mei 1927 kon de zender A. N. E. reeds met 100 woorden per minuut, 12 Maart 1928 A. N. H. zelfs met een snel heid van 300 woorden per minuut zoo wel op het ontvangstation als te Am sterdam kon worden geschreven. Een belangrijke rol in de ontvangst geschiedenis speelde ook het hulpstar tion 't Schouw bij Broek in Waterland. Ingericht voor proeven met den snaargalvanometer van Prof. Eintho- ven. kon het na beëindiging daarvan op 4 December 1927 als hulpstation worden uitgerust, als hoedanig het ook uitstekende diensten heeft'bewezen. De geïsoleerde ligging, welke een eerste eisch is voor storingsvrijheid, brengt vanzelf moeilijkheden mede voor het personeel. Daarom is o.a. in de conciërgewoning een viertal slaap kamers bestemd, om de ambtenaren gelegenheid te geven bij slechte weers gesteldheid of in bijzondere gevallen op het station te overnachten. In het dorp Noordwijkerhout zullen voorts vijf dienstwoningen voor de ge huwde ambtenaren worden gebouwd. Verder zijn maatregelen genomen om bij sneeuwval den weg berijdbaar te maken met behulp van een sneeuw ploeg. terwijl de weg op gevaarlijke gedeelten verlicht wordt en voorzien is van beschermborden in sprekende kleuren. Behalve centrale verwarming heeft het station een eigen watervoorziening waarop tevens de eigen brandspuiten kunnen worden aangesloten. Bij lieht- storing is een petroleum noodverlich ting aanwezig. Na deze uiteenzetting sprak nog de heer Vormer, chef van het station, die een technisch overzicht gaf, dat reeds in het begin van dit verslag is gewerkt zoodat we er thans niet nader op terug behoeven te komen. Hiermede waren de officiliateiten afgeloopen en werd het station bezich tigd, totdat tenslotte de van techni sche termen duizelende ooren rust kregen en men zich vereenigde aan 'n lunch in het Hof van Holland te Noordwijk-Binnen. Aan dezen disch werden, zooals ge bruikelijk is, wederzijds complimen ten gewisseld, die in dit geval, als ze den directeur-generaal der P. T. T. be troffen, ongetwijfeld op hun plaats waren. Nederland neemt niet het minst door zijn energiek en onvermoeid wer ken een eerste plaats in in het radio verkeer. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. Door den visscher A. Luiben werd met de zegen in de tochtsloot van den landbouwer C. K. ruim 300 pond visch gevangen. De boerderij van den landbouwer C. J. van der Post wordt publiek verkocht. In de R.K. Kerk alhier werden dezer dagen gevonden een gouden armbandhor loge en een zilveren rozenkrans. H. P. kreeg van een zoontje van den heer W. waar bij eenige woorden mee had een daklei tegen het hoofd, waardoor P. een tamelijk diepe snijwond bij het lin keroor opliep. Hij moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen. ALKEMADE. Burg. Stand. Geboren: Cornelis Ge- rardus, zv. G. Hassing en C. Strijk; Theo dora Cornelia Maria, dv. II. C. Hoogen- Tegen den oorlog, in ahstracto ge zien, is de Kerk onvoorwaardelijk, om dat oorlog' een gevolg der zonde is. De Kerk heeft dan ook wel degelijk de taak oorlogen te voorkomen en oor logen te doen ophouden. Maar wat mij hijzonder trof, Amice, dat is, dat Prof. Heering de Kerk de schuld geeft van het ontstaan der oor logen. Hij gaat van de stelling uit, dat oor logen voorkomen kunnen worden. Wanneer wij dat aanvaarden, dan loochenen wij de zonde in haar diep ste beteekenis, want die is het juist, waarin de meest gruwzame oorlog op gesloten ligt. Jezus heeft ons zeker laten zien de Goddelijke rechtsorde, die vrede, en geen oorlog wil, maar heeft ook gezegd dat Hijzelf gekomen was om het zwaard te brengen. De tegenstelling vrouwenzaad en slangenzaad zal er blijven tot den jongsten dag. Daarin ligt, helaas, oor log besloten. Zeker, ook een geestelijke strijd, die vooral, maar toch ook een strijd op stoffelijk terrein, om de macht in den staat, om het overwicht over den na buur. De naijver tusschen de personen kan met rechts- en machtsmiddelen boom en C. W. van der Meer; Georgus Theodorus, xv. Th. W. Schraina en C. A. Borst. Gehuwd: Johannes Wilhelmus de Jong en Gijsberta Maria van Veen; Adria- nus Jozephus Möllers en Maria Elizabeth Kalker. (J BOSKOOP. A.s. Maandag 12 November zal het 12 V, jaar geleden zijn, dat de heer S. J. Ruizeveld benoemd werd tot notaris, met