CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat nit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 9*1® JAARGANG MAANDAG 28 OCTOBER 1928 NUMMER 2577 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da- gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. V De schim van Stenhuis. De heer Stenhuis is uit het N.V.V. verdwenen en eveneens uit de S.D.A.P. maar zijn geest blijft er rondwaren. Stenhuis was de man die niets moest hebben van het diplomatiek overleg, integendeel hij predikte sterk de ont houding van elke samenwerking met de burgerlijke partijen. Als zoodanig maakte hij school in de partij en in het Verbond waarvan hij voorzitter was. Nu is hij verdwenen, maar de geest door hem gekweekt is nog lang niet verdwenen. Dat is npg verleden week gebleken in de hoofdstad. De S.D.A.P. raadsfractie wilde twee wethouders zetels accepteeren, maar de partij heeft dat verhinderd. Met 1023 stem men voor en 196 tegen is door de kie zers beslist, dat de S.D. raadsleden geen Wethoudersfunctie zullen aan vaarden tenzij het volle pond, drie wethouders zetels, hun wordt toebe deeld. De Sociaal-Democratische raads fractie was van meening dat het haar plicht is in dit geval aan den verant woordelijken arbeid van het Dag. Be stuur deel te riemen. Maar de partij ©ischt het anders. Het is onbegrijpelijk, dat de sociaal democraten zelf niet inzien, dat op die manier het werk hunner Raads fractie met lamheid geslagen wordt; want dat dr. Wibaut en zijn medele den nu veroordeeld worden tot on vruchtbare tegenwerking, waar zij zelf zich tot vruchtbare medewerking geroepen achtten. Wat moet er in het gemoed van de ze mannen omgaan? Maar ook welk een demoraliseerende invloed moet er van zoo'n besluit uitgaan. Het Volk zit er reeds een weinig mee verlegen en geeft aan de ver klikkers van de geheimen der verga dering een reprimande. „Wij betreuren het zoo zegt de redactie dat er nog altijd partij- genooten zijn, die mededeelingen omtrent huishoudelijke vergade ringen aan de verslaggevers der burgerlijke pers doen. Uit den aard der zaak geven de aldus vervaar digde „verslagen" geen waarborgen voor betrouwbaarheid en toonen zij een verwrongen beeld der diskussie. Wij ontzeggen dan ook aan deze „verslagen" alle kracht. Men zal er zich nimmer op mogen beroepen. Nu gelooven wij er niet veel van dat een Volkverslag de bovenvermel de feiten zal kunnen weerspreken. Veeleer is het inderdaad een al te duidelijke waarschuwing naar onze zijde voor de gevaren der S.D.-politiek en dat moest niet maggen. Intusschen wij willen gaarne die waarschuwing vastleggen. Zooals het bij de S.D.A.P. gaat be- geeren wij het niet. Wij houden ook van overleg tusschen kiezers en geko zenen, maar laten in de uitwerking onze vertegenwoordigers binnen de perken van het beginsel vrij. Wij zijn hét met de Nederlander eens. die schreef, dat de verwezenlij- knig van de democratsche gedachte van directe medewerking der gekoze nen des volks, aan het werk der wet geving en aan de bestuurstaak in Pro vincie en Gemeente, op den duur al leen mogelijk is bij een streng uit-el- kander-houden van de onderscheidene bevoegdheden. STADSNIEUWS. Ds. A D. MEETER. In de gistermorgen gehouden gods dienstoefening in de Pieterskerk, waar (is. A. D. Meeter voorging in de be diening des Woords, deelde Z.Eerw. mede, dat hij voor het beroep naar de Ned. Herv. -Gem. te Gouda bedankt had. Tevens gaf de prediker zijn blijd schap te kennen over het feit, dat door aankoop van het perceel Rapen burg 10, waar voorheen gevestigd was de administratie van het R.