HERVORMDE KIEZERS EN JL- R. PARTIJ. De heer M. Noteboom te Gouderak schrijft aan De Rotterdammer: De liefde tot de Hervormde Kerk en de A.-R. Partij drongen mij tot het schrijven van het onderstaande. De voorbereidende maatregelen tot do candidaatstelling voor de Tweede Kamerverkiezing in 1929 worden door onze partij thans reeds ten uit voer gebracht. Voorwaar veelal een moeilijk, ondankbaar en gewichtig werk, vooral nu onze partij het mik punt voor andere partijen geworden is. Ook de knabbeltaktiek van enkele kleine partijen treft ons alom, temeer daar de kerkelijke vraagstukken en -richtingen in het geding gebracht worden. Is dit voor onze partij een niet te oidtarschatten gevaar, ook voor onze Hervormde Kerk is deze taktiek hoogst gevaarlijk. De laatste onder vindt daarvan de droeve gevolgen. De politieke kleuren zijn oorzaak, dat tal van Gereformeerden in die Kerk van elkander verwijderd worden. Bij alle politieke partijen hoort men de lokstem: „Bij ons is uw Kerk het veiligst". De Chr.-Hist.. de Herv. (Geref.) Staatkundige en Staatk. Geref. Partij, allen roepen om het hardst en doen velen wankelen. Bo vendien zijn tal van Hervormde kie zers in onze partij zelf, niet tevreden. Mede door den invloed van buiten zijn ze eenigszins ontstemd over den gang van zaken in de partij. Hoewel onze partij inter-kerkelijk moet zijn, zoo geven alle vertegenwoordigende lichamen toch in groote meerderheid een ander beeld. Hierin schuilt eenig gevaar, dat on der de Hervormde menschen zijn in vloed kan uitoefenen, te meer daar ardere partijen op het hoogst betui gen, dat de belangen van de Hervorm de Kerk, Art. 36 van onze Ned. Ge loofsbelijdenis, het Roomscbe gevaar, de Coalitie, enz. enz. in de A.-R. Partij onderschat worden. Nu kunnen we in theorie heel mooi redeneeren, maar in practijk wordt het feit geconstateerd, dat velen, die bij ons behoorden, er niet zijn en voor al de Hervormde Kerk door deze partij-groepeeringen groot nadeel on dervindt. Op verschillende plaatsen en zelfs in sommige provincën of ge deelten daarvan kunnen we eenige ongerustheid en actie onder onze Her vormde menschen waarnemen. Als dit zoo doorgaat, zal een nieu we scheuring of verwijdering in de A.-R. Partij ontstaan. En toch komen de kiemen hier en daar openbaar. Er is een neiging tot het oprichten van Hervormde A.-R. kiesvereenigingen, of zoo niet, dan worden de A.-R. kies vereenigingen door vele Hervormden niet bezocht; er ontstaan afzonderlij ke groepjes, die vooral bij Gemeente raadsverkiezingen zich doen gelden. Daaro-m is het bij dezen de vraag, moet dit zoo voort blijven gaan? Neen, do belangen onzer Kerk en Partij ver bieden dit. In alle vertegenwoordigen de lichamen moeten daarom de nuan ceeringen van de partijleden en -kie zers openbaar komen. De samenstelling dier colleges zijn hiermede niet in overeenstemming. Als we het aantal Hervormde en Chr. Geref. kiezers nagaan, dan moeten we tot de slotsom komen, dat de „even redige" vertegenwoordiging er wel anders uit mocht zien. De hoofdoor zaak daarvan is gemakkelijk te begrij pen. Onze Hervormde kiezers zijn te laksch geweest; ze lieten de zaakjes door anderen opknappen, ze lieten de A.-R. Iviesvereeniging onbezocht, brachten bij verkiezingen hun stem uit op die partij, welke hun het meest geschikt leek. Nu worden ze kerkelijk en politiek wakker en willen aan stonds de volle rechten. Dit kan nu niet met een enkelen handomdraai ge schieden. Langs organischen weg is hier meer te bereiken. Daarom worden ze bij dezen opge wekt nu de candidaatstelling een aan vang neemt: wordt lid van de A.