DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gebouw „PniëT, Middelstegracht: Zit ting van het Toestuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- eD Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Oct. tot met Zondag 2 Nov. a.s. den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. Sassenheim. Vrijdag 2 Nov., 's av. 7K nur. „Bloemlust": vergadering A -R. Kiesvereenigin-g. Maandag 5 Nov., 's av. 8K uur. Stadsgehoorzaal: Concert, te geven door de blinden van het Instituut te Grave. Dinsdag 6 November, 's av. 8K uur. Groote Stads zaal: Concert Leidsche Kunstkring voor Allen. Donderdag 8 Nov„ 's av. 8 uur. Klein-Auditorium Rijks-Universiteit: Lezing dr. H. Schokking over: „Theo- sophie". 13, 14 en 15 November, 's av. 8 uur. Stadsgehoorzaal: Filmavonden „Me- lawan Gelap". Afschrift van bovengenoemd schrijven Is gezonden aan de besturen van den Ned. R.K. Middenstandsbond en den Chr. Middenstandsbond, wier steun en mede werking om genoemd verbod te handha ven, verzocht worden. Van het Nat. Hanzebureau te Rijswijk en van de Vereeniging van den Christelij- ken Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in Nederland, gevestigd te Amsterdam is inmiddels bericht ontvan gen, dat zij t standpunt van den Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers volko men deelen en dit te bevoegder plaatse met kracht zullen verdedigen. INSTELLING VAN EEN ELECTRICITEÏTSRAAD. Een wetsontwerp is ingediend houden de algemeene regelen ter zake van electri- citeitsvoorziening. In de Memorie van Toelichting wordt opgemerkt,dat door het toenemend stre ven naar intercommunale electriciteits- voorziening geleidelijk de gedachte erken ning heeft gevonden, dat de electriciteits- voorziening een zaak geworden is van al gemeen belang, waarbij de overheid zich niet geheel en al lijdelijk kan gedragen. De provinciebesturen zijn reeds lang op dit gebied actief werkzaam, met het ge volg dat in vrijwel alle provincies met uitzondering slechts van Zuid-Holland de electriciteitsvoorziening geheel of voor 'n groot deel in handen der provincies is ge komen. De centrale regeering deed het hare o.m. door de indiening van een wets ontwerp, dat geworden is de wet van 26 April 1918 (Electriciteitsbelemmeringswet) doch dat zich beperkt tot opheffing van privaatrechtelijke belemmeringen voor aanleg en instandhouding van electrici- teitswerken. In 1919 stelde minister König een staats commissie in, die in haar rapport o.a. voorstelde opwekking van stroom en het transport door dehoogspanningsleidingen door den Staat. Naar aanleiding van dit rapport heeft minister König een wetsont werp ingediend, dat niet rechtstreeks Staatsexploitatie voorschreef, maar indi rect toch tot Staatsexploitatie zou leiden. Dat wetsontwerp is ingetrokken na de aanneming door de Tweede Kamer van een motie-Van Beresteyn-Marchant. In 1921 werd daarop opnieuw 'n Staats commissie ingesteld (commissie-van Lyn- den van Sandenburg). Deze commissie ad viseerde o.m., dat de wet het inwerking stellen van bedrijven niet afhankelijk moet stellen van een Rijksconcessie. De minister is echter tot de overtuiging gekomen, dat dit beginsel niet in het ont werp kon worden opgenomen. Immers het verlaten van het concessiestelsel zou ge heel ingaan tegen wat in den loop der tij den is gegroeid. In de jaren dat de con cessies gewerkt hebben is er een tijdvak van groote vooruitgang geweest. Ook de provinciale besturen hebben zich in het algemeen voor het concessiestelsel ver klaard. Echter bestaat er naar het gevoelen van den minister wel aanleiding overeenkom stig het advies der commissie te breken met het stelsel volgens hetwelk de provin cie het uitoefenen van een electriciteitsbe- drijf van een voorafgaande vergunning van het provinciaal bestuur afhankelijk stelt. Naast een Rijksconcessie is er voor een provinciale concessie geen plaats. Het is ook niet juist, dat provincies optreden als bedrijfsvoerders van electriciteitsbe- drijven. Het spreekt echter vanzelf, dat de Provinciale Staten de belangen van hun eigen bedrijven moeten kunnen blijven behartigen. De voordeelen van het concessiestelsel zijn vele: toezicht op de behartiging van het