-K. Dag blad ,.De Leidsche Courant", binnen kort in het Centrum van Wijk III een eigen wijkgebouw zou verrijzen, waarin hij zijn ambtelijken arbeid in I.eidens kerk zal voortzetten. Tot dusver had ds. Meeter voor zijn wiikarbeid het gebouw „Nathanaël", Moriaansteeg in gebruik. De gemeente zong aan het einde van Oen dienst den leeraar Gezang 91 vers 3 toe. GEREF. JEUGDRAAD. Vrijdagavond hield in het catechi st tielokaa] van ds. Bouwman (Hooi gracht) de Geref. Jeugdraad zijn eer sten cursusavond van de wintercam- pagne. De vergadering was goed bezocht. Ook eenige ouderen gaven van hun belangstelling blijk. De voorzitter, de heer A. v. Weeren, opende de bijeenkomst met te laten zingen van Ps. 119 vers 17, waarna hij voorging in gebed. Gelezen werd 1 Corinthe 3. In een kort openingswoord heette de voorzitter daarna speciaal welkom ds. H. J. Kouwenhoven, die zoo be reidwillig was dezen avond een rede to houden over „De Ethischen en de Modernen", waarvoor spr. hem reeds bij voorbaat hartelijk dankzegde. Onmiddellijk daarna kreeg ds. Kou wenhoven het woord. Spr. wees er in de eerste plaats op, dat de Ethischen als een van hun voornaamste prin- cipipes uitgaan „het geloof der ge meente". Omdat in het geloof der ge meente staat gegrift, dat zij een le vende Heiland hebben, waarmee zij leven en dood willen doorgaan, nemen zij het aan zoodat zij dus feitelijk een subjectief standpunt innemen. De Ethische opvatting van de Hei lige Schrift is niet belijnd. Aan het persoonlijk gelo-of wordt overgelaten in hoeverre dez£ aloude oorkonde het Woord is van den levenden God. Daarom ziet spr. ook in deze beschou wing de kloof die Ethischen van Ge reformeerden scheidt. Het is echter niet het eenige verschilpunt. Ook hun geringschatting van de dogmatiek en de historische feiten, alsmede hun vi.rwerping van het rechtselement in den godsdienst, waarvoor zij maar lie ver het element van de liefde in de pla.ats zetten, voert ons van hen weg. Echter er zijn ook wel dingen die in hen gewaardeerd moeten worden, ze ker niet het minst hun sympathiek optreden in het begin van de 19de eeuw en voorts hun belangrijk werk op philanthropisch gebied om niet te vergeten hun persoonlijke godsvrucht. Wat betreft de modernen, merkte spr. op. dat zij later zijn opgetreden dan de ethischen, hoewel ze niet uit hen zijn voortgekomen. De modernen of liever modernisten stellen den bij bel ondergeschikt aan de wetenschap zoodat tusschen hen en de Gerefor meerden een scherp© scheiding ligt. De modernen verwerpen stellig de opstanding, de hemelvaart en de we derkomst van Christus, grondpilaren waarop de Geref. dogmatiek rust. Als schrikkelijk gevolg van hun optreden kan aangemerkt worden de Schoolwet van Kappeyne. Uit dien tijd dateert echter ook het schitterende werk van dr. Kuyper „Het modernisme een fata morgana". Onder Gods bestuur was het aan de opgravingen in de oude wereld te danken, dat aan het moder nisme een gevoelige slag werd toege bracht. Evenwel er trad een tweede tijdperk in, waarin het standpunt in zake de volgorde van de wet en de profeten werd gewijzigd, in dien zin, dat men thans aannam, dat de wet gegeven was voordat de profeten op stonden. Echter beweerden velen dat de wet in Babel haar oorsprong heeft gevonden. Ook het tweede tijdperk van het modernisme is bijna afgeloo- pen, het derde is er echter op oevolgd. Hierin voert niet de kennis den bo ventoon, maar treedt het mystieke element meer en meer op den voor grond. Nadat vervolgens eenige oogenblik- ken was gepauzeerd volgde op het interessante referaat van ds. Kou wenhoven een levendige bespreking, waaraan door velen der aanwezigen werd deelgenomen en waarin op ver schillende dingen nog een beter licht werd geworpen. Ongetwijfeld was de voorzitter de oprechte tolk van de vergadering toen hij ds. Kouwenhoven dankzegde voor den leerzamen avond dien hij de aan wezigen met zooveel bereidwilligheid heeft verschaft. Ds. Kouwenhoven ging voor in dankgebed. De eerste cursusvergadering van den Geref. Jeugdraad is heel goed ge slaagd. Ze kenmerkte zich weer door een bijzonder gezellige en intieme sfeer, waardoor het bezoek ongetwij feld zeer veraangenaamd wordt. BUURTVEREENIGING „EENSGEZINDHEID". De Buurtvereeniging „Eensgezind heid", die waarlijk geen introductie bij het Leidsche publiek meer noodig heeft, en wier werk in het belang van de jeugd in de Zijlsingelwijk veler sympathie wegdroeg en andere wijk- vc-reenigingen ten voorbeeld is ge- -weest,, vierde Vrijdagavond in de keurig versierde groote zaal van „L'Union" haar eerste lustrum. Het was dien avond juist vijf jaar geleden dat de vereeniging op initiatief van den wakkeren heer F. v. d. Broek werd opgericht die er al dien tijd de ziel van was en voorzitter tevens. De opkomst was .