J\lLv leiding vergunning verleend tot liet af graven van duinen ten behoeve van de waterleiding. Aan het college van regenten over h.t Evangelisch-Luthersch wees- en oudelie- denhuis te 's-Gravenhage werd vergun ning verleend voor het bouwen van een oudeliedenhuis. De gasfabriek, de drinkwaterleiding rn de electriciteitsmaatschappij Wassenaar werden omgezet in één naan.looze ven nootschap: de N.V. Exploitatie-Maat schappij Wassenaar Besloten werd tot instelling van een bioscoopcommissie. ZOETERWOUDE. Burg. Stand. Geboren: Cornelia The- resia. dv. Ch. M. van der Meer en H. M. den Hollander; Theodora, dv. G. Vervoor; en A. van Dam. Overleden: Petrus Wilhelmus Raisen, 20 jaar; Quirinus Doeswij,k, 62 jaar, echt genoot van A. M. van Kempen. ZWAMMERDAM. Loop d.'r bevolking. Ingekomen van: Rotterdam, W. G. J. van der Voor R.K. Priester, Overtocht 46; Delft. A. Doorduin, koopman. Overtocht 15; Oudewater, J. E. van dtr. Breggen echtg. van A. Doorduin, Overtocht 15. Vertrokken naar: Alphen aan den Rijn, Lindenhovenstraat 69, T. Koren, wed. van J van Donselaar; Rijnsburg, Vliet 69, P. Duits, dienstbode; Bodegraven, Emmaka- de 81. P. van 't Hoog en gezin, spoorweg beambte. LUCHTVAART. HET VIJFDE POSTVLIEGTUIG OP ZIJN RETOURVLUCHT. Bij de K.L.M. is van het 5e vliegtuig ue H.-N.A.E.N. bericht ontvangen, meldende dat het gisteren te 17.20 u. pl. tijd te Bangkok is aangekomen. en vandaag naar Calcutta doorgaat. Er bevindt zich 300 Kg. mail aan boord. Alles is in orde. Uit een nader van het 5e vliegtuig bij de K.L.M. ontvangen telegram blijkt, dat de H.-N.A.E.N. gisteren om 5.45 pl. tijd uit Medan is vertrokken, 13.15 te Kohluk in Siam is geland, waar een lichte motorstoring werd verholpen. Vandaar is het vliegtuig om 15.30 pl. tijd vertrokken en zooals gemeld te 17.20 te Bangkok geland. HET DERDE VLIEGTUIG. Do directie der K.N.l.L.M. te Den Haag deelt mede ,dat het 3de vliegtuig, na vanaf Cawnpore naar Calcutta te zijn gevlogen, wegens den slechten toestand der vliegterreinen, welke nog moeten worden aangedaan, naar Tandjong Priok verscheept zal wor den. UIT ONZE INDIEN. DE INHEEMSCHE PERS. De Locomotief heeft aan de hand van het persoverzicht van de Volks lectuur critiek geoefend op den in houd van de inheemsche pers, gewe zen op den vijandigen klank van ve lerlei uitingen en den feilen toon der inheemsche journalisten en het blad heeft betoogd, dat deze pers niet zoo zeer van beteekenis is omdat zij de uiting van den volksgeest zou zijn, doch om haar inwerking op den volks geest. Op de critiek van het Sema- rangsche blad heeft bet te Batavia uitgegeven Maleiscbe dagblad „Bin- tang Timoer" een opmerkelijk ant woord gegeven; vermeldend dat ook ae beer Djajadingrat pleit voor een beter Inlandsche dagblad, dat zicb be trouwbare voorlichting ten doel stelt, schrijft het blad: „De critiek van de Locomotief is werkelijk scherp en ook ons treft dit bijzonderlijk. Wij zullen er echter niet op antwoorden; niet omdat wij te doen hebben met „sana"-menschen (dat zijn de menschen van „ginds", de „vreemdelingen"), neen, maar omdat alles waar is. Wij dienen thans de fou ten van de Indonesische pers te her stellen. Eerst dan zal over eenigen tijd de Europeesche pers de beschouwin gen der Inlandsche niet met een glim lach afwijzen, maar zal zij elke be schouwing wel ernstig, nuchter en van waarde moeten achten. Wij gaan dien weg op. Wie gaat er mee?" De Lo-comotief heeft, deze verkla