CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9d® JAARGANG MAANDAG 5 NOVEMBER 1928 NUMMER 2383 ABONNEMENTSPRIJS In L«iden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 «wjjjfglffly Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22Vt cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Scherp en fel. Wie gedurende een tweetal jaren geregeld de kerkelijke bladen volgde, zal daarin voortdurend een toon be luisterd hebben, die getuigde van een geschokte gemoedsgesteldheid. Als politiek orgaan gaan wij ons na tuurlijk daar niet in mengen, ook al spreekt het vanzelf, dat wij als per soon partij kiezen. Wij constateeren dan ook slechts het feit. zonder de oorzaak aan te geven. Zoo licht toch zou de verleiding groot zijn om te doen uitkomen, welk kerkelijk standpunt wij innemen. Dat nu is onnoodig en.... thans meer dan ooit ongewenscht. Ongewenscht, omdat, wie kerkelijk elkander thans op het hevigst bestrij den, binnen enkele maanden broeder lijk moeten samengaan op een ander terrein des levens. Gelukkig is dat eerder aanschouwd en hebben wij volstrekt geen zwaar hoofd erin, of dit zal straks ook weer gebeuren. Wat toch is nu reeds een ver blijdend verschijnsel, dat men over en weer reeds begint in te zien, dat de felheid en de scherpte volstrekt on- noodige bij-argumenten zijn. Prof. Dr. H. H. Ivuyper schreef in „De Heraut" een artikel, waarin hij dat „scherp en fel" afkeurt. Daarop reageert Prof. Wisse van Apeldoorn, door te erkennen, dat van Chr. Geref. zijde ook niet steeds de be dachtzaamheid in acht is genomen. Hij erkent, dat dit het broederhart pijnlijk aandoet. „Partijvechters zegt hij die zich aan het Heraut-advies niet hou den, die moeten onze stem als abso luut verbeurd kunnen beschou wen". Hij besluit dan: „Genoeg. Nu niet verder gaan schrij ven of polemiseeren over de oorzaken, en of die en die er geen reden toe gaf, want dan scheurt en scheidt men weer al verder. Ophouden! Laten we liever allen de minste zijn; allen deden we wel eens vleesche- lijk. Blijve dan van nu voortaan over en weer alle hatelijke polemiek in de kerkelijke pers achterwege". Voor die stem, welke ook onder ons nog groote waarde heeft, danken wij Prof. Wisse. Als nu anderen ook naar dat ad vies handelen en kerkelijke kwesties op zakelijke wijze behandelen, dan hebben wij de meeste zekerheid, dat we straks in de politiek schouder aan schouder staan. Onvoorzichtige redevoeringen. De Indische medewerker van de R. K. „Maasbode" wij maken uit de tijdsruimte die noodig is om een brief uit Indië in Nederland te ontvangen op, dat de man hier te lande woont, levert scherpe critiek op de onvoor zichtige redevoeringen van Gouver neur-Generaal de Graeff. Zakelijk komt hij tot de slotsom, dat de minister van Koloniën in zijn antwoord op de vragen van den heer Bijleveld, bedektelijk erkent, dat de Landvoogd wel heeft uitgelaten, dat de Balische cultuur moet worden be schermd tegen de invloeden van bui ten, die deze cultuur zullen aantasten. „Waar het op aankomt zoo zegt hij is, dat cultuur en religie onver- breekelijk met elkaar zijn verbonden. Althans is dit het geval bij een cul tuurvolk als het Balische. Dit schijnt ook de minister te voe len en te tasten, zooals blijkt uit de tusschenvoeging: „die uiteraard be rust op de onder de bevolking nog le vende godsdienstige grondslagen". Maar dit eenmaal vaststaande, is het duidelijk, dat de toezegging om de Ba lische cultuur tegen vreemde invloe den te beschermen, tevens de belofte impliceert van bescherming van den Balischen volksgodsdienst tegen die invloeden. Dat de laatste toezegging dus wel degelijk is gedaan, wordt door het ministerieele antwoord erkend". Voorts constateert hij, dat de inlich tingen, die de Landvoogd in Indië zelf op de vragen van Volksraadleden gaf niet kloppen met de mededeelingen van den minister. De Landvoogd verklaarde aan den Volksraad dat bedoeld was te zeggen, dat „overgeleverde volksinstellingen door de regeering overal waar en zoo ver mogelijk tegen overhaaste