CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9d8 JAARGANG VRIJDAG 2 NOVEMBER 1928 NUMMER 2581 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Lelden en buiten Leiden waar agenten gevestigd rijn Per kwartaal1 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/* cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bi) contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen LEKS1L BLAD. Oranje en Indië. Den laatsten tijd staat Indië veel meer in de belangstelling dan voor heen. Nog onlangs drukte ~e heer Colijn zich ongeveer aldus uit: Indië geniet de belangstelling met sprongen, met schokken. Toch, zoo zouden wij er aan willen toevoegen, schijnt het dat Indië meer voortdurend in de aan dacht van de politieke belangstelling zal blijven. Dat komt ook doordat onze Grond wet na de jongste wijziging (bet gaat er niet over ot dat goed is of niet) Indië deel van bet Koninkrijk heelt gemaakt. Aan de andere zijde wordt terecht meer en meer ingezien, dat wij de piaats die wij in bet volkerenverkeer innemen voornamelijk aan onze his torie en aan Indië danken. Aan die herleefde belangstelling voor Indië paart zich ook een vraag om ons vorstenhuis rechtstreeks in die be langstelling te betrekken. Nog pas schreef bet K.-K.„ Huisge zin" daarover een belangwekkend artikel. Dit blad herinnerde, naar aanlei ding van het voorgenomen bezoek van het Belgisch Kroonprinselijk echt paar aan Indië, er aan, dat zooveel moeite reeds is gedaan om ons Vor stenhuis het mogelijk te maken door eigen aanschouwing zich een oordeel over Indië te vormen. Negentig jaar zoo schrijft het blad is bet geleden, dat een telg der Nederladsch© dynastie Indië bezocht: het was in 1837, dat prins Hendrik, de latere gouverneur van het groothertogdom Luxemburg, een jongere broer van koningin Wilhelmina's vader, als jeugdig adelborst onze Oost aandeed Sindsdien heeft geen Oranje meer in Indië voet aan wal gezet, of schoon in de latere jaren herhaal delijk pogingen in die richting zijn aangewend. Toen op een bezoek der koningin zelf niet te rekenen viel, heeft men uit Indië prins Hendrik pogen te hewegen: van ambtelijke en parti culiere zijde werd een verzoekschrift aan den prins geestdriftig gesteund. De prins-gemaal liet weten, dat hij aan het verzoek geen gevolg kon geven. Later vestigde men uit Indië zijn hoop op prinses Juliana tot dusver zonder goed gevolg. Nu moet bij al deze vruchtelooze pogingen niet vergeten worden op wel ke groote moeilijkheden zoo'n konink lijk bezoek stuit. Een dergelijk vorstelijk bezoek kan aan Indië niet gebracht worden op dezelfde eenvoudige, ja wij zouden haast zeggen, gemoedelijke wijze waarop hier een koninklijk bezoek gebracht wordt. Tegenover de Indi sche vorsten moet dat met grooten luister plaats hebben. Voor Prinses Juliana beteekent het ook het zich onttrekken voor een ge- vuimen tijd aan de studie. Maar toch, ondanks de bezwaren, gevoelen ook wij voor het denkbeeld. Het „Huisgezin" wees er op, dat het bezoek van prins Hendrik aan In dië in 1837 uitsluitend beoogde zich een denkbeeld te vormen van de In dische cultuur en dat een eventueel bezoek nu, geheel andere bedoelingen moet hebben. Wij kunnen in stemmen met de volgende slotconclusie waar toe het blad komt. „Prinses Juliana heeft thans een leeftijd bereikt, dat zij, zich aan het verheven voorbeeld van haar moe der inspireerend, levendig beseft, dat alleen de stoffelijke en zedelijke welvaart van een volk een land groot en sterk, de liefde voor de dy nastie hecht maakt. Prinses Juliana in Indië, niet al leen te midd envan autoriteiten en gezagdragers maar te midden van het volk, haar volk, hoe zou dat de Oostersche verbeelding ontvlam men, de trouw van het volk verste vigen, de aanhankelijkheid aan leen te midden van autoriteiten en meerderen. Moge Indië weldra zijn vurig verlangen vervuld zien, dit is een wensch, die ook hier te lande ge deeld en krachtig gesteund wordt". Gesteund, niet in de laatste plaats zoo merken wij tot slot op om dat da .rdoor de band aan Indië en aan het cultureele werk