CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat oit IWEE Bladen. EERSTE BLAD. Heerensingel 34—35, Tel. 1523. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9<* JAARGANG WOENSDAG 7 NOVEMBER 1928 NUMMER 2585 NIEDWE LEIDSGHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22*/» cent Ingezonden Mededeelingen dobbel Uriel Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents V Het ontwerp Landbouw- Arbeidswet. In ons program van actie voor de stembus 1929 wordt onder het hoofd Binnenlandsche Zaken en Landbouw voorop gesteld, dat het bedrijfsleven in den Land- en Tuinbouw niet op de zelfde wijze mag worden aan banden gelegd als b.v. ten aanzien van de in dustrie noodzakelijk bleek. Daarmede wordt aanvaard de stel ling dat de Land- en Tuinbouwarbeid op geen stukken na zoo demoralisee- rcnde toestanden kent als de arbeid in de industrie. Aan de eene zijde komt dit, omdat deze arbeid zoo nauw met het gezinsleven verband houdt en aan de andere zijde omdat deze arbeid, ook al is hij lang en zwaar, toch onder veel gunstiger omstandigheden wordt verricht, waartoe ook de wisselende jaargetijden medewerken. Maar al zijn wij naar Antirevolu tionair beginsel dus niet voor ingrij pen daar waar dit niet noodig is, toch sluiten wij de oogen niet voor enkele regelingen die in bet belang van som mige personen noodig zijn. Daarom zegt bet program van actie ook, dat de bescherming van de gehuwde vrouw en van jeugdige personen kan worden aanvaard. In dien zin is ook het nieuwe ont werp Landbouwarbeidswet van Minis ter Kan ontworpen. Wij vinden in dit ontwerp dat deze week om advies gezonden is naar den Hoogen Raad van Arbeid, de volgende trekken: Kinderarbeid. Voorgesteld wordt, te bepalen, dat een leerplichtig kind geen landbouw- arbeid mag verrichten.' Dit verbod is niet van toepassing op lichte werk zaamheden, welke worden verricht door kinderen van tien jaar of ouder in de onderneming der ouders, mits deze arbeid: a. niet wordt verricht ge durende den schooltijd dier kinderen, behoudens vergunning ingevolge art. 73 der Leerplichtwet; b. niet aanvangt vóór 8 uur des voormiddags en niet later eindigt dan 7 uur des namiddags Arbeid van jeugdige personen en vrouwen- Onder jeugdige personen worden verstaan arbeiders beneden zestien jaar, onder vrouwen, vrouwelijke ar beiders van zestien jaar en ouder. Bij algemeenen maatregel van be stuur wordt zoo wordt voorgesteld voorgeschreven, dat behaalde soor ten van landbouwarbeid of landbouw- arbeid onder bepaalde omstandighe den door jeugdige personen of door vrouwen op grond van gevaar voor do gezondheid, de zedelijkheid of het le ven niet mogen worden verricht of slechts an worden verricht onder de bij dien algemeenen maatregel gestelde voorwaarden. Een vrouwelijke arbeider mag geen landbouwarbeid verrichten binnen acht weken na haar bevalling. De tijd, gedurende welken onmiddellijk vóór do bevalling geen landbouwarbeid is verricht, komt tot ten hoogste twee weken in mindering van dezen ter- mijn. Een jeugdig persoon of vrouw mag op Zondag geen landbouwarbeid ver richten, behoudens in de gevallen bij algemeenen maatregel van bestuur bepaald. Voor degenen wier godsdienstige gezindte een anderen rustdag stelt kan deze voor den Zondag in de plaats treden. Een vrouwelijke persoon, die ge huwd is, of die, ongehuwd zijnde, een huishouding te verzorgen heeft en daarvan het hoofd of den bestuurder der onderneming heeft kennis gege ven. mag op Zaterdag na 1 uur des namiddags geen landbouwarbeid ver richten, behoudens in de gevallen bij algemeenen maatregel van bestuur bepaald. Een jeugdig persoon of een vrouw rr.ag seen landbouwarbeid verrichten tusschen 7,uur des namiddags en G uur des voormiddags, behoudens in de gevallen bij algemeenen maatregel van bestuur bepaald. Hier is door den Minister gestreefd naai- sefcerheid en eenvoudigheid, twee eigenschappen die bij