omvor ming of schadelijke inbreuk worden beschermd". Inderdaad geven de beide nadere verklaringen van den Minister hier en den Landvoogd ginds, aanleiding om den Maasbode-medewerker bij te vallen, waar hij zich aldus uitlaat: „Jawel; de landvoogd is een im pulsief man; de landvoogd voelt af en toe op eens een geweldige behoefte om te spreken, om het te zeggen; onge- praepareerd begint de landvoogd dan te inproviseeren. Met het niet anders dan natuurlijke gevolg, dat de land voogd zelf achteraf niet precies meer weet, wat hij beweerd heeft en inder daad in goede trouw verbaasd staat over de misverstanden die hij heeft ge wekt, over de onrust, die hij heeft ge sticht. Waarna de nadere verklaringen los komen". Zelfs zouden wij vooral n u, nu de kwestie van art. 177 der Indische staatsregeling .weldra om een oplos sing roept, en ook andere kwesties de bijzondere aandacht vragen, ons kun nen aansluiten bij het slotbetoog van bovengenoemden Roomschen specia list als hij zegt: „Aldus gezien, groeit de beteekenis van 's Landvoogds Balische redevoe ring uit buiten het kader van de loca le missiekwestie. Die redevoering bewijst een impulsi viteit, die met het oog op de vereischte strakheid en bezonnenheid van beleid in hooge mate bedenkelijk is. STADSNIEUWS. Prof. Mr. W. VAN DER VLUGT. f Op zijn buiten te Tongeren bij Epe, waar hij sedert eenigen lijd tot herstel van zijn gezondheid vertoefde, is gis teren op 75-jarigen leeftijd overleden prof. mr. W. van der Vlugt, oud-hoog leeraar in d-e encyclopaedic der rechtswetenschap en de wijsbegeerte van het recht aan d© Universiteit al hier en oud-lid van de Tweede Kamer. Prof. mr. W. van der Vlugt werd 12 Maart 1853 te Haarlem geboren, be zocht aldaar de lagere school en het gymnasium en werd 26 September 1S70 aan de universiteit alhier als student in de rechten ingeschreven. Hij promoveerde den 25sten Seeptem- ber 1879 aan deze universiteit tot doc tor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift, getiteld: „De rechtsstaat volgens de leer van Rudolf Gneist. Ie deel." Reeds kort na zijn promotie, namelijk den llden October 1879, werd hij benoemd tot hoogleeraar in de encyclopaedie der rechtsweten schap en de wijsbegeerte van het recht aan de Universiteit alhier. Hij aanvaardde dit ambt den 14den Januari 1880 met een reae over: „De leer der gerechtigheid". In den cursus 1901/1902 was hij secretaris van den academischen senaat en in den cur sus 1902/1903 rector magnificus der Universiteit alhier. Bij zijn verkiezing als lid van de Tweede Kamer den 2den December 1902 als afgevaardigde van het kies district Leiden werd hij bij Koninkl. besluit van 15 December 1905 als hoogleeraar op nonactiviteit gesteld. Als Kamerlid nam hij vooral stelling tegen het wetsontwerp-Kuyper, waar bij aan de Vrije Universiteit te Amster dam het jus promovendi werd toege kend. Gedurende zijn Kamerlidmaat schap bleef hij aan de Universiteit verbonden. Kort na zijn herkiezing als Kamerlid, nam hij bij schrijven van 17- September 1906 ontslag als zooda nig en was hij nadien weder als hoog leeraar aan de Universiteit alhier werkzaam. In den academischen cursus 1915/ 1916 trad hij wegens ziekte van den toenmaligen rector magnificus, prof. Kristensen, als waarnemend rector der Universiteit op. Op den dies nata- lis der Universiteit hield hij, den 8sten Februari van laatstgenoemd jaar, een rede, getiteld: „Twee groote meesters der rechtsgeleerdheid' (Huber en Noedt). Prof. Van der Vlugt stond reeds als student hoog in aanzien. Bij de mas kerade van het Leidsch Studenten corps, den 15den Juni 1875, voorstel lende de Leidsche Hoogeschool, afge beeld in de beroemdste en merkwaar digste mannen, die van de stichting af hun naam aan de Universiteit heb ben verboden, was de student Van der Vlugt de hoofdpersoon, namelijk Prins Willem I. Prof. Van der Vlugt is voorts be kend wegens zijn geschriften voor de onafhankelijkheid van Finland, waar hij later op uitnoodiging van de re geering van het toen onafhankelijk geworden