dat wij daar hebben te verrichten hier te lande niet weinig zou versterkt worden. Juist het belang van Indië voor ons nationaal bestaan rechtvaardigt een groote opoffering, rechtvaardigt ook tot buitengewone middelen over te gaan. STADSNIEUWS. A.R. KIESVEREENIGING. Wij herinneren onze lezers nog even aan de vergadering der A.R. Kiesvereeni- ging, die hedenavond in een der zalen van het oude notarishuis „Den Burcht" zal gehouden worden. HOLLANDSCHE KERK TE ROUBAIX Zondagmorgen spreekt hier in de Hooglandsche Kerk de heer J. Rijks, predikant bij de Hollandsche gemeen te te Roubaix (Fr.). De eenigste Hol landsche kerk in geheel Frankrijk, die een geheel eenige plaats inneemt on der de buitenlandsche Hollandsche kerken, daar zij Hervormde, Doops gezinde, Gereformeerde, Luthersche in één gemeenteverband opneemt, en reeds bijna 70 jaar bestaat. Zij mag géén fondsen bezitten door de Fran- sche scheidingswet, „Kerk en Staat", en kan de hulp uit het Vaderland niet missen, al doet zij zelf wat zij kan. Wie meer weten wil kome Zondag morgen, waar na de prediking mede deelingen zullen worden gedaan van deze gemeente, en er gelegenheid we zen zal na den dienst den predikant persoonlijk te ontmoeten. DE OPENING VAN HET PSYCHOPATKENASYL. Zooals gisteren reeds in het kort gemeld heeft na minister Donner on ze burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, een korte rede gehouden. De burgemeester heeft den minister geantwoord dat de commissie zeer vereerd is met deze nieuwe inrichting en dat zij naar haar beste vermogen zal trachten aan de verwachtingen, welke de minister daaraan stelt te voldoen. Spr. zeide vervolgens dat Leiden gaarne medewerking had ver leend om de inrichting daar ter stede gevestigd te krijgen, hoewel het ge bouw waarin het is ondergebracht er een is van zeer bijzondere kunst waarde. waarvan men niet gemakke lijk afstand doet. Het deed spreker oprecht genoegen dat het door de goe de zorgen van baron van Lynden in zoo voortreffelijken staat was herre zen. Maar bovendien had de gemeen te gaarne tot dit doel medegewerkt omdat de ligging van het gebouw zoo bij uitstek gunstig is. en zich als van nature aansluit bij het Boerhave- kwartier. In kort rayon vinden we hier bijeen een gesticht voor zenuw lijders (Rhijngeest), zwakzinnigen (Voorgeest), krankzinnigen (Ende geest) en thans het psychopathenasyl, terwijl temidden daarvan nog het psy chologisch laboratorium der Univer siteit is verrezen. In zijn kwaliteit van president-curator hoopt spr. dat ook de Universiteit haar voordeel met deze nieuwe inrichting zal kunnen deen, wat evenwel alleen mogelijk zal zijn bij innige samenwerking tusschen Universiteit en Psychopathengesticht. Spr. uitte den wensch, dat deze sa menwerking zóó vruchtbaar zal zijn, dat zij een zelfvernietigend effect heeft, doordat de behoefte aan derge lijke inrichtingen zal afnemen. Tenslotte wijdde spr. aandacht aan het toezicht dat behalve door de af- deeling van het departement en den minister, wordt uitgeoefend door een psychopathenraad en een afzonderlij ke commissie van toezicht, uit stad- genooten bestaande. Spr. ziet in deze commissie «en instituut, dat met hulp en advies ter zijde zal staan. Waar de minister in deze commissie mannen er: vrouwen benoemd heeft, die volko men voor deze taak berekend zijn, vertrouwt spr., dat zij in di,t opzicht veel en nuttig werk zal kunnen ver richten. Namens de commissie zegde spr. den directeur de volle medewer king toe. Minister Donner heeft mr. Van Schaik en mr. van de Sande Bakhuy zen nog voor de door hen gesproken woorden bedankt en ten opzichte van dl*. Scholtens sprak spr. de hoop uit, dat het hem mogelijk zal zijn de denkbeelden in vervulling te brengen, die deze omtrent de verpleging koes tert en zonder welke denkbeelden de ze sombere en moeilijke taak onmoge lijk ten volle zal kunnen worden ver vuld. DISTRICTSVERGADERING NED. JONGELINGSVERBOND. Morgen. Zaterdag 3 November, ^al in het Wijkgebouw Levendaal 103 al hier, vanwege de provinciale Commis sie in Zuid-Holland van het