Aan het einde der Week S. O, S. N. C. R. V. (Ingezonden). altijd worden de harten van de buitenlandsche politici in beweging gehouden door de kwestie van het Fransch-Engelsch Vlootaccoord. Het witboek betreffende deze zaak is deze week eindelijk te Londen uitgekomen, maar hoewel men in Engeland thans overtuigd kan zijn dat bij Chamber lain geen kwade bedoelingen hebben voorgezeten duurt de critiek nog steeds voort en daarbij voeren de li beralen en de arbeiderspartij het hoogste woord. O.a. wordt scherp af gegeven op het prijsgeven van het Engelsche standpunt inzake de kwes tie der geoefende reserven. Intusschen zijn de besprekingen tusschen Enge land en Frankrijk over de beperking van de vlootbewapening nog niet af gebroken. De van de Vereenigde Staten, Japan en Italië ontvangen antwoorden worden door de marine deskundigen nauwkeurig bestudeerd. Het schijnt overigens wel dat Duitschland ten opzichte van Fran- sche reserves is gerustgesteld omdat uitdrukkelijk verklaard is dat het accoord geen bindende overeenkomst is. maar alleen werd opgesteld met het oog op een mogelijke overeen komst te Genève betreffende de ont wapening. De zaak die Duitschland momen teel meer bezig houdt is de kwestie van de herstelbetalingsregeling. Stap pen worden gedaan voor de vorming van een financieele commissie tot vaststelling van een definitieve rege ling van het schadevergoedings- vraagstuk. Het lijkt er evenwel op dat er weinig kans op bestaat dat voor- loopig het Dawes-plan wordt gewij zigd omdat België uitdrukkelijk ver klaard heeft den toestand te willen handhaven omdat het land niet kan afzien van de annuïteiten die uit het plan voortvloeien, terwijl het even min zijn eisch kan opgeven dat Duitschland de marken zal terugbe talen, waarvan de betaling aan Bel gië werd opgelegd. Of zullen de groo te mogendheden België tot andere ge dachten kunnen brengen? 4 Een ander opmerkenswaard feit in Duitschland is, dat de Geheime Fi- nanzrat Hugenberg, die de „Berliner Lokal Anzeiger" bezit, de „Telegra- phen Union" beheerscht en via een reeks van correspondentiebureaux ongeveer 1500 bladen in Duitschland bedient, na een harden strijd met slechts vijf stemmen meerderheid ge kozen tot leider der Duitsch Nationale Volkspartij in plaats van graaf Wes ts rp. Dr. Hugenberg vertegenwoor digt de Duitsche keizer-gedachte en propageert de z.g. wettige dictatuur, waarheen hij zich thans den weg heeft gebaand. Want in het parlementaire stelsel komt de leider van een groote parlementaire partij in aanmerking voor het ministerschap. Geheimrat Hugenberg financiert ook de bewe ging van de Stahlhelm om een volks stemming te houden tot herziening der Grondwet in dien zin, dat aan den Rijkspresident meer macht wordt toe gekend. Voorloopig zal de keuze van Hugenberg ten gevolge hebben, dat de middenpartijen zich nauwer aan eensluiten en dat de Duitsch Nationa le Volkspartij eenige leden zal ver liepen. Maar in de toekomst beteekent Hugenberg een ernstig gevaar voor de republiek. Hier in Holland valt als belangrijk feit van de afgeloopen week allereerst op de opening in de Ridderzaal van de 13de Inteitïationale Conferentie van het IJoode Kruis, waar afgevaar digden van 51 landen tegenwoordig waren, terwijl ook wel mag genoemd worden de behandeling van de Veen- dammer affaire in hooger beroep voor het Amsterdamsch Gerechtshof. Overigens zijn ook heel wat al of niet kunstminnende harten in bewe ging gebracht door de veiling van de kunstschatten van de fam. Six. Welke waarde een dergelijke