-R. Kiesvereeniging, stelt zoo -noodig uw eigen candidaten voor de groslijst en binnen niet al te langen tijd is de sa menstelling der vertegenwoordiging anders. Op deze wijze kunt ge uw recht laten gelden. Onze menschen blijven te veel van verre staan. Can didaten, die voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal geschikt zijn, zijn in de Hervormde Kerk genoeg te vin den. Denkt slechts aan de zittende le den: Duymaer yan Twist, prof. dr. H. Visscher, ds. van Grieken, dr. J. Se- vcrijn. ds. Jongebreur, ds. Van Schup- pen, mr. Van Kuyk, burgemeester te Veendaal, burgemeester Van Rees te Papendrecht, mr. Verkerk te Gouda, enz. enz. Maar hoofdzaak is: Wordt werkend lid uwer partij. Dat is de eenigste wij ze van rechtsvordering. Toch wordt de kiesvereeniging en het Partijbestuur bij dezen vooral toegeroepen: Houdt rekening met de samenstellende dee- len en weest niet doof en blind voor de geopperde bezwaren". Zoovelen der Hervormden worden of zijn geen lid der A.-R. Kiesvereeni ging en toch hebben ze zulk een groo- ten invloed op de mentaliteit der Her vormde kiezers. Houdt rekening met hun mannen. Het komt de geheele partij ten goede en kan verwijdering vc erkomen. LEESTAFEL. SCHOUWVENSTER-BIBLIOTHEEK. (V. C. V.). Blijkens het prospectus van de Schouwvenster-Bibliotheek (V.C.V.) zullen in den jaargang 1928/29 dezer bibliotheek verschijnen: Dr. B. Wielenga, „Mozes en Israël". 2e deel. RECLAME. Evelyn Everett Green, „De Vrouwe van Lydgate". G. C. Hoogewerff, „Gods gave". Paula, „De Opgang". De prijs van deze vier boeken teza men is in den handel f 10,75 ingen. en f 13.70 geb.; voor abonné's op de Schouwvenster-bibliotheek resp. f 5 en f 7.40. Bovendien wordt het werk „De Steenen Pelgrim" door mevr. A. van HoogstratenSchoch, tegen sterk ge- rcduceerden prijs beschikbaar gesteld, heeft men keus uit een keur van goe de boeken tegen lagen prijs en ont vangt hij of zij, die een abonné aan brengt, gratis een mooi, goed boek. MOZES EN ISRAëL. Bij de uitgeversmaatschappij E. J. Bosch Jbz. te Amsterdam is versche nen het tweede deel van „Mozes en Israël", door dr. B. Wielenga, met ge kleurde blaten naar teekeningen van William Hole. Dit boek is het eerste deel der Schouwvenster-bibliotheek (V.C.V.) jaargang 1928/'29. DE STEENEN PELGRIM. Wij vernemen, dat binnen enkele weken zal verschijnen bij de N.V. Uit geversmaatschappij E. J. Bosch Jbz. te Amsterdam „De Steenen Pelgrim", door mevr. A. v. Hoogstraten—Schoch UIT ONZE INDIEN. ALLEEN OP REIS. Het „A. I. D. Pr. B." schrijft onder dit opschrift: De gouverneur-generaal is niet al leen de politiek uitsluitend verant woordelijke voor wat in Ned. Indië ge daan en nagelaten wordt de gou verneur-generaal is ook een zeer im pulsief man. Wie wel eens iets van Bali en zijn schoonheid gezien heeft, wie ook wel eens in de gelegenheid was, iets te constateeren van de bekoring, die een volksontvangst van den vertegenwoor diger der koningin op den hoogen gast moet maken, kan zich zeer goed voor stellen. dat ditmaal de landvoogd wel zeer sterk onder den indruk moet zijn geweest van de dagen, die zijn dienst reis hem op het vermaarde eiland ver toeven deed. Nu is het natuurlijk