NitUWE LEIDSCHE COURANT van ZATERDAG 3 NOV. 1928 TWEEDE BLAD. UIT DE SCHRIFTEN IN EEN SPIEGEL. Want zoo iemand een hoorder is des woords, en niet een dader, die is een man gelijk, welke zijn aan geboren aangezicht bemerkt in een spiegel; want hij heeft zich- zelven bemerkt, en is weggegaan, en heeft terstond vergeten, hoeda nig hij was. Jakobus 123, 24. Het Woord te hooren is niet vol doende. Ge moet ook het Evangelie van Christus gelooven. Ge zult ook, gelijk Jakobus het uit drukt, het Woord doen. En ach, er zijn velen, die deze beide scheiden. Zij meenen met luisteren klaar te zijn, en met hooren hun plicht te heb ben vervuld, en zij vergeten, dat een goede hoorder des Woords ook een dader is, die in de practijk beleeft wat hij in het Getuigenis des Heeren be luisterd heeft. En zulke hoorders, die zich met het hooren alleen tevreden stellen, vergelijkt Jacobus, de broeder des Heeren, met een man, die in een spiegel kijkt, en weggaat en vergeet hoe hij is. Dit beeld is rijk aan levenswijsheid. Het teekent ons een man voor den spiegel. Die persoon ziet even zichzelf, en dan niet het innerlijke, maar het uiter lijke, want hij ziet zijn aangeboren aangezicht, d.i. zijn gelaat. En hij kijkt even, of er ook vuil is op zijn aangezicht; of zijn kleeren goed geschikt zijn, of zijn toilet in ord£ is, en dus om zijn eigen zelfbehagen te streelen en momenteel van een goede verschijning verzekerd te zijn. Maar. dan gaat hij weg, en och, die blik in den spiegel is spoedig ver geten. Hij vergeet terstond hoe hij er uitzag. Spiegelindrukken vervagen even spoedig als ze geboren werden en wat is nu van dit vluchtig zien in den spiegel het gevolg? Dit, dat de spiegel-kijker het beeld niet eens meeneemt, maar het in den spiegel achterlaat en dat dit spiegel beeld niets aan hem doet. Het maakt hem niet werkzaam. Het laat zijn bin nenste onbewogen. Het verandert niets aan zijn ziel, en een volgend oogonblik herhaalt zich de vluchtige blik, en la ter weer, en het wordt tenslotte een spiegelspel. Dat ligt, als ge zuiver oordeelt, niet aan den spiegel. Een spiegel kan u terdege zeggen, wie ge uitwendig zijt. Ge kunt in een spiegel zien de vuil heid van uw lichaam, en de slordig heid van uw kleeding;- ge kunt er in waarnemen de uitdrukking van uw oogen en de trekken op uw ge'aat, en een aandachtige beschouwing kan zelfs tot zelfkennis leiden. Maar hier heeft Jakobus het over de oppervlakkigen, die den spiegel ge bruiken om er even in te kijken, en dan of eigen zelfbehagen te voeden of anderen te believen, dan niet de cri- tiek aan te durven, die de spiegel over hen oefent. En zulke menschen steken nimmer af tot de diepte van het leven. ,Ze ko men nooit tot zichzelf. Ze benaderen niet hun eigen ziel. Zij beproeven niet hun hart, en zooals nu deze dwazen tegenover den spiegel staan, gebruiken velen het Woord Gods, dat zij wel hooren, maar niet doen, In een spiegel Ja, zulke hoorders luisteren wel naar 's Heeren Woord. FEUILLETON. God is mijn heil. 7i) —o— Zij waagde het niet meer op te zien en was blijde toen zij haar woning bereikt hadden, zij liep zoo snel zij kon zonder op te zien naar haar ka mer en eerst toen zij die bereikt had, gevoelde zij hoe onbeleefd het van haar geweest was den heer Van Hal ter niet eens voor zijn geleide te be danken. Zij moest zich geheel verklee- den en trachtte in dien tijd tot kalmte te geraken. Het was haar als had zij veel beleefd en veel te vertellen, maar het was dan toch ook een merkwaar dige middag vol van allerlei avon turen. Terugziende op de beproevin gen van Hedwig en van de weduwe herkreeg zij haar bedaardheid, zij ge voelde, dat zij dezen middag in den dienst des Heeren had besteed en wil de zich den vrede