DAMES- El MEISJES-KLEEDING RECLAME Onze collectie hebben wij aangevuld met de laatste Nou veau té's Gedurende de maand No vember zullen wij deze voor BIJZONDERELAGE PRIJZEN in verkoop bren gen. Vanaf heden hebben wij dus in MANTELS, KINDER MANTELS, JAPONNEN en KINDERJURKEN, zeervoor- deelige aanbiedingen. Aan het einde der Week In Verschil lende landen hebben weer verkiezingen plaats gehad of bereidt men zich daarop voor. Veel verassingen hebben zij tot dusver ech ter niet opgeleverd. De uitslag der Zwitsersche verkie zingen beteekende een verschuiving in de richting van de meer gematigde elementen. Zij brachten voorts eenige winst aan de katholieken. Van meer belang zijn de verkiezin gen in Engeland. De parlementsver kiezingen hebben nog niet plaats ge had; daarom zijn van te meer belang om den geest van het volk te peilen de tusschentijdsche verkiezingen, die nu en dan plaats hebben, alsmede de Gemeenteraadsverkiezangen, die deze week gehouden zijn. De uitslag der stemmingen wijst niet op een aanstaande nederlaag van de conservatieven, al zullen dezen wel achteruitgaan in zetels. De winst is voor de labourpartij. echter niet in die mate, dat van een beduidende over winning kan worden gesproken, ter wijl de liberalen, ondanks de pogingen van Lloyd George zijn partij nieuw leven in te blazen, van weinig betee- kenis zijn gebleken. Zeer waarschijn lijk zullen derhalve de parlements verkiezingen een geringe meerderheid voor de conservatieven opleveren, 't Blijven natuurlijk nog slechts gissin gen, want er kunnen zich onverwach te feiten voordoen, zooals indertijd de brief van Zinovjev, die aan de La- bourregeering de nederlaag bezorgde. Ook in de a.s. presidentsverkiezin gen in de Ver. Staten komt eenige teekening; de algemeene verwachting is een overwinnng van den republi- keinschen candidaat Hoover. Van de verkiezingen in het buiten land gaan onwillekeurig onze gedach ten naar die in ons eigen land. Ook wij maken ons gereed voor de Tweede Kamerverkiezingen die volgend jaar zullen plaats hebben. De verschillen de partijen stellen hun concept-ver kiezingsprograms op en reeds worden voorloopige candidatenlijsten opge maakt. Alles is evenwel nog zéér voor- loopig, want het duurt nog meer dan een half jaar eer de stembus spreekt. Toch zal men verstandig doen, dezen tijd zoo goed mogelijk te benutten voor de propaganda en andere voor bereidende werkzaamheden, want we leven tegenwoordig zeer snel, en eer we er op verdacht zijn is de winter wepr om en staan we weer aan den vooravond der verkiezingen. Minstens even belangrijk dan de politieke is de economische strijd. Deze kan soms onberekenbare schade brengen, zoowel in financieel als in moreel opzicht. Zoo is in de Duitsche metaalindus trie een groot conflict uitgebroken, dat een gevolg is van de weigering der vereenigde werkgevers in Rijn land en Westfalen om den arbeiders een loonsverhooging van 6 pfennig in het uur toe te staan. Bij scheidsrech terlijke uitspraak is deze verhooging als billijk erkend en toen de patroons haar bleven weigeren, heeft Wissell, de rijksminister van van arbeid, haar bindend verklaard. De patroons ant woorden hierop met de uitsluiting van hun werklieden, waardoor voor- loopig ongeveer een kwart millioen hunner voor gesloten fabriekspoorten zijn komen te staan. Het is in het algemeen de groote moeilijkheid in een tijd van malaise als wij beleven, dat de bedrijven te weinig winst opleveren om aan de gerechtvaardigde verlangens der ar beiders naar een behoorlijk bestaan te kunnen voldoen. Dit is