ring afdrukkende, er deze aanteeke- ning bij geplaatst: Als deze gezindheid van het groote Inlandsche dagblad te Batavia door anderen gedeeld wordt; als inderdaad het juiste oordeel van deri heer Dja- jadiningrat ingang1 vindt, namelijk dat de Inlandsche samenleving niet allereerst 'n dagelijksche dosis propa ganda van veelal inférieure kwaliteit roodig heeft, doch veeleer zakelijke, volledige en juiste voorlichting, goede en betrouwbare berichtgeving, dan zou veel gewonnen zijn Dit streven verdient gesteund te worden; want dit is de eenige kans om te bereiken wat noch door overheidscontrole, noch door censuur, noch door wettelijke be palingen bereikbaar is namelijk een Inlandsche pers die vrij is Laar begin selen te verkondigen, doch die deze taak toevertrouwt aan verantwoorde lijke, beschaafde en kundige leiders; een pers die waarlijk weergeeft wat het volk noodig heeft; een pers, die niet afbreekt, doch opbouwt. Elke po ging in die richting moet met instem ming worden begroet". EEN INHEEMSCHE MIDDENSTAND Verheugend is het, dat in nationa listische inheemsche kringen in In- dië meer en meer naast politieke, ook oeconomische vraagstukken in be handeling komen. Zoo heeft in de Soerabajasche Stu dieclub het Volksraadslid Djajadinin- grat een onderwerp behandeld, door hem ook reeds op het Midden? lanö's- congres aan de orde gesteld: ..Wezen, beteekenis en toekomst van den in- heerpschen middenstand". Hij heeft, na een historisch overzicht, waarin hij de beteekenis van handel en scheepvaart van Java, lang voor de komst der Nederlanders, in het licht heeft gesteld, er op gewezen dat de in heemsche middenstand toen even als nu leed onder gebrek aan organisatie. Hij beval aan, een commissie van onderzoek in te stellen ter bestudee ring van het vraagstuk hoe te komen tot het scheppen eener organisatie, welker taak moet zijn: bevordering van het bedrijfsleven; oprichting van middenstandskamers; verbetering van vakopleiding zoowel voor gezéllen als voor patroons; beteugeling van oneer lijke concurrentie; bevordering van klein-industrie en kleinhandel; ver schaffing van goedkoope bedrijfsmate- rialen; inrichting van mechanische drijfkrachten; regeling en bevordering van credietstelling voor middenstan ders; oprichting van controlestations, enz. Z.i. is het samengaan van den Europeeschen en den inheemsehen middenstand, zoo niet noodzakelijk, dan toch gewenscht. omdat beide stan den dezelfde behoeften kunnen heb ben. Land- en Tuinbouw. ONGESCHIKT VARKENSVOER UIT AMERIKA Op de vragen van den heer Lovink be treffende het instellen van een onderzoek naar de uit Amerika hier te lande inge voerde voedergerst, luidende: 1. Is het den minister bekend, dat in den laatsten tijd uit Amerika voedergerst is ingevoerd, die blijkens de ervaring, op verschillende plaatsen in ons land en ook elders opgedaan, niet geschikt blijkt voor varkensvoeder? 2. Is de minister bereid, naar de scha delijkheid van deze gerst een grondig on derzoek te doen instellen en de resultaten van dit onderzoek aan de Kamer mede te deelen? antwoordde de heer Kan, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw o.m. als volgt: Vraag 1 wordt bevestigend beantwoord. Wat aangaat vraag 2, zij medegedeeld, dat reeds fh de maand September j.l. zoo wel door de Rijksseruminrichting als door het Rijkslandbouwproefstation voor vee- voederonderzoek en door de mycologe van het Rijksproefstation voor Zaadcontrole