Sanapw missie, bestaande uit de heeren Stadhou der, de Groot en Los, heeft een rapport doen samenstellen, door haar rapporteur den heer E. J. Los, welk rapport den le den in afschrift is medegedeeld, tegelijk met de naar aanleiding daarvan door B. en W. opgemaakte memorie van ant woord. De heer J. van Leeuwen houdt algemee- ne beschouwingen. Het getuigt van een groot financieel beleid, aldus spr., wan neer bij een aanmerkelijke belastingverla ging een begrooting sluitend is, zonder dat aan het gemeentelijk huishouden te kort wordt gedaan. Zeer zeker heeft tot dit succes ook meegewerkt de veel betere toestand van het waterleidingbedrijf en het mindere aandeel in de aan het Rijk te betalen kwade posten, die tot de helft zijn teruggebracht. Ten aanzien van het rapport der com missie zegt spr., dat hij met alle respect en waardeering van het werk dier com missie heeft kennis genomen, maar, alhoe wel hij zelf voorstander van bezuiniging is, heeft het hem, op zijn zachtst uitge drukt, zeer onaangenaam getroffen, dat de bezuiniging allereerst gezocht is op de salarissen der ambtenaren. Waar de ge meente hier een ambtenarencorps bezit, dat er wezen mag, dat bezield is met werkkracht en werklust en wier eerlijk heid en trouw boven allen twijfel staan, terwijl de ambtenamen die voor 1926 wer den aangesteld tevens werden aangesteld met premievrij' pensioen, daar gaat het niet op, om, om bezuinigingsreden thans een bijdrage te verhalen. De heer Los, rapporteur der commissie, vestigt de aandacht op het groote wegen net dat de gemeente te onderhonden heeft en op de slijtage dier wegen. De aan te brengen vernieuwing zal veel geld kosten. Vervolgens wijat deze spreker er op, dat 'de gemeente geschikte industrieterreinen heeft, waarop andere gemeenten jaloersch kunnen zijn, nl. langs de Vliet en den Rijn. Kunnen we de industrie in deze ge meente binnen leiden, dan zal de finan- cieele positie der gemeente aanmerkelijk sterker worden. Derhalve moeten met het oog daarop maatregelen genomen worden en geeft hij in overweging, om het nog kortelings vastgestelde uitbreidingsplan te gaan herzien en wel in dier voege dat de Vlietweg een 200 M. landwaarts wordt geprojecteerd, waardoor men zal verkrij gen dat langs de Vliet een geschikte los- en laadplaats wordt verkregen. Nadat de heer de Graaf zich verklaard heeft voor verhooging van de wethouders salarissen, wordt overgegaan tot behande ling van de opmerkingen der commissie aangaande die begrooting. Pensioensbijdragen. De voorz. geeft na eenige bespreking een vergelijking tus- schen de salarissen van enkele gemeente ambtenaren en rijks- en provinciale amb tenaren, waaruit blijkt, dat die der laatst genoemde (in ongeveer gelijke functie) veel gunstiger zijn. Öok verwijst hij naar het besluit der Provincie, waarbij bepaald werd dat van de ambtenaren, aangesteld voor 1923, geen pensioenbijdragen zouden verhaald worden. De consequentie der commissie begrijpt hij niet, waar deze spreekt dat Rijk en Provin ne salarissen vaststellen gebaseerd op pensioenverhaal en toen later tot verhaal overgingen, ter wijl zulko bij de gemeente niet is geschied. De consequentie zou meebrengen dat men eerst salarissen vaststelt hooger dan de huidige en dan pas gaat verhalen. De ambtenaren zijn opgeroepen op premievrij pensioen en zij hebben voor een groot ge deelte medegewerkt dat de financieele toestand der gemeente thans zoo gunstig is en nu gaat men als dank daarvoor hun salarissen bekorten. B. en W. kunnen daarom niet meegaan met een zekere libe rale strooming die in dit rapport beli chaamd is, om den arbeider en ambte naar meer werk en minder loon te geven, doch zij wenschen het christelijk stand punt in te nemen, n.l. dat de ambtenaar (arbeider) zijn loon waard is en het na tuurlijk recht heeft van iederen mensch om in zijn arbeid als mensch te leven. Het inkomen dat een ambtenaar zich door zijn arbeid verschaffen kan, moet voldoen de zijn om hem in staat te stellen in zijn behoefte op stoffelijk, intellectueel, zede lijk en godsdienstig gebied te