mede een ge volg van de zware lasten die door de overheid op de be dieven gelegd wordt dcor de hooge belastingen, die ge vergd worden om het dure regeerings- apparaat in stand te houden, alsmede om de oorlogsschulden en herstellin gen te betalen. Dit verklaart evenwel niet alles. Helaas is er een streven merkbaar in werkgeverskringen, zoowel in het bui tenland als hier te lande, om weer terug te roepen den „schoonen" tijd van het economisch liberalisme, toen de arbeider geen stem in het kapittel had en winstobject was zonder dat Leidsche Penkrassen. Amice, Kort geleden moest een organisatie waarvan ik lid ben, lijsten van adres sen van geestverwanten hier in de stad hebben. Natuurlijk als men op meer groote schaal van iets kennis wil geven, zon der dat dit een algemeen karakter draagt, dan neemt men de toevlucht tot circulaires. Heb je aan iedereen wat te zegden, dan zet je een advertentie in de cou rant, dat is een goedkoope en doeltref fende wijze van bekendmaken. Maar dat kun je toch niet voor alles toepassen. Zoo ging het ook ons. Daarom vroegen wij eens zoo hier en daar, of men ook lijsten bezat. Nu, dat viel nog al mee. Een drie of viertal vereenigingen hadden ook al eens in dezelfde omstandigheden %r- keerd en hadden ook eens van die lijsten aangelegd. Maar, zoo werd er bij verteld, er ko men wel enkele fouten in voor. Nou ja, een enkel foutje, dat is niet zoo erg, we hebben immers een bode, die de brieven rondbrengt. Dus we waren geholpen. Geholpen, 't mocht wat; van de wal in de sloot ja! Zoo ongeveer een derde van de lijst deugde niet. Oude adressen, waar de menschen al 3 of meer jaren niet meer woonden. in hem het beeld Gods werd geëerbie digd. liet is, bij veel ontmoedigens, een verheugend feit, dat de arbeiders dien toeleg hoe langs zoo meer doorzien, dat ile begrijpelijke moedeloosheid over den gang van zaken in de jaren sinds 1920 plaats maakt voor nieuwen moed en dat dan ook de meeste vak- vereenigingen hun ledental weer flink zien stijgen. Tenslotte willen wij ons weekover zicht niet eindigen zonder nog enkele andere feiten uit de afgeloopen week te vermelden: de opening van de lucht lijnen der Ned.-Ind. Luchtvaart Mij., de opening van het Psycuopathenasyl to Leiden, de viering van het tweede lustrum der onafhankelijkheid van de Tsjehco-Slowaaksche republiek en last not least de thuisreis der Zep pelin, die na een vlucht van 71 uur behouden te Friedrichshafen is geland UIT DE OMGEVING. KATWIJK. Gemeenteraad. Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgem. J. Schokking. Afwezig de heer van Duivenbode. Punt 1 is onderzoek geloofsbrief en be lediging raadslid. Nadat de hiervoor be noemde commissie bestaande uit de hee- ren Meerburg, Grimbergen en van Tonge ren den geloofsbrief van het nieuwe lid van den raad, den heer D. de Jong, heeft onderzocht, verklaart deze commissie geen bezwaar te hebben tegen toelating. De heer D. de Jong legt dan in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De voorzitter feliciteert den heer de Jong met diens toelating en spreekt den wensch uit, dat hij nog veel mag doen voor en in het belang der gemeente. Ingekomen stukken. In de vorige ver gadering was een verzoek behandeld van den gemeentetuinman v. Zeyst om ver hooging zijner jaarwedde. B. en W. zeg gen thans in hun prae-advies, dat het sa laris van van Zeyst is 1970 en er, gezien dat deze functie is een meer ondergeschik te en dus niet gelijk te stellen met de functie van hoofdopzichter geen reden is het salaris te verhoogen. Zij stellen dus voor op het