collec tie in den tegenwoordigen tijd bezit, blijkt het best uit de prijzen die op de deze week gehouden veiling te Am sterdam besteed zijn. Zij bracht maar eventjes ongeveer drie millioen gul den op. De veiling had de beteekenis ecner mondaine gebeurtenis; de Ge zanten van Engeland en Frankrijk woonden haar bij, beroemde museum directeuren en kunstkenners uit heel Europa en ons land. Leidsche Penkrassen. Amice, Met onzegbare triestigheid is de herfst gekomen over Gods mooie schepping. Het leven, dat in de lente zoo driftig kwam opgebloeid uit den vruchtbaren schoot van Moeder Aarde gaat langzaam sterven. Maar voordat de laatste bladeren van de boomen op de aarde vallen als tranen van bloed en de weilanden grauw worden van wintersche doodschheid, is het levenwekkende zaad gevallen in de aarde en de na tuur is ingeslapen met de fluisterende belofte, spoedig weer te zullen ontwa ken met een nieuw en heerlijk leven. De wisseling van de jaargetijden, die zoo sterk haar eigen stempel zet op de natuur om ons heen, heeft ook een grooten invloed op het leven van den mensch. Zooals we in den zomer grepen naar dagen kort geworden zijn de kachel een eereplaats heeft ingenomen in de huiskamer, de warme kleeren voor den dag zijn gehaald, dan komt ook de lust tot intensieven arbeid in ons op zooals we in den zomer grepen naar de fiets om de lachende velden in te gaan, zoo grijpen we nu naar het stu dieboek om in de rustige kamergezel ligheid onzen geest te verrijken. Onder deze letters als opschrift, be- teekenende een noodkreet van de Ned. Chr. r.adio-Vereeniging, wordt thans in heel ons land een circulaire verspreid, welke wij hier eenigszins verkort weergeven. De Ned. chr. Radio-Vereeniging lieeit niet onnoemelijk veel opoffe ringen bereikt, dat een Christen veel genieten kan van de schoone vinding der Radio; dat Zondag op Zondag Kerkdiens ten en op drie weekdagen Christelijke muziek en zang, lezing en cursus ten gehoore worden gebracht en onder ve le duizenden de neginselen naar Gods Woord worden verbreid. Maar er dreigt gevaar 1 Gevaar, dat de Vereeniging haar rechten verliest en zij door z.g.n. Neu tralen, Vrijzinnig-Protestanten en Socialisten op zij wordt gedrongen, zóó dat zij niet meer „baas in eigen huis" is. Van Vrijzinnige zijde worden alle mannen en vrouwen opgeroepen om toch lid van hun vereeniging te wor den. Met groote cijfers wil men ons overweldigen. Vanaf den kansel wordt de Vrijzi.inig-Prot. Radio-Omroep aan bevolen; in de Kerk zelfs inteekenbil- jetten uitgereikt en in den dienst met het kerkezakje weer opgehaald. Er zijn in korten tijd vele duizenden le den gewonnen. Men voelt daar. welk een machtig middel de Radio is om de vrijzinnig- godsdienstige gedachte te verbreiden. Ook de z.gm. „neutrale" Vereeni ging werkt met alle macht en schrijft letterlijk in haar blad: „Ook de strijd om den aether is er een van het nuch tere getal". Welnu, zullen onze orthodoxe men- schen dan achterblijven, waar het geldt het Evangelie te doen hooren? Smalend zegt men dat de Ned. Chr. Radio-Vereeniging een „koele beje gening van ons eigen volk ondervindt. Die smaadtaal kunt gij toch niet dulden! Helpt ons! Wij hebben de moeilijk heden nog lang niet overwonnen. Denkt er b.v. eens aan, hoe vaak on ze Kerkdiensten nog gestoord worden; hoe de berichten over de Olympische Spelen belangrijker geacht werden dan het ongestoord luisteren onzer zieken en ouden naar de kerkdiensten; cd hoe men er naar streeft de golf lengte. die ons toegewezen werd, ons