te Wageningen een grondig onderzoek werd ingesteld naar de schadelijkheid van de uit Amerika ingevoerde voedergerst. Als resultaat van die onderzoekingen kan worden medegedeeld, dat in de be doelde gerst geen schadelijke bestanddee- len konden worden gevonden en dat niet is gebleken, dat er een direct verband be staat tusschen het sterven of ziek worden van met bedoelde gerst gevoerderde var kens en het voederen met die gerst. Ook is geconstateerd, dat het gerstemeel zulk een voor varkens onaangenamen smaak en geur heeft, dat het als varkensvoeder ongeschikt is. REDDEN VAN VEE UIT BRANDENDE STALLEN. Eenige dagen geleden nog werd onze aandacht er weer eens op gevestigd: bij een boederïjbrand in een polder onder Ierseke kwamen 'n stier en eenige koeien in de vlammen om.... Anderzijds werd onze belangstelling voor dit vraagstuk, het redden van vee uit brandende stallen, nog eens verlevendigd, schrijft het „HbUjj." doordat wij vernamen, dat de Jeugdbond tot Bescherming van Dieren waarin mevr. de wed. J. LI. van Eeghen zulk een actief aandeel heefteen aantal lan taarnplaatjes heeft laten maken, bene vens een model van een veestal, ingericht volgens het Indertijd reeds door ons be schreven systeem van den heer J. J. van Broekhoven te Wychen. Dit systeem, waarvan thans een model te zien is in de Utrechtsche brandweerka zerne te Utrecht en dat in zijn geheel is toegepast op de boerderij „Het Hof" van baron Verschuer te Leur (bij Wychen) werkt aldus: Alle koeien staan vast aan hoorntou wen, bevestigd aan betrekkelijk zware ijzeren ringen, die om verticale ijzeren stangen sluiten. Deze stangen zijn beves tigd ter zijde van de stalstaken (dus aan eiken stalstaak twee). Zij hebben een door snede van Wi c.M. en kunnen omhoog ge trokken worden binnen twee er om heen passende stroppen, die aan den staak zijn bevestigd. Het ondereinde der stangen steekt plm. 8 c.M. beneden den ondersten strop uit, zoodat wanneer de stang wordt opgetrokken, de ring van het hoorntouw (die door zijn zwaarte op den ondersten strop rust en vanwege een houten be- schermingsbekleeding ook niet veel hoo- ger kan komen) vrij komt, doordat de stang er uit weg worïlt getrokken. Dit omhoog trekken is mogelijk doordat elke stang hangt aan een ketting, welke een verticale aftakking is van één langen, ho rizontalen ketting, die over katrollen (bo- 'ven eiken stalstaak dus één) langs den schoftboom naar den hefboom loopt tegen den buitenmuur. De inrichting is zóó, dat de verticale kettinkjes der twee stangen van én staak, alvorens zij den horizon talen hoofdketting bereiken, bijeen komen. Bovendien is het mogelijk, om door de zelfde handbeweging tegelijkertijd alle staldeuren te ontgrendelen. Het spreekt wel van zelf. dat de ijzeren stangen, vooral ter plaatse van de strop pen, benevens de katrollen en de handle roestvrij en goed glijdend moeten worden gehouden, daar anders op het kritieke moment weigering zou kunnen optreden. Met dit systeem dat alle aandacht verdient van verzekerings-maatschappijen en boeren is het dus mogelijk alle koeien op een bepaald oogenblik te gelij kertijd en van buiten af los te zetten, be nevens de viin luimen gegrendelde en naar buiten dr;niieiule deuren te openen. Daarnaast echter is het noodig, dat de stalinrichting zóódanig is, dat het vee, wanneer het eenmaal los is, ook uit de voeten kan komen, d.w.z. de gangen ach ter de dieren mogen niet te smal, voeder- goot