verzoek afwijzend te beschik ken. Aldus besloten. Ingekomen is een schrijven van het lid den heer P. van Duivenbode, waarin deze zegt tot zijn spijt als raadslid te moeten bedanken. De voorzitter- zegt, dat de heer van Dui venbode zijn taak ernstig opvatte en het daarom jammer is, dat de heer van Dui venbode bedankt. B. en W. stellen voor een commissie te benoemen met de bedoeling dat deze com missie z.g. verkeersconferenties zal hou den. In zoo'n commissie zou zitting kun nen nemen een onderwijzer der Bijzondere school, idem der openbare, een raadslid, de Inspecteur van politie en een wethou der als voorzitter. Deze commissie zou permanent moeten zijn. De bedoeling is de jeugd meer met de regelen van het verkeer bekend te maken. Voor bureau behoeften zouden B. en W. een crediet van 25 noodig hebben. Het personeel in dienst der gemeente, vraagt in een request om verhooging van salaris. Wordt in handen gegeven van B. en W. ter fine van advies. Benoeming van 3 leden in de commissie voor de bedrijven; aftredend de heeren C. van Tongeren, H. W. Grimbergen en W. Wouda, de laatste niet herkiesbaar we gens bedanken als raadslid. Gekozen wor den de heeren C. van Tongeren, H. W. Grimbergen en de heer J. van Duyn. De heer van Duyn wenscht de benoeming in beraad te houden. De heer J. C. Zuyderduin, M. A. de Ruy- terstraat te Katwijk aan Zee, vraagt voor gedurende 1 jaar toestemming om een houten schuur te bouwen, noodig voor zijn hoenderpark en heeft hiervoor noo dig dispensatie van art. 22 der verorde ning op het bouwen en sloopen. Wordt toegestaan. Punt 6, voorstellen tot verhuur van ge meente-eigendommen betreft meer een administratieve aangelegenheid, omdat deze eigendommen, als b.v. het slachthuis, Menschen, die als ongehuwd stonden aangegeven, hadden reeds een vrouw, plus een haby. Nog erger, dat geïnfor meerd werd naar die of die, terwijl de man al meer dan een jaar dood was. Dat is niet prettig heeren, zei onze bode. Maar weet je wat, dan eens naar den Scriba van den Kerkeraad, die zal de adressen wel in orde hebben. Een onzer trok er op af, om te veri- fieeren. Prachtig, neen maar, nu is 't punctueel in orde. Maar eilacie, dat bleek, hoewel be ter, ook al niet geheel juist. De laatste veranderingen waren nog niet aange bracht. Nu ja. dat laatste dat moet je nu maar niet zoo nauw nemen, dat loopt ook al gauw over een maand of drie, vier. Toen ik zoo eens hier en daar vroeg, bleek mij, dat onze ervaring reeds door iedereen was opgedaan. Laatst sprak ik eens een administra teur van een onzer inrichtingen en die liet zich aldus uit: Spreek er mij niet van; wat een ver driet of ik heb met al die bode-dien sten! En duur, neen maar, daar val je van om! Alleen aan circulaires, adres sen schrijven, bezorgloon, provisie voor kwitantieloopers, enz. ben je een kapitaal kwijt. Daar komt nog iets bij. Amice, wat een massa onproductieve arbeid toch. Jan, Piet, en Klaas, ieder houdt er een eigen informatie- en rondbreng- dienst, een eigen contributie-inning, reeds verhuurd zijn doch waarvoor als bekrachtiging een raadsbesluit noodig is. Punt 7, voorstellen tot verkoop en voor stel tot uitgifte in erfpacht van grond. De heeren J. Houwaard en A. J. Ouwehand vragen beiden een perceel grond aan de Varkevisserstraat in koop, en een perceel in erfpacht te mogen hebben, groot elk perceel 13X 20 M2. Goedgekeurd. De N.V. Bouw en Exploitatie Mij. „One- da", de N.V. Bouw en Exploitatie Mij. „Oostduinlaan", de N.V. Bouw en Exploi tatie Mij. „Haringkaile" allen te 's-Graven- hage, vragen gezamenlijk