voorzien. De heer Stadhouder, lid der commissie, zegt dat het den voorzitter tot eer strekt, dat hij het voor de ambtenaren opneemt, doch anderzijds is de voorzitter ook hoofd der gemeente. Verleden jaar heeft spr. een nuttige wenk gegeven om met een voorstel van B. en W. te komen tot pen sioenverhaal, doch darraan is geen gevolg gegeven. In andere plaatsen ziet men ech ter wel in, dat er van de salarissen der ambtenaren iets af moet, bijv. Rotterdam, waar men den polit.eagent Lubbe zijn sa laris met 50 heeft verminderd tot 42. Persoonlijk neemt spr. waar, dat de inko mens achteruitgaan van particulieren' en daarom kunnen de ambtenaren ook wel wat missen. De heer Los zegt, dat de commissie wel verwacht had, dat ze bestrijding zou vin den en dat de ambtenaren en beambten zouden trachten hun positie te handha ven. doch hij had wel een anderen floon verwacht dan die waarin de memorie van antwoord is gesteld. Hetgeen de commis sie wil in daadwerkelijke bezuiniging en hij weet dat de commissie in deze de aan eengesloten burgerij van Zoeterwoude ach ter zich heeft. De heer Noordman, wethouder, wijst er op. dat de salarissen der Rijks- en Pro vinciale ambtenaren, ondanks dat deze verlaagd zijn nog gunstig afsteken bij die der gemeente-ambtenaren, waaruit blijkt, dat de salarissen in vergelijking daarme de, altijd te laag geweest zijn. Het is daar om niet consequent om op grond dat Rijk en Provincie verhaal gingen zoeken dit ook te gaan toepassen op de salarissen der gemeente-ambtenaren. i De heer Kompier, wethouder, zegt, dat het Rijk indertijd die verlaging toepaste om den gulden veilig te stellen, dat is hier niet noodig, want wij gaan zelfs de belas ting met 25 pet. verlagen. Na nog eenige discussie wordt dan gestemd over het RECLAME. %JW""*rïabletten bij Verkoudheden en Rheumatiek voorstel van B. en W. (geen verhaal), het welk wordt verworpen met alleen de stemmen der wethouders, van Bennekom, Tijssen en J. van Leeuwen voor. Het voor stel der commissie (8J4 pet.) wordt ver worpen met 5 tegen 6 stemmen. Voor de heeren de Graaf, de Groot. Los. Starren- burg en Noordman. Een voorstel van den heer G. van Leeuwen, gesteund door de heeren de Graaf en Starrenburg om pet. te verhalen (3 voor eigen en 2J4 pet. voor wed. en w.) wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Jac. van Leeuwen. Van Bennekom, Tijssen, Noordman en Kompier. Hierna ontspint zich een lange discus sie over een voorstel van B. en W. om aan den eersten ambtenaar ter secretarie een salarisverhooging toe te kennen van 200. Bij stemming wordt het voorstel echter aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Te gen de heeren de Graaf, de Groot, Los, Stadhouder en Starrenburg. Bij de post jaarwedden der wethouders verwijderen de beide wethouders zich in verband met een voorstel van den heer de Graaf om de jaarwedden te verhoogen tot ƒ400. De heer Stadhouder bestrijdt dit voorstel en zal tegenstemmen, omdat de wethouders naar aanleiding eener opmer king omtrent het afschaffen der koffie, durfden voorstellen om de presentiegel den dan maar liever af te schaffen, op grond dat die bezuiniging den leden meer persoonlijk zou treffen. Na nog eenige dis cussie wordt het voorstel-de Graaf ge steund door de heeren Tijssen en van Ben nekom, in stemming gebracht en verwor pen met 5 tegen 4 stemmen. Voor de voor stellers en de heer Jac. van Leeuwen. Nadat over verschillende minder be langrijke posten nog uitvoerig is gespro ken, komt aan de orde de behandeling van volgnummer 134, doch de Raad heeft er genoeg van (het is inmiddels 1 uur) en vraagt schorsing tot Vrijdagavond 7 uur. Aldus wordt besloten. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 28 OCTOBER 1928. LEIDEN. Geref. Kerk in N. V. (gebouw „Prediker" Janvossensteeg) Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. H. C. van den Brink. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. J. J. H. Klomp. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. H. M ooihuizen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. MO en nam. 6.30 uur Preeklezen. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. C. Vlasblom. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. G. van Heiningen. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur Ds. Glas. Evangelisatie Dwars Nieuwstraat: V.m. 9.30 en nam. 6 uur Ds. Steenbeek, uit Wa- penvelde. Geb. „Salvatori": Voorm. 9.30 en nam. 6 uur Ds. Sundermeijer, uit Tjerkjegast. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. Petersen. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur Ds. Pras van Katwijk en nam. G.30 uur Ds. P. Hofstede van Noord wij kerhout. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 (H. A.) en nam. 6.30 (H. A. en Dankzegging) Ds. H. J. Kouwenhoven van Leiden. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. Mulder. Woensdag 31 October 8 uur Ds. Mulder. Herdenkingsdag der Kerkhervorming. Geref.'Kerk: Voorm. lOen nam. 5 uur Ds. van Herksen. H. Avondmaal en Nabe trachting. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 Leesdienst. Dinsdagavond 7.30 uur Ds. Bijleveld, van Haarlem. Rede voor de J.V. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6 uur Ds. Bollee. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6 uur Ds, Meijering. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. Ingwersen. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. Odé. 's Avonds dankstond voor het gewas. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 pn nam. 6.30 uur Ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur Ds. H. Mondt, Voorber. H. A. en nam. 6.30 uur Ds. W. M. A. Kalkman, van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. J. J. Dijk. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. van Dijk. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 4 uur Dr. Ruys. Voorber. H. A. NIEUWVEEN. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 uur Ds. Speel man en nam. 6.30 uur Preeklezen. Ned. Herv. Evang Voorm. 0.30 en nam. 6 30 uur de heer A P de Jor.g. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. W. J. Keiler. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur Preeklezen en nam. 6.30 uur Ds. Speelman van Nieuwveen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Preeklezen. NCORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. Hospers. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. Koers. NOORDWIJK BINNEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur Ds. van Ha^ften. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. A. M. Donner, em pred. te 's-Graven- hage. Bed. H. Avondmaal. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur Ds. P. Hofstede. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 uur Ds. Wolfensberger van Zevenhoven. Geref. Kërk: Voorm. 9.30 en nam. 1.30 uur Preeklezen. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Kerk (Groene Kerkje): V.m. 10 uur Ds. Hennemann, Jeugddienst, en in Irene Ds. A. J. Ruys. Nam. 5 uur (in Irene) Ds. Jansen Schoonhoven. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5.30 uur Ds. H. Mulder van Amsterdam. RIJNZATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk. nam. 2 uur Vrijzinnige dienst. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 2 uur de heer M. van der Zwan. SASSENHEIM. Geref. Xerk: Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. A. G. Wolf, van 's-Graveland. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur Preeklezen. Donderdag 1 November nam. 7.30 uur Ds. H. C. Binee, van Zaandam. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur Dr. Wielenga. Geref. Gem.: Ambachtshuis nam. 5 uur Preeklezen. WASSENAAR. Ned. Herv. Kerk Dorp: Voorm. 10 uur Ds. Post van Rijswijk en nam. 5.30 uur Ds. Meeter van Leiden. Bed. H. A. Kievitskerk: Voorm. 10 uur Ds. Schok king, van Den Haag. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. Rullmann. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 uur Ds. J. F Lijsen. Biduur voor het gewas. Nam. 6.30 uur de heer J. G. Boer. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. D. Nauta. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 1.30 uur Ds. J. R. Wolfensberger. Voorber. H. A. Donderdag nam. 7 uur Ds. J. R. Wol fensberger. Dankstond voor het gewas. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Dr. J. G. Ubbink. \f B H g 3 - -B-" I Bj Ons Babbelhoekje. &BBS3SB88 Beste Jongens en Meisjes! 't Is weer tijd om ons wekelijksch praat je te houden, dus ga ik maar eens gauw kijken wat jullie me te vertellen hebben. „Hartedief". Je kunt wel zien, dat je vroeg was met je briefje, hè, dat je zoo bovenaan staat. Je vond het zeker wel prettig, zoo'n extra vrije dag te hebben. Ja, ik vind beige een heel mooie kleur, 'k Denk ook wel, dat dat hoedje je heel aardig zal staan. En 't vest niet minder, 't Is altijd gezellig om veel post te krij gen als je jarig bent. „Moeders Meisje". Dus jij hebt je vrijen dag nuttig besteed. Moeder zal wel blij geweest zijn dat je zooveel boodschappen kon doen. Dat versje van „Boven de star ren" ken ik heel goed. 'k Vind het erg mooi. Jij ook? Vind je het niet gezellig zoo met moeder samen op visite te gaan? Best, als je wat naders van den Ouder avond weet, vertel je het nog maar. „Gustaaf Adolf". Ben je op de fiets naar Alphen geweest? Of met moeder in de autobus? Ja hoor, ik houd wel van kip. En 'k denk dat je tante ook wel ingeno men was met haar cadeautje, 'k Wil heel graag je raadsels hebben en deze week ook weer een anecdote van je plaatsen. „Logeetje". Ja, 't was Maandag prachtig weer. Ik moest op de fiets uit, en vond het heerlijk buiten. Hoe lang is dat wel loopen naar Alphen? En dat die kleine Corrie toen nog niet moe was! Zoo, was Asschepoester ook van de partij? Hoe maakt ze het? Ik hoor nooit meer wat van haar. „Poliantha". 'k Denk, dat je handiger bent met het rozen bladere# dan ik, vriendje. Want ik ben heusch maar een domme tante, die van dergelijke werkjes niet veel verstand heeft. Jakob heeft heel wat cadeautjes gekregen. Was hij er blij mee? En nu is Doornroosje gauw aan de beurt en dan je vriendje. Gezellig, al die verjaardagen, vind je ni t? „Doornrjosje". Dus volgende week ben je al jarig. Dat is gauw hoor. Maar 't duurt toch nog twee weken eer je mij ver tellen kunt of je je wensch gekregen hebt. Ik ben er erg nieuwsgierig naar. Jij zeker ook, is 't niet? Zeker, jou anecdote krijgt ook een plaatsje in de babbelhoek. Mar.r je moet nog even geduld hebben. Er zijn nog anderen voor je. „Plet Hein". Dat weet ik immer9 wel, dat je brief niet iedere week even lang kan zijn. Als G. zooveel van planten houdt zal ze met jullie cadeau wel erg blij zijn, denk ik. Paf vartel je mij zeker volgen de week wel, is t niet? „Juniora". Gezellig, dat je een vrien dinnetje te logeeren hebt gehad. Ja, we hebben wel al gure, maar toch ook nog wel mooie dagen. Maandag was het een prachtige herfstdag, vond je niet? Dat boek heb ik ook gelezen en ik vond het net als jij, erg mooi. De raadsels moeten ook niet zoo moeilijk zijn, want dan duurt het te lang eer jullie ze vinden kunt. „Rozeknopje en Reseda". Als het met je been niet in orde is, moet je heusch niet lang wachten om naar den dokter te gaan, Reseda. Ik heb wel begrepen, dat het boekje wat kinderachtig voor je was, meisje, maar je moet denken, dat het heel moeilijk is, om altijd voor eiken leeftijd het juiste verhaal te hebben. Daarom zei ik: we zullen hopen een volgende keer beter. Begrijp je het nu? Die demonstratie zal wel heel mooi zijn, Vertel je er mij wat van als je er geweest bent? „Geranium en Zonnebloem". Zoo, komen jullie ook weer eens kijken? En gaat Zonnebloem nu zulke booze plannen sme den? Je bedenkt je maar eens goed hoor, en 'k hoop, dat je mij volgende week heel wat anders vertelt. „Vergeet mij nietje". Ja, dat is maar een heel korte vreugd geweest van Maart viooltje. Hoe komt het, dat ik van jou in zoo lang niets gehoord'heb? Gaat h|t goed met je arm? Vertel me dat vol gende week maar eens. „Korenbloem". Dus dat is een heel pret tige middag voor je geweest. Ja, poffer tjes bakken is toch zoo'n gezellig werkje. En dan later maar smullen, hè? Heb je leuke spelletjes gedaan? „Woudlelie". Hartelijk dank voor dat beeldige kiekje, "k Ben er erg blij mee, dat beprijp je zeker wel. Je staat er keu rig op en Charlie ook nog wel tamelijk duidelijk. O, krijg je van die broer orgel les? Nee, ik kan het jammer genoeg niet. En ik heb ook geen tijd, anders leerde ik het nu nog. M. M. en H. zullen het ook wel leuk vinden, dat je hun een foto ge stuurd tipbt. „Violier en Gouden Regen". Ja, maar 't is toch aardiger als er iedere week een antwoord voor je is, vind je ook niet? 