Finland is uitgenoodigd en gehuldigd. Als waardeering voor zijn werk werd hij benoemd tot ridder in cc orde van de Witte Roos van Fin land. Ook trad hij in geschrift op te gen de houding van Engeland tijdens den boerenoorlog. Frof. Van der Vlugt heeft voorts el gedaan op wetenschappelijk en sociaal gebied. Hij was voorzitter en n'-ede-oprichter van de Vereeniging vtor de geschiedenis van de wijsbe geerte des rechts en mede-oprichter van het Leidsche Volkshuis en van de Openbare Leeszaal Reuvens. Op zijn 70sten verjaardag, den 12en Mei 1923, werd hem, bij aftreden als hoogleeraar, door zijn oud-leerlingen aangeboden een bundel van zijn ge schriften en kort geleden, den 12en Maart dezes jaars, mocht hij, hoewel bedlegerig, zijn 75sten verjaardag on- onder zeer veel blijken van belang stelling vieren. De laatste jaren woonde hij te Oegstgeest* De begrafenis zal plaats hebben Donderdagmiddag 2 uur op het land goed van den oud-hoogleeraar te Ton geren, waar het familiegraf is. Het Leidsch Studentencorps, de R.- K. Studentenvereèniging St. Augus- tinus en de Vereeniging voor Vrou welijke Studenten hebben 8 dagen rouw aangenomen. Van de gebouwen dezer vereeniging en van het acade miegebouw is de vlag ten teeken van rouw halfstok geheschen. Ten teeken van rouw zal het acade miegebouw Donderdag gesloten zijn en zullen dien dag geen colleges wor den gegeven of examens afgenomen VOOGDIJRAAD. Door den heer Mr. A. van der Eist, lid van den Voogdijraad alhier, is te gen 1 December a.s. als zoodanig ont slag genomen. LEZINGEN OVER THEOSOPHIE. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de voordrachten van de ver eeniging tot Vestiging van Bijzondere Leerstoelen, welke Donderdag 8 Nov. a.s. en Donderdag 22 Nov. a.s. zullen worden gehouden door Dr. H. Schok king te 's Gravenhage over Theoso- phie, in het Klein-Auditoriüm der Rijks-Universiteit alhier, des avonds te 8 uur. Deze wetenschappelijke voordrach ten zijn voor ieder kosteloos toeganke lijk. OPENING OOSTER-GARAGE. Zaterdagmiddag heeft zonder offici- aliteiten, maar desalniettemin onder veel belangstelling plaats gehad de opening van de „Oostergarage" aan den Hoogen Rijndijk, welke garage ge ëxploiteerd wordt door de Gebr. van Ulden. De gevel van het gebouw, waarin deze garage gevestigd is, is een heel mooi staaltje van moderne architec tuur en doet den ontwerper, architect Groenendijk alhier, dan ook alle eer aan. Zooals trouwens het geheele ge bouw. Tusschen de twee groote deuren, die links en rechts tot de garage toe gang geven, vindt men de fraaie, rui me showroom, waarin enkele fonkel nieuwe chevrolets zijn geplaats. Rechts en links van de gToote deu ren treft men respectievelijk aan een magazijn en een klein kantoortje. De verdere ruimte is geheel benut voor de garage, die er dan ook wezen mag. Een 60—70 auto's kunnen er ge stald worden, zoodat de Gebr. van Ul den met hun andere garage mee, circa 100 auto's een veilige plaats kunnen geven. Zooals blijkt uit bovenstaande is de Ooster-garage voor onze stad een zeer gToote aanwinst. Geplaatst op een mooien stand op een van de voor naamste verkeerswegen, kan het met de toeneming van het auto-verkeer ook wel bijna niet anders, of de zaak moet rendeeren, wat we de Gebr. van Ulden dan ook gaarne toewenschen. Het werk is tot stand gekomen on der leiding van architect Groenendijk, dien we reeds noemden. Hoofdaannemer was de Fa. v. d. Velden uit Leiderdorp. De Gebr. Groenendijk zorgden voor het timmerwerk, de fa. v. d. Muiden voor het schilderwerk, en last not least, de fa. M. v. Os voor het con structie werk van het dak. LEIDSCHE BELASTINGOPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft"in de afge- loopen maand aan den Rijksontvan ger afgedragen een bedrag van 18034,10 gulden. Het aantal leden bedraagt thans 3151. STAPT NIET UIT EEN RIJDENDE TRAM. Hedenmorgen omstreeks 6 uur stap te te Voorscchoten bij de tramhalte aan het Vernèdepark de 42-jarige L. v. d. G„ bloemist hier ter stede, uit de rijdende tram. Hij kwam te vallen en werd niet- ernstig verwond aan het hoofd, rech teroog en rechterpols, terwijl hij ook over pijn in zijn beenen klaagde. Na door Dr. B. te Voorschoten ver bonden te zijn, werd hij per tram naar het Stationsplein vervoerd, waarna hij door personeel van de tram naar het Acad. Ziekenhuis werd gebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, Lipssleutel, B. K. S.