Het groote stoomschip „Statendam"dat voor de HollandAmerika-lijn ge bouwd wordt, nadert zijn voltooiing. Zooals men ziet, kunnen twee auto's elkaar gemakkelijk in een enorme schoorsteen van het schip passeer en. A. V, R. O. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.15 Cursus voor de Binnenvaart. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Orgelmuziek. 8.50 Lezing. 9.35 Concert voor twee vleugels. 10.Persberichten van Vaz Dias 10.15 Coniert door het omroep-orkest uit Leeuwarden. KöNIGSWUSTERH.. 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël'V Middelstegracht: Zit ting van het bestuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag1 11 November a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9. Telef. 807. Vrijdag 9 Nov., 's av. acht uur. Vergadering A.-R. Kiesvereeniging in de Burchtzaal. 13, 14 en 15 November, 's av. 8 uur. Stadsgehoorzaal: Filmavonden „Me- lawan Gelap". Vrijdag 16 Nov. 's av. acht uur. Siads~ehoorzaal: F: rtavonJ. Herden king 10-nrig bestaan Leidsche Bur gerwacht. DE BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. Wat de benoeming van den burge meester van Rotterdam aangaat, zegt minister Kan in zijn Memorie van Ant woord nopens de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, dat de dagbladen deze benoeming hebben gepubliceerd op een oogenblik, dat de ze nog geenszins vaststond en de mi nister dus ook het gemeentebestuur er geen kennis van kon geven. De minister kan niet inzien, dat de politieke gezindheid van den nieuwen burgemeester van Rotterdam zou moe ten leiden tot de vrees, dat deze niet in zichzelf den drang zal voelen, om de sociale en cultureele behoeften van een werkstad als Rotterdam in vol doende mate te bevredigen. BUITENLAND. WALDECK EN PRUISEN. De samenvoeging door den rijksraad goedgekeurd. De Duitsche rijksraad beeft giste ren het wetsontwerp inzake de ver- eeniging van Waldeck met Pruisen, waardoor Pruisen een gebiedsuitbrei ding van ruim 1000 K.M2. met circa 58.000 inwoners krijgt, en twee in Wal deck gelegen Pruisische enclaven ver binding krijgen met den hoofdstaat, aangenomen. Pruisen verliest door deze aaneen sluiting met Waldeck een stem in den rijksraad, daar het anders in strijd met de rijksgrondwet over 2/5 van het aantal stemmen zou beschikken. De rijksraad telt dientengevolge voortaan 66 stemmen, waarvan Pruisen er 26 heeft. Indiening van het wetsontwerp bij den Rijksdag. De rijksminister van binnenland- sche zaken heeft gisteren bij den rijks dag het wetsontwerp ingediend no pens de samenvoeging van Pruisen met Waldeck, ingaande 1 April 1929. Het aantal Duitsche staten vermin dert daardoor van 18 tot 17. DE FRANSCHE CRISIS. Waarschijnlijk hedenmiddag een kabinetsformateur aangewezen. Volgens een bericht uit Parijs zou president Doumergue waarschijnlijk hedenmiddag in staat zijn een staats man met de kabinetsvorming te be lasten. Men neemt aan dat Doumer gue zich allereerst tot Poincaré zal wenden en dat de crisis tamelijk spoedig wordt opgelost indien Poin caré de opdracht aanvaardt. In parlementaire kringen wordt er daarentegen de nadruk op gelegd, dat te verwachten is dat Poincaré zal wei geren. Bij de linksche partijen is men van meening, dat Poincaré nauwelijks meer kans heeft een meerderheid bij een te brengen. De Fransche socialisten nemen een afwachtende houding in de kabinets crisis aan. DE CRISIS IN ROEMENIë. Titulescoe premier? Titulescoe is door den Roemeen- seben regentschapsraad ontvangen, die opdracht gaf een ministerie van na tionale eenheid te vormen. Titulescoe heeft een korten bedenk tijd gevraagd. Onderhandelingen. Titulescoe bezocht gisteren achter eenvolgen Bratianoe, Manioe met wien hij een onderhoud van twee uur had Jorga en Averescoe. Heden zou hij den regentschapsraad mededeelen of hij de opdracht een mi nisterie van nationale eenheid te vor men, aanneemt. DE NIEUWE