'k Hoofr, dat je een gezellig middagje zult hebben bij G. R. Daar hoor ik zeker vol gende week wel meer van. Prettig, dat het je zoo goed bevalt op die nieuwe school. Dank voor jullie anecdote. Ik zal hem een plaatsje geven, hoor! „Lenteklokjes". Welnee, meisje, zoo gauw ben ik niet boos, hoor! 'k Ben blij, dat je er deze week weer bent. Heb je het gezellig gehad bij Z.? Ja zeker. Nu, dat is zeker nog best afgeloopen. Er had net zoo goed een ongeluk kunnen gebeuren. Nee, Zaterdag is geen prettige dag om jarig te zijn. „Theeroosje", 't Beviel je zeker wel goed zoo'n extra vrije dag. En 't was mooi weer ook, dus je hebt er van kunnen genieten. Ja, de raadsels moeten niet al te moeilijk zijn, dat vind ik ook. 't Prijsraadsel is ook niet zoo erg lastig,hoor. Dat begrijp ik best, dat je naar je verjaardag ver langt. „Zonneroosje". Je mag gerust vragen wanneer we prijsraadsels krijgen, hoor en je vraagt het mooi op tijd ook, want zoo als je zult zien, hebben we deze week een prijsraadsel. Leuk hè? Vind je het pret tig, dat je er een nichtje bij hebt? Je hebt mij deze week een heel gezellige brief ge schreven. Je mag mij meer zoo gezellig over je zusje vertellen, want dat vind ik wat aardig. „Seringentak en Pioenroos". Dat is juist zoo leuk, dat het een verrassing voor jul lie is, dat je al zoo gauw prijsraadsels krijgt. Ik begrijp wel, dat er niet altijd bijzondere dingen gebeuren, die je mij kunt vertellen. Maar weet je, je schrijft maar wat van de gewone alledaagsche ge beurtenissen. Daar ben ik best mee te vreden. „Cornelis de Wit". Ja, 't is van de week een makkelijke tijd voor jullie. Eerst Dins dag vrij en toen nog weer drie dagen herfstvacantie. 'k Begrijp best, dat. je dus veel vrijen tijd hebt deze week. 't Weer is ook mooi, dus je kunt echt van het bui ten-zijn genieten. „Alpenroos en Gentiaan", 't Is maar goed, dat je dat mooie postpapier niet al lemaal achter elkaar opmaakt. Dat zou echt jammer zijn. Dus jullie schieten al aardig op met het uithalen? Leuk, dat je zoo'n aardig schilderijtje kreeg. Mooie wol is dat, hè, met zoo'n zijden draadje er door. Als je mantel en hoed hebt gekre gen, vertel je mij maar eens hoe ze er uit zien. De oplossingen van de vorige raadsels zijn: N 1. Wie kan keeren de hand des Heeren? Onderdeelen: Hand, Kanaan, Hek, Week, Eend, Haas, Eer, Rendier. 2. Mei, want die telt slechts drie letters. 3. In gespannen verhouding. 4. De kaalhoofdigen. 5. Om hun hals. En hier volgt het prijsraadsel: Mijn geheel bestaat uit 45 letters, die tezamen een klein versje vormen. Een 1 16 28 18 24 is een muziekinstru ment. De stad, waarin een vorst of vorstin woont, noemt men een 27 12 30 36 43 26 19 37 36 33. Een 5 9 14 20 38 34 is een zangvogel. Een 31 22 2 7 gebruikt de tuinman. De 35 6 40 25 42 beschermen de polders tegen het water. 8 3 29 35 44 23 32 10 zijn rustdagen. De 11 4 34 45 12 42 is een deel van den dag. 30 15 41 17 13 38 29 loopen doen jongens graag. 21 39 zijn medeklinkers. (Anecdote, ingez. door Gustaaf Adolf): Kamerverhuurster tot heer: „De kamer is het geld ruim waard, mijnheer, vanwe ge het mooie uitzicht". Heer: „Wel, laten we dan zeggen, halve prijs, dan beloof ik u nooit uit het raam te zullen kijken". Ziezon, jongelui, de babbelhoek is ge reed. Is 't geen verrassing voor jullie, dat we alweer een prijsraadsel hebben? Nu maar een, twee, drie aan het werk, want je weet, dat ik, wanneer er een prijsraad sel is, de briefjes graag zoo gauw mogelijk heb. 