weer te ontnemen! Helpt ons dan in onzen strijd. De Ned. Chr. Radio-Vereeniging is opge richt voor en namens onze geheele orthodox-christelijke bevolking. Ook al hebt gij geen toestel, toch dient de Ned. Chr. Radio-Vereeniging Uw zaak. Zij dient een groot Christe lijk cultureel belang, voor uzelf en voor de toekomst uwer kinderen. Iets mochten wij onder Gods zegen bereiken. Het is aan U of wij het zul len behouden Wordt lid onzer vereeniging! Als niet-luisteraar kunt ge dit doen tegen een minimum-contributie van 50 cent per half jaar. Wij ontvangen geen subsidie van Rijk, Provincie of Gemeente. Wij zijn uitsluitend aangewezen op Uw vrij willige bijdragen. Toch is het niet allereerst om uw geld waarom wij u vragen om lid te worden, maar meer nog om uw mo re el e steun, dien gij ons daarmee biedt Als wij moesten retireeren, zouden onze zieken, ouden van dagen, ver strooiden, en de duizenden, die opge- UIT DE OMGEVING. HAZERSWOUDE. Door het bestuur van de Hazerswoud- sche Droogmakerij cal op Maandag 5 No vember a.s. schouw worden gehouden vol gens art. 5 en 21 der verordening. Herdenkingsavond. Donderdagavond werd door de Jonge- lingsvereeniging op Geref. Grondslag „Fi- ladelphia" alhier in het lokaal achter de Geref. kerk een herdenkingsavond gehou den, ter herdenking van het feit, dat op 25 October 1888 de Bond van J.V. op G. G. weid opgericht, en dus 40 jaren had be Ook de vele vereenigingen zijn voor hun arbeid hoofdzakelijk aangewezen op de wintermaanden en dit geldt ze ker niet in de laatste plaats voor de jeugdvereenigingen. Want al wordt er in den zomer nog veel gewerkt, het grootste gedeelte van den tijd wordt toch officieel of officieus vacan- tie gehouden en wij zijn wel de laat- sten, die dit aan onze jongens en meisjes zullen kwalijk nemen. Maar nu, nu de poëzie van de zo- mermaanden, waarop zoo heerlijk ge dweept kon worden met de zilveren maan (hoe komt men er toch bij, dat de maan van zilver is; is geel koper niet beter als men met alle geweld een metaal wil hebben?) verdwenen is, nu de woorden overschoen, paraplu en borstrok van veel grootere beteekenis zijn als nachtegalenzang, avond-idylle en zwempak, nu is ook de tijd aange broken, dat er flink aangepakt moet worden. Want laten we er nu maar geen doekjes om winden, de principieele jeugdarbeid vertoont een droevig beeld van verslapping. Wel heb ik onlangs op een jubileum vergadering van een Chr. J. V. hier in. de stad nog enkele opwekkende klan ken gehoord, maar daar staat tegen over, dat deze week in onze stad een vergadering is gehouden, onder auspi- groeid zijn in een moderne omgeviug of van den godsdienst vervreemd zijn, maar nu menigmaal naar onze uit zending luisteren, voortaan moeten missen de door ons uitgezonden pre diking van het Evangelie. Omroerend zijn de brieven, die ge durig bij ons inkomen, waarin men zijn dank betuigt; van ontvangen ze gen gewaagd; of ook vraagt om hulp voor een zieke, die zoo gaarne luiste ren wil, maar geen toestel kan beta len. üok^ die hulp stelt onze Vereeni ging zich ten doel, maar tot dusver ontbraken de middelen daarvoor. Wilt u voor onzen schoonen arbeid iets bijdragen? U helpt daardoor duizenden verblijden. Wanneer onze medewerkers u be zoeken, wijst hen dan niet af! Het adres voor inlichtingen en voor het opgeven van leden is: Propagan- dabureau N. C. R. V„ „Vooglenzang", Ede. Namens het bestuur: Mr. A. v. d. DEURE, Voorz. Bennekom C. A. KEUNLNG, Secr.