HetWtegdti/nd PU ROL J. N. VREEBURG dat. Madeley protesten in overweging had genomen van inlandsche arbei ders bij den postdienst, welke door een bepaalde organisatie van inlan ders waren overgebracht. Dit was in strijd met de politiek der regeering. AARDSCHOKKEN IN CALIFORNIA Gashouder ontploft. De plaats Lompoc in het district Santa Barbara is gisterenavond door twee hevige aardschokken geteisterd, die ernstige schade veroorzaakt moe ten hebben. De verbindingen met de plaats zijn I verbroken. Nader wordt gemeld, dat dadelijk na de aardbeving, waarvan de eerste schok om 9 u. 45 's avonds (plaatselij ke tijd) en de tweede om 11 u. 5 zich voordeed, de gashouder van het plaatsje ontplofte. Door den luchtdruk van de ontplof fing werden het naburige hooge- schoolgebouw en een sportclubgebouw beschadigd. Voor zoover tot nu toe te constatee- ren valt ,werd niemand gewond. Lompoc heeft ongeveer 2000 inwo ners. KORTE BERICHTEN. In de mijn Klein-Rosseln te Saar- brücken zijn drie mijnwerkers door af vallend gesteente bedolven. Van één van hen kon het lijk spoedig geborgen worden; de beide anderen werden la ter zwaar gewond naar het zieken huis gebracht, alwaar zij in den loop van den dag aan de gevolgen zijn over leden. Donderdag ontplofte door onbe kende oorzaak in een fabriek te Lotz een ketel. 12 arbeiders bekwamen zware brandwonden. Naar uit Kairo wordt gemeld, werden in een mijn bij Mokattam in Egypte 14 arbeiders door steenmassa's bedolven. Tot op nu toe zijn er 3 lijken geborgen, 11 arbeiders zijn dus nog on der de steepen bedolven. Het hooge water in Italië neemt steeds dreigender allures aan. Een deel der straten en pleinen van Como staan thans reeds onder water. Generaal Booth, hoofd van het Leger des Heils, is ziek. Zijn doctoren verklaren, dat hij lijdt aan een ner- veuse ineenstorting en dat zijn toe stand reden geeft tot eenige ongerust heid. Hij moet volkomen rust houden gedurende verscheidene maanden. INGEZONDEN. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geëerde Redactie, Nu de winter intreedt komen we weer een klein plaatsje in Uw blad vragen voor onze kleine bescherme lingen, in het vertrouwen dat Uw sympathiek medeleven met ons werk ons weder terzijde staat, zeggen we U voor de plaatsruimte hartelijk dank. Tehuis voor door armoede verzwakte Kindereu „Jeruëi", Middelstegr. 3. Geachte Stadgenooten, Toen we hielpen aan de Roode Kruis-collecte vroegen sommigen me delevende vrienden die ons herken den: „Is het tehuis voor door armoede verzwakte kinderen, Middelstegracht 3, nog in werking, we hooren er zoo weinig meer van? Temeer aanleiding geeft ons deze vraag voor dit schrijven en voelen we ons gedrongen alle lezers(essen) er van te verzekeren, dat de inrichting een vrucht van Uw warm medegevoe len met de arme kinderen van ons volk, nog immer goed intact is, ja vol ligt met vermagerde, verbleekte stum- perts en dat sinds de opening er reeds een dertigtal aangesterkt, opgefrischt c -normaal in gewici.. weer naar huis konden. Is 't niet heerlijk dat werk? Dat we er weinig in de zomer maanden over schrijven, is niet om dat we Uw steun niet noodig hadden, doch om de eenvoudige reden, dat we ons slechts bij uitersten noodzaak melden. Er zijn er onder U die ons ook zomers iedere maand hielpen, harte lijk dank! Doch daarvan konden we er lang niet komen en daarom zagen we ook naar andere middelen en ge lukte het ons soms in enkele buiten gemeenten hulp te zoeken. Doch ,.het hoofd boven water hou den" gaat met de grootste worstelin gen gepaard en wanneer we niet wis ten, dat we voor dezen winter op Uw aller spontane hulp mochten rekenen, dan zouden we geen moed hebben om bij de vaste verpleging der kleinen in ons tehuis ook nog een honderdtal ar me kleinen boterhammen en warme melk te laten nuttigen, voordat ze 's morgens naar school gaan. Wij reke nen dus op U allen! Ieder, die eens kwam zien vergeet nimmer den indruk die het kómen der kleinen vaak in felle morgenkou en het gretig verorberen van een en ander op hen maakt. Een