zeer goed mo gelijk, dat de vraag van de isoleering van Bali ten opzichte van adat, ge woonten en godsdienst, een vraag, die reeds lang in beschouwing is, door Z. Exc. was beantwoord, vóór de huidige rondreis aanving. En op een voyage als deze, waar de gouverneur-generaal met vorstelijke pracht en praal, en naar Oostersche Wijze met geschenken ontvangen is, is het misschien wel te begrijpen, daar de regeering geen contra-geschenken kan geven in zilver of goud, doch al leen van politieken aard, dat de land voogd bij het afscheid de gewichtige toezegging deed, dat hij bereid is, de adat, de gewoonten en godsdienst van Bali te beschermen „tegen vreemde penetratie". Maar er is toch wél iets onmoderns in deze wijze van het aanbieden van contra-beleefdheden. Iets onmoderns, dat in de entourage van het Balische niet opvalt, doch in de rustiger sfeer van de werkkamers, waar de Aneta- telegrammen worden gelezen, als een te romantisch gebaar aandoet. Want de kans is immers altijd nog niet uitgesloten, dat de gouverneur-ge neraal op reis is gegaan, zonder dat hem de formuleering van het ant woord op de zooeven gestelde vraag, reeds klaar voor den geest stond Vorige landvoogden hadden de^ ge woonte, hun algemeenen secretaris, of den eersten gouvernements-secretaris mee op dienstreis mee te nemen. Iets van de sfeer van de traditionee- le voorzichtigheid en bedachtzaam heid van hun kabinet was dan altijd om hen. Die voorzorg namen de hee- ren Idenburg en Fock, staatslieden van veeljarigen dienst. Die verzuimde niet graaf van Limburg Stirum, diplomaat sinds zijn studietijd. Onze tegenwoordige landvoogt laat zijn algemeen secretaris thuis. Misschien zou zelfs een deputatie van de secretarie Z. Exc. toch niet weerhouden van te spontane uitspra ken. Maar er zijn er, onder de geregeer- den hier te lande, die het meereizen van zoo'n dienaar der voorzichtigheid voor een spontaan man als Mr. Focks opvolger, toch niet zouden afkeuren. DE LEIDER VAN DE MOORDPLOEG GEVAT. Op aanwijzingen van de recherche te Garoet werd de leider gearresteerd van de moordploeg, die geageerd heeft bij Ngagrek in den opstandnacht van 12 op 13 November 1926. Hij heet Bapa Soeganda. alias Mad- koerdi en is afkomstig uit Wanaradja. Op zijn aanhouding was een premie gesteld. EEN CHINEESCH MILLTONAIR VOOR DEN LANDRAAD. De Ind. Crt. vertelt: Een Chineesch millionair, hevig opiumschuiver, had zich voor den landraad te verantwoorden. wegens het bezitten van een partijtje djitiing- ko, afkomstig van clandestiene opium en een gehalte van meer dan 50 pet. morphine bevattend. Behalve deze ongerechtigheid had de man nog gepoogd een mantri, die hem bekeurd had, om te koopen met 100, wat niet in goede aarde was gevallen bij den trouwen politieman, die ook dit vergrijp op het boekje schreef. De verdachte verscheen voor het landraadgebouw in een fonkelnieuwe Cadillac, waar zijn verdediger hem wachtte. Na een krachtig pleidooi van den rechtsgeleerden raadsman, werd den Chinees 2 weken voorwaardelijke ge vangenisstraf opgelegd met een proef tijd van één jaar, en een geldboete van 12-5. De poging tot omkooping boet te hij met 100. De man, die eiken dag voor een be drag van 45 aan opium schuift, en ieder jaar een Chineesch wajang orang gezelschap uit het oude land laat over komen:, greep in den beurs en dokte. DE «JONGSTE INDISCH5 BURGEMEESTERS. Het gisteren ontvangen telegram betreffende de burgemeesters-benoe mingen in Ned.