KOERS IN AFGHANISTAN. Het moderne rechtsgevoel. Dezer dagen overreed de Duitsche houtvester Zeydak in de hoofdstraat der nieuwe hoofdstad Darotl Aman met zijn auto een Afghaan, die daar door gewond werd. De autoriteiten ar resteerden Zeydak, in afwachting van een nader onderzoek. Thans meldt een bericht uit Kaboel, dat Zeydak in vrijheid is gesteld. Deze invrijheidstelling houdt verband met het inachtnemen door koning Aman Oellah en zijn minister van buiten- landsche zaken van het moderne rechtsstelsel. Hierbij kan worden aangeteekend, dat eenige jaren geleden een Euro peaan. die zich in Afghanistan aan een soortgelijk feit schuldig maakte, tot de doodstraf werd veroordeeld. Dank zij diplomatieke interventie werd de uitvoering van het vonnis af gewend. DE UITBARSTING VAN DEN ETNA. De spoorverbinding MessinaCatania verbroken. De spoorwegverbinding Messina Catania is thans verbroken doordat de lavastroom over een breedte van ongeveer 60 M. spoorbaan heeft overstroomd. Het personen- en goe derenvervoer geschiedt met stoom- booten. In de laatste twaalf uur van de uit barsting heeft de Etna evenveel lava uitgeworpen als in vier dagen bij de laatste grootste uitbarsting. UIT HET BRITSCHE LAGERHUIS. Debat over de werkloosheid. Tijdens het debat over het adres van antwoord op de Engelsche troon rede diende in het Lagerhuis Clynes uit naam van de arbeiderspartij een amendement in, waarin betreurd wordt, dat hoewel de regeering 4 jaar aan het bewind is geweest, het land gebukt gaat onder werkloosheid. De voorstellen, in de troonrede genoemd, zijn volkomen onvoldoende om den toestand te verbeteren. Churchill antwordde daarop met een uiteenzetting over den industriee- len toestand. Naar aanleiding van de opmerking van Clynes, dat Engeland de betrek kingen met Rusland dient te her vatten, als middel om de werkloos heid te doen verminderen, zei Chur chill. dat ieder, die meende, dat het herstel van de Sovjet-ambassade de werkloosheid zou verminderen, zoo wel zichzelf als anderen zou mislei den. Churchill wees op de werkloosheid in andere landen, ook in die met so cialistische regeeringen. In geen van die landen werd zooveel hulp aan de werkloozen geboden als in Engeland. Na den oorlog zijn vele landen, die vroeger de voornaamste Engelsche producten consumeerden, deze zelf gaan vervaardigen. Op alle markten zijn ernstige concurrenten opgekomen en de oude klanten sluiten in toene mende mate hun grenzen voor Engel- spli-e waren. Er is een klasse, waarvoor verbete ring in den handel geen nieuwe hoop brengt: de mijnwerkers. De mijnin dustrie heeft daarom een groot aantal menschen moeten uitwerpen. De steenkoolindustrie is nu met minder, arbeiders, in staat aan de geheele binnen- en buitenlandsche vraag te voldoen en kan, zonder één man meer aan te stellen, zoo noodig 30 millioen ton meer produceeren. Het aantal werklooze mijnwerkers zal zelfs waar schijnlijk toenemen door elke verbe tering in de productiemethoden; door eiken stap tot rationalisatie of samen voeging, die de arbeiderspartij en de liberalen bepleiten. De steenkoolin dustrie op zichzelf als levensfactor, is sterk vooruitgegaan. Zij heeft haar zware belasting afgeworpen, maar cieze daardoor op de gemeenschap en den Staat overgedragen. De practische maatregelen, zoo ein digde Churchill, die de regeering aan het parlement heeft aanbevolen, zijn ten eerste als voornaamste middel een belangrijke verlichting voor de in dustrie van de plaatselijke belastin gen en ten tweede de politiek van emigratie binnen het Rijk. Om de snelle emigratie naar Canada te be vorderen zal er opnieuw 1 millioen pond sterling worden toegestaan, die in de toekomst tot W2 millioen zal stijgen, waarmede de kosten van overtocht verminderd zullen worden. De regeering is tegen uitgebreider plannen voor publieke steunorganisa ties, gezien de magere resultaten voor de werkloosheid, maar