Bij Boodschappen doen, geen PUBOL vergeten. Fa. P. S. AN ES. DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- frebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het nestuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 November a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Telef. 807. Dinsdag 6 November, 's av. 8 K uur. Groote Stadszaal: Concert Leidsche Kunstkring voor Allen. 13, 14 en 15 November, 's av. 8 uur. Stadsgehoorzaal: Filmavonden „Me- lawan Ge lap". Vrijdag 16 Nov.. 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Feestavond. Herden king lO-.iarig bestaan Leidsche Bur gerwacht. RECLAME. U kuilt het bekomen bij Apoth. en Drogisten in doozen van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 ct. dat de chauffeur het geraden achtte er met den auto vandoor te gaan. Te Dordrecht aangekomen, vond hij in den auto een portefeuille met veel geld en waardepapieren. Hij deed hiervan aangifte hij de politie en deel de tevens mee, wat hem te Willems dorp was overkomen. De politie ging daarop naar Willemsdorp, waar zij den reiziger nog aantrof, dien zij over bracht naar Dordrecht. Het bleek te zijn de 35-jarige C. M. V., gemeente ontvanger te Ablasserdam. De burgemeester van Ablasserdam werd met het geval in kennis gesteld, en de ontvanger is voor nader onder zoek voorloopig in bewaring genomen DE ZILVERBONS VAN L— De agent van het Ministerie van Fi nanciën te Amsterdam deelt aan het Persbureau Vaz Dias mede: Ten einde misvattingen te voorko men wordt er op gewezen, dat de zil verbons van f 1, welke zijn gedateerd 1 Februari 1920, niet zijn ingetrokken en dientengevolge nog gangbaar en wettig betaalmiddel zijn. De hierbedoelde zilverbons zijn aan beide zijden bedrukt. MILITAIR TEHUIS DEN BOSCH Een comité, waarvan ds. Gerber te Assen voorzitter is, heeft zich ge vormd om aan dit Militair Tehuis, dat 17 Januari a.s. 50 jaar bestaat, een jubileumgift aan te bieden teneinde het Tehuis, dat tever van de Kazernes is komen te staan te verplaatsen al thans de schuld van het bestaande tehuis te delgen. en Daarvoor worden van de oud-mili tairen, die Den Bosch als garnizoens plaats hadden, gaven gevraagd. Men kan ook giften in natura zen den voor een van 2022 November te houden bazaar. Het adres van den Pennngmeester van het Comité is H. G. van Doorn, 's Hertogenbocch. Postrekening GEDEELTELIJKE ZONSVERDUISTERING. Maandagochtend a.s. even vóór 8 uur 40 min. na zonsopkomst, zal deze verduistering beginnen, en het eerste contact met de Maan zal plaats vin den op een punt, p.lm. 20 graden links van het bovenste punt, het „vertex" genaamd, der zonschijf. De grootste phase treedt ten 8.52 in, wanneer Y* der zonschiif bedekt zal zijn; waarna geleidelijk de Maan, weer links wegtrekt, om ten 11 min. vóór tien uur. geheel te verdwijnen, even onder bet midden van den oost- rand. Ofschoon de gedeeltelijke zonsver duisteringen wetenschappelijk niet belangrijk zijn, is het evenwel toch al tijd interessant bet verschijnsel te zien; vermindering van licht, zal niet of bijna niet waarneembaar zijn, we gens de geringe bedekking op onze breedte; in Noord-Siberië, te Tobolsk, is de grootste phase 0.81 van de zon schijf. LUCHTVAART. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIA De „Köln. Ztg." getuigt van de waar- 'deering door het blad gekoesterd voor de Nederlandsche luchtvaart naar In- dië. Dat Nederland hier den Engel- schen voor is. vinden velen in Groot- Britannië niet aangenaam, maar een feit is het Inmiddels. Het behoeft geen betoog, dat deze poging der Nederlanders ook voor Duitschland van belang is, zegt het blad. En dat niet alleen uit zakelijke overweging, dat de luchtpost een zeer belangrijke tijdsbesparing oplevert. Er is bij deze zaak een beschavings- belang