't Zou zoo jammer zijn, als ik niet klaar kan komen met den uitlag van het prijsraadsel, is 't niet? Dan zouden jullie daar een week langer op moeten wachten en dat zou toch jammer zijn. Nu neem ik afscheid van jullie. Vele groeten van je TANTE FRANCIEN. BERTHA. door TANTE FRANCIEN. Bij mevrouw van Dalen had zij Bertha's plaats ingenomen. Tot aan de groote va- cantie was zij er altijd na schooltijd heen gegaan, maar met de vacantie was zij nu even ver als Bertha het jaar daarvoor. Zij was twaalf jaar en had zes klassen doorloopen en toen was moeder met me vrouw overeen gekomen, dat Cato nu voor heele dagen bij haar zou komen. Gaarne had moeder er in toegestemd en Cato zelf wilde niets liever. Die eerste middag, dat vader thuis was, vloog om. Met belangstelling luisterde hij naar de verhalen der kinderen over alles wat er in zijn afwezigheid was voorge vallen. Af en toe kwam er eens een buur binnenloopen om hem goeden dag te zeg gen. 't Was of iedereen hem door zijn on geval en het verlies dat hij had geleden, veel vriendelijker gezind was dan vroe ger. De kinderen mochten ook wat langer opblijven dan anders, maar eindelijk werd het toch hun bedtijd. Vader zag toe hoe moeder ze uitkleed de en hun gebedjes liet opzeggen, en al len liet moeder hen den Heere danken, dat vader weer hersteld was thuis geko men. Allen gelijk gingen ze naar boven, ook Cato, want ze was moe, zei ze. Moeder ging mee dm hen toe te stoppen. Na een kwartiertje kwam ze beneden en weldra werd nu boven alles stil. Vader en moeder bleven samen nog wat praten, maar eindelijk zei moeder: „Zou den wij ook maar niet naar bed gaan. je zult ook wel moe wezen". „Ja vrouw, dat is goed," antwoordde va der, „maar wil je mij even den Bijbel geven?" „De Bijbel?" herhaalde moeder werk tuiglijk, toen stond ze o^ nam hem uit de kast en lag hem voor vader neer. Ze zei niets, terwijl vader er in aan 't bladeren was. Het duurde lang eer va der gevonden had, wat hij zocht; hij was nog niet thuis in den Bijbal. 'Toen las hij: Loof den Heere, mijne ziel, en al wat binnen in mij is zijnen he:ligen naam. Loof den Heere, mijne ziel, en vergeet geene van zijn weldaden; die al uwe onge rechtigheid vergeeft; die al uwe krank heden geneest, die uw leven verlost van het verderf, die u kroont met goedertie renheid en barmhartigheid Soms scheen het, alsof vader de ont roering te machtig was. Zijn stem haper de telkens, toen hij las: Hij doet ons niet naar onze zonden, en vergeldt ons niet naar onze Ongerechtig heden, of: Gelijk zich een vader ontfermt over de kinderen, ontfermt zich de Heere over degenen die Hem vreezen Zoo las vader den heelen honderd-der den Psalm. Met oogen vol tranen zat moe der te luisteren, maar haar hart jubelde. O. nu begreep zij het: God bad haar gebed verhoord, vader was nu waarlijk tot den Heere bekeerd. (Slot volgt). Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. NIEUW AMSTERDAM, N. York naar Rott., 26 1100 mijl v. Boulogne. ZIJLDIJK, 26 v. Hamburg n. Rott. VEENDAM, Rott. n. New York, pass. 25 Kaap Race. PARANA, Vancr. n. Rott, 22 te Port- land (O.). LOCHKATRINE, Rott. n. Vancr. 25 v. Colon. RIJNDAM, Rott. n. N. York, pass. 25 Portland. BEEMSTERDIJK, Rott. n. Montreal, 25 O. v. Niton. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. SUMATRA, 26 v. Amst. te Rott. NIEUWKERK, uitr., 26 v. Dover. BILLITON, uitr., 25 v. Durban. HOLLAND—WEST-AFREKA-LIJN. KILSTROOM, 26 v. Hamb. te Amst. QERES, 26 v. Hamb. te Amst. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ZEE LANDIA, tb ui sr., 25 v. Buenos Ayr es. MAASLAND, uitr., 25 v. Pernambuco. ORANIA, uitr., 24 v. Las Palmas. KON. PAKETVAART MIJ. VAN HEUTSZ, 24 v. Hongkong. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TAMBORA, uitr., 26 v. Marseille. MENADO, uitr., p. 25 Dover. KEDOE, 26 v. Batavia te Rott. MEDAN, 26 v. Hamb. te Rott. INSULINDE, tkuisr., 26 te Cowes. TOBA, thuisr., p. 25 Finisterre. TOSARI, thuisr., 26 te Marseille. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". SEMBILAN, thuisr., 26 v. Port Said. SQEMBA, uitr., 26 te Port Said. RADJA, uitr., 26 te Sahang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7