deze regeling vooral op den voorgrond moeten staan. Dat de Minister aan den Zondags- arbeid en aan den Zaterdagmiddag vi or de gehuwde vrouw alle aan dacht heeft geschonken verblijdt ons. Dat eveneens de nauwe band tus- s< hen het gezin en dezen arbeid is ge zien, stemt mede tot dank. Zoodra dit ontwerp rijp voor be handeling is bij de Staten Generaal zal er gelegenheid zijn op de onder- deelen terug te komen. STADSNIEUWS. KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Raya Garbousova. De jonge kunstenares, die gisteren avond door haar cellospel de stamp volle Stadsgehoorzaal tot geestdrift stemde, gaat zonder twijfel een groote toekomst tegemoet. Haar stijlbegrip manifesteerde zich reeds onmiddellijk in de Sonate in G van Handel. Het Grave klonk nog iet wat, alsof ze nog niet geheel gedispo neerd was. Het is zielkundig verklaarbaar: men heeft de afwachtende houding van de zaal te overwinnen, de gemoederen ge lijk te richten; en een jong meisje van 19 jaar is geen podium-veteraan van 50. Maar reeds in fret Allegro kon zij zij zichzelf worden en in het Sarchan- da, waarin Handel's religieuze ziel zoo statig orgelt, gaf zij fijn verdiept spel te genieten, dat de sfeer geheel stil maakte. Aan dit Sarchanda bloeide haar die pe muzikaliteit op, welke als middel kan beschikken over een schitterende techniek. Ook het Vivace vond een prachtige verklanking, en bijzonder heeft ons geboeid, hoe uit het vlugge passage- spel de lange gedragen toon magi straal voortkomt en triomphantelijk door de zaal zingt. Toen hoorden we een klassiek Ada gio van Bach en ook hierin toonde ze, dat ze den grooten stijl van Bach aan voelt en verdienstelijk weet te benade ren. Na een kort Menuet van Valentin, een aardige compositie i in populairen toon, hoorden we de prachtige Sonate in A van Bochorini, welke met gran- diozen zwier werd voorgedragen. In dit brillante Italiaansche werk toonde zij. hoe meesterlijk zij in tech nisch opzicht haar mooie instrument beheerscht: haar prachtige dubbel- grepen, haar flonkerend passagespel, haar bruisende cadenzen, haar tot de hoogste hoogte opgevoerde flageolets, haar crescendo's en de in stilte ver stervende decrescendo's, het was alles even meesterlijk. "Zij speelt met absolute overgave aan haar taak met gesloten oogen; men ziet aan haar gelaatsuitdrukking hoe ge weldig zij zich concentreerteen fi guur om alle concertzalen stormen derhand voor zich in te nemen, niet het minst door de gratie van haar per soonlijkheid. Na de Pauze speelde zij muziek, die haar zij is Russin wel het naast aan het hart moet liggen: Rus sen en moderne Franschen. De razend moeilijke „Variations sur un thème rococo" van Tschaikowsky, muziek, die op zichzelf nogal uiterlijk is, maar niettemin geniaal geschreven, vonden een schitterende reproductie. En niet minder met intense toewij ding en onberispelijkheid van voor dracht kwamen van het podium „A- près un Rêve", van G. Fauré, waarin zij verdroomd spel te genieten gaf; „Serenade Espagnol" van Glazounoff, „Habanera", van M. Ravel en „Danse capricieuse" van Arensky. Bij al deze voordrachten werd zij op den vleugel een Steinway van de Firma Bender begeleid door een iets ouder zusje. Lydia Garbousova, die met begrip en gevoel accompag neerde, waardoor een artistieke een heid van hooge orde werd bereikt. Uit den aard der zaak is Raya Gar bousova nog te jong om de allerdiep ste menschelijkheid in haar spel te leggen. Niemand mag dit van haar eischen. Maar waar zóóveel muzikaliteit en zoo'n brillante techniek aanwezig is, zullen de jaren en het leven er weldra die verdieping aan geven, welke zich met woorden zoo moeilijk laat be schrijven. Haar instrument is onder de instrumenten dat van het men9che- lijk gemoed bij uitnemendheid. Wij volgen haar met belangstelling. De beide kunstenaressen ontvingen bloemen en heel veel applaus, waarna twee toegiften volgden: een zeer mooi gedragen „Melodie" van Tatok en een gonzend en sidderend „Spinnelied" van Popper. De Kunstkring had met deze jonge celliste een goede keuze gedaan. BUURT- EN SPEELTUIN VEREEN. WESTER-KW ARTIER. In de aangekondigde Openbare ver- vadering op 6 November 1928 in Hui*e Veenstra, Rapenburg 13. heeft op uit- noodiging van de voorlooniee commis sie de Secretaris van het Zuiderkwar tier (adres Kanaalstraat 2D. de aan wezigen uiteengezet de beteekenls van 'n Buurt- en Speeltninvereenifnng en wat daardoor te verkrijgen is voor onze Jeugd. Spreker toonde aan, wat in Amster- RECLAME HMSIEHDBMSCHE Prima brandstof HHTHHHCIET - MIJ. fl'dam, Hilversum, Bussum, Haarlem. dam op buurt- en speeltuingebied al is bereikt. Dit kan ook in Leiden door het op richten van zoo'n vereeniging verkre gen worden. Daarvoor is noodig sa menwerking van het Noorder- en Zui derkwartier. Als gevolg van deze uiteenzetting is dan ook tot oprichting van een Buurt en Speeltuinvereeniging overgegaan met den naam van „Westerkwartier". Het dagelijksch bestuur is als volgt samengesteld: J. v. d. Bos, Oltmans- straat 2, voorzitter; P. A. Stierings, Nicolaas Beetsstraat 18a, secretaris en M. v. Vredendaal, De Génestetstraat 45a, penningmeester. LEIDSCHE POLITIE-SCHIET- VEREENIGING „BURGEMEESTER DE GIJSELA AR". Op den door de schietvereeniging „Nederland en Oranje" te Rotterdam gehouden schietwedstrijd behaalde bovengenoemde vereeniging den 8sten prijs. NATIONAAL LORENTZCOMITé. Het Handelsblad schrijft: Naar wij vernemen, hebben de Ko ningin, de Koningin-Moeder, Prinses Juliana en Prins Hendrik ieder een schenking gedaan aan het Nat. Lo- rentz-Comité Daaraan wordt toegevoegd een op wekking om aan dat Comité giften voor een Lorentz-gédenkteeken te doen toekomen. Het adres van den Penningmeester is Mr. J. A. G. Baron de Vos van Steen- wijk, Eusebiussingel 55, Arnhem. PROP. P. J. BLOK. De beterschap in den toestand van Prof. Dr. P. J. Blok houdt aan, zoodat de ziekte als nagenoeg geweken kan worden beschouwd. HET SPOORWEGONGELUK BIJ DE VINK. De derde Kamer der Haagsche Recht bank heeft gisteren de beide verdach ten inzake het spoorwegongeluk bij de Vink in September 1926, den ingenieur van den weg, Ir. v. Panthaleon Baron van Eek, en den opzichter van den weg Berghuys, die bij de rechtbank 'n bezwaarschrift hadden ingediend te gen de kennisgeving van den officier van Justitie, dat tot verdere vervol ging zou worden overgegaan op grond van art. 165 Wetboek van Strafrecht buiten vervolging gesteld. Van deze beschikking gaat de offi cier van Justitie, Mr. Polman, in hoo- ger beroep bij het Haagsche Gerechts hof. RADIO ONTVANGINSTALLATIE. Het nieuwe radio ontvangstation, in de nabijheid van Noordwijk, dat is op gericht, omdat M^ijendell te klein werd, zal op Vrijdag 9 November, des morgens te 11 uur, officieel worden geopend. LEIDSCHE BURGERWACHT. Ook de Leidsche Burgerwacht zal 't 10-jarig bestaan feestelijk herdenken. Op Vrijdag 16 November beeft in de Gehoorzaal een feestviering plaats. Wij twijfelen niet, of ook de Sleutel stad zal op waardige wijze van zichzelf getuigen. DE AMERIKAANSCHE PRESIDENTS VERKIEZING. Dat ons blad warme vrienden heeft die het ook in de Nieuwe Wereld niet vergeten, bleek ons vanmorgen weer opnieuw. Te omstreeks 9 uur ontvingen wij van onzen abonné, den heer W. van Zonneveld, van Sassenfreim, die than3 in Los Angeles (Californië) vertoeft, het volgende telegram: „Hoover Republican candidate elec ted President by great majority". Dank zij dit bericht, konden wij in den morgen reeds per bulletin den uitslag dezer zoo belangrijke verkie zingen bekend maken. EXAMEN M. O. K 5. Voorhet examen M. O. akte K 5 (hoogere wiskunde) is te 's Gravenha- ge geslaagd de heer J. M. Volders al hier. EXAMENS MACHINIST. Voor het voorloopig diploma ma chinisten-examen is te 's Gravenhage geslaagd de heer F. R. Brouwer alhier BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik, zv. A. Stoffers en Z. ter Steeg. Gerard Jan, zv. J. J. de Jong en A. G. Broers. Gerard Lieuwe, zv. D. A. Smit eü A. Smit. Jannetje Helena, dv. J. J. de Jong en J. Huter. Wilhelmina, dv. J. van Houten en S. M. Pardon. Eli sabeth Joha. Amelia, dv. H. P. Mooye- kind en A. Spreeuw. Geertruida Petra, dv. F. de Haas en E. G. Arts. Martinus Johs., zv. J. v. d. Hut en A A. M. v. d. Ende. Willem Cornelis, zv. J. v. der Mark en P. Kromhout. Maria, dv. J. Develing en A. E. Dudock. Gerrit, zv. A. W. H. Klinkenberg en B. Groenen dijk. Hubert Jan, zv. H. J. de Heiden en P. W. Cornelissen. Goverdina Maria dv. I. C. v. Peet en H. Willemse. Johan nes Jacs., zv. J. W. Reintjes en A C. Steenvoorden. Johanna Elisth., dv. W. F. Steenvoorden en A. Mourits. Maar- tje, dv. L. Plug en J. de Vreugd. Anne, zv. J. de Wagt en C. de Graaf. Geesje Jacoba, dv. A. Aantjes en S. Zwaan. Johanna, dv. H. de Bolster en M. J. Zitman. Gerrit Jan, zv. H. Meijer en A. Hoefmer. Johannes Gerardus, zv. J. A. M. Wisse en W. T. van Niekerk. Aart, zv. A. Nievaart en J. Kromwijk. Agatha GeertrXiida, dv. A. J. Nagte- geller en J. Aandewiel. Maria Wilhel mina, dv. A. Klein en J. E. Slingerland Hendrik, zv. W. de Koning en T. Kroe ze. Alida Johanna, dv. A. E. Haazer en J. Chaudron. Pieter, zv. J. Noppen en J. Kemp. Wilhelmina, dv. E. M. Gul- demond en H. Dubbeldeman. Overleden; C. Adriaans-Verlint, Wed. 77 jaar. J. L. v. Waning, vr. 35 jaar. M. C. Ou- werkerk, dr. 7 mnd. M. Zonderop, dr. 24 jaar. A. Serdijn, z. 79 jaar. J. Zemel- Booy, wed. 51 jaar. J. Bruins Slot, man 65 jaar. M. E. Endtz-Brouwers, vr. 60 jaar. H. T. F. Berkhout, man 56 jaar. W. J. v. Steijn, z. 50 jaar. F. y. As, man 68 jaar. W. Buijtenweg, man 49 jaar. C. A. Hartwijk-Veldhuizen, vr. 64 jaar. J. J. Cinjee, wedr. 90 jaar.- W. J. v. Va- rik, man 62 jaar. S. Slappendel-Zan- dijk, vr 34 jaar. Ingekomen bij de Vereen. School kindervoeding en -kleeding: van een lezer van het „Leidsch Dag blad" 7,50. Op den Zuider-IJsseldijk te Haas trecht is op 22 October 1928 gevonden een nieuwe autoband met velg. Nadere inlichtingen bij de gemeente politie te Haastrecht. In den voormiddag van 23 Sept. 1928 is op den Rijksstraatweg te Lisse gevonden een reservewiel met band, ijzeren wiel, Coodrich Corde buiten band. Inlichtingen zijn bij den Burgemees ter van Lisse te verkrijgen. BINNENLAND. MINISTER WASZINK'S BELEID. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk VI der Staatsbegrooting (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) is het volgende ontleend: Het beleid van den Minister vond bij vele leden scherpe afkeuring. Ge klaagd werd over 's Ministers geringe voortvarendheid cn over zijn gebrek aan initiatief. Verder dan het maken van plannen komt het bij dezen be windsman meestal niet. Een aantal leden verklaarde dan ook niet te ver wachten, dat er, zoolang deze Mi nister hoofd van het Departement is, iets van heteekenis op onderwijsge bied zou gebeuren. Verscheidene leden moesten met leedwezen vaststellen, dat de beschou wingen, ten vorige jare in het Voor loopig Verslag opgenomen, welke ern stige klachten bevatten over de gerin ge bemoeiingen van den Staat met de zaken van kunst, in het algemeen ge acht kunnen worden ook op deze be- giooting van toepassing te zijn. De aankoopen voor musea worden zelfs niet teruggebracht tot de bedra gen van vóór den oorlog, los van de opbrengst der entrée-gelden. Een ge ringe verhooging van de bijdrage voor de letterkundigen wordt toegelicht in bewoordingen, welke de schamelheid dtr voorziening pijnlijk doen uitko men. Iets meer voor d© toonkunste naars kon er niet af en voor de beel dend© kunstenaars geschiedt niets meer, hoewel voor hen met een 25 a 50 mille zeker iets te doen zou zijn. De dramatische kunst wordt met den zonderlingen term „Memorie" uit de herinnering gebannen. Waarom, zoo