betrokken. Europa heeft zwa re zorgen over het ontwakend Azië. Beiden begrijpen elkaar niet zoo goed meer. De ontwikkeling der dingen drijft deze twee uit elkaar in plaats van naar elkaar toe. De postverbin ding is een brug voor de uitwisseling van gedachten. De kortere brug maakt deze gedachtenwisseling levendiger, vergroot de kans op begrip. Daar ligt de groote verdienste die Nederland zich verworven heeft, door zijn stout en krachtig aanpakken van dit probleem Ter gelegenheid, van het 40-jarig bestaan van de Utrechtsche Handelsverg. werd gisteravond de Utrechtsche Domtoren electrisch verlicht, d.w.z. men probeerde met schijnwerpers de dikke mist te doordringen, hetgeen echter niet gelukte. TERUGTOCHT VAN HET VIJFDE VLIEGTUIG. Bij de directie der K.L.M. is gisteren bet volgende telegram ingekomen van de bemanning van het vijfde vliegtuig H.-N.A.E.N.: Heden te 15 uur in Bandoeng ge start en 16 u. 31 min. te Batavia aan gekomen. Morgen (dat is dus heden) wordt de retourvlucht aangevangen. Alles in orde. Het vijfde postvliegtuig is heden morgen zijn retourvlucht naar Neder land begonnen. LUCHTVERKEER OP DE VLIEGVELDEN. Schiphol, de luchthaven van Am sterdam, werd gedurende de maand October 1928 aangedaan door 478 vliegtuigen van bet regelmatig bur- ger-luchtverkeer en door 186 militaire vliegtuigen van Leger en Marine, ter wijl 35 extra vliegtuigen aankwamen en vertrokken. Voorts had er een aan tal proef- en rondvluchten plaats, ter wijl het pantal pleziervliegers 588 be droeg. Het aantal aankomende, vertrek kende en transitopassagiers over Oct. bedroeg 762 (tegenover 636 in Oct. '27), terwijl aan goederen, post enz., is ver voerd 86.200 Kg. (tegenover 45.500 Kg. in Oct. 1927). Waalhaven, de luchthaven van Rotterdam, werd f" ide die maand aangedaan door 246 verkeersvliegtui gen en door 96 militaire, terwijl er 13 speciale vluchten (proef- en foto- vluchten) met M.C.M. machines plaats hadden, 150 vluchten met Pander vliegtuigen van de Rotterdamsche Aero Club en 16 vluchten met parti culiere vliegtuigen. Het aantal ple ziervliegers bedroeg 24, waarvoor 4 vluchten werden uitgevoerd. Het aan tal bezoekers bedroeg 4613, waarvan 52 schoolkinderen. BUITENLAND. DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN DE VER. STATEN. Hoover gekozen. Van particuliere zijde ontvingen wij he denmorgen 9 uur het volgende telegram uit Los Angeles (Californië): „Hoover, Republikeinsch candidaat, met groote meerderheid tot president gekozen". HOOVER. De dag van gisteren rustig verloopen. De verkiezingsdag is in de Vereenigde Staten rustig verloopen. Ook te Chicago welke stad door de geheime politie scherp bewaakt wordt, zijn geen rustverstoringen voorgekomen, terwijl anders op verkie zingsdagen aldaar vaak vechtpartijen, rel letjes, moorden, enz. voorkomen. Er is in alle gedeelten van het land drukker gestemd dan ooit te voren. Vroeg in den ochtend stonden te New York reeds lange rijen kiezers vóór de stemlokalen. Te Chicago werden 1000. stemmen per uur uitgebracht. Een van de eigenaardigheden der ver kiezingen te New York was het groote aantal vrouwelijke kiezers: de kinderwa gens stonden in dichte rijen, buiten, ter wijl d-e moeders stemden. Ondanks de opwinding, worden er wei nig incidenten en weinig arrestaties ge meld. De scholen waren gesloten en de kinderen hadden vrijaf. De eerste officieele uitslag. Dezen gaf een stad in Massachusetts, die om 5 uur haar stembussen sloot en drie kwartier later liet verklaren, dat Hoover 28.000 tegen Smith 3000 stemmen had verkregen. Alles was automatisch op geteld als bij een kasregister binnen een half uur tijds. De meeste stembussen sloten om zes uur, maar aangezien iedere Staat en in iederen Staat weer iedere gemeente vrij is in de vaststelling der techniek van het