-Indië geeft ons aan leiding tot het maken van een enkele opmerking, zoo lezen wij in het H.bld. In de eerste plaats leert het ons, dat do heer Schotman, die te Cheribon niet langer met vrucht kon arbeiden, inderdaad is overgeplaatst naar Ma- dioen. Vermoed was eerst dat de heer Schotman te Padang zou worden be noemd; een gemeente, die ongeveer van evenveel belang is als Cheribon. Madioen is een veel kleinere plaats, die nooit een burgemeester rijk was en haar belang in hoofdzaak dankt aan de werkplaatsen der S.S. en de djatibosschen. Zou de heer Schotman achteraf bezien niet de voorkeur heb ben gegeven aan een herplaatsing bij het onderwijs? De plaats van den heer Schotman to Cheribon, de Garnalenstad, wordt ingenomen door den heer J. M. van Oostrom Soede. thans werkzaam bij de Decentralisatie. De heer Soede is ongeveer acht jaren in Indië werk zaam en was te voren hier te lande eveneens burgemeester. Indien wij ons niet vergissen: te Groede in Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Soede is thans de eenige Indische burge meester. die in Nederland reeds het ambt bekleedde. Met uitzondering van baron Mackay te Medan, die ech ter in Nederland werd benoemd. Padarig krijgt als eersten burge meester den heer Ouwerkerk; hierme de is, mcenen wij, de wensch van den gemeenteraad aldaar niet vervuld. Het college verzocht n.l. aan de re- geering om controleur Jongejans ter plaatse te willen benoemen. Ir. Voorneman, die te Magelan werd benoemd, nam te Cheribon het bur gemeesterschap waar, nadat de raad aan den heer Schotman het vertrou wen had opgezegd; althans: hij pre sideerde de raadsvergaderingen. Menado kreeg een hulpprediker als burgemeester, wat tot dusver een unicum is. hoewel de benoeming met het oog op het gebied in kwestie, de Minahassa, geen verwondering be hoeft te baren. En dat een gemeente-secretaris bur gemeester werd Tegal, waar de scriba van Kediri werd benoemd kwam in Indië ook niet voor. Omtrent Pekalongan's burgemees ter, de heer P. K. W. Lakeman, kun nen wij nog mededeelen dat deze adj.- inspecteur van financiën in de inspec tie Semarang in 1911 als asp. civiel gezaghebber naar Indië vertrok. Van uit Amsterdam, waar hij gemeente ambtenaar was. In het algemeen kan met het oog op al deze benoemingen worden ge zegd, dat de benoemden zeker geacht mogen worden deskundig te zijn en dat van hen voor hunne gemeenten veel goeds kan worden verwacht. Op zienbarende inschuivingen van out siders hadden o.i. niet plaats Wel zou het belangwekkend zijn om eens te weten of er veel I.E.V.-leiders onder de benoemden zijn. Al had tot dusver de politieke richting van ge gadigden met een dergelijke benoe ming al heel weinig te maken. Maar in de meeste vroedschappen is de I.E.V.-fractie wel de belangrijk ste. VORSTELIJKE GIFT. De heer K. A. R. Bosscha heeft een bedrag van 50.000 gulden beschik baar gesteld om in de leprozerie van het Leger des Heis te Pelantoen- gan patiënten gedurende drie jaar met bestralingen te doen behandelen. De leiding is opgedragen aan dr. Mulder te Garoet. INTERNEERING VAN MILITAIREN. Volgens de Preangerbode zullen militairen, die aan den opstand heb ben deelgenomen en wier straftijd eindigt, ter interneering worden voor gedragen. REKEST VOOR DE OUD-STRIJDERS Het rekest inzake de betere verzor ging van de oud-strijders heeft thans 