haars harten niet laten ontnemen door de onrust, die zich zoo plotseling van haar had niee-ter gemaakt. Zoo gesterkt trad zij de kamer binnen, waar haar ouders er. Helena haar met allerlei vragen begroetten. „Waar zijt gij toch geweest?" vraag de haar moeder, „wij hebben ons zeer ongerust gemaakt". „F.r is u toch niets overkomen", riep haar vader bezorgd. „ïloe kondl gij toch zoo lang uitblij- Zij zien even in den spiegel van Zijn Getuigenis. Zij werpen ook wel even den blik op zichzelf en vooral op anderen, en dan schikken ze dit uitwendig recht en maken dat voor de menschen vluchtig in orde, maar ze gaan heen, zonder dat het Woord iets aan hen doet. Zij laten de Schift voor wat ze is. Zij vergeten hun eigen beeld. Zij gaan weg van het Woord, zonder voor dat Woord te beven, en misschien praten zij nog wel over de preek, om b.v. de lijst van den spiegel te becriti- seeren en de vormen scherp te keuren, maar dieper dan de oppervlakte da len zij niet af. En als gij tot heb behoort, hebt ge schijnbaar een gemakkelijk leven. Ge zijt niet in moeite als andere menschen. Ge hebt geen last van innerlijke worsteling. Ge leeft rustig daarheen, en neen, ge zijt niet onverschillig en weet over de prediking te praten, maar het is alles een spiegelspel, en in uw binnen ste blijft ge onbewogen. En welke vrucht draagt de zaaiing van het Evangelie hij u? Schuif toch deze vraag niet op zij? Wat doet ge met het Woord Gods? Wat doet ge met de prediking van Zijn waarheid? Eenmaal zult ge naar dit Evangelie geoordeeld worden. En hoe vreeselijk zal het dan zijn, wanneer ge Zondag aan Zondag de verkondiging van de heiligheden des Heeren en van de boodschap der za ligheid beluisterd hebt, en wanneer ge niet verder gekomen zijt dan een, wel ke zijn aangezicht bemerkt in een spie gel en weggaat en het beeld terstond vergeet. Christus zal u zeggen: Ik heb in uw midden gepredikt en gij hebt wel ge hoord maar niet gedaan. Zalig gij, indien ge èn hoorder èn dader des Woords zijt. Wanneer ge u door dat Woord laat verbrijzelen. Wanneer ge u onderwerpt aan de critiek der Schrift. Want Jezus spreekt zalig hen, die Zijn Woord hooren en hetzelve in hun leven met alle liefde aan hun begena digde ziel bewaren. JEZUS ZALIGMAKER. Mijn ziel, hebt gij het wel gehoord, Dat wondervol vertroostend woord: Dat tegenover uw gemis De Christus Zaligmaker is? Hij stilt den dorst, door Hem verwekt! Uw schuld ligt in Zijn bloed bedektI En wat gij in Zijn Naam verlangt, Gij van Zijn Vader wis ontvangt- Houdt dan steeds in gedachtenis, Dat Jezus Zaligmaker is! KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Doorn, A. Altena te Rijnsburg. CHR. OEREF. KERK. Bedankt: Voor Utrecht, W. Bijle- veld te Haarlem. DOOPSGEZ. GEM. Aangenomen: Naar Rotterdam, (als hulpprediker) Mej. L. Goossen, cand. te Deventer. Bedankt: Voor Witmarsum c.a., Mej. L. Goossen, cand. te Deventer. KERKBOUW IN INDlë. Aneta seint nit Semarang, d.d. één November: Ds. J. H. Sillevis Smitt, Geref. pre dikant, heeft gistermiddag in tegen woordigheid van de gemeenteleden en belangstellenden den eersten steen ge legd voor het Gereformeerd kerkege- bouw, terwijl tevens door hem de oor konde werd ingemetseld. KERKINSTITUEERING. Te Zuilen worden pogingen aange wend om te komen tot het instituee- ren van een Chr. Geref. Gemeente. Naar alle waarschijnlijkheid zullen ven!" knorde Helena. Johanna omhelsde haar ouders, vraagde vergeving en beloofde in het vervolg voorzichtiger te zullen zijn. Zij was bij Hedwig geweest, was op gehouden en had zich moeten ver- kieeden en dit alles had veel tijd ge nomen. Wel werd er nog een weinig ge knord, maar zij kuste haar goede moe der de woorden van de lippen en zag er daarbij zoo