zal uitbreiding van de draineering van grond en een plan om de wegvretng der kusten te voorkomen, bevorderen. CHARLES CURTIS. De Amerikaansche vice-president. Het ambt van vice-president is, behalve eervol, ook belangrijk. De vice-president is krachtens zijn waardigheid voorzitter van den Senaat, leeft dus in dagelijksch con tact met het invloedrijkste deel van de Wetgevende macht en heeft bovendien al tijd de kans zelf president te worden in dien de president mocht sterven. Dan wordt n.l. automatisch de vice-president de bewoner van het Witte Huis. Dat is b.v. in den nieuweren tijd gebeurd èn met Roosevelt (na den moord op Mc Kinley) èn met Coolidge, na het overlijden van Harding. De a.s. vice-president, senator Charles Curtis werd geboren op 25 Januari 1860 en is dus 14 jaar ouder dan Hoover. Hij is van gemengd bloed: Indiaansch (voor K), Fransch en bloed van Nieuw Enge land. In zijn jeugd leefde hij onder den stem der Kaw-Indianen,.in de velden van de „reservation" in Kansas. Als tienjarige jongen stuurt men hem te paard naar To- peka om hulptroepen te alarmeeren, ten einde het Indianenkamp voor uitmoording te vrijwaren. Hij is in zijn jeugd jockey, koetsier, journalist geweest. Dan kan hij, na harde studie in vrije uren, in de rechten studee- ren en jvordt in 1881 tot de uitoefening der advocatuur toegelaten. Hij vestigt zich te Topeka, in Kansas, en is ook eenigen tijd (1884'88) „country-attorney" voor Shawnee Country. Vele jaren heeft hij zitting gehad in het Huis van Afgevaardigden te Washington, n.l. van 1893 tot 19U7. In Januari 19U7 werd hij in de plaats van J. R. Burton, die tusschentijds als senator voor Kansas af trad, aangewezen als diens opvolger in den Senaat. Een vooraanstaande figuur in de natio nale politiek is hij nooit geweest. Op de Republikeinsche partijconventie in Kan sas City dezen zomer stelde hij zich can- didaat voor het presidentschap, met steun van een deel der ontevreden boeren, waar van zijn staat, Kansas, er zoovelen telt. Aanvankelijk verzette hij zich bitter te gen den „industrialist" Hoover. Maar zoo dra had de Republikeinsche partijmachine niet een meerderheid voor Hoover verkre-- gen, of Curtis stapte gehoorzaam terug, in het gelid, vergat zijn grieven tegen het industrieele oosten en liet zich met Hoo ver candidaat stellen voor de Republikein sche partij. KORTE BERICHTEN. De Duitsche rijksbegrooting voor 1929 sluit met een tekort van niet minder dan 600 millioen mark. Bij een brand in een suikerfa briek in bet Russische gouvernement Belgorod moeten 30 arbeiders zijn omgekomen. Smith, de democratische candi daat bij de presidentsverkiezingen in Amerika, heeft verklaard, zich uit het openbare leven te zullen terugtrekken Het spoorwegverkeer tusschen Peking en Moekden zal worden her vat. De uitgesloten metaalbewerkers in het Roergebied verklaren geen be middeling te wenschen, zoolang de werkgevers de arbitrale uitspraak niet hebben aanvaard. Het I.V.V. betuigt zijn solidariteit met de uitgesloten Duitsche metaal bewerkers. In Engeland zulen de lucht-eska- ders waarschijnlijk versterkt worden. Door de arbeidsrechtbank t* Duisburg is een vonnis geveld, blij kens hetwelk de uitgeslotenen geen werkloozensteun zullen ontvangen. UIT DE OMGEVING. HAZERSWOUDE. De gehouden collecte in onze gemeen te ten bate van het Roode Kruis heeft op gebracht de som van 26.82. Door den burgemeester, den heer J. van der Meulen, werd de eerste steen ge legd van het 9-tal wofiingeq, dat aan den Rijndijk zal worden gebouwd voor reke ning van de Bouwvereeniging „Volksbe lang" alhier. De burgemeester sprak bij die gelegenheid zijn blijdschap uit over het feit, dat ook de Rijndijkbewoners. meer dan tot heden het geval was ge weest, nu gaan medeleven met de bestaan de bouwvereeniging „Volksbelang en zij reeds nu de vruchten mogen plukken door het bouwen van deze 9 woningen, van die zoo noodige samenwerking. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer W. van der Spek, secretaris van de bouwvereeniging. Aanwezig waren bij deze plechtigheid hei Gemeentebestuur, het bestuur van Je bouwvereeniging „Volksbelang" en enke le belangstellenden. Woensdagmiddag zakte de vracht auto van de firma W. alhier in de kanl van den Loeteweg. Door spoedig "n schouw er bij te plaatsen, wist men te voorkomen dat het gevaarte niet te water ging. Met materiaal van den heer VV. J. Dekker al hier werd de auto weer op den vasten wal gebracht, zoodat dit ongeval nog bijzon der goed afliep. Voor de Pluimveevereeniging alhier trad in café Natzijl op de heer van Aspe- ren Vervenne, Rijks-Pluimveeconsulent te 's-Gravenhage, tot het houden van een le zing over „De ontwikkeling der Pluimvee teelt in Nederland. De voorzitter, de heer L. van Veen Pzn. opende met een welkomstwoord, en bracht aan het einde een woord van dank aan den spreker voor zijn leerzame lezing, die door een talrijk publiek met aandacht was gevolgd. OEGSTGEEST. A.R. Kiesvereeniging. De Anti-revolutionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" vergaderde gister avond in de Rehobothkapel. De voorzitter opende, na het gebed, met de voorlezing van Nehemia 4. Over de actie die in de komende maan den moet worden ontwikkeld en de eischen waaraan de inwendige organisatie der kiesvereeniging daartoe moet voldoen, wordt breedvoerig van gedachten gewis seld. Tot afgevaardigde naar het Centralen Convent blijft aangewezen de heer van Esch. De heer T. van Egmond die zich wilde terugtrekken, zal worden aange zocht de Kiesvereeniging te blijven verte genwoordigen in de Statencentrale Leiden. Door toeneming van het ledenaantal heeft Oegstgeest thans recht op een tweeden vertegenwoordiger. Als zoodanig wordt aangewezen de heer Smelt. Door den heer van Esch wordt ingeleid het punt candidaatstelling voor de Twee de Kamer, zooals de nieuwe regeling door het Centraal Comité ontworpen, aangeeft. Om des tijds wille wordt de behandeling van het Program van Actie, die ook door den heer van Esch zal worden ingeleid, aangehouden tot de volgende vergadering. De heer de Graaf eindigt met dankzeg ging. RADIO-NIEUWS. AMMUNITIE GEVRAAGD PER RADIO. Ergens in de buurt van de Aleoeten- eilanden bij Japan bevindt zich de be roemde schoener „Morrissey", waarmede Admiraal Peary de reis naar de Noord pool maakte. Aan boord van dit schip zijn de leden van de McCrakken Expeditie, welke er op uit is, om opgravingen te doen naar prae-historische schedels voor Amerikaansche musea. Hoewel het werk aardig vorderde, bestond de mogelijkheid, dat er mee opgehouden moest worden, omdat de ammunitievoorraad opraakte en het werken zonder wapenen in die stre ken onmogelijk is. De marconist aan boord van het schip wist echter raad. Hij zocht verbinding met een amateurstation in Nebraska en gaf dit een telegram over, bestemd voor een ammunitiefabriek te Chicago. Twee uur na verzending van het bericht was het reeds op de plaats van bestemming aangekomen, dank zij de solidariteit van de Amerikaansche amateurs, die het tele gram telkens aan elkander overgaven en den volgenden morgen vroeg werden de gevraagde patronen reeds naar Alaska verzonden. RECORDS IN RADIOCOMMUNICATIE. Voor een groot gezelschap, allen leden en genoodigden ,van de Foreign Commerce Club of New York, vond een demonstratie plaats, waarop aangetoond werd, hoe zeer de radio van nut kan zijn voor den han del. Alfred Morton, van de Radio-Corpora tion of America zette uiteen, hoe snel de radiocommunicatie kan werken en gaf eenige aardige demonstraties. Door middel van een Morsesleutel, die verbonden was met den zender van de RCA te New York en ook te Francisco, werd een telegram gezonden naar alle schepen binnen het bereik van den zen der, waarin verzocht werd om onmiddel lijk hun resp. posities op te