paar dagen geleden zei een heer, die onze verpleegzaal met die bleekneusjes in de bedjes overzag tót or-s: „Ik ben enthousiast". En nu voelt men wel hoe moeilijk het ons zuu vallen dit werk op te geven. Neen dat mag niet! Iemand vroeg onlangs: „Is het waar dat de steun aan die kinderen ook de Evangelisatie ten goede komt?" He laas het is nu eenmaal op dit onder- maansche zoo: nooit heeft iemand een werk, al was het nog zoo goed en zui ver bedoeld verricht, of het is wan neer het voor het voetlicht van de massa kwam ook door partijdige cri- tiek verdacht gemaakt. Doch dat zal ons toch nooit doen retireeren! Rustig practisch het tegendeel toonen keert de felste critiek en wat laster betreft, bedenke een ieder, dat dit is: „Het zwaard van den lafaard!" „Toone n" kunnen we U immer dat waar het RECLAME. Moeders nemen voorde roode, gesmette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend het allerbeste, en dat is Doos 30 en60 cL Tube 60 cl. Bh Apoth. en Drogisten kinderhuis een onderafdeeling is van onze Vrije Evang. Gemeenschap, dit tehuis geheel apart geadmistra- tterd wordt door een afzonderlijk© ptnningmeester, de heer W. Moene en dat ons bestuur al d© jaren onzer inrichting uit een zevental fatsoenlij ke en eerlijke menschen bestaat en dat de Evangelisatie-onkosten en uit gaven worden beheerd door den heer C. S. Boogaards (thans Duivenvoorde straat te Oegstgeest), terwijl deze Ge meenschap zelf zorgen kan voor sala ris en verder© finantieele lasten, dus letterlijk ieder© cent di© gij voor de voeding dor arme kleinen geeft, ook werkelijk daaraan ten goede komt, tervan bijna iedere richting de ouders met hun kleintjes ons om hulp vroegen, zij allen zonder onder scheid deelnamen aan de morgenvoe ding of algeheel© verpleging. Ultimo November staan we weder voor het afsluiten onzer boeken, we zouden dit o zoo gaarne zonder tekort doen en w© hebben nog enkele rekenin gen te voldoen, zooals van 2 onzer meikleveranciers, brandstoffen, druk werk. Daarom mogen we a.s. Maan dag en Dinsdag een schaalcollecte houden en w© vertrouwen, dat nie mand óns wegzend, ook als het nog :oo gering is wat fij missen kunt, bc-lpt Uw kleintjes a.u.b.! Vorigen winter werden we soms plotseling van angstig makende schuld verlo-st, doordat iemand ons een enve loppe zond met een fiks bedrag. Laat ons a.u.b. ook nu niet met oude schuld d© winter ingaan, doch mogen eenige gften en de schaalcoih-cte onze penningmeester, de heer W. F. Moene. Oude Rijn 114, Telef. 876, vjrblijden. 't Is alleen voor Uw kleine armen! Uw dw. F. H. v. d. HORST, v Middelstegracht 3. UIT DE OMGEVING. Onze Zweminrichting. Op uitnoodiging van B. en W. dezer ge meente was gisteravond in de „Witte Zwaan" een vergadering bijeen ter bespre king van plannen om te genaken tot de oprichting van een zweminrichting. Weth. Warmerdam opent de vergade ring met een welkomstwoord en leidt de kwestie in. Hierin laat hij naar voren ko men dat het dagelijksch Bestuur der ge meente gewacht heeft op particulier ini tiatief, Waar bleek dat „men" wachtte op een daad, hebben B. en W. gemeend deze zaak aan het rollen te brengen. Zij hopen dat de zaak voor elkaar zal komen, hoe wel zij zich niet ontveinzen, dat minstens even belangrijke zaken op afdoening wachten. In de eerste plaats zal een commissie moeten worden gevormd, die de plannen zal moeten ontwerpen. De voorzitter verzoekt de vergadering zich uit te spreken en vooral technische bijzonderheden naar voren te brengen. Hij spreekt den we'nsch uit dat spoedig begon nen zal kunnen worden met het oog op de werkverschaffing. De heer Montagne spreekt zijn vreugde uit over het feit. dat ook gesproken wordt over badinrichting. Hij zou het meest ge voelen voor een Gem. bad- en zweminrich ting. De heer Schrama stelt voor de twee zaken apart te houden, terwijl nog iemand een lans breekt vooral voor een badin richting. De voorzitter, de verschillende sprekers beantwoordend, wil eerst maar eens de plannen van de te vormen commissie af wachten, doch geeft eenige groote lijnen aan, waarlangs de beweging z.i. moet loo- pen; pünt 1 zal zweminrichting moeten zijn, zoo mogelijk ook een badinrichting. De heer Grullemans begint met een woord van lof aan B. en W. voor het bij eenroepen dezer vergadering. Hij zou deze aangelegenheid gaarne ge heel aan B. en W. overlaten, gezien ook de financieele geste van B. en W. Hij dringt aan op èn bad- èn zweminrichting, geheel onder gemeentelijk beheer. Ook de heer v. d. Eerden is de meening toegedaan, dat beide inrichtingen gecom bineerd moeten worden opgericht Hij be veelt de N.V.