en standplaats niet te hoog zijn, er moet een voldoend aantal deuren zijn, enz. Doch hoofdzaak is en blijft, dat de dieren bij brand niet op de plaats vast blijven staan en dus levend verbranden. Dat een dergelijk (niet hetzelfde; sys teem zeer wel te verwezenlijken is, bleek ons reeds eenige malen bij een bezoek aan Denemarken, waar als gevolg van den bedrijfsopzet in sommige tijden van het jaar de koeien één, soms twee maal per dag op en van stal worden ge bracht. Ter besparing van tijd heeft hen daarom dan ook verschillende systemen (op bijna alle boerderijen die we bezoch ten) om de beesten b.v. met tien tegelijk door één handbeweging los te zeiten, zij het dan ook niet van buitenaf. De kos ten van het systeem-van Broekhoven zijn dan ook niet hoog (ƒ6 of ƒ10 per stand plaats, afhankelijk tn de grootte van den stal). Ten slotte zij nog vermeld, dat de heer v B., die bovendien een goed dierenbe schermer is, geen octrooi heeft genomen op zijn vinding, ten einde de toepassing er van zooveel mogelijk te bevorderen. Wij kunnen belangstellenden ten zeerste aanraden, het „levensgroote" model in Ce Utrechtsche brandweerkazerne, den mi niatuurstal van mevr. van Erghen of de inrichting der boerderen „Het Hof" eens te bezichtigen! HET ELECTRISCHE HUIS. De Amerikaansclie correspondent van het Vaderland schrijft aan zijn blad vanuit New-York: „De electrische tentoonstelling in het Grand Central Palace is van ge ringen omvang en dito beteekenis, of schoon zij lang van te voren als een gebeurtenis aangekondigd was. Het veld der eleetriciteit is zoo groot dat iemands verwachtingen nog hoo- ger gespannen worden, maar het aan tal exposanten en hun uitstallingen voldeden daaraan allerminst. Eindelooze voorraden en fabrikan ten van strijkijzers, ijskasten, koffie filters, naaimachines, en kacheltjes. Maar een enkele exposant van dyna mo's, liften of auto's; overal gierden de stofzuigers, en klokten de wasch- machines. Nieuwigheden maar een paar, waar van een zeer de moeite waard. Bijzonder groot was het aantal on begrijpelijke instrumenten om electri- schen stroom aan te wenden tot heil van het menschelijk lichaam. Allerlei wringtoestellen ter verma gering, electrische hobbelpaarden voor slechte digestie en bestralingslampen van ultra violet en infra rood waren er in uiteenloopende fabrikaten en priizen te vinden. Ik zag een wit geëmailleerde kast, die er als een ware martelkamer uit zag, wier bestemming een badkamer bleek te zijn. en waarin men voor het ontbijt een dosis kunstmatig zonlicht kon opdoep. Als tegenhanger daarvan stond er een had tot den rand gevuld, dat bor relde als een juist geopende flesch mi neraalwater. Er waren scheer- en toiletspiegels, waarachter zoo kunstig de lichtpeer verborgen was, dat een helder schijn sel van onder tegen het gezicht scheen die spiegels schijnen zeer in Holly wood gewaardeerd te worden. Merkwaardige ijskasten voor drink water in kantoren, die niet te koop zijn, maar verhuurd worden. Een keu kenmachine, die kneedt, zeeft, gehakt maakt, vruchten perst, groenten schilt en dopt, eieren klopf, roomijs maakt, zilver poetst, en messen slijpt en tien tallen variaties meer, een ideale elec trische Jans. Een interessante expositie van het z.g. Dry-Ice, blokken bevroren carbon dioxide met een temperatuur van 110 onder nul en die verdampen met een neerslaanden rook. Maar de clou van de heele tentoon stelling was de Gotham Knitbac Ma