werd verder gevraagd, heeft het Rijk geen stappen gedaan, in vereeniging met het gemeentebestuur van Amsterdam en eenige kunstvrien den, om d© beste stukken uit de col- lectie-Six voor ons land te behouden? Het werd ten zeerste betreurd, dat dit niét is geschied. Binnenland. De Gemeenteontvanger van Alblas- serdam gearresteerd. Gedeelte zonsverduistering op 12 November a.s. De Colleges nit de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage bieden H. M. de Koningin-Moeder een geschenk aan. Het bindend prijstarief in he' druk- kersbedrijf is met een flinke meer derheid gehandhaafd. Buitenland. Hoover is tot president der Ver. Staten gekozen. Het kabinet-Poincaré is afgetreden. De Poolsch-Litansche onderhande lingen zijn zonder resultaat geëindigd. De kroning van den Japanschen keizer. ANTIREVOLUTIONAIRE STAATKUNDE. Het driemaandelijksch© (weten schappelijk) orgaan van de dr. Kuyper- stichting „Antirevolutionaire Staat kunde", waarvan het nummer derde kwartaal 1928 verscheer, bevat feen eerst© artikel van prof. dr. Dooye- weerd over Beroepsmisdaad en Straf- vcrgelding in het licht der Wetsidee. Dit onderwerp zoo hij uitstek weder in het centrum van de belangstelling wordt door den geleerden Prof. op de hem eigene kernachtige wijze uit Antirevolutionair standpunt bezien. Voorts bevat deze aflevering een oorspronkelijk artikel (Engelscli) van prof. Don. Maclèan over den invloed van het Calvinisme op de staatkunde van Schotland. Dit artikel komt ver taald voor in het maandelijksch num mer van het tijdschrift. Tenslotte bevat deze aflevering nog de vierde voorlezing van dr. J. A. Ne et erbragt over Handelsverdragen en Handelsverdragspolitiek. Het maandelijksch orgaan van de dr. Ruyperstichting bevat het vertaalde artikel bovengenoemd van prof. Mac lean. Voorts een artikel over Land bouwonderwijs van het Kamerlid Chr. van den Heuvel. Natuurlijk ontbreekt niet de Advie- 7f.nrubriek van mr. Noteboom, die daarin handelt over lijkverbranding, een onderwerp van ongemeene actua liteit. CHRISTELIJK VROUWENLEVEN. Dit mooi© tijdschrift komt met num mer 11 voor d© maand November weer mooi uit. Wij vinden als illustraties een foto van „De gedekt© tafel" een interessant© tentoonstelling in Den Haag, een Deensche boerderij, ©en straat in Kopenhagen, een Zweedsch landschap, een riviergezicht uit Stockholm, d© stallen van Salomo te Jeruzalem, een kiekje van d© woestijn van Judea e.a. - Onder den inhoud treffen we de ge wone meditatie van Joh. Breevoort, Fransche vrouwen van mej.' H. S. S. Kuyper, Naar Zweden van mej. J. van der Ban, Jeruzalemsche zonderlingen van mej. A. Th. Knuttel en andere waardevolle bijdragen. Eveneens ko men er in voor de rubrieken „Hoe gaan wij goed gekleed" en „Voor de keuken". )De verzorging is zooals steeds tip top. DE HAARLEMSCHE WETHOUDERS VACATURE. Inzake de wethoudersverkiezing te Haarlem heeft de heer G. Wolzak Hzn. (A.-R.) besloten zich ter wille van de rechtsche eenheid terug te trekken als candidaat in de vacature-Bruch. De R.-K. en A.-R. fracties zullen nu den candidaat der Christelijk Histo risch© fractie, den heer L. V. Rooden- burg, steunen. Naar wij vernemen zal ook de Vrijz. Democratische fractie aan deze can- didatuur medewerking verleenen, zoodat d© verkiezing van den heer Uoodenburg verzekerd is. EEN GEMEENTE ONT VAL 7 ER MET VEEL GELD OP REIS. Maandagavond laat v-rvoegde zich aan de autogarage van Twist te Dor drecht een heer, die verzocht hem per auto naar de Belgische grens te bren gen, waar de auto .zou moeten wach ten. om hem na een paar dagen weer terug te brengen. Te Willemsdorp bleek echter de overtocht wegens den mist niet mogelijk, en het hotel Waterloo was gesloten, zoodat de reiziger niet wist, waarheen hij gaan zou. Hij ge droeg zich vreemd, vond d© chauffeur, hij speelde ook met een revolver, zoo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1