-vorm aan met de gemeen te Lisse als eenige aandeelhoudster. Dr. Blok vraagt of er al een plaats is be paald en of er al een begrooting is. De heer Volkerz spreekt voor het „Nut"; ook zij wenschen beide inrichtingen; vooral douche-baden worden daar ge- wenscht. De voorz. zou gaarne de heele zaak in particuliere handen willen zien; gevormd worde een commissie van bijstand. De ge meente zal wel steeds moeten bijspringen om ieder ja ai' een schoone lei te maken. De inrichting in Hilegom moet ongeveer 17.000 gekost hebben. Als vermoedelijke plaats zal wel de verlengde Grachtweg worden aangewezen; er kan daar ook op goedkoope manier water-verversching plaats hebben. De heer Verduyn waarschuwt tegen het combineeren der plannen; het zal veel te duur worden. Hij raadt met klem aan om voorloopig alleen een zweminrichting te stichten. De heer Schrama denkt ook, dat beide plannen heel veel geld zullen kosten, hij is bevreesd, voor een complete badinrich ting, doch zou douche-baden zeer aanbe velen. De lieer Sobels zou voorloopig met een zweminrichting genoegen willen nemen, om veilig te kunnen zwemmen. Uok hij meent, dat douche-baden aan te bevelen zouden zijn. Dr. llaase zou voorloopig ook gaarne genoegen nemen met een zweminrichting, zij het ook, dat douches aanbeveling ver dienen. De neer I-issing zou liever alleen een inrichting voor douche-baden zien. De voorz. concludeert dat een zwemin- rienting no. 1 is en blijtt; kan een badin- ricnting zonder .te veel kosten worden ge- siicüt, aan zal dat wel blijaen. Dr. Blok meent te kunnen constateeren dal wel een had- én zweminrichting zal komen en beveelt meteen aan om daar ook nog maar een speelplaats in te rich ten, die minstens zoo belangrijk is voor de volksgezondheid als een zwem- en bad inrichting; hij zou het liefst alles aan den Baad overlaten. Na beantwoording der verschillende sprekers wordt vastgesteld dat alle aan wezigen er v0ór zijn om een zweminrich ting te stichten en om een commissie van advies en onderzoek te benoemen.. Door den voorz. worden alsnu aanbe volen de heeren den Haan, Schrama, Vol kerz, v. Woerden, v. d. Eerden, Fissing, v. Leeuwen, de Blieck en Dr. Haase. Voor zoover aanwezig accepteeren de genoem den de functie. Bij de rondvraag maakt de heer Noor- landt de opmerking, dat in de commis sie geen bouwkundige is. Dit wordt geen overwegend bezwaar geacht. De heer Volkerz betoogt de wenschelijk- heid dat minstens één dame in de cómm. zal plaats nemen; dat moet de coipm. zelf maar uitmaken. Na een woord van dank sluit de voorz. deze geanimeerde vergadering. WOUBRUPGE. Onder leiding van den heer IT. de Boer hield de A.R. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" alhier haar le win tervergadering in de Chr. school, ter be handeling van het Program van Actie, waarover een zeer opgewekte bespreking ontstond. In een volgende vergadering zal de heer W. van 't Riet behandelen Artikel 4 van het Program van beginselen: De overheid als dienaresse Gods. Besloten werd den heer Mr. Risseeuw van Alphen aan den Rijn uit te noodigen ook hier zijn rede over den Volkenbond te houden. De veigadering werd hierna door den heer van 't Riet met dankgebed besloten. De opkomst was goed. Vrijdagmiddag bezocht de nieuwe burgemeester met zijn aanstaande echtge- noote ons dorp en maakte kennis met de beide wethouders en met de ambtenaren. GEMENGD NIEUWS. Een Haagsche wissellooper overvallen. Donderdagavond heeft, volgens aangif te bij