-bijzonder groot. Ceen plaatsje in de zaal was onbezet. o.a. ook vertegenwoordigd en had haar oudere zuster vereerd met een prachtige bloemenmand. Precies acht uur opende de heer v. d Broek de feestelijke bijeenkomst met een hartelijk welkom tot de aan wezigen en bracht daarna nog eens in herinnering wat er in den afgeloopen zomer voor de kinderen werd gedaan, in het geheel een kleine 300. Verder deelde hij mede, dat er zoo wel van den oud-burgemeester, jhr. De Gijselaar, als van den tegenwoor- digen burgemeester, mr. Van de San- de Bakhuyzen, gelukwenschen waren ingekomen, alsook van de 3 October- vereeniging en van enkele zusteror ganisaties. Spr. bracht de betrokkenen daar voor dank, dankte tevens de vele ver- eenigingen en personen die in den loop der jaren het bestuur met raad en daad hadden bijgestaan; afzonder lijk noemde hij in dit verband de heer Bernard de Koning. Na de toegejuichte openingstoe spraak volgden er voor het bestuur eenige verrassingen, waarin de kinde ren zelf de hand hadden. Het begon met een schitterend tableau, waarin in afwisselende kleuren hulde werd gebracht aan het bestuur. Daarna werden de bestuursleden op het podium geroepen om ieder een groote insigne aan te bieden, van wel ke taak een klein meisje, die een toe passelijk gedichtje opzegde, zich kweet. De voorzitter deelde mede, dat zijn echtgenoote in deze verrassing de hand had gehad. Eindelijk hadden eenige jonge meis jes, geheel op eigen initiatief, mooie kransen gemaakt, die alweer met een tableau aan de respectievelijke be stuursleden werden aangeboden. Intusschen weerde het orkest zich dapper, waardoor, vóórdat met het eigenlijke programma werd begonnen, de stemming in de zaal kwam. De Chr. Mandolin:club „Marjacof", directeur de heer J. P. A. Mayer, open de het officieel© programma met het spelen van eenige nummers, waar met aandacht naar werd geluisterd. Niet minder bevielen een drietal lie deren: „Mijn Nederland", „Lofzang" en „Slaap zacht" gezongen door „Elf jes", een clubje van elf der grootste meisjes uit de buurt, waarvan helaas een was uitgevallen, doordat zij moest worden opgenomen in een Ziekenin- richting. De voorzitter dankte de meisjes, alsmede den heer Mulder, onder wiens leiding de zang was ingestu deerd. Het nummer dat hierop volgd. Viel al zeer bijzonder in de smaak. De damesgymnastiekvereen. „Con cordia" voerde onder leiding van den bekwamen heer J. Nievaart eenige Niels Bukh- en rhythmische oefenin gen uit, die hartelijk werden toege juicht. Ter afwisseling gaf de humorist, de heer C. Spaanderman, die zich reeds verdienstelijk had gemaakt met het arrangeer en van de tableaux, eenige humoristische voordrachten. Daarop volgde het meer kunstzin nig gedeelte, waarbij mej. Yda van Grol (piano) en de heer C. Verver (vióol), de aanwezigen wisten te boeien. Wij mogen hierbij niet verge ten de aardige begeleiding op de piano van het „Ave Maria" door het doch- torje van den voorzitter, de jongejuf frouw Grietje v. d. Broek, leerlinge van Cor de Wekker. Ter versterking van de kas (de vereeniging heeft een jaarlijksche be grooting van circa f 1300) waren er allerlei attracties, waaronder een verloting van tal van mooie prijzen, door vrienden der vereeniging welwil lend aangeboden. Het was al heel laat toen de, ook in het speechen onvermoeid© voorzitter de zoo hijzonder geslaagde lustrum viering sloot. En nu stevent „Eensgezindheid" op dezelfde loffelijke wijze naar haar tweede lustrum. HET RIJKS PSYCHOFATHENASYL. Dr. Jacob Scholtens, 1ste geneesheer hij de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen, die benoemd is tot di recteur van het 1 November in ge bruik te nemen Rijks Psychopathen- asyl alhier, werd September 1871 te Groningen geboren en 12 October 1890 aan de Rijksuniversiteit te Groningen ais student in, de geneeskunde inge- srheven. Hij promoveerde aldaar den 20sten December 1900 op een proef schrift, getiteld: De