-Penningm. Wageningen. D. PEREBOOM, Leider-prop., Ede. P. C. TOLK, Leider v. d. Omroep. Hilversum. Ondergeteekenden bevelen den ar beid der Ned. Chr. Radio-Vereeniging met grooten nadruk in Uw belang stelling aan en zijn van oordeel, dat die arbeid in het belang der Christe lijke Cultuur met kracht door ons Christenvolk moet worden gesteund. Dr. C W. TH. BARON VAN BOET- ZELAER v. DUBBELDAM, lid der Tweede Kamer, oud-Zend. Consul, De Bilt. Ds. H. C. v. d. BRINK Geref. predikant (H.Vi), Voorzitter Kweekschool m. d. Bijbel, te Rotterdam, Leiden. Mr. H. BIJLEVELD, oud-Minister van Marine, Den Haag. Jhr. S. VAN CITTERS, oud-Commis saris der Koningin van Gelder land, Brummen. K. COLIJN, oud-Minister van Oorlog, enz., 's-Gravenhage. J. J. C. VAN DIJK, oud-Minister van Oorlog, 's-Gravenhage. Prof. Dr. A. EEKHOF, Oegstgeest. Prof. Dr. TH. L. HAïTJEMA, Gron. Mr. A. BARON VAN HEECKEREN VAN KELL Kamerheer in b. d. van H. M. de Koningin, Rheder- oord-Steeg. Mr. TH. HEEMSKERK, oud-Minister v. Binnenl. Zaken, enz. Den Haag. Mr. Abr. v. d. HOEVEN, lid der Eerste Kamer, Rotterdam. A. W. F. IDENBURG, oud-Minister v. Koloniën, enz., 's-Gravenhage. Prof. Dr. J. A. G. VAN LEEUWEN, Utrecht. Ds. F. LENGKEEK. Docent Theol. School der Chr. Geref. Kerk, Apeldoorn. Mr. Dr. A. A. VAN RHIJN, Referen daris aan het Departement van Arbeid, H. en N., 's-Gravenhage. Jhr. Dr. J. W. H. RUTGERS VAN ROZENBURG, lid der Tweede Kamer, Baarn. Dr. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE, Minister van-Arbeid, Handel en Nijverheid, 's-Gravenhage. Dr. J. TH. DE VISSER, oud-Minister van Onderwijs, enz., 's-Gravenhage Prof. Dr. J. WATERINK (a. d. V.U.), Amsterdam- Prof. Dr. J. DE ZWAAN, Groningen. A. ZIJLSTRA, lid :der Tweede Kamer. Voorzitter N. Bond v. J. V. op Geref. Grondslag, Groningen. staan. Velen haddeh aan de uitnoodiging tot het bijwonen dezer samenkomst ge volg gegeven. De voorzitter, de heer C. Bogaards, open de ruiip 7 uur de vergadering, liet zingen Ps. 77 7, ging voor in gebed en las Ef. 4 vers 1 tot 13. Daarop sprak hij een ope ningswoord en zei ongeveer het volgende: Geachte aanwezigen, die samengekomen zijt om mede te gedenken het feit, dat onze Bond van J.V. op G. G. voor 40 jaren werd opgericht. Reeds op den grooten bondsdag in Schevèningen is dit feit in dankbare toon, met groote geestdrift en bezieling herdacht. De trouw van onzen God aan den bond bewezen, dat is het geen wij heden wenschen te gedenken, en cien van de afdeeling Zuid Holland van den Bond van J. V. op G. G., welke vergadering speciaal was belegd om eenè in kleinen kring te spreken over wat er gedaan kon worden aan den slappen toestand van het vereenigings- leven in het Noordelijk deel van onze provincie. Dat zulk een vergadering moet ge houden worden is nu niet bepaald een verblijdend teekpn. Dat zulk een ver gadering wordt gehouden intusschen wel. Want als men zijn fouten inziet dan kan er in den regel nog wel iets aan gedaan worden. De geheele zaak is maar, dat er nu in de wintercampagne flink gewerkt wordt. Het gaat om een kern van wer kers, die, zonder te zien op het resul taat, al hun krachten (het is de oude preek. Amice) inspannen om er weer wat van te maken. Al zijn er maar een paar, die in hun vereeniging de zaak weer op pooten trachten te zetten, dan heeft men bijna alles gewonnen. Er wordt in den laatsten tijd onmo gelijk gezwamd met termen als: „alle krachten inspannen" en „strijden te gen het ongeloof", enz., maar de betee kenis, de diepe inhoud daarvan wordt absoluut niet begrepen. Men is heer lijk ingemaft en droomt daarbij, dat men wakker is. Zoo