de politie, in een pakhuis in de Rembrandtstraat in Den Haag een bru tale overval op den wissellooper J. J. B. plaats gehad. Deze had een kennis, een bloemenkoopman, dien hij enkel als .Tan kende. Jan zou den wissellooper aan een goede betrekking helpen en daartoe zouden zij Donderdagavond in het pakhuis van Jan samenkomen om de zaak verder te be spreken. De wissellooper had toen ƒ2700 gebeurd en ging met dit geld naar de Rembrandtstraat. Toen hij binnentrad in het pakhuis, werd hem, valgens zijn verklaring bij de politie, plotseling een touw om het lijf geworpen en werd hij op den grond ge trokken. Ook ging het licht uit, en B. voelde zich door twee mannen aangrijpen. Na een heftige worsteling gelukte het hem zich los te rukken en er vandoor te gaan. Op zijn aanwijzing heeft de politie later zijn kennis Jan, den 24-jarigen J. C. K., aangehouden en ook diens vriend, den 31- jarigen P. de Z. Lek gevaren. Het Rijnschip Alino, schipper Looman, geladen met zand, is Donderdag in het Brabantsch Vaarwater op een onzichtbaar voorwerp gevaren, waardoor het zware lekkage kreeg. De Schipper heesch de noodvlag, waarop het bergingsvaartuig Dorus Rijkers van Smit's Bergingsbedrijf te Wemeldinge uitvoer. Het schip kon met pompen drijvende worden gehouden en even later veilig bin nengebracht worden. Branden. Te Ubachsberg is brand uitgebroken in de woning van den heer E. De woning brandde geheel uit. Schuur en stallingen met inhoud werden mede een prooi der vlammen. Er verbrandden vee en 50 kippen. Donderdag is te Wehl (Gld.) afge brand de boerderij van den heer F. H. Zweers. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Te Oud-Schoonebeek is gisteren de turfstrooiselfabriek van den heer Veld kamp te Erica afgebrand. Oplichting. Wegens oplichting van radio-artikelen ter waarde van ƒ80, is te Delft gearresteerd de fabrieksarbeider L. De man had aan de vrouw van den win kelier een z.g. door haar man ondertee kend briefje getoond, waarin stond ver meld, dat de gekochte artikelen reeds be taald waren. Later bleek dit niet het ge val te zijn. Verder is uitgekomen, dat L. het vorig jaar een anderen radio-handelaar, v. d. B. heeft opgelicht voor een plaatstroomap- paraat. Ten huize van L. is huiszoeking gedaan en nog een rijwiel gevonden, dat twee jaar geleden van een fabriek werd ontvreemd. L. heeft een bekentenis afgelegd. De „Pelgrim" op een zandbank. Het Amerikaansche scheepje „The Pelgrim" uit Seattle, is bij Goeree, op de Ooster Bank, gestrand. De schipper werd door visschers van het vaartuig Go 17 gered, liet bergingsvaartuig „Meermin" is ter assistentie vertrokken. Overval van gemaskerde bandieten. Donderdagnacht omstreeks 12 uur klopte iemand aan de deur van den landbouwer 11. v. d. Braken te Uploo welke persoon vroeg om water voor' zijn lantaarn. Van den B. opende de deur eii werd plotseling aangegrepen door een gemaskerden ban diet, uie hem onder bedreiging met een revolver sommeerde, zijn geld af te geven. Tegelijkertijd sprong nog een drietal ban dieten de woning binnen, van wie een ge wapend was met een geweer. Een dezer preep de vrouw van v. d. B. vast en de heide anderen braken daarop met hun werktuigen alle kasten en laden open en haalden zelfs het bed geheel overhoop. Meegenomen werd ongeveer honderd gulden en de gouden sieraden der vrouw. Toen de bejaarde echtelieden van den schrik bekomen waren, zijn ze de buron gaan waarschuwen en dezen hebben di rect de politie met het feit in kennis ge steld. Van de daders is tot nog toe geen spoort ontdekt. Evenwel hebben Donder dag enkele personen ter plaatse een ouden auto gezien, waaruit een drietal personen kwam die nu juist geen prettigen indruk maakten. ITet was een ouderwetsche wa gen met gebroken ruit. Of deze personen evenwel iets met 't geval hebben uit te staan, is niet bekend. Door de tram overreden en gedood. Gistermorgen is de rangeerder C. Wenne- kers te Gendringen, terwijl hij op het em placement stond te praten van een hoopje sintels gegleden. Hij kwam daarbij op de tramrails