stemmen, zijn er ook plaatsen waar tot 8 uur gestemd kon worden. REGEERINGSCRISIS IN FRANKRIJK. Het kabinet-Polncaré afgetreden. Nadat eerst, gelijk gemeld onder den druk van het radicale congres te Angers de vier radicale ministers uit het Fran- sche kabinet zijn getreden, heeft Poincaré het ontslag van het geheele kabinet inge diend. President Doumergue heeft het ontslag aanvaard. De beraadslagingen over de re- geeringsvorming vingen gistermiddag te 3 nur op het Elysée aan. Het schrijven van Poincaré aan Dou mergue luidde als volgt: „Ik heb zoo juist van mijn collega's Herriot, Queuille, Perrier en Sarraut bij gaande nota van aftreden ontvangen. Met het doel tot de samenwerking te geraken, die ik voor het openbaar welzijn nuttig achtte, heb ik sedert langen tijd verklaard dat, indien een van de leden van het ka binet zou aftreden, ik mij gedwongen zou zien ons collectief ontslag in te dienen. Ik heb derhalve de eer U het ontslag aan te bieden." Herriot motiveert zijn aftreden, Herriot heeft den minister-president een schrijven gezonden, waarin hij de gron den uiteenzet van zijn uittreden uit de regeering. In dit schrijven constateert hij o.a., dat de radicaal-socialistische partijdag van Angers twee voorstellen van de hand wezen, die het aftreden van de radicaal- socialistische ministers uit het kabinet vroegen. Het congres heeft echter in een nachtelijke zitting deze voorstellen weer ter tafel gebracht en vervolgens aangeno men, op grond waarvan de radicaal-socia listische ministers dus. niet langer de be schikking hebben over de bevoegdheid hun partij in het kabinet-Poincaré te ver tegenwoordigen. De toestand volkomen troebeL Naar uit Parijs gemeld wordt, oordeelt men in de wandelgangen van de Kamer, dat de toestand volkomen troebel is. Wanneer men rekening houdt met de verdeeling der krachten in het Parlement, moet men aannemen dat Doumergue op nieuw Poincaré met de vorming eener re geering zal belasten; vooral, omdat hij steeds het vertrouwen van de Kamer ge noten heeft. Aangenomen hetgeen volstrekt niet zeker is, want hij schijnt ambtsmoede te zijn dat Poincaré de Kabinetsformatie aanvaardt, mag men zich niet verbergen, dat hij ernstige moeilijkheden zou ont moeten wegens de door de radicalen aan genomen houding. Onder deze omstandigheden overweegt men de mogelijkheid der vorming van een Kabinet op nieuwen grondslag, een minis terie der republikeinsche concentratie, of ■een zelfstandig ministerie der linkerzijde of van het midden. DE KRONING VAN JAPAN'S KEIZER. De plechtigheden begonnen. Keizer Hirohito is gistermorgen van Tokio naar de oude hoofdstad Kioto, wel ke zich voor de kroningsplechtigheden ge reed gemaakt heeft, vertrokken. Mcnschenmeniglen stelden zich langs de straten op om in eerbiedige stilte den keizerlijken stoet te zien voorbijtrekken. Alle straten zijn voor de gelegenheid met vlaggen versierd. In den stoet trok vooral de schrijn met den Heiligen Schat, waarvoor de men- schenmenigte een eerbiedige buiging maakte, toen hij voorbij kwam, zeer veel belangstelling. DE TOESTAND IN CHINA. De nood van Peking. De benoeming van Tsjang-Tsji tot voorzitter van den politieken raad te Peking geeft, naar kolonel Smallwood aan de Daily Telegraph meldt, hoop, dat de regeering te Nanking eenige aandacht zal schenken aan de groote moeilijkheden, die Peking bedreigen. Er zijn ongeveer 3500 winkels geslo ten en de bevolking is met 12.000 zielen verminderd, sinds de nationa listische regeering er het bewind in handen heeft genomen. Ongeveer 180.000 menschen zijn zonder middelen van bestaan en waarschijnlijk gaat een vierde van de bevolking, die tusschen de 800.000 en 1.200.000 geschat wordt, in den komenden winter den honger- nood tegemoet. Deze treurige toestanden zijn het directe gevolg van de buitensporige belastingen, het gebrek aan verbindin gen in het bijzonder aan rollend ma- rieel, en het rooven van militaire horden op het platteland in den omtrek. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN POLEN EN LITAUEN. Hedenochtend de sluitingszitting. De onderhandelingen van de subcom missie der Koningsbergsche Conferentie zijn gisteren geëindigd. Naar van Litausche zijde wordt medege deeld was Jiet voornaamste punt van be handeling de vraag van Woldemaras, hoe Zaleski's houding zou zijn ten opzichte van de instelling van een internationaal regiem in het Wilnagebied. Zaleski schijnt ten aanzien van de kwestie van een even- tueele autonomie aan zijn afwijzend stand punt vast te houden. Daarna werd overgegaan tot de bespre king van den goederenhandel tusschen Litauen en het Wilnagebied. Men kwam overeen deze aangelegenheid door de bei de' regeeringen te laten afwikkelen. Dit be sluit is feitelijk het eenige positieve re sultaat van de commissiebesprekingen ge weest. Hedenochtend had de plenaire slui tingszitting plaats. ."'iSÊfcLl KORTE BERICHTEN. Tengevolge van een hevigen re genval is te Athene een schade aange richt van twee millioen. Jhr. Loudon acht het tijdstip voor de bijeenroeping der voorbereidende ontwapeningscommissie nog niet gun stig. De strijd in de West-Duitsche me taalindustrie is ook overgeslagen naar Hannover. Het Engelsche parlement is gis teren door den koning met een Troon rede geopend. Bij het adres van antwoord op de Engelsche Troonrede leverde Mac Donald scherpe critiek op het buiten- landsch politiek beleid der regeering. Bij ongeregeldheden aan boord van een stoomschip te Sjanghai ont stond een paniek. 20 personen spron gen overboord en verdronken. De Brit- scbe autoriteiten hebben ingegrepen en den Britschen kruiser „Cornwall" ter bewaking gezonden. De Zeppelin is te Friedricbsbafen geland. In den Pruisischen Landdag zijn de debatten over het conflict in de ijzerindustrie begonnen. UIT DE OMGEVING. KATWIJK AAN ZEE. Men schrijft ons van bevriende zijde: Dat is wel een gewichtige raadsvergade ring geweest, vorige week Vrijdag, zooals we uit de bladen hebben kunnen lezen. Nimmer is een zoo groote transactie van grond tot stand gekomen. Ik bedoel niet van grondaankoop, neen van verkoop. Goed geteld is even 20.000 Meter grond verkocht voor ruim 1 ton gouds. Aan de Maatschappij „Oneda" te Den Haag 13.000 Meter met de verplichting binnen 1Y jaar de grond te moeten bebouwen en aan de Katwijksche bouwers ruim 6.000 Meter, onder voorwaarde van 12 jaar houw. Tevens zal de bomvvereeniging binnen 1 jaar 86 huizen bouwen, zoodat binnen 1Y* jaar de beschikking wordt verkregen over minstens 250 woningen, waardoor het woningvraagstuk heel wat nader zal ko men aan z'n oplossing. Tevens schijnen nog meerdere combinaties in wording te zijn om op de nieuwe gronden hun actie te ontwikkelen, dus weldra krijgen we een geheel nieuwe omgeving in het „Zui derkwartier". In den Raad schijnt nogal gesproken te zijn over de condities van verkoop, omdat aan „Oneda" 20 pet. re ductie wordt gegeven, wanneer de gron den binnen den gestelden termijn zijn be bouwd. Oppervlakkig beschouwd, ziet men daarin bevoordeeling van den een boven den ander. En 't is te begrijpen, dat ver schillende stemmen opgingen, die maar niet zoo direct daarmede accoord gingen. Toen echter de verschillende voordrach ten naar voren werden gebracht, bestaan de in spoedige opheffing van den woning nood, opbrengst van belastingen, vergroo ting afzetgebied voor de gemeentebedrij ven, vestiging van vreemdelingen, uitbrei ding van gelegenheid voor badgasten, enz. kwam duidelijk genoeg aan het licht, dat deze beslissing voor onze gemeente eene is van zoo gunstigen aard, dat bet zeer Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M N. C R. V. 5.Kinderuurtje. 