is de kwestie. En intusschen is men aan den over kant bezig de jeugd samen te brengen te midden van alle klagenden en onte vredenen, willen wij zien op de groote gave ons in den Bond geschonken. Een organisatie als de onze met ongeveer 1000 vereenigingen en bijna 22>)00 leden, is zoo wel voor onze kerkelijke toekomst als voor onze nationale veerkracht van het grootste belang. Spr. herinnerde aan den jare 1918 toen Troelstra naar de macht greep, en wees er op, dat het niet het minst de leden van den bond waren, die met fiere houding en gedrongen door na tionaal plichtsbesef, zich schaarden om den trooo. van onze geliefde vorstin, ko ningin Wilhelmina. Een moment waarop onze oude historie herleefde, en de nieuw gemaakte grootheid van het tooneel ver dween. Machtig en aangrijpend is de spra ke, die uitgaat van de historie, het is de stemme, die fluistert: in het heden ligt 't verleden, in het nu wat worden zal. Het is de groote schakel en eindelooze keten, die ons bindt en organisch binden zal en moet aan het verleden, zal onze staats- en maatschappijbeschouwing werkelijk orga nisch zijn, zal ons kerkelijk leven werke lijk bloeien op den grondslag van het ver leden. Wie het recht der historie eerbie digt, stelt zich onder een wet, hij erkent dat zijn wil aan dien der vorige geslach ten gebonden is. Hij erkent dat de historie van het grootste belang is voor de ge slachten die na ons zullen komen. De his torie beziende, knielen wij met de Vade ren die vóór ons waren en met hen die om ons zijn, in den geest neer en geven eere aan God, wiens heilige voetstap wij hooren ruischen heel het pad der historie door. Dan zal voor ons werkelijkheid wor den: „Wij geven het niet over, voor geld of eer of goed. Dat licht op onze wegen die lamp voor onzen voet. Wij laten ons niet nemen, dat heerlijk Woord van God Dien kostelijken Bijbel, rooft ons geen tijd of lot, enz. Deze avond is een gedenkavond onzer historie, waarop wij gedenken, hoe voor dezen, ons de Heer heeft sunst bewezen, Spr. heette hierna allen hartelijk welkom en verzocht te zingen „Ons wenkt het beeld der Vad'ren", waaraan door de aan- wezigen gevolg werd gegeven. Hierop kreeg de eere-voorzitter, de heer Jac. Bol het woord tot het houden van een historisch referaat. Op schoone en dui delijke wijze werd door spr. aangetoond het doel van den Bond van J.V. op G. G., om n.l. ten zegen te zijn, waarbij door hem' er op werd gewezen, hoe dit was: le. de kracht in het verleden; 2e. het geheim van het heden, en 3e. het ideaal in de toe komst. In korte trekken werd door spr. nagegaan hoe de 19e eeuw zich kenmerkte door nawerking van de revolutiegeest, die in Europa maar ook in Nederland veel verandering had teweeg gebracht. Spr. stond vervolgens stil bij het Reveil; het optreden van Groen van Prinsterer, die het Reveil in Calvinistische bedding heeft geleid, bepaalde ons breedvoerig bij het optreden van den heer Vonkenberg, die de eerste stoot heeft gegeven tot oprich- ting van den Bond, waartoe een 7-tal ver eenigingen op 25 October 1888 samenkwa men in Amsterdam en de Bond van J.V. op G. G. Werd opgericht. Bij den grooten zegen ons door God daarin geschonken, werden we uitdrukkelijk bepaald en ten slotte opgewekt om steeds te verwerken wat door den Bond wordt gegeven, daar bij zich afvragende of het te doen is met hart en verstand in te leven in de Geref. levensbeschouwing om daardoor God te verheerlijken. Hierop stond de voorzitter stil bij een 3-tal momenten uit het leven van den Bond. In de