chine, waarvoor men zich verdrong, vooral dames. Deze wonderbaarlijke machine repa reert ladders in zijden kousen en sok ken. En zoo onzichtbaar, dat een vak man niet kan zien, of cle kous gerepa reerd is of niet. Ik zag een kous, die blijkbaar tot speelgoed van een nest jonge katten had gediend, op de machine zetten en ledder voor ladder dichthalen tot het weer een winkelexemplaar was. De machine, een uitvinding van twee jongelui, die denkelijk op weg zijn mil- Iionair te worden, gebruikt zelf geen draad, maar haalt de beide kanten naar elkaar toe. Zij doet dit bij de grof ste katoenen sok en de allerfijnste zij den kous even onzichtbaar als afdoen de. Een andere nieuwigheid was een eierkoker op de ontbijttafel; drie des sertlepels water maken het halfzacht en vijf hard; is het water opgekookt, dan sluit de stoom automatisch af. Er was een geheel electrisch huis, te beginnen met verwarmde dekens tot en met de automatische centrale ver warming. De bewoner van ztfo'n huis doet niets dan voortdurend knoppen omdraaien en niest waarschijnlijk in vonken. Hij perst zijn pantalon en das sen op die manier, laat zijn schoenen poetsen en de parketvloeren boenen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat staat de almachtige stroom hem ten dienste; wat te zeggen van een keuken meubel, dat van boven kachel en oven, van onderen ijskast is? Een bezwaar heeft de electrische RECLAME. «rordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Puroi 'l m>€doei -Ledefieem i S ontbijttafel mijns inziens, en wel, dat de koffiekan, broodrooster, eierkoker en wafelbakker (wafels met warme' saucijsjes en maple stroop is een ge liefd ontbijt-onderdeel) een ongezellige massa draden over tafel laat slinge ren. Twee andere attracties waren een omroepstudio van WRNY in volle wer king en televisie, waaraan het publiek zich vergaapte, maar die beiden zeer middelmatig waren. RADIO-NIEUWS. HOLLAND'S BEKENDHEID IN HET BUITENLAND. Holland, dat vroeger een wereld- reputatie genoot, omdat een gedeelte van de bevolking op klompen liep, is thans door heel andere dingen he kend. Vooral de Philips-kortegolf- zender PCJJ, wordt door vele men schen in het buitenland vereenzelvigd met de idee Holland. Dit bewijst wel het volgende grapje, dat we vonden in „Ear", een Spaansch tijdschrift. Leer a ar: Laten wij eens kijken, hoe het met je aardrijkskundige kennis staat. Wat weet je van Hol- land? Leerling: PCJJ, meneer! RECHTZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. Wegens mishandeling, zwaar licha melijk letsel tengevolge hebbende, lieeft zich te veranwoorden gehad de opperman J. S. uit Leiden. Bij een vechtpartij in den nacht van 9 op 10 Juni j.l. op den Rijndijk te Leiden lieeft verdachte iemand zoo geschopt, geslagen en gestompt, dat deze per soon een hersenschudding en een schedelbreuk bekwam en eenige we ken in het ziekenhuis verpleegd is moeten worden. Feitelijke aanleiding tot de vecht partij was er niet; verdachte kende zijn tegenpartij zelfs niet. Toen de mishandelde reeds bewusteloos op den grond lang, heeft verdachte hem nog tegen het hoofd geschopt, waardoor een schedelfractuur ontstond. Verdachte zelf wist zich van het gebeurde niet veêl meer te herinneren; hij was erg dronken geweest. Met het oog op het ernstige karakter van de gepleegde mishandeling, eisch- te het O. M., waargenomen door mr. Enger. 