combinatie van dementia paralytica met andere psy ch o-sen. Na zijn promotie werd hij genees heer aan het krankzinnigengesticht Meerenberg en in 1901 geneesheer directeur van "t krankzinnigengesticht te Paramaribo. In 1908 vertrok hij naar Oost-Indie, waar hij benoemd was tot geneesheer bij het krankzinnigenge sticht te Buitenzorg, waarvan hij na eenige jaren directeur werd. Hij bleef dit tot 1924, toen hij, met verlof in Europa zijnde, werd benoemd tot 1ste geneesheer bij de bijzondere strafge vangenis te Scheveningen, welke functie hij tot dusver heeft vervuld. Dr. Dirk Wiersma, die benoemd is tot adjunct-directeur van het Psycho- pathenasyl, werd 16 Mei 1899 te Gro ningen geboren en is een zoon van prof. dr. E. D. Wiersma, hoogleeraar in de psychiatrie, aan de universiteit aldaar. Hij werd 26 September 1917 als student in de geneeskunde aan de universiteit te Groningen ingeschre ven en promoveerde aldaar den 26sten Juni 1923 tot doctor in de geneeskun de op een proefschrift, getiteld: „Over de psychiatrie van dementia praecox. Een historisch, kritisch en experi menteel onderzoek". Eengen tijd was hij assistent bij zijn vader en de laatste jaren conservator bij de psychiatrisch-neurologische kli niek der rijksuniversiteit te Gronin gen. ERFELIJKHEIDSLEER EN EU GENETIEK. Vanwege het Nederlandsch Natio naal Bureau voor Anthropologic zal van 5 tot en met 9 November in het anatomisch laboratorium op het ter- ren van het nieu\we academisch zie kenhuis een cursus worden gegeven Over erfelijkheid en eugenetiek. Maandagavond 5 November van 8 9 uur zal dr. M. J. Sirks spreken over de beginselen der erfelijkheidsleer en van 9.15 tot 10.15 uur dr. Joh. van der Spek over: Erfelijkheid bij den mensch Dinsdagavond 6 November van 8 9 uur houdt prof. dr. N. Ph. Tendéloo een voordracht over het constitutie- vraagstuk en van 9.1510.15 uur dr. P. J. Waardenburg een voordracht over: Tweelingonderzoek en erfelijk- heddsstudie. Woensdagavond 7 November van 8 9 uur zal dr. C. P. Frets spreken over erfelijkheid van hoofdvorm en van 9.1510.15 dr. M. A. van Herwer den over: De 'genetische beteekenis der bloedgroepen. Donderdagavond 8 November zal 89.15 uur prof. dr. H. Bouman een voordracht houden over: Het genie (als biologisch probleem) en van 9.30 10.30 prof. dr. F. J. van Bemmelen over de beginselen der bio-genealogie. Vrijdagavond 9 November zal van 89 uur dr. D. Herderscheê spreken over de genese van het achterlijke kind en van 9.1510.15 uur dr. C. HagedoornVorstheuvel La Brand over eugenetiek. MUSEUM „DE LAKENHAL!'. In de Lakenhal zal omstreeks Kerst mis een tentoonstelling worden ge opend van portretten uit het tijdvak 1800—1850. De heeren mr. dr. J. C. Overvoorde, voorzitter; A. Coert, secretaris (corres pondentieadres: Sted. Museum de Lakenhal Leiden); W. J. G. C. Bijle- veld; dr. J. J. de Gelder; prof. dr. W. Martin en mr. A. Staring, hebben zich bereid verklaard een commissie te vormen voor het organiseeren dezer tentoonstelling, terwijl de burgemees ter, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, het eerevoorzitterschap heeft aan vaard. De bedoeling is vooral portretten uit Leiden en omgeving te verkrijgen, aangevuld met belangrijke werken vari elders. Niet alleen zullen olieverf portretten worden geexposeerd. maar ook miniaturen, teekeningen en sil houetten, zoodat een zoo volledig mo gelijk overzicht kan worden gegeven van wat Leiden en omgeving aan goe de portretkunst uit de eerste helft der 19e eeuw bezit. SCHILDERIJENTENTOONSTELLING In het Stedelijk Museum „De La kenhal" zal Donderdag 1 Nov. a.s. een tentoonstellng worden geopend van schilderijen door Ed. Karsen. MUSEUM VAN OUDHEDEN. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, is benoemd tot berichtge ver van het Rijksmuseum van Oudhe den alhier, huiten bezwaar van 's Rijks schatkist, de zeereerw. heer Aug. L. Kengen, pastoor te Caberg. DE FORENSENBELASTING EN HET TRAM-PERSONEEL. De raad van beheer van de Haag- sche Tram heeft naar „Het Volk" meldt in zake restitutie van de foren senbelasting aan het personeel van de tram, dat op de intercommunale lij nen werkt besloten, restitutie toe te kennen tot het bedrag, dat zij, die niet vrijwillig op deze lijnen dienst doen, meer moeten betalen dan het geval zou zijn geweest, indien zij volledig orider de Haagsche belastingregeling waren gevallen. Binnenland. Grootsche huldiging van H. M. de Koningin-Moeder te Den Haag. Het vijfde vliegtuig te Weltevreden aangekomen. Het internationale Roode Kruiscon- gres gesloten. Buitenland. Politieke rede van Poincaré. Een boodschap van Mussolini bij den zesden verjaardag van den op- marsch naar Rome. Groote overstroomingen in het Zwitsersche kanton Tessino. Storm aan de Fransche kust* De ,Graf Zeppelin'' is gestart voo? tie vlucht naar Duitschland. GOUDEN JUBILEUM W. J. DEKKER. De jubilaris geridderd. Heden herdacht de heer W. J. Dek ker den dag waarop hij voor 50 jaar in dienst trad'als letterzetter hij de firma A. W. Sijthoff's Uitgevers-Mij. alhier. De jubilaris werd hedenmorgen met zijn echtgenoote allereerst ontvangen op het privé-kantoor van de directie, waar hij werd toegesproken door den heer Van Looy, die hem prees om zijn buitengewone nauwkeurigheid en ijver, en na een hartelijken geluk- wensch hem overhandigde de gebrui kelijke enveloppe met inhoud, bene vens een fraaie boriquet bloemen. Daarna sprak onze burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. den jubilaris toe. Spr. wees er op, dat deze dag een dag is van herdenking en van overdenking. Deze overdenking zal misschien wel, aldus spr., de wensch bij u doen opkomen, dat ver schillende dingen anders gedaan, wa ren. Uw superieuren echter hebben u leeren kennen als een werkman eerste klas. Spr. deelde daarna mede, dat het H. M. de Koningin heeft wil len behagen den heer Dekker te ver- er-ren met de medaille in brons van Oranje-Nassau. Ook het 'gemeentebe stuur stelt het daarom op prijs den jubilaris te complimenteeren. Vervolgens werd de jubilaris nog gefeliciteerd met enkele hartelijke woorden door den heer dr. Beets, na mens de redactie van het nieuwe Woordenboek der Nederlandsch© Taal, waaraan de jubilaris zeer langen tijd heeft gewerkt en nog werkt, door den heer v. Waalwijk, president-commis saris der N.V. en door den heer Du- croix. namens het administratief per soneel. Daarna had plaats de huldiging in de zetterij door de kameraden. De heer Goldenherg, een der oudste zetters, feliciteerde den jubilaris na mens het geheele personeel en wees daarbij op de prettige kameraadschap pelijke samenwerking die steeds on derling heeft bestaan, terwijl hij hem tenslotte een fraaie klok als blijk van waardeering aanbood. Nadat allen den jubilaris de hand hadden gedrukt volgde tenslotte nog de huldiging door de chefs en de pro curatiehouders, die hem een mooie kapstok aanboden, terwijl zijn echt genoote werd vereerd met fraaie bloemen. De jubilaris antwoordde telkens met eenige woorden van dank. Zooals men ziet heeft men den ju bilaris, die algemeen wordt bemind en gewaardeerd een allerhartelijkste hulde gebracht die hij dan ook onge twijfeld heeft verdiend. De heer Dekker kreeg het verdere van den dag vrijaf om in familiekring het gedenkwaardige feit te vieren. OUDEJAARSAVOND. Volgend adres is aan den raad ge zonden: Geeft met verschuldigde eerbied te kennen de afdeeling Leiden van den Bond van Hotel-. Cafe- en Restaurant- personeel in Nederland, ten deze do micilie kiezende Schelpenkade 56, en vertegenwoordigd door de onder- geteekenden J. H. Knaap en Ch. Ver- mey, resp. voorzitter en secretaris; dat zij Uwen Raad verzoeken die maatregelen te willen nemen, welke leiden tot het sluiten van Koffiehui zen, Café's. Restaurants en Cabarets op 31 Dec. (Oudejaarsavond) des avonds om half tien uur; dat adressante ter toelichting en motiveering van dit verzoek het vol gende onder uw aandacht wil bren gen: Het is Uwen Raad, naar wij durven aannemen, bekend, dat het personeel, werkzaam in dit bedrijf, zeer zelden in de gelegenheid, is bij bijzondere ge beurtenissen en feestdagen, als b.v. Kerstmis, Nieuwjaar, enz., in den

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1