eerste plaats de machtige uitspraak bij monde van een der sprekers op den Leeuwarden Bondsdag gedaan „Wij blijven Gereformeerd". Ten 2e. het groote moment waarop onze Ned. Geref. Jeugd op den Bondsdag van 10 Mei 1923 uitsprak „Wij aanvaarden voor on zen Jeugdarbeid nooit geen staatssubsi die". Ten 3e. het moment op de Bondsda gen van 25 en 26 Mei 1927 te Leeuwarden gehouden, waar onze Geref. Jongeling schap verklaarde: „Wij staan op den grondslag van Gods Woord, naar de op vatting van de drie formulieren van Eenigheid, zooals die door de officieel er kende Geref. Kerken van Nederland wor den gehandhaafd". Door verschillende leden van „Filadel- phia" werd in verband met het feit, dat werd herdacht, een geestdriftig en opwek kend woord gesproken, afgewisseld door voordrachten, samenspraak, het uitreiken van ververschingen en het zingen van menig lied. De voorzitter sprak aan het einde een woord van dank tot allen die hadden me degewerkt tot het welslagen van den onder de roode vlag, die wappert hoog tegen de blauwe lucht, terwijl wij in onzen slaap praten van Pro Rege met onverstaanbaar gemompel en on ze banier netjes weggesloten is met kamferballetjes tegen de motten. Maar wordt dan toch eindelijk eens wakker! Je denkt waarschijnlijk, Amice, dat ik een beetje aan het doorslaan ben. Misschien heb je daar wel gelijk in. Misschien overdrijf ik. Jij ziet lichtpunten waarschijnlijk. Ik geloof het graag en ik weet ook, dat ze eV zijn. Neem slechts alleen den opbloei van den Geref. Jeugdraad. Maar die lichtpunten bewijzen te te meer, dat het nacht is. Overdag ziet men geen aparte lichten. En mag ik nu eens schuchter een vraag doen. Amice? Zou het ook kunnen zijn, dat de Ge reformeerde jeugd hier in Leiden (ik bedoel' hier niet kerkelijk-Gerefor- meerd) in haar streven te weinig steun vindt bij de ouderen, bij de menschen van gezag in onze kringen? ïk geloof, dat wij die vraag wel eens ernstig overwegen mogen. Niet alsof de menschen, die ik be doel zich zouden moeten gaan bemoei en met interne vereenigingszaken en daar de lakens zouden moeten gaan uitdeelen. Integendeel. Neen, ik be- RECLAME. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ci Laxeer-Tabletten 60 cl Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten.75 ct Bij Apoth. en Crogistep avond, waarop de eere-voorzitter, de heer Jac. Bol, nadat gezongen was Ps. 103 1, voorging in dankgebed. LEIMUIDEIf. In deze gemeente komt thans geen enkel geval van mond- en klauwzeer meer voor. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. Behandeling Gemeentebegrooting. Donderdagmorgen om half tien verga derde de gemeenteraad. Alle leden zijn aanwezig. De voorzitter opent te ongeveer half tien de vergadering, waarna de se cretaris de notulen voorleest, die onveran derd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. De voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken: Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger en bij den ad ministrateur van het waterleidingbedrijf op 25 September j.l. Beschikking van den Minister van Waterstaat, waarbij wordt verklaard, dat de zinkers der waterleiding in het aan H. M. Starrenburg toebehoo- rend water kunnen blijven liggen. Schrij ven van het Bestuur van den naaicursus aan den Hooge Rijndijk dat de subsidie, onder de door den Raad gestelde voor waarde, wordt aanvaardt. Al deze stuk ken worden voor kennisgeving aangeno men. Aan de oudercommissie wordt voor 1929 een toelage verleend van ƒ10. Aan den R.K. Boerenbond wordt een subsidie