terecht en werd door de juist passeerende tram overreden en gedood. De ongelukkige was 38 jaar oud, gehuwd en vader van zeven kinderen. Inbraken. Bij den caféhouder H. te Halfweg is ingebroken en is een bedrag van ƒ500 benevens een gouden horloge en ketting gestolen. Uit den coöperatieven winkel Holland heeft men een waarde van ƒ30 aan geld en artikelen meegeno- ACADEMIE -NIEUWS. Geslaagd voor het doctoraal examen klassieke letteren mej. A. G. van ter Tooien, Voorschoten. Geslaagd voor het doctoraal exa men geschiedenis, de heer B. J. Cra mer von Baumgarten. MARKTBERICHTEN- LEIDEN, 2 Nov. De Eendracht. Bloemkool 814, andijvie 13, sla 1 3, peen 4—8, selderij 13, pieterselie 12, roode kool 712, savoye kool 69, groene kool 25, kroten 12, prei 1—2, rapen 67, alles per 100 st. Spruiten 18—24, snijboonen 70, hee- runboonen 89, witlof 2729, uien 79, boerenkool 35, kroten 45, idem gek. 810, alles per 100 Kg. LEIDEN, 3 Nov. Botermarkt. Aan gevoerd 35/8, 2/16 vaten, wegende 965 Kg. Prijs: prima fabrieksboter 2.35, prima boerenboter 2.352.45, goede boerenboter 2.252.30, per Kg. Han del vlug. LEIDEN, 29 Oct. tot en met 3 Nov. Turfmarkt. Aangevoerd 120.000 stuks Lange turf. Prijs: 810 per 1000 st. LEIDEN, 3 Nov. Eierenveiling. Aan gevoerd 1271 stuks. Prijs: kippeneie ren 11.10—12.60, eendeneieren 78.30, per 100 stuks. Handel matig. KATWIJK AAN DEN RIJN, 2 Nov. Veiling. Aangevoerd 35200 bloemkoo- len, 2100 Kg. uien, 1100 bos peen. Prijs: uien 6.506.90, peen 4.406, per 100 Kg. peen 5.808.30 per 100 bos; bloemkool I 11.4015.50, roode kool 10.10—12, gele kool 9.90—11.40, per 100 stuks. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht iu den morgen van 3 November, medege deeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. H. B. 771.9 te Stensele. L. B. 754.8 te Le Havre. Verw. tot den avond van 4 Nov.: Zwakke wind uit Z. richtingen, ne velig tot betrokken of zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Barometerstand. Advertentiën. De stand van hedenmiddag 3 uur is aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 754. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 12 uur: 9.0 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS E.A. Zaterdag 3 Nov.: 4.56 nam. Heden is in zijn Heer en Heiland in volle vrede ontslapen, na een langdurig, doch geduldig gedragen lij den, onze innig gelief de Man, Vader, Be huwd- en Grootvader, de Heer WILLEM ZONNEVELD, in den ouderdom van bijna 64 jaar. Mede namens Kin deren, Behuwd- en Kleinkinderen, L. ZONNEVELD— Vijftigschild. Voorschoten, 3 Nov. 1928. Leidsche Weg No. 44. De teraardebestel ling zal plaats hebben a.s. Woensdag 7 Nov. 1 uur van het sterfhuis. DANKBETUIGING. Voor de zeer vele be wijzen van deelneming, ondervonden na het over lijden van onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over-Grootmoeder, Mej. G. ROOS, Wed. van W. A. WOLFF, betuigen wij onzen harte- lijken dank. Uit aller naam J. J. WOLFF. Leiderdorp. Dankbetuiging. Bij deze brengt het per soneel der Zondagsschool „Zaait aan alle wateren" zijn welgemeenden dank aan allen, die door hun gave ons in staat stelden het a.s. Kerstfeest met de kinderen te vieren. Het Bestuur: J. G. SNEL, Voorzitter. Mej. W. KORENHOFF, Penningmsse. C. DE RU, Alg. Sec. Tandheelkundige Specialist voor Koos gebitten Watersteeg 2a Iel. 2522 Spreekuren dagelijks van 81/,1 en van 25 uur. Bovendien Maandag-, Woenidag- enVrijdagavond van 79. op Dinsdag 13 November 1920, 's avonds te 8 uur, in de Sociëleil „Imicitia". Ingevolge ark 11 der Statuien. Vezoeke dringend de toege zonden briefkaarten in le zenden. Voor Lidmaatschap zich le wenden tol den Pen ningmeester H. HflRMSEH, Rijnsbutgerweg 134, Het Bestour. TE HUUR een HEERENHUIS waarvan reeds onderver huurd aan eenig Heer met eigen Meubilair. Resteerend gedeelte te huis f 20.p. mnd. Bev. 4 k., badk., keu ken en bijkeuken, 2 W.C.'s, vaste waschtafels, enz. Mooie tuin. Hooge Rijndijk. Brieven Bureau van dit blad onder No. 7744.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3