6.30 Franse be les. 7.Eng. Handelscorrespondentie. 7.30 Causerie over Pluimveeteelt. 8.Uitzending uit het gebouw „De Harmonie" te Hilversum. Zang en muziek. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Vooravondconcert. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. i 6.Vooravondconcert. 7.15 Giezondbeidshalfuurtje. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Radio-tooneel. 10.Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. 8.20 Amar-kwartet. 8.50 Causerie. Daarna w.eer-, nieuws- en sport- I berichten en tijdsein. Daarna muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonplaten. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht j 6.50 Tuinbouwcauserie. 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewi»- seld door muziek. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen en berichten. 7.20 Landbouwberichten. 8.05 Koersen en berichten. 8.20 Causerie. 8.50 Concert. In de pauze persberichten. RECLAME. „WILHELMINA". flnthraciel uil de Slaatsmijn „WILHELM" wordt door II gestook! na proeIname. De beste tegen den prijs van 12,75 per H.L. franco thuis. Kantoor: Oude Heerengracht 19. Telefoon 587. kortzichtig zou zijn van den Raad, daar op niet in te gaan. Dezer dagen zijn verschillende huizen in aanbouw door plaatselijke aannemers uit de hand verkocht, zoodat er goede ver wachting is dat binnen afzienbaren tijd meerdere aanvragen zullen inkomen voor particulieren bouw. Van het Zuider kwar tier is nu ongeveer een vierde der gron den verkocht, zoodat voorloopig nog vol doende grond beschikbaar is. „Al naar mate men meer moeilijkheden ondervindt, heeft men bij gunstig resultaat meerdere voldoening", dat is wel gedemonstreerd in den aanvankelijk gunstigen gang van zaken ten opzichte van de exploitatie der gronden in het Zuider kwartier. Een woord van hulde, gebracht docr een der raadsleden aan het adres van B. en W. voor hun bemoeiingen in deze heel omvangrijke, moeilijke taak, was dan ook wel op zijn plaats. LEIDERDORP. Onze plaatsgenoote, Mej. M. van der Zwet, is tot tijdelijk onderwijzeres aan de Bijzondere school voor Christelijk Natio naal onderwijs te O. Wetering benoemd. OUDu WETERING. Wij willen de aandacht van belang stellende lezers vestigen op de bibliotheek der Jongel.vereen. op Geref. Grondslag, die vanaf heden iederen Donderdagavond weder geopend is van 71Y uur 's avond. Het blijkt wel eens dat vele van onze Christelijke menschen ook boeken lezen van een neutrale bibliotheek. Ook op onze plaats. Evenals allen onze Christelijke bladen behooren te lezen, bebooren we ook goede boeken te lezen. Laten we daar om de poging der Jongel.vereen. steunen door ook haar boeken te lezen. Bij de jeugdvereenigingen op Geref. Grondslag te dezer plaatse bestaan plan nen om gezamenlijk een Propagandaver- gadering uit te schrijven. Reeds is al een spreker van naam uit de jeugdbeweging uitgenoodigd. Moge het plan slagen. roelofarendsveen. Den lOden November a.s. hopen de heer H. C. Grandadam en zijn echt- genoote A. Bruin den dag hunner 50- jarige echtvereeniging te herdenken. Het zal hun op dien dag zeker niet aan talrijke blijken van belangstelling ontbreken. Het rijwiel van den chef-veld wachter, dat, zooals wij reeds eerder meldden, uit zijn schuur is ontvreemd is Dinsdagmiddag nabij de Stations- brug in den Ringsloot terug gevonden voorschoten. In de Geref. kerk zal hedenavond te half acht Dankstond voor het Gewas gehouden worden. sch het D B. der mei uitg weg rige hiei der aan van op kelt van gev' wijl heic hav afbi ;spre een |alle. vaai Di ting [de f tig eeni wen trefl jinrii gen 'hier jnen taai jbeslj ivooi 'deze jverd Vers jwer] [zou zooa

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2