8 maanden gevangenisstraf. HET NIEUWE UITERLIJK DER DUITSCHE STEDEN. Vele groote Duitsche steden hebben in de jaren na den oorlog belangrijke wijzi gingen in hun uiterlijk ondergaan. Zij hebben zich meestal aanmerkelijk uitge breid en in de nieuwe wijken werd vaak gebouwd in een tot nu toe weinig geken- den of gewaardeerden stijl. Hieraan is het toe te schrijven, dat centrum en buitenwij ken van vele steden zoo geheel van elkaar verschillen. Men denke b.v. eens aan Han nover. Ook deze stad heeft zich zeer uit gebreid. In de nieuwe wijken wordt nog steeds druk gebouwd en steeds talrijker worden de huizen in rooden baksteen. Terwijl, in de stad zelf het oude karak ter van huizen, straten en pleinen op angstvallige wijze wordt beschermd, waagt men zich in de nieuwe buurten vaak op geheel nieuw terrein en overal ziet men reeds huizen en gebouwen verrijzen, die het werk zijn van zeer moderne architec ten. Indien het oude Hannover uit cul- ureel en historisch oogpunt, steeds een bezoek overwaard is geweest, zoo is dit met de nieuwe wijken der stad niet min der het geval. Het gemeentebestuur heeft dit ingezien en door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer worden nu ook tochten per autobus naar en door de nieu we wijken ondernomen. Wij repten hierboven van huizen in rooden baksteen. De voorliefde voor de zen steen wordt met den dag in Duitsch- land grooter. Meer en meer verliest men de gewoonte' van het bouwen van huizen met gepleisterde gevels. Een van de voor vechters van deze bouwwijze is Fritz Ho ger, de architect van het Hamburgsche Chile-LIaus en van vele andere gebouwen. Llöger houwt vrijwel uitsluitend in roo den baksteen en heeft hiermede niet al leen grootsche effecten bereikt, maar te vens ook veel waardeering geoogst. Hij be zit reeds "ele navolgers in alle steden. Zelfs te Berlijn wordt het bouwen met rooden baksteen niet meer versmaad. Op den Kurfürstendamm wordt thans een reusachtig gebouw in rooden baksteen op gericht en vele moderne villa's in de om streken der stad zijn in dezen steen ge bouwd. Hamburg is trouwens wel ie stad, wier uiterlijk het meest is gewijzigd. Geheele blokken oude huizen werden hier gesloopt. Nieuwe verbindingsstraten tusschen de verschillende deelen der stad zijn ont staan. Reusachtige kantoorgebouwen ver heffen zich, daar waar eens de oude bouwvallige huizen tegen elkaar aanleun den. In de winkelstraten worden de smaaklooze gevels, die van het einde der vorige eeuw dagteekenen, verbouwd en geleidelijk krijgt het geheel een modern en interessant karakter. Dit is trouwens ook in ruime mate te Berlijn zelf het ge val. Juist de Kurfürstendamm, die de groote winkelstraat van het Berlijnsche Westen is, verandert eiken dag van uiter lijk. Wie drie maanden uit Berlijn afwe zig is geweest, herkent de straat haast niet meer. Wat eveneens sterk heeft bijgedragen tot het veranderen van het uiterlijk der Duitsche steden is de buitengewone ver lichting, die men vrijwel overal in do drukke verkeersstraten vindt Op dit ge bied moet Duitschland nauwelijks voor een' ander land in Europa onderdoen. Fn vooral 's avonds hebben de straten doo de geweldige verlichting een gezellig en warm uitzicht verb regen. VISSCHERIJBERICHTEN. ÏJMUIDEN, 8 Nov. Heden aangeko men aan den Rijksafsl; g: 18 stoom- treilers, 6 drijfnetvaartuigen en 5 kustvisschers. Prijzen waren: Treilvisch: tarbot f 2685, griet f 26 48, per 50 Ivg.; groote tong f 2.25 2 50, middel tong f 1.75—2.20, kleine tong f 1.501.75, per