landsbelang, toezicht op tarieven, vei ligheid en bedrijfszekerheid, economische productie, enz. Echter zal het concessie stelsel niet al te straf mogen worden toe gepast, zoodat de vrijheid van bedrijf te zeer aan banden gelegd wordt. Een concessie zal niet worden verleend dan nadat de electriciteitsraad zal zijn ge hoord, welks instelling in dit wetsontwerp wordt voorgesteld. De electriciteitsraad dient den minister van Waterstaat, hetzij op diens verzoek, hetzij uit eigen bewe ging van raad, omtrent al hetgeen ver band houdt met de electriciteitsvoorzie ning van het land. Deze raad bestaat uit ten minste negen door de Kroon telkens voor ten hoogste drie jaren te benoemen leden, terwijl -"en der leden door de Kroon als voorzitter wordt aangewezen, eveneens voor ten hoogste drie jaar. Door de Kroon wordt een instructie voor den electriciteitsraad vastgesteld, terwijl de raad jaarlijks ver slag moet uitbrengen omtrent zijn werk zaamheden. De artikelen 6 en 7 van het ingediende ontwerp bieden waarborgen dat Je ver gunning niet wordt geweigerd als dit niet door de belangen van de algemeene elec triciteitsvoorziening wordt gevorderd. En voorts is, terwille van de veiligheid be paald, dat hij algemeenen maatregel van bestuur voorschriften worden gegeven ten aanzien van de eischen, waaraan installa ties moeten voldoen. Artikel 17 van het ontwerp behelst eeni- ge strafbepalingen. Met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste 1000 wordt gestraft hij, die elec- triciteitsinrichtingen of werken aanlegt, uitbreidt, wijzigt, exploiteert of het ver mogen daarvan vergroot, zonder conces sie of vergunning ingevolge deze wet te hebben, terwijl met gelijke straf wordt ge straft degene, die den ambtenaren aan wie het toezicht en de naleving dezer wet is opgedragen, den toegang tot de inrich ting en werken tot levering van electrici- teit weigert. Voorts wordt met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geld boete van ten hoogste ƒ300 bedreigd hij, die de bovenvermelde algemeene maatre gel van bestuur overtreedt. De mogelijk heid is opengesteld de wet bij gedeelten in werking te doen treden. CONTROLE IN SCHEVENINGENS STRAFGEVANGENIS. In verband met het gebeurde in de bijzondere strafgevangenis te Scheve- ningen zouden eenige leden der Twee de Kamer, blijkens het voorloopig ver slag op de Justitiebegrooting, gaarne uitvoerige inlichtingen ontvangen. Men vroeg, of de controle wel voldoende is en of bet juist is, dat 45 pCt. van bet personeel hulppersoneel is, dat door bemiddeling van de arbeidsbeurs tij delijk in dienst was genomen, ofschoon de gevangenisbevolking daar zeer moeilijk is, zoodat veeleer een bijzon dere selectie van het personeel was vereischt. Ook werd gevraagd, of het juist is, dat bet college van regenten den directeur te zeer aan banden heeft gelegd, zoodat deze te weinig bevoegd- beid heeft. VERKOOP OP AFBETALING. In het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting (Justitie) le^eri wij o.a.: Verscheidene leden wezen er op, dat oe verkoop op afbetaling in ons land onrustbarende afmetingen aanneemt. Erkennende, dat voor kleine burgers dit systeem nuttig kan zijn voor de verkrijging van sommige dure, maar noodige zaken, als naaimachines en stofzuigers, zagen zij noode, dat bet zich op allerlei gebied vertoont. Enkele leden zouden het gewénscht achten, huurkoop geheel te verbieden. HYPOTHEEKBANKEN EN NOTARISSEN. In het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over de Justitiebegrooting lezen wij o.a., dat eenige leden contro le op hypotheekbanken en op ue ges tie van notarissen, voorzoover deze niet valt onder de controle, door de Kamers van Toezicht wordt uitgeoe fend, noodzakelijk achten. Reeds jaren geleden is de wensche- lijkheid daarvan erkend. Gevraagd werd, wanneer het rap port van de commissie, welke tot on derzoek van dit vraagstuk werd be noemd, kan worden tegemoet gezien. GESCHOKT VERTROUWEN IN DE ADVOCATEN? Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Justitiebegroo ting brachten sommige leden in her innering, dat de advocatuur in vroe ger dagen algemeen werd beschouwd als een „nobile officium". Zij vreesden evenwel, dat de gebeur tenissen van den laatsten tijd zij dachten b.v. aan hetgeen is voorgeval len bij de strafvervolging inzake de Veendammer Hypotheekbank deze opvatting in bedenkelijke mate heb ben geschokt. De misslagen, door de advocaten ge pleegd, nemen overigens hand over band toe. In het arrondissement 's Gravenha- ge zijn in één jaar tijds niet minder dan dertien advocaten geschorst, waarvan sommigen voor een tijd van niet minder dan zes maanden. Men achtte de straffen, die opgelegd kunnen worden niet streng genoeg en ue publicatie daarvan noodzakelijk; zelfs de mede-advocaten weten er vaak niets van. Daarom drongen zij aan op wijzi ging van het Reglement van orde en discipline voor de advocaten en procu reurs. De wet op het notarisambt be vat veel strengere bepalingen. INVORDERING VAN GELDEN IN HET BUITENLAND. De persdienst van het Staatsbedrijf der P. T. T. schrijft ons: Een vordering op een in het buiten land wonenden schuldenaar is niet al tijd zoo eenvoudig te innen. Als regel wendt men zich tot een bank, die zich met dergelijke invorderingen belast, deze geeft de vorderingen over aan een buitenlandsch correspondent, die de rekening int en de gelden weer aan de bank doet toekomen, die op haar beurt we>er met haar cliënt afrekent. Ingewijden maken reeds geruimen tijd van de post gebruik. Door tus- schenkomst van de postadministrati- en der verschillende landen kunnen namelijk kwitanties geïnd worden in Algiers, België, Curagao, de vrije stad Dantzig, Denemarken, Duitschland, Faroër, Frankrijk, Hongarije, IJsland, Italië en de Italiaansche koloniën, Luxemburg, Marokko, met uitzonde ring van de Spaansche zone, Ned. In- dië, Noorwegen, Oostenrijk, het Saar- gebied, Suriname, Tsjecho Slowakije, Tunis, Zweden en Zwitserland. Hoe moet de schuldeischer nu han delen, om zijn kwitanties door de post te doen innen? Op de postkantoren zijn kosteloos borderellen verkrijgbaar, waarop de in te vorderen kwitanties moeten in geschreven worden. De wissels op een borderel moeten van denzelfden afzen der afkomstig zijn en bestemd zijn voor één kantoor van inverdering en voor ten hoogste vijf verschillende schuldenaren. Zij mogen niet op ver schillende vervaldagen invorderbaar zijn. Het borderel wordt in een even eens kosteloos verkrijgbaren omslag rechtstreeks, aangeteekend (tegen be taling van het gewone port en recht) toegezonden aan het kantoor, dat met de invordering belast is. Van het ingevorderde bedrag wordt een invorderingsrecht afgehouden, het welk volgens de internationale bepa lingen in maximum dertig centimes bedraagt en voor Nederland op 15 cent ïs bepaald (indien de kwitantie niet voldaan wordt, is een aanbiedings- recht van 10 cent (20 centimes) ver schuldigd. Per postwissel wordt daarna het resteerend bedrag, verminderd met "t postwisselrecht, overgemaakt. Indien meerdere kwitanties zijn ingevorderd wordt het geheele bedrag op één post wissel overgemaakt, zoodat dan maar eenmaal postwisselrecht wordt afge houden. Het innen van een huitenlandsche vordering kost dus in totaal: le. port en recht voor een huiten landsche aangeteekende brief 27Keent. 2e. invorderingsrecht 15 cent of aan- biedingsrecht 10 cent. 3e. postwisselrecht (verschilt naar gelang van bedrag en land van her komst). Bij een inningstermijn van ten hoog ste acht dagen, zal de afzender als re gel binnen 14 dagen na afgifte der kwitantie in het bezit van het inge vorderde bedrag zijn. In het verkeer met België, Duitsch land. Hongarije, het Saargebied, Tsje cho Slowakije, Zweden en Zwitserland kunnen de ingevorderde bedragen, op verlangen der afzenders worden ge stort on een uitrekening, welke in het land van bestemming der zendin gen wordt gehouden, in welk geval al leen stortingsreeht verschuldigd is. Belanghebbenden, die nog nadere in lichtingen omtrent den buitenland- schen kwitantiedienst wenschen, kun nen deze aan het postkantoor in hun woonplaats verkrijgen. BUITENLAND. HET HERSTELVRAAGSTUK. Parker Gilbert opnieuw naar Parijs. Uit de van de diplomatieke verte genwoordigers van het Duitsche Fjjk in het buitenland ontvangen berich ten blijkt, dat de regeeringen van En geland, Italië, België en Japan zich hebben uitgesproken ten