een groot com plex bouwgronden te koop, gelegen aan de Varkevisserstraat. De gevraagde opper vlakte bedraagt *13.306 M2. B. en W. stel- voor voor aan het verzoek te voldoen op de volgende voorwaarden: te verkoopen de navolgende perceelen: een perceel van 1300 M2 tegen 8 per M-2, een perceel van 2056 M2 tegen 7, 1466 M2 tegen 6.50, 2598 M2 tegen 5, 1400 M2 tegen 4.50 en 1800 M2 tegen 4 per M2. Gezien de ge vraagde groote qppervlakte stellen B. en W. voor op de hoofdsom 20 pet. korting toe te staan en de grond moet binnen IK jaar bebouwd zijn. De heer Guyt zou nog inlichtingen wil len over in geheime vergadering bespro ken huizendoorbraak voor deze bouw gronden, welke inlichtingen hem door weth. Ouwehand uitvoerig worden ver strekt. Dr. Hueting zegt niet de noodzakelijk heid in te zien van 20 pet. korting. De heer Dubbeldam vindt het een be voorrechting, tegenover Katwijksche bou wers. De heer Guyt pleit voor het voorstel. Weth. Ouwehand licht een en ander toe en houdt een met redenen omkleed warm pleidooi voor het voorstel, dat ten slotte z.h.st. wordt aangenomen. De heer Dubbeldam wenscht in de no tulen opgenomen te zien, dat hij tegen stemt. De hierna te noemen personen vragen van de gemeente te koop een perceel bouwgrond, gelegen aan de Varkevisser- enz. op na. Waarom? Kan door centralisatie hier geen tijd en geld gespaard worden? Natuurlijk, Amice, daar kan enorme besparing plaats hebben. Wat meer zegt, er kan een organisatie gescha pen worden, die goedkooper en veel sneller werkt. Ik weet een stad, waar men een Christelijk Centraal Administratie kantoor had, dat prachtig werk lever de. Een jonge man, die zonder werk was, had daar het zaakje' aangepakt. De besturen van een paar vereeni gingen hadden hem geld voorgescho ten om zich kaarten aan te schaffen voor een standaard-register. Vervol gens was een der eerste werkzaamhe den een abonnement nemen op de in lichtingendienst van het bevolkings bureau. Eenige vrienden hadden voorts gehol pen om gegevens te verzamelen, om die, voorzoover men zeker was van de juistheid, al vast op kaart te brengen. Van de zijde van de gemeente was men zoo welwillend, om onzen admi nistrateur in staat te stellen zijn re gister naar het bevolkingsregister ter secretarie bij te werken. Dat standaardregister, waarin alle namen voorkwamen, die men mogelij kerwijze zou kunnen noodig hebben, bevatte niet alleen de namen en woon plaatsen, maar ook verschillende an dere gegevens over gezin, beroep, kerk genootschap, enz.. Voorts had het een breede marge, straat. B. en W. stellen voor ook aan dit verzoek te voldoen tegen de hierachter te noemen prijzen en onder voorwaarde, dat ook deze gronden zullen bebouwd zijn bin nen hoogstens 2 jaar. K. G. Schuitemaker 240 M. tegen ƒ6, C. Houwaard 1292 M. tegen 6.50, C. v. d. Plas 126 M. tegen 7, N. J. van Duivenbode 1000 M tegen ƒ5.50, idem 932 M. tegen ƒ4, J. van den Oever 475 M. tegen 8, idem 500 M. tegen 4.80, idem 337 M. tegen 5, G. de Best J.Az. 500 M. tegen ƒ4.80, A. Parlevliet 940 M. tegen 4, C. den Duik 500 M. tegen 4, A. F. Zwanenburg .325 M. tegen 8, A. v. d. Le den 170 M. tegen 8. Na enkele opmerkin gen en inlichtingen z.h.st. aangenomen. De heer N. J. van Duivenbode vraagt een perceel te koopen bij de Varkevisser straat groot 6 K X 20 M. B. en W. stellen voor hierop in te gaan tegen 4 per M. en de voorwaarde dat de grond binnen een jaar moet zijn bebouwd. Aldus beslo ten. De heer A. Parlevliet vraagt twee per ceelen bouwgrond te mogen koopen aan de Roest van Limburgstraat, n.l. een per ceel van 160 M. en een perceel van 108 M. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. Prijs 4 per M. en binnen 1 jaar bebouwd. Goedgekeurd. Hierna ging d-e raad in geheime zitting. De heer P. van Duivenbode heeft ont slag genomen als lid van den Raad. De heer v. D. was in 1927 als nieuw lid geko zen door de groep „Gemeentebelang". Op volger van den heer v. D. op de lijst van Gemeentebelang (Neutraal) js Dr. J. Eijke- lenboom. De heer v. D. bedankte zonder opgave van redenen. Naar we vernemen laten particuliere zaken van den heer v. D. niet toe, dat hij, wil hij het raadslid maatschap naar behooren vervullen, dit kan blijven waarnemen. Op 2 Novembe. j.l. was de stand der werkloosheid in deze gemeente als volgt: 12 arbeiders, 5 opperlieden, 1 timmermhn, 10 grondwerkers, 1 straatmaker, tezamen 29 personen. In de laatst gehouden vergadering verdeeld in kolommen, die allerlei an dere gegevens konden bevatten. Toen dat klaar was, werden de ver schillende vereenigingen en organisa ties aangezocht om eventueel en bij voorkomende gelegenheden van de diensten van het kantoor gebruik te maken. Een tarief werd ontworpen en berekeningen gemaakt over den tijd die voor verschillende werkzaamhe den noodig was. Je waagt wat het resultaat was? Aanvankelijk stond men wat vreemd tegenover het kantoor. Betalen voor dit en voor dat, och, je kon ook nog een heeleboel zelf doen. En dan, je hebt toch ook vaak van die dingen, die je niet aan Jan en alleman kunt ver tellen. Zoo werd er geredeneerd. Maar -het duurde niet lang, of onze vriend had het druk. Hij inde voor een 10-tal organisaties de contributie, hij schreef alle adressen voor circulaires, d.w.z. hij schreef ze niet, maar ver menigvuldigde ze, zoodat hij voortdu rend stellen in voorraad had. Eigenlijk voor een prikje. Maar er kwam nog iets anders bij. Zooals vazelf spreekt, wist dit kan toor veel meer dan voor adressen- schrijverij contributie-inning noodig was. Men kwam er om adviezen in verschillende aangelegenheden. Zelfs was het noodig er rechtsgeleerde hulp aan te verbinden. Toen het kantoor een paar jaar be staan had, is er een algemeen Christe der AJR. Kiesvereeniging te Katwijk aan den Rijn is als bestuurslid, in de vacn ture, ontstaan door het vertrek van den heer Th. te Brake naar Pernis, gekozen de heer J. Slingerland. RIJN8BUXO. Gemeenteraad. De vaststelling der begrooting. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering terwijl de notulen worden aangehouden. In behandeling komen de bedrijfsbegroo- tingen voo" 1929, in de eerste plaats de begrooting van het gasbedrijf. Het blijkt dat post 15: afschrijving wegens waarde vermindering, niet juist is. In verband hiermede wordt de vaststelling aangehou den. Zooals ze wordt voorgesteld, sluit de begrooting met een bedrag van 64.447.38 in ontvangst en uitgaaf. Bij de behandeling van de begrooting van het waterleidingbedrijf merkt de heer v. d. Gugten op, dat hij den meterhuur wel wat hoog vindt. De voorzitter zal met deze opmer king rekening houden. De begrooting wordt vastgesteld met een totaal bedrag in ontvangst en uitgaaf van ƒ7.962.19. Bij de begrooting van het electriciteits- bedrijf merkt de heer v. d. V ij v e r op, dat z.i. met deze begrooting vreemde fi- nancieele sprongen zijn gemaakt. Spr. wil er echter zijn stem niet aan onthouden, omdat B. en W. veel moeite hebben gehad om haar sluitend te maken. Spr. maakt verder eenige boekhoudkun dige opmerkingen. De heer v. d. Gugten vraagt of het de bedoeling is om het uniforme tarief van 25 cent te handhaven. Weth. Schoneveld