Kg.; groote schol f 3947, middel schol f 3945, zet- schol f 3945, kleine schol f 4.5034, bot f 11.50, schar f 1.3019, per kist van 50 Kg.; rog f 1731 per 20 stuks; vleet f 1.563.10 per stuk; pieterman poontjes f 1021, groote schelvisch f 6474, middel schelvisch f 5260, kleinmiddel schelvisch f 3344, klei ne schelvisch f 1134. per kist van 50 Kg.; kabeljauw f 5371 per kist van 125 Kg.; groote gullen f 20—25, kleine gullen f 9.5015 per kist van 50 Kg.; leng f 22.50, heilbot f 1.833.60, per stuk; wijting f 1.30—8 per kist van 50 Kg.; koolvisch f 0.462.20, kreeft f 1.38 1.67 per stuk; horsmakreel f 3.40, per kist van 50 stuks. Haring: 1385 kantjes versche ha ring, f 2.307; 645 kantjes gezouten haring, f 3.704, per mand van 42 Ivg.; 144 kisten versche haring f 1.657, per 50 Kg. Van de Katwijker haringvloot, waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept, kwamen heden in de haringhaven binnen de motorloe- gers: KW 130 met 450 kantjes volle en 60 kantjes steurharing, KW 16 met 110 kantjes volle en 361 kantjes steur haring en de zeillogger KW 137 met 50 kantjes volle en 273 kantjes steurha ring. r— Van .de IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 19 aan cle markt. De besommingen waren: IJM 196 met f 7747, IJM 385 met f 2932, IJM 43 met f 2640, IJM 107 met f 2283, IJM 5 met f 2177, IJM 176 met f 2208, IJM 125 m. f 2724, IJM 244 met f 2688, IJM 177 m. f 3159, IJM 330 met f 2728, IJM 77 met f 3318, IJM 53 met f 2502. IJM 503 met f 2808, IJM 184 met f 2055, IJM 64 met f 2475, IJM 501 met f 2182. IJM 19 met f 2419, IJM 39 met f 3919, IJM 68 sleep- boottreiler met f 1045. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMER1KA-LIJN. SPAARNDAM, R'dam n. N.-Orleans, 8 te Antwerpen. LEERDAM, R'dam n. New-Orleans 7 te Havana. EDAM, New-Orleans n. R'dam p. 7 Azoren. BINNENDIJK, S v. R'dam naar Phi ladelphia. GAASTERDIJK, Philadelphia n. R'dam 7 te Norfolk. NOORDERDIJK, R'dam n. Vancouver p. 7 St. Michaels. RADNORSHIRE, 8 v. Vane. te R'dam. NIEUW-AMSTERDAM, R'dam n. N. York 7 v. Boulogne. MOERDIJK, 7 v. R dam te Vancouver. DINTELDIJK. 7 v. R dam te Seattle. GROOTENDIJK ,Vanc. n. R'dam 6 v. Los Angeles. EEMDIJK, R'dam n. Vane. 6 te Cris tobal. NARENTA, Vane. n. R'dam 8 v. Cris tobal. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. WAALDIJK, 7 v. Hamburg n. Ant werpen, A dam en R'dam. MELISKERK (thuisr.) 8 te R'dam. SPR1NFONTE1N (uitr.) 7 v. Dar-es- Salaam. HEEMSKERK (uitr.) 7 v. Lor Marq. BILLITON (thuisr.) 7 v. Mozambique. VECHTDIJK (thuisr.) p. 8 Guardafui. KLIPFONTEIN (thuisr.) p. 8 Vlissin-* gen. RIJPERKERK (uitr.) 8 v. Algoabaai. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. TEXEL, 8 v. A'dam te Hamburg. GROTIUS (uitr.- p. 7 Finisterre. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. DRECHTERLAND (uitr.) p. 7 L. Palmas ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA (uitr.) 8 te Marseille. KOTA GEDE, 8 v. R'dam te Batavia. MENADO (uitr.) 7 v. Suez. KOTA RADJA (thuisr.) p. 7 Pantellaria PALEMBANG, 7 v. Hamb. te Schiedam STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". MOENA, 8 v. Batavia te A'dam. ROEPAT (uitr.) 8 v. Suez. SEMBILAN thuisr.) 8 te Londen. MANOERAN (thuisr.) 8 v. Port Said. RONDO (thuisr.) 7 v. Padang. BALI (thuisr.) 8 v. Colombo: KARIMATA (uitr.) 8 te Port Said.. KON. PAKETVAART MIJ. GENERAAL MICHIELS, R'dam n. Batavia, 8 v. Suez.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7