34.150 handteekeningen gekregen. VERDUISTERING DOOR EEN NOTARIS. Notaris R. V., te Batavia is, zooals reeds gemeld, in voorloopige hechte nis gesteld en wel wegens verduiste ring van f 58.000. Dit bedrag kan als volgt gespecificeerd worden: f 7000, toebehoorende aan Masoead %Batji; f 26.000, bestemd voor de Eykenstich- ting; aan saldi van verschillende cliënten hem toevertrouwd© gelden om overschrijvingen te bewerkstelli gen ruim f 18.000; f 4500, toebehooren de aan Oemar Badjeber en f 1700, toebehoorende aan liet Pasir Ganibi- Comité. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. M. G. C., waarnemend gemeente secretaris van Cheribon is wegens valschheid in geschrifte door den Raad van Justitie tot een gevangenisstraf van 5 jaar veroordeeld, met aftrek van voorloopige hechtenis. HET KONINKLIJK HUIS EN INDIë. Eenige bladen keuren op scherpe wijze de uiting van de Indische Cou rant af, waarin dat blad zich naar aanleiding van het a.s. bezoek aan Indië van den Belgischen kroonprins teleurgesteld betoont over gebrek aan persoonlijke belangsteling van ons Koinklijk Huis. Zoo schrijft de Loco motief, dat het een inbreuk op het goede gebruik is,'het Koninklijk Huis te betrekken in polemiek en critiek. Het is zeer wel mogelijk, den wensch uit te spreken, dat leden van ons Ko ninklijk Huis Indië zullen bezoeken, zender dat men daaraan critiek ver bindt. Het blad hekelt voorts op scher pe wijze de in dit verband door de In dische Courant gebruikte uitdrukken: „belangstelling uit de verte". De Lo comotief noemt de Konnkh'ike belang stelling voor Ned. Indië evident. Deze talrijke gelegenheden op treffende wijze geuit.' Ook het Nieuws van den Dag voor Ned. Indië spreekt zijn levendige ver ontwaardiging uit. Land- en Tuinbouw. AALSMEERSCHE BLOEMEN OP EEN TENTOONSTELLING TE TURIJN BEKROOND. Te Turijn is een internationale indus trie-tentoonstelling gehouden, waaraan ge durende eenige weken een bloementen toonstelling was verbonden. Aan deze ten toonstelling namen ook de Aalsmeersche bloemenkweekers deel en hun succes is daar zeer groot geweest. De heer Krelage, voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem en voorzitter van den Ned. Tuin- bouwraad, die Nederland te Turijn verte genwoordigde, vertelde na zijn terug komst, een en' ander over de tentoonstel ling. Er werden door de Aalsmeersche tuin ders chrysanten, heesters, primula's en cyclamen ingezonden. De bloemen maak ten grooten opgang en met grooten lof werd over de Nederlandsche bloemen ge sproken. Bij de opening van de tentoon stelling, die verricht werd door den her tog van Aosta, werd ook reeds over de groote waarde van de Aalsmeersche in zending gesproken. De inzending van Aalsmeer stond in een zijvleugel van het hoofdgebouw. De achterwand was gedrapeerd met donker paars fluweel, waardoor de bloemen zeer mooi uitkwamen. Een collectieve inzen ding van 2000 chrysanten en 6000 afgesne den rozen werd elk een gouden medaille toegekend en een prix d'honneur supé rieur. De inzending begonia's eri cycla men van D. Baartse verkreeg twee gou den medailles en twee eere-prijzen; die van de wed. P. Eveleens en Zn. (begonia's cyclamen en primula's) een gouden me daille en twee eere-prijzen; de inzending groenblijvende en besdragende heesters van „Terra Nova", kweekerij van W. Kees- sen Jr. en Zn., verkreeg een gouden me daille. Bij den Zaterdag gehouden