- sleutel, damesceintuurs, rijwielbelas- tingplaatje, rijwielbelastingplaatje in etui, tabouret, gouden damesring met pareltje, portemonnaie met inhoud, portemonnaie (ledig), eind touw, auto lantaarn en cric, bril met doublé moh- tuur, rijwielpomp, dictaatcahier, een duimstok, damestaschje met inhoud, doublé ring, grijze regenjas, rozen krans, mandoline, R. K. Kerkboek, ra diolamp, dameshandschoen, zakmes, rijwielbuitenband pakje zijde, Zeeuw- sche broche, blauw werkpak, kinder- taschje, inh. R. K. kerkboekje, dames- parapluie, etui met schrijfbehoeften, zweep, pakje, inh. hemd, pakje, inh, zijden dameskousen, enz., bril, accu mulator, Lipshangslot, grijze baret, zilveren heerenarmbandhorloge, gou den manchetknoop, zilveren beursje, ledig, notitieboekje, zilveren rozen krans in paarlmoeren etui, kinderpa- rapluie, pakje, inh. een werkkiel, enz. blauwe muts, kap van een cape, win kelboekje van Zitman, rozenkrans in etui, heerenpantalon, zilveren dames horloge, zwart kinderschoentje, zilve ren rozenkrans, jongensjas, regenman tel met hoed, gouden broche (camé), doosje schrijfpennen, paar witte zeem- leeren handschoenen, blauw kinder- taschje inh. zakdoek, aanhanger etui, paar motorbroekspijpen, gladde gouden ring, honden. Gevonden in de Electrische Tram (stadslijn): Parapluie, gouden damesringetje, zilveren broche. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten politiebureele alhier eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag,'tusschen 1 en 3 uur nam. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: M. v. Dijk, wedr. en N. Weber, jd. A. Berger, jm. 25 jaar en G. v. d. Deure, jd. 21 jaar. L. W. Alders, jm. 23 jaar en J. C. M. Spendel, jd. 22 jaar. G. G. Neuteboom, jm. 26 jaar en M. Leder, jd. 25 jaar. D. Holswilder, jm. 23 jaar en E. Binnendijk, gesch., 23 jaar. P. F. van Gyzen, jm. 22 jaar en II. M. Wap, jd. 23 jaar. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een rijwiel, dat on beheerd op de Langegracht is aange troffen. P. de G. reed gistermiddag kwart voor zes met zijn auto tegen een per ceel aan het Noordeinde, waar hij den muur en de deur beschadigde. De oorzaak daarvan was, dat hij plotseling onwel werd. BINNENLAND. CURSUSSEN CENTRAAL COMITé. Vanwege het Centraal Comité van A.-R. Kicsvereenigingen werden op 25 en 26 October te 's-Gravenhage eenige cursussen georganiseerd, waarop verschillende onderwerpen aan de or de werden gesteld, die in 't centrum der politieke belangstelling staan. Eerste referent was mr. J. A. de Wilde, die in een schema gegevens had verstrekt over: „Beginsel en Cultuur". Aan de bespreking namen deel de heeren Kolkert (Hilversum), Harms (Hoorn) en Baas (Amsterdam). Mr. de Wilde beantwoordde de ver schillende vragen en opmerkingen. Als tweede onderwerp was gekozen: „Sociale politiek", referent de heer J. Schouten. Aan de discussie over dit schema namen deel de heeren: ds. Heersing (Oude Pekela), Bergmeyer (Almkerk), Goslinga (Leiden), Van 't Hoff (St. Lau rens). Ziedses des Plantes (Heerlen). Cncssen (Rotterd.), Amelink (Utrecht), mr. Noteboom (Den Haag), Oldenhuis (Bierum), Harms (Hoorn), Bossen broek (Amsterdam), De Kam (Zierik- zee). Nadat de beer Schouten de kern van zijn betoog breed had toegelicht werd gelegenheid gegeven tot repliek. Referent beantwoordde uitvoerig de nader gestelde vragen. Op den tweeden cursusdag behan delde de heer H. Colijn, aan de hand van zijn boek: „Het koloniale vraag stuk, enz.", de Indische politiek. Aan de bespreking werd deelgeno men dóór de heeren Beeremans (Haar lem), v. d. Meulen (Sneek), Geesink (Nieuwveen) en Bergmeyer (Almkerk), terwijl in de tweede instantie