geven aan Astorhotel, waar de bijeenkomst werd ge houden. Binnen een half uur tijds waren niet minder dan 81 rapporten binnen van sche pen, die den oproep gehoord hadden. Een tweede proef bestond uit het zenden van telegrammen naar vijf groote wereld steden met het verzoek om opgave van den weerstoestand aldaar. Binnen 1 mi nuut berichtte Londen, dat het droog was en helder; na ruim een halve minuut seinde Honolulu, dat de lucht bewolkt Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS huizen, 3409, na 6 uur 1870 M. n. c r. v. 6.Concert Zang, viool en piano. K. R. O. 7.Paedagogie. v. p. r. a 7.35 V.P.R.O.-avond. Muziek en redevoeringen. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. 7.20 Concert. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. Daarna muziek. LANGENBERG. 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. 8.20 „Danton's dood", treurspel. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Causerie. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 6.50 Tuinbouwcauserie. 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Pianoioncert. 8.20 Concert door het Hallo-orkest. Onvoleindigde symphonic van Schubert en Zevende Sympho- nie van Beethoven. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen en berichten. 7.20 Landbouwberichten. 8.05 Koersen en berichten. 8.20 Literaire voordracht. 8.50 Concert. In de pauze persberichten. was. Parijs meldde na twee minuten, dat het weer er akelig was en dat het regen de; ook Berlijn klaagde reeds na een en- I kele minirut over het druilerige weer,, I terwijl Buenos Aires binnen denzelfden i tijdsduur een opgetogen telegram zond over het prachtige zomerweer aldaar! RADIO IN HET BARRE NOORDEN. Veel van de eenzaamheid en afzon dering, die eens het deel was van de deelnemers aan Pool-expedities en andere mannen, die hun leven bij de Pool slijten, is, dank zij de radio, thans voor goed verdwenen. Dit leeren wij uit de verhalen van de Rawson-Mac Millian-Expeditie naar t Noorden van Labrador en Baffinsland, die veertien maanden in het Poolijs heeft doorgebracht en nu kort geleden ic teruggekeerd. Zoowel zencl- als ontvangapparaten had deze expeditie medegenomen en men heeft er geen spijt van gehad. Toen de Eskimo's en Indianen de gasten waren van de leden der expe ditie, waren zij verrukt over de pro gramma's, die door tientallen stati ons in de Vereenigde Staten uitgezon den wepden. Verder hielpen de radio-toestellen, welke door Mac Millan aan de Mora vische zendeligen en zelfs aan den Gouverneur van Groenland aangebo den werden, het leven in het barre Noorden niet weinig opvrool ijken. Toestellen werden geplaat^ in de huizen te Nam en Hippedale. De man nen waren in één woord opgetogen, toen het bleek, dat zij behalve de Ame rikaansche programma's ook die van de stations in hun geboorteland: zoo als Duitschland, Tsjecho-Slowakije of Engeland konden opnemen. BEDENKEN WE DAT WEL GENOEG? In het Novembernummer van het Ned. Zendingsblad staat een afscheids groet van Zendeling van de Beek, die van verlof terugkeerde naar zijn post in het verre Talaud. Daarin trof ons het volgende: De heer Van de Beek heeft de vraag gehoord, of hij blij was. dat hij weer terug mag gaan. Hij vindt die vraag niet zoo gemak kelijk. Zeker is hij blij, mede te mogen arbeiden in het Koninkrijk Gods, het beste werk op aarde. Maar. zoo gaat het verder: „Onze drie oudste meisjes in Hol land te laten is voor ons en ook voor haar een harde zaak. De band tus schen ouders en kinderen is wel de hechtste in de wereld en de plichten van de ouders met betrekking tot de kinderen zijn door niets weg te rede neeren. Zondagvoormiddag werden wij ge troffen, doordat het schip in eens met grooten cirkel omdraaide en te rug stoomde. Wat was er gebeurd? Al spoedig hoorden wij, dat een van de Inlandsche bedienden werd ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2