feestmaal tijd werd de Nederlandsche inzending we derom zeer geprezen. Aardig is nog te vermelden, dat de heer Krelage in Italië vernam, dat Nederland daar zeer bekend is geworden door de Olympische Spelen, dat vele Italianen toen Nederland hebben bezocht, die, naar men hem verzekerde, enthousiast over Nederland zijn teruggekomen. DLITSCHLAND BLOEMENLAND. Ook in het buitenland kent men de Beiersche stad Freising. Men kent het als oude bisschopsstad, maar weet men ook, dat Freising een bloemen stad is, die de eenige school voor bloemenkunst ter wereld bezit? In deze school, een eenvoudig grijs ge bouw, worden de Duitsche bloemisten opgeleid. De school is opgericht door het „Verbond van Duitsche Bloemis ten", met den steun van het Beiersche Departement van Onderwijs en de Beiersche tuinbouwschool te Weihen- stephan, dat vlak in de nabijheid van Freising is gelegen. In heldere, vriendelijke vertrekken genieten de scholieren hun onderwijs. Alle mogelijke werkplaatsen zijn aan cie school verbonden en in de uitge- stiekte tuinen van Weihenstephan wordt practische arbeid verricht. De opleiding van den bloemist is, het biijkt hier duidelijk, een "uiterst inge wikkelde zaak. De scholieren leeren hier het leven van planten en bloemen kennen. Tevens wordt hun zin voor kleuren gewekt. Zij moeten de kleu ren van elke bloem ontleden en haar weergeven in aquarel. Vaak ontdek ken de leerlingen, waaronder zich ook vele meisjes bevinden, slechts vier of vijf kleuren in een bloem, maar spoe dig blijkt, bij de ontleding, da;t dezelf de bloem twintig en meef nuancen bezit. De jeugdige bloemisten leeren hier ook bloemenmanden opmaken en de bloemen schikken in vazaen. De noodige aandacht wordt ook gehecht aan de tafelversiering. Men leert in deze school ruikers binden, vertrek ken versieren, bloemperken en graven onderhouden. Veelzijdig is dus de op leiding, die de leerlingen dezer school genieten, alvorens zich in het practi sche leven te gaan wijden aan de uit oefening van hun mooie beroep. Het is niet ten onrechte, dat men Duitschland een bloemenland noem*. In vele gedeelten van het uitgestrekte Rijk vindt men groote bloemkweeke rsen, en dit voornamelijk in Midden- en Noord-Duitschland. in de streek om Erfurt in Thueringen, in Mecklen burg, in Holstein en tenslotte ook in de omstreken van Berlijn, dat met zijn vier millioen inwoners natuurijk een groot verbruik aan bloemen heeft. Weinige steden ter wereld bezitten, het is voldoende bekend, zulke heer lijke bloemenwinkels als men ze in de Duitsche hoofdstad vindt.'De tuinen, serre's en bloemenhallen van Berlijn zijn in elk opzicht een bezoek waard. Een enkele firma kweekt hier rozen op een terrein, dat vier morgens groot is. De kweekerijen van Dresden zijn ook vermaard. Het Rosarium van Stngerhausen is 16 morgens groot. Men vindt hier 50.000 rozenstruikjes met 8000 verschillende soorten rozen. Anjelieren worden voornamelijk in de omstreken van Stuttgart gekweekt. De serre's, die do bloemisten hier be zitten, zijn in het geheel 56 morgens groot. Berlijn bezit niet minder dan twee duizend bloemenwinkels of ongeveer tien maal zooveel als Londen. Dit be wijst wel, hoezeer de bloemen hier in eere worden gehouden. „Laat bloemen Uw tolk zijn" is een raad, die men hiér in alle bloomen- winkels kan lezen, een raad, die door de Berlijners ook trouw wordt opge volgd. DE AMERIKAANSCHE GERST. De