standplaats Zoeterwoude. Wij wenschen den heer Ruizeveld. die voor ons, Boskoopers, geen onbekende is. door zijn langdurig verblijf in deze ge meente, en die om zijn humaniteit zeer geacht en bemind was, toe, dat hij nog lange jaren zijn functie in een goede ge zondheid mag vervullen. Coop. Vereeniging „De Boskoopsche Veiling", veiling van 9 November. Rozen per bos: Columbia 90140 ct., Hadley 80 200 ct., Marcel Royer 60130 ct:, Wilh. Kordes 30 ct., Gem. rozen 3271 ct., But terfly 100—141 ct., Ophelia 75—100 ct., Ro- salandia 70148 ct., Mac Keiler 112 ct., Claudius Pernet 71160 ct., Jules Bouché 58 ct., Golden Ophelia 80—135 ct., Pier- son 6075 ct. Diversen: Chrysanten per bloem le soort 1822 ct., id. 2e soort 1217 ct., id. tros, per bos 1345 ct. BODEGRAVEN. In de maand October zijn in het ge meentelijk slachthuis alhier geslacht: 177 koeien, 89 varkens, 1 paard, 657 nuchter# kalveren, 171 graskalveren en 8 schapen en geiten. Door B. en W. van Bodegraven is aan J. Blonk te Nieuwerbrug vergunning verleend tot het bouwen van een werk- keet. Idem aan P. van der Heijden tot den bouw van drie schuren voor rekening van den heer A. van Baren. KATWIJK. Een verbetering. Alle verandering, zegt men wel, is geen verbetering. De practijk leert dat veran deringen ook wel verbeteringen zijn. Zoo besloot de raad onlangs op voorstel van B en W. om iemand te benoemen die in- plaats van den lantaarnopsteker de lan taarns in het vervolg moest schoonhou den. Thans is die verbetering zichtbaar, vooral des avonds, en blijkt dat door de benoeming van een vakkundig werkman de raad door die verandering werkelijk verbetering heeft aangebracht De ingezetenen, die hiervan des avonds het voorrecht van een betere verlichting genieten, zullen voor deze verandering dankbaar zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbjuw. Daar de aanvoer op de groentenveiling zooals zulks in November altijd gebeurt, gaat verminderen, zullen de veilingen nu voortaan inplaats van drie maal, slechts twee maal gehouden worden en wel op Dinsdag en Vrijdag. NIEUWKOOP. Tot onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de O.L.S. is benoemd Mej. M. van Termondt te Leiden. De timmerman A. van V. kwam met zijn han 1 in aanraking met den cirkel zaag. Geneeskundige behandeling bleek noodzakelijk. NIEUWVEEN. Burg. Stand. Overleden: B. Bos, 68 jaar. Bevallen: H. van 't Kruis, geb. v. d. Berg, Z.; M. J. van der Hoorn, geb. Höl- scher, Z. NOORDEN. Dezer dagen herdachten de echtelie den van Trigt, oud 86 jaar en 78 jaar, hun 55-jarig huwelijksfeest. Beide oudjes mo gen zich nog in een goede gezondheid verheugen. OUDEWETERING. Op Woensdag 14 November a.s. zal in Hotel Van den Bosch alhier in een open bare vergadering van den Bond van oud leerlingen van Landbouwcursussen door Ir. C. A. G. Spaa te Amsterdam een le zing worden gehouden over „De bemes ting onzer hooi- en weilanden, toegelicht met fims. Na afloop zullen als herinne ring aan deze lezing tabaksdoozen worden uitgereikt. Evenals verleden jaar zal ook dit jaar gedurende de wintermaanden vanwe ge de af deeling Oude Wetering en Omstre ken van het Groene Kruis een cursus ge worden bedwongen, maar wie temt den naijver der volkeren? Daar komt nog iets bij, Amice. Ook in den strijd om bet recht heeft de Kerk partij te kiezen. Wanneer Gods recht wordt geschonden, dan is de handhaving daarvan een oorlog aan het onrecht. De Christen bidt daarom niet alleen: Uw Naam worde geheiligd en: Uw Wil geschiede, maar ook: Uw Koninkrijk kome. De wil Gods gaat ook uit in den drang naar de komst van Zijn Rijk. En omdat de Satan alle macht in spant om dat Koninkrijk niet te doen komen, is dat op zichzelf al een oorlog. Dat is nu juist hetgeen gemist wordt in het hoek van Prof. Heering. Zoo gaarne zouden wij hem steunen in zijn pleidooi voor de taak der Kerk, om elk onrecht in het volkerenverkeer te stuiten, maar op het kardinale punt de oorzaak van den oorlog, moeten wij toch met hem van gevoelen verschil len. Zie, Amice, dat is wel niet een speci aal Leidsche kwestie, maar 't is een Leidsch Hoogleeraar, die aan 't woord is, en daarom voor ons van groote be teekenis, afgescheiden nog van de te teekenis der zaak op zichzelf. .VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6