gunste van de nieuwe conferentie van deskundigen. Uit. het bericht van den rijksgezant l<> Washington zou voorts duidelijk blijken, dat ook de Vercenigde Staten bereid zullen worden gevonden deel te nemen aan een conferentie tot herzie ning van de Duitsche verplichtingen, mits de onderhandelingen zullen wor den gevoerd door onafhankelijke des kundigen en niet door ambtenaren, die tevens als vertegenwoordigers hun ner regeeringen zouden gelden. Van Fransche zijde worden klaar blijkelijk nog moeilijkheden gemaakt. In verband hiermede heeft Parker Gilbert zich opnieuw naar Parijs he geven. DE STRIJD IN DE DUITSCHE IJZERINBUSTRIE Alles rustig. Naar uit Essen gemeld wordt, is'gis termorgen in het geheele gebied van de Noordwestgroep van de ijzerindus trie de uitsluiting begonnen, zonder dat het tot ordeverstoringen of inci denten gekomen is. In het gebied van Hagen is in zoo verre een complicatie ontstaan, door dat de arbeiders de loonovereenkomst opgezegd hebben, ofschoon in Hagen sinds Juli toeslagen betaald worden. Dit is geschied om de arbeiders in het Ruhrbebied te steunen. Deze op zegging zal waarschijnlijk tegenmaat regelen van de werkgevers tengevolge hebben. Het zal waarschijnlijk onvermijde lijk zijn, dat binnenkort verscheidene mijnen wegens gebrek aan afzet moe ten worden stilgelegd. Reeds wordt in beperkten omvang in verschillende mijnen gearbeid voor namelijk in die, welke voor de cokes verzorging werken. De arbitrale uitspraak. De motiveering van de in het loon- conflict in het district der Noord-Wes telijke groep van de Vereeniging van IJzer- en Staalindustrieelen bindend verklaarde arbitrale uitspraak luidt als volgt: „De arbitale uitspraak stelt met in gang van 1 November 1928 een loons- verhooging voor, die, al naar gelang van de situatie, op de bedrijven ver schillend van toepassing is. In het algemeen is deze belasting nog te dragen en in verband met den algemeenen toestand niet te vermij den. De voorgestelde regeling beant woordt dus, bij nauwgezette inachtne ming van de belangen van beide par tijen, aan de eiscbèn van billijheid. Aangezien overeenstemming tus- schen de partijen over een loonsover- eenkomst, aan te vangen per 1 Novem ber 1928, in weerwil van alle bemoei ingen niet tot stand kon worden ge bracht en het aanbreken van een ta- rieflooze periode met de daaruit voort vloeiende strubbelingen economisch, noch sociaal te dragen zou zijn, moest bindendverklaring van de arbitrale uitspraak plaats vinden. Deze bevoegdheid ontleent de Rijks minister van Arbeid aan de voor schriften in art. 1, paragraaf 6, van het arbitrage-reglement van 30 October 1923". De ondersteuning der uitgeslotenen. De uitgesloten metaalbewerkers zul len ingevolge de wettelijke bepalingen, zoolang de uitsluiting duurt, geen werkloozenondersteuning genieten of daarop aanspraak kunnen maken. De vakvereenigingen betalen echter van heden af hun leden bedragen uit naar evenredigheid van hunne be hoeften. DE ENGELSCHE GEMEEN TER A AD S- VERKIEZINGN. Matige winsten voor de arbeiderspartij Naar uit Londen gemeld wordt, was vannacht half 1 de algemeene stand der partijen: winst verlies Conservatieven 8 56 Arbeiderspartij 75 13 Liberalen 6 11 Onafhankelijken 9 18 De uitslagen van Londen zijn pas heden hekend. De reeds bekende resultaten geven kleine verschuivingen ten gunste der arbeiderspartij. MINISTER-METSELAAR. Churchill geweigerd als lid der vak- vereeniging. Het hoofdbestuur van den Centralen bond van bouwvakarbeiders heeft gis teren te Londen vergaderd om opne ming van Churchill als lid te bespre ken. Naar men zich herinneren zal, had de socialistische burgemeester van Battersea den minister voorgesteld lid te worden van de plaatselijke afdee- ling te Kent, waar Churchill bij den bouw van zijn villa meegemetseld had en had de minister deze uitnoodiging aanvaard. Het hoofdbestuur besliste echter, dat Churchill, ofschoon het zijn bedoeling zelfs apprecieerde, in den zin der vak vereenigingen geen arbeider genoemd kon worden, zoodat hij niet tot den bond kon worden toegelaten. De 5 shilling, die hij reeds als en tree betaald had, zullen den minister teruggezonden worden, met het ver zoek zijnerzijds