Nederl. Jongelingsverbond een districtsver gadering worden gehouden, die aan vangt des middags om 5 uur. Naast verschillende andere werkzaamheden zullen ook een tweetal referaten wor den gehouden. Voor de pauze zal de heer A. H. de Boer, oud-Bondssecreta- rls te Amsterdam, spreken over „Het winnen van nieuwe leden", terwijl na de pauze ds. J. van Veen te Muider- berg een rede zal houden over „Le vensverdieping". WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Gisteravond hield pfof. J. P. Ver haar (Warmond) in het klein-audi- torium der Universiteit alhier zijn tweede voordracht over „Der Mensch- beid Zondeval". Spr. had zijn lezing in 'drie deelen gesplitst. In het eerste deel behandelde hij den geluksstaat der eerste menschen in het paradijs vóór den zondeval. Vooreerst in de natuurlijke orde: God schiep c'en mensch naar Zijn beeld en gelijkenis, begiftigde hem met een helder verstand en vrijen wil, schonk hem een onsterfelijke ziel, en plaatste hem in een paradijs van volkomen natuurlijke vreugde. Bovendien schonk God den mensch verschillende buiten natuurlijke privilege's: de mensch was vrij van de zondige begeerlijk heid, vrij van lichamelijken dood. vrij ook van alle lijden. Tenslotte verhief God den mensch in de bovennatuur lijke orde, door hem aan te nemen als zijn eigen kind en hem te bestemmen vcor de eeuwige zaligheid. Zoo was de mensch een wonder van goddelijke sv-heppingsschoonheid. In het tweede deel behandelde spr. den in Genesis meegedeelden zonde val. Na eerst scherp de historische om standigheden, waarin deze val plaats vend, te hebben uiteengezet, gaf spr. een uitvoerige analyse van het psy chologisch zondeproees in Adam en Eva. Door listig geformuleerde vragen en beweringen* bracht de duivel den eersten mensch tot een innerlijke zende van hoogmoed des geestes en tot een momenteelen geloofstwijfel; daardoor werd de harmonie tusschen 1' et hooger en lager streefvermoigen verbroken kwamen beiden eerst Eva, dan Adam door de zinnelijke begeerlijkheid gemakkelijk tot de zonde van ongehoorzaamheid tegen God. In het derde deel werden de gevol gen van de eerste 'zonde besproken. Vooreerst de persoonlijke gevolgen voor Adam en Eva: zij verloren het kindschap Gods, zij zouden voortaan onderhevig zijn aan de zondige be geerlijkheid, en aan lichamelijk lij den en sterven, bovendien werd het paradijs voor hen gesloten, en werd de arbeid harde levenswet. Vervol gens was Adam door God gesteld tot stamvader van het menschengeslacht en was zijn zonde een zonde der gan- sche menschheid (erfzonde). Daar door worden sindsdien alle menschen -geboren in erfzonde, is hun verstand verduisterd, hun wil ten kwade ge neigd. moeten allen sterven en is het lijden universeel. Hierdoor wordt een volledige explicatie gegeven van het probleem van het kwaad in de wereld, waarvan in de volgende voordrach ten de door God gegeven oplossing zal worden behandeld. De volgende voordracht op 15 Nov. behandelt de „Messiaansche verwach tingen". LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vcrige maand ingelegd f 395.982,84 en terugbetaald f 349.005,63; 155 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 79 boek jes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 17.238 inleggers, in clusief 669 deelnemers aan den Af- haaldienst, bedroeg einde October f 7.094.436,63. In 2238 posten is iri deze maand door den Afhaaldienst f 4.238,ont vangen. WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 31 October 1928 ingeschreven 607 werk zoekenden. Op denzelfden datum vah het jaar 1927 bedroeg het aantal in geschrevenen 756. DE NIEUWE POSTTARIEVEN. Wij ontvingen van het Postkantoor hier ter stede een ij overzicht van de pesttarieven met inbegrip van de pakketpost, de kwitantiën-inning en postwissels en girodienst enz. Het ge heel is beknopt en overzichtelijk ge steld. Voor kantoren een gemakkelijke vraagbaak. Verkrijgbaar aan bet post kantoor voor vijf cent. JUBILEA. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer G. Verver, onder de cliënten beter bekend onder den naam Gerrit, bij de fa. Gebr. Eggink in dienst trad. Toen door overlijden van de firmant, in 1926 de beide zaken werden ge splitst, ging de heer Verver mede naar de zaak Breestraat over het Postkantoor, gedreven door den heer C. J. Eggink, met wien hij ook al die jaren samenwerkte. Deze dag zou ook voor den jubilaris riiet onopgemerkt voorbij gaan. Bij zijn komst werd hij eerst door zijn pa troon hartelijk gelukgewenseht en ge rot md om zijn plichtsbetrachting, mede namens zijn moeder, de weduwe van zijn vorige werkgever. Hij deed clit vergezeld gaan van een geschenk onder couvert. Daarna was de beurt aan de oudste van het personeel om namens hen, gelukwenschen en 'n geschenk aan te bieden. Het verdere van den dag werd bij natuurlijk in de gelegenheid ge steld ten zijnen huize Prinsenstraat 9 in feeststemming door te brengen. Heden herdacht de heer J. de Lange den dag. waarop hij voor 25 jaar in ge meentedienst kwam op het abattoir. Van deze 25 jaar was hij 10 jaar nachtportier en de overige 15 jaar stalknecht. Hedenmorgen werd de jubilaris per auto van zijn woning gehaald, en bij den directeur ontboden, die hem op hartelijke wijze toesprak en hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigde. Van de ambtenaren van het aha-ttoir ontving hij bloemen en ern electrische hanglamp; van het overige personeel een theekast. De jubilaris dankte allen voor de tot hem gerichte woorden en de prachtige ca deau*. Het verdere gedeelte van den dag mocht hij in den huiselijken kring doorbrengen. LITERAIRE FACULTEIT. Mej. G. Berlage heeft bedankt als ab actis van de Lit. faculteit der Leid sche studenten. In de thans bestaande vacatures zijn door het bestuur candidaat gesteld Mej. J. H. Waszink als ab-actis, Mej. S. G. Visser, assessor I en Mej. G. Bur- gersdijk, assessor II. Gistermiddag is de 3-jarige J. v. d. B. ten huize van zijn ouders, wo nende in de Lindenstraat, van een stoel gevallen, waarbij het kind met het achterhoofd op een steenen schaal terecht kwam en bloedend werd ge wond. Het is in het Acad. Ziekenhuis ver bonden. Door de politie is op den Morsch- weg een rijwiel aangetroffen, dat daar onbeheerd stond. Inlichtingen bij de politie. BINNENLAND. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN BELGIë EN NEDERLAND. Men meldt uit Berlijn: De corespondent van bet Berliner Tageblatt te Brussel verzekert van bij zonder goed ingelichte zijde te hebben vernomen, dat België de jongste, van Nederlandsche zijde voorgestelde ka naalplannen, als geheel onmogelijk be schouwt, aangezien het uitloopen van het kanaal in de Schelde bij Bath het grootste gevaar voor de scheepvaart zou opleveren, aangezien op deze plaats te allen tijde botsingentus schen schepen plaats hebben. De doorvaart door het Hellegat Cis eveneens uiterst gevaarlijk, gezien de daar bestaande strooming. De naam Hellegat zegt reeds, hoe gevaarlijk de ze plaats is. België zou echter accoord gaan met een kanaal, dat iets ten oos ten in de buurt van de Zandvliet de Schelde zou verlaten om nabij Willem stad de zuidelijke monding van de Maas te bereiken. Tegen deze oplossing bestaat echter in Nederland verzet, omdat het een begunstiging van de haven van Ant werpen zou beteekenen, hetgeen men in de Rotterdamsche scheepvaartkrin gen niet wënscht. DE NATUURBESCHERMINGSWET Naar wij vernemen, nadert een ont werp van wet voor de Natuurbescher ming langzamerhand zijn voltooiing. De commissie, die het ontwerp heeft voorbereid, heeft van den zomer van dit jaar af er aan gewerkt. Haar voorontwerp maakt een on derwerp uit van interdepartementaal overleg, dat nog over enkele punten verschil loopt. Het ontwerp-Natuurbeschermings- wet, waarnaar velen reeds zoolang met verlangen hebben uitgezien, zal dus wel niet zoolang meer op zich la ten wachten. FINANCIEELE VERHOUDING VAN RIJK EN GEMEENTEN. Bij beschikking van de ministers van Financiën en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, is ingesteld een commissie met opdracht tot het voor bereiden en ontwerpen van den alge- meenen maatregel van