frisch. gezond en ge lukkig uit, dat men alle bezorgdheid en boosheid wel moest laten varen. Door de tegenwoordigheid van an deren minder verlegen geworden, be groette zij den l eer Van Haller, die een stil toeschouwer was geweest, en vraagde hem lachend om vergeving, dat zij zoo op eens weggeloopen was zonder hem te bedanken. „Ik had reeds in overleg met uw moeder een lang sermoen bedacht", antwoordde hij op denzelfden toon, „maar nu gij om vergeving gevraagd hebt, zal ik het maar laten". „Spreek vrij op!" zeide zij vriende lijk, „ik heb het verdiend". „Door deze vrijwil'ige overgave der wapenen behaalt gij onmiddellijk de overwinning" zeide hij beleefd. „Dan gebruik ik die overwinning om weldaden uit te deelen", zeide zij, schonk een kopje thee in en bood het hem aan. „Uit uwe hand is alks vcor mij een weldaad", zeide hij zacht op denzelf de godsdienstoefeningen reeds in No vember aanvangen. Voorloopig alleen nog in de week. Ds. Jongeleen hoopt dan 13 Nov. D. V. in een zaal, Amsterdamsche straat weg 361, onder leiding van den Ker- keraad van Utrecht te preeken. BEROEPINGSWERK. De kerkelijke kiesvereeniging te s Gravenhage „De Band des Vredes", heeft in 'n Donderdagavond gehouden vergadering besloten de vacature, ontstaan door de emeriteering van Ds. A. Troelsta, en voortdurend door het bedanken van Ds. J. Nauta, het Kies college een confessioneel drietal aan te bieden, bestaande uit de predikan ten R. Dijkstra te Amsterdam; J. L. van Leeuwen te Haarlem en I. Voor- steegh te Gouda. PRAEPARATOIR EXAMEN. De classis Appingedam der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxami neerd den heer Th. H. Hoeksema, cand. te Nieuwolda en hem met algemeene stemmen toegelaten tot het predik ambt. De heer Hoeksema is bereid terstond een eventueel beroep in overweging te nemen en des Zondags de Kerken te dienen. PROF. DR. H. H. KUYPER. Prof. Dr. H. H. Kuyper schrijft in de Heraut over zichzelf: Van meer dan een zijde wordt ons 'verzocht in de Heraut eenige mede- deeling te doen aangaande den ge zondheidstoestand van onzen Hoofd redacteur. Voor de belangstelling, die hieruit blijkt, zijn we zeer dankbaar. Zooals de Standaard reeds meedeel de, heeft Prof. Dr. H. H. Kuyper, die reeds geruimen tijd min of meer lij dende was, zich voor een medisch on derzoek laten opnemen in het Dioco- nessenhuis Bronovo te 's Gravenhage. Dit onderzoek heeft gelukkig ge toond, dat er geen ernstige oorzaken waren voor de ongesteldheid, waaraan. Prof. Kuyper lijdende was, maar dat men te doen had met een chronische darmontsteking. De medische behan deling om deze kwaal te genezen eischte echter een langdurig verblijf in het Diaconessenhuis. De hoogleeraar die hem behandelt, is over het resultaat èhdk etaoin dwm is over de tot dusver bereikte resulta ten zeer tevreden en geeft alle hoop op een volledig herstel. Maar de genezing vordert langzaam en het zal nog wel eenigen tijd duren voordat Prof. Kuyper zijn arbeid ge heel hervatten kan. J. C. HOMOET. Naar we vernemen^ gaat de heer J. C. Homoet, onderwijzer der Marnix- school, Springweg 91, te Utrecht, op 15 Nov. a.s., bij het bereiken van den 65- jarigen leeftijd, met pensioen. De heer Homoet, wiens naam ook in de Chr. letterkundige kringen niet on bekend is, is meer dan 42 jaar onder wijzer geweest aan bovengenoemde school, onder de bekende hoofden Fe- ringa, Nyland en Hobma. ZENDINGSSTUDIERAAD. Door 't Bestuur v. d. Zendingsstu die-raad, werd in zijn vergadering van 1 Nov. tot administrateur benoemd de beer K. Scharten 2de penningmeester van de Alg. Zendingsconferentie en secretaris van het Ned. Jongelingsver bond. SCHOOLBIOSCOOP TE BAARN. B. en W. te Baarn hebben den hoof den van scholen bericht doen toeko