ook zijn afdeelings- kaart te willen teruggeven. De Britsche draadlooze meldt nog, dat Churchill weigert om de beslissing van het bestuur te aanvaarden, daar het er op neerkomt, dat hij uit de vak- vereeniging gegooid wordt. Naar verluidt, moet hij gezegd heb ben, dat hij niet begrijpt hoe hij aan den wensch van het bestuur gevolg zal geven, zonder de positie van andere le den in gevaar te brengen. Want de le den moeten zekerheid hebben, dat zij Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREI* U HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M N.C. R. V. Al 5.05 V ooravond concert. Zang en muziek. K R. O. 7.Paedagogische lezing. V. P. R. O. V.P.R.O.-avond. 7.35 Mededeelingen en Catechisatie. 8.15 Uitzending van de openbare do- batavond tuuschen Prof. Dr. A. H. de Hartog, te Amsterdam en Ds. H. G. van Wijngaarden, over: „Het principieele verschil tusschen orthodoxie en moder nisme". 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.15 Cursus voor de binnenvaart. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Concert door het omroep-orkest. 8.50 Lezing. 9.35 Voortzetting concert. 10.Persberichten van Vaz Dias. Daarna vervolg concert. KöNIGSWUSTERH.. 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. 8.20 Lezing. 8.50 Concert. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. Daarna muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Orgel, viool, zang. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kindêruurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Kamermuziek. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen en berichten, 7.20 Landbouwberichten. 8.06 Koersen en berichten. 8.20 Concert. In de pauze persberichten. niet om politieke redenen uit hun vaik- vereeniging geworpen worden. AARDSCHOKKEN IN TEXAS EN MEXICO. Gebouwen beschadigd, huizen ingestort. Te El Paso (Texas) zijn aardschokken, ■welke verscheidene seconden duurden, waargenomen. Er is geen schade aange richt. Twee aardschokken deden zich voor te Chihuahua (Mexico), waar zich scheuren vertoonden in het regeeringspaleis en an dere gebouwen. Verscheidene huizen zijn ingestort te Guadalupe bij Juarez. INSTORTING IN EEN BIOSCOOP. Talrijke slachtoffers. In een bioscooptheater te Guayaquil in den staat Ecuador stortte wegens nog niet bekende oorzaken, het geheel bezette balcon van de eerste verdieping naar be neden. Het in de zaal gezeten publiek, dat on der de puinboopen begraven werd, be stond voornamelijk uit vrouwen en kin deren. Ondanks den onmiddellijk aangevangen reddingsarbeid, konden nog slechts wei nig slachtoffers onder de puinhoopen uit gehaald worden. HET PAUSELIJK VREDESAANBOD VAN 1917. Hindenburg als getuige gehoord. In het proces van ridder von Lama con tra den hofprediker Doehring, rijkskanse lier Machaelis en den Evangelischen bond welk rechtsgeding betrekking heeft op 't verwijt van v. Lama, dat de rijkskanselier Micbaelis zich in 1917 achter de opperste legerleiding verscholen zou hebben en op confessioneele groiiJen een vredesaanbod van den Paus zou hebben afgewezen, wordt op het oogenblik ook een aantal buitenlandscbe getuigen gehoord. De verdediger had namens beklaagde aangevoerd, dat de bewering, als zou Mi- chaelis bij de behandeling van het Pause lijk vredesaanbod zich niet aan keizer of rijksdag, doch wel aan de opperste leger leiding gestoord hebben, een vervalsching der historie moet zijn. Miehaelis heeft nimmer volgens den verdediger voor de opperste legerleiding bet veld geruimd, doch zich strikt gehou den aan het besluit van den kroonraad van 11 November 1917. Als getuige is gisteren gehoord de pre sident der republiek von Hindenburg, speciaal met betrekking tot de z.g. be- invloeding van de toenmalige legerleiding I ten aanzien van het Pauselijk vredesaan- bod. Het verboor had plaats in het presi dentspaleis. NIEUWE AGITATIE VOOR TROTZKI. De partijorganisatie ter verantwoording geroepen. De strijd in den schoot der Russische communistische partij, die zich op dit oogenblik vooral tegen de rechtsstaande elementen richt, heeft een nieuwe leven dige bedrijvigheid der aanhangers van Trotzki ontketend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2