bestuur, be doeld in art. 4, laatste lid, van 't wets ontwerp tot herziening van de finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en wijziging van enke le bepalingen der Gemeentewet. In die commissie zijn benoemd: Tot lid en voorzitter: Prof. Mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Handels- hoogeschool te Botterdam; tot leden: de Vereen, van Ned. Gemeenten te 's Belanariikste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Aalsmeersche bloemen te Tnrijn be kroond. Het dreigend conflict bi) Hillen afge wend. Commissie voor de Flnancieele verhou ding ingesteld. Prof. Dooyeweerd spreekt te Groningen over „Souvereiniteit in eigen kring" voor de J.V. op G. G. Buitenland. Parker Gilberi is opnieuw naar Parijs vertrokken. De strijd ln de Duitsche ijzerindustrie. De Engelsche Gemeenteraadsverkiezin gen brengen eenige winst voor de Laboor- partij. Churchill geweigerd als lid der vakver- eeniging van metselaars. Aardschokken in Texas en Mexico. Bioscoop ingestort in Ecuador. Nieuwe agitatie in Rusland voor TrotzkL Dr. Eckener over de Zeppelin-reis. Gravenhage, vertegenwoordigd door Mr. A. Jonker, directeur-secretaris der vereeniging; J. Walch, administrateur der gemeentefinanciën te Amsterdam; Mr. H. W. J. Mulder, referendaris bij het Provinciaal bestuur van Zuid-Hol land te 's Gravenhage; Mr. A. Veen, administrateur van de afdeeling be lastingen en statistiek ter gemeente secretarie van Rotterdam; J. D, A. Visser, hoofdcommies bij het Centraal Bureau voor cle Statistiek te 's Gra venhage; P. Sikkes, gemeente-secreta ris der gemeente Sneek; Mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, burge meester der gemeente Ubbergen; tot secretaris: C. v. d. Berg, adj.-directeur der Vereen, van Ned. Gemeenten te 's Gravenhage. Het secretariaat der commissie is gevestigd in het Departement van Financiën (kamer 11) te 's Gravenhar DE MIDDERNACHTZENDINO. Op 14 November zal te Amsterdam het 40-jarig bestaan der Nederland sche Middernachtzending worden ge vierd. Dit zal o.m. geschieden in een ver gadering van de Nederlandsche Mid dernachtzending vereeniging, onder leiding van haar Voorzitter, Dr. Lam- merts van Bueren. Na hem zullen als sprekers optre^ den de minister van Justitie, Mr. Dr. J. Donner, en burgemeester de Vlugt. Bij gelegenheid van de gedachtenis viering zal een gedenkschrift verschij nen, geschreven door den heer J. N. van Munster. REDDERS GEHULDIGD. Gistermorgen is aan de bemanning van de IJmuider reddingsboot wegens het redden van een aantal schipbreu kelingen van het, het vorige jaar op de kust bij IJmuiden vergane Engel sche stoomschip Shonga, uitgereikt de zilveren medaille van de Engelsche maatschappij voor het redden van drenkelingen. Bij deze gelegenheid werd aan P. de Wijn wegens zijn vele verdiensten voor de Noord- Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij door den voor zitter, den heer Tegelberg, de zilveren medaille van de orde van Oranje Nas sau overhandigd. De heer Tegelberg deelde verder mede, dat de Maatschappij het pen sioen van den heer De Wijn heeft ver dubbeld. ONTWERP WET WINKELSLUITING. Door het bestuur van den Nat. Hanze- bond van Sigarenwinkeliers is aan het be stuur van den Kon. Ned. Middenstands bond te 's-Gravenhage een schrijven ge zonden, waarin het zijn grootste bevreem ding en teleurstelling uitspreekt Over het besluit van het in Sept. j,l. te Alkmaar gehouden congres om den minister te ver zoeken in het ontwerp-wet regelende de winkelsluiting, het verbod van verkoop van tabaksfabrikanten in café's e.cL in richtingen na winkelsluitingstijd te schrappen. Daar door dit besluit de belangen van de sigarenwinkeliers, die toch zeker ook tot den Middenstand gerekend mogen worden, zeer ernstig worden geschaad en de resp. Sigarenwinkeliersbonden reeds vele Jaren tegen deze grove onbillijkheid hebben gestreden, kan het bestuur van den Nat. Hanzebond van Sigarenwinke liers niet nalaten, tegen het besluit van het congres te Alkmaar ernstig te protes teeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1