antwoordt, dat deze zaak de belangstelling heeft van B. en W. en de commissie en dat hierom trent spoedig voorstellen zijn te wachten. Deze zaak eischt echter nog al eenige voorbereiding. Het is inderdaad juist, dat het krachtverbruik te duur is en ook voor het lichtverbruik zal het tarief gewijzigd worden. De begrooting wordt daarna vastgesteld op een totaal bedrag in ontvangst en uit gaaf van 14.846.69. Daarna komt in behandeling de ge- meentebegrooting 1929. Bij de betreffende post komt in behan deling een adres van den heer van Haar lem, ambtenaar ter secretarie om sala- risverhooging. De meerderheid van B. en W. adviseert hierop niet in te gaan, we gens de verkeerde verhouding, die betref fende dezen persoon bestaat en wegens de financieele toestand van de gemeente. Als intermezzo in de behandeling van de gemeentebegrooting komt de onthul ling van het geheim van post 15 van de gasbedrijfbegrooting. Het blijkt dat een der bedragen door een vergissing ongeveer 100.0UÜ te hoog is geraamd, waardoor een verschil in het winstcijfer ontstaat van ongeveer 300U. De begrooting wordt daarna vastge steld z.h.st. op hetzelfde eindbedrag. De Raad gaat daarna in geheime zit ting ter verdere behandeling van de zaak van Haarlem, nadat de heer v. d. V ij v e r had gevraagd wat bedoeld wordt met de „verkeerde verhouding". Na opening der deuren wordt het voor stel van B. en W. om het verzoek van den heer van Haarlem af te wijzen, aangeno men met alg. stemmen. De heer v. d. V ij v e r vindt de post voor het salaris van den nachtwaker wel wat aan den-lagen kant. De heer v. d. Gugten voelt er veel voor om hem een gratificatie te geven. De man is zeer actief. De voorzitter zegt, dat de man nooit over salarisverhooging heeft gespro ken. Wel zou hij graag wat kleedinggeld hebben. Besloten wordt, dat B. en W. crediet krijgen om deze zaak verder af te han delen. Bij de post voor de kosten van de brand weer vraagt de heer v. d. V ver of de kosten voor brandblussching niet kunnen worden verhaald op de verzekering. De voorzitter zal dit onderzoeken. Bij de desbetreffende post dringt de heer v. d. V ij v e r sterk aan op uitdieping van de Vliet. Als het zoo doorgaat, heb ben we over drie weken geen Vliet meer. De heer Schoneveld wijst er op, dat deze zaak in de vorige vergadering is be- lijk centraalpunt met vergaderzolen en zoovoort uit gegroeid. In verkiezingsdagen was het buiten gewoon, hoe vlug ieder van de Chr. partijen op het kantoor tèreclit kon om te vernemen, tot welke partij een kie zer vermoedelijk zou behooren. De directeur, zoo zal ik hem maar noemen, bepaalde een avond, zoo noo dig meer avonden of gedeelten van den dag, voor iedere partij, zoodat men ooki onderling geen moeilijkhe den kreeg. Je vraagt, hoe na verloop van tijd men over de organisatie dacht? Nou, laat ik je zeggen, dat er in heel de stad geen populairder man wa^ dan de eertijds werkiooze kantoorbe diende, een pientere en strikt eerlijke (want dat was hij) en een handige ke rel, wiens werk om het zeerste werd geroemd. Je vraagtja, ik weet 't, wat je •vragen wilt, welke die bevoorrechte stad is. Nou. ik wil het je wel zeggen, als je belooft er ernstig over te zullen den ken. om het voorbeeld na te volgen. 't Is Ergenshuizen op hetzelfde half rond als waar wij wonen, 't Kon ooi: Leiden zijn, als er een werkiooze kan toorbediende was, die dezelfde capa citeiten bezit als mijn gefantaseerd Directeur. Vindt je het denkbeeld de overwc ging waard? VERITAS

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6