nog aan het woord kwamen de heeren Hovy (Loosduinen) en Huinink (Leiden). Uitvoerig ging de heer Colijn op de' gemaakte opmerkingen in. Daarna kwam het referaat van den heer J. J. C. van Dijk over „Nationale verdediging" in bespreking. De heeren Deutekom (Amsterdam), De Kam (Zierikzee), Ivuyper (Leiden) en Oldenhuis (Bierum), wisselden met den referent van gedachten, die na der op de verschillende kwesties in ging. Belanorijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. '7' T Prof. Mr. W. v. d. Vlugt ls over- Een landbonwarbeidswet naar den Hoogen Raad van Arbeid gezonden. Ernstig ongeluk bij Amersfoort. Antobotsing in de hoofdstad. Buitenland. Regeeringscrisis in Roemenië. In het Roergebied zon een bemidde lingsactie van Stegerwald te wachten zijn. Talrijke arrestaties te Tokio, in ver band met het a.s. Kroningsfeest. Dreigende hongersnood in China. Uitbarstingen van de Etna. Tenslotte werd in behandeling ge nomen het onderwerp van dr. E. J. Beumer „Parlementaire gebeurtenis sen". Hierover discussieerden de hee ren Beeremans (Haarlem), Goslinga (Leiden), Bergmeyer (Almkerk), v. d. Wal ('s Hertogenbosch) en Van Frankenhuyzen (Den Haag). De heer Beumer beantwoordde voor zoover mogelijk de vragen en opmerkingen. De heer Colijn sprak een kort slot woord. De uitnemend geslaagde conferentie mocht zich in een drukke belangstel» ling verheugen. RIJK EN GEMEENTE. De minister van Financien heeft Zaterdagochtend de dezer dagen inge stelde commissi^ tot het voorbereiden en ontwerpen van den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in art. 4 van het wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tus schen rijk en de gemeenten, in de ver gaderzaal van zijn Departement ge ïnstalleerd. Minister de Geer legde er den na druk op, dat het gewenscht is, reeds nu een algemeenen maatregel van be stuur te ontwerpen, omdat straks behoefte zal bestaan aan cijfers van vergelijking. Hij drong aan op spoed, en meende, dat meer op den voorgrond moet staan het verkrijgen van een te vergelijken maatstaf, dan absoluut volledige ge gevens. De voorzitter, Prof. de Vries, dank te den minister voor het in de commis sie gestelde vertrouwen en verwees naar het werk der commissie, die in 1813 de opdracht kreeg een grondwet te ontwerpen en daarbij de schets van Hogendorp tot leiddraad kreeg. Zoo zal de commissie nu het werk van de Vereen, van Nederl. gemeenten nemen. DE GOUVERNEMENTS ACCOUNTANTSDIENST IN NED.-INDIë. Op Zaterdag 17 November a.s. zal de heer W. de Vries Gzn., hoofd van den gouvernementsaccountantsdienst ir. Ned.-Indië, voor de leden, assistent leden van de Nederlandsche Organi satie van Accountants en genoodigden te 's-Gravenhage een lezing houden over het onderwerp: „De Gouverne- raents Accountantsdienst in NederL* Indië". Introducties voor deze lezing zijn op aanvrage verkrijgbaar bij bet se cretariaat van genoemde vereeniging, Joh. Verhulststraat 97, Amsterdam-Z. CHRISTELIJK-ETHISCHE STELLINGEN OVER HET BOEK VAN COLIJN. Voor de Christelijk-Etbische Partij (afdeeling Weltevreden) heeft mr. J. Keers de volgende stellingen verde digd: In een toestand van politieke de pressie verwachtte men van Colijn het acnwijzen van nieuwe richtlijnen voor de toekomst; de brochure Colijn werd een groote teleurstelling, omdat zij negatief is en vol critiek maar geen behoorlijk uitgewerkt program voör de toekomst geeft. De critiek op den Volksraad is on billijk, wanneer men let op de ge schiedenis van alle parlementen, om dat het „parlementaire stelsel" (over wicht van het parlement) geen essen- t:eele bestaansfactor is voor een ver tegenwoordigend lichaam. Bovendien worden de tot nu toe bereikte resulta ten (o.a. preventieve werking) volko men genegeerd. Zelfs na 10 jaar is Colijn er niet in geslaagd zijn vage plannen voor eilanden-gouvernementen tot concre te voor verwezenlijking vatbare voor stellen uit te werken. De financieele beschouwingen zijn ten deele minder juist (vergelijking

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1