ver leend van 50, met de stemmen van de heeren de Graaf en G. van Leeuwen, te gen. Naar aanleiding van een verzoek van de Wed. van St. om de huishuur voor reke ning der gemeente te nemen, wordt beslo ten zulks te doen gedurende het tijdvak 1 October31 December 1928. Op een verzoek van C. Z., om ontheffing van schoolgeld wordt afwijzend beschikt; een verzoek van J. van M. wordt ingewil ligd, op grond van overgelegde beschik king, waarbij hem ontheffing werd ver leend van de R.I.B. 1927—1928. Een verzoek van het Bestuur der Chr. H.B.S. te Leiden om een subsidie van 136.45 voor 1928 wordt in handen gesteld van B. en W. om advies, evenals een ver zoek van P. om ontheffing van school geld en een verzoek van de Wed. van der P. om onderstand in de huishuur en te ruggave van watergeld. Pensioengrondslagen. De Pensioengrond slagen van den gemeente-secretaris, ge meente-opzichter en directeur der brand weer worden vastgesteld conform het voorstel van B. en W. Aanwijzing stemlokalen. Als stemloka len worden aangewezen voor de stemmin gen van de leden van de Tweede Kamer en Provinciale Staten in district L (Dorp) het gemeentehuis; in district 2 (Weipoort) een lokaal bij Dolle en in district 3 (Hoo ge Rijndijk) een lokaal in het Patronaats gebouw. Voor de verkiezing van de leden van den Raad worden aangewezen in dis trict 1, ëen lokaal in het gemeentehuis; in district 2 een lokaal bij Noordam en in district 3 een lokaal van het Patronaats gebouw. De heer de Graaf merkt hierbij op, dat hij het wenschelijk vindt, dat de consumptie aan den Hooge Rijndijk ook voortaan zal geleverd worden door Kom pier. Verkoop gemeenteberm. In verband met ae voorgenomen verbreeding en verbete ring van den Rijksstraatweg aan den Hoo ge Rijndijk, stellen B. en W., naar aanlei ding van een desbetreffend schrijven van den Hoofdingenieur van den Rijkswater staat, den Raad voor, om in principe te besluiten aan het Rijk in eigendom over te doen een perceel berm, groot 17 A 15 c.A. met de daarop staande boomen voor een som van 684.50. Met algemeene stem men wordt aldus besloten. Gemeentebegrooting 1929. Hierna komt in behandeling de gemeentebegrooting voor 1929 en de daarmede verband hou dende begrooting van het waterleidingbe drijf. De door den Raad benoemde com- doel: zou men er nog wel van over tuigd zijn, dat de jongelingsvereeni- ging, die ten doel heeft het doen ken nen en belijden van de Geref. beginse len, is een onmisbaar instituut, dat men den plicht heeft moreel te steu nen zooveel men kan, een instituut, waaraan men denken moet bij de woorden van het doopsformulier: „in de voorzegde leer te onderwijzen, of te doen en te helpen onderwijzen?" Ik' heb zoo'n vrees, dat die vraag ontkennend moet worden beantwoord. En toch komt het juist daar op aan. Als de steun van de ouders en van andere gezaghebbers ontbreekt, wan neer die ten dezen opzichte slap zijn, kan het immers niet anders, of de te rugslag zal zich in het jeugdvereeni- gingsleven pijnlijk doen gevoelen. Kan in dit alles nu niet eens een verandering ten goede worden ge bracht? Dit wordt hoog tijd! Het ge slacht, dat nu den volwassen leeftijd nadert, zal over eenige jaren toonaan gevend moeten zijn en het gevaar i9 niet denkbeeldig, dat het geestelijk leven dan nog meer inzinken zal, als thans reeds, we kunnen het niet ont kennen, geschiedt. We staan nu voor den winter, den werktijd, en als allen hun roeping be wust zijn, kan er veel gedaan worden. VERITAS

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6