bond van kaasproducenten te Gouda heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zak enen Landbouw een adres gezonden naar aanleiding van de schade, aangericht door het gebruik van partijen Amerikaansche gerst no. 2, welke gerst bij de varkens sioringen in de spijsvertering'en ziek teverschijnselen doet ontstaan. De bond is van meening, dat hier n' snel handelend optreden van de re- gc-ering dringend noodzakelijk is. Hij beveelt aan óf een algeheel verbod van invoer van Amerikaansche gerst no 2, óf een soort van quarantaine stelsel, waarbij vóór de lossing op ruime schaal voederproeven bij var kens worden genomen. NOORD-HOLLANDSCH LANDBOUW- CREDIET ALKMAAR. In de op 30 October j.l. gehouden vergadering van Commissarissen is besloten op de 6 pCt. cumulatief pre ferente aandeelen een interim-divi dend ad 3 pCt. of f 30 uit te keeren. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 1 Nov. Heden aangeko men aan den Rijksvischafslag: 15 stoomtreilers, 37 drijfnetvaartuigen en 33 kustvisschers. Prijzen treilvisch: Groote tong 2,52.85, middel 2,15 2.60, kleine 1,80—2 per KG.; vleet 1,05 5 per stuk; kabeljauw 57—73 per 125 K.G.; leng 1,20—2,20, heilbot 3,90—11.50 koolvisch 0,351,70, kreeft 0,75, alles per stuk; tarbot 29—80 griet 24—50, groote schol 4751, middel schol 41— 45, zetschol 38—50, kleine schol 4,50— 30, bot 9—11, schar 1,30—20, tongschar 1225, pieterman poontjes 331, gr. schelvisch 3642, middel 3036, klein middel 16—29, kleine 5,10—23, groote gullen 14—25, kleine 6—15. wijting 1,106, makreel 16—23, alles per 50 K. G.; verder werden aangevoerd: 37 kantjes volle haring 1718, 727 kant jes steurharing 13,5015,70 per kant je; 14,475 kartjes versche haring 3,20 4,50, 80 kantjes gezouten haring 4, per mand van 42 K.G.; 56 kantjes ge zouten haring 4.60 per kist van 50 K. G.; 2160 kisten versche haring 24,70 per 50 K.G. S cheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. ROTTERDAM, Rott. n. N. York, 31 van Southampton. NICTHEROY, Vancr. n. Rott. 30 te Liver pool. PARDO, Newport n. Portland (O.) 29 van Cristobal. GLAMORGANSHIRE. Vancr. n. Rott. 31 te Londen uitgeklaard. NAR WA, 1 v. Rott. n. Vancr. GLAMORGANSHIRE, Vancr. n. Rott. 1 v. Londen. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. BILLITON, uitr., 30 van L. Marques. JAGERSFONTEIN, thuisr., 1 te Rott. KLIPFONTEIN, thuisr., 31 v. Marseille. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. TEXEL, thuisr., p. 31 Finisterre. IJSTROOM, thuisr., 31 v. Forcados. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. EEMLAND, thuisr., 2 (6 v.m.) te IJmuiden verwacht. GELRIA, thuisr., 3 (8 v.m.) te IJmuiden verwacht. FLANDRIA, uitr., lv. Southampton. ORANIA, uitr., 1 v. Pernambuco. DELFLAND, 1 v. Amst. n. Antwerpen. WATERLAND, uitr., 31 te B. Ayres. KON. PAKETVAART MIJ. GENERAAL VERSPYCK, Amst. n. Bata via, 1 te Port Said. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". P. C. HOOFT, uitr., 1 te Genua. RADJA, uitr., 1 te Batavia. ROEPAT. uitr., p. 1 Gibraltar. KARIMOEN, uitr., 1 v. Pt. Swettenham. MAPIA, thuisr., 30 v. Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA, uitr., 1 (10 v.m.) te South ampton. TJERIMAI, thuisr., 1 v. Colombo., TAMBORA, uitr., p. 31 Suez. SIBAJAK, thuisr., 31 (7 n.m.) v. Marseille. KOT A GEDE, uitr., 1 te Belawan. SITOEBONDO, uitr., p. 1 Gibraltar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7