men, dat het in hun bedoeling ligt den schoolbioscoop definitief in te voeren. Van September tot en met April zal elke maand één voorstelling worden gegeven met drie vertooningen. Van gemeentewege zal een projectie apparaat worden aangeschaft, terwijl een of meer onderwijzers tijdens de vertooning van de film de noodige toe lichting zullen geven. Teneinde dezen in de gelegenheid te stellen zich voldoende voor te berei den, zullen de films den avond te vo- den toon, die haar voorheen reeds zoo ontroerd had. Zijn oogen rustten met oprechte bewondering op haar bezield blozend gelaat; zij was boos op zich zelve, dat uitdrukkingen, die hij zoo dikwijls gebruikte, haar zoo ontroer den en zocht zich met het theeblad bezig te houden. Tot haar geluk werd het gesprek meer algemeen. Graaf Van Bergheim vraagde nauwkeurige berichten om trent den heer Van Steendorp, en ver heugde zich ,dat hij iets beter was. Hij voorzegde, dat hij zeker in den zo mer naar Karlsbad gezonden zou worden, en hoopte dat hij hen daar nog zou aantreffen, daar hij reeds te gen het einde van dizelfde maand met al de zijnen daarheen ging. „Dan moeten wij voor geruimen tijd afscheid nemen", zeide de heer Van Ilaller toen hij des avonds laat op stond om weg te gaan, „want in de volgende week heb ik het zoo druk. dat het mij wel niet mogelijk zal zijn vóór uw vertrek nog eens hier te ko men". „Zes weken zullen het zeker wel zijn", antwoordde graaf Van Berg heim, „maar na dien tijd zullen wij cenige dagen bij de Van Mengens gaan doorbrengen en Schönheide is niet ver van Beukenheuvel". Van Hallers oogen begonnen te schitteren. „Dus tot wederzien te Schönheide", sprak hij vroolijk, nadat hij hartelijk afscheid had genomen en ren vertoond worden voor het perso neel der scholen. MATHILDE WREDE. Mathilde Wrede, de bejaarde „vrien din der gevangenen", is ernstig ziek. Het bericht, dat zij tot de Roomsche Kerk zou zijn overgegaan, kan uit de beste bron worden tegengesproken, zegt de Nederlander. Vermoedelijk gaf een eenigen tijd ge leden door haar aan Grieksch-Katho- liek Valamo-klooster, aan de Finsch- Russische grens gelegen, gebracht be zoek, aanleiding tot dit gerucht. RADIO-NIEUWS. RADIO IN RUSLAND. Ook in Rusland breidt de Radio zich meer en meer uit. Men tracht het mogelijk te maken, dat iedereen naar de radio kan luiste ren. De bijdragen, die de radio-luiste raars moeten betalen zijn uiterst laag en varieeren naar gelang men een kristal- of een lampentoestel bezit. Ook tracht men vele luisteraars te be reiken, door groote luidsprekers op de pleinen op te stellen. Er is een streven om ieder dorp van een dergelijken luidspreker te voor zien. De dorpen in kwestie hoeven hier niets voor te betalen, alleen wordt de luidspreker-fabriek verzocht de appa raten tegen een zoo laag mogelijken prijs te leveren. Ook het aantal zenders breidt zich voortdurend uit, terwijl de energie der bestaande stations steeds verhoogd wordt. Iedere republiek heeft zijn eigen station. Als krachtige zenders moeten Mos kou, Charkow en Leningrad genoemd worden. Binnenkort zal te Charkow 'n nieuwen zender met een energie van 20 K.W. in dienst worden gesteld, ter wijl men de energie van den zender te Leningrad ook tot 20 K.W. hoopt op te voeren. Alle onderdeelen van zenders zijn, op enkele uitzonderingen na, Russisch fabrikaat. Een bijzondereid van de Russische programma's is, dat ze meer leerzaam dan amusant zijn, Weliswaar tracht men de verschillend^ lessen zoo be langwekkend mogelijk te maken maar de tijd voor amusementsmuziek wordt hierdoor toch zeer beperkt. RADIO EN KANKER. De algemeene Gezondheidsdienst der Vereenigde Staten heeft ontdekt, dat de radio-golven bepaalde geneeskun dige eigenschappen moeten bezitten, welke van groot belang zijn voor de bestrijding van kanker. Experimenten, welke gedurende meer dan vijf jaren in de laboratoria van dezen dienst werden uitgevoerd, en waarbij duizenden witte muizen aan de wetenschap geofferd werden heb ben uitgewezen, dat de radio een bij zondere geneeskrachtige werking uit oefent op de tumors van ratten en waarschijnlijk ook op menschelijke kankergezwellen. De uiterst korte golven van twee tot zes en dertig meter, welke in gebruik zijn bij de radio-amateurs voor hun be- richten-uitwisseling zijn de frequen ties, welke de genezende eigenschap pen moeten bezitten. Doctor J. W. Schéreschewsky., een dokter van den Algemeenen Gezond heidsdienst in de Vereenigde Staten, is de geleerde, aan Wien de wereld de ze ontdekking te danken heeft. De radio-installatie, welke bij de proefnemingen wordt gebruikt, be staat uit een oscillator-lamp voor het opwekken van hoogfrequente golven van twee tot zes en dertig meter, een afgestemd circuit, dat inductief ge koppeld is met 'n Hartley-circuit, een parallel-draden systeem als in gebruik bij het meten van korte golven, de noo dige stroommeters, een celluloid doos je om de muis in te plaatsen, een toe stel voor constante temperatuur en 'n vochtigheidsapparaat, waarin de muis wordt gezet, teneinde de verschillende verschijnselen bij wisselende tempera turen waar te nemen en tenslotte een golfmeter, om dë golflengten te meten scheen door dat vooruitzicht de schei ding geringer te schatten. Toen later de. beide zusters alleen op haar kamer waren verhaalde Jo hanna aan Helena haar bezoek bij de weduwe. „Ik wilde bet niet vertellen daar de heer Van Haller er bij was", zeide zij verontschuldigend, „en eerst aan ma ma toonen dat het mij geen kwaad heeft gedaan; naderhand zal ik het natuurlijk mededeelen". „Maar het was toch onvoorzichtig van u met dat dreigende weder". „Ik heb om niets anders gedacht dan om Hedwig eenige vreugde te be reiden en heb toen niet naar de wol ken gezien". „Ik zou wel eens willen weten wat gi; tot dia vrouw gezegd hebt", zeide Helena eenigszins minachtend. Johanna was een weinig geraakt maar zij hield zich in, gedachtig aan haar eigen zwakheid, en antwoordde nederig: „uit mijzelve zou ik zeker niet geweten hebben wat ik zeggen moe^t. maar het was alsof de Heer mij hielp en het is goed afgeloopen". „Gij zijt beter dan ik ben", zeide Helena en kuste haar geroerd. „Hoe kunt gij zoo iets zeggen I" riep Johanna blozend uit, „dat kan en wil ik niet. zijn; gij moet altijd mijn goe de verstandige zuster, mijn voorbeeld blijven!" De zusters spraken nog langer en vertrouwelijker dan anders samen, AAN HET ZOEKLICHT. Leiden. 3 November 1928. De bioscoop heeft zijn intrede ge daan in de school. In Baarn is het zelfs zoover, dat de gemeente zich een projectie-apparaat heeft aange schaft en de films zal vertoonen. die vooraf voor het onderwijzend perso neel gedraaid hebben. Een regeling is gemaakt waardoor iedere groep een eigen soort films kan zien. In die regeling staat oa: „Voor zooveel daaraan behoefte mocht bestaan en dat mogelijk is, zal de groepeering der leerlingen geschieden op zoodanige wijze, dat leerlingen der niet-neutrale bijzon dere scholen niet gelijktijdig met did van de openbare scholen een vertoo ning bijwonen". Daarover is het Handelsblad ge weldig vertoornd. „Waarvoor vreezen B. en W.? zoo vraagt het blad Dat de dis cipelen der niet-neutrale bijzonde re scholen psychisch zullen worden besmet als ze gelijk met de leerlin gen der zondige openbare en Wel neutrale bijzondere in een lokaal vertoeven? Moeten zij dan ook voor volwas senen geen schotjes gaan zetten in de concertzaal, straks straten aan wijzen, waar de ouders der kindo ren, die „niet-neutrale bijzondere scholen" bezoeken, veilig kunnen wonen en vertoeven zonder gevaar van aanraking met de ouders, die de slechtheid zoover drijven, dat ze hun kinderen sturen naar openbare en neutrale-bijzondere scholen? Dat is een volkomen logische con sequentie van de zorg voor het zie- leheil der bezoekertjes van de „niet- neutrale bijzondere scholen". Wat een wonderlijke onderschei ding toch. Als de neutrale school nu eens verkiest om de leerlingen de film: „Die Schone blaue Donau" te laten zien en een niet-neutrale school verkiest eén zendingsfilm, Is het dan geen verstandige scheiding, die B. en W. invoeren? Die onderscheiding ligt toch meer voor de hand dan de schotjes van het Handelsblad. Maar 't is waar ik ben ook niet liberaal en behoor dus niet tot het „denkende deel der natie". Daarom zwijg ik er verder over. OBSERVATOR. voor zoover die niet door het parallel loopende dradensysteem kunnen vast gesteld worden. Dr. Schereschewsky is de eerste, die de geschiedenis van de radio en het dierlijk leven, die de effecten van golven van liooge frequenties op dieren bestudeerd heeft. De eenige experi menten van dergelijken aard waren die, welke door Fransche geleerden werden gedaan en waarbij gebruik ge maakt werd van een radio-lamp om golven op te wekken voor bet genezen van tumors op geraniums. De ontstoken planten werden ge durende een periode van ongeveer 16 dagen met de golven van plm. 1 M. behandeld. Een plant gaf men dage lijks twee maal per dag een bestraling van twee uur, een andere drie en nog een derde elf. Na zestien dagen be straling waren de tumors van de tweede plant geheel verdwenen. Dr. A. M. Stimson, directeur van de wetenschappelijke afdeeling van den Algemeenen Gezondheidsdienst der Vereenigde Staten, bevestigde het bovenstaande en verklaarde boven dien, dat Dr. S. had gevonden, dat een zeker percentage der muizen, dat door kanker was aangetast, met behulp van de radiogolven genezen kon worden. Een te sterk toegediende dosis doet de dieren echter sterven. Volgens hem is het een kwestie van verder onderzoek, om te bepalen wat de juiste sterkte is der radio-bestra- ling. Dr. Stimson had zelf geconstateerd, dat bij dertig witte muizen, welke zeer ernstige kankergezwellen vertoonden, na de behandeling alle tumors ver dwenen waren, terwijl de dieren zelf alle in leven bleven. over haar gemeenschappelijke droef heid door het verlies van haar broe der, en Johanna verweet zich dat zij heden zoo vroolijk had kunnen zijn terwijl de wonde nog nauwelijksge heeld was. Zij beschuldigde zich zel ve van ontrouw en ongevoeligheid, geruimen tijd lag zij wakker en trachtte zich in innige gemeenschap te stellen met den dierbaren ontslapene en dacht aan den zegen, dien het kruis des Heeren haar bracbt. Het had haar eigenzinnigheid en haar hoogmoed verbroken, al had zij daar ook nog menigmaal tegen te strijden; zij was geringer in eigen oog geworden en daardoor juist had dé Heer haar ster ker gemaakt. Zij begon iets te begrij pen van de wonderdadige leiding des Heeren; die toch altijd tot de zalig heid voert en stille vrede daalde ne der in haar hart en bleef haar bij. ook toen korte droomen van een gelukki ge toekomst de sluimerende ziel vervulden, gelijk de magneet als on feilbaar stuurman het scheepje dcfor de zee doet zeilen trots stroomen en winden, die het een verkeerde rich ting willen doen inslaan. Toen acht dagen later graaf Van Bergheim met zijn familie op reis ging naar Karlsbad was de heer Van Steendorp aan de beterende hand; hij